Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.3.2008, 14:45   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Snajperėt e UĒK-sė


Nė kuadėr tė formacioneve luftarake tė UĒK-sė, tė pranishme ishin edhe pushkėt e pajisura me shėnjestra optike pėr gjuajtje precize nė distanca tė largėta, tė cilat nė terminologjinė ushtarake quhen pushkė snajperiste. Kėto pushkė ndahen nė dy grupe. Dallimin midis grupeve e karakterizon kalibri dhe kėshtu nė grupin e parė bėjnė pjesė pushkėt snajperiste tė lehta, tė cilat zakonisht shfrytėzojnė municion standard tė pushkėve luftarake. Nė grupin e dytė bėjnė pjesė pushkėt e rėnda snajperiste, tė cilat shfrytėzojnė municion tė kalibrit tė rėndė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	snajper.JPG
Shikimet:	463
Madhėsia:	16,3 KB
NNJ:	1293


Ėshtė karakteristik fakti se pėrkundėr vėshtirėsive tė furnizimit me kėto armė, UĒK i posedonte ato si pėr nga lloji, ashtu edhe pėr nga cilėsia. Modeli mė i vjetėr i pushkės snajperiste i pėrdorur nga ushtarėt e UĒK-sė ėshtė ai sovjetik, i cili ėshtė version i modifikuar i pushkės luftarake Mosin-Nagan M-1891/30 nė kalibrin 7,62 X 54, tė cilėn ushtria e kuqe e ka futur nė pėrdorim nė vitin 1931 dhe e ka mbajtur deri nė vitet gjashtėdhjeta. Me kėtė model tė pushkės snajperiste qe armatosur edhe ushtria shqiptare, ku njė sasi e tyre pas trazirave tė vitit 1997, kaloi nė duart e popullatės, e cila si gjithė armatimin tjetėr edhe kėto ia shiti UĒK-sė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	snajper..JPG
Shikimet:	466
Madhėsia:	12,7 KB
NNJ:	1294


Pushka tjetėr snajperiste e pėrdorur nga ushtarėt e UĒK-sė, por edhe nga forcat serbe ėshtė M-76 e kalibrit 7, 9 X 57 mm. e prodhimit jugosllav. Kjo ėshtė pushkė gjysmėautomatike, e cila ėshtė prodhuar mbi bazė tė pushkės snajperiste sovjetike Dragunov e kalibrit 7, 62 X 54R mm. Pushka Dragunov, apo sipas emėrtimit zyrtar SVD ėshtė pushkė snajperiste e precizitetit tė lartė, tė cilėn sovjetėt e futėn nė pėrdorim tė ushtrisė sė tyre nė vitin 1963. Modifikimi i firmės jugosllave »Crvena Zastava« nga Kragujevci konsiston vetėm nė ndryshimin e kalibrit nė 7, 9 mm., si dhe vendosjen e dy llojeve tė shėnjestrave optike. Shėnjestra standarde pėr gjuajtjen e caqeve ditėn ON-3, e cila mundėson gjuajtje deri nė distancėn 1.200 m. dhe qė gjithashtu ėshtė kopje e shėnjestrės sovjetike PSO-1 dhe shėnjestra pasive ONN-5 X 80 pėr gjuajtjen e caqeve gjatė natės deri nė distancėn 500 m. Sistemi i ndezjes nė mėnyrė gjysmėautomatike, te kjo pushkė funksionon nė bazė tė huazimit tė gazrave nga tyta, ndėrsa mbushja bėhet me karikator me kapacitet prej dhjetė fishekėsh.

Prej pushkėve tė lehta snajperiste tė prodhimit perėndimor, snajperistėt e formacioneve luftarake tė UĒK-sė kanė pėrdorur pushkėn e prodhimit zviceran SIG SSG-3000 tė kalibrit 7,62 X 51 NATO. Sistemi i ndezjes sė kėsaj pushke ėshtė pėrmes shulit (mauzer), ndėrsa mbushja bėhet nga ana e poshtme pėrmes karikatorit me kapacitet prej pesė fishekėsh. Kjo pushkė ėshtė nė pėrdorim tė ushtrisė zvicerane dhe llogaritet nė kategorinė e pushkėve me precizitet tė lartė nė largėsi deri nė 830 mm.

Rėndėsi tė veēantė nė kuadėr tė armatimit tė UĒK-sė kanė paraqitur edhe pushkėt e rėnda snajperiste, tė cilat janė tė destinuara pėr gjuajtje precize tė caqeve deri nė distancė prej 1.500 m. Kėto pushkė zakonisht shfrytėzojnė fishekun e kalibrit 12, 7 X 99 mm. dhe dallimi mes tyre konsiston nė atė se disa tipe janė pėrsėritėse, ndėrsa ka edhe prej atyre qė janė gjysmėautomatike. Kėto pushkė kanė hyrė nė pėrdorim tė ushtrive nė vitet shtatėdhjeta dhe sė pari janė pėrdorur nga ushtria amerikane. Modelet mė cilėsore tė kėtyre pushkėve i prodhojnė amerikanėt, ku ndėr modelet mė tė njohura janė: RAI M-500, Baret M-82A1, dhe R-55. Tė gjitha kėto pushkė janė tė kalibrit 12, 7 X 99. dhe pėrveē modelit tė parė qė ka sistemin mauzer tė ndezjes dhe merr vetėm njė fishek, dy modelet e tjera janė gjysmėautomatike dhe funksionojnė nė bazė tė sistemit tė dridhjes sė shkurtėr tė tytės dhe shulit, ndėrsa mbushja bėhet me karikator. Njėri nga modelet mė tė pėrdorura nga UĒK ėshtė ai R-55, ku njė ekzemplar i tillė ruhet nė Muzeun e Historik tė Kosovės.

http://www.rruzull.net/shkrimi729.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:19.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.