Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.4.2008, 17:12   1
bnik
 

Pyetje Etimologji: Pirro


Mė intereson tė di diēka mė shumė nė lidhje me etimologjinė e emrit PIRRO, pasi ka shumė spekulime mbi kėtė emėr nga ana e grekėve!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2008, 20:25   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Mund tė jetė nga shqipja, BURR (burrė), ose fjala tjetėr PER (bir, i biri).

Sipas mitologėve, djali i Akilit, Neoptolemi quhej Pyrrho, qė do tė thotė 'flokė-kuq', sepse kishte flokė tė kuqe.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2008, 20:39   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Sipas mitologėve, djali i Akilit, Neoptolemi quhej Pyrrho, qė do tė thotė 'flokė-kuq', sepse kishte flokė tė kuqe.
Qė po ashtu shpjegohet me shqipen purrė (shpuzė) me kuptimet prush, ndezur, shumė i kuq, flakė i kuq, etj., duke i nxjerrė variantet e tjera si hipoteza tė panevojshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.11.2008, 11:00   4
udhėsi
 
Citim:
Thėnė nga mesdimr

Qė po ashtu shpjegohet me shqipen purrė (shpuzė) me kuptimet prush, ndezur, shumė i kuq, flakė i kuq, etj., duke i nxjerrė variantet e tjera si hipoteza tė panevojshme.
Ku pėrdoret fjala purrė, dhe ē'do tė thotė saktėsisht? (mbase ndonje shėmbull do ndihmonte).

Kjo fjalė (bashkė me disa fjalė tė tjera Veriore Shqiptare si "tupan", "tė ämėlt", "kutllaq"...) figurojnė si fjalė Hellene (Elline/Illine?) nė dokumentime tė ndryshme, edhe se gjėnden shumė larg pikės sė supozuar tė "influencės".*** Nė tė rishikuar, sikur mė ngjason pak me fjalėn Pr-ush, ku "-ush" merr funksjonin e zvogėlimit tė fjalės rrėnjė Pr/P'r/Pėr/Purė.

Ndryshuar sė fundmi nga udhėsi : 30.11.2008 nė 11:07.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.11.2008, 12:50   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
E ke dhe nė FGJSSH '80:

Citim:
PURRĖ f. krahin. - Shpuzė. (Purrė zjarri. E vuri nė purrė.)
Citim:
SHPUZĖ f. - 1. Prush i imėt nė hi tė nxehtė, qė mbetet kur ėshtė duke u shuar zjarri. (Fut gėshtenja (pjek patate) nė shpuzė. Nuk futet shpuza nė gji. fj. u.)
2. Hiri i cigares. (Shkund shpuzėn.)
3. pėrd. mb. Shumė i kuq e i nxehtė, flakė, prush (pėr fytyrėn kur zemėrohemi, kur turpėrohemi etj.). (U bė shpuzė nė fytyrė.)
Me ē'mbaj mend "Pirro" pėrdorej pėr "Kuqo" asokohe nga pedantėt, edhe nė epokėn aleksandrine. Nuk mė duket se "Burrė" (megjithėse burrnia dhe zjarri mund tė kenė lidhje semantike) do pėrdorej si emėr njeriu se s'duket si pjesė e kulturės. Por psh shikojmė qė Bato (goditės), Glauku (gjaku), Teuta (tuta, friga), Agroni (ariani, ose egėr), Kliti (klithma), Amyntas (mund, muj) janė tė gjitha emra qė vendosen pėr tė nxjerrė nė pah njė karakteristikė luftarake tė prijėsve, pra duhet tė mendojmė me mentalitetin e kohės dhe gjithnjė tė kemi parasysh se emrat i janė nėnshtruar transkriptimit nė greqisht, psh tek rasti agronit bie mė shumė nė sy.

Tė gjithė kėta emra janė emra qė tregojnė fuqi dhe egėrsi a veti tė frikshme, kjo bėhet pėr status. Njė motiv tjetėr janė dhe emra kafshėsh e shpendėsh, psh Gent (Γενθιος, gjon e gjonth) etj.

Nė kėt kuadėr hyn dhe Pirro, si zjarr, shpuzė. Pra mund dhe tė mos tė ketė tė bėjė emri direkt me flokun e kuq, se sa me vetinė e Pirros tė tė qenit "si zjarr", shpuzė. Kėshtu shihet dhe emri Aleksandėr (mbrojtės, ose "mbi tė tjerė") qė duket i pėrkthyer nga shqipja nė greqisht (fare mirė mund tė vijė prej emrit Mund a Bato) dhe mendoj njė sėrė emrash tė tjerė. Kėtė e kemi nė studim e sipėr. Pedantizmi i lashtė ka bėrė kėrdinė me emrat dhe ata qė nuk njohin as shqipen as mentalitetin e subjektit tė cilin studiojnė flasin si gjithnė kodra pas bregu duke lidh ēdo gjė me Azi, Afrikė e anunaki...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2008, 01:13   6
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008
Emrin Gent to ta afroja mė shumė me fjalėn gjini > fis, pra Gent ~ prijės i fisit, i pari i fisit, gjinisė (krhs lat. gens, gr. γένος, me tė njėjtin kuptim).

Kurse Glauku pėr mua ėshtė krejt emėr grek. Nė greqishte ka dy kuptime fjala, 1. me sy boj qielli, 2. kukuvajė. Mund tė kemi thjesht njė pėrkthim tė fjalės ilire, me gjasa tė kuptimit tė pare ose njė mbiemėr qė u kthye nė emėr.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2008, 10:23   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Emrin Gent to ta afroja mė shumė me fjalėn gjini > fis, pra Gent ~ prijės i fisit, i pari i fisit, gjinisė (krhs lat. gens, gr. γένος, me tė njėjtin kuptim).
Jo mė larg se te fjalori i Frang Bardhit, fjala 'gjini' ėshtė me 'e' dmth Genķ. Geni dhe Gent, duke plotėsisht tė sė njėjtės rrėnjė.

Citim:
Kurse Glauku pėr mua ėshtė krejt emėr grek. Nė greqishte ka dy kuptime fjala, 1. me sy boj qielli, 2. kukuvajė. Mund tė kemi thjesht njė pėrkthim tė fjalės ilire, me gjasa tė kuptimit tė pare ose njė mbiemėr qė u kthye nė emėr.
Unė mendoj qė Glauku ėshtė Gjoku, gjogu, kalė i pėrhimtė nė tė gjelbėr.

GL bėhet GJ
AU bėhet O
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2012, 20:20   8
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Thėnė nga Kandhaon

Unė mendoj qė Glauku ėshtė Gjoku, gjogu, kalė i pėrhimtė nė tė gjelbėr.

GL bėhet GJ
AU bėhet O
Nė tė njėjtin mendim jam dhe unė.
Edhe duke u mbėshtetur tek skica qė paraqet lidhjen dhe ngjyrimet shkallėzore tė zanoreve, shohim qė -a- dhe -u- takohen tek [ɔ], qė ėsht e barabartė me gegnishten -ō-.

Pra Glauk=Gjōk
Bashkėngjitje
File Type: png Zanoret.PNG (18,8 KB)
File Type: png o gegnishte.PNG (748 bajt)
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.