Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.11.2011, 10:20   41
Citim:
Plakje e popullsisė nė Maqedoni

Popullsia nė botė po rritet kurse Maqedonisė, i ulet gjithnjė numri i banorėve dhe popullsia ėshtė nė plakje. Vendi e kaloi pragun e moshės demografike, 15 pėrqind e popullsisė ėshtė mbi moshėn 60 vjeēe, ndėrsa numri i lindjeve ėshtė gjithnjė e mė i vogėl.

Sipas statistikave, tre vitet e fundit ka njė rritje tė shtimit natyror tė popullsisė, por nėse ai krahasohet me numrin e personave tė moshuar, pėrqindja ėshtė joproporcionale, thotė Spiro Ristovski ministėr i punės dhe politikės sociale.

Duke patur parasysh kėtė trend negativ demografik, qeveria e Maqedonisė ka miratuar Strategjinė Kombėtare pėr zhvillim demografik.

“Mė kėtė strategji parashikohet stimulimi i natalitetit, me tė cilin familjet fitojnė tė drejtėn pėr shtesė tė parave pėr fėmijėt, pėr fėmijėn e parė dhe tė tretė. Me kėto masa ne i stimulojmė qytetarėt qė tė rrisin numrin e anėtarėve tė familjes”, shprehet ministri Ristovski.

Qeveria nuk i ka ndėrmarė tė gjitha masat e duhura pėr mbrojtjen nga plakja e popullsisė apo zbutjen e kėtij procesi qė ėshtė njė proces global, thotė profesori universitar Hasan Jashari. Stimulimi i natalitetit nuk ėshtė masė e mjaftueshme.

“Lehtėsimin e ardhjes sė ēifteve tė reja nga vendet e botės sė tretė nė Maqedoni. Masat e tjera kanė tė bėjnė me pėrmirėsimin e jetesės, mbrojtjes sė fėmijėve, shėndetin publik tė nėnės, masat pėr pėrmirėsimin e banimit, shkollimit tė gjeneratave tė reja”, thotė Hasan Jashari.

Plakja e popullsisė ndikon negativisht sidomos nė rritjen ekonomike, nė investime, prodhimtari dhe gati nė ēdo sferė tė ekonomisė thotė Bilall Kasami, profesor universitar. Ai si njė nga shkaqet kryesore thekson migracionin.

“Kemi njė trend nė rritje veēanėrisht tek tė rinjtė, tė cilėt fatin e tyre e shohin jashtė kufinjve tė Maqedonisė. Kjo paraqet njė faktor limitues pėr zhvillimin e mėtutjeshėm ekonomik tė Maqedonisė, sepse faktori njeri ėshtė njė ndėr faktorėt kyē tė zhvillimit ekonomik nė njė vend”.

Kur numri i popullsisė mbi moshėn 65 vjet qė nėnkupton pensionistėt rritet pa ndėrprerė, atėherė nė mėnyrė rapide zvogėlohet produktiviteti i pjesės aktive tė popullsisė, andaj Maqedonia duhet tė ketė njė politikė mė proaktive dhe gjithėpėrfshirėse, thotė Bilal Kasami.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15528141,00.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2011, 18:57   42
Citim:
Regjistrimi nė Maqedoni, prokuroria: Tė hetohet

SHKUP- Prokuroria pėr krim tė organizuar pritet tė nisė hetimet pėr shkeljet ligjore dhe dėshtimin e regjistrimit tė popullsisė nė Maqedoni.

Prokurori publik Jovan Ilieski deklaroi se kanė bėrė kėrkesė nė adresė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme pėr tė bėrė verifikime, pas aktpadisė sė ngritur nga ana e opozitės pėr hetimin e dėshtimit tė procesit tė regjistrimit nė Maqedoni.

Opozita kėrkoi qė Qeveria si organizatore e regjistrimit tė marrė pėrgjegjėsi lidhur me dėshtimin e procesit. Sipas aktpadisė sė ngritur, pėrgjegjėsia do tė kėrkohet tek anėtarė tė Qeverisė dhe Komisionin Shtetėror tė Regjistrimit. Lidhja Socialdemokrate, si njė nga partitė mė tė mėdha opozitare akuzoi se qėllimisht ėshtė dėshtuar regjistrimi dhe se janė dėmtuar 14 milion tė buxhetit tė shtetit. (INA)

http://www.panorama.com.al/lajmi-i-f...ia-te-hetohet/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.12.2011, 20:36   43
Citim:
Shqiptarėt shtohen, maqedonasit po rrezikohen

Treguesit statistikor gjatė gjashtė viteve tė fundit theksojnė rritjen e popullsisė shqiptare nė Maqedoni dhe uljen e asaj maqedonase.

Sipas njė hulumtimi tė zhvilluar nga e pėrditshmja “Dnevnik” nga periudha e vitit 2004 deri nė vitin 2010 ka pasur shifra tė dalluara lidhur me rritjen dhe zvogėlimin e popullsisė shqiptare dhe asaj maqedonase. Derisa popullsia shqiptare ka pasuar rritje, ajo maqedonase po shėnon rėnie, gjegjėsisht trende tė larta tė mortalitetit dhe zvogėlim tė natalitetit.

Numri i maqedonasve gjatė shtatė viteve tė fundit ėshtė zvogėluar pėr 12 mijė banorė, derisa tek shqiptarėt gjatė kėsaj periudhe ka pasur rritje tė dyfishtė prej 31 mijė banorė. Kėto shifra bazohen nė tė dhėna tė Entit Shtetėror tė Statistikave (ESHS) nė Shkup. Zvogėlimi i numrit tė popullsisė maqedonase ėshtė evidente nė mė shumė se 65 nga 84 komuna. Sipas statistikave zyrtare, popullsia shqiptare nė Maqedoni rezulton 25 pėr qind, ndėrsa popullsia maqedonas mbi 64 pėr qind. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/12407.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.3.2012, 21:55   44
Citim:
Regjistrohet diaspora maqedonase, pėrjashtohet ajo shqiptare

Maqedonisė nuk i intereson tė regjistrojė diasporėn shqiptare, edhe pse paratė qė vijnė prej saj mbushin buxhetin e shtetit dhe mbajnė stabile ekonominė e vendit. Regjistrimi i diasporės nga ana e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme (MPJ) bėhet nė maqedonisht dhe nė anglisht, por jo edh enė shqip. Nė linkun pėr regjistrimin e diasporės nuk mund tė shkruhet shqip, edhe pse dihet fort mirė se shqiptarėt e diasporės sidomos tė rinjtė nuk qėndrojnė aspak mirė me maqedonishte, pasi pėr ta nuk ėshtė aspak e nevojshme njohja e kėsaj gjuhe. Pėrgjigja e MPJ-sė nė kėtė rast ėshtė e ngjashme me pėrgjigjet qė i japin autoritetet maqedonase ;do herė kur anashkalohet gjuha shqipe - shqipja do tė palikohet nė tė ardhmen, por pa treguar ndonjė afat konkret. Ndėrkaq, politikologėt janė tė mendimit se gjithēka ėshtė e qėllimshme, pasi flasin vetė faktet.

“Nuk mundemi tė bėjmė ndėrhyrje vetėm nė linkun ‘Regjistrimi i diasporės’. Ēėshtja e shqipes nė ueb faqen tonė ėshtė njė problem i vjetėr tė cilin po pėrpiqemi qė ta rregullojmė. Besoj se shumė shpejt do ueb faqja e ministrisė sonė do tė jetė edhe nė shqip”, thotė pėr “Lajm”, zėdhėnėsi i MPJ, Borēe Stamov, pa pėrcaktuar kohė se kur mund tė ndodhė kjo. Ai sqaron se problemi financiar ėshtė shkak kryesor qė ueb faqja e kėsaj ministrie nuk ėshtė edhe nė gjuhėn shqipe.

Politikologu, Qashif Bakiu thotė pėr “Lajm” se anashkalimi i diasporės shqiptare ėshtė evident dhe bėhet me qėllime tė caktuara. “Tendenca e Shkupit zyrtar ėshtė evidente dhe kjo nuk kėrkon analiza tė thella pėr t’u kuptuar. Anashkalimi i diasporės shqiptare vėrehet si nė datat e zgjedhjeve parlamentare apo lokale, terminėt e regjistrimeve tė popullsisė apo edhe pėr aktivitete tjera qė prekin aspektin demografik nė vend. Aplikimi i regjistrimit elektronik tė diasporės nga ana e MPJ-sė vetėm nė gjuhėn angleze dhe atė maqedonase shėnon anashkalimin e radhės pėr evidentim tė shqiptarėve me punė tė pėrkohshme. Njė gjė e tillė anashkalon diasporėn shqiptare nė Evropėn perėndimore kur dihet se nė kėto shtete ėshtė e koncentruar pjesa dėrmuese e shqiptarėve, tė cilėt si; dihet nuk e flasin maqedonishten”, tha Bakiu.

Sipas tė dhėnave tė shoqatave tė mėrgimtarėve, numri i diasporės shqiptare nga Maqedonia ėshtė mbi 300 mijė, prej tė cilėve 100 mijė jetojnė nė Zvicėr.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/13114.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2012, 21:44   45
Citim:
Shtyhet regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni

Maqedonia procesin e regjistrimit tė popullsisė nuk do ta realizojė as gjatė kėtij viti. Jo vetėm pėr shkakun se kjo temė as qė ėshtė diskutuar me partnerėt e koalicionit qeverisės, por edhe pėr faktin se nuk ėshtė gati as ligji pėrkatės.

Frika nga manipulimet, apo rezultatet qė do tė ndryshonin ekuilibrat etnikė nė favor tė shqiptarėve renditen si disa prej arsyeve qė procesi i regjistrimit ėshtė shtyrė pėr t’u realizuar pa asnjė lloj afati.

Nė shtatė vitet e fundit, numri i maqedonasve ėshtė ulur pėr 13 mijė persona, kurse ai i shqiptarėve ėshtė rritur pėr 13 mijė.

Qeveria maqedonase pohon se qė pas anulimit tė regjistrimit, vjeshtėn e kaluar, kjo temė as qė ėshtė hapur mes dy parterėve, kėshtu qė edhe nuk mund tė pritet qė gjatė kėtij viti tė zhvillohet njė proces i tillė.

Qėndrimi i partisė shqiptare nė pushtet, BDI, ėshtė se regjistrimi do tė kryhet, por kur tė krijohen kushtet pėr njė gjė tė tillė. Ata janė tė mendimit se rėndėsia e regjistrimit tė popullsisė nė Maqedoni shkon pėrtej njė operacioni statistikor, kėshtu qė ēdo regjistrim nė tė ardhmen do tė duhet tė realizohet vetėm pas arritjes sė njė konsensusi etnik dhe politik pėr procesin bashkė me reformėn e tėrėsishme tė entit.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,18,85151
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2013, 22:02   46
Citim:
"Eurostat": 230 mijė persona janė shpėrngulur nga Maqedonia

Zyra pėr statistika e Bashkimit Evropian, "Eurostat" njofton se nga viti 1998 e deri nė vitin 2011, 230 mijė persona apo mbi 10 pėr qind e popullatės sė pėrgjithshme tė Maqedonisė ėshtė shpėrngulur jashtė vendit. Prej tyre rreth 170 mijė qytetarė tė Maqedonisė janė me qėndrim tė pėrkohshėm nė vendet e BE-sė. Numri mė i madh i emigrantėve nga Maqedonia jetojnė nė Itali, Gjermani, Austri, Slloveni etj. Nė periudhėn 2002-2008 janė bėrė pranimet mė tė mėdha tė shtetėsive nga vendet e huaja pėr qytetarėt e Maqedonisė. Nė kėtė periudhė, rreth 5 mijė qytetarė ēdo vit kanė fituar pasaportė tė ndonjė njė vendi tė huaj. Por, supozohet se numri shpėrnguljes jashtė vendit ėshtė mė i madh, pasi nuk dihet sa persona ende nuk e kanė tė rregulluar qėndrimin e tyre nė vendet e BE-sė.

http://www.botasot.info/maqedonia/22...nga-maqedonia/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2013, 22:20   47
Citim:
Bexheti: Me regjistrim real do tė rritej numri i shqiptarėve

Regjistrimi i popullsisė ka dėshtuar pėr shkak tė tendencave pėr tu ulur pėrqindjen e popullsisė shqiptare nė Maqedoni. Kėshtu ka deklaruar akademiku Abdylmenaf Bexheti nė emisionin e mbrėmshėm “Rruga Drejtė…”. Kjo ishte edhe arsyeja qė Bexheti kishte dhėnė dorėheqje nga posti i anėtarit tė Komisionit pėr realizimin e regjistrimit tė vitit 2011.

“Unė po ju them 2-3 ēėshtje. Pika e parė kritike ishte rrėzimi i cenzusit nė qytetin e Shkupit. Sigurisht me ato dispozita siē i kishim parashikuar me Rregulloren dhe mėnyrėn se si e bėnim realizimin, nuk do tė dilte mė Shkupi 20.8%, sa ėshtė. Pra shumė lehtė, me njė operacion shumė tė thjeshtė ju mund tė cenoni njė pėrqindje statistikore prej 1-2% pėr ta rrėzuar nėn 20%. Dhe rreziku i parė ishte cenzusi i Shkupit, tė bie nėn 20% marrėdhėnia kur e dimė ne se nuk ėshtė e tillė, sepse kėto shifra qė i pėrmendi ne i kemi pasur, pra vetė Enti Shtetėror i Statistikės ēdo vit ka raportuar se sa ka qenė shtimi natyror i popullsisė”, deklaroi Abdylmenaf Bexheti, akademik.

Sipas Bexhetit, nėse regjistrimi do tė ishte real dhe jo i manipuluar, atėherė duhej qė pėrqindja e shqiptarėve nė Qytetin e Shkupit tė jetė rreth 24%, bazuar nė shifrat e Entit Shtetėror tė Statistikave pėr trendin e natalitetit dhe mortalitetit nė komunat shqiptare. Pėrveē tendencės pėr rrėzimin e cenzusit nė Shkup, Bexheti thekson se me njė Rregullore tė tillė pėr realizimin e regjistrimit do tė ulej edhe numri i pėrgjithshėm i shqiptarėve nė Maqedoni.

“Sigurisht se cenohej edhe popullsia nė shkallė tė vendit, edhe atė mbi bazėn e njė pėrcaktimi qė tė mos pėrfshihet njė grup popullsie qė ėshtė signifikant nė rastin e Maqedonisė. Flasim pėr 150 mijė deri 200 mijė njerėz tė palės shqiptare, qė me statistika jetojnė dhe bashkėveprojnė kėtu nė Maqedoni, kurse punojnė nė botėn e jashtme. Kjo kategori e njerėzve, qė nė shkallė tė shtetit nuk janė tė pastra kėto statistika, port e pala shqiptare janė 150-160 mijė banorė. Dhe imagjinoni nėse ky numėr nuk pranohej tė jetė pjesė e popullsisė sė pėrgjithshme ku do tė matet pariteti sa ėshtė bashkėsia etnike shqiptare nė nivel republike”, tha Abdylmenaf Bexheti, akademik.

Bexheti theksoi se ishte e pamundur qė kėto tendenca tė kontrolloheshin nga shqiptarėt, pasi nė asnjė pėrfaqėsues shqiptarė nuk kishte qasje nė sistemin elektronik tė pėrpunimit tė tė dhėnave.

http://www.botasot.info/maqedonia/22...i-shqiptareve/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2013, 18:05   48
Citim:
Shqiptarėt mund ta bėjnė vetė regjistrimin e popullsisė

Meqė regjistrimi i popullsisė po zvarritet, shqiptarėt mund tė iniciojnė vetė njė proces tė tillė, njėjtė siē bėnė nė vitin 1991, kur nuk i njohėn rezultatet e regjistrimit tė atėhershėm. Kapacitete kanė, pasi njė herė veē mė e kanė realizuar njė proces tė tillė. Edhe pse ai regjistrim do tė vlente vetėm pėr konsumin e brendshėm, shqiptarėt mund ta bėjnė atė nėse duan dhe kanė dyshime.

Analisti Naser Zyberi thotė se shqiptarėt kanė kapacitete pėr ta bėrė regjistrimin, por ai do tė vlente vetėm pėr konsum tė brendshėm. “Shqiptarėt mund ta bėjnė regjistrimin e vet, pasi edhe e kanė bėrė njėherė nė vitin 1991, kur nuk pajtoheshin me rezultatet e regjistrimit qė u bėnė atėherė gjė qė rezultoi se kishin tė drejtė, pasi regjistrimi u bė sėrish nė vitin 1994”, thotė pėr “Lajm”, Zyberi. Ai sqaron se ai regjistrim, edhe pse i saktė nuk mund tė njihet nga institucionet e brendshme dhe tė jashtme. “Shqiptarėt sigurisht se mund ta bėjnė regjistrimin e tyre, por ai do tė vlente vetėm pėr nevojat e tyre pasi nuk mund tė njihet as nga institucionet e brendshme dhe as nga ato tė jashtme. Do tė vlente vetėm pėr konsum tė brendshėm”, thotė ai.

Ndėrkaq, analisti Ismet Ramadani thotė se njė regjistrim qė do ta bėnin vetė shqiptarėt nuk do tė ishte i plotė dhe nuk do tė ishte valid. “Mė shumė do tė merrej dhe pėrdorej si statistikė politike dhe etnike, pasi nuk do tė pranohej as nga institucionet shtetėrore, as nga ato ndėrkombėtare. Problemi tjetėr qėndron se nė regjistrimin qė bėnė shqiptarėt nė vitin 91 kishte vetėm njė parti politike, PPD-nė, ndėrsa tani do tė jetė mė vėshtirė, pasi ka mė shumė parti politike dhe do tė paraqiten probleme tė brendshme”, thotė Ramadani pėr “Lajm”.

Analisti Naser Zyberi thotė se Regjistrimi i popullsisė do tė realizohet nė vitin 2014, pasi Maqedonia e ka patjetėr qė ta bėjė atė. “Enti i Statistikave nuk mund ta bėjė vetė regjistrimin, pasi ai ėshtė i rregulluar me Ligj dhe pėr tė vendos Qeveria dhe Parlamenti. Maqedonia ka marrė vėrejtje dhe e ka patjetėr qė ta bėjė regjistrimin e popullsisė. Nėse jo kėtė vit, nė vitin 2014 ajo do ta bėjė regjistrimin edhe nėn presionin e Komisionit Evropian”, thekson Zyberi.

Ndėrkaq, analistit Ismet Ramadani ėshtė i mendimit se partitė politike shqiptare duhet tė bėjnė presion politik qė sa mė shpejt tė realizohet procesi i regjistrimit sipas standardeve tė EUROSTAT-it, por duke i pas parasysh edhe disa specifika tė veēanta qė ka Maqedonia.

Sa i pėrket statistikės sė popullsisė, Ramadani thotė se ajo mė dihet se pėr ēdo orė rritet numri i shqiptarėve dhe zvogėlohet ai i maqedonasve. “Rritja apo zvogėlimi i numrit tė popullsisė mund tė realizohet shumė lehtė me anė tė njė data-baze, por regjistrimi pėrfshin edhe regjistrimin ekonomik. Sa janė tė ardhurat nga mėrgimtarėt shqiptarė, sa ndikojnė ato nė ekonominė e vendet, tė cilat nuk pėrmenden askund, etj., etj.”, thekson ai.

Shqiptarėt nuk i njohėn rezultatet e regjistrimit tė popullsisė qė u bė nė vitin 1991, menjėherė pas pavarėsimit tė Maqedonisė dhe realizuan vetė regjistrimin e popullsisė. Regjistrimi qė bėnė ata ishte i saktė, pasi tre vjet mė vonė, nė vitin 1994 u bė sėrish regjistrimi i popullsisė, ku rezultoi se rezultatet e regjistrimit tė bėrė nga shqiptarėt kishin qenė tė sakta.

http://www.lajmpress.com/lajme/maqedoni/22281.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2013, 21:35   49
Citim:
1,8 milionė mund tė ketė rėnė numri i popullsisė

17 tetor-Kjo shifėr mund tė jetė e pėrafėrt me numrin e popullsisė aktuale, pasi qė nė kėtė fond janė tė regjistruar gati gjithė popullsia e vendit, qė shfrytėzon shėrbimet shėndetėsore. Sipas tė dhėnave tė kėtij fondi, nė dhjetor tė 2012 ishin regjistruar 1.744.237 qytetarė tė siguruar pėr shėrbime shėndetėsore dhe kjo shifėr mund tė jetė e pėrafėrt me numrin e popullsisė aktuale nė vend.

Nė Maqedoni mund tė jetojnė rreth 1,8 milionė banorė dhe kėto shifra janė tė nxjerrura nga Fondi i Sigurimit Shėndetėsor.

Kjo shifėr mund tė jetė e pėrafėrt me numrin e popullsisė aktuale, pasi qė nė kėtė fond janė tė regjistruar gati gjithė popullsia e vendit, qė shfrytėzon shėrbimet shėndetėsore. Sipas tė dhėnave tė kėtij fondi, nė dhjetor tė 2012 ishin regjistruar 1.744.237 qytetarė tė siguruar pėr shėrbime shėndetėsore dhe kjo shifėr mund tė jetė e pėrafėrt me numrin e popullsisė aktuale nė vend.

Shkaqet e rėnies drastike tė numrit tė popullsisė ėshtė trendi i largimit pėr qėllime azili dhe pune nė vendet e Bashkimit Evropian pas heqjes sė vizave. Viteve tė fundit bėhet e ditur pėr njė numėr tė madh tė qytetarėve qė pėr shkaqe sociale dhe ekonomike braktisin vendin.

Sipas regjistrimit tė vitit 2002 nė Maqedoni jetojnė 2.022.547 banorė, prej tė cilėve 65 pėr qind maqedonas, 25,17 pėr qind shqiptarė, 3,85 turq, 2,66 romė, 1,78 serb dhe komunitete tjera pakicė. Vitin e kaluar u anulua regjistrimi i planifikuar i popullsisė, pėr shkak tė mosmarrėveshjeve midis anėtarėve maqedonas dhe shqiptarė tė Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit lidhur me realizimin e procesit dhe metodės sė regjistrimit.

http://www.tvkoha.tv/15103/1-8-milio...opullsise.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:49.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.