Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.3.2008, 14:50   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Mitralozat e UĒK-sė


Emri:  pushkomitraloz.JPG
Shikimet: 297
Madhėsia:  10,1 KB

Nga pushkėmitralozat mė praktik dhe qė u pėrdorėn nė masė nga UĒK ėshtė M-56 i kalibrit 7, 62 X 54R i prodhimit kinez, me tė cilin ėshtė e pajisur ushtria shqiptare. Ky pushkėmitraloz ėshtė i punuar mbi bazė tė modelit sovjetik RDP (Rushinoi-Degtjarjev- Pulemjot). Nė mėnyrė automatike punon mbi bazė tė huazimit tė gazrave tė barutit nga tyta dhe mbushet me shirit metalik me kapacitet prej 50 fishekėsh. Shpejtėsia praktike e qitjes me tė ėshtė 100 fishekė nė minutė, ndėrsa ajo teorike prej 700 fishekėsh nė minutė.

Emri:  pushkomitraloz..JPG
Shikimet: 277
Madhėsia:  15,0 KB


Modeli tjetėr i pushkėmitralozit qė ėshtė pėrdorur nga UĒK ėshtė ai sovjetik i markės DP (Degtjarjev-Pakhontnji) i kalibrit 7, 62 X 54 i prodhuar nė vitin 1926. Ushtria shqiptare me kėtė pushkėmitraloz ėshtė furnizuar nė vitet pesėdhjeta nga ish-Bashkimi Sovjetik. Ky pushkėmitraloz, nė mėnyrė automatike punon mbi bazė tė huazimit tė gazrave tė barutit nga tyta dhe mbushet me municion pėrmes karikatorit rrethor, i cili vendoset nė pjesėn e sipėrme tė tij.

Pėrpos kėtyre, UĒK ishte e armatosur edhe me modelet e pushkėmitralozėve jugosllavė M-53, M-72B1, M-72AB1 dhe M-84. Njė pjesė e kėtyre pushkėmitralozėve janė konfiskuar nga pjesėtarėt e UĒK-sė pas aksioneve kundėr forcave serbe, kurse njė pjesė e vogėl e tyre ėshtė blerė. Duke e pėrjashtuar modelin M-53, qė ėshtė kopje e modelit gjerman MG-42, modeli M-72 ėshtė konstruktuar mbi bazė tė pushkės automatike AK-47, qė nė fakt ndryshon vetėm pėr shkak tė tytės mė tė zgjatur dhe kėmbėve qė i ka tė vendosura pėr mbėshtetje. Gjatėsia standarde e tytės sė pushkės automatike M-70 ėshtė 415 mm. me katėr vjaska, ndėrsa te pushkėmitralozi M-72 ėshtė e zgjatur nė 540 mm. e cila po ashtu ka katėr vjaska. Dallimet midis versioneve M72B1 dhe M72AB1, konsistojnė nė atė se i pari ka qytė tė drunjtė, ndėrsa i dyti ka qytė metalike, e cila gjatė bartjes mbyllet dhe e shkurton gjatėsinė e pėrgjithshme tė armės. Pushkėmitralozi M-84 ėshtė modifikim shumė i avancuar i modelit sovjetik PKM me futjen nė pėrdorim tė sė cilit ushtria jugosllave ka zėvendėsuar modelin e vjetėr M-53. Ėshtė nė kalibrin 7, 62 X 54 dhe mbushet me shirit metalik dhe ka shpejtėsi teorike tė qitjes prej 700 fishekėsh nė minutė. Ky model nė mėnyrė automatike punon mbi bazė tė huazimit tė barutit nga tyta.

Emri:  pushkomitraloz,.JPG
Shikimet: 257
Madhėsia:  6,6 KB


Edhe mitralozat e pėrdorur nga UĒK ishin modele me tė cilat ėshtė pajisur ushtria shqiptare dhe qė janė kryesisht prodhim i ish-Bashkimit Sovjetik apo kinez, por i prodhuar mbi bazė tė atyre tė prodhimit sovjetik.

Ndėr mitralozat mė tė pėrdorur janė: DSHK-38 Degtjarjev i kalibrit 12, 7 X 99 mm, DSHK M-54  Degtjarjev (prodhim kinez) i kalibrit 12, 7 X 99 mm, SGM Gurinov i kalibrit 7, 7 mm. dhe NSV i kalibrit 12, 7 X 108 mm. Pėr shkak tė epėrsisė sė madhe nė armatim tė ushtrisė jugosllave, forcat tona ishin tė detyruara tė luftonin nė formacione tė vogla taktike. Pesha e madhe e kėtyre mitralozave paraqiste vėshtirėsi pėr manovrim me ta nė kushtet e njė lufte ēfarė ishte imponuar. Kėshtu edhe pėrdorimi i tyre ishte i kufizuar dhe ata janė pėrdorur me efektivitet nė ato zona ku ishte e mundur tė organizohet vijė stabile e mbrojtjes frontale.

http://www.rruzull.net/shkrimi729.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.