Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.5.2011, 17:43   41
Citim:
Pse nuk lirohet Ramush Haradinaj
Gani Qarri

Edhe pse kaloi pothuajse njė vit, dhe rasti i tij ėshtė i pari qė ėshtė kthyer nė rigjykim, Ramush Haradinaj, edhe sot e kėsaj dite,po mbahet pa tė drejtė nė burgun e Hagės.

Madje, me gjithė tejkalimin e ēdo afati ligjor, pėr mbajtjen nė burg, pa gjykim, ai atje mbahet disi nė mėnyrė misterioze, pa asnjė sqarim zyrtar pėr opinionin, pa kurrfarė arsyetimi ligjor e juridik, dhe pa as njė datė tė pėrcaktuar, pėr mbajtjen e rigjykimit tė tij.

Pėrkundėr tė gjitha kėtyre paqartėsive, zėdhėnėsja e Tribunalit tė Hagės, Nerma Jellaēiq, edhe pas njė viti tė mbajtjes sė tij tė pa drejtė nė Hagė edhe sot e kėsaj dite tė pa arsyetuar ligjėrisht, ajo thotė se edhe mė tutje ?!…

Nuk mund tė pėrcaktohen afate, pėr fillimin e rigjykimit ngase sipas saj ēdo gjė u varka nga vendimi i Dhomės sė Apelit edhe pse ka kaluar ēdo afat ligjor e juridik pėr pėrcaktimin e procedurave tė gjykimit,pėr ēka edhe do duhej tė lirohej pėr mungesė provash.

Kryetari i AAK-s dhe ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, pa tė drejtė, dhe pa asnjė njoftim publik, pa arsyetim juridik,dhe pa pėrcaktim date pėr rigjykimin e tij pėrkundėr tė gjitha normave tė sė drejtės ndėrkombėtare,duke shkel me tė dy kėmbėt edhe tė drejtat dhe lirit e tij njerėzore ai edhe mė tej, mbahet pa asnjė sqarim para opinionit kombėtar e ndėrkombėtar, nė burgun e Hagės.

Mė nė fund,sipas deklaratave tė Avokatit tė tij mbrojtės, Michael O’Reilly , sikur duket njė dritė nė fund tė tunelit edhe pėr Ramush Haradinajn, ku pėr Radio Dukagjinin,ai thotė se shpreson qė brenda kėsaj jave mund tė merret vendimi mbi numrin e dėshmitarėve qė do paraqiten nė gjykim, i cili gjoja na qenka “shkaku i vetėm” pėr mos fillimin e deritanishėm tė rigjykimit.

Pse shtyhet kaq gjatė, mospėrcaktimi i numrit tė dėshmitarėve pasi qė ky na qenka shkaku i shtyrjes sė fillimit tė procesit gjyqėsor, a mund tė jetė arsyetim bindės dhe i mjaftueshėm “fakti” se pala mbrojtėse kėrkuaka qė nė rigjykimin e Haradinajt tė pyeten dėshmitarėt e pa pyetur deri mė tani,kurse prokuroria insistuaka pėr thirrjen edhe tė dėshmitarėve tė cilėt kanė dėshmuar me rastin e gjykimit tė parė, ani pse Ramush Haradinaj, atė kohė ishte liruar si i pafajshėm?!

Sa vite i duhen Gjykatės sė Hagės tė vendos pėr numrin e dėshmitarėve, dhe poashtu sa kohė ka tė drejtė ajo ta mbaj tė pa gjykuar, nė burgun e Hagės Ramush Haradinajn?!

A ka kush interesohet pėr Ramushin,tė pyes pėr fatin e tij dhe tė insistoj pėr zbardhjen e sė vėrtetės se pėr se dhe pėr sa kohė mund tė mbahet ai nė kėtė mėnyrė i burgosur?!

Ē`ėshtė kjo mėnyrė kaq misterioze e mbajtjes sė tij nė burgun e Hagės,pse duke mos pasur shkaqe tė tjera mė serioze, shtyhet me qėllim, marrja e vendimit mbi numrin e dėshmitarėve,vetėm e vetėm qė tė mos fillojnė seancat gjyqėsore dhe Ramushi, nė kėtė mėnyrė tė mbahet sa mė gjatė i mbyllur nė Tribunalin e Hagės?!

Apo janė tė vetėdijshėm ata se nėse gjykimi fillon nė mes tė qershorit,siē shpreson Avokati i tij, ai kėsaj radhe, njė herė e pėrgjithmonė do t’i pėrfundojė sqarimet me Tribunalin e Hagės, pasi qė tanimė edhe botėrisht dihet se Ramush Haradinaj, ėshtė i pari dhe i vetmi deri mė tani,qė ėshtė rikthyer pėr rigjykim, dhe pėrkundėr mungesės sė fakteve, mbahet pa tė drejtė dhe pa asnjė sqarim pėr opinion, nė burgun e Hagės.

Si qeveria ashtu edhe juristėt shqiptar (tė cilėt sikur nuk ekzistojnė) kurrė nuk e ngritėn zėrin nė mėnyrė tė organizuar pėr mbrojtjen e interesave tė Kosovės dhe njerėzve tė devotshėm tė saj, e nė kėtė rast as pėr mbrojtjen e ish-Kryeministrit tė vendit, madje ata as nuk kėrkuan ndonjėherė nė mėnyrė publike, lirimin apo tė paktėn rigjykimin e Ramush Haradinajt, edhe pas njė viti tė mbajtjes sė tij pa asnjė sqarim nė Tribunalin e Hagės.

Mjerisht nė jetėn e vrazhdėt tė kėsaj bote,krijohet pėrshtypja se nuk ka drejtėsi pėr tė gjithė, ngase derisa kriminelėt serb shėtisin tė lirė dhe bėjnė ligjin nė veriun e Kosovės, Ramushi mbahet padrejtėsisht nė burgun e Hagės sė politizuar.

Ndaj, i vetmi ngushėllim na ka mbetur tė shpresojmė se Historia jonė, tė paktėn ajo, nuk do ta harrojė kontributin e tij dhe flijimet e familjarėve tė Ramush Haradinajt pėr ēėshtjen kombėtare, i cili do ta kalojė me sukses edhe kėtė sfidė dhe T’i kthehet familjes dhe Kosovės sė tij, fitimtar!

http://www.noa.al/2011/05/pse-nuk-li...ush-haradinaj/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.5.2011, 23:59   42
Citim:
Kuvendi i Kosovės debaton pėr rigjykimin e Haradinajt

Kuvendi i Kosovės nė njė seancė tė jashtėzakonshme ka kėkruar nga Tribunali i Hagės, proces tė qartė gjyqėsor, fer dhe tė shpejtė nė mėnyrė qė Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtarėt e tij tė kthehen tė pafajshėm nė Kosovė.

Kėrkesa pėr tė debatuar pėr kėtė rast ėshtė inicuar nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės-sė dhe ėshtė mbėshtetur nga tė gjitha grupet parlamentare.

Kryeministri Hashim Thaēi nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės e ka mbėshtetur debatin pėr Haradinajn, duke thėnė se ky nuk ėshtė debat pėr njė individ apo pėr njė kryetar partie, por pėr njė luftė tė drejtė ēlirimtare, e cila u zhvillua nė pėrputhje tė plotė me tė drejtėn ndėrkombėtare.

“Duke besuar nė pafajėsinė e Haradinajt dhe bashkėluftėtarėt e tij dhe luftėn e drejtė tė UĒK-sė, Kuvendi kėrkon nga Tribunali i Hagės qė procesi gjyqėsor tė jetė i qartė, fer dhe i shpejtė, nė mėnyrė qė Haradinaj dhe bashkėluftėtarėt e tij tė kthehen sa mė shpejtė nė Kosovės. Duke besuar nė drejtėsinė ndėrkombėtare, Kuvendi kėrkon nga Qeveria dhe institucionet tjera vendore dhe ndėrkombėtare qė tė japin pėrkrahje institucionale pėr Haradinajn dhe bashkėluftėtarėt e tij”, tha Isuf Ahmeti, AAK.

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/67412.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2011, 12:50   43
Citim:
Rigjykimi i Haradinajt nis mė 17 gusht

Nė Tribunalin e Hagės ėshtė mbajtur seanca e radhės dėgjimore nė rigjykimin e pjesshėm tė Ramush Haradinajt. Nė kėtė seancė u vendos qė gjykimi tė nisė mė 17 gusht, me arsyetimin se deri atėherė tė gjitha materialet do tė jenė tė gatshme pėr fillimin e procesit.

Prokuroria dhe pala mbrojtėse janė pajtuar qė pas nisjes sė gjykimit seancat tė mbahen nė baza dyjavore, pėr shkak se gjykatėsit janė tė angazhuar edhe nė procese tė tjera.

Gjykata nuk ka qenė nė gjendje tė bėjė tė ditur se sa kohė do tė zgjasė procesi gjyqėsor.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=49223
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2011, 08:34   44
Citim:
“Ramushi me shokė po gjykohen nėn ndikimin e pazareve politike”

Kontributi dhe puna e ish kryeministrit tė Kosovės dhe ish komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe luftėtarėve tė lirisė nuk bėn tė nxjerrėt jashtė kontekstit tė kohės dhe rrethanave dhe tė gjykohet me kontekst tė ndikuar nga pazaret politike qė pėr qėllim kanė balancimin e fajėsisė dhe barazimin e viktimės me agresorin.

Kėto vlerėsime janė dhėnė nga historianė e njohės tė sė drejtės ndėrkombėtare, tė hėnėn gjatė tryezės shkencore me temė “Roli i Ramush Haradinajt nė luftėn pėr lirinė dhe pavarėsisė e Kosovės”, e cila u mbajt nė amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare Universitare tė Kosovės.

Duke vlerėsuar kontributin e Ramush Haradinajt gjatė luftės dhe pas saj me inkuadrimin e tij nė politikė, historiani Selim Daci ka thėnė se Ramushi me veprimtarinė e tij tė pastėr pėr ēlirimin e atdheut ėshtė bėrė njė figurė e respektuar pėr gjithė popullin.

Kurse historiani tjetėr Muhamet Malaj ka deklaruar se ėshtė keq kur njė nga figurat mė emblematike tė historisė sė re tė Kosovės bėhet pre e pazareve politike dhe qėllimi pėr balancim.

Mė tutje, penalistėt e tryezės konsideruan se si nė periudhėn e ēlirimit ashtu edhe nė atė tė lirisė me veprimtarinė e tij Ramush Haradinaj ka treguar se ėshtė lider unik dhe qė vepron sipas standardeve ndėrkombėtare.

Profesor Jusuf Bajraktari tha se Ramushi ėshtė shquar si model i krenarisė kombėtare nė kėrkim tė lirisė sė popullit, andaj duhet qė sa mė parė tė ndalohen manipulimet nė emėr tė drejtėsisė.

Ndėr tė tjera, penalistėt vlerėsuan se nuk ėshtė vonė qė institucionet tona tė ndėrgjegjėsohen para thirrjeve dhe pėrgjegjėsive qė kanė qė edhe nė formė tė organizimit tė tryezave mbi luftėn e drejt tė UĒK-sė tė ndėrmarrin iniciativa konkrete, pasi Haradinaj dhe tė tjerėt nuk janė nė Hagė pėr tė mbrojtur vetėn, por janė pėr tė mbrojtur luftėn tonė tė drejtė.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=123351
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.7.2011, 08:16   45
Citim:
Gjykimi i ri i Haradinajt me shokė mė 18 gusht

Hagė, 12 korrik – Tribunali i Hagės ka njoftuar sot se gjykimi i ri i Ramush Haradinajt, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj do tė nisė mė 18 gusht.

Njė ditė mė herėt, pėrkatėsisht mė 17 gusht, nė Tribunalin e Hagės do tė mbahet konferenca paraprake nė kėtė lėndė, ka theksuar nė vendim gjykatėsi Bakone Justice Moloto, kanė raportuar mediet serbe.

Siē dihet, Haradinaj e Balaj nė gjykimin e parė nė Tribunalin e Hagės janė liruar nga tė gjitha 37 pikat e aktakuzės, ndėrsa Brahimaj ėshtė dėnuar me 6 vjet burg.

http://www.koha.net/?page=1,13,62277
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2011, 14:31   46
Citim:
Treqind intelektualė kėrkojnė gjykim tė paanshėm tė Haradinajt

Prishtinė, 14 korrik - Njė letėr e firmosur nga 300 intelektualė tė Kosovės i ėshtė dėrguar tė mėrkurėn kryetarit tė Tribunalit tė Hagės, Patrik Robinson, nė tė cilėn i jepet mbėshtetje liderit tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj. Nė letėr shprehet edhe shqetėsimi pėr ngecjen dhe prolongimin e procesit gjyqėsor tė Haradinajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt.

Shefi i Departamentit tė Historisė nė Fakultetin Filozofik, profesori Muhamet Mala, ka thėnė se nga kryetari Robinson ėshtė kėrkuar qė rigjykimi i pjesshėm i Haradinajt, i cili pritet tė fillojė mė 17 gusht, tė jetė i shpejtė, i drejtė dhe i paanshėm. Sipas profesorit Mala, letra qė i ėshtė dėrguar kryetarit tė Tribunalit, nuk ėshtė ngritur mbi kriteret partiake, por ka njė bazė tė gjerė intelektuale.

“Ne profesorėt e UP-sė, akademikėt dhe intelektualėt nuk mund ta kuptojmė sesi ėshtė e mundur qė njė njeri i liruar njė herė nga gjyqi i Hagės, tė gjykohet pėrsėri pėr tė njėjtat vepra pėr tė cilat mė parė ėshtė shpallur i pafajshėm. Ku ėshtė drejtėsia pas kėsaj”, ka thėnė Mala, duke cituar pjesė tė pėrmbajtjes sė letrės qė i ėshtė dėrguar kryetarit tė Tribunalit, Patrik Robinson. Nė letėr thuhet se mbajtja e Haradinajt nė Hagė pėrbėn njė hendikep edhe pėr proceset e shtetndėrtimit.

Anėtari i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, Rexhep Ferri, nė emėr tė intelektualėve ka kėrkuar qė tė flasė drejtėsia nė Hagė, i bindur se ajo ėshtė nė anėn e Haradinajt.

“Ėshtė e palogjikshme qė Ramush Haradinaj tė jetė nė njė qeli nė Hagė, afėr Ratko Mlladiqit. Drejtėsia botėrore dhe evropiane duhet ta thotė fjalėn e vet ashtu siē duhet, ngase me kėtė e nderon veten, por edhe ne”, ka thėnė Ferri.

Ndėrkaq, pedagogia nė Fakultetin Juridik, Hava Bujupi, ka thėnė se pėrkushtimi ndaj Haradinajt i ėshtė shtuar edhe mė tepėr, ngase gjer mė tani janė dėgjuar pak zėra tė sinqertė, qė do t’i dilnin nė krah dhe do ta mbronin atė.

“Haradinaj e ka merituar dhe e meriton tė bėhet edhe mė tepėr pėr tė”, ka thėnė Bujupi.

Akuzat pėr krime lufte ndaj Haradinajt u ngritėn nė mars tė vitit 2005, kur ai ishte kryeministėr i Kosovės. Pas gjykimit, Haradinaj mė 2008 u shpall i pafajshėm. Mirėpo, nė korrik tė vitit 2010 ai ftua sėrish pėr rigjykim tė pjesshėm.

http://www.koha.net/?page=1,13,62445
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.7.2011, 20:36   47
Citim:
Rasti Haradinaj: Dėshmitarėt kryesorė nuk dėshmojnė

Nė dokumentin pėrmbledhės tė para seancave gjyqėsore tė paraqitur nga mbrojtja e Haradinajt, bėhet e ditur se dy dėshmitarėt kryesor, Shefqet Kabashi dhe Dėshmitari 80 sėrish do tė refuzojnė tė dėshmojnė kundėr Haradinajt, njofton radio Dukagjini. Nga ana tjetėr, avokati mbrojtės Michael O’Reilly thekson se pėr shkak tė procedurave i gjithė procesi ndaj Haradinajt mund tė zgjas disa muaj.

Nė pjesėn hyrėse tė dokumentit pėrmbledhės tė para seancave gjyqėsore tė paraqitur nga mbrojtja e Haradinajt, thuhet se prokuroria ka kėrkuar qė tė thirren dy dėshmitarė tė cilėt kanė qenė tė ftuar tė dėshmojnė edhe mė parė, Shefqet Kabashi dhe Dėshmitari 80.

Mirėpo, qė tė dy kėta refuzuan qė tė dėshmojnė nė gjykim, ndėrkohė qė kanė deklaruar se do tė refuzojnė edhe nė rigjykim. Njė gjė tė tillė e konfirmon edhe avokati mbrojtės i Haradinajt, Michael O’Reilly.

“Dėshmitari i mbrojtur 80 ėshtė kontradiktor nė shumė ēėshtje, madje edhe nė ēėshtjet kyēe. Dėshmia e tij ka shenja tė dallueshme trillimi. Pėr mė tepėr Dėshmitari 81, i cili sipas prokurorisė plotėson atė ēfarė ka deklaruar dėshmitari 80, por e gjithė kjo ka efekt tė kundėrt. Dėshmia e tij dallon nė aspektin faktik nga versioni qė ka deponuar dėshmitari i ri i mbrojtur i quajtur 81, dhe kėshtu provat qė ata pėrmendin bien nė kundėrshti me njėra tjetrėn”, thuhet nė kėtė dokument.

Po ashtu nė njė deponim gojor tė mėvonshėm, Dėshmitari 81 tėrhoqi pjesė tė rėndėsishme tė deklaratės sė tij tė parė dhe ka bėrė njė varg ndryshimesh nga ato qė i ka thėnė mė herėt.

Sipas mbrojtjes kjo dėshmi duhet refuzuar. “Kjo dėshmi nuk ėshtė e sigurt dhe nė asnjė mėnyrė nuk e bėnė z. Haradinaj pėrgjegjės pėr krimet e supozuara nė Jabllanicė”, thuhet nė dokumentin pėrmbledhės.

Prokuroria poashtu kėrkon qė tė pėrfshihen edhe dėshmitarėt e tjerė tė mbrojtur siē janė Dėshmitari 75 dhe 76 qė deklarojnė se kanė qenė prezent nė Jabllanicė, por asnjėri prej tyre nuk e ka parė Haradinajn nė Jabllanicė dhe dėshmitė e tyre mund tė konsiderohen tė vjetruara.

Ndryshe, thuhet se i mbetet dhomės sė apelit tė vendos se cilėt dėshmitar janė tė pranueshėm e cilėt jo, madje kjo edhe mund ta zgjas procesin ndaj Haradinajt nė pėrgjithėsi.

“Mendoj se do tė zgjas disa muaj. Saktėsisht procesi nė gjykatė do tė zgjasė vetėm disa javė por do tė duhen disa muaj qė tė pėrfundojnė tė gjitha procedurat”, ka thėnė avokati. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=15797
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.7.2011, 22:08   48
Citim:
Komuniteti shqiptar nė SHBA, protestė para selisė sė OKB-sė

Sipas njė njoftimi pėr shtyp, komuniteti shqiptar nė SHBA, ditėn e hėnė nė 18 korrik, do tė organizojė njė protestė para selisė sė OKB-sė nė New York, pėr mbrojtjen dhe ruajtjen e vlerave tė luftės sė UĒK-sė.


Sipas organizatorit, "nė kėtė protestė do tė kėrkohet qė tė ndalen proceset e montuara kundėr ish-ushtarėve tė UĒK-sė, tė lirohen tė burgosurit tė cilėt po vuajnė dėnimin e tyre, pasi kanė qenė luftėtarė tė lirisė, tė pėrshpejtohet rigjykimi ndaj Ramush Haradinajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij dhe tė rikonfirmohet pafajėsia". Protesta do tė fillojė ne orėn 13.00 dhe do tė zgjasė deri nė orėn 15.00, pėrfundon me tej deklarata.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=22529&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.8.2011, 21:42   49
Citim:
Rigjykimi i Ramush Haradinajt nė Hagė
Roland Gjoni

Rasti i Ramush Haradinaj nė Gjykatė Penale pėr Krimet e Luftės nė Hagė vazhdon prej rreth 7 vjetėsh. Me 17 gusht 2011, Haradinaj pritet tė rigjykohet pjesėrisht pėr krimet qė dyshohet se i ka kryer gjatė kohės kur ishte komandant i lartė i UĒK-sė kundėr forcave ushtarake dhe paraushtarake serbe gjatė viteteve 1998-1999.

Rigjykimi i pjesshėm i Haradinajt ėshtė unik pasi ėshtė i vetmi rast nė historinė 18 vjeēare tė Gjykatės qė njė vendim pafajėsie hidhet poshtė nga Dhoma e Apelit. Vendimet e fundit tė Dhomės sė Apelit nė rastin Haradinaj kanė ngritur shqetėsimin se Gjykata e Hagės po shkel disa parime themelore tė sė drejtės ndėrkombėtare duke favorizuar prokurorinė.

Njė nga parimet kryesore tė sė drejtės penale si nė sistemin romano-gjermanik ashtu edhe nė sistemet anglo-saksone ėshtė ne bis in idem (“jo dy herė pėr tė njėjtėn vepėr”), qė nėnkupton se askush nuk mund tė ndiqet penalisht dy herė pėr tė njėjtėn gjė. Kjo ndalesė kategorike nga “ndjekjes penale pėr sė dyti” ka pėr qėllim t’ua pamundėsojė prokurorėve abuzimin me autoritetin duke rinisur ndjekje penale pėr njė krim qė ėshtė gjykuar njė herė mė parė. Po kėshtu, parimi tjetėr i drejtėsisė res judicata nuk lejon rigjykimin e njė ēeshtje e cila ėshtė gjykuar mė parė me njė vendim tė formės sė prerė ēka do tė thotė se pėrfundimet dhe vendimet e gjykatės duhet tė pranohen si tė plotfuqishme nė rast se nuk janė shfuqizuar nė apel. Nė rastin Haradinaj, tė dy kėto parime rrezikojnė tė shkelen. Pėr ta kuptuar rėndėsinė e ēeshtjes duhet tė shjegohet shkurtimisht historia e akuzave ndaj tij.

Me 5 mars 2005, gjatė kohės qė Haradinaj ishte Kryeministėr i Kosovės, ai u akuzua nga Haga sėbashku me Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj pėr 37 vepra penale ku pėrfshihen vrasje, tortura si dhe trajtimi cnjerėzor i serbėve, shqiptarevė dhe romėve me anė tė veprimtarisė sė pėrbashkėt kriminale. Pas shpalljes sė aktakuzės, Haradinaj dha dorėheqjen, u dorėzua vullnetarisht dhe u transferua nė qendrėn e paraburgimit tė Gjykatės sė Hagės nė pritje tė gjykimit. Veprimtaria e pėrbashkėt kriminale ėshtė njė nga llojet e pėrgjegjėsisė penale qė pėrdoret shpesh nga prokuroria nė gjykatat penale ndėrkombėtare pėr veprat penale qė lidhen me krimet e luftės ose krimeve ndaj njerėzimit. Kur prokurorėt pretendojnė se ka ekzistuar veprimtaria e pėrbashkėt kriminale, duhet provuar se bashkėpjesėmarrėsit nė njė vepėr penale kanė vepruar si grup individėsh me njė qėllim konkret tė pėrbashkėt dhe secili individ ka kryer veprime konkrete me qėlllim qė tė zbatohet plani dhe tė arrihet qėllimi i pėrbashkėt. Nė rastin Haradinaj, prokuroria pretendonte se qėllimi i veprimtarisė sė pėrbashkėt kriminale ka qėnė vendosja e kontrollit mbi Zonėn Operative tė Dukagjinit nėpėrmjet kryerjes sė veprave penale ndaj popullsisė civile dhe oponentėve politikė. Kjo nėnkupton qė prokuroria duhet tė provonte pėrtej ēdo dyshimi tė arsyeshėm se Haradinaj, Balaj dhe Brahimaj kanė patur pėr qėllim qė tė kryejnė krime mbi popullsinė civile pėr ta shtrirė kontrollin mbi Zonėn Operative tė Dukagjinit dhe se secili prej tyre kishte vepruar sipas planit pėr tė pėrmbushur qėllimin.

Gjatė gjykimit, prokuroria paraqiti rreth 100 dėshmitare dhe parashtroi rreth 1000 prova pėr tė provuar pėrgjegjėsinė penale tė tė akuzuarve pėr tė 37 veprat penale. Nė prill 2008, Dhoma e Shkallės sė Parė tė Gjykatės sė Hagės e shpalli Haradinajn dhe Balajn tė pafajshėm pėr tė gjitha pikat e aktakuzės ndėrsa shpalli fajtor Lahi Brahimaj invidualisht pėr trajtimin ēnjerėzor tė civilėve nė njė qendėr paraburgimi tė kontrolluar nga UĒK-ja nė fshatin Jabllanicė dhe e dėnoi atė me 6 vjet burg. Haradinaj dhe Balaj u kthyen nė Kosovė tė pafajshėm. Prokororia i apeloi tė dy vendimet e pafajėsisė me pretendimin se nuk i ishte dhėnė mundėsia qė tė dėgjonin dy dėshmitarė kyē pėr shkak se nuk i ishte mundėsuar kohė shtesė nga gjykata pėr tė thirrur kėta dėshmitarė gjė qė kishte penguar gjetjen e sė vėrtetės mbi rastin.

Me 21 korrik 2010, Dhoma e Apelit, vendosi pranimin e disa prej argumentave tė Prokurorisė dhe urdhėroi rigjykimin e pjesshėm pėr 6 nga 37 pikat e akuzės me argumentin se gjykata e shkallės sė parė “nuk kishte ndėmarrė hapat e duhuar pėr t’i lehtėsuar prokurorisė dėgjimin e dy dėshmitarėve” Edhe pse Dhoma e Apelit i la nė fuqi konkluzionet e shkallės sė parė pėr 31 pikat e tjera tė aktakuzės, rigjykimi i pjesshėm u urdhėrua pėr 6 pikat e lidhura me vrasje, trajnim ēnjerėzor dhe tortura. Pėr shkak tė rėndėsisė tė dy dėshmitarėve kyē pėr ti mundėsuar prokurorisė vėrtetimin e akuzave, Dhoma e Apelit gjykoi se ishte dėmtuar drejtėsia dhe urdhėroi dėgjimin e dy dėshmitarėve nė fjalė.

Qė prej korrikut 2010, Haradinaj ėshtė kthyer nė paraburgim. Mbrojtja e Haradinajt pretendon se rigjykimi i pjesshėm duhet tė kufizohet nė dėgjimin e dy dėshmitarėve qė kanė shėrbyer si shkak pėr hedhjen poshtė tė vendimeve tė pafajėsisė. Prokuria pretendon se rigjykimi ėshtė gjykim i ri dhe i plotė dhe se prokuroria mund tė thėrrasė dėshmitar tė rinj dhe prova shtesė pėr tė vėrtetuar pėrgjegjėsinė penale tė tė tre tė akuzuarve pėr veprat e kryera nė qendrėn e paraburgimit nė Jabllanicė. Me 31 maj 2011, Dhoma e Apelit hodhi poshtė tė gjitha pretendimet e mbrojtjes duke u pajtuar me prokurorinė.

Ky vendim i fundit lidhur me objektin e rigjykimit paraqet shmangje nga parimet themelore tė drejtėsisė penale, prandaj rikthimi nė burg dhe rigjykimi meritojnė vlerėsim tė posaēėm. Vendimi i fundit mbi mėnyrėn se si do tė zhvillohet rigjykimi shkel parimet e gjėsė sė gjykuar dhe ne bis in idem dhe nuk merr parasysh faktin se pėr njė pjesė tė aktakuzave vendimi i pafajėsisė ėshtė fuqiplotė. Parimi jo dy herė pėr tė njėjtėn gjė, ėshtė interpretuar nga e njėjta gjykatė nė rastin kundėr Dusko Tadic (1993) dhe nė rastin kundėr Naser Oric (2009) si pengesė ndaj prokurorisė pėr tė mundėsuar qė njė i akuzuar tė rigjykohet pėr njė krim qė ėshtė shpallur i pafajshėm dhe vendimi i pafajėsisė ėshtė lėnė nė fuqi nė apel.

Me vendimin e fundit, Dhoma e Apelit duke i mundėsuar prokurorisė qė tė provojė edhe akuzat qė nuk lidhen me 6 pikat e mbetura tė akatakuzės, i ka dhėnė Prokurorisė njė shans tė dytė pėr tė provuar se Haradinaj dhe tė akuzuarit e tjerė janė fajtor jo vetėm pėr zonėn e Jabllanicės pėr tė cilėn ėshtė dhėnė rigjykimi por pėr tė gjithė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Ndėrkohė qė si nė rastin Limaj (2007) edhe nė rastin Haradinaj, Gykata ka arritur nė pėrfundimin se UĒK nuk ishte forcė e mirėorganizuar ushtarake me hierarki tė qartė komanduese dhe me kontroll mbi tė gjitha grupet e armatosura, prandaj nuk ka vėrtetuar veprimtarinė e pėrbashkėt kriminale si formė pėrgjegjėsie penale pėr krimet e kryera. Edhe nė rastin Haradinaj, gjykata nuk e pranoi argumentin se ka ekzistuar veprimtaria e pėrbashkėt kriminale nė Zonėn Operative tė Dukagjinit.

Vendimi i apelit lejon pyetjen e dėshmitarve tė rinjė pėr tė cilėt mbrojtja nuk ka dijeni, tė rihapė ēeshjen e pėrgjegjėsisė pėr 31 veprat penale pėr tė cilat ata janė shpallur tė pafajshėm si dhe tė thėrrasė njė dėshmitar ekspert i cili nuk ėshtė thirrur gjatė gjykimit nė shkallė tė parė edhe pse prokuroria kishte dijeni se ku ndodhej dhe e dinte se ai ėshtė i disponueshėm pėr dėshmi. Me kėtė mundėsi tė dytė qė i ėshtė dhėnė prokurorisė, rezultati final i rigjykimit mund tė jetė vendimi absur qė edhe pse nuk ka ekzistuar veprimtari e pėrbashkėt nė tė gjithė Zonėn e Dukagjinit, tė akuzuarit kanė patur bashkėpunim nė kampin e Jabllanicės.

Ndėshkimi i udhėheqėsve politik dhe ushtarak pėr krimet e luftės dhe krimet kundėr njerėzimit tė kryera gjatė konflikteve tė viteve 90 nė Ballkan ėshtė njė nga arritjet mė tė mėdha tė sė drejtės penale ndėrkombėtare dhe tė drejtave tė njeriut. Mbi tė gjitha, Gjykata e Hagės ėshtė krijuar pėr t’i dhėnė fund epokės sė pandėshkueshmėrisė tė udhėheqėsve politik duket i pėrgjigjur thirrjeve tė njerėzimit pėr drejtėsi. Sidoqoftė, vėnia nė vend e drejtėsisė nuk duhet tė cėnojė tė drejtat e tė akuzuarve nė gjykimin penal. Nė pėrpjekje pėr tė dhėnė drejtėsi pėr viktimat, Gjykata e Hagės nuk duhet t’i kishte dhėnė prokurorisė mundėsinė e pakufizuar pėr ta pėrmirėsuar dosjen kundėr Haradinajt dhe pėr ta rigjykuar tė akuzuarin qė ėshtė shpallur njė herė i pafajshėm. Duke i lejuar prokurorisė, qė tė sjellė prova tė reja dhe dėshmitar shtesė pėr krimet pėr tė cilat ėshtė shpallur i pafajshėm, gjykata po hedh hije dyshimi mbi mundėsinė e Gjykatės sė Hagės pėr tė dhėnė drejtėsi nė mėnyrė tė paanshme.

(Autori ėshtė ekspert i sė drejtės ndėrkombėtare dhe ka shėrbyer si kėshilltar juridik pėr OKB-nė, Bankėn Botėrore dhe organizata tė tjera ndėrkombėtare).

http://ina-online.net/opinione/7625.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2011, 21:32   50
Citim:
Gjyq i pėrgatitur mbi dosjet e UDB-sė

(E plotesuar) Nė Tribunalin e Hagės ka filluar procesi i rigjykimit ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Harainajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lah Brahimaj. Rigjykimi i pjesshėm ka filluar me deklaratat hyrėse tė prokurorėve, ndėrsa fjalėn e tyre kanė paraqitur edhe avokatėt mbrojtės, e cila ka thėnė se aktakuza ėshtė ngritur nga dosjet e mbledhura nga shėrbimi informativ serbe, UDB-ja, njė organizatė e njohur pėr krimet e bėra ndaj shqiptarėve.

Kryetari i Trupit Gjykues pėrderisa ka kundėrshtuar paraqitjen e provave qė kanė qenė edhe nė gjykimin e parė, ka thėnė se vendimi i kėtij trupi, nuk do tė varet aspak nga vendimi i Trupit Gjykues nė procesin e kaluar gjyqėsor.

Nė prezantimin e tij, prokurori i rastit Paul Rogers ka paraqitur fillimisht njė sėrė hartash nė tė cilat janė treguar vijat ndarėse tė komandave tė drejtuara nga Ramush Haradinaj dhe Lahi Brahimaj, i pari me seli nė Gllogjan, kurse i dyti nė Jabllanicė. Prokuroria ka paraqitur disa fotografi tė fshatit Jabllanicė dhe tė disa shtėpive, ku ajo pretendon se janė mbajtur tė ndaluarit.

Pala mbrojtėse ka ndėrhyrė, duke kundėrshtuar fjalėn e prokurorit, Paul Rogers, i cili shtėpitė i quante burgje, apo objekte ndalimi, qė sipas mbrojtjes kjo ėshtė njė gjuhė fyese, pasi sipas mbrojtjes nuk ėshtė dėshmuar dhe as nuk do tė dėshmohet asnjėherė se aty ka pasur burg, apo objekt ndalimi.

Avokati mbrojtės i Ramush Haradinajt, Ben Emerson ka thėnė se ky ėshtė njė gjyq i ri, nė tė cilin prokuroria po paraqitet tė vendos sėrish akuzat e vjetra, me tė cilat zoti Haradinja ėshtė shpallur i pafajshėm.

Ai ka thėnė se aktakuza origjinale e ngritur ndaj Haradinajt ishte ngritur nga dosjet e mbledhura nga shėrbimet informative serbe dhe UDB-ja, njė organizatė e njohur pėr krimet e bėra ndaj shqiptarėve. Ai pėrsėriti se prokuroria e mbėshtet hetimin nė njė hetim tė bėrė nga shėrbimet informative serbe.

Ai ka thėnė se dėshmitarėt kanė paraqitur material tė korruptuar nga shėrbimet serbe, ndėrsa ka akuzuar me kėtė rast edhe ish prokuroren Karla Delponte.

Pala mbrojtėse e Haradinajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij ka akuzuar prokurorin pėr mungesė tė standardit profesional nė paraqitjen e fakteve dhe ka kėrkuar nga prokurori qė tė mos pėrdor fjalė provokuese.

Avokatėt mbrojtės thanė se pėr rigjykimin e Ramush Haradinaj prokuroria ėshtė mbėshtet nė deklaratėn e dėshmitarit 80, i cili refuzoi tė jap dėshminė pėr tė mbėshtetur deklaratat e mė hershme, madje avokatėt deklaratat e tij i quajtėn gėnjeshtra dhe mashtruese.

Pala mbrojtėse po ashtu shprehu pakėnaqėsitė lidhur me propozimin e prokurorit, i cili ka thėnė se deklaratėn e dėshmitarit 80, do tė mbronė dėshmitarin ish ushtari i UĒK-sė, i njohur si dėshmitari 81.

Sa i pėrket, dėshmitarit 81, i cili ėshtė i vetmi dėshmitar pėr Haradinaj dhe i cili ėshtė takuar me prokurorin dy vite pasi Ramush Haradinaj shpalljet i pafajshėm, pala mbrojtėse ka thėnė se koha dhe rrethanat kur dėshmitari erdhi te prokuroria ngrisin shumė dyshime qė tregojnė se deklaratat e tij janė me shumė mospėrputhje dhe gėnjeshtra.

Ata po ashtu kėrkuan qė mos tė bazohen nė deklaratat e njė dėshmitari i cili ka njė tė shkuar kriminale dhe me shumė shkelje penale.

Seanca do tė vazhdojė edhe tė premten, ndėrkaq secila seancė ėshtė paraparė tė zgjas rreth pesė orė.


Ja pretendimet e Prokurorisė kundėr Haradinajt

Seanca e parė gjyqėsore nė Tribunalin e Hagės nė rastin e rigjykimit tė ish komandantit tė UCK-sė Ramush Haradinajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lah Brahimaj, nisi tė enjten me prezantimin e aktakuzės nga ana e prokurorisė.

Ashtu sic u pajtuan prokuroria dhe mbrojtja nė seancėn statusore tė sė mėrkurės, procesi gjyqėsor nuk u pėrqėndrua shumė nė leximin e aktakuzės me tė cilėn ngarkohen tė pandehurit nė kėtė rigjykim, por menjėherė prokuroi i ēėshtjes filloi sė prezantuari nė vija tė pėrgjithshme, provat qė ai ka nė kėtė rast.

Nė seancat qė janė paraparė tė zgjasin nga pesė orė secila dhe me pushime nga gjysmė ore pėr cdo njė orė e gjysmė, ditėn e premte pritet qė menjėherė tė thirret dėshmitari i parė i prokurorisė pėr tė dhėnė dėshminė e tij.

Nė fillim, prokurori i Tribunalit, prezantoi hartat qė i pėrkisnin njė zonė nė Rrafshin e Dukagjinit, nėpėrmjet tė cilave u bė e qartė se pėr cilin vend dhe pėr cilėn zonė tė veprimit tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UCK) flitet nė kėtė rast.

Prokurori Paul Rogers tregoi pretendimet pėr kidnapimet qė janė bėrė nė atė kohė tė disa personave, duke shpjeguar edhe fuqinė komanduese tė Ramush Haradinajt nė kuadėr tė UCK-sė, si dhe lidhjeve familjare tė tij me tė akuzuarin tjetėr Lahi Brahimajn.

Mė pas, prokurori paraqiti edhe disa fotografi ku shihen disa objekte pėr tė cilat pala e akuzės pretendon se kanė shėrbyer si burgje tė UCK-sė nė fshatin Jabllanicė, nė pranverėn e vitit 1998, ku sipas tij, janė kryer edhe tortura e vrasje.

Por nė kėtė pikė ka reaguar mbrojtja e tė akuzuarve duke theksuar se ėshtė e papranueshme cilėsimi nga ana e prokurorisė tė kėtyre objekteve tė cilat i cilėson si burgje, kur nė fakt nuk ėshtė provuar asnjėherė se ato madje kanė ekzistuar e lere mė qė janė kryer krime. Pasi e pranoi njė vėrejtje tė tillė, dhe tha se ka kėrkuar qė njė cilėsim i tillė i atyre objekteve si burgje tė hiqet fare, prokurori tha se ditėn e premte do tė dėshmojė dėshmitari Shefqet Kabashi, kurse pėr disa pika tė akuzės si referencė u mor libri i Bardh Hamzajt, me titullin “Rrėfim pėr luftėn dhe lirinė”, ku janė njė varg intervistash me Ramush Haradinajn. Por njė veprim i tillė i prokurorit u kundėrshtua menjėherė nga avokati mbrojtės Ben Emerson.

Sipas mbrojtjes, nuk mund tė pranohet si provė, njė libėr qė nuk ėshtė pranuar si provė as nė gjykimin e kaluar, pas tė cilit Haradinaj u lirua si i pafajshėm, vėrejtje e cila u pranua edhe nga kryetari i trupit gjykues. “Ky ėshtė njė gjyq i ri. Ēdo gjė qė do tė provohet kėtu, do tė provohet kėtu. Argumentimet dhe gjėrat qė janė provuar nė gjyqin e parė nuk kanė kuptim fare. Ato gjėra janė hedhur poshtė nė gjyqin e mėparshėm dhe do tė hidhen poshtė edhe kėtu. Ēdo gjė qė ėshtė e kundėrshtueshme duhet tė kundėrshtohet kėtu dhe vendimi do tė merret nga ne kėtu dhe vendimi i Trupit Gjykues nuk do tė varet nga vendimi i Trupit Gjykues tė mėparshėm”, tha kryetari i Trupit Gjykues.

Gjatė paraqitjes sė deklaratės sė tij, prokurori Rogers ka folur pėr zhvillimin e UĒK-sė, shtrirjen nė Zonėn Operative tė Dukagjinit, pėrcaktimin e vijave ndarėse mes komandave tė udhėhequra nga Haradinaj e Brahimaj dhe pėr lidhjet e tyre familjare.
Prokurori Rogers ka vazhduar tė paraqes akuzėn duke u bazuar nė dėshminė e dėshmitarit 80-tė, i cili ka pėrshkruar objektet e pretenduara ku ėshtė ndaluar nga ushtarėt e UĒK-sė, maltretimet qė kinse i janė bėrė atij dhe tė ndaluarve tjerė.

Mė tej, prokurori vazhdoi edhe mė tej tė lexojė dhe paraqes tė dhėna sipas tė cilėve janė fakte se e qė kanė tė bėjnė kryesisht me likudimin e disa personave gjatė luftės, duke u bazuar nė komunikatat e lėshuara nė atė kohė nga ish UCK-ja, ku me emra pėrmenden personat e likuiduar pėr bashkėpunim me okupatorin dhe regjimin serb.

Avokati mbrojtės i Ramush Haradinajt tha se ky ėshtė njė proces gjyqėsor i ri, por i bazuar nė prova tė vjetra. Ai njė nga njė demantoi faktet e paraqitura nga prokurori duke theksuar edhe faktin se nė atė kohė nuk ka pasur pėrgjegjėsi komanduese sepse UCK-ja nė atė kohė ishte duke u organizuar. Edhe avokatėt e tjetėr tė Lahi Brahimajt e Idriz Balajt, i kanė kundėrshtuar akuzat dhe provat e paraqitura nga prokurori. Seanca vazhdon tė premten.


OVL mbėshtet Haradinajn

Prishtinė 18 gusht- Organizatat e dala nga lufta e UĒK-sė, procesin e gjykimit ndaj Ramush Haradinajt, Lahi Brahimajt e Idriz Balajt, e kanė konsideruar politik, tendencioz dhe tė pabazuar nė prova materiale gjė qė u dėshmua edhe me pafajėsinė e shpallur ndaj tyre.

Prandaj, sipas tyre, edhe procesi i rigjykimit nuk mund tė konsiderohet ndryshe dhe nė asnjė mėnyrė nuk pajtohen me akuza tė ngritura ndaj bashkėluftėtarėve sepse besojnė se lufta ishte e pastėr e ēlirimtare.

Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj e Idriz Balaj ishin shpallur tė pafajshėm mė 3 prill tė vitit 2008 nga trupi gjykues i Tribunalit tė Hagės, por ndaj tyre, me kėrkesė tė prokurorisė, Gjykata ka ngritur kallzim penal pėr gjykim tė pjesshėm. ”Kėta bashkėluftėtarė, gjykohen nė Hagė pėr herė tė dytė, gjė qė nuk ka ndodhur me asnjė rast tjetėr nė Tribunalin e themeluar nga Kombet e Bashkuara”, thuhet nė reagimin e OVL tė UĒK-sė.


Deēani beson nė pafajėsinė e Haradinajt

Me rastin e fillimit tė procesit gjyqėsor, nė shenje pėrkrahjeje, tė gjithė punėtoret e administratės komunale si dhe kryetari i komunės, sė Deēanit, Rasim Selmanaj, tė enjten mbanin tė veshura fanellat e bardha mė foto tė Ramushit dhe mė mbishkrimin “Ti e solle lirinė tonė, ne e presim lirinė tėnde”.

“Kjo ėshtė njė simbolikė e pėrkrahjes pėr lirim, qė shprehėt si vullnet i tė gjithė qytetarėve”, ka thėnė i pari i komunės, Rasim Selmanaj, duke besuar se Ramush Haradinaj, shumė shpejtė do tė kthehet nė Kosovė dhe edhe njė herė Tribunali i Hagės do ta vėrtetojė se lufta e UĒK-sė ishte luftė e drejt.

Po ashtu edhe zyrtarėt tjerė komunal, dhe qytetarė tė shumtė tė Komunė sė Deēanit, shprehen se tė gjitha akuzat ndaj liderit Haradinaj, janė fabrikime nga mė tė ndryshmet andaj pėrballja e serishme me Tribubalin e Hagės vetėm do ta dėshmojė edhe njė herė se lufta e UĒK-sė ishte luftė e drejtė dhe Haradinaj ishte ai qė dha shumė pėr lirinė e vendit dhe tash i duhet Kosovė.


Fillon rigjykimi ndaj Haradinajt

Nė Tribunalin e Hagės sot do tė fillojė procesi i rigjykimit ndaj ish- kryeministrit tė Kosovės, Ramush Harainajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lah Brahimaj.

Zyrtarėt nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) kanė shprehur edhe njė herė bindjen pėr pafajėsinė e liderit tė tyre Ramusht Haradinaj, derisa besojnė se gjykimi i tij nė Hagė do tė jetė i shkurtėr dhe do tė pėrfundoj me lirimin dhe kthimin e shpejtė nė Kosovė.

Ish- komandanti i UĒK-sė nė Zonės Operative tė Dukagjinit, Ramush Haradinaj ishte shpallur i pafajshėm nga 37 akuzat pėr krime lufte. Pafajėsia e tij u shpall mė 3 prill tė vitit 2008 nga trupi gjykues.

Mirėpo, ndaj Haradinajt, Brahimajt e Balajt, me kėrkesė tė prokurorisė sė Tribunalit, Gjykata ka ngritur kallzim penal pėr gjykim tė pjesshėm.

Rigjykimi i pjesshėm sot fillon me deklaratat hyrėse tė prokurorėve si dhe tė avokatėve mbrojtės. Rigjykimi vazhdon edhe tė premten. Secila nga kėto tri seanca ėshtė paraparė tė zgjas rreth pesė orė, thuhet nė ueb-faqen zyrtare tė Tribunalit tė Hagės.

Haradinajt Brahimaj Balaj gjykohen nė Hagė pėr herė tė dytė, gjė qė nuk ka ndodhur me asnjė rast tjetėr nė Tribunalin e themeluar nga Kombet e Bashkuara. Pritja e kėtillė e gjatė, ka bėrė qė nė AAK tė pėrcjellin me shqetėsim pėrgatitjet pėr nisjen e kėtij rigjykimi tė pjesshėm.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,60720

Citim:
Mėrgata shqiptare nė Belgjikė nė mbrojtje tė Ramush Haradinajt

Mėrgata shqiptare nė mbretėrinė e Belgjikės organizoi njė protestė para Parlamentit Evropian nė Plac Shuman.me moton Liri –drejtėsi pėr ēlirimtarėt. Tubimin e udhėhoqi,z .Memed Ali nga Namyri. Fjalen e rastit e paraqiti veprimtari i njohur z.Milaim Ziberi.

Kėshilli i mėrgatės shqiptare te Belgjikės lidhur me tė drejtat e shqiptarėve nė Ballkan kėrkon nga Gjyqi ndėrkombėtar me seli nė Hagė tė drejtėn pėr lirimin e ēlirimtarėve nga aktakuzat e montuara e drejt kjo nė bazė tė Rezolutės ndėrkombėtare dhe ligjislacionit evropian

Ne shqiptarėt e Mėrgatės nė Belgjikė tė ardhur nga viset e ndryshme tė Shqipėrisė sė coptuar padrejtėsisht nga fuqitė e mėdha europiane jemi tubuar kėtu pėr tė protestuar dhe pėr tė reaguar me zėrin e arsyes kundėr padrejtėsive dhe diskriminimit sistematik ndaj ēlirimtarėve tė lirisė nė krye mė gjeneralin e UĒK-ės Ramush Haradinaj,tė cilėt po mbahėn padrejtėsisht nė Hagė.

Zotėri,ne shqiptarėt e Ballkanit padrejtėsisht jemi tė coptuar dhe tė kolonizuar nė 5 (pesė)shtete tė Ballkanit: Kosovė, Maqedoni, Serbi, Mali i Zi dhe Greqi,tė gjitha kėto troje tė shkėputura nga trungu i Shqipėrisė. Andaj me rastin e rigjykimit nga ana e Gjykatės sė Hagės tė Ramush Haredinaj, Lahi Ibrahimit ,Idriz Bala.,shprehim keqardhje qe institucionet ndėrkombėtare po e barazojnė agresorin mė viktimėn. Jemi tė bindur se lufta pėr ēlirimin e njė populli t’okupuar ėshtė legjitime dhe se UĒK-eja nuk i ka shkelė rregullat Ndėrkombėtare tė luftės.

Prandaj ne kėrkojmė qė veprohet drejt sepse jemi tė bindur nė pafajsinė e tyre,

-tė ndėrpritet arrestimi,maltretimi dhe burgosja e shqiptarėve me skenare tė politikės serbe tė mirėinskenuara,

-tė lirohen nga burgjet serbe tė gjithė tė burgosurit dhe tė dėnuarit e pafajshėm,

-tė ndėrpriten arrestimet,burgosjet dhe maltretimet e ēlirimtarėve dhe njerėzve tė pafajshėm shqiptarė,

-tė lirohen nga burgjet tė gjithė tė dėnuarit e pafajshėm,

Nė fund pėrshendeti Ismet Haradinaj nė emėr tė familjes Haradinaj, Halit Elshani n’emer tė bashkėatdhetareve.mė kėtė rast ju dorzue organeve njė peticion nė emer tė Milaim Ziberi,Halit Elshani dhe Riza Budakova.

http://www.botasot.info/def.php?category=65&id=132929

Citim:
Hagė, kapet shpėrfillėsi i drejtėsisė, dėshmitar kyē nė gjyqin e Haradinaj

E enjte, 18 gusht 2011, NOA- Pasditen e sotme ėshtė kapur Shefqet Kabashi i cili prej disa vitesh i shmangej pėrballjes me drejtėsinė.

Kabashi i cilėsuar si dėshmitar kyē nė procesin kundėr Ramush Haradinaj ishte paditur katėr vite mė parė pasi nuk i ishte pėrgjigjur kėrkesės sė tribunalit tė Hagės pėr tė dhėnė dėshminė e tij nė procesin e parė gjyqėsor.

Kabashi pritet tė japė dėshminė e tij ditėn e nesėrme, pasi nga ana e trupit tė akuzės dėshmia e tij cilėsohet vendimtare dhe nėse nuk dėshmon atėherė do tė arrestohet.

http://www.noa.al/2011/08/hage-kapet...n-e-haradinaj/

Citim:
Editoriali: Padrejtėsi nė Hagė

Ish-komandanti i UĒK-sė nė Zonėn Operative tė Dukagjinit, RamushHaradinaj, ishte shpallur i pafajshėm nga trupi gjykues pėr 37 akuzat pėr krime lufte, mė 3 prill tė vitit 2008. Por, pėr herė tė parė, Tribunali ka vendosur ta rigjykojė pjesėrisht rastin. Kryetari i Trupit Gjykues ka thėnė se vendimi nuk do tė varet aspak nga vendimi i kėtij organi nė procesin e kaluar gjyqėsor. Paraqitjet e provave tė vjetra, qė nė fjalėn hyrėse nga prokurori Paul Rogers, e pėrbėjnė njė reprizė tė rastit gjyqėsor dhe kryetari i Trupit Gjykues e bėri tė qartė se ato gjėra qė janė hedhur poshtė nė gjyqin e mėparshėm do tė hidhen poshtė edhe kėsaj here.

Lideri i AAK-sė, ish- ryeministėr i Kosovės, akuzohet sė bashku me Lah Brahimajn dhe Idriz Balajn pėr krime ndaj atyre qė cilėsoheshin si bashkėpunėtorė tė Serbisė. Prokurori Rogers ka vazhduar ta paraqesė akuzėn duke u bazuar nė dėshminė e dėshmitarit 80, i cili i ka pėrshkruar objektet e pretenduara, ku ėshtė ndaluar nga ushtarėt e UĒK- ė, keqtrajtimet qė, sipas tij, i janė bėrė atij dhe tė ndaluarve tjerė. Nga ky prolog i rigjykimit tė Haradinajt dhe tė tjerėve, shihet qartė se kjo nuk ėshtė vetėm njė ēėshtje e pastėr drejtėsie.

Tribunali i Hagės vazhdimisht ėshtė kritikuar pėr politizimin e rasteve gjyqėsore dhe pėr vendosjen e njė lloj balance ndėrmjet viktimave dhe kriminelėve. E tėrė bota e di se shqiptarėt ishin viktimė e dhunės sė organizuar tė Serbisė me bashkėpunėtorėt e saj nė Kosovė dhe u ngritėn tė luftonin pėr lirinė e tyre. Haga nuk ka arritur ta dėnojė as pėrgjegjėsin kryesor tė krimeve, Slobodan Milosheviēin, sepse procesi ndaj tij u zvarrit dhe vdekja e diktatorit ndodhi para vendimit tė gjykatės.

Nė pėrmbyllje tė misionit, Tribunali po pėrpiqet sėrish tė vendosė njė lloj balance politike, duke kėrkuar me ēdo kusht ta ndėshkojė njė ish-komandant tė njohur tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kėsaj, natyrisht, nuk i thonė drejtėsi.

http://www.kosova-sot.info/blog/edit...ejtesi-ne-hage
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.8.2011, 21:51   51
Citim:
Kabashi gjykohet pėr shpėrfilljen e Tribunalit tė Hagės

Dėshmitari kryesor nė procesin gjyqėsor ndaj Ramush Haradinajt, Idriz Balajt e Lahi Brahimajt, Shefqet Kabashi, ėshtė arrestuar dje dhe ėshtė transferuar nė qendrėn e paraburgimit nė Sheveningen. Ai ėshtė arrestuar nė bazė tė njė urdhėraresti ndėrkombėtar tė lėshuar nga Tribunali i Hagės.

Shefqet Kabashi, i cili kishte refuzuar tė dėshmonte nė procesin e parė gjyqėsor, do tė nxirret para gjykatės pasi akuzohet pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės. Ai akuzohet se nė vitin 2007 nuk kishte pranuar tė dėshmonte lidhur me ēėshtjen Haradinaj e tė tjerėt, edhe pse ai gjendej nė sallėn e gjykatės.

Kabashi e kishte dhėnė betimin se do ta thoshte tė vėrtetėn, por pastaj nuk kishte pranuar tė dėshmnte, me arsyetim se gjykata nuk ofronte mbrojtje tė mjaftueshme pėr dėshmitarėt. Ai kishte ikur nga Haga dhe kishte shkuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pasi ai ėshtė edhe shtetas amerika. Avokakti i Haradinajt, Ben Emerson, ka thėnė se prokurorėt do ta ftojnė Kabashin tė dėshmojė, por mbetet ende e paqartė nėse ai do t'u pėrgjigjet pyetjeve tė tyre.

Tribunali i Hagės ka thėnė se dėshmia e Kabashit "ėshtė relevante pėr rigjykim, pasi ajo ndėrlidhet me pėrgjegjėsinė e tė akuzuarve pėr krimet e kryera nė selinė e UĒK-sė" dhe nė njė burg tė UĒK-sė nė fshatin Jabllanicė.

http://www.botasot.info/def.php?id=133001
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.8.2011, 12:05   52
Citim:
Kabashi dėshmon kundėr vullnetit tė tij

Nė Gjykatėn pėr Krime tė Luftės nė Hagė sot ka vazhduar shqyrtimi i pjesshėm i rastit Haradinaj e tė tjerėt. Nė seancėn e sotme filloi marrja nė pyetje e dėshmitarit Shefqet Kabashi, i cili konsiderohet si dėshmitar kyē pėr rigjykimin e pjesshėm tė ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, dhe bashkėluftėtarėve tė tij, Idrez Balaj e Lahi Brahimaj.

Qė nė fillim tė seancės sė sotme, Kabashi bėri tė qartė se ai po merret nė pyetje kundėr vullnetit tė tij. Ai kontestoi deklaratat dhėnė hetuesve tė Tribunalit, duke pretenduar se edhe ato i kishte nėnshkruar kundėr vullnetit tė tij.

Prokurori i ēėshtjes, nė pyetjet drejtuar dėshmitarit Kabashi, ėshtė fokusuar nė atė qė ėshtė cilėsuar si burg i Jabllanicės. Dėshmitari e ka mohuar ekzistencėn e burgut nė Jabllanicė dhe. “S’ka pasur persona tė burgosur nė Jabllanicė. Ka pasur vetėm kazerma ushtarake”, ka deklaruar Kabashi.

Ai nuk ka dashur t'u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit, i cili insistonte tė sqaroheshin deklaratat dhe skicat e nėnshkruara prej tij, nė fazėn e hetimeve.

“Nuk kam ēfarė tė pėrgjigjem. Nėse doni mė ēoni nė burg”, ka thėnė Kabashi. Ai i ka akuzuar rėndė hetuesit e Tribunalit, duke i cilėsuar madje edhe “mė tė kėqij” se hetuesit e ish-regjimit tė Millosheviēit. Kabashi e ka akuzuar Tribunalin e Hagės se deri mė tash nuk ka bėrė asgjė pėr ndriēimin e krimeve serbe nė Kosovė.

Nė kėtė kontekst ai e ka pėrmendur masakrėn e kryer nė Burgun e Dubravės, nė vitin 1999. “Ju nuk keni bėrė asgjė pėr krimet e Serbisė... 200 vetė janė vrarė nė burgun e Dubravės... dhe nuk ėshtė bėrė asgjė nė lidhje me kėtė”, i ėshtė drejtuar Kabashi prokurorit.

Pjesa mė e madhe e seancės sė sotme ka qenė e mbyllur pėr publikun, pėr shkak tė nevojės pėr ruajtjen e konfidecialitetit tė dėshmive dhe dėshmitarėve.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=133302
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.8.2011, 17:25   53
Citim:
“Po e shoh Karaxhiēin tu lujt tenis”

(E plotėsuar) Sheqet Kabashi i arrestuar dhe dėrguar nė Hagė ditė mė parė e ka nisur sot dėshminė e tij nė gjykimin ndaj rastit “Haradinaj”.

Qė nga fillimi i seancės Kabashi nė vazhdimėsi nuk i ėshtė pėrgjigjur drejtpėrdrejtė pyetjeve tė prokurorit,dhe mė kėtė rast vet dėshmitari Kabashi shtroi shumė pyetje pėr prokurorin gjė qė ishte e nevojshėm shumė herė pėr tė ndėrhyrė edhe gjykatėsi.

Ai hetuesit ndėrkombėtarė i quajti si me tė padrejtė se ata serbė gjatė kohės sė luftės.

Ai tha se nuk ka pasur asnjė burg nė Jabllanicė, dhe se nė kazermat e kėsaj zone nuk ka pasur persona tė burgosur.

“Keni mbledh 100 dėshmi e ju kanė pėrzier, e unė nuk mund t’ua rregulloj. Nuk ka pas aty tė burgosur, aty kush ka dashur ka hy dhe ka dal, aty u kanė shtabi dhe nuk ka pas tė ndaluar. Kam qenė ushtar aty me disa tjerė tė pakėt, sepse kėta tjerėt janė bėrė komandat”, ka thėnė Kabashi.

Ai u pa haptas se ishte i frustruar nė prokurorinė, dhe e pyeste nė vazhdimėsi se pse ėshtė arrestuar.

"Nuk e di pse jom kėtu, jom nė pavijone ku rrin kriminelet, e pash edhe Karaxhiēin tu lujt tenis”, ka thėnė dėshmitari Kabashi. (indeksonline)Nuk ka drejtėsi nė kėtė gjykatė, kėto janė pallavra

Nė Tribunalin e Hagės ka vazhduar procesi i rigjykimit ndaj ish- kryeministrit tė Kosovės, Ramush Harainajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj. Rigjykimi i pjesshėm ka vazhduar me paraqitjen e dėshmitarit Shefqet Kabashi, i cili shumicėn e kohės refuzoi t’u pėrgjigjej pyetjeve tė prokurorit, duke i quajtur hetuesit ndėrkombėtarė si me tė padrejtė se ata serbė gjatė kohės sė luftės. Nė disa prej pyetjeve, Kabashi ka thėnė se nuk ka pasur burg nė Jabllanicė ashtu siē pretendon prokuroria, ndėrsa ka akuzuar kėtė tė fundit qė nuk ka bėrė asgjė pėr rreth 200 shqiptarėt e vrarė e masakruar nė Burgun e Dubravės.

Kabashi ėshtė arrestuar pėr shpėrfillje tė gjykatės pas refuzimit pėr tė dėshmuar nė gjyqin kundėr ish- kryeministrit Ramush Haradinaj. Qysh nė fillim tė seancės sė sotme, Kabashit nuk i kanė pėlqyer pyetjet nga prokurori Paul Rogers, pasi konsideronte se janė tė padobishme pėr kėtė proces tė padrejtė qė po ndodh.

Sidoqoftė Kabashi ka deklaruar se qysh nė prill tė vitit 1998 i ėshtė bashkuar Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė Jabllanicė tė komunės sė Gjakovės. Ai tha se nuk ka pasur asnjė burg nė Jabllanicė, dhe se nė kazermat e kėsaj zone nuk ka pasur persona tė burgosur.

“Keni mbledh 100 dėshmi e ju kanė pėrzier, e unė nuk mund t’ua rregulloj. Nuk ka pas aty tė burgosur, aty kush ka dashur ka hy dhe ka dal, aty u kanė shtabi dhe nuk ka pas tė ndaluar. Kam qenė ushtar aty me disa tjerė tė pakėt, sepse kėta tjerėt janė bėrė komandat”, ka thėnė Kabashi.

I pyetur pėr nėnshkrimin e disa dokumenteve, ish ushtari i UĒK-sė Shefqet Kabashi theksoi se ai nuk mbante mend se ē’farė kishte nėnshkruar, pasi kishte hedhur firmėn mbi 20 dokumente.

“Nuk mbaj mend cilat dokumente se mbi 20 i kam nėnshkruar ato qė sillnin hetuesit tuaj sikurse regjimi serb mė herėt. Me kanė thėnė nėnshkruaj edhe kam nėnshkruar, ai ndihmėsi i juaj qė ende beson nė lopė dhe jo nė zot, e i cili ka bėrė shumė gabime”, ka thėnė Kabashi, duke ju referuar njė hetuesi nga India qė punon nė Prokurorinė e Hagės.

Mė tutje, Kabashi tha se hetuesit e Hagės kanė bėrė shumė gabime dhe i kanė ngatėrruar dėshmitė. Sipas tij, ēėshtja e paraqitur nė kėtė rast ėshtė sikur tė akuzohej dikush pėr vrasjen e Barak Obamės, kur ishte me pushime, ndėrsa presidenti amerikan ėshtė shėndoshė e mirė.

Dėshmitari i ka kėrkuar gjykatės qė ta thėrriste si dėshmitar pėr 200 viktimat e burgut tė Dubravės tė vrarė nga serbėt, ku ai kishte qenė vetė dėshmitar okular dhe jo tė detyrohet tė jap dėshmi pa dėshirėn e tij.

“Ti po mė pyet ēka ka ndodh nė Jabllanicė. Pse nuk po mė pyesni pėr vrasjen e 200 personave nė Burgun e Budravės, tė cilėt janė vrarė pėr njė ditė. Pse nuk po mė kėrkon dėshmi pėr kėtė ku kam qenė dėshmitar. Kėto qė kėrkoni ju nuk janė dėshmi, kėto janė pallavra. Mė mirė kish qenė kėto miliona qė merrni t'i dėrgoni nė Hollivud pėr tė bėrė njė film tė mirė. Ju po thoni qė janė vrarė 3-4 veta dhe doni tė barazoni me ata 200”, ėshtė shprehur Kabashi.

Sipas tij, nėse flitet pėr krimet nė ish- Jugosllavi, atėherė hetuesit nuk kanė bėrė asgjė, bile kanė bėrė keq gjatė kėsaj kohe.

Pėr shkak tė kundėrshtimeve tė dėshmitarit Shefqet Kabashi seanca e sotme pjesė-pjesė ėshtė mbajtur mbyllur pėr opinionin. Seanca do tė vazhdoj edhe mė tutje gjatė ditės.(KP)


Kabashi: Po ndėshkohen viktimat

Ka filluar dėshmia e Shefqet Kabashit, tė konsideruar nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės vendimtare nė ēėshtjen e Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij.

Dėshmitari Shefqet Kabashi, i sjellė me dhunė nga SHBA-tė, po refuzon thuaja ēfarėdo pėrgjigje nė pyetjet e prokurorit, duke e akuzuar atė dhe Prokurorinė e Tribunalit se po ndjek e ndėshkon viktimat dhe po amniston autorėt e krimeve, duke rikujtuar krimet e pandėshkuara serbe nė Burgun e Dubravės dhe masakrat e tjera. Momentalisht procesi ka kaluar nė njė seancė tė mbyllur.

Paraqitja e tij duhej tė bėhej tė premten, por u shty me kėrkesė tė avokatit mbrojtės, i cili kishte thėnė se klienti i tij ishte nė gjendje tė rėndė psikike dhe fizike, pas arrestimit dhe transferimit tė tij nė Hagė.

Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) akuzohet pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės. Ai kishte refuzuar tė dėshmonte nė procesin gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj, me arsyetim se Tribunali nuk ofronte siguri tė mjaftueshme pėr dėshmitarėt. (KosovaPress)

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,61043

Citim:
Dėshmitari i Hagės dėshmon kundėr Hagės

Dėshmitari i Prokurorisė sė Gjykatės sė Hagės, nė rastin Haradinaj dhe tė tjerėt, ka kundėrshtuar vazhdimisht pyetjet e prokurorit Paul Rogers, duke thėnė madje qė dėshmia e tij e dhėnė gjatė hetimeve dhe ato ēfarė ka nėnshkruar nė fund kanė qenė tė modifikuara.

"Nuk ka pasur burg nė Jabllanicė, ju betohem. Juve iu kanė pėrzier punėt tuaja dhe duhet ta dini se nuk jam ai qė mundem t'ua drejtoj tashti ato", ka thėnė Kabashi. Ai madje ka lutur Gjykatėn qė ta lėrė tė qetė, nėse ėshtė nevoja edhe nė burg, por jo ta detyrojė tė thotė gjėra, qė, sipas tij, nuk janė tė vėrteta.

"Kėtu nuk ka drejtėsi. Kėto janė pallavra. Ma mirė do tė ishte qė kėto para t'i jepen Hollywoodit pėr ta bėrė ndonjė film tė mirė, sesa kėshtu siē po veproni. Ēdokush e ka humb besimin nė ju, si nė Bosnjė, si nė Kosovė, si dy vendet ma tė prekura nga lufta. Jo pse po i mbroj ata (Haradinajn dhe tė tjerėt), por kėtu nuk ka drejtėsi. Ēomėni nė burg edhe lėrmėni atje", ka pėrfunduar Kabashi.

Prokurori Rogers, madje ka kėrkuar nga gjykatėsi njė pauzė disaminutėshe, deri sa tė marrė veten dėshmitari Kabashi, pasi ai ka thėnė se nuk ėshtė nė gjendje t'i bėjė mė pyetje atij. Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ėshtė arrestuar javėn e kaluar nė Holandė pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės nė vitin 2007, kur kishte refuzuar t'u pėrgjigjej pyetjeve tė hetuesve gjatė dhėnies sė dėshmisė kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.

Shefqet Kabashi ėshtė transferuar dhe mbahet nė Qendrėn e Paraburgimit tė Tribunalit tė Hagės.

Dėshmia e Shefqet Kabashit, ėshtė konsideruar nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės vendimtare nė ēėshtjen e Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij. Dėshmitari Shefqet Kabashi, i sjellė me dhunė nga SHBA, refuzoi tė thotė ēfarėdo pėrgjigje nė pyetjet e prokurorit, duke e akuzuar atė dhe Prokurorinė e Tribunalit se po ndjek e ndėshkon viktimat dhe po amniston autorėt e krimeve, duke rikujtuar krimet e pandėshkuara serbe nė Bugrun e Dubravės dhe masakrat e tjera. Momentalisht procesi ka kaluar nė njė seancė tė mbyllur.

http://www.rilindjademokratike.com/R...%20e%20krimeve
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.8.2011, 17:30   54
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ēa store. Epitomė e drejtėsisė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.8.2011, 10:28   55
Citim:
Refuzojnė tė dėshmojnė kundėr Haradinajt

Postuar mė, 15 korrik 2011 - Nė dokumentin pėrmbledhės tė para seancave gjyqėsore tė paraqitur nga mbrojtja e Ramush Haradinajt, bėhet e ditur se dy dėshmitarėt kryesorė, Shefqet Kabashi dhe Dėshmitari 80 sėrish do tė refuzojnė tė dėshmojnė kundėr Haradinaj, njofton Radio Dukagjini. Nga ana tjetėr, avokati mbrojtės Michael O’Reilly thekson se pėr shkak tė procedurave i gjithė procesi ndaj Haradinajt mund tė zgjas disa muaj.

Nė pjesėn hyrėse tė dokumentit pėrmbledhės tė para seancave gjyqėsore tė paraqitur nga mbrojtja e Haradinajt, thuhet se prokuroria ka kėrkuar qė tė thirren dy dėshmitarė tė cilėt kanė qenė tė ftuar tė dėshmojnė edhe mė parė, Shefqet Kabashi dhe Dėshmitari 80.

Mirėpo, qė tė dy kėta refuzuan qė tė dėshmojnė nė gjykim, ndėrkohė qė kanė deklaruar se do tė refuzojnė edhe nė rigjykim. Njė gjė tė tillė e konfirmon edhe avokati mbrojtės i Haradinajt, Michael O’Reilly.

“Dėshmitari i mbrojtur 80 ėshtė kontradiktor nė shumė ēėshtje, madje edhe nė ēėshtjet kyēe. Dėshmia e tij ka shenja tė dallueshme trillimi. Pėr mė tepėr Dėshmitari 81, i cili sipas prokurorisė plotėson atė ēfarė ka deklaruar dėshmitari 80, por e gjithė kjo ka efekt tė kundėrt. Dėshmia e tij dallon nė aspektin faktik nga versioni qė ka deponuar dėshmitari i ri i mbrojtur i quajtur 81, dhe kėshtu provat qė ata pėrmendin bien nė kundėrshti me njėra tjetrėn”, citohet tė ketė thėnė avokati O’Reilly.

Po ashtu nė njė deponim gojor tė mėvonshėm, Dėshmitari 81 tėrhoqi pjesė tė rėndėsishme tė deklaratės sė tij tė parė dhe ka bėrė njė varg ndryshimesh nga ato qė i ka thėnė mė herėt.

Sipas mbrojtjes kjo dėshmi duhet refuzuar. “Kjo dėshmi nuk ėshtė e sigurt dhe nė asnjė mėnyrė nuk e bėn
Haradinajn pėrgjegjės pėr krimet e supozuara nė Jabllanicė”, ka thėnė avokati.
Prokuroria po ashtu kėrkon qė tė pėrfshihen edhe dėshmitarėt e tjerė tė mbrojtur siē janė Dėshmitari 75 dhe 76 qė deklarojnė se kanė qenė prezent nė Jabllanicė, por asnjėri prej tyre nuk e ka parė Haradinajn nė Jabllanicė dhe dėshmitė e tyre mund tė konsiderohen tė vjetruara.

Ndryshe, thuhet se i mbetet dhomės sė apelit tė vendos se cilėt dėshmitar janė tė pranueshėm e cilėt jo, madje kjo edhe mund ta zgjasė procesin ndaj Haradinajt nė pėrgjithėsi.

“Mendoj se do tė zgjasė disa muaj. Saktėsisht procesi nė gjykatė do tė zgjasė vetėm disa javė por do tė duhen disa muaj qė tė pėrfundojnė tė gjitha procedurat”, ka thėnė avokati O’Reilly.

http://www.gazetalajm.info/aktuale/1...aradinajt.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.8.2011, 21:42   56
Citim:
Dėshmitari Kabashi sėrish refuzon tė flasė

Ka vazhduar edhe sot nė Hagė rigjykimi i ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj.

Sikurse edhe dje, dėshmitari Shefqet Kabashi, ka refuzuar t’u pėrgjigjej pyetjeve tė prokurorit, duke thėnė se nuk ėshtė dėshmitar i vlefshėm pėr kėtė rast.

Prokurori fillimisht e pyeti Kabashin se a ka qenė kujtesa e tij me e freskuar nė vitin 2005 gjatė procesit gjyqėsor tė Fatmir Limajt, apo tani, mirėpo Kabashi ka ironizuar pyetjen, duke thėnė se tashmė nuk di dhe nuk ėshtė nė gjendje tė pėrgjigjet. Ndėr tė tjera, dėshmitari Kabashi tha se nuk dėshiron tė flasė mė tutje dhe mė i kėnaqur ėshtė tė qėndrojė nė burg, sesa tė vij me duar tė lidhura tė jap dėshmi nė gjykatė.

Aktualisht seanca ka ndėrprerė punimet pėr njė pushim, kurse ajo do tė vazhdojė me diskutimet mes prokurorisė dhe palės mbrojtėse.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=51244

Citim:
Dėshmitari Kabashi ka vazhduar mos u pėrgjigjet pyetjeve nė Hagė

Dėshmitari i Prokurorisė, Shefqet Kabashi, nė ditėn e dytė tė dėshmisė para Tribunalit tė Hagės nė rastin Haradinaj dhe tė tjerėt ka vazhduar tė mos u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit Paul Rogers, duke thėnė madje se dėshmia e tij e dhėnė gjatė hetimeve dhe ato ēfarė ka nėnshkruar mė herėt kanė qenė tė modifikuara dhe se nuk i kujtohet asgjė nga ato.

Ai madje ka lutur gjykatėn qė ta ndėrpresė marrjen e tij nė pyetje dhe ta lėnė nė burg, “ku do tė ndihem mė i lirė” se nė kėto rrethana.

Me kėrkesėn e prokurorit procesi kaloi nė shqyrtimin e argumenteve tė palėve pa praninė e dėshmitarit Kabashi. Me kėtė rast nuk munguan replikat mes tij e mbrojtjes. Prokurori insistonte qė tė merren si dėshmi te vlefshme ato qė kishte thėnė Kabashi mė herėt, madje edhe nė procesin Limaj, kurse mbrojtja duke cituar nene e vendime tė kėtij Tribunali nė raste tė ngjashme, qė i japin tė drejtė pozicionimit tė dėshmitarit.

Kolegji i Tribunalit pėr tė marrė njė vendim rreth kėrkesave tė palėve ndėrpreu seancėn, qė ta vazhdojė nesėr.

Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ėshtė arrestuar javėn e kaluar nė Holandė pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės nė vitin 2007, kur kishte refuzuar t’u pėrgjigjet pyetjeve tė hetuesve gjatė dhėnies sė dėshmisė kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.

Shefqet Kabashi ėshtė transferuar dhe mbahet nė Qendrėn e Paraburgimit tė Tribunalit tė Hagės.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=18290

Citim:
Dėshmitari bėhet i akuzuar

Prokuroria e Hagės akuzon Shefqet Kabashin pėr refuzim tė dhėnies sė dėshmisė. Ai tė premten do tė ulet nė karrigen e tė akuzuarit. Seanca e sė martės nė procesin gjyqėsor “Haradinaj e tė tjerėt” u ndėrpre pėr shkak se dėshmitari Kabashi, i dėrguar me forcė nė gjykatore, nuk pranoi tė flasė.

Asgjė nė dritė nuk ka nxjerrė as seanca e sė martės nė Tribunalin e Hagės, kur u mor nė pyetje dėshmitari Shefqet Kabashi, i dėrguar nė gjykatore me dhunė nga ana e prokurorisė.

Shefqet Kabashi, ushtar i ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, edhe nė kėtė seancė nė rastin “Haradinaj e tė tjerėt”, ka kėrkuar nga drejtėsia ndėrkombėtare qė ta lėnė rehat, duke bėrė qė procesi gjyqėsor tė hasė nė telashe.

Por ky mosbashkėpunim i tij me Tribunalin e Hagės, qė fillon nga viti 2007, duket se do t’i kushtojė Kabashit, pėr tė cilin prokuroria e ka akuzuar, pėr refuzim dhe dhėnie tė dėshmisė.

Pėr kėtė arsye, trupi gjykues ka vendosur qė Shefqet Kabashi nga Peja, ditėn e premte, mė 26 gusht, nga pozita e dėshmitarit, tė ulet nė vendin e tė akuzuarit.

Ndaj tij, Prokuroria e Tribunalit tė Hagės ka iniciuar aktakuzė dhe sipas njoftimit zyrtar tė kėtij institucioni ndėrkombėtar tė drejtėsisė, kjo ėshtė bėrė mė 5 qershor 2007.

Pavarėsisht kėsaj, tė martėn, seanca gjyqėsore nė rastin “Haradinaj e tė tjerėt” ka vazhduar fare shkurt, pėr shkak tė refuzimit tė Shefqet Kabashit qė tė japė dėshmi.

Edhe mė tej, Kabashi ka insistuar se nuk ėshtė dėshmitar i vlefshėm pėr kėtė rast, ndėrkohė qė prokurori Paul Rogers e ka pyetur lidhur me ngjarjet e zhvilluara gjatė luftės nė zonėn e Jabllanicės.

Por nė kėtė rast, tėrė diskutimi mbeti nė pėrpjekjen pėr tė qartėsuar nėse kujtesa e Kabashit ishte mė e freskuar nė vitin 2005 gjatė procesit gjyqėsor tė Fatmir Limajt, apo tani.

Mirėpo Shefqet Kabashi ka refuzuar tė pėrgjigjet duke thėnė se kėtė nuk e di.

“Nuk po di t’u pėrgjigjem kėtyre pyetje nėse ka mundėsi tė mė lini rehat. Unė deri kėtu po vij me duar tė lidhura dhe jam nė tė njėjtėn situatė siē kam qenė nė burg pėrpara, ēdo gjė ėshtė e njėjtė dhe unė nuk kam mundėsi tė koncentrohem”, ka thėnė ai.

Madje, nė pėrsėritjen e pyetjes sė prokurorit se nėse i kujtohet dėshmia e 2005-ės dhe pyetjet qė i janė bėrė pėr ngjarjet nė Jabllanicė nė vitin 1998, Kabashi tha se e di qė i janė bėrė pyetje, porse “nuk po mund ta dijė a jemi nė vitin 2005, 2011 apo 2012”.

“Po them prapė. Nuk jam nė gjendje tė jap pėrgjigje tė sakta dhe nuk dua tė gaboj, sepse sa mė shumė qė gabon njeriu, kėtu po tė kushton dhe kisha kėrkuar qė tė ndėrkrehet kjo, sepse nuk jam dėshmitar i vlefshėm pėr ju”, ėshtė shprehur ai.

Ndėr tė tjera, dėshmitari Kabashi tha se nuk dėshiron tė flasė mė tutje dhe mė i kėnaqur ėshtė tė qėndrojė nė burg, sesa tė vijė me duar tė lidhura tė japė dėshmi nė gjykatė.

Pas largimit tė Kabashit nga seanca, prokuroria dhe pala mbrojtėse kanė paraqitur argumentet e tyre lidhur me deklaratat e bėra mė herėt dhe tani nga dėshmitari, si dhe pėr vėrtetėsinė e qėndrueshmėrinė e tyre.

Prokuroria ka propozuar qė transkripti i dėshmisė sė Kabashit nė rastin e Fatmir Limajt, i bėrė nė vitin 2005, tė futet si provė materiale.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,61194

Citim:
Hagė: Kabashi nuk i pėrgjigjet gjykatės

(I plotėsuar)-Ka vazhduar edhe sot rigjykimi i ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj.

Dėshmitari Shefqet Kabashi, ashtu si edhe njė ditė mė parė, edhe sot ka refuzuar t’iu pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit.

Prokurori fillimisht e ka pyetur Kabashin nėse ka qenė kujtesa e tij mė e freskuar nė vitin 2005, gjatė procesit gjyqėsor tė Fatmir Limajt, apo tani, por Kabashi ka ironizuar pyetjen, duke thėnė se "nuk di dhe nuk ėshtė nė gjendje tė pėrgjigjet".

Kabashi ka deklaruar se nuk dėshiron tė flasė mė tutje dhe se mė i kėnaqur do tė ishte tė qėndronte nė burg, "sesa tė vinte me duar tė lidhura pėr tė dhėnė dėshmi nė gjykatė".

Gjykata ka ndėrprerė punimet, kurse ajo do tė vazhdojė me diskutimet mes prokurorisė dhe palės mbrojtėse.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=133441

Citim:
Kabashi dėshiron tė tėrhiqet si dėshmitarė kundėr Haradinaj

Nė Tribunalin e Hagės ka vazhduar edhe sot procesi i rigjykimit ndaj ish- kryeministrit tė Kosovės, Ramush Harainajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj. Sikurse edhe dje, dėshmitari Shefqet Kabashi, ka refuzuar t’u pėrgjigjej pyetjeve tė prokurorit, duke thėnė se nuk ėshtė dėshmitar i vlefshėm pėr kėtė rast.

Qysh nė fillim tė seancės sė sotme me propozimin e prokurorit, Paul Rogers, ish- ushtari i UĒK-sė, Shefqet Kabashi ėshtė paraqitur prapė nė Gjykatėn e Hagės, pėr t’u pyetur lidhur me ngjarjet e zhvilluara gjatė luftės nė zonėn e Jabllanicės.

Prokurori fillimisht e pyeti Kabashin se a ėshtė kujtesa e tij me e freskuar nė vitin 2005 gjatė procesit gjyqėsor tė Fatmir Limajt, apo tani, mirėpo Kabashi ka ironizuar pyetjen, duke thėnė se tashmė nuk di dhe nuk ėshtė nė gjendje tė pėrgjigjet.

“Nuk po di t’u pėrgjigjem kėtyre pyetje nėse ka mundėsi tė mė lini rehat. Unė deri kėtu po vi me duar tė lidhura dhe jam nė tė njėjtėn situatė siē kam qenė nė burg pėrpara, ēdo gjė ėshtė e njėjtė dhe unė nuk kam mundėsi tė koncentrohem”, ka thėnė ai.

Madje, nė pėrsėritjen e pyetjes sė prokurorit se nėse i kujtohet dėshmia e 2005-sė dhe pyetjet qė i janė bėrė pėr ngjarjet nė Jabllanicė nė vitin 1998, Kabashi tha se e di qė i janė bėrė pyetje, porse “nuk po mund ta dijė a jemi nė vitin 2005, 2011 apo 2012”.

“Po them prapė. Nuk jam nė gjendje tė jap pėrgjigje tė sakta dhe nuk dua tė gabojė, sepse sa mė shumė qė gabon njeriu kėtu po tė kushton dhe kisha kėrkuar qė tė ndėrkrehet kjo, sepse nuk jam dėshmitar i vlefshėm pėr juve”, ėshtė shprehur ai.

Ndėr tė tjera, dėshmitari Kabashi tha se nuk dėshiron tė flasė mė tutje dhe mė i kėnaqur ėshtė tė qėndrojė nė burg, sesa tė vij me duar tė lidhura tė jap dėshmi nė gjykatė.

Pas largimit tė Kabashit nga seanca, prokuroria dhe pala mbrojtėse kanė paraqitur argumentet e tyre lidhur me deklaratat e bėrė mė herėt dhe tani nga dėshmitari, si dhe pėr vėrtetėsinė e qėndrueshmėrinė e tyre.

Prokuroria ka propozuar qė transkripti i dėshmisė sė Kabashit nė rastin e Fatmir Limajt i bėrė nė vitin 2005 tė futet si provė materiale. Aktualisht seanca ka ndėrprerė punimet pėr njė pushim, kurse ajo do tė vazhdojė me diskutimet mes prokurorisė dhe pala mbrojtėse.

Ndryshe dėshmitari Shefqet Kabashi, dje i ka cilėsuar hetuesit ndėrkombėtarė si me tė padrejtė se ata serbė gjatė kohės sė luftės. Ai ka thėnė se nuk ka pasur burg nė Jabllanicė ashtu siē pretendon prokuroria, ndėrsa ka akuzuar kėtė tė fundit qė nuk ka bėrė asgjė pėr shumė raste edhe mė tė rėnda, kurse ka pėrmendur rastin e 200 shqiptarėve tė e vrarė e masakruar nė Burgun e Dubravės. (BS/INA)

http://ina-online.net/kosova/8130.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.8.2011, 14:45   57
Citim:
Dėshmitari kryesor i procesit Haradinaj, largohet i lirė nga gjykata e Hagės

Dėshmitari kryesor i procesit tė rigjykimit tė Haradinaj, Shefqet Kabashi ėshtė larguar i lirė nga gjykata e Hagės pasi edhe nė ditėn e tretė tė dėshmisė, ai sėrish ka refuzuar t’u pėrgjigjet kundėr-pyetjeve.

“Nuk mund t’u pėrgjigjem pyetjeve pėr ngjarjet nė Jabllanicė”, ka thėnė Kabashi pėrpara trupit gjykues.

Veē tė tjerash, ai ka pretenduar se ndodhet nė njė gjendje tė rėnduar psikologjike e fizike, dhe se nuk i kujtohen ngjarjet e caktuara.

Edhe pse pritej tė merrej ndonjė masė nga gjykata e Hagės pėr dėshmi tė rreme tė mėparshme, gjykatėsi Moloto e ka ftuar Kabashin tė largohet duke i uruar rrugė tė mbarė nė destinacionin e tij.

Dėshmia e Kabashit ėshtė konsideruar si irelevante nga ana e trupit gjykues.

Kabashi ėshtė pyetur pėr ēėshtjen e burgut tė Jabllanicės, ēka ishte dhe pika kryesore nė dėshminė qė pritej tė merrej nga ai, por ka deklaruar se nuk i kujtohet asgjė nga ajo kohė.

Pas largimit tė Kabashit nga salla e gjyqit, seanca ka vijuar mes prokurorisė dhe mbrojtjes duke vlerėsuar seancat e mėparshme ku ishte prezent Kabashi dhe duke dalė nė pėrfundimin se provat e avokatėve mbrojtės mbėshtesin dėshminė e Shefqet Kabashit nė lidhje me akuzat pėr krime lufte ngritur kundėr Haradinajt dhe dy bashkėluftėtareve tė tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=18318

Citim:
Ēėshtja Haradinaj, lirohet dėshmitari Shefqet Kabashi

Nė ditėn e tretė tė gjykimit, Gjykata e Hagės ka liruar dėshmitarin kryesor tė Prokurorisė, Shefqet Kabashi. Nė vazhdim tė gjykimit tė filluar sot, Kabashi ka pėrsėritur se nuk ėshtė nė gjendje tė dėshmojė pėr ato qė ai kishte pohuar gjatė dėshmive pėr lutfėn e UĒK-s nė Dukagjin vitin 1998 dhe 1999.

Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ėshtė arrestuar javėn e kaluar nė Holandė pėr shpėrfillje tė Gjykatės sė Hagės nė vitin 2007, kur kishte refuzuar t`u pėrgjigjet pyetjeve tė hetuesve gjatė dhėnies sė dėshmisė kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.

Ndėrkohė nė Hagė po vazhdon seanca ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy ish bashkėluftėtatėt e tij, Lah Brahimaj dhe Idriz Balaj. Nė Korrik tė vitit 2010 Haga nisi rigjykim tė pjesshėm, pas ankesės sė prokurorisė lidhur me vendimin e 3 prillit 2008 pėr lirimin e Ramush Haradinajt.

Nė shkurt tė vitit 2011 Haradinaj ka dorėzuar imunitetin e tij si parlamentar i Kosovės pėr t`iu nėnshtruar gjykimit tė Gjykatės sė Hagės. Haradinaj mbahet nė Hagė nėn dyshimin se ka qenė i pėrfshirė nė krime lufte nė Kosovė nė vitin 1998.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=25897&nid=1

Citim:
Gjykata e Hagės liroi dėshmitarin Kabashi

Nė ditėn e tretė tė gjykimit, Gjykata e Hagės ka liruar dėshmitarin kryesor tė Prokurorisė, Shefqet Kabashi. Nė vazhdim tė gjykimit tė filluar sot, Kabashi ka pėrsėritur se nuk ėshtė nė gjendje tė dėshmojė pėr ato qė ai kishte pohuar gjatė dėshmive pėr lutfėn e UĒK-s nė Dukagjin vitin 1998 dhe 1999.

Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ėshtė arrestuar javėn e kaluar nė Holandė pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės nė vitin 2007, kur kishte refuzuar t’u pėrgjigjet pyetjeve tė hetuesve gjatė dhėnies sė dėshmisė kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.

http://www.koha.mk/globi/7137.html

Citim:
Gjykata e Hagės liroi dėshmitarin e Prokurorisė Shefqet Kabashi

Hagė, 24 gusht - Nė ditėn e tretė tė gjykimit, Gjykata e Hagės ka liruar dėshmitarin kryesor tė Prokurorisė, Shefqet Kabashi

Nė vazhdim tė gjykimit tė filluar sot, Kabashi ka pėrsėritur se nuk ėshtė nė gjendje tė dėshmojė pėr ato qė ai kishte pohuar gjatė dėshmive pėr lutfėn e UĒK-s nė Dukagjin vitin 1998 dhe 1999

Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ėshtė arrestuar javėn e kaluar nė Holandė pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės nė vitin 2007, kur kishte refuzuar t’u pėrgjigjet pyetjeve tė hetuesve gjatė dhėnies sė dėshmisė kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.

http://www.koha.net/?page=1,13,67130
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.8.2011, 12:11   58
Citim:
Pas Kabashit, dėshmoi njė UDB-ash

Edhe nė ditėn e tretė tė dėshmisė sė tij Shefqet Kabashi ka refuzuar tė pėrgjigjet nė pyetjet e Prokurorisė nė Tribunalin e Hagės, nė rastin ndaj Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve. Ai i ka pėrsėritur ato qė i kishte thėnė dy ditė mė parė, se nuk mund tė dėshmonte dhe se nuk kishte pėr tė thėnė asgjė rreth kėtij rasti.

Pas kėsaj Gjykata e Hagės e ka liruar kėtė dėshmitar, ndėrsa qė ai ėshtė akuzuar pėr shpėrfillje tė gjykatės dhe pėr kėtė do tė mbahet seancė tė premten. Pas kėtij vendimi, nė seancėn e pasdites gjykimi i Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve ka vazhduar me marrjen nė pyetje nga prokuroria tė ish-shefit tė sektorit analitik tė Shėrbimit Sekret Serb, Zoran Stijoviē.

Atij nga prokuroria i janė paraqitur disa dokumente tė Shėrbimit Sekret Serb dhe deklarata tė lėshuara nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Pėr tė gjitha kėto Stijoviē ka thėnė se ka njohuri.

Dokumenti i parė qė i ėshtė paraqitur atij ka qenė njė siē e ka quajtur ai notė zyrtare nga njė mbledhje pune e Shėrbimit Sekret Shtetėror nė tė cilėn sipas tij, ėshtė diskutuar pėr ekzistimin e njė grupi tė paligjshėm qė vepronte nė Jabllanicė.

Pėr kėtė kishte folur, nė mbledhjen qė ishte mbajtur mė 26 shkurt 1997, shefi i kėtij shėrbimi nga Gjakova.

Ky grup, sipas tij, udhėhiqej nga Lahi Brahimaj dhe ishte i njohur pėr kėtė shėrbim, pėr tė gjitha aktivitetet qė i kishte kryer nė Gjakovė dhe Deēan. “Nė fund tė kėsaj mbledhjeje u mor vendim pėr njė varg aktivitetesh qė kishin qėllim pengimin e kėtij grupi dhe hetimin e Lahi Brahimajt”, tha Stijoviē.

Shėrbimi Sekret Serb, sipas tij, e dinte qė gjatė viteve 1995-1996 ishin kryer disa aksione nga ky grup kundėr policisė, personave dhe shtėpive serbe.

Nė pyetjen e prokurorisė se ēfarė burimi tė informacionit kishin pėr kėtė, Stijoviē tha se si shėrbim sekret ata kishin informatorėt e tyre. Stijoviē ka pranuar se ata kanė bėrė edhe pėrgjime tė telefonave tė Lahi Brahimajt dhe familjes sė tij.

Pėrgjimi i telefonatave tė Lahi Brahimajt kishte pėrfunduar mė 2008, pasi ky i fundit, sipas Stijoviē, shkonte mė rrallė nė Pejė e Gjakovė. “Por, ne vazhduam me pėrgjimin e telefonit tė familjes sė tij”, tha Stijoviē.

Atij i ėshtė paraqitur edhe njė dokument tjetėr, nga njė mbledhje e Shėrbimit Sekret Serb dhe kishte tė bėnte me informatat rreth aktiviteteve nga grupi i Lahi Brahimajt. Ai ka pasur njohur i edhe pėr dy deklarata tė lėshuara nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e cila kishte marrė pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e di sa kolaboracionistėve. Njėri prej tyre, Maliq Sheholli, ishte vrarė nga grupi i Zahir Pajazitit, pėr tė cilin Stijoviē tha se kishte njohuri Shėrbimi sekret serb.

“Ky ishte grupi i parė i UĒK-sė qė vepronte nė Podujevė dhe udhėhiqej nga Zahir Pajaziti. Ne po pėrgjonim telefonin e tij dhe kishim organizuar njė operacion pėr arrestimin e tij nė Stacion tė Autobusėve nė Prishtinė, por ai na kishte hetuar dhe ėshtė larguar”, tha ai.

Edhe aksioni nė Vushtrri, sipas tij, nė tė cilin ėshtė vrarė Pajaziti, ėshtė organizuar me qėllim arrestimin e tij. Stijoviē ka pasur njohuri edhe pėr njė deklaratė tjetėr tė UĒK-sė tė nėntorit tė vitit 1998, nė tė cilėn ishte marrė pėrgjegjėsia pėr vrasjen e dy kolaboracionistėve nga Drenica.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...i-nje-udb-ash/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.8.2011, 12:04   59
Citim:
Hagė: Vazhdon gjykimi i rastit Haradinaj e tė tjerėt

Nė Tibunalin e Hagės sot do tė vazhdojė procesi gjyqėsor ndaj ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, dhe bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj.

Nė seancėn e sotme do tė vazhdojė paraqitja e dėshmisė sė ish-shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Bislim Zyrapi.

Nė seancėn e djeshme, nė fillim tė dėshmisė sė tij, Zyrapi ka folur pėr furnizimin me armatim tė UĒK-sė dhe logjistikėn e saj.

Nė seancėn e djeshme ka pėrfunduar dėshminė dėshmitari i prokurorisė, ish-shefi i sektorit analitik tė shėrbimit sekret shtetėror tė Serbisė, Zoran Stijoviē. Ndėr tė tjera, ai ka treguar pėr mėnyrėn e sigurimit tė informacioneve lidhur me veprimin e UĒK-sė. Zoran Stijoviē ka dėshmuar edhe nė procesin e kaluar kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=133835
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.8.2011, 19:48   60
Citim:
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.