Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.8.2011, 12:12   61
Citim:
Dėshmon ish-sigurimsi i shtetit

Postuar mė, 26 gusht 2011 - Nė mbledhjen, qė ishte mbajtur mė 26 shkurt tė vitit 1997, shefi i kėtij shėrbimi nga Gjakova kishte folur edhe pėr ekzistimin e njė grupi tė paligjshėm qė po vepronte nė Jabllanicė, ka thėnė Stijoviēi. Ky grup, sipas tij, udhėhiqej nga Lahi Brahimaj, i cili ishte i njohur pėr kėtė shėrbim pėr tė gjitha aktivitetet qė i kishte kryer nė Gjakovė dhe nė Deēan.

"Nė fund tė kėsaj mbledhjeje, u mor vendimi pėr njė varg aktivitetesh qė kishin qėllim pengimin e kėtij grupi dhe hetimin e Lahi Brahimajt", ka treguar Stijoviēi. Shėrbimi Sekret Serb, sipas tij, e dinte qė gjatė viteve 1995-1996 ishin kryer disa aksione nga ky grup kundėr policisė, personave dhe shtėpive serbe. Pyetjes sė prokurorisė cili ishte burimi i informacionit, Stijoviēi ka theksuar se si shėrbim sekret ata i kishin informatorėt e tyre. Me kėtė rast, Stijoviēi ka pranuar se ata kanė bėrė edhe pėrgjime tė telefonave tė Lahi Brahimajt dhe tė familjes sė tij. Pėrgjimi i telefonatave tė Lahi Brahimajt kishte pėrfunduar mė 1998, pasi ky, sipas Stijoviēit, shkonte mė rrallė nė Pejė e nė Gjakovė.

"Por, ne e vazhduam pėrgjimin e telefonit tė familjes sė tij", ėshtė shprehur Stijoviēi. Ky ka folur edhe pėr dy deklarata tė lėshuara nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e cila e kishte marrė pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e disa kolaboracionistėve. Njėri prej tyre ishte Maliq Sheholli, tė cilin, sipas dėshmitarit Stijoviē, e kishte vrarė grupi i Zahir Pajazitit, pėr tė cilin ka konfirmuar se njėsitet e policisė speciale serbe e kishin vrarė nė Vushtrri.

"Ky ishte grupi i parė i UĒK-sė qė vepronte nė Podujevė dhe udhėhiqej nga Zahir Pajaziti. Ne po e pėrgjonim telefonin e tij dhe kishim organizuar njė operacion pėr arrestimin e tij nė stacion tė autobusėve, por ai na kishte hetuar dhe ishte larguar, pastaj njėsitet tona e kanė vrarė nė aksionin nė Vushtrri", ka bėrė me dije Stijoviēi.

Ai ka folur edhe pėr njė deklaratė tjetėr tė ish-UĒK-sė, nė nėntorit tė vitit 1998, nė tė cilėn ishte marrė pėrgjegjėsia pėr vrasjen e dy kolaboracionistėve nga Drenica. "Kjo ishte periudhė kur nė shėnjestėr ishin anėtarė tė LDK-sė dhe njerėz tė tjerė qė i pėrkisnin krahut mė tė moderuar", ėshtė shprehur ndėr tė tjera, nė dėshminė e tij, ky zyrtar i lartė i shėrbimeve sekrete serbe.

http://www.gazetalajm.info/aktuale/1...i-shtetit.html

Citim:
Bislim Zyrapi nuk ka parė burg nė Jabllanicė

Hagė, 26 gusht - Nė rigjykimin e pjesshėm tė Ramush Haradinajt dhe dy ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė, Idriz Balaj e Lah Brahimaj, tė akuzuar nga Tribunali i Hagės pėr vrasje dhe torturė, sot ka dėshmuar Bislim Zyrapi, ish shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė.

Gjatė pyetjeve tė avokatėve tė tė akuzuarve, ai ka thėnė se gjatė vizitave nė Jabllanicė nuk ka dėgjuar se nė fshat ekziston ndonjė burg dhe se diēka tė tillė nuk ka parė.

Nė pyetjen e Ben Emersonit, avokatit tė Haradinajt, se pėr shkak tė pozitės sė tij nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė UĒK-sė nė atė kohė, a ka mundur tė konsiderohet si komandant i Haradinajt, dėshmitari Bislimi Zyrapi ėshtė pėrgjigjur me pohim.

Nė pyetjen e avokatit se “sikur diēka kriminale tė kishte ndodhur nė Jabllanicė, gjė qė mbrojtja nuk e sugjeron, a e kishit konsideruar vetveten pėrgjegjės”, Zyrapi ėshtė pėrgjigjur “jo, sepse nuk kam pasur informacione lidhur me atė dhe nuk kam qenė i pranishėm”.

Mbrojtja ka sugjeruar se Ramush Haradinaj, me gjithė gradėn dhe titullin qė ia kishte dhėnė Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, nuk e ka pasur kontrollin e plotė ndaj zonės rreth Deēanit dhe as ndaj forcave tė atjeshme tė UĒK-sė.

Bislim Zyrapi kėtė e ka pranuar si tė saktė.

Rigjykimi i pjesshėm i Haradinajt, Balajt dhe Brahimajt vazhdon tė hėnėn.

http://www.koha.net/?page=1,13,67414

Citim:
Dėshmitari Kabashi e pranoi fajėsinė pėr shpėrfillje tė Tribunalit

Nė vazhdėn e gjykimit tė ish- kryeministrit tė Kosovės, Ramush Hardinajt, si dhe Idriz Balajt dhe Lahi Ibrahimajt, nė Tribunalin e Hagės ėshtė paraqitur ish-luftėtari i UĒK-sė, Shefqet Kabashi, i cili para trupit gjykues e ka pranuar fajėsinė e tij pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės. Kabashi pranoi fajėsinė pėr shpėrfillje tė Tribunalit, pasi gjykatėsi Alfons Ori ia lexoi atij dy pikat e aktakuzės, tė cilat e ngarkojnė atė pėr refuzim tė qėllimshėm pėr t’u pėrgjigjur pyetjeve tė prokurorėve pėr rastin Haradinaj.

“Unė jam fajtor”, ėshtė shprehur Kabashi. Ai akuzohet pėr shpėrfillje tė Tribunalit, pasi nė vitin 2007 kishte refuzuar tė dėshmonte nė gjykimin e Ramush Haradinajt, Idriz Balajt dhe Lahi Ibrahimajt. Gjyqtari Ori ka paralajmėruar se Kabashit mund t’i shqiptohet dėnimi me njė gjobė pre 100 mijė eurosh dhe dėnim me burg deri 7 vjet, apo mund t’i shqiptohen tė dyja dėnimet. Vendimi pėr Kabashin do tė merret pas emėrimit tė gjyqtarėve tė ri. Ish-ushtari i UĒK-sė, Kabashi, edhe nė kėtė proces nuk ka pranuar t`u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit dhe tė mbrojtjes.

Nė rigjykimin e pjesshėm, qė po mbahet gjatė kėtyre ditėve nė Tribunalin e Hagės ndaj kėtyre tre tė akuzuarve, Kabashi u soll me detyrim, por nuk iu pėrgjigj shumicės sė pyetjeve tė parashtruara nga prokuroria dhe pėr kėtė arsye trupi gjykues i Tribunalit mori vendim qė dėshmia e tij nė rastin Limajt e tė tjera tė pranohet si provė edhe nė rastin Hardinaj.

Ndėrsa, gjatė seancės sė djeshme ėshtė paraqitur pėr tė dytėn herė pėr tė vazhduar dėshminė e tij ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Bislim Zyrapi. Ai ka ripohuar se nė UĒK ka munguar njė zinxhir i organizuar komandues, nė pėrputhje me teoritė ushtarake. Nė ditėn e parė tė dėshmisė sė tij, nė fillim tė dėshmisė, ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Zyrapi, ka folur pėr furnizimin me armatim tė UĒK-sė dhe logjistikėn e saj.

Ndryshe, rigjykimi i pjesshėm i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dy tė akuzuarve tė tjerė, Idriz Balaj dhe Lah Ibrahimaj, ka nisur mė 18 gusht. Ndėrsa seanca e radhės pritet tė vazhdojė ditėn e hėnė.

http://www.kosova-sot.info/te_tjera/...-te-tribunalit
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.8.2011, 23:06   62
Citim:
AAK demanton, nuk ėshtė kėrcėnuar asnjė dėshmitar

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) ka reaguar ndaj fushatės sė egėr tė autoriteteve tė Serbisė ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj.

“Duke reaguar ndaj fushatės sė egėr tė autoriteteve tė Serbisė kundėr kryetarit Ramush Haradinaj dhe deklarimeve tė ndryshme rreth rrjedhės sė deritashme tė procesit tė rigjykimit tė pjesshėm, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) me pėrgjegjėsi deklaron: Asnjė dėshmitar i ftuar nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės, qė prej vitit 2004, nuk ėshtė vrarė. Asnjė”, thuhet nė njė deklaratė tė AAK-sė.

“I vetmi dėshmitar qė ka humbur jetėn ėshtė Kujtim Berisha, qė ka vdekur nė aksident komunikacioni nė Mal tė Zi, kurse shkaktari i vdekjes sė tij, dihet botėrisht, ėshtė serb nga Mali i Zi, Aleksander Ristoviē. Ai, i dehur e ka shkaktuar aksidentin, ndėrsa tani ėshtė nė burg”.

AAK e fton opinionin publik qė t’i ndalojė qė tani kėto tė pavėrteta, tė cilat po zgjasin me vite. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=16742

Citim:
AAK: Deklaratat pėr kėrcėnim tė dėshmitarėve, tė pavėrteta

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka reaguar ashpėr ndaj fushatės sė egėr tė autoriteteve tė Serbisė kundėr kryetarit tė kėsaj partie Ramush Haradinaj dhe deklarimeve tė ndryshme rreth rrjedhės sė deritashme tė procesit tė rigjykimit.

Nė njė konferencė tė jashtėzakonshme pėr media tė mėrkurėn Besnik Tahiri, anėtar i AAK-sė, ka thėnė se qė nga viti 2004 e deri tani asnjė dėshmitar i ftuar nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės nuk ėshtė vrarė, duke shtuar se i vetmi dėshmitar qė ka humbur jetėn ėshtė Kujtim Berisha dhe se shkaktar i vdekjes sė tij ėshtė njė serb nga Mali i Zi.

“Asnjė dėshmitar i ftuar nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės, qė prej vitit 2004, nuk ėshtė vrarė. Asnjė. I vetmi dėshmitar qė ka humbur jetėn ėshtė Kujtim Berisha, qė ka vdekur nė aksident komunikacioni nė Mal tė Zi, kurse shkaktari i vdekjes sė tij, dihet botėrisht, ėshtė serb nga Mali i Zi, Aleksander Ristoviē. Ai, i dehur e ka shkaktuar aksidentin, ndėrsa tani ėshtė nė burg”, ka thėnė Tahiri.

Duke ripėrsėritur se AAK beson nė pafajėsinė e Haradinajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Tahiri ka thėnė se qė nga rigjykimi i parė i Haradinajt ka qenė njė tendencė nga zėra tė ndryshėm qė tė mundohen qė kėtij procesi t’ia vėnė njė hije tė keqe, duke shtuar se Tribunali i Hagės i ka demantuar tashmė kėta zėra, qė ka pasur dėshmitarė tė vrarė dhe tė kėrcėnuar.

“Ne edhe nė gjykimin e parė edhe nė rigjykimin e pjesshėm kemi besuar nė drejtėsi dhe duke besuar nė drejtėsi kemi qenė dhe jemi tė bindur qė zoti Ramush Haradinaj me bashkėluftėtarė do tė triumfojė, pasi qė lufta e tij ka qenė e drejtė ka qenė pėr liri dhe ka qenė pėr vlerat mė sublime pėr demokraci dhe ne jemi tė bindur qė ky proces do tė kalojė mirė dhe zoti Haradinaj do tė triumfojė. Ka qenė njė tendencė edhe nė tė kaluarėn edhe nė procesin e parė edhe nė vitin 2007 qė tė mundohet qė kėtij procesi ti vihet njė hije e keqe, por edhe atėherė edhe tani tribunali i Hagės i ka demantuar zėrat se gjoja ka pasur tė vrarė dhe ka pasur dėshmitarė tė kėrcėnuar”, ka thėnė Tahiri.

Rigjykimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dy tė akuzuarve tė tjerė Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj ka nisur mė 18 gusht.

Ish-komandanti i UĒK-sė nė Zonės Operative tė Dukagjinit, Ramush Haradinaj ishte shpallur i pafajshėm nga 37 akuzat pėr krime lufte. Pafajėsia e tij u shpall mė 3 prill tė vitit 2008 nga trupi gjykues. Por ndaj Haradinajt, Brahimajt e Balajt, me kėrkesė tė prokurorisė sė Tribunalit, Gjykata ka ngritur kallėzim penal pėr gjykim tė pjesshėm.

Haradinaj, Brahimaj dhe Balaj gjykohen nė Hagė pėr herė tė dytė, gjė qė nuk ka ndodhur me asnjė rast tjetėr nė Tribunalin e themeluar nga Kombet e Bashkuara. /kosovapress/

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,61830

Citim:
Kabashit i shqiptohet dėnimi mė 16 shtator

Tribunali i Hagės do tė shqiptojė dėnimin pėr ish-pjesėtarin e UĒK-sė, Shefqet Kabashi, mė 16 shtator. Lajmi ėshtė kumtuar nga gjykatėsi i Tribunalit, Alphons Orie.

Kabashi ka pranuar se ėshtė fajtor pėr shpėrfillje tė gjykatės, qė e ka bėrė me refuzimin pėr tė dėshmuar nė gjykimin e parė tė Ramush Haradinajt. Kabashi po ashtu nuk ka pranuar t’iu pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit dhe tė mbrojtjes as nė rigjykimin e Haradinajt.

Gjatė seancės tė mėrkurėn, prokuroria ka kėrkuar qė Kabashi tė dėnohet me burg, ndėrsa kohėzgjatjen e heqjes sė lirisė ua ka lėnė gjyqtarėve, raporton RFE. Ndėrsa avokati mbrojtės, Michael Karnavas, ka kėrkuar tė shqiptohet dėnimi qė do t’i mundėsonte Kabashit tė kthehej menjėherė nė shtėpi. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=16745
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.9.2011, 21:49   63
Citim:
Ka vazhduar dėshminė Rexhahmetaj

Nė procesin e rigjykimit tė ish- kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, tė premten nė Tribunalin e Hagės ka vazhduar me dėshminė e tij pėr tė dytėn ditė me radhė Skėnder Rexhahmetaj nga fshati Isniq i komunės sė Deēanit.

Dėshmitari Rexhahmetaj iu pėrgjigj disa pyetjeve nga prokuroria dhe pala mbrojtėse qė kishin tė bėnin me organizimin e luftės dhe komandės nė Zonėn Operative tė Dukagjinit.

Rexhahmetaj ka thėnė se nė njė takim me datė 23 qershor tė vitit 1998 edhe janė caktuar pėrgjegjėsitė e Zonės sė Dukagjinit, nė mėnyrė qė tė kishte njė komandė tė pėrbashkėt pėr gjithė.

Por dėshmitari sqaroi se si para 23 qershorit, ashtu edhe pas kėsaj date kur vendoset qė Ramush Haradinaj tė jetė komandant i Zonės, implementimi i vendimeve nuk u arrit dhe realiteti mbeti ashtu siē kishte qenė mė parė, pra askush nuk jepte urdhra dhe gjėrat bėheshin me konsultime dhe sugjerime.

“Gjithmonė ėshtė vazhduar si mė parė, janė dhėnė sugjerime, ėshtė bėrė njė propozim dhe nuk ka pasur njė urdhėresė strikte se duhet veprohet kėshtu apo ashtu, pasi qė tė gjithė ishin vullnetarė qė u detyruan tė luftonin pėr tė mbrojtur vendin e tyre”, ka thėnė ai.

Dėshmitari pati edhe njė sėrė pyetjesh nga prokuroria, e cila u ndal te kėrkesa e Jabllanicės pėr tė dėrguar njė pjesė tė luftėtarėve nė ndihmė.
Rexhahmetaj tha se pėr kėtė ēėshtje ėshtė konsultuar me Ramush Haradinajn nė mėnyrė qė tė koordinohen aktivitetet, sepse kjo ishte nė favor tė njė organizimi tė mirėfilltė.

Kurse, i pyetur se a e respektonin autoritetin e Haradinajt ushtaret e UĒK-sė nė Zonėn e Dukagjinit pasi ai u bė komandant, dėshmitari Rexhahmetaj tha se njerėzit gjithmonė e kanė respektuar.

Ai tha se Ramush Haradinaj respektohej pėr shkak se kishte dėshmuar vetėn si njė luftėtar i suksesshėm dhe populli e admironte pasi qė respektonte tė tjerėve duke treguar edhe afėrsi ndaj tyre.

http://rtv21.tv/home/?p=30232
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2011, 21:57   64
Citim:
Gjykata e Hagės pėrgėnjeshtron njoftimet e mediave serbe mbi disa dėshmitarė nė ēėshtjen Haradinaj

Gjykata Ndėrkombėtare pėr krime lufte nė hapėsirat e ish Jugosllavisė, ka pėrgėnjeshtruar njoftimet e medieve serbe, tė cilat botuan njė listė emrash tė personave tė vrarė pėr tė cilėt pretendohej se ishin dėshmitarė nė procesin gjyqėsor kundėr ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj.

Nė njė deklaratė pėr opinion tė shėrbimit pėr informim tė Gjykatės thuhet asnjė nga personat e pėrmendur nė listėn e publikuar javėn e kaluar nuk ishte nė programin e mbrojtjes sė Gjykatės dhe asnjėri nga ata nuk ishte nėn masat e mbrojtjes tė urdhėruara nga Gjykata nė rastin Haradinaj. Nė njoftim thuhet se “disa nga vrasjet e supozuara u kryen para se Gjykata e Hagės tė fillonte hetimet kundėr Ramush Haradinajt.

Nė njoftim thuhet se Kujtim Berisha ishte i vetmi person emri i tė cilit paraqitet nė listė, e qė ishte planifikuar tė ftohet si dėshmitar nė gjykimin kundėr zotit Haradinaj. Kujtim Berisha vdiq nė njė aksident me makinė nė vitin 2007 nė Podgoricė. Autoritetet Malazeze hetuan aksidentin dhe, sipas informatave tė gjykatės, asnjė provė nuk u gjet qė do tė tregonte se aksidenti ishte i organizuar.

Gjykata e pranon interesimin e ligjshėm tė publikut nė Serbi pėr gjyqet e mbajtura nė Hagė dhe se kjo pėrfshin sigurinė e dėshmitarėve. Megjithatė, deklaratat qė personat e pranuar nga Tribunali i Hagės si dėshmitarė kanė qenė tė vrarė janė thjesht tė gabuara, pėrfundon njoftimi i Gjykatės sė Hagės.

Ish kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj i cili qe shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, u nxor sėrish muajin e kaluar nė gjykatėn e Hagės pėr krime lufte pėr njė rigjykim tė pjesshėm bashkė me dy ish bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj. Tė tre akuzohen pėr vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės.

Vendimi pėr rigjykim tė pjesshėm ėshtė i pari i kėtij lloji nė veprimtarinė 18 vjeēare tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime lufte nė hapėsirat e ish Jugosllavisė.

http://www.voanews.com/albanian/news...129305468.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2011, 13:09   65
Citim:
Bramerc: Asnjė dėshmitar i vrarė pėr rastin Haradinaj

Kryeprokurori i Gjykatės sė Hagės, Serzh Bramerc, ka thėnė nė Beograd se asnjė dėshmitar qė ėshtė thirrur tė dėshmojė nė procesin kundėr Ramush Haradinajt nuk ėshtė vrarė.

"Mendoj se ekziston njė hutim i madh dhe i dėmshėm nė opinion. Asnjė dėshmitar qė e ka dėgjuar Prokuroria ose i cili gjendet nė listėn e dėshmitarėve nė rastin kundėr Haradinajt, nuk ėshtė varė" - tha Bramerc nė konferencėn e pėrbashkėt pėr gazetarė te marten me presidentin e Serbisė Boris Tadiē, pas bisedimeve qė zhvilloi me prokurorin Vukēeviē.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=51743
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.10.2011, 20:21   66
Citim:
Mbyllet 'Udhėheqėsia e UĒK-sė' , rastet e Hagės nė histori

Sot ėshtė mbyllur edhe lėnda e fundit e kthyer nga Tribunali i Hagės i cili ishte proceduar nė Maqedoni ‘Udhėheqėsia e UĒK-sė’. Me kėtė lėndė gjyqėsore ngarkoheshin ish krerėt e UĒK-sė pėrfshirė edhe liderin e BDI-sė Ali Ahmeti.

Vendimi pėr mbylljen e kėsaj lėnde u soll sot, pasi prokuroria kishte njoftuar Gjykatėn Penale nė Shkup se ka tėrhequr aktakuzėn ndaj ish udhėheqėsve tė UĒK-sė.

Paraprakisht Gjykatat dhe Prokuroria kishin mbyllur edhe tre lėndėt tjera tė kthyera nga Haga, ‘Penda e Likovės’, ‘Punėtorėt e Mavrovės’ dhe ‘Neproshteni’. Mbyllja e kėtyre rasteve vjen pas marrėvemshjes sė arritur mes liderėve tė dy partive tė koalicionit Qeveritar Ahmeti, Gruevski.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/94886.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2011, 21:37   67
Citim:
Shefqet Kabashi e lau dėnimin e Hagės

Shefqet Kabashi, dėshmitari i Prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės kundėr Ramush Haradinajt e tė tjerėt, ėshtė liruar nga njėsia e paraburgimit nė Scheveningen pas larjes sė dėnimit prej dy muajve burgim, qė atij i qe shqiptuar pėr mosrespektimin e gjykatės, njoftoi tė premten Gjykata e Hagės.

Komunikata e publikuar sot saktėson se Kabashi ėshtė liruar nga burgu mė 15 tetor.

Tribunali i Hagės i pati shqiptuar mė 16 shtator Kabashit dėnimin prej dy muajve burgim, por ai ishte arrestuar nga policia e Holandės mė 18 gusht dhe kjo kohė i ėshtė llogaritur si vuajtje e dėnimit.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=141770
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.11.2011, 21:01   68
Citim:
Vazhdon rigjykimi i Haradinajt

Ka vazhduar rigjykimi i Ramush Haradinaj, kėsisoj prokurori tė premten ka marrė nė pyetje njė dėshmitar tė mbrojtur, i cili ka hezituar tė pėrgjigjet nė pyetjet e tij. Prokurori, me kėtė i ka bėrė me dije se ai mund tė akuzohet pėr mosbashkėpunim me Gjykatėn, njofton RTK.

Ndaj kėsaj, ka reaguar avokati mbrojtės i cili i ka thėnė se dėshmitari e ka tė drejtėn e heshtjes nėse mendon se me dėshminė e tij do tė inkriminonte vetveten.

Me kėrkesėn e prokurorit tė ēėshtjes pjesa mė e madhe e seancės ėshtė mbajtur me dyer tė mbyllura.

http://www.koha.mk/globi/8778.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2011, 21:51   69
Citim:
Mbrojtja e Haradinajt kėrkon lirimin e pėrkohshėm tė tij

Avokatėt e Ramush Haradinajt kanė kėrkuar nga trupi gjykues qė klienti i tyre tė lirohet pėrkohėsisht gjatė pushimit dimėror tė Gjykatės.

“Zoti Haradinaj kėrkon pushim tė pėrkohshėm nga 16 dhjetori deri mė 8 janar, sipas kushteve tė propozuara ose siē urdhėron dhoma e gjykatės”, thuhet nė kėrkesėn e avokatėve tė Haradinajt, tė cilėn e ka parė KosovaTimes.net.

Nė kėtė shkresė, avokatėt kanė dhėnė njė varg arsyesh se pėrse duhet tė aprovohet kėrkesa e Haradinajt qė tė kthehet tri javė nė shtėpi.

Vitin e kaluar, Haradinajt i ėshtė refuzuar njė kėrkesė e ngjashme pėr lirim tė pėrkohshėm, me arsyetimin se mund tė paraqes kėrcėnim ose rrezik pėr ndonjė dėshmitar.

Tani, avokatėt kanė theksuar se tė gjithė dėshmitarėt qė kanė dashur dėshmojnė nė rigjykim, e kanė bėrė kėtė dhe e kanė pėrfunduar dėshminė e tyre.

“Pra, rrethanat tani kanė ndryshuar. Arsyeja pėr ta refuzuar lirimin e pėrkohshėm tė zotit Haradinaj, nuk ekziston mė”, thuhet nė shkresėn e avokatėve.

Ndryshe, gjykimi ndaj Ramush Haradinajt, ėshtė shtyrė deri mė 13 shkurt tė vitit tė ardhshėm, kur pritet tė dėshmojė njė dėshmitar i mbrojtur.

Mbrojtja thotė se Haradinaj ka qėndruar shumė gjatė nė paraburgim – mbi 16 muaj dhe i kėrkon gjykatės qė edhe kėtė ta marr parasysh.

“Periudha e shkurtėr e lirimit, do t’i mundėsojė zotit Haradinaj tė kalojė njė kohė me gruan dhe familjen e tij, pėrfshirė djalin e tij qė ka lindur derisa Haradinaj ndodhej nė paraburgim. Po ashtu do t’i mundėsoj ta shohė babain e tij i cili nuk ėshtė mirė me shėndet”.

Avokatėt e kanė siguruar gjykatėn se gjatė lirimit tė pėrkohshėm, Haradinaj do tė qėndroj vetėm nė shtėpinė e tij nė Prishtinė dhe nuk do tė bėj asnjė deklaratė publike dhe as nuk do tė pėrfshihet nė ndonjė aktivitetet politik publik. /KosovaTimes/

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,68371
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2011, 21:46   70
Citim:
Rama kėrkoi takim me Haradinajn pa e ditur ku ai ėshtė

Prishtinė – Kryetari i Partisė Socialiste tė Shqipėrisė, Edi Rama nuk u pa nė Kosovė njė kohė tė gjatė. Por, erdhi mė 28 Nėntor, kur mbeti pa angazhime tė shumta nė Shqipėri, pasi humbi postin e kryebashkiakut tė Tiranės.

Jo tė gjitha planet i kishte bėrė mirė kur vendosi tė vijė nė Kosovė. Mbase nuk ishte i informuar pėr gjithēka ndodh kėtu, citon Koha lajmin.

Njė gjė tė tillė e tregon edhe nė njė letėr qė e ka siguruar “Klan Kosova”, nėpėrmjet sė cilės kabineti i Ramės do tė aranzhojė njė takim tė kėtij tė fundit me zyrtarėt e AAK-sė. Aty kėrkohej realizimi i njė takimi me Ramush Haradinajn, liderin e AAK-sė, i cili ka kohė qė gjendet nė Hagė.

Madje aty bėhet thirrje pėr njė pėrgjigje sa mė e shpejtė nga strukturat organizative tė partisė sė Haradinajt. Pėrgjigjja e AAK-sė lidhur me kėtė kėrkesė ka qenė: “A e dini se Ramushi ėshtė nė Hagė”. I kontaktuar nėpėrmjet telefonit, sekretari organizativ i AAK-sė, Burim Ramadani tha se beson qė ajo ēfarė ngjau ishte gabim i protokollit tė PS-sė nė Shqipėri.

Lideri i PS-sė, gjatė vizitės nė Prishtinė, u takua me nėnkryetarėt e AAK-sė Blerim Shala e Ahmet Isufi, me sekretarin Burim Ramadani dhe me anėtarėt e kryesisė Jahja Lluka e Donika Kadaj-Bujupi. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/46206/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.12.2011, 19:16   71
Citim:
Haradinaj: Rigjykim pėr asgjė?

Qėllimi kryesor i rigjykimit tė Ramush Haradinaj, siē ėshtė deklaruar nga Tribunali Ndėrkombėtar Penal pėr ish Jugosllavinė nė aktgjykimin e shpallur nė muajin korrik, ka qenė dėgjimi i dėshmive tė dy dėshmitarėve “kryesor” tė cilėt treguan se nuk kanė vullnet tė dėshmojnė nė gjykimin e parė tė mbajtur nė vitin 2007, shkruan Radosa Milutinovic, pėr Radio Netherland Worldwide. Artikullin e tij do ta botojmė tė plotė,

Pothuajse katėr muaj kaluan qė kur filloi rigjykimi nė mes tė muajit gusht, ndėrsa qėllimi i deklaruar ende nuk ėshtė arritur, pėr shkak se asnjėri nga dy dėshmitarėt nuk dha dėshmi gjatė fazės sė ndjekjes penale, qė pėrfundoi mė 25 nėntor. Kjo kishte pėr qėllim qė t’i jep kohė prokurorisė deri mė 13 shkurt tė sjellė dėshmitarin e fundit tė pavullnetshėm para pėrfundimit tė gjykimit, qė pritet nė muajin shkurt. Nė deklaratėn hyrėse, avokati mbrojtės i Haradinajt, Ben Emmerson, madje e quajti rigjykimin edhe “artificial”.

“Ja ku jemi edhe njėherė mjaft afėr qėndrimit tė njėjtė”.

Haradinaj ėshtė ish-udhėheqės i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) tė shqiptarėve etnik qė bėri luftėn pėr pavarėsinė e Kosovės kundėr forcave tė sigurisė sė Serbisė nė vitin 1998. Ai akuzohet, sė bashku me vartėsit e tij Idriz Bala dhe Lahi Brahimaj, pėr krimet kundėr civilėve romė, shqiptarė dhe serbė nė qendrėn e paraburgimit tė UĒK-sė nė Jabllanicė nė Kosovėn perėndimore, duke pėrfshirė vrasjen dhe torturėn. Nė fund tė gjykimit tė parė tė mbajtur nė vitin 2008, gjykata liroi Haradinajn dhe Balajn nga 37 akuzat pėr krime dhe dėnoi Brahimajn me gjashtė vite burgim. Vitin e kaluar, Dhoma e Apelit urdhėroi rigjykimin e pjesshėm pasi qė gjyqtarėt e procesit gjyqėsor “kishin dėshtuar nė sigurimin” e dėshmive nga dy dėshmitarėt kryesor, “duke i pamundėsuar prokurorisė mbėshtetjen vendimtare tė rastit tė tyre”.

Arsyeja e qartė pėr kėtė zbrazėti tė gjatė nė rigjykim ėshtė synimi i vazhdueshėm dhe kokėfortė i prokurorisė qė tė paraqes njė nga dėshmitarėt e saj, tė njohur vetėm si PW-80, qė pėrfundimisht tė dėshmojė. Nė kėrkesėn e fundit pėr lirimin e pėrkohshėm mė 29 nėntor, mbrojtja e Haradinajt deklaroi se “pėr shkak tė refuzimit pėr tė dhėnė dėshmi nė gjykimin fillestar dhe gjatė rigjykimit”, PW-80 “pėrballet me procedurėn gjyqėsore pėr mospėrfillje tė ICTY-sė”.

“Nuk ka pasur indikacione se ai ka ndryshuar mendjen dhe se do tė dėshmojė”, deklaroi mbrojtja.

Dėshmitari tjetėr “kryesor”, Shefqet Kabashi, u paraqit para gjykatės nė fillim tė rigjykimit dhe vetėm pėrsėriti se ai nuk mund tė dėshmojė pėr arsye tė cilat nuk mundet dhe nuk dėshiron t’i tregojė. Kabashi mė pas u dėnua dhe mbajti dėnimin prej dy muajve pėr mospėrfillje tė gjykatės nė gjykimin fillestar. Ai nuk u pėrball me akuzat pėr mospėrfillje pėr refuzim tė dėshmisė gjatė rigjykimit – sė paku publikisht.

Tetė dėshmitarėt tjerė tė prokurorisė qė dėshmuan gjatė rigjykimit, nė mesin e sė cilėve ishte njė polic serb, tė burgosurit e Jabllanicės dhe oficerėt e UĒK-sė, nuk shtuan pothuajse asgjė tė re gjykimit fillestar me dėshmitė qė i dhanė. Megjithatė, i nėnti, qė dėshmoi pėr herė tė parė nė nėntor nėn pseudonimin e mbrojtur PW-081, ofroi atė qė duken dėshmi okulare tė hollėsishme dhe tė tmerrshme rreth vrasjeve tė urdhėruara nga Haradinaj dhe torturave, pėrfshirė prerjen e veshėve dhe nxjerrjen e syve tė tė burgosurve, nga Bala dhe Brahimaj.

Rezultoi se PW-081 vazhdimisht ndryshonte pjesėn thelbėsore tė dėshmisė sė tij: se cili nga tė akuzuarit ēfarė i kishte bėrė cilit tė burgosur.

Pėr dallim nga sugjerimi i avokatit mbrojtės se ai “kishte shpikur” tėrė rrėfimin, nė emėr tė shėrbimeve serbe tė sigurimit, dėshmitari qė thuhej se ishte ish- ushtar i UĒK-sė, tha se deklaratat e tij kundėrthėnėse nė Beograd ishin bėrė “nėn stres”, sepse ishte i “frikėsuar” nga policia serbe.

Pėrkundėr frikės sė dėshmitarėve tė prokurorisė, sikurse e theksuan gjyqtarėt nė aktgjykimin e parė, njė nga tiparet mė tė rėndėsishme tė kėtij gjykimi ėshtė e pretenduara, nėnkuptuara apo e perceptuara “dorė e zgjatur” e UĒK-sė.

Duke folur sė fundmi me gazetarėt, kryeprokurori i tribunalit Serge Brammertz theksoi se “frikėsimi i dėshmitarėve” dhe “mbrojtja e dėshmitarėve” janė “ēėshtje kryesore”.

“Ėshtė njė rast shumė i vėshtirė. Kėtu shihen edhe kufijtė e hapave qė mund t’i ndėrmarrim, tha Brammertz .

Nė anėn tjetėr, ekipi i mbrojtjes vazhdimisht ka mohuar ēfarėdo lidhje me frikėsimin e pretenduar tė dėshmitarėve, duke sugjeruar se disa nga dėshmitarėt i pėrdorin kėto pretendime pėr tė mbuluar gėnjeshtrat e tyre.

Gjatė vendosjes pėr kėrkesat e ndryshme pėr lirim tė pėrkohshėm tė Haradinajt qė nga viti 2005, kolegjet e ndryshme gjykuese tė ICTY kanė konstatuar se ai nuk paraqet rrezik ndaj dėshmitarėve ose viktimave. Sidoqoftė, nė vendimin e tij tė fundit tė marrė nė muajin korrik, dhoma e apelit ka mohuar kėrkesėn pėr lirim tė pėrkohshėm mbi bazėn se prania e Haradinajt nė Kosovė do tė “mund t’i kontribuonte krijimit tė atmosferės sė pafavorshme pėr dėshmitarėt”.

Duke argumentuar se tė gjithė dėshmitarėt tashmė kishin dhėnė dėshmitė e tyre, pėrveē dėshmitarit tė fundit i cili nuk ka treguar vullnet pėr tė dhėnė dėshminė, nė nėntor Haradinaj pėrsėri ka aplikuar pėr lirim tė pėrkohshėm “pėr njė periudhė tė shkurtėr kohore” gjatė pushimeve tė fundvitit, pas 16 muajve tė paraburgimit. Vendimi ende nuk ėshtė marrė.

Sa i pėrket rezultatit tė rigjykimit, pėrfundimi i rastit tė prokurorisė do tė mund tė nėnkuptonte pėrmbyllje tė shpejtė tė kėtij procesi. Por, kjo varet nga ajo nėse avokatėt mbrojtės tė Haradinajt vendosin mos tė parashtrojnė dėshmi tė reja mbrojtėse, sikurse kanė bėrė nė gjykimin e parė. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=18929
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2011, 19:57   72
Citim:
Mbrojtja bėn kėrkesė pėr lirimin e Haradinajt

Drejtues tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės kanė thėnė pėr Kosovapress se pala mbrojtėse e Ramush Haradinajt ka bėrė kėrkesė pėr lirimin e tij pėr festat e fundvitit dhe se vendimi i gjykatės pritet tė merret javėn qė vjen, duke mohuar nė kėtė mėnyrė raportimet e mediave pėr lirimin e tij.Sipas nėnkryetarit tė AAK-sė, Ahmet Isufi mbrojtja ka bėrė njė kėrkesė nė gjykatė qė Haradinaj tė lirohet gjatė festave tė fundvitit.

“Gjykata ende nuk ka marrė ndonjė vendim rreth kėsaj kėrkese, e cila do tė shqyrtohet nga gjykata dhe do tė merret njė vendim nė javėn qė vjen”, ka thėnė Isufi.

Tribunali i Hagės nė nėntor tė kėtij viti ka bėrė tė ditur se procesi gjyqėsor kundėr ish-kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj do tė vazhdojė mė 13 shkurt tė vitit tė ardhshėm.

Rigjykimi i ish- kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dy tė akuzuarve tė tjerė Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj ka nisur mė 18 gusht. Ish- komandanti i UĒK-sė nė Zonės Operative tė Dukagjinit, Ramush Haradinaj ishte shpallur i pafajshėm nga 37 akuzat pėr krime lufte.

Pafajėsia e tij u shpall mė 3 prill tė vitit 2008 nga trupi gjykues. Por ndaj Haradinajt, Brahimajt e Balajt, me kėrkesė tė prokurorisė sė Tribunalit, Gjykata ka ngritur kallėzim penal pėr gjykim tė pjesshėm. Haradinaj, Brahimaj dhe Balaj gjykohen nė Hagė pėr herė tė dytė, gjė qė nuk ka ndodhur me asnjė rast tjetėr nė Tribunalin e themeluar nga Kombet e Bashkuara./Kosovapress/

http://rtv21.tv/home/?p=48129
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2011, 19:49   73
Citim:
Gafa me Haradinajn, Islami: Turp i Ramės

Fajin pėr gafat e Ramės e ka Saliu, Tanja Fajon dhe LMN”. Kėshtu shprehet deputeti socialist, Kastriot Islami, nė adresėn e tij tė rrjetit social Facebook, ku sqaron tė vėrtetėn pėr e mail-in e PS drejtuar AAK-sė nė Kosovė, ku kėrkohet takim me Ramush Haradinajn.

Islami shprehet se “ashtu si shumė tė tjerėve, edhe mua mė ka ardhur nė e mail-in tim shkresa qė PS i ka nisur zotit Haradinaj tri ditė pasi kjo ēėshtje ishte trajtuar nė shtyp. Kėtė shkresė ua kam shpėrndarė edhe disa gazetarėve, tė cilėve unė u kam adresėn pėr t’ju vėnė nė dispozicion dokumentin e skanuar”.

Sipas tij, kjo qė ka ndodhur me protokollin e PS ėshtė pėrgjegjėsi e vetė kryetarit socialist, i cili ka shkrirė postin e sekretarit pėr Marrėdhėniet me Jashtė.

Kjo qė ka ndodhur me protokollin e PS, nuk ėshtė lapsus, por shprehje e shkatėrrimit tė eksperiencės nė PS… Po tė ishte sekretari pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė PS, gafa nuk do tė kishte ndodhur… Heqja e kėsaj strukture ėshtė pėrgjegjėsi direkte e Ramės… Shkresa pėr takim me Haradinajn ėshtė njė turp pėr ekipin e ri, Ramėn dhe PS aktuale qė tregon nevojėn pėr njerėzit me eksperiencė dhe pėrgjegjėsinė e largimit tė tyre… Imagjinoni se ē’mendojnė nė Kosovė, kur ai qė synon tė jetė kryeministėr i Shqipėrisė, nuk di qė njė nga liderėt kryesorė ėshtė nė Hagė…”, shprehet Islami nė adresėn e tij nė rrjetin social Facebook.

Deputeti socialist i kėrkon kreut tė PS tė kėrkojė falje publike pėr akuzat qė i janė bėrė pėr gjoja manipulim tė lajmit.

Gafa me shkresėn pėr Haradinajn pas gafės me Tanja Fajon pėr Griseldėn, ėshtė njė paralajmėrim i keq pėr marrėdhėniet me jashtė nė qeverisjen e ardhshme, nėse PS fiton nė 2013-n… Rama nė vend qė tė reflektojė pėr gafėn qė i vendos nė dyshim tė gjitha marrėdhėniet e tij dhe tė PS-sė me Kosovėn, nxit falangat sulmuese. Nėse gafa nuk ėshtė e vėrtetė, urgjentisht Rama duhet ta pėrgėnjeshtrojė ose, nėse kjo ėshtė e vėrtetė, duhet tė kėrkojė falje publike”, shprehet Islami pėr kėtė ēėshtje.


Protokolli

Pėrmes njė shkrese zyrtare dėrguar Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, protokolli i Partisė Socialiste kėrkonte njė takim tė kryetarit socialist, Edi Rama, me kreun e kėsaj partie Ramush Haradinaj, i cili ndodhet i burgosur nė Gjykatėn e Hagės.

Kjo shkresė, e cila u bė publike pėrmes mediave, u kontestua jo zyrtarisht nga selia rozė, por pėrmes disa mediave u akuzua deputeti socialist se kishte manipuluar njė e mail me njė kėrkesė tė pavėrtetė.


Sekretari i Pėrgjithshėm i AAK sqaron: PS kėrkoi takim me Haradinajn, tė gjithė e dinė nė Hagė

Sekretari i Pėrgjithshėm i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Burim Ramadani, i kontaktuar dje me telefon, tha se ka marrė kėrkesėn e PS-sė pėr tė takuar zotin Haradinaj. Sipas tij, kjo ėshtė parė si ēėshtje e protokollit dhe jo si njė ēėshtje gafe apo keqkuptimi tjetėr.

Ne kemi marrė njė kėrkesė nga Partia Socialiste pėr takim me kreun e AAK-sė, Ramush Haradinaj. Ne e pranuam zotin Rama nė takim nė partinė tonė dhe e konsideruam kėrkesėn e bėrė nga PS si njė problem qė kishte tė bėnte me protokollin e kėsaj partie dhe jo si gafė. Nė AAK ne nuk e shohim si gafė kėtė gjė, sepse nuk ka shqiptar nė botė qė nuk e di se Ramush Haradinaj ėshtė nė Tribunalin e Hagės duke u gjykuar”, u shpreh Ramadani.

Duke folur pėr aleancat dhe bashkėpunimin me partitė politike shqiptare, sekretari i Pėrgjithshėm i AAK-sė shprehet se kjo parti ka aleat strategjik nė Shqipėri Partinė Demokratike.

“Ne, si Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, kemi si partner strategjik nė Shqipėri Partinė Demokratike tė zotit Sali Berisha, por kjo s’do tė thotė se raportet me Partinė Socialiste dhe zotin Rama janė tė kėqija”, u shpreh Ramadani.

Pak ditė mė parė, kreu socialist gjatė njė vizite treditore nė Kosovė, zhvilloi njė takim nė selinė e AAK-sė, ku uroi kthim sa mė tė shpejtė tė Ramush Haradinajt “me orė tė plota nė krye tė kėsaj partie dhe nė krye tė tė gjithė anėtarėsisė sė saj”. Gjithashtu Rama zhvilloi dhe njė vizitė nė shtėpinė e Haradinajve, tė cilėt dėrguan pas disa ditėsh njė letėr falėnderimi pėr kėtė nderim qė ata i bėnė familjes sė tyre.

http://www.panorama.com.al/politike/...-turp-i-rames/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.2.2012, 21:54   74
Citim:
Ka vazhduar rigjykimi ndaj Haradinajt, Balajt dhe Brahimajt

Nė Tribunalin e Hagės sot ka vazhduar seanca e rigjykimit ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinajt, dhe bashkėluftėtarėve tė tij Idriz Balajt dhe Lahi Brahimaj, ku janė pėrplasur mbrojtja dhe prokuroria rreth dėgjimit tė dėshmitarit me shifrėn “80”, i cili sipas mbrojtjes, ka shtatė vjet qė refuzon tė dėshmojė nė kėtė proces.

Nė kėtė seancė mbrojtėse ka insistuar qė procesi ndaj tre tė pandehurve tė pėrfundojė sa mė parė, pasi qė mbrojtja mbėshtetet mbi faktin se dėshmitari me shifrėn “80” ka shtatė vjet qė refuzon tė dėshmojė nė Tribunalin e Hagės ndaj tre tė pandehurve nė fjalė.

Prokuroria duke e parė refuzimin e dėshmitarit “80” ka propozuar qė dėshmia e tij tė merret pėrmes video linkut, gjė tė cilėn mbrojtja e kundėrshtoi duke e quajtur si veprim tė kundėrligjshėm, i cili ia pamundėson mbrojtjes ballafaqimin me kėtė dėshmitar.

Ndėrsa, vendimi pėr marrjen e dėshmisė sė dėshmitarit “80” pėrmes video linkut mbetet tė merret deri kah fundi i kėsaj jave.

Ndryshe, rigjykimi i ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, ka rifilluar pasi ai njėherė ėshtė shpallur i pafajshėm pėr tė gjitha akuzat qė e rėndonin atė. Rigjykimi i tij ka filluar sėrish pėr krime lufte, por kėsaj here pjesėrisht.

Faza e marrjes sė dėshmive nė kėtė rigjykim pritet tė pėrfundojė me dėshmitarin e njohur me shifrėn “80”.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,85,142872

Citim:
Procesi kundėr Haradinaj nė Hagė, nuk paraqitet sėrish dėshmitari kryesor

Hagė - Dėshmitari kryesor nė rigjykimin e pjesshėm tė ish- kryeministrit tė Kosovės, njėkohėsisht ish-komandant i UĒK-sė Ramush Haradinaj nė Hagė, nuk u paraqit as nė seancėn e sotme. Dėshmitari me pseudonimin PW-80, sėbashku me Shefqet Kabashin janė konsideruar nga prokuroria si dėshmitarė shumė tė rėndėsishėm.

Prokuroria kėrkoi qė gjykimi kundėr Haradinajt tė ndėrprite deri nė maj ose qė dėshmitari PW-80 tė merret nė pyetje pėrmes videokonferencės. Nė pjesėn e mbyllur tė gjykimit u tha se kundėr kėtij dėshmitari po zhvillohet njė proces gjyqėsor nė vendin ku ai ndodhet.

Vendimi pėr shtyrjen apo jo tė procesit kundėr Ramush Haradinajt do tė merret nė njė seancė tė mėvonshme.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/30609
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.3.2012, 21:08   75
Citim:
Gratė protestuan nė mbėshtetje tė Ramush Haradinaj

Me rastin e 8 Marsit, gra nga mbarė vendi protestuan nė mbėshtetje tė ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj.

Nė manifestimin e organizuar nė Prishtinė, organizuar nga rrjeti i OJQ-ve dhe Aleanca e Gruas e Kosovės u kėrkua liri dhe drejtėsi pėr ish kryeministrin, Ramush Haradinaj.

”... Sot, shumė tė vetėdijshme, jemi kėtu pėr tė shprehur shqetėsimin tonė ndaj njė procesi tė padrejtė e tė stėrzgjatur, i cili po ndodhė nė gjykatėn ndėrkombėtare, jemi kėtu pėr prijėsin tonė tė kohės sė luftės, kur bėhej padrejtėsi ndaj njerėzimit dhe kėrkohej liri, pėr frymėzuesin dhe krijuesin e shtetėsisė, nė kohėn kur bėhej barazi demokratike me popujt tjerė, pėr udhėheqėsin e vazhdueshėm tė proceseve, me tė cilat dėshmoi se ėshtė strateg dhe i drejtė”, tha Donika Kadaj Bujupi nga AAK.

Gratė ftuan drejtėsinė ndėrkombėtare qė tė veprojė, duke e pėrfunduar kėtė proces sa mė shpejtė dhe duke e konfirmuar edhe herėn e dytė pafajėsinė e tij”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=20797
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.4.2012, 21:49   76
Citim:
Tribunali pėrfundon me dėshmitarėt nė rastin Haradinaj

Hagė, 25 prill - Prokuroria e Tribunalit tė Hagės ka njoftuar se mė 20 prill ka mbyllur ēėshtjen ndaj ish-komandantit tė UĒK sė, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, sa i pėrket thirrjes sė dėshmitarėve.

Me kėtė vendim Trribunali i Hagės ka ardhur nė pėrfundim tė procesit gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, njofton "Zėri".

Prokuroria e Tribunalit po ashtu njofton se mė 2 maj nė sallėn e gjyqit do tė jepen detaje tė tjera rreth kėtij rasti.

Haradinaj, edhe pse ishte shpallur i pafajshėm nga Tribunali i Hagės, Dhoma e Apelit e kishte rikthyer nė gjykim ish kryeministrin e Kosovės.

http://koha.net/?page=1,13,97004
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.5.2012, 21:30   77
Citim:
Hagė: Tė mėrkurėn konferencė statusore pėr Haradinaj

Tribunali i Hagės tė mėrkurėn do tė mbajė njė konferencė statusore pėr rastin e ish-kreut tė UĒK-sė Haradinaj Ramush dhe bashkėpunėtorėt e tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj Brahimaj.

Kėshtu ka njoftuar pėr agjencinė Preshevajone.com, zėdhėnėsja e Tribunalit, Nerma Jelacic.

Sipas Jelacic, ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės dhe dy ish-anėtarėt e UĒK-sė, Balaj dhe Brahimaj “po zhvillohet rigjykim i parė nė historinė e gjykatės sė Hagės pėr krime kundėr njerėzimit dhe shkelje tė ligjeve ose zakoneve tė luftės nė Kosovė nė vitin 1998”.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...per-haradinaj/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.5.2012, 21:37   78
Citim:
Rasti Haradinaj, seancat pėrfundimtare mė 25-26 qershor

HAGĖ- Gjykata e Hagės ka vendosur qė mė 11 qershor tė dorėzohen deklaratat pėrmbyllėse tė shkruara nė "rastin Haradinaj dhe tė tjerėt", ndėrsa seancat pėrfundimtare do tė mbahen mė 25 dhe 26 qershor.

Vendimin e ka marrė sot kėshilli gjyqėsor i gjykatės, me propozim tė pėrbashkėt tė prokurorėve dhe mbrojtjes. Ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, dhe dy tė akuzuarit e tjerė, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj, ngarkohen me "krime tė kryera gjatė luftės nė Kosovė".

Rigjykimi i pjesshėm i ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka nisur nė muajin gusht tė 2011-ės, raporton Europa e Lirė.

Tre tė akuzuarit janė liruar mė 3 prill tė vitit 2008 nga akuzat pėr krime kundėr njerėzimit, ndėrsa rigjykimi i pjesshėm thuhet se ka nisur pėr shkak tė paraqitjes sė dėshmive shtesė nė procesin kundėr tyre.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...hor-88394.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.5.2012, 22:22   79
Citim:
Lirohet Ramush Haradinaj

Gjykata pėr krime lufte nė ish-Jugosllavi, ka marrė vendim qė ta liroj Ramush Haradinajn, nga paraburgimi deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij. Lajmin pėr Klan Kosovėn e kanė bėrė tė ditur burime tė sigurta, sipas tė cilave prokuroria nuk ka bėrė ankesė ndaj kėtij vendimi.

Procesi i rigjykimit ndaj ish-eprorit tė UCK-sė dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, pritet tė pėrfundoj diku kah fillimi i gushtit.

Gjykata Ndėrkombėtare pėr krime lufte, ka vendosur qė mė 25 dhe 26 qershor tė kėtij viti, tė mbahen seancat pėrmbyllėse tė procesit gjyqėsor kundėr ish kryeministrit tė Kosovės Ramush Haradinaj dhe dy ish bashkėluftėtarėve tė tij Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj. Gjykata ka kėrkuar qė deklaratat pėrfundimtare tė prokurorisė dhe tė mbrojtjes tė paraqiten me shkrim deri mė 11 qershor.

Ish kryeministri i cili ishte shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, u nxor sėrish nė gjykatėn e Hagės pėr krime lufte pėr njė rigjykim tė pjesshėm bashkė me dy ish bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj. Tė tre akuzohen pėr vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės. Zoti Haradinaj u rikthye ne rigjykim nė korrik tė vitit 2010 dhe prej atėherė po mbahet nė qendrėn e paraburgimit tė Gjykatės sė Hagės.

Vendimi pėr rigjykim tė pjesshėm ėshtė i pari i kėtij lloji nė veprimtarinė 19 vjeēare tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime lufte.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,13,80834
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2012, 22:14   80
Citim:
Imami dhe Ēeku te Familja Haradinaj nė Gllogjan

Gllogjan, 11 maj - “Tėrėsia territoriale e Kosovės nuk mund tė cenohet dhe nuk mund tė diskutohet”, ka thėnė ministri i Mbrojtjes sė Shqipėrisė, Arben Imami, pasditen e sė premtes nė Gllogjan, nė homazhet tek Kompleksi Memorial nė kėtė vend.

Ministri Imami ishte i shoqėruar nga zėvendėsshefi i USH gjeneral brigade Zyber Dushku, komandanti i Mbėshtetjes Rajonale gjeneral brigade Abaz Lleshi e shoqėrues tė tjerė, tė cilėt mė pas kanė vizituar edhe familjen Haradinaj, pėr tė uruar lirimin e Ramushit, deri nė aktvendimin pėrfundimtar nga Gjykata e Hagės.

Delegacionin e ushtrisė sė Shtetit tė Shqipėrisė e shoqėronte edhe ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku e bashkė me ushtarakė tė FSK-sė, njofton korrespondenti i “Kohės Ditore” nga Deēani.

http://koha.net/?page=1,13,99060
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:42.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.