Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.4.2008, 16:04   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 1100 p.e.s: Kultura Villanova


Kultura Villanova ėshtė emri qė i ėshtė dhėnė kulturės sė kohės sė hekurit tė ngritur nga ilirėt, mes viteve 1100 - 700 p.e.r.
Shumė e ngjashme me kulturėn e Hallshtatit dhe tė "fushės sė urnave". Vendbanimet e kulturės Villanova, u zhvilluan nė qytete tė famshme etruske.

http://archaeology.about.com/od/vterms/g/villanova.htm

Emri:  kultura villanova.png
Shikimet: 329
Madhėsia:  21,6 KB

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 11.8.2009 nė 12:39.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2009, 18:32   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Para se tė jetė paraqitur kultura Villanova, nė kėtė vend kanė jetuar ilirėt (italikė), qė mbanin kulturėn Terramare, qė janė vendosur kėtu nga vitet 1.500 p.e.s.

Rreth viteve 1100 nga vise mė veriore kanė ardhur ilirė tė tjerė (tė Hallshtatit) qė pėrdornin vegla hekuri, dhe kremonin kufomat. Kjo njėherit ėshtė zanafilla e kulturės Villanova.

Mė pas rreth viteve 700 kanė ardhur edhe ilirė tė tjerė nga Lidia e Anatolisė qė quheshin etruskė (etrurė). Kėta tė fundit kanė sjellur me vete zakonin e varrimit nėn tokė qė bėhet dominant nė vend dhe njė mitologji egjeane qė pėrshkruan jetėn e heronjve dhe perėndive pellazge por me emra nė variantin etrusk.

http://www.britannica.com/EBchecked/...anovan-culture

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 7.2.2011 nė 02:10.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2009, 08:53   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Hiri i kufomės sė djegur futej nė urna, qė ishin tė dekoruara me sfastika, trekėndėsha dhe meandre.

Ngjashmėria me ilirėt e Ballkanit, veēanėrisht me Japodėt ėshtė e dukshme. Sikurse te japodėt, edhe kėtu sfastika pėrdoret nė simbolikėn funerale, si dhe janė tė vendosura dy sfastika me kahje tė ndryshme pėrballė njėra tjetrės.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	sdfdsfgdfhg.JPG
Shikimet:	253
Madhėsia:	60,0 KB
NNJ:	1777

Njė fragment i zmadhuar i urnės sipėr
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	untitled.JPG
Shikimet:	257
Madhėsia:	21,3 KB
NNJ:	1778

Vendprehja e urnės me hirin, nga shek. IX p.e.s.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Villanovan Tomb from the 9th century BC.JPG
Shikimet:	257
Madhėsia:	73,2 KB
NNJ:	1779
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2009, 09:54   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Emri:  d4205390r.jpg
Shikimet: 301
Madhėsia:  42,8 KB
http://www.christies.com/lotfinderim.../d4205390r.jpg


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	AM75-03a.jpg
Shikimet:	248
Madhėsia:	51,2 KB
NNJ:	1781
http://www.alexanderminiatures.com/images/AM75-03a.jpg
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2009, 05:37   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Njė variant tjetėr, ndoshta mė i mundshėm:

http://www.historyfiles.co.uk/KingLi...yVillanova.htm

Kultura Villanova ndahet nė dy faza, faza e parė "proto-villanova" qė u zhvillua nga ilirėt nga 1100 deri mė 900 p.e.s. dhe faza e dytė "Villanova e mirėfilltė" qė u zhvillua nga etruskėt nga 900 deri 700.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2009, 06:49   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Mbreti Mezent

Pėrmendet si mbret i etruskėve, njė ngatėrrim qė ėshtė bėrė pėr shkak tė trollit ku sundoi, por ishte mbret i ilirėve tė kulturės Villanova, meqenėse i pėrket periudhės pas vitit 1200. Kur u dėbua nga populli i tij pėr shkak tė sundimit tiranik, u strehua tek Turni, mbret i rutulėve dhe i ndihmoi atij nė luftėn kundėr Eneut dhe kundėr Trojanėve. Eneu e plagosi atė, por ky shpėtoi me ndihmėn e tė birit Lausit. Kur Lausi u vra nė betejė, Mezenti u kthye pėr tė luftuar hipur nė kalė por u pre nga Eneu.

Livi e Dionisi poashtu flasin pėr aleancėn mes Mezentit dhe rutulėve, por nuk e pėrmendin se ėshtė dėbuar nga froni dhe vendi i tij. Sipas kėtyre, gjatė luftimeve Eneu se ku zhduket dhe Mezenti e Lausi e rrethojnė Askanjon birin e Eneut. Brenda njė nate tė rrethuarit e ēajnė rrethimin, e vrasin Lausin, dhe arrijnė njė marrėveshje me Mezentin i cili tani e tutje mbetet aleat i Eneut.

Sipas Servitusit, Mezenti u pre nga Askanji, pėr shkak se nuk mundėn tė pajtoheshin. Mezenti si kush tė paqes kėrkoi qė latinėt t'i jepnin pėr ēdo vit tėrė verėn e prodhuar.

http://www.mythindex.com/roman-mytho...Mezentius.html

Nė kėto dy faqe si datė e lindjes sė kėsaj kulture jepet viti 1200, periudha kur Meznti sundoi nė kėtė hapėsirė.
http://www.prehistory.it/sitoiningle...omare1eng.html
http://www.sciencebuzz.org/museum/ob...rooch/preroman

Emri i tij ėshtė i pėrhapur nė forma tjera edhe tek ilirėt e Ballkanit (Mezeii, Moesi, etj) dhe tek thrakėt (Mezenai), qė ka kuptimin "mėz", kalė i vogėl. Pastaj edhe paraqitja e tij nė betejė si njė kalorės lidhet me kulturėn e kėtyre ilirėve, qė mbanin kuaj.

Figura kalorėsish/kuajsh
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	209486705_87f4599f2b.jpg
Shikimet:	240
Madhėsia:	99,0 KB
NNJ:	1799

Emri:  s01cant8.gif
Shikimet: 264
Madhėsia:  55,3 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2009, 07:19   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Motive diellore dhe sfastika nga gjysma e parė e shek. 9 p.e.s.

Emri:  rosii3b.gif
Shikimet: 276
Madhėsia:  18,1 KB
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:10.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.