Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1991-2012: Republika e Kosovės > 1991-1999: Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.3.2008, 14:51   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Armėt kundėrblinduese tė UĒK-sė


Nga armatimi i lehtė kundėrblindues, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka shfrytėzuar nė mėnyrė masive minahedhėsin RPG M-7 tė kalibrit 40 mm, prodhim i ish-Bashkimit Sovjetik, me tė cilin ishte i pajisur ushtria shqiptare. Armatimi tjetėr kundėrblindues nė sasi ishte mė i vogėl dhe ėshtė i pėrbėrė nga minahedhėsi Ambrust M-85 i kalibrit 83 mm. Ky minahedhės ėshtė prodhuar nė vitin 1970 nė firmėn »Messerchmitt Bolkov-Bohm« tė Gjermanisė Perėndimore, dhe ėshtė i konstruktuar vetėm pėr njė pėrdorim. Pas vitit 1988 prodhimi ėshtė bartur nė Singapor. Nė vitin 1996 me kėtė armė u furnizua ushtria shqiptare, pėrmes sė cilės kjo armė arriti edhe nė duart e UĒK. Armė tjetėr kundėrblinduese e pėrdorur nga UĒK ėshtė edhe minahedhėsi M-57 i prodhimit jugosllav i konstruktuar mbi bazė tė RPG M-7, si dhe raketahedhėsi M-79 Osa i kalibrit 90 mm. gjithashtu prodhim jugosllav. Nga ky armatim, efektivitet mesatar nė luftė kundėr mjeteve tė blinduara serbe ka vetėm Ambrust M-85 dhe M-79 Osa, mirėpo, edhe efekti i tyre ėshtė i kufizuar pasi qė ato kanė mundur tė pėrdoren vetėm kundėr transportuesve tė blinduar dhe tankeve T-55, ndėrsa kundėr tankut M-84, i cili edhe nuk ėshtė pėrdorur me shumicė nė Kosovė, nuk kanė efektivitet pėr ndaljen e tij. Ambrust ka efekt shpues nė blindė prej ēelikut homogjen deri nė 300 mm. nė distancėn deri nė 300 m. ndėrsa raketa e Osės ka njė depėrtueshmėri nė blindėn nga ēeliku homogjen deri nė 400 mm. nė distancėn 350 m. Pėrkundėr aftėsisė shpuese, distanca e efektivitetit tė tyre ėshtė shumė e vogėl, karshi armėve tė mjeteve tė blinduara serbe dhe pėr kėtė njėsitet tona luftarake kanė pasur vėshtirėsi qė t’i ndalin mjetet e blinduara serbe, edhe kur i kanė poseduar kėto armė. Efektivitet i plotė me kėto armė ėshtė arritur vetėm kur ushtarėt tanė i kanė goditur nga afėrsia dhe nė mėnyrė tė befasishme mjetet e blinduara serbe.


Emri:  kundėrblinduese.JPG
Shikimet: 518
Madhėsia:  10,2 KB


http://www.rruzull.net/shkrimi729.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.5.2009, 04:26   2
allianz
 
Goditja e njė tanku serb nga UĒK nė Therandė:

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:12.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.