Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.4.2008, 16:32   1

TSr/ 1999: Masakra serbe e Pavlanit dhe Zahaēit, nė Pejė


Pavlan dhe Zahaq tė Pejės

Mė 14 maj 1999 nė fshatin Qyshk (2-3 km afėr Pejės) u vranė e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatė njė sulmi tė furishėm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.

Nė kėtė ditė tė kobshme pėr Qyshkun , u vranė e njė pjesė e tyre edhe u dogjėn: Ramė Dervish Gashi (65), Xhafer Ramė Gashi (40), Rrahim Dervish Gashi (55), Rasim Hysen Ramaj (45), Metė Shala (55), Selim Maxhun Gashi (50), Haki N. Gashi (45), Jashar Azem Gashi (58), Muharrem Azem Gashi (50), Avni Drevish Gashi (50), Skėnder Dervish Gashi (35), Musė Shaban Gashi(63), Ibish Kadri Gashi (55), Rrahim Shaban Gashi (55), Ahmet Rrustem Gashi (35), Emin Bekė Gashi (60), Emrush Krasniqi, mysafir nga Vranoci, Ismet Bajraktari, mysafir nga Raushiēi, Hasan Metė Hatamaj - mysafir nga Batusha, Gani Avdyl Hasanaj, mysafir nga Batusha, Hasan Ahmet Ēeku (70), Bedri Ahmet Ēeku (65), Isuf Shala, mysafir nga Grabofci, Ēaush Rrustem Lushi, Ardian Ēaushi (30), Ardian Ēaush Lushi (20), Osman Haxhi Lushi (48), Sefedin Haxhi Lushi (44), Avdullah Lush Lushi (45), Ukė Lush Lushi (43), Ramiz Lush Lushi (40), Xhafer Lush Lushi (35), Skėnder Lush Lushi (30), Nifa Din Kelmendi (55), Skėnder Din Kelmendi (50), Besim Din Kelmendi (38), Ardian Skėnder Dina (20), Rrahim Sylė Kelmendi (40), Xhemė Isuf Kelmendi (40), Mentor Shaban Kelmendi (22), Avdi Shaban Berisha (58) dhe Zeēir Aliaj - mysafir nga Zllopeku.

Nė mėngjesin e sė njėjtės ditė, forcat serbe kishin sulmuar edhe dy fshatra tė tjerė fqinje, Pavlanin dhe Zahaqin, dhe pasi kishin dėbuar nga shtėpitė e tyre gratė, fėmijėt dhe pleqtė, kishin vrarė mizorisht edhe 35 shqiptarė tė pafajshėm.

-Nė fshatin Pavlan u ekzekutuan:

1. Zymer Sadik Gashi (70), 2. Agush Selman Gashi, 3. Liman Hajzer Gashi, 4. Haxhi Rexhė Dreshaj (41), 5. Shaban Tahir Kelmendi(52), 6. Zenun Shala, mysafir nga Fusha e Pejės, 7. Musė Isuf Lulaj (75), 8. Rrahim Salih Nikēi (55), 9. Xheirane Brahim Nikēi(25), 10. Hatixhe Kamer Nikēi (50), 11.Ajshe Avdyli dhe 12. Gashi-Kelmendi (40).

-Ndėrsa nė Zahaē janė ekzekutuar kėta persona:

1. Zenel Bekė Berisha, 2. Shaban Kasem Neziraj, 3. Sadri Ymer Ramaj, 4. Faton Sadri Ramaj, 5. Valdet Nezir Ramaj, 6. Shpend Rexhė Hyseni, 7. Naim Hajrullah Hyseni, 8. Ismet Hajrullah Hyseni, 9. Haki Hajrullah Hyseni, 10. Sabit Hajrullah Hyseni, 11. Bajrush Avdyl Hyseni, 12. Fehmi Rashit Gjokaj, 13. Hysen Rashit Gjokaj, 14. Ruzhdi Halil Dobraj, 15. Muhamet Halil Dobraj, 16. Halil Halil Dobraj, 17. Bekim Ahmet Delijaj- rom, 18. Shaban Sokol Ramaj, 19. Zymer Osmanaj, 20. Shaban Osmanaj, 21.. Fakė Rexhep Murati - mysafir, 22. Demė Ahmet Hatashi, nga Leshani.


Nė masakrimin e civilėve shqiptarė kanė marrė pjesė:

-Formacioni "Frenki", njė njėsit komando i emėruar sipas udhėheqėsit tė tij Franko Simatoviē - "Frenki", e cila ka qenė pjesė e forcave speciale tė sigurimit shtetėror tė Serbisė, tė njohur edhe si "Crvene beretke" (Beretat e kuqe).

-"Operativna Grupa" ose "OPG" (grupi operativ), njė njėsit elitė i policisė serbe, pjesėtarėt e tė cilit me krenari kanė quajtur veten "Magla" (mjegulla), sepse pas aksioneve tė ndėrmarra ata nuk kanė lėnė ndonjė gjurmė. "OPG-ja" mėsohet tė ketė marrė urdhrat nga gjeneralė tė lartė nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Serbisė. Bazuar nė dėshmitė e disa burimeve serbe, pjesėtarėt e OPG-s kanė marrė pjesė edhe nė disa masakra tjera famėkeqe nė Kosovė, nė Abri tė Ulėt, nė Reēak, nė Pavlan, nė Zahaē etj.

-Njėsiti snajperist i Armatės sė Tretė "Jugosllave", grup qė theksohet tė ketė qenė nėn komandėn e drejtpėrdrejtė tė kryegjeneralit tė Armatės sė Tretė serbe. Pastaj, grupet paramilitare tė ashtuquajtur "Munja" (vetėtima). "Munja", nė njė raport tė organizatės "Human Rights Watch-it" (HRW), pėrshkruhen se "ka qenė njė mishėrim i ēuditshėm i policėve, kriminelėve dhe tė vetėquajturve patriotė, (plotėsisht nėn kontrollin e armatės dhe policisė), tė cilėt nga serbėt ishin konsideruar si legjendarė, pėr pėrleshjet e tyre qė kishin zhvilluar me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe pėr sulmet e pamėshirshme mbi civilėt shqiptarė".


  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.4.2008, 16:42   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ushtarėt serbė njihen pėr trima tė mėdhenj... kur nisen nė aksionet heroike pėr vrasjen e... civilėve! Nė video pėrmendet shprehimisht nga polic serb dhe qėllimi pėr vrasjen e krerėve shqiptarė.

"Eliminimi i elitės" ka qenė metoda mė direkte dhe mė e praktikuar kundėr nesh nga tė gjithė fqinjėt e dashur, me kulminim dhe zbatim tė vazhdueshėm nga regjimi ortodoks serb, islamik osman dhe kisha ortodokse greke.

Ironia e kėsaj ėshtė qė sot na hidhet "pa dashje" pėrpara sysh (nga pinjollėt e kriminelėve) fakti se "ku kemi pas ndonjėherė elitė ne"... Mė kujton kristianėt qė pasi shkatėrruan ēdo gjė dhe ndėrtuan sėmundjen e tyre mbi gėrmadhat e qytetėrimit tonė, dalin sot dhe thonė "ku e keni kulturėn burimore"...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:21.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.