Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.3.2008, 13:01   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Kalendari thrak


Citim:
Key archeological find at Bulgaria's Veliko Turnovo
08:00 Mon 26 Jun 2006 - Colin Munro

A gold Thracian breastplate found near the village of Golemanite, Veliko Turnovo municipality, has proven pivotal to the re-construction of the Thracian Calendar. Using a mathematical model, Ventseslav Tsonev of the Regional Historical Museum in Veliko Turnovo presented his findings at a conference on Treasures and Sacred Typography, held recently in Sliven.

“In the Thracians’ calendar, there are three seasons and 60 main holidays. A year consisted of 12 months with 360 days, five days being added to the last month every year.” As there are no written records dealing with the Thracians’ concept of time, the reconstruction of the calendar was done on the basis of the symbols on the metal plates worn by the Thracians. Tsonev has studied seven out of 40 Thracian breastplates found in Bulgaria. Particular attention has been paid to a gold breastplate found near Golemanite. The inscriptions on these breastplates consist mainly of serpents, geometrical figures and lines. Studies have indicated that the number of serpents and lines are fixed to correspond to the numbers considered to be holy by the Thracians. According to Tsonev, the Thracians’ calendar resembles very closely the one used by Egyptians for thousands of years. In the main, knowledge of the Thracians has tended to rely solely upon ancient Greek depictions of them as a savage, tribal society that had no politics and no alphabet of its own.

However, in July 2004, Bulgarian archeologist Georgi Kitov excavated an ancient tomb near Kazanluk. After three months of digging, Kitov surfaced with more than 130 pieces of magnificent jewellery, weaponry and ritual artefacts that show Thracian culture rivalled that of the Greeks. They prove that the Thracians were “not a society of barbarians,” says Alexander Fol, a Bulgarian expert on Thracian history.

“They had a system of values and were consciously abiding by it. This was an aristocratic society with a great hierarchy.”
http://www.sofiaecho.com/article/key-archeological-find-at-bulgarias-veliko-turnovo/id_16068/catid_5

Ato 60 festa duken sikur 52 tė diela aq sa ka viti dhe 8 festat sipas Bujkut.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 15:09.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.