Kthehu   Kreu > D2 > D2L
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.3.2008, 10:57   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

E drejta e parablerjes


Citim:
Anasjelltas, nuk mund tė mohohet pį tjetėr se perandorė romakė fisi ilir kanė mujtė me shfaqė nė ligjė tė veta prirje tė veēanta tė mendesķs juridike tė popullit tė vet. Kemi p.sh. nė librin III, titull I tė Kodit Theodosjan, ligjėn 6: aty ligjėvūsi e qorton prefektin Flavjan se nuk do tė mendojė, tue u u pėshtetė ligjėve tė pėrpashme, se aj qi do me shitė nji tokė āsht i detyruem pėrpara me pėvetė fis e komshķ; kjo ligjė tash mbas studimevet tė Seeck-ut, njifet si e vj. 391, e prandej aj Flavjani āsht Vir Nikomak Flavjani, prefekt i pretorit per Italķ e Ilirik, dhe perandori qi e qet nuk āsht nji perandorėsh ilirė tė sh. IV, por Spanjoli Theodos.

T’ishte qźnė pėrkundra, si besohej parandej, ligjė p.sh., e Konstantinit, do tė gjźjshim nji kundershtim tė thekshėm mes njaj ligje tė tillė tė njij perandori ilir dhe urdhnimevet fare tė kundėrta qi kemi sot nė Kanū e qi rrājėn e kanė shi nė shpirt tė tķ, mbassķ ky e njef pronėsķn toksore si gjā e familjes e jo e setėcilit, dhe kujdeset, me shum arsye, pėr solidaritetin mes komshķvet.

E vėrteta āsht se aj detyrim qi shitsi, para se tė ja shesė tokėn tjetėr kujt, tė pėvesė fis e komshķ, detyrim qi nuk e gjźjmė nė kurrnji ligjė romake tė njoftun, do tė jétė vū nė ndonj ligjė tė njenit ndėr perandorė ilirė tė sh. III o IV, i cili ndoq me tź mendesķn e fisit tė vet, sįdoqi nė kundershtim me ligjėsķn qi tashmā kishte hī nė botėn romake, o sė paku nji zakon, qyshė-kśr tė zhdukun nga bota romake, por tė ruejtun nė botėn ilirike; aj qi do perkundra ketė zakon me e zhdukė āsht nji spanjol.

http://www.albanovaonline.com/modules/news/article.php?storyid=263
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 11:14   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ky fakt historik na bėn tė qartė, sė pari qė ky zakon shqiptar rrjedh drejtpėrdrejt nga e drejta e lashtė ilire, dhe sė dyti ky zakon e ruajti pronėsinė e ilirėve mbi tokėn dhe strukturėn etnike, pėr sa kohė qė romakėt nuk ua merrnin tokat me dhunė.

Theodosi, duke qenė se dėshironte tė kishte liri tė blinte toka, ai dhe skllavopronarėt e Ilirisė, dha urdhėr tė hiqej ky farė kufizimi.

Por, sipas tė gjitha gjasave nuk ka dhėnė frytet e kėrkuara.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.