Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.4.2008, 13:49   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Hyperboreanėt


Hyperboreanėt ishin njė popull legjendar qė besohej se jetonin "pėrtej erės sė veriut", nė skaj tė botės, nė tokėn e rrezeve tė pathyeshme. Kėtu ata shijojnė lumturi tė pėrhershme dhe tė pėrkryer. Apoloni e kalon dimrin nė mesin e Hyperboreanėve, gjithashtu edhe Herakliu dhe Perseu e vizituan kėtė popull.

Emri shpjegohet lehtė pėrmes shqipes:

BOREU me tė cilin quhej veriu, rrjedh nga fjala BORĖ. HYPER do tė thotė pėrmbi apo matanė, e ngjashme me fjalėn shqipe HIP, HYP.

Abarisi ishte njė prift i Apolonit, qė erdhi nga tokat e Skythėve (fis pellazg nė atė kohė), nė Heladė, pėr tė larguar murtajėn qė kishte rėnė. Ai erdhi duke fluturuar me ndihmėn e Apolonit. Ky i dha priftit njė shigjetė tė artė me tė cilėn shėronte sėmundjet, bėnte profeci, e bėnte priftin tė padukshėm dhe pėrmes saj fluturonte nėpėr qiell. Abarisi mė vonė ia dha shigjetėn Pitagorės. Abarisin e pėrmendin Herodoti dhe Pindari me mbiemrin "Hyperborean"

http://www.pantheon.org/areas/mythol...les.html<br />

Kėtu thuhet qė Hyperboreanėt jetonin ose nė Maqedoni ose nė Iliri

http://links.jstor.org/sici?sici=000...OR-enlargePage
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2008, 05:13   2
rrushius
 
hey shqipe, sapo u rregjistrova kėtu pėr herė tė dytė sepse nuk kam marrė pjesė pėr me shumė se njė vit dhe me sa duket anėtaret jo-aktive fshihen mbas njėfare kohe. Interesant etimologjia e fjalės. Shiko pėr kėtė njė post qė kam shkruar unė nė njė forum tjetėr dhe ekzaktesisht postin e tretė nė faqen qė po e bėj paste kėtu:

http://www.sciencechatforum.com/bull...pic.php?t=9318

Ndryshuar sė fundmi nga sub674843 : 30.6.2008 nė 08:55.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.8.2008, 14:25   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Me siguri mundet edhe tė ketė kuptimin "sipėr". Ka mjaft raste tė kalimit nga H nė S, psh Helena => Selena

Edhe kjo mund tė jetė Hyper - Sipėr, ndėrkohė qė lidhet edhe me fjalėn HIP, se kanė afėrsi logjike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.8.2008, 21:30   4
rrushius
 
Patjetėr. Pastaj fjalėt hip/hyp dhe sipėr duhet tė kenė tė njėjtėn rrėnjė.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.