Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.3.2008, 13:06   1

Vė re! Z1·SHP| Shpėrthim nė Gėrdec, Vorė / Ndalim qarkullimi


Ėshtė bllokuar qarkullimi, flitet pėr shpėrthime tė depove tė armėve. Me sa duket depot shfrytėzoheshin pėr asgjėsim armatimi. Duhet tė ketė ndodhur aksident i rėndė pasi ka pasur tė plagosur dhe spitalet janė vėnė nė gjendje gatishmėrie. Me sa mėsohet ėshtė ndėrprerė qarkullimi nga organet policore nė autorrugėn Tiranė-Durrės.

Shpėrthimet vazhdojnė. Tronditja dhe zhurma e shpėrthimit fillestar tė orės 12:20 ėshtė ndier deri nė Durrės dhe nė Tiranė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 13:16   2
Kryeministri, sapo ka dhėnė, nė dukje i tronditur, njė komunikatė pėr shtyp. Bėhet fjalė pėr ēmontim armatimesh, aksidenti dihet me siguri se ka shkaktuar shumė tė plagosur. Depot janė ende nė zjarr. Popullsia e zonave pėrreth po evakuohet. Janė ngritur nė ajėr helikopterė tė ushtrisė pėr tė ndihmuar evakuimin.

Luten qytetarėt tė mos qarkullojnė nė aksin Tiranė-Durrės. Gjendja ėshtė e rėnduar.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 13:22   3
Aeroporti i Rinasit pas njė ore pezullimi, pėr shkak dėmesh tė lehta nė vetratat rrethuese, ka rifilluar nga puna.

Me ē'mėsohet automjetet qė lėviznin nė autorrugė gjatė kohės sė shpėrthimit kanė pėsuar thyerje tė xhamave dhe prej tyre ka pasur shumė tė plagosur. Tre shtėpi qė kanė qenė pranė depove janė shembur tėrėsisht.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 14:17   4
Citim:
Shpėrthim nė njė depo municionesh nė Vorė
Ndoka: Gjithsej 155 tė plagosur

15/03/2008 - 14:13

Shperthim i fuqishem ne Gerdec te Vores. Shperthimi ka ndodhur ne nje depo municioni gjate operacionit qe po behej atje per asgjesim municionesh. Shperthimi eshte degjuar si ne Tirane ashtu dhe ne Durres.

http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=17981

Citim:
Albania army depot blast injures at least 120, damages airport
March 15, 2008 / AP

TIRANA, Albania: A powerful explosion at an army depot injured scores of people near Albania's capital, Tirana, and damaged the city's nearby international airport, authorities said. Police spokesman Klodian Branko said no fatalities had been confirmed but that at least 120 people had been hospitalized.

http://www.iht.com/articles/ap/2008/...-Explosion.php
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 14:52   5
allianz
 
Nė lajme flitet se ka tė bllokuar nė tunelin e armatimeve dhe presidenti gjatė vizitės nė sp. ushtarak kish pėrmendur se ka dhe tė vdekur. Ndėrkohė qarkulloi nė tv njė filmim nga banor i zonės qė kish regjistruar ēastin e shpėrthimit, qė tregon se erdhi nga nėntoka ndėrkohė qė u pararend nga disa shpėrthime mė tė vogla.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 15:09   6
Citim:
At least 155 hurt in powerful explosion at Albanian arms depot
1 hour ago

TIRANA (AFP) — Powerful explosions rocked an army munitions depot near Vora, 12 kilometres (eight miles) north of the capital Tirana on Saturday, witnesses reported, injuring at least 155 people, mostly civilians.

...

Military experts were disassembling the shells at the time of the first explosion. They were assisted by employees of an American company contracted by NATO to help Albanian army eliminate the munition.

...

The blasts were so powerful that they were heard in neighbouring Macedonia, prompting dozens of citizens to alert the police there, believing the explosions were in the country itself, authorities in Skopje said.

In the western part of Macedonia, some 150 kilometres from the blast site inside Albania, windows were shattered at a number of houses, the police spokesman Ivo Kotevski told AFP.

http://afp.google.com/article/ALeqM5...MGEVcmm5NCGnng
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 15:19   7
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Eh more Enver, edhe i vdekur s'na u ndave!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 17:55   8
Deri tani bėhet fjalė pėr 4 tė vdekur dhe 200 tė plagosur. Shpėrthimet vazhdojnė nė mėnyrė sporadike dhe me intensitet tė vogėl. Koka predhash janė gjetur nėpėr autorrugė dhe trojet pėrreth.

Sipas informimit zyrtar nuk ka rrezik pėr lėndė kimike apo radioaktive megjithatė nuk duhet qėndruar tė ekspozuar ndaj tymit nė mėnyrė tė vazhdueshme pasi jep dhe kjo pasojat e veta.

Pėr sa i pėrket njerėzve nė vendngjarje, nuk ka informim tė mirėfilltė nga vatra e shpėrthimit, por mendohet se ka qė kanė mbetur tė bllokuar.

Nė kushte normale pune ekipi i ēmontimit tė predhave numėronte rreth 60 vetė, njė pjesė e tyre amerikanė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 18:22   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ngushėllime pėr familjet e tė vdekurėve, dhe shpresojmė tė ketė sa mė pak tė vdekur. Ėshtė njė ngjarje shumė e rėndė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 19:26   10
Kanė qenė forcat e RENEA-s tė parat qė kanė hyrė nė zonė. Nė drekė mund tė vėreheshin dhe trupa tė tjera ushtarake tė rreshtuara gati pėr ndėrhyrje, si dhe autoblindat a Policisė Ushtarake.

RENEA pėrveē evakuimit tė banorėve pranė vatrės sė zjarrit, ka nxjerrė dhe katėr trupat e vdekur nga depot pėr tė cilat flasin tė dhėnat zyrtare. Informacioni pėr kėto ndėrhyrje ėshtė i pakonfirmuar, por kėto janė pėrcjellė nga dėshmitarė nė vendngjarje.

Nr. i telefonit pėr informim dhe kėrkesa evakuimi: 129

Sipas ministrit tė brendshėm municioni nė shpėrthim e sipėr pėrbėhet nė pjesėn mė tė madhe nga predha kalibri tė ulėt dhe duke qenė se kanė qenė tė partisė sė nxjerrė pėr ēmontim janė tė izoluara nga pjesa tjetėr e tunelit. Me sa kuptohet pritet tė konsumohet gjithė ky municion i veēuar.

Gjithashtu mėsohet se vetėm njė pjesė e punėtorėve tė ēmontimit kanė qenė sot nė punė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 19:28   11
pleuratus
anėtar/e
 
pleuratus
 
Anėtarėsuar: 12.2007
Vendndodhja: Dardani-Ulpianė
Citim:
Thėnė nga Shqipe

Ngushėllime pėr familjet e tė vdekurėve, dhe shpresojmė tė ketė sa mė pak tė vdekur. Ėshtė njė ngjarje shumė e rėndė.
edhe nga Ana ime
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 21:58   12
Evakuimi i menjėhershėm ėshtė bėrė nga RENEA dhe repartet 712, reparti i komandove mbėshtetėse, reparti i ndėrhyrjes sė shpejtė, regjimenti Komando, ekipi i ēminimit, etj. Gjithsej nė kėtė moment janė tė mobilizuara 1000 trupa tė ushtrisė, 10 helikopterė tė ministrive tė mbrojtjes, sė brendshme dhe tė shėndetėsisė.

Zyrtarisht deri tani konfirmohen 4 tė vdekur dhe 142 tė plagosur tė shtruar nė spital prej tė cilėve 12 nė gjendje tė rėndė pėr shkak tė djegieve. 102 tė tjerė janė mjekuar dhe kanė dalė nga spitali.

Kėto janė sipas deklaratės sė kryeministrit, i cili ka marrė vendim tė ngrejė komision tė posaēėm pėr kontrollin e situatės mbi atė qė tani quhet "zona e fatkeqėsisė". Operacioni shtrihet nė rreze 4 km.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2008, 22:18   13
Kryeministri konfirmoi gjithashtu faktin se "janė mbi 100 mijė tonė armatime nė mbarė vendin, shumė prej tė cilave tė vjetėruara, rreth 40-50 vjeēare qė pėrbėjnė problem shtetėror e kombėtar". Ndaj dhe prej tė gjitha mundėsive pėr shkatėrrimin e tyre ėshtė zgjedhur ēmontimi si mė pak e rrezikshmja.

Pėr shkak "tė rrezikshmėrisė sė lartė" falė gjendjes sė tyre, municionet nuk mund tė zhvendosen pėr t'u shpėrthyer diku tjetėr, ndaj dhe ēmontimi nė vend mbetet si opsion i detyruar. Depot e armatimeve shtrihen nga Mjeda, Shkodėr deri nė Skrapar e Gjinokastėr.

Nė kėtė moment nuk dihet nėse fatkeqėsia vjen prej gabimi njerėzor, apo prej gjendjes sė pėrkeqėsuar tė municionit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 02:50   14
progonati
 
Po pyes sepse nuk e tha njeri. Si shpjegohet qe edhe per te shkaterruar jemi te paafte?? Shume shtete te tjera kane edhe arme berthamore dhe nuk u plasin ne dore. Pastaj te me shpjegoje ndonjeri nocionin e municioneve teper se mua sma rrok mendja
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 08:47   15
allianz
 
Me ē'kam lexuar di qė armėt kimike dhe biologjike janė asgjėsuar dhe ai kapitull sikur u mbyll pėrfundimisht vjet.

Tani sa i pėrket municionit qė kemi tė depozituar, zyrtarisht thuhet (me bekimin e NATO-s) se diku 10% apo mė pak janė tė moshės nėn 30 vjet. Tė tjerat, pra rreth 90% e municionit konsiderohen "tė vjetėruara", dhe "tė rrezikshme". Kėsaj rrezikshmėrisė nė vetvete sikur nuk i besoj dhe aq, dhe ėshtė pėrdorur sė tepėrmi si "argument" pėr tė na reduktuar dhe "modernizuar" armatimin. Problemi i vetėm qė mund tė mendoj unė si i pakualifikuar ėshtė se duke qenė se njė pjesė e municionit janė me djegore atėherė kėto nėse ruhen nė kushte lagėshtie mbase kanė rrezikshmėri shpėrthimi. Ndėrsa nėse janė municion i thjeshtė, po u ruajtėn nė kushte tė pėrshtatshme ato durojnė pėr periudha shumė tė gjata dhe ne na janė dhe shumė tė nevojshme pėr ēdo rast lufte me kėta njerėz tė dashur dhe tė urtė qė kemi pėrreth.

Sa i pėrket ēėshtjes sė viktimave nqs shikoni banesat pranė depos ishin tė gjitha tė reja. Gjithēka nė kėtė rast varet nga fakti nėse depoja ėshtė kthyer nė bazė ēmontimi municionesh para ndėrtimit tė banesave apo pas.


Pėr mė shumė google: munition disposal albania

Ndryshuar sė fundmi nga 1443 : 16.3.2008 nė 09:25.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 13:48   16
Vatra ėshtė shuar. 600 trupa ushtarake kryesisht tė xhenios dhe tė ēminimit janė nė zonė. 113 banesa janė rrafshuar, 155 janė dėmtuar rėndė dhe rreth 1000 janė gjithė banesat e prekura. Zyrtarisht 5 janė tė vdekurit deri tani.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 19:34   17
Citim:
Qytetarė tė Tiranės, nė radhė pėr tė dhuruar gjak

Qindra qytetarė tė Tiranė i janė drejtuar dje pas mesditės qendrės kombėtare tė dhurimit tė gjakut pranė QSUT-sė, pėr tė dhuruar gjak nė ndihmė tė viktimave tė tragjedisė sė Gėrdecit. Vetėm pak minuta pas thirrjes sė ministrit tė Shėndetėsisė, Nard Ndoka, drejt bankės sė gjakut kanė shkuar dhjetėra qytetarė pėr tė dhuruar vullnetarisht gjak.

Citim:
Vullnetarė pėr gjak

Qytetarė nga i gjithė vendi janė mobilizuar dje pėr tė dhuruar gjak vullnetarisht pėr tė lėnduarit nga shpėrthimet e depove nė Gėrdec. Banorė e pushtetarė vendorė tė Elbasanit, Fierit, Korēės, Vlorės, Gjirokastrės, etj. janė mbledhur nė spitalet e qyteteve pėrkatėse, ku ekipe mjekėsh kanė qenė nė gatishmėri, jo vetėm pėr sigurimin e gjakut, por dhe pėr t’u udhėtuar nė ēdo moment drejt kryeqytetit.

Pasditen e djeshme, nė Elbasan, numrit tė shumtė tė dhuruesve i janė bashkuar dhe shqiptarė tė Maqedonisė, mes tė cilėve kryebashkiaku i Ohrit, Remzi Merko e boksieri Nasi Hani.

Citim:
Thaēi: Spitalet e Prishtinės nė gatishmėri

Me urdhėr tė Kryeministrit kosovar, Hashim Thaēi, dy spitale tė Prishtinės janė vėnė nė gatishmėri tė plotė pėr ēdo rast emergjence pėr tragjedinė e Gėrdecit. Gjithashtu po dje kanė dhuruar gjak 1800 persona nė Prishtinė.

Citim:
Njė numėr i madh qytetarėsh nga Kosova janė grumbulluar dje nė Prishtinė tė gatshėm pėr tė dhėnė gjak, me qėllim shpėtimin e jetėve tė personave tė plagosur nga katastrofa e djeshme. Ndihma tė tilla me gjak janė ofruar edhe nga trupat mbrojtėse tė Kosovės dhe nga shqiptarėt e Maqedonisė, si dhe nga vetė autoritetet shtetėrore tė kėtij vendi.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 19:59   18
Deri nė kėto ēaste numėrohen 9 tė vdekur dhe 10 tė humbur. Operacionet janė ndėrprerė nė pjesėn mė tė madhe pėr shkak tė errėsirės. Do tė rinisin tė nesėrmen nė mėngjes. RENEA ka nxjerrė sot 4 trupa pa jetė nga vendngjarja dhe ka mbledhur 5 te mbijetuar nė zonėn pėrreth, 1 prej tė cilėve djalė 9 vjeēar. Trupat e xhenios dhe ēminimit kanė krehur zonėn gjatė gjithė ditės.

Ministri i transporteve, Limaj dhe ai i rendit, Bajaziti, tė Veriorit ndodhen gjithashtu nė Tiranė, duke ofruar dhe mbėshtetje ekonomike pėr banorėt ndėrkohė qė ishin tė pranishėm nė konferencėn pėr shtyp qė dha kryeministri pak mė parė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 20:15   19
Citim:
Gjermania e gatshme pėr tė ndihmuar Shqipėrinė pėr tragjedinė

Ministri gjerman i punėve tė jashtme, Frank Walter-Steinmeier i dėrgoi mbrėmė njė letėr ngushėllimi homologut tė tij shqiptar Lulzim Basha me rastin e shpėrthimit tė rėndė tė ndodhur nė Gėrdec.
Steinmeier shprehu ngushėllim pėr pasojat e kėsaj ngjarjeje tė rėndė. „Gjermania do tė bėjė gjithēka brenda mundėsive pėr t'i ardhur nė ndihmė Shqipėrisė nė kėtė moment tė vėshtirė“ shprehej nė letėr shefi i diplomacisė gjermane.
Ndėrkohė rreth 1000 qese plazme gjaku, si dhe mjete fashimi do tė sillen nė Shqipėri nė formėn e ndihmės nga Kryqi i Kuq gjerman me mbėshtetjen e Ministrisė Federale tė Punėve tė Jashtme.

http://gazetastart.com/?faqe=shfaqfl...t=AktualitetID
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 20:20   20
Citim:
Ora 16:00 Qeveria ka hapur prane bankės Raiffeisen Bank numrin e Llogarisė Bankare “Ndihma pėr tė prekurit nga ngjarja nė Gerdec”. Tė gjithė ata qė duan tė japin kontributin e tyre nė ndihmė tė viktimave tė tragjedisė sė Vorės dhe familjet e tyre mund te bejne derdhjet nė kėto numra llogarie bankare :

ALL 8003890900
EUR 8000890900
GBP 8002890900
USD 8001890900

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=17995
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:17.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.