Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.3.2008, 21:23   21
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-003.jpg
Shikimet:	180
Madhėsia:	81,7 KB
NNJ:	1221


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-006.jpg
Shikimet:	199
Madhėsia:	59,0 KB
NNJ:	1222

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 21:29   22
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-009.jpg
Shikimet:	185
Madhėsia:	65,5 KB
NNJ:	1223

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-011.jpg
Shikimet:	214
Madhėsia:	75,2 KB
NNJ:	1224

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 21:36   23
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-013.jpg
Shikimet:	197
Madhėsia:	94,7 KB
NNJ:	1225


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-026.jpg
Shikimet:	170
Madhėsia:	31,3 KB
NNJ:	1232


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-028.jpg
Shikimet:	197
Madhėsia:	143,5 KB
NNJ:	1233
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 21:41   24
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-017.jpg
Shikimet:	164
Madhėsia:	66,1 KB
NNJ:	1226


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-018.jpg
Shikimet:	187
Madhėsia:	66,4 KB
NNJ:	1227


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-021.jpg
Shikimet:	189
Madhėsia:	86,3 KB
NNJ:	1228


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-022.jpg
Shikimet:	179
Madhėsia:	88,8 KB
NNJ:	1229
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 22:01   25
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-025.jpg
Shikimet:	179
Madhėsia:	98,6 KB
NNJ:	1230


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vg-gerdec-depo-035.jpg
Shikimet:	199
Madhėsia:	38,7 KB
NNJ:	1231

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2008, 22:18   26
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2008, 16:37   27
kalimtar/e
 

Ministri i Mbrojtjes jep dorėheqjen


Lajmi ėshtė i orėve tė fundit. Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, jep dorėheqjen pas ngjarjeve nė Gėrdec.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2008, 21:03   28
Citim:
Kombinati i Poliēanit kishte bėrė kėrkesė pėr demontimin

Nėse Ministria e Mbrojtjes do tė kishte marrė parasysh kapacitetet e veta pėr tė bėrė demontimin e municioneve luftarake, tragjedia e Gėrdecit do tė ishte shmangur. Mes maleve tė Skraparit ruhet ende nė gjendje tė mirė Kombinati i Municioneve nė Poliēan. Kombinati, qė sot prodhon vetėm fishekė pistolete, plotėson tė gjitha kushtet e sigurisė teknike dhe stafin mė tė kualifikuar nė vend, pėr demontimin e municioneve.

Shefi i Repartit tė Demontimit tė Municioneve nė Poliēan, Shahin Shmilli, pohon pėr gazetėn "Shqip" se nė kėtė Kombinat janė demontuar 1800 bomba, tė cilat kanė pėrmasa dy metra si dhe peshė 600 kg, predha tė madhėsive tė ndryshme, si dhe janė ēmontuar topa tė kalibrave tė ndryshėm e municione tė tjera.

"Kemi teknikė tė pėrgatitur pėr tė demontuar, e megjithatė rreziku ekziston", thotė Shmilli, i cili e quan tė pafalshėm faktin qė municionet pėr demontim janė dėrguar nė njė destinacion tjetėr, te njerėz pa pėrvojė pune dhe pėr mė tepėr, pa kushtet minimale tė sigurisė teknike.

"Ne jemi me pėrvojė e megjithatė rrezikun e kemi tė pranishėm. Ēdo ditė kėtu lexohet rregullorja dhe kontrollohen kushtet, pasi mund tė ketė amortizim tė ndėrtesės, e cila ėshtė totalisht e betonuar dhe me mbyllje hermetike, ku edhe nė rast incidenti, nuk pėrhapet plasja nė repartet e tjera. Gjithashtu, procesi i zbėrthimit nuk mbaron me demontimin e lėndės plasėse. Baruti, si dhe lėndėt qė ndodhen brenda materialit tė hekurt, merren me kujdes ēdo ditė dhe asgjėsohen larg territoreve tė banuara", shpjegon eksperti.

Ai tregon se prej dy vitesh, drejtues tė ndėrmarrjes kanė paraqitur projekte nė Ministrinė e Mbrojtjes pėr tė bėrė demontimin e municioneve, por kėrkesat e tyre nuk kanė marrė pėrgjigje. Drejtori Kasėm Mahmutaj thotė se Kombinati disponon tė gjitha kushtet pėr demontimin e municioneve dhe punėtorė tė pėrgatitur pėr kėto procese.

"Nė rast se do tė realizoheshin kėto projekte dhe gjithēka do tė shkonte nė destinacionin e duhur, do tė shmangej tragjedia e Gėrdecit", thotė ai, ndėrsa shton se ndėrmarrja ėshtė ende nė pritje pėr tė kontribuar nė procesin e asgjėsimit tė municioneve tė tepėrta.

"Presim tė bėjmė ēdo demontim, duke qenė se kemi punėtorė tė cilėt janė tė kualifikuar. Megjithėse nuk ėshtė proces i thjeshtė, duke qenė gjithmonė tė vėmendshėm e tė pėrgatitur, arrihen rezultate nė kėtė kombinat, ku nė 40 vjet ka ndodhur vetėm njė incident, pa pasoja nė jetė njerėzish dhe pa dėme tė mėdha", pėrfundon drejtori Kasėm Mahmutaj.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...2b7529018.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2008, 21:51   29
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Ky do ēuar nė burg, se dorėheqja ėshtė pak. Tani do t'i dalin tė palarat e trafikut tė armėve. Pisi!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.3.2008, 17:33   30
Vistar
 
Mirė qė iku ministri i mbrojtjes, shpresoj qė ta ndjeki edhe kryeministri, por ajo qė mė shqetėson mė shumė lidhet me atė qė do marri kolltukun bosh. Ishalla ėshtė nė i ēik i pasur, se tė paktėn nuk do vjedhi shumė, si shoku paraardhės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2008, 09:39   31
Citim:
Gėrdeci, akt i shėrbimeve sekrete pėr tė minuar anėtarėsimin nė NATO

“Kjo ėshtė njė vepėr e qartė e pėrgaditur nga shėrbime sekrete tė rajonit tė njohura si anti-NATO pėr tė bllokuar anėtarėsimin e vendeve tė Kartės sė Adriatikut dhe sidomos Shqipėrisė nė NATO, pėr tė penguar proceset e pas pavarėsisė nė Kosovė dhe pėr tė krijuar kaos nė Ballkan”, deklaroi ekskluzivisht pėr agjencinė e lajmeve INA, diplomati i njė vendi prestigjioz.

Sipas tij, kjo ėshtė njė vepėr e dobėt e reagimit tė strukturave tė sigurimit shtetėror tė Shqipėrisė, tė cilat nuk kanė qenė vigjilent nė ndjekjen e situatės dhe parandalimin e masave tė tilla qė krijuan siē theksoi ai njė katastrofė tė rėndė nė Shqipėri.

“Tendencat pėr tė krijuar kaos dhe pasiguri nė Tiranė po vazhdojnė dhe po ndjekim disa politikanė qė po shfrytėzojnė situatėn pėr tė krijuar tensione dhe jo humanizėm”, theksoi diplomati perendimor pėr agjencinė e lajmeve INA.

Detektimi i parė i municionit masiv nė Gėrdec ishte bėrė nga marinsat amerikanė para vizitės sė presidentit amerikan Xhoxh Bush nė qershorin e vitit tė kaluar nė Shqipėri.

Shėrbimi sekret dhe Prokuroria shqiptare ende nuk kanė dhėnė asnjė detaj lidhur me ngjarjen tragjike tė Gėrdecit. Prokurorja shqiptare Ina Rama deklaroi se po grumbullohen tė gjitha dokumentacionet dhe tė dhėnat e nevojshme pėr tė zbardhur fatkeqėsinė e Gėrdecit.(INA)

http://www.ina-online.net/index.php?id=5264
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2008, 10:01   32
allianz
 
Gėrdec 4-7 kt
Hiroshimė 12-18 kt

Ky shpėrthim nėntokėsor ėshtė i pėrqendruar. Njė lėndė plasėse, njė predhė/bombė.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2008, 11:06   33
Citim:
Kryeprokurorja Ina Rama i kėrkon ndihmė SHBA-ve

Kryeprokurorja Ina Rama i kėrkon ndihmė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr tė zbardhur shkaqet dhe pėrgjegjėsit e tragjedisė sė shpėrthimit nė Gėrdec, ku janė gjetur tė vdekur 17 persona dhe u plagosėn 300 tė tjerė. Letra e firmosur nga kreu i organit qendror tė akuzės i ėshtė dėrguar dje ambasadės amerikane nė Tiranė.

http://www.kohajone.com/html/artikull_21537.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2008, 20:17   34
allianz
 
Me sa mund tė kuptohet nga gjashtė dėshmi... nė Gėrdec nuk bėhej ēmontim i mirėfilltė, por ripaketim.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.4.2008, 17:49   35
bnik
 
Nė kėtė skedar do tė gjeni dokument nė pdf nė lidhje me pezullimin e kontratės midis Departmentit tė Ushtrisė nė SHBA, Efraim Diveroliy dhe AYE Inc.!

http://rapidshare.com/files/10404699...S-AEY.pdf.html

Shkarkojeni dhe shperndajeni!


Artikulli i New York Times-it:

Citim:
Supplier Under Scrutiny on Arms for Afghans

http://www.nytimes.com/2008/03/27/wo...ll&oref=slogin
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.4.2008, 18:51   36
allianz
 
Nqs do mendimin tim, instanca tė ndryshme shtetėrore kanė qenė duke shit armatim tė vjetrum si armatim tė ri (i cili armatim i vjetrum simas NATO-s zyrtarisht duhet tė shkatėrrohej). Tanėt me i gur kanė vra tre zogj: 1.kanė qenė duke spastru armatimin e vjetėr, 2.kanė shmang pagesėn qė duhet tė bonin pėr tė shkatėrru armatimin e vjetėr dhe 3.kanė fut pare nė xhep nga shitja e armatimit tė vjetėr pėr tė ri.

Kjo punė s'mund tė bėhej ashiqare, prandaj i ėshtė lėnė nė dorė firmave fantazėm nė mėnyrė qė SHB dhe RSH tė mos implikohen nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nėse ndodhte qė ky muhabet tė zbulohej.

Kush ia plasi atė bombėn ėshtė ēėshtja, dhe jo fakti pse bėhej shitje armėsh, sepse siē kuptohet nė kėtė mes tė gjithė dilnin tė fituar, duke fillu nga fshatarėt e punėsum atje e deri nė personat nėpėr aparat shtetėror dhe ministri. Tani, kjo "tė gjithė" luhet, sepse siē doli paska pas palė tė pakėnaqura... ose ndonjė inat fqinjėsie tė mirė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2008, 17:59   37

Shkrim i cituar Tiranė: Ka rėnė ndjeshėm eksporti i armėve pas ngjarjes sė Gėrdecit


Koha kur Shqipėria Perėndimore rriste fitimet me shitjen e armėve dhe municioneve duket sikur ka perėnduar. Shifrat e fundit e dėshmojnė njė gjė tė tillė, ku niveli i eksporteve ka pėsuar njė rėnie tė madhe nė krahasim me vitet 2006-2007. Pėr periudhėn janar-shtator 2008, Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave raporton njė nivel shumė tė ulėt tregtie tė armėve, gati dhjetėfish mė pak nė vlerė.

Gjatė kėsaj periudhe, vendi ynė, me anė tė MEICO-s, ndėrmarrje shtetėrore qė punon pėr Ministrinė e Mbrojtjes, ka shitur rreth 300 mijė dollarė armė dhe municione, ose nė sasi rreth 91 tonė. Niveli i ulėt shpjegohet me ngjarjen e ndodhur mė 15 mars tė kėtij viti, ku nga tragjedia nė Gėrdec qeveria u detyrua tė pezullonte aktivitetin e shitblerjes sė armėve.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=55119
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:15.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.