Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.4.2008, 01:51   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrim i cituar Lashtėsia e racės tonė


Nga libri i dytė i Herodotit (kryeradha e dytė):

Citim:
Egjiptianėt, para sundimit tė mbretit tė tyre Pasmetikusit, besonin se ata janė populli mė i lashtė nė botė. Qysh kur Pasmetikusi u pėrpoq qė tė zbulojė se kush ishte raca mė e vjetėr nė botė, ata kanė qenė tė mendjes se pėrderisa i kalonin popujt e tjerė, Frigėt ua kalonin atyre pėr kah lashtėsia. Ky mbret, mori dy fėmijė tė tė njėjtės farė, ia dha njė bariu qė t'i dėrgonte nė vathėn e tij, e urdhėroi rreptėsisht qė askush tė mos fliste asnjė fjalė nė praninė e tyre, por t'i mbante ata nė njė shtėpi tė veēuar, herė pas here t'i fuste dhitė nė shtėpinė e tyre qė ata tė kenė mjaft qumėsht, dhe mbi tė gjitha tė kujdesej pėr ta. Qėllimi i tij ishte qė tė kuptonte, se pasiqė belbėzimet foshnjore tė pėrfundonin, cilat do tė ishin fjalėt e para qė ata do t'i thonin. Kjo gjė ndodhi ashtu siē e kishte parashikuar ai. Bariu iu bind urdhėrave tė tij pėr dy vjet, dhe nė fund tė kėsaj kohe, njė ditė duke hapur derėn e dhomės dhe duke hyrė brenda, qė tė dy fėmijėt vrapuan nė drejtim tė tij me krahė tė shtrirė, dhe qartė thanė "bekos". Kur ndodhi kjo pėr herė tė parė bariu nuk mbajti ndonjė shėnim pėr kėtė, por mė pas kur ai e pa, duke ardhur mė shpesh tek ta, se kjo fjalė vazhdimisht qėndronte nė gojėt e tyre, ai e lajmėroi zotėriun e tij, dhe me urdhėrin e tij i solli fėmijėt tek ai. Pastaj Psametikusi dėgjoi fėmijėt duke e thėnė kėtė fjalė, pėr tė cilėn bėri hetime se cili popull e thoshte, dhe menjėherė e mori vesh qė "bekos" ėshtė fjala frige pėr bukėn. Prandaj egjiptianėt hoqėn dorė nga pretendimet e tyre, dhe pranuan lashtėsinė mė tė madhe tė frigėve.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 7.7.2009 nė 15:22.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:54.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.