Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.4.2008, 16:54   1

Shkrim i cituar Ndotja nė Shqipėrinė Perėndimore 3 herė mė e lartė se nė BE


Citim:
Ndotja nė Shqipėri tre herė mė e lartė se nė vendet e BE-sė
9 prill, 2008

Shqipėria renditet mes vendeve me pėrqindjen mė tė lartė tė ndotjes, raporton nga Tirana agjencia MIA.

Specialisti i Institutit tė Shėndetit Publik (ISHP), Agron Deliu, tha se Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) ka kryer matje pėr ndotjen nė Shqipėri duke ardhur nė pėrfundimin se kjo ėshtė tre herė mė e madhe nė krahasim me vendet e BE-sė.

"Pėr pasojė, jeta e qytetarėve shqiptarė shkurtohet me 1,5 - 2 vjet, nė vend tė 7 muajve siē ėshtė rasti nė BE", - pohon Deliu.

Me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Shėndetit (7 prillit), ministri i Shėndetėsisė, Nard Ndoka, falėnderoi OBSH-nė pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė sistemit shėndetėsor shqiptar, duke shtuar se Shqipėria pėrballet ende me probleme tė shumta pėr shkak tė ekosistemit tė shkatėrruar dhe tė ndotjes, tė cilat "vijnė si pasojė e urbanizimit tė pėrshpejtuar".

http://www.turkishweekly.net/news.php?id=54278
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:49.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.