Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.3.2008, 14:57   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Artileria e UĒK-sė


Emri:  granatahedhės.JPG
Shikimet: 282
Madhėsia:  13,7 KB


Armėt artilerike tė pėrdorura nga artilerėt e pakėt tė UĒK-sė kryesisht ishin ato qė i posedonte ushtria shqiptare dhe janė pėrbėrė prej granatahedhėsve 60 mm. 82 mm. 120 mm. dhe 160 mm. Nė grupin e topave, mė shumė ėshtė shfrytėzuar topi pa dridhje nė veprim i prodhimit kinez M-57 i kalibrit 75 mm. Mirėpo, meqė siē thamė ky armatim ka qenė i pakėt, nė vazhdim po trajtojmė armatimin e lehtė tė burrave dhe grave ushtarė tė UĒK-sė, me tė cilin ata u vunė pėrballė njėrės prej ushtrive mė tė armatosura nė rajonin e Ballkanit, armėt e sė cilės (pa pėrfshirė kėtu aviacionin luftarak), kanė mundėsi tė larghedhjes deri nė 70 km.


Emri:  top.JPG
Shikimet: 313
Madhėsia:  17,9 KB

http://www.rruzull.net/shkrimi728.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.