Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.6.2012, 21:22   81
Citim:
Hagė, prokuroria kėrkon 20 vite burg pėr Haradinajn

Hagė - Prokurorėt e Tribunalit Ndėrkombėtar tė Hagės kanė kėrkuar qė Ramush Haradinaj, ish-kryeministėr i Kosovės, tė dėnohet sė paku me 20 vjet burg, nėn dyshimet pėr krime lufte. Tė njėjtin dėnim, prokurorėt kanė kėrkuar edhe pėr dy bashkėluftėtarėt e Haradinajt, Idriz Balajn dhe Lah Brahimajn.

"Dėnimi mė i vogėl qė duhet shqiptuar ėshtė 20 vjet burgim",-ka thėnė prokurori Paul Rogers, siē njofton agjencia e lajmeve AFP. Mbrojtja ndėrkaq ka kėrkuar nga Tribunali, ta shpallė zotin Haradinaj tė pafajshėm jo vetėm sepse prokuroria ka dėshtuar tė provojė rastin, por se ėshtė i pafajshėm nė kuptimin e plotė tė fjalės. Seancat pėrmbyllėse tė procesit gjyqėsor kundėr ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj mbahen sot dhe nesėr.

Haradinaj ėshtė kthyer nė Tribunalin Ndėrkombėtar pėr krime lufte nė ish-Jugosllavi, mė shumė se njė muaj, pasi Tribunali vendosi ta lironte pėrkohėsisht atė. Ai u shpall i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, por Haga vendosi pėr njė rigjykim tė pjesshėm, i cili filloi nė korrik tė vitit 2010.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/41049

Citim:
Hagė, pretenca pėr Haradinaj, prokuroria: 20 vjet burg

HAGĖ-Prokuroria e Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi ka kėrkuar tė paktėn 20 vjet burg pėr ish -kryeministrin e Kosovės, Rramush Haradinaj.

Gjate seancės sė sotme, nė permbyllje tė ēeshtjes, prokurori Pol Roxhers u shpreh se dėnimi mė i vogėl qė duhet dhėnė ndaj Haradinaj ėshtė 20 vjet burg. Tė njėjtin dėnim, prokurorėt kanė kėrkuar edhe pėr dy bashkėluftėtarėt e Haradinaj, Idriz Balajn dhe Lahi Brahimajn.

Lideri i AAK-sė u rikthye kėtė fundjavė nė Hagė, pas njė qėndrimi njė mujor nė Kosovė qė pasoi vendimin pėr lirimin e tij tė pėrkohshem. Akuza ka bėrė sot pėrmbylljen e cėshtjes dhe nesėr do tė jetė rradha e mbrojtjes, ndėrsa nuk ėshtė caktuar ende data se kur do tė jepet vendimi pėrfundimtar.

Haradinaj ishte shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, por Gjykata vendosi pėr njė rigjykim tė pjesshėm, qe nisi nė korrik tė 2010-es. Haradinaj, Balaj dhe Brahimaj akuzohen pėr “vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės”.

Seanca pėrmbyllėse, paraqiten dėshmitė

Tė hėnėn nė mesditė ka filluar seanca pėrmbyllėse nė Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė Hagė, kundėr ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, tė cilėt nga prokuroria po akuzohen pėr krime lufte nė Kosovė, pėr tė cilėn akuzė mė parė Haradinaj nga e njėjta gjykatė ishte shpallur i pafajshėm.

Fillimi i kėsaj seance ka nisur me paraqitjen e pretendimeve tė dėshmive nga prokuroria, ku kėto dėshmi janė pėrcjellė me njė sėrė kalimesh nė seancė private.

Prokurori nė fillim tė dėshmisė sė tij ka folur pėr lidhshmėrinė e tre tė akuzuarve dhe bashkėpunimin qė ata e kanė pasur pėr, siē tha prokurori, “krime nė zonėn e Dukagjinit”.

Prokuroi i kėtij rasti tha se ”Ramush Haradinaj nė saje tė pozitės sė tij me autoritet qė erdhi si rezultat i njė respekti qė ai e fitoi, pra si njė hero, si komandant dhe pėrmes gjirit tė tij familjar, ai pati mundėsi t’i influenconte nė sjelljen e tė tjerėve dhe nė veēanti dajės sė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz balaj, sikurse edhe ushtarėve tė tjerė qė i kishte nėn komandė”.

Ai se “miratimi dhe mbėshtetja e tij e eliminimit tė pozitės pėrmes mjeteve ilegale e shoqėruar me pozitėn e tij me autoritet dhe i respektuar, shėrbyen si nxitje pėr autorėt e krimeve nė Jabllacinė.”

Prokurori po ashtu tha pėr Haradinajn se “mos pėrdorimi i autoritetit tė tij pėr tė ndaluar keqtrajtimet, veēanėrisht pasi ai mori nė dorė komandėn e kėtij objekti nė qershor tė vitit ‘98 shoqėruan me vazhdimin nga ana e tij tė shtypjes sė opozitės, duke ndaluar aktivitetin politik tė ēdo partie, apo shoqate me natyrė politike, duke urdhėruar policinė ushtarake tė zhdukte bashkėpunėtorėt, tregojnė mbėshtetjen e tij tė vazhdueshme pėr synimet shtypėse tė UĒK-sė.”

Kurse pėr tė akuzuarin tjetėr, Lahi Brahimaj, tha se “ishte qendror nė aksionin e ndėrmarrė pėr pėrdorimin, keqtrajtimin, vrasjen e ndodhura nė burgun e Jabllanicės.” Sipas prokurorit, “Brahimaj nė mbėshtetje tė familjes sė tij dhe nė pėrfshirjen e tij drejtpėrdrejt nė krime lufte nuk lė asnjė dyshim nė aktakuzėn e ngritur ndaj tij.”

Ndėrsa pėr Idriz Balaj, tha se prania e tij nė burgun e Jabllanicės, autorėsia e tij e drejtpėrdrejt e krimeve, dėshira e tij e dukshme pėr dhunė, tė gjitha kėto tregojnė pėr veprimet e tij tė paligjshme pėr shtypjen e opozitės nė gjithė territorin e Jabllanicės.

Sipas prokurorit, bashkėpunimi i kėtyre tė treve nė zhdukjen e spiunėve dhe tė atyre qė mendonin ndryshe ėshtė e dukshme.

Ndryshe, rifillimi i kėtyre seancave vjen pas njė pauze tė shkurtėr, ku Ramush Haradinajt iu dha leja qė tė qėndronte tė Kosovė, por pa pasur tė drejtė paraqitjeje publike.

Seanca pėrmbyllėse do tė vazhdojė edhe nesėr, ndėrsa pas fjalės sė prokurorisė, dėshmitė e tyre do t’i paraqesin edhe pala mbrojtėse.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...urg-93813.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2012, 23:50   82
Citim:
Haradinaj nė Hagė, mbrojtja paraqet argumentat e saj

Hagė - Vazhdon sot seanca e radhės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės, kundėr Ramush Haradinajt, Lahi Brahimajt dhe Idriz Balajt, tė cilėt po akuzohen pėr krime lufte gjatė luftės nė Kosovė. Seanca e sotme ka nisur me paraqitjen e dėshmive nga mbrojtja e Haradinajt, e cila ėshtė fokusuar nė disa dėshmi tė dėshmitarėve lidhur me veprimet e tij nė Gllogjan dhe Jabllanicė.

Avokati mbrojtės i Haradinajt, Emerson, ka thėnė se gjatė parashtrimeve tė tij lidhur me dėshminė e dėshmitarit Rrustem Dedaj dhe dėshmitė qė ndėrlidheshin me kėtė gjyq dhe ndėrhyrjen e zotėri Haradinajt atij iu soll nė vėmendje ndalimi i Skėnder Kuēit. Avokati ėshtė fokusuar te dėshmia e Rrustem Dedajt, pėr tė cilin mbrojtja tha se ai ishte personi qė e bėri rrugėtimin e vėshtirė dhe shkoi nė Jabllanicė dhe e qortoi atė pėr trajtimin e zotėri Kuēi dhe e urdhėroi ta lironte atė menjėherė.

Po ashtu, mbrojtja ėshtė pėrqendruar edhe te dėshmia e dėshmitari '3', ku sipas mbrojtjes, ai ishte marrė nga Gllogjani prej Lahi Brahimajt dhe ishte sjellė nė Jabllanicė me arsyetimin se ai njeri kishte vjedhur njė pushkė. Sipas dėshmitarit '3', Haradinaj nuk ėshtė shelė aspak keq me tė. Prandaj, sipas mbrojtjes, dėshmia e dėshmitari '3' bien nė kundėrshtim me pretendimet e prokurorisė se Haradinaj kishte marrė pjesė nė krime nė atė kohė. Kėto priten tė jenė seancat pėrfundimtare tė kėtij gjykimi tė pjesshėm nė kėtė proces. Njė ditė mė parė, prokuroria kėrkoi tė paktėn 20 vite burg pėr tre tė akuzuarit.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/41103
Citim:
Mbrojtja e Haradinajt: Prokuroria mbėshteti akuzat nė shantazhe

Hagė, 26 qershor – (E plotėsuar) Nė Gjykatėn e Hagės ka vazhduar sot seanca pėrmbyllėse e procesit tė pjesshėm gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj. Mbrojtja e Haradinajt duke kėrkuar lirimin e tij ka paraqitur njė sėrė faktesh me anė tė tė cilave i ka kontestuar pretendimet e prokurorisė. Mbrojtja thotė se prokuroria ka mbėshtetur akuzat mbi deklarata tė shantazhuara dhe tė ryshfetit.

Avokatėt e kanė hedhur poshtė kėrkesėn e prokurorisė pėr dėnime prej 20 vjet burg pėr ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

Nė fjalėn e saj pėrfundimtare, mbrojtja e Haradinajt, ka paraqitur njė serė faktesh dhe rekomandimesh tė cilat i ka shfrytėzuar pėr tė kontestuar akuzat e prokurorisė.

Nė njė fjalim disaorėsh, avokati mbrojtės i Haradinajt, Ben Emerson nė cilėsinė e provave ka lėshuar njė serė videosh tė seancave tė kaluara tė dėshmitarėve.

Emersoni ka qenė tejet kritik duke thėnė se prokuroria gjatė gjithė kohės ka ngritur teori spekulative, mbi tė cilat nė disa pika ėshtė ngritur akuza.

Emersoni nė fjalėn e tij ka thėnė se Haradinaj ishte komandant i atyre qė donin ta ndiqnin dhe qė donin ta quanin komandant.

Ai e ka argumentuar kėtė me faktin se popullariteti i Haradinajt mbėshtetej nė kauzėn tė cilėn ai e pėrfaqėsonte e jo nė agresivitetin e tij.

Mbrojtja ka thėnė se njerėzit nė atė periudhė kohore kishin respekt tė madh pėr Haradinajn dhe pėr kėtė prokuroria, sipas mbrojtjes, e ka keqkuptuar autoritetin e tij.

Ndėrkohė, avokati mbrojtės i Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, Gay Smith i ka quajtur tė mangėta tė gjitha provat e ofruara nga prokuroria.

Smithi ka thėnė se provat qė prokuroria i ka dorėzuar janė prova qė janė marrė pėrmes ryshfetit, shantazhit dhe presionit.

Mbrojtja gjithashtu ėshtė koncentruar nė dėshminė e dėshmitarit tre(3) dhe disa dėshmitarėve tė tjerė, duke vėnė nė pah detaje kundėrthėnėse.

Kjo ishte paraparė tė ishte seanca pėrfundimtare e kėtij gjykimi tė pjesshėm, por ajo do tė vazhdojė edhe nesėr.

Nė fund tė gushtit apo nė fillim tė shtatorit Gjykata e Hagės do tė japė fjalėn e saj pėrfundimtare pėr kėtė rast.

Pėr tė njėjtat akuza Haradinaj ishte shpallur i pafajshėm nga po kjo gjykatė.

http://koha.net/?page=1,13,104924
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2012, 21:13   83
Citim:
Ka pėrfunduar gjykimi i Ramush Haradinajt

Ka pėrfunduar rigjykimi ndaj Ramush Haradinajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Ibrahimi. Verdikti do tė duhet tė shpallet nė afat prej dy muajsh. Gjykimi ka pėrfunduar me fjalėt pėrmbyllėses tė mbrojtjes sė Balajt dhe Brahimajt, e cila ka kėrkuar lirimin nga tė gjitha akuzat.

Mbrojtja e Ramush Haradinajt i ka hedhur poshtė pohimet e prokurorisė se ish komandanti i UĒK-sė ka qenė pjesėmarrės nė vepra kriminale, duke vlerėsuar se me pėrshkrimin e ngjarjeve nuk ėshtė treguar njė teori e tillė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=43&id=174697
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2012, 21:51   84
Citim:
Mediat: Ramush Haradinaj mbėrrin nė Kosovė

PRISHTINE - Lideri i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj mbėrriti mesditėn e sotme nė Kosovė.

Burime pėr mediat nė Prishtinė, bėnjė tė ditur se Ramush Haradinaj do tė jetė i lirė deri nė seancėn pėrfundimtare qė pritet tė zhvillohet nė fillim tė shtatorit.

Portali Indeksonline bėn tė ditur po ashtu se Gjykata e Hagės, ka marrė vendim qė ta lirojė Ramush Haradinajn nga paraburgimi deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij.

Ish-kryeministri i cili ishte shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, doli sėrish para gjykatės sė Hagės pėr krime lufte pėr njė rigjykim tė pjesshėm bashkė me dy ish-bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj.

Vendimi pėr rigjykim tė pjesshėm ėshtė i pari i kėtij lloji nė veprimtarinė 19-vjeēare tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime lufte.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...ove-96403.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2012, 19:56   85
Citim:
ICTY: Vendimi pėr Haradinaj jepet nė nėntor

Tribunali i Hagės, ICTY, pritet tė japė vendimin pėrfundimtar nė gjyqin e ish-komandantit tė UĒK-sė, Ramush Haradinaj, nė nėntor.

Tribunali i Hagės e akuzoi nė vitin 2005, Haradinajn, i cili pėr njė kohė tė shkurtėr ka qenė kryeministėr i Kosovės, dhe dy luftėtarė tė tjerė tė UĒK-sė, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, se kanė marrė pjesė nė njė ndėrmarrje tė pėrbashkėt kriminale, qėllimi i tė cilės ishte tė merrnin kontrollin e Kosovės, me akte ēnjerėzore ndaj civilėve serbė nė kampin e burgimit nė Jablanicė.

“Data e saktė e vendimit nuk ėshtė deklaruar ende... Por pritet tė jepet nė nėntor tė vitit 2012”, tha zyra e informimit tė ICTY-sė pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Ish-komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, UĒK, pėr zonėn e Dukagjinit, Haradinaj, u lirua pėrkohėsisht nė mes tė korrikut nė pritje tė vendimit pėrfundimtar nė rigjykimin e tij nė Tribunalin e Hagės, pasi gjykata pėrfundoi me seancat dėgjimore nė rastin Haradinaj et al, mė 27 qershor.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=183542
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2012, 17:39   86
Citim:
Serbia bėn presion mbi Tribunalin e Hagės pėr Haradinajn

Drejtori i Zyrės pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Aleksander Vulin, ka thėnė se lirimi potencial i Ramuash Haradinajt do tė dėmtonte negociatat midis Beogradit dhe Prishtinės.

“Pas lirimit tė ish-gjeneralėve kroatė, Ante Gotovina dhe Mlladen Markaē, Tribunalit tė Hagės i mbetet tė lirojė vetėm Ramush Haradinajn dhe nė kėtė mėnyrė do tė liroheshin tė gjithė ata qė kanė kryer krime ndaj serbėve”, ka thėnė Vulin pėr mediat serbe.

Ish-kryeministri i Kosovės po gjykohet nga Tribunali i Hagės pėr “disa krime”, qė, siē thuhet, bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės.

Haga ka liruar tė premten Gotovinėn dhe Mėrkaēin, pasi nuk ka gjetur dėshmi pėr angazhim tė pėrbashkėt kriminal, me qėllim largimin e popullatės civile nga Krajina - territor kroat – nė vitet 1990./rel/

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/6...er-haradinajn/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2012, 09:58   87
Citim:
Haradinaj me shokė shpallet i pafajshėm

Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, para pak ēastesh shpalli tė pafajshėm Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.Sot nė ora 9:00, nisi procesi i shpalljes sė vendimit pėrfundimtar nė rastin kundėr ish-luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

Tė tre ata janė rigjykuar pjesėrisht nėn akuzėn pėr “trajtim mizor, torturim dhe vrasje tė tė burgosurve” nė atė qė quhej kampi ushtarak i Jabllanicės, mė 1998”.

Nė vitin 2008, Haradinaj dhe Balaj janė liruar nga tė gjitha akuzat pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit, ndėrsa i akuzuari i tretė, Brahimaj, ėshtė dėnuar me gjashtė vjet heqje lirie pėr “trajtim mizor dhe torturim” tė tė burgosurve tė UĒK-sė.

Rigjykimi, qė ka nisur mė shumė se dy vjet mė parė, ka ardhur si kėrkesė e prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės pėr t’i dėgjuar dėshmitė shtesė tė dy dėshmitarėve “tė rėndėsishėm”.

http://www.koha.mk/aktuale/18845.html

Citim:
Hagė: Haradinaj,Balaj dhe Brahimaj shpallen tė pafajshėm

Hagė, 29 nėntor 2012 - Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi para pak ēastesh ka liruar nga tė gjitha akuzat ish-luftėtarėt e UĒK-sė - Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

Vendimi i rigjykimit tė pjesshėm qė zhvillohej me akuzėn pėr “vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės” u lexua nga gjykatėsi i rastit, Bakone Justice Moloto.

Me t’u njoftuar lajmi, nė Prishtinė u festua me fishekzjarre, sikur edhe nė Deēan dhe qytete tė tjera.

http://www.kosova.com/artikulli/88399
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2012, 16:24   88
Citim:
Haradinaj, nė ora 17:00 nė Aeroportin "Adem Jashari"

Kėshilli Organizues pėr pritjen e kryetarit tė AAK-sė dhe ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, njofton tė gjithė pėrfaqėsuesit e medias dhe opinionin publik se Ramush Haradinaj pritet tė arrijė nė aeroport nė ora 17:00, me njė fluturim tė veēantė nga Holanda./kosovasot/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2012, 20:40   89
Citim:
Haradinaj kthehet nė Prishtinė, pritet me protokoll shtetėror

Ramush Haradinaj ka mbėrritur rreth orės 17:30 nė aeroportin “Adem Jashari” tė Prishtinės, ku ėshtė pritur me protokoll shtetėror nga kryeministri Hashim Thaēi, por edhe nga mijėra njerėz tė cilėt kishin dalė ta prisnin nė aeroport.

Haradinaj ka shprehur falėnderimin pėr pritjen e ngrohtė qė i ishte rezervuar, por edhe kėnaqėsinė qė drejtėsia ndėrkombėtare e vendosi nė vend nderin e luftėtarėve kosovarė tė lirisė. Ai u shpreh i entuziazmuar pėr tė ardhmen, ndėrsa premtoi se do tė ishte aktiv dhe do tė punonte nė shėrbim tė bashkatdhetarėve tė tij.

“Ju falenderoj pėr pritjen dhe pėr kujdesin qė mė bėhet mua dhe bashkėluftėtareve. Jam shumė i gėzuar qė edhe drejtėsia ndėrkombėtare u shpreh se rruga jonė pėr liri ka qenė e pastėr dhe e drejtė. Tė kemi besim qė sė bashku do tė kalojmė sfidat qė na presin”, – tha Haradinaj.

Ndėrkohė, edhe kryeministri Thaēi, nė njė fjalė tė mbajtur me kėtė rast shprehu kėnaqėsinė qė drejtėsia ndėrkombėtare kishte thėnė fjalėn e vet dhe theksoi se ky vendim konfirmoi besimin e tė gjithėve nė drejtėsi dhe shpėrbleu durimin e Ramush Haradinajt dhe luftėtarėve tė tjerė tė UĒK.

Bashkė me Haradinajn fluturuan nga Haga, pėrmes njė avioni tė vėnė posaēėrisht pėr ta, edhe dy bashkėvuajtėsit e tij nė kėtė proces, qė u shpallėn gjithashtu tė pafajshėm, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/1...oll-shteteror/

Citim:
Festa pėr lirimin e Haradinajt

Festa pėr lirimin e HaradinajtLirimi i Haradinajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij ėshtė pritur me festime masive nė qendėr tė Prishtinės, por edhe nė Gllogjan, vendlindjen e kryetarit tė Aleancės sė Ardhmėrisė sė Kosovės.

Qindra njerėz ishin mbledhur nė sheshin “Nėnė Tereza”, tė cilėt, menjėherė pas vendimit tė Gjykatės, shpėrthyen nė festime, ku nuk mungonin as lotėt e gėzimit. Bashkėshortja e Haradinajt, Anita, tha pėr mediat kosovare se kjo ėshtė fitorja mė e madhe e Ramushit, nė luftėn e tij tė nisur qė prej vitit 1997. Ndėrsa, babai i Ramushit, Hilmi Haradinaj, teksa priti me gėzim vendimin e Hagės, sė bashku me familjarė tė tjerė, ėshtė shprehur se me kėtė vendim i biri i tij bashkė me shokėt, pastruan edhe njė herė luftėn e UĒK-sė. Lirimi i Haradinajt ėshtė pritur me gėzim edhe nga kolegėt e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Ndėrsa kėtė vendim, e kanė pėrshėndetur edhe Presidentja Atifete Jahjaga dhe kryeministri Hashim Thaēi. Ndėrkohė, duke folur nga Beogradi, kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiē, tha se lirimi i tre ish-anėtarėve tė UĒK-sė ishte i pritshėm dhe ky ėshtė njė tjetėr vendim politik dhe i padrejtė i Gjykatės sė Hagės.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ret&Itemid=135

Citim:
Lirimi i Haradinaj, Thaēi: Vendimi tregoi se lufta e UĒK ishte e drejtė

Prishtinė, 29 nėntor 2012, NOA- Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka pėrshėndetur vendimin e dhėnė nga Gjykata e Hagės pėr lirimin nga tė gjitha pikat e akuzave qė ishin ngritur kundėr ish-kryeministrit tė Kosovės Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj.

Kryeministri Thaēi e mirėpret vendimin e Hagės pėr lirimin e luftėtarėve tė lirisė dhe konsideron atė si njė vendim tė drejtė.

“Ky vendim ėshtė dėshmia mė e fortė se Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka bėrė luftė tė drejtė pėr liri dhe nuk ka kryer krime pėr tė cilat jemi akuzuar padrejtėsisht. Ky proces i stėrzgjatur i Tribunalit tė Hagės kundėr z. Ramush Haradinaj, z. Idriz Balaj dhe z. Lahi Brahimaj ka qenė shumė i dhimbshėm pėr t’u pėrballuar jo vetėm pėr ata dhe pėr familjet e tyre, por ka qenė shumė i vėshtirė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe shtetin tonė. Fatmirėsisht, durimi ynė dhe besimi qė kishim nė drejtėsinė ndėrkombėtare sot u shpėrblye me vendimin e drejtė dhe tė merituar”, shprehet Thaēi nė qėndrimin e tij, citon noa.al.

Nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės Thaēi ka uruar ish-kryeministrin Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lah Ibrahimaj pėr lirimin e tyre dhe kthimin nė familjet e tyre, kthimin nė vendin e tyre pėr tė cilin kanė dhėnė aq shumė.

Kryeministri i Kosovės, nė vijim ka uruar gjithė qytetarėt e Kosovės pėr kėtė fitore tė shumė pritur dhe i ka ftuar ata qė tė festojnė kėtė moment me dinjitet dhe krenari.

Thaēi rithekson nė qėndrimin e tij se lufta pėr liri dhe pavarėsi ka qenė e drejtė dhe e shenjtė dhe kjo u vėrtetua nga Tribunali Ndėrkombėtar i Hagės sot, ku theksoi se do tė dėshmohet pėrsėri me rastin e Fatmir Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij.

http://noa.al/news/artikull.php?id=256194

Citim:
Mediat serbe dhe kroate pėr lirimin e Haradinaj

Tribunali i Hagės, pėr tė dytėn herė liroi nga akuza duke i shpallur tė pafajshėm komandantin e UĒK-sė, Ramush Haradinaj. Tribunali ka vlerėsuar se nuk ėshtė fajtor nė asnjė nga pikat e aktakuzės. Poashtu ka liruar edhe Brahimajn dhe Balajn.

Ėshtė urdhėruar qė menjėherė tė lirohen nė liri. Kjo ka shkaktuar ovacione dhe festė nė Prishtinė ku pritet qė sonte Haradinaj tė mbėrrijė nė kryeqytetin e Kosovės.

Trupi gjkykues i pėrbėrė nga Xhastis Bakone Maloto nga Afrika e Jugut, Barton Hol nga Bahama dhe gjykatėsi belg Gi Delova, kanė konstatuar se nuk janė kryer krime nė Jabllanicė, por tre komandantėt nuk janė fajtor pėr kėto krime, ndaj dhe nuk janė pėrgjegjės.

Bile kryesuesi i trupit gjykues kathėnė se nuk ka prova tė besueshme se edhe janė kryer kėto krime nė Jabllanicė, pėr tė cilat Haradinaj ka qėnė nė dijeni.

Reagimet e para nga Serbia: TURP

Reagimet per lirimin e Haradinajt kanė mbėrritur me shpejtėsi rrufeje. Daēiqi ka deklaruar se megjithate do tė vazhdojė dialogu. Vukēeviēi ka thėnė se kjo ėshtė padrejtėsi. Mihajlloviēi, ka deklaruar se haga ėshtė vetėm nė njėrėn anė. Ndėrkaq Rasim Lajiqi ka deklaruar se me kėtė shembet kredibiliteti i Hagės.

Avokati Emerson: Del Ponte tė kėrkojė falje publike

B92 dhe Tanjugu transmetojnė edhe deklaratėn e avokatit tė Ramush Haradinajt, Ben Emerson, i cili fton ish kryeprokuroren e Tribunalit, Karla Del Ponte, qė tė kėrkojė falje tre tė akuzuarve dhe popullit tė Kosovės.

Tė rikujtojmė se nė procesin e parė kundėr Ramush Haradinajt, Idriz Balaj dhe Lah Brahimajt, pėr shkak tė krimeve tė kryera mbi civilėt serb, shqiptar e rom nė Jabllanicė mė 1998, nuk ėshtė zhvilluar . Haradinaj dhe Balaj janė tė akuzuarit e Hagės qė dy herė dalin para gjykatės pėr tė njėjtėn vepėr-vrasjen e tetė tė arrestuarve nė kampin e Jabllanicės.

Mediat kroate: Haradinaj nuk ėsht fajtor

Gjykata e Hagės ka urdhėruar qė menjėherė tė lirohen Haradinaj, Brahimaj dhe Balaj. Edhe pse nė vendim shkruan se disa nga krimet janė kryer, tre tė akuzuarit nuk janė aspak pėrgjegjės pėr kėto vepra. Trupi gjykues bile bile, nė disa raste ka kaonstatuat se kur Haradinaj ka kuptuar pėr ndonjė keqtrajtim, personalisht ka intervenuar qė kėto tė mos ndodhin- shkruajnė mes tjerash mediat elektronike kroate, pas lajmit pėr lirimin e Ramush Haradinajt. (INA)

http://ina-online.net/kosova/24168.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2013, 21:32   90
Citim:
Gjenerali serb pranon krimet ndaj shqiptarėve nė Kosovė

Gjykata e Hagės ka bėrė tė ditur se ish-gjenerali serb i ushtrisė sė Jugosllavisė, Dragoljub Ojdanic, ka pranuar dėnimin prej 15 vjetėsh burgim, pėr shkak tė krimeve ndaj shqiptarėve tė Kosovės, nė vitin 1999.

“Shpreh keqardhjen time tė sinqertė pėr tė gjithė ata qė kanė vuajtur nga sjellja pėr tė cilėn jam dėnuar”, ka thėnė Ojdanic, i cili ka tėrhequr apelin e tij pėr aktgjykimin e shkallės sė parė, tė shqiptuar mė 26 shkurt tė vitit 2009.

Mė tėrheqjen e apelit ndaj vendimit, i cili e ka bėrė fajtor pėr dėbim tė dhunshėm tė banorėve shqiptarė nga Kosova, Ojdanic ka pranuar veprėn e kryer, pėr tė cilėn ėshtė ngarkuar sė bashku me gjashtė zyrtarė tė lartė politikė, ushtarakė dhe policorė tė Serbisė.

“Pranoj plotėsisht tė gjitha gjetjet nė gjykim. E gjitha ēfarė mė mbetet ėshtė tė shėrbej dėnimin”, ka deklaruar Ojdanic. Ai ka shėrbyer si shef i shtabit tė pėrgjithshėm tė ushtrisė sė Jugosllavisė nga viti 1998 deri mė 2000.

http://lajmpress.com/lajme/kosove/17811.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.