Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.4.2008, 11:47   1
kalimtar/e
 

TSr/ 1912-44: Masakrat serbe nė Bujanoc


Citim:
Bujanoci

Tė likuiduar

1. Emin Ismaili, i njohur me emrin Gandi, u likuidua nė tetor tė vitit 1944 te Uji i Thartė, afėr kishės sė Lilancės. Ka qenė organizator dhe dashamir i sportit. Me moshė ishte 40 vjeē. Varri nuk i dihet.

2. Qamil Ismaili, vėllai i Gandit, nė tetor tė vitit 1944 u masakrua te uji i thartė, afėr kishės sė Liliancės, nė moshėn 20 vjeēare. Varri nuk i dihet.

3. Jonuz Hajrullahu, kėpuctar u likuida nė tetor tė vitit 1944 te uji i Thartė, afėr kishės sė Liliancės, nė moshėn 43 vjeēar. Varri nuk i dihet.

4. Zarif Shabani (gjellėbėrės) u likuidua nė tetor tė vitit 1944 te Uji i thartė afėr Liliancės nė moshėn 45 vjeē. Varri nuk i dihet.

Kėta serbosllavėt i morėn prej shtėpie dhe i dėrguan te uji i thartė afėr kishės sė Liliancės, ku i masakruan dhe i likuiduan nė mė mė brutale. Fajtor kryesor pėr likuidimin e tyre ka qenė Diēa Malli nga fshati Llopardicė, komuna e Bujanocit (Sipas kujtesės sė Hasan Imerit, i lindur mė 8 tetor 1919 nė Bujanoc, me profesion berber, tani nė pension dhe tė Nijazi Bektashit, i lindur mė 20 qershor 1933 nė fshatin Nasalcė, jeton nė Bujanoc prej vitit 1964.

Tėrnoci

Tė likuiduar

1. Muharrem Islam Osmani, nė tetor tė vitit 1944 nė Vranjė nė msohėn 30 vjeēare. Varri nuk i dihet.

2. Abdulla Ibrahim Zeqiri i njohur me emrin Dulla i Himės, u likuidua nė tetor tė vitit 1944 nė Vranjė nė moshėn 50 vjeēare. Varri nuk i dihet.

3. Asllan Ibrahim Rexhepi u likuidua nė moshėn 30 vjeē. Varri nuk i dihet.

4. Tefi Abdyrrahman Selimin u likuidua nė moshėn 40 vjeēare. Varri nuk i dihet.

5. Xhefer Sulejman Selimi u likuidua nė moshėn 48 vjeē. Varri nuk i dihet.

6. Shasivar Murtezi i njohur me emrin ēaēa, u likuidua nė moshėn 58 vjeēare. Varri nuk i dihet.

7. Ilmi Mustafė Arifi u likuidua nė moshėn 41 vjeē. Varri nuk i dihet.

8. Sadri Isuf Saqipi, u likuidua nė moshėn 33 vjeē. Varri nuk i dihet.

9. Arif Ali Arifi, i njohur me emrin Lika, u likuidua nė moshėn 47 vjeē. Varri nuk i dihet.

10. Xhemail Shaban Fazliun, nė tetor tė vitit 1944 e morėn prej shtėpie dhe besohet se ėshtė likuiduar nė Dubnicė, afėr Vranjės nė moshėn 62 vjeē. Varri nuk i dihet.

11. Alush Rasim Shabanin nė tetor tė vitit 1944 e morėn nga shtėpia nė Gjilan dhe i humbi ēdo gjurmė. Supozohet se e kanė likuiduar. Nė moshė 35 vjeēare. Varri nuk i dihet.

12. Jonuz Mehmet Jonuzin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė Gjilan nė moshėn 35 vjeē. Varri nuk i dihet.

13. Pashė Galip Ramizin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė Gjilan nė moshėn 35 vjeēare. Varri nuk i dihet.

14. Xheladin Halil Xhelilin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė Mal tė zi tė Shkupit nė moshėn 24 vjeēare. Varri nuk i dihet.

15. Jonuz Ademin nė nėntor tė vitit 1944 e morėn prej shtėpie dhe e likuiduan nė moshėn 35 vjeē. Varri nuk i dihet.

16. Ramadan Aqif Selimin – Terzia nė gushtė tė vitit 1946 e mori UDB`ja prej ushtrisė nė Zagreb dhe e dėrgoi nė UDB`nė e Maqedonisė nė Shkup ku e likuiduan mizorisht. Mė moshė ishte 26 vjeē. Varri nuk i dihet.

17. Ilmi Sherif Hetemin e likuiduan nė tetot tė vitit 1944 nė Mal tė Zi tė Shkupiut nė moshėn 24 vjeē. Varri nuk i dihet.

18. Zejnulla Hajdin Hebibin e likuiduan nė shtator tė vitit 1944 te ura e Mustafės nė Bujanoc, sot afėr xhamisė, nė moshėn 32 vjeē.

19. Ramadan Hajdara Nuredinin e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 te Kodra e Madhe nė moshėn 50 vjeē. Varri nuk i dihet.

20. Nuhi Hajdar Nuredinin elikuiduan nė tetor tė vitit 1944 nė fushtė tė Tėrnocit, nė moshėn 47 vjeē. Varri nuk i dihet (Ramadani dhe Nuhiu ishin vėllezėr).

21. Xhafer Halil Fejzullahun e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 te Kodra e Madhe, nė moshėn 33 vjeē. Varri nuk i dihet.

22. Vehbi Ismail Sylejmanin elikuiduan mė 25 nėntor tė vitit 1944 afėr shkollės “Muharrem Kadriu”. Ka qenė kryetar i Kėshillit nacionalēlirimtar. E vranė ēetnikėt Velimir i fshatit Levosojė, i njohur me emrin Vela dhe Gjorgje Kadiēa i Osllarės. Nė moshėn 32 vjeē.

23. Ali Veli Jonuzin e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 te kodra e madhe, nė moshėn 36 vjeē. Varri nuk i dihet.

24. Sadri Alishanin nga lagja Gash e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 te kodra e madhe nė moshėn 40 vjeē. Varri nuk i dihet.

25. Avdi Demirin nga mahalla Terzi e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 te kodra e madhe, nė moshėn 22 vjeē. Varri nuk i dihet.

26. Sali Aslan Selimin e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 te kodra e madhe, nė moshėn 28 vjeē. Varri nuk i dihet.

27. Mustafė Memet Xheladinin e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 mbi shtėpit e mahallės sė Terzive, nė moshėn 34 vjeē. Varri nuk i dihet.

28. Qemajl Nazif Hamidi u vra prej minave nė prill tė vitit 1945 nė fushė tė Tėrnocit. Mė moshė ishte 17 vjeē.

29. Veli Baki Limani u vra prej minave nė nėntor tė vitit 1945 nė fshatin Reptovė. Mė moshė ishte 27 vjeē.

30. Zejadin Sherif Haliti (ēekėrr) u vra prej minave nė prill tė vitit 1945 nė fushė tė Tėrnocit. Me moshė ishte 14 vjeē.

31. Isuf Feta Arifi nė dhjetor tė vitit 1944, komandanti i brigadės IV Maqedonase e lidhi pėr shtylle dhe e vrau me automat para masės sė popullit. Mė parė e rrėhėn tėrė natėn dhe tė nesėrmen e tubuan fshatin qė tė shikonte vrasjen. Tė njejtėn ditė prej tubimin morėn 80 fshatarė dhe i dėrguan nė Bujanoc, ku i morėn nė pyetje dhe i torturuan fizikisht dhe psiqikisht. Prej tyre ndanė nėntė veta dhe i dėrguan nė Vranjė (janė tė evidencuar te likuidimet). Isuf Arifi ishte me moshė 42 vjeē.

32. Xhemail Rashit Demirin nga lagja ēuvadar e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė fshatin Ropotovė nė moshėn 17 vjeē.

33. Diliman Fejzullahun nga lagja Gash, mė 1912 e morėn nga oborri i shtėpisė dhe e shpunė nė mėhallėn Strukar, ku e vranė nė moshėn 22 vjeēare.

34. Hajdar Nuredinin nga lagja Strukar nė vitin 1912 e vranė nė shtėpi tė vet, nė moshėn 50 vjeē.

35. Zenun Sejdiun (Pulanin) e vranė mė 1912 nė shtėpi tė vet nė moshėn 51 vjeēare.

36. Zeqir Rrahman Salihun nga lagja Strukar e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet, nė moshėn 49 vjeē.

37. Ahmet Dacin nga lagja Strukar e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet, nė mohsėn 48 vjeē.

38. Ramiz Demiri nga lagja Steke e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet nė moshėn 52 vjeē.

39. Axhi Osmanin nga lagja Steke e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet, nė moshėn 55 vjeē.

40. Raqip Sulejman Avdiun nga lagja Steke e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet nė moshėn 50 vjeē.

41. Bashkėshortėn e Raqip Sulejmanit nga lagja Steke e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet, nė moshėn 46 vjeēe.

42. Shaban Raqip Sulejmanin nga lagja Steke e vranė mė 1912 nė oborr tė shtėpisė sė vet. Prej njė shtėpie i vranė tė zotin Saqipiin, bashkėshortėn e tij dhe tė birin e Saqipit, Shabanin.

43. Kurtali Xhemshit Arifin nga lagja Tole e likuiduan nė gushtė tė vitit 1943 nė kufti tė fshatit Breznicė tė Bujanocit, nė moshėn 29 vjeē.

44. Habim Avdi Ramadanin nga lagja Xhaferi e likuiduan nė gusht tė vitit 1943 nė kufti tė fshatit Breznicė tė Bujanocit nė moshėn 25 vjeē.

45. Dalip Ramiz Dobėrēanin nga lagja Strukar e likuiduan nė gusht tė vitit 1943 nė kufi tė fshatit Breznicė tė Bujanocit, nė moshėn 27 vjeē.

46. Fehmi Jahi Zahiri nga lagja Strukar e likuiduan nė korrik tė vitit 1945, duke kryer shėrbimin ushtarak nė Kaēanik, nė moshėn 27 vjeē. Ėshtė varrosur nė Gazi-babė tė Shkupit.

47. Qamil Asllan Adilin nė gusht tė vitit 1946 e vrau UDB`ja nė moshėn 21 vjeē.

48. Shaban Emin Qazimin, i lindur mė 1958 e vranė te Zabeli i Strukarėve nė moshėn 24 vjeē. E vrau pylltari Luba i Vlladiēin Hanit.

49. Hevzi Zejnullah Sulejmanin, i lindur mė 1924 nė moshėn 20 vjeē ushtria serbe e ndezi mullarin me bar te livadhet e Shtekėve dhe e hodhėn nė zjarr. Familja e tijė emigroi nė Bursė tė Turqisė.

50. Nasjet Shukri Selimi, i lindur mė 24 shkurt 1966 nė Tėrnoc, nė moshėn 26 vjeē e vranė mė 10 nėntor 1992 te komanda e garnizonit, afėr hotelit Grand nė Prishtinė. Nasjeti ishte duke kaluar rrugės, por e vranė me pretekst se e kishte sulmuar rojėn e komandės me armė tė ftohtė dhe roja shtiu me automat. Atė ditė Nasjeti shkonte tė merrte diplomėn nė Fakultetin e Bujqėsisė nė Prishtinė dhe t`i blinte rrobat e dhėndėrrisė pėr dasmė. Ishte nxėnės dhe student i shkėlqyeshėm dhe prejardhjen e kishte nga njė familje intelekutale. U varros nė mėnyrė madhėshtore kombėtare dhe fetare. Pas vrasjės sė Nasjetit nė moshėn 26 vjeē, familjen e tij e arrestuan dhe e mbajtėn nė burgun e Prishtinės 24 orė. Pėr vrasjen e Nasjet Shukri Selimit i japin tė dhėna Galip Beqiri nga fshati Tėrnoc dhe Emrulla Lutfiu, po ashtu nga fshati Tėrnoc.

51. Shaip Kamber Shabani nė vitin 1944 e plagoi gjylja e topit te vendi Reka e Tėrnocit dhe pas 20 ditėsh, nė moshėn 35 vjeēare vdiq nė spitalin e Prizrenit.

Nasalca

Tė likuiduar

1. Kadanexhik Ajet Shananin e likuiduan nė maj tė vitit 1912 afėr fshatit ēerkez, te gropa e gėlqerės afėr xhadės sė vjeter, nė moshėn 16 vjeē.
E motra thotė se ishin afruar qė ta shpėtonin, sepse ai pėrpushej nėpėr qėlqere, por mė kot, sepse ai vdiq me mundime tepėr tė mėdha.

2. Bushat Qazimi e likuiduan gjermanėt nė dhjetor tė vitit 1944 nė Beograd, sepse iu ndihmonte partizanėve dhe luftonte kundėr tyre. Me moshė ishte 26 vjeē. Varri nuk i dihet.

Tė vrarė

1. Sabedin Asllani u vra nė dhjetor tė vitit 1944 mbi fshatin Lluēan, te Shkozat, ne moshėn 60 vjeē. E vranė sllavo-komunistėt ortodoksė.

2. Fejzulla Saliu u vra nė dhjetor tė vitit 1944 mbi fshatin Lluēan, te Shkozat, ne moshėn 58 vjeē.

3. Isa Fejzulli u vra nė dhjetor tė vitit 1944 mbi fshatin Lluēan, te Shkozat ne moshėn 45 vjeēare.

4. Lutfi Nuredini u vra nė dhjetor tė vitit 1944 mbi fshain Lluēan te Shkozat ne moshėn 35 vjeēare.

5. Ali Xhemaili u vra nė dhjetor tė vitit 1944 mbi fshatin Lluēan te Shkozat, ne moshėn 62 vjeēare.

6. Bektash Halimi u vra nė prill tė vitit 1944 nė oborr tė shtėpisė sė vet, nė moshėn 62 vjeē.

7. Mirije Misim Xhemaili pėr pak e pėsoi mė 18 nėntor tė vitit 1944 kur disa sllavokomunistė tentuan ta pėrdhunonin duke shtėnė me pushkė nė kokė tė saj. Mirija jetoi shtatė ditė pas plagosjes sė rėndė dhe vdiq duke lėnė dy fėmijė jetimė, djalin Xhemail dhe vajzėn Xhevrije Xhemaili. Vajra e saj Xhevrija jeton nė Kumanovė.

8. Asllan Din Rrahmani u vra mė 14 shtator 1944 te Pusi i Levasojės, nė moshėn 30 vjeē.

9. Bejzad Fejza-Salihu u vra mė 15 shtator 1944 te Ura e Erebicės (Ura e Thellėzės) nė moshėn 26 vjeēare.

10. Riza Selim Ismaili u vra mė 13 shtator 1944 ne ēerenec te vorret e Shkijėve afėr Samolicės, nė moshėn 50 vjeē.

11. Adem Kamber Ademi u vra nė nėntor 1944 te Kodra e Madhe, ne moshėn 30 vjeē. U varros nė fshatin Dobrosinė.

12. Xhemail Haliti u vra mė 13 tetor 1943 nė Surdilicė nė moshėn 20 vjeē.

13. Serjan Sulejmani u vra nė janar tė vitit 1945 te fshati Lisiēevė ndėrmjet Kragujevcit dhe Kralevės, nė moshėn 30 vjeē. E vranė policėt sllavokomunistė. Evarrosėn nė Lisiēevė pa ceremoni fetare. Kufoma e tij ndejti shtatė ditė pa hyrė nė dhe dhe kur e varrosėn nė shpinė ia gjetėn thikėn qė ia kishin ngulur, rrėfen Belul Sulejmani.

14. Fejzi Imer Salihu u vra nė dhjetor tė vitit 1944 nė fshatin Lluēan, te shkozat nė moshėn 60 vjeē.

15. Ahmet Zeqir Agushi u vra nė nėntor tė vititi 1944 nė fshatin Vėrban, nė moshėn 50 vjeē. U varros nė fshatin Nasalcė.

16. Selim Ramizi mė 7 janar 1945 duhej tė ekzekutohej duarlidhur por iku dhe shpetoi rastėsishtė prej plumbave sllavokomunistė.

Tė rėnė nė frontin e Sremit

1. Fejzi Beka u vra nė prill tė vitit 1945 nė Sllavonska Pozhega. Ka qenė luftėtarė i Brigadės VII sulmuese Shqiptare.

Tė plagosur

1. Kadri Ismaili nė janar tė vitit 1945 nė Budrovc u plagos nė Kėllk. Me moshė ishte 14 vjeē.

2. Belul Sulejmani i lindur mė 15 janar 1923 u plagos mė 15 prill 1945 nė Sllavonska Pozhega nė kėmbė tė majtė. Plumbin e mbajtin nė kėmbė 15 vjet.

Tė keqtrajtuar

1. Mejdi Ahmet Bektashin nė dhjetor tė vitit 1944 e morėn nga shtėpia dhe tentuan tė likuidonin. E rrahėn, e torturuan dhe ia thyen krahun e djathtė. UDB`ja e mbajti 24 orė nė fshaitn Dobrosinė, por e shpėtoi serbi Zhiko i Prronit tė madh, i cili jeton nė stacionin hekurudhorė tė Preshevės.

Tė arratisur

1. Nijazi Xhemaili mė nėntor tė vitit 1944 iku nė Kroaci, mė vonė u arratis nė Amerikė dhe prej atje nė Turqi. Jeton nė Bursė.

2. Rexhep Rexhepi nė nėntor tė vitit 1944 iku nė Kroaci u arratis nė Amerikė, por edhe ky emigroi nė Turqi dhe jeton nė qytetin Bursė (Sipas kujtesės sė Belul Sylejmanit i lindur mė 15 janar 1923 nė fshatin Nasalcė dhe tė Sulejman Kamber Ademit i lindur mė 12 shtator 1919 nė fshatin Nasalcė, jeton nė Bujanoc qė nga viti 1964).
vijon
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.4.2008, 11:48   2
kalimtar/e
 
Citim:
Lluēani

Tė likuiduar

1. Shefki Ramadinin nė vitin 1912, nė moshėn 23 vjeē, e morėn ushtar nė Bullgari dhe mbeti atje. Varri nuk i dihet.

2. Dehar Fejzullahu nė vitin 1912, nė moshėn 22 vjeē, e morėn ushtar nė Bullgari dhe mbeti atje. Varri nuk i dihet.

3. Sulejman Hisa nė vitin 1912 nė moshėn 19 vjeē e morėn ushtar nė Bullgari dhe mbeti atje. Varri nuk i dihet.

4. Dehar Isenin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė moshėn 26 vjeē. Varri nuk i dihet. Besohet ta ketė likuiduar UDB`ja e Preshevės nė fushėn e Miratocit.

5. Ramadan Ahemitnė e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė moshėn 30 vjeē. Varri nuk i dihet. Besohet ta ketė likuiduar UDB`ja e Preshevės nė fushėn e Miratocit bashkė me Dehar Isenin.

6. Zejadin Selimin mė 7 janar tė vitit 1945 e morėn dy policė serbė dhe rrugės pėr nė Bujanoc e likuiduan nė moshėn 29 vjeē. Varri nuk i dihet.

7. Fakri Limanin e likuiduan mė 22 janar 1945 nė fshatin Bushtran tė Preshevės, mė saktėsishtė midis Bushtranit dhe Brodosellcės, nė moshėn 24 vjeē. Varri nuk i dihet.

8. Xhelil Bajramin e likuiduan nė tetor tė vitit 1944 nė Prēinjė, nė moshėn 18 vjeē. Varri nuk i dihet.

9. Jonuz Limanin e likuiduan mė 7 janar 1945, nja 300m mbi fshatin Lluēan, te mullinjtė Binak, nė moshėn 30 vjeē.

10. Rexhep Amidi, 40 vjeē.

11. Sali Veseli, 19 vjeē.

12. Esat Bajram Ibrahimi, 39 vjeē.

13. Rashit Fejzullahu, 35 vjeē.

14. Kurtesh Murat Bajrami, 34 vjeē.

15. Sali Raqipi, 19 vjeē.
Shtatė personat e lartpėrmendur, nga numri 9 deri nė nurmin 15 u vranė tė Mullinjtė Binak, nja 300 m mbi Lluēan nga Brigada XVI. Nė kėtė grup ishte edhe Fehmi Jakupi, i cili i zgjidhi duartė, iku nga rreshti i personave qė i pushkatuan dhe shpėtoi.

16. Musa Selimin e likuiduan nė shkurt tė vitit 1945 nė fshatin Lluēan, nė moshėn 27 vjeē.

17. Shain Selimi (babai i Musa Selimit) vdiq nga torturat e partizanėve sllavokomunistė nė shkurtė tė vitit 1945 nė fshatin Lluēan, nė moshėn 66 vjeē.

18. Lutfi Selimin (djalė i Shainit dhe vėlla i Musa Selimit) e vranė mė 1945 nė Llojan nė moshėn 40 vjeē.

19. Faik Jakupin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė Bujanoc nė moshėn 41 vjeē.

20. Mejreme Mehmetin nga lagja Dikullarė e vranė nė shtator tė vitit 1944 nė Lluēan nė moshėn 8 vjeēe.

Tė plagosur

1. Nexhibe Demirin e plagosėn nė gusht tė vitit 1944 nė Lluēan te lumi i Tintarit nė moshėn 48 vjeēe.

2. Barije Demirin e plagosėn nė moshėn 30 vjeē.

3. Merheme Demirin e plagosėn nė moshėn 35 vjeēe ( Tė trija u plagosėn nė Lluēan) (Sipas kujtesės sė Isuf Isufit, i lindur mė 15 maj 1930 nė fshatin Lluēan ku edhe jeton dhe sipas kujtesės sė Elmije Sabedinit, e lindur mė 3 mars 1929 nė fshatin Tėrnoc, e cila flet pėr tė plagosurit nga serbosllavėt).

Turija

Tė likuiduar

1. Murat Halitit i humbi gjurma nė Jemen, ku mė 1913 e kishte dėrguar Turqia. Me moshė ishte 22 vjeē. Varri nuk i dihet.

2. Shukri Ahmetin e likuiduan forcat e PSKēK`sė nė tetor tė vitit 1944, nė moshėn 24 vjeē. Varri nuk i dihet.

3. Evzi Mehmetin e likuiduan nė gusht tė vitit 1944 nė Lluēan, buzė lumit Moravė, nė moshėn 20 vjeē. Varri nuk i dihet (Sipas kujtesės sė Sadulla Ebibit, i lindur mė 12 korrik 1898 nė fshatin Turi tė rrethit tė Bujanocit.

Breznica

Tė likuiduar

1. Vesel Sejdiun e likuiduan nė prill tė vitit 1945 nė plevicėn e vet. E vrau OZN`ja nė moshėn 70 vjeē. Varri nuk i dihet.

2. Hasan Ruhanin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė vendin e quajtur Ushi, nė moshėn 40 vjeē.

3. Adem Jonuzin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė vendin e quajtur Ushi nė moshėn 50 vjeē.

4. Emin Emerllahun e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944, nė Ushi nė moshėn 45 vjeē.

5. Musli Zenėn e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944, nė Ushi nė moshėn 36 vjeē.

6. Asllan Abazin e likuiduan nė nėntor tė vitit 1944 nė Ushi nė moshėn 51 vjeē.

Vrasja e Osman Shabani Sylejmanit

Mė 1996 nga Bujanoci pėr nė Klenikė u nis me mikrobusin e vet "Mercedes" taksisti Osman Shaban Sylejmani dhe nuk u kthye mė. Rrugės nė ēekliēki Zabel, atė e vrau mizorisht serbi Nebojsha Jovanoviē.
Nebojsha shtiu dy herė me armė zjarri nė kokėn e Osmanit. Kur vėrejti se Osmani ishte ende gjallė, ai ra disa herė me dru nė kokė. Tė nesėrmen mė 2 shkurt 1996, krimineli Nebojsha pėr t`i zhdukur gjurmet e krimit, mori dy litra naftė, letra dhe dru dhe e ndezi kufomėn e Osmanit. Meqė kufoma ishte ngrirė, ajo u dogj sapak nė anėn e majtė, ai mblodhi sėrish krėnde e dru dhe e mbuloi kufomėn, duke vjedhur unazėn, orėn e dorės, kėpucėt dhe mikrobusin.
Familja e Osmanit vuri nė dijeni organet pėr zhdukjen e tij. Krimineli Nebojsha Jovanoviē, i lindur mė 11 tetor 1973 nė fshatin Sejac, komuna e Bujanocit, u kap dhe u hodh nė gjyq. Para gjyqit tė Vranjės mė 14 maj 1996 dhe 17 maj 1996 katili Nebojsha jo vetėm qė nuk u pendua, por tregoi fytyrėn e kriminelit dhe gjakpirėsit tė vėrtetė: ai deklaroi se Osmanin nuk e ka njohur fare dhe se me tė nuk ka pasur asnjė ngatėrresė, porse e kishte vrarė nga qejfi pėr tė vrarė shqiptarė, se ai nga 20 vjet burg tė dėnimit nuk do ti mbante 20 ditė dhe se do tė dėrgonin nė Kosovė tek do tė vriste shqiptarė tė tjerė.

Tė plagosur

1. Habib Haliti u plagos mė 1944 nė Kozarnik, nė moshėn 32 vjeēare.

Tė burgosur

1. Lam Ruhani i njohur me emrin Lam Breznica i lindur mė 12 qershor 1912 u dėnua nė Nish mė 1948, nė gjyqin ushtarak me 10 vjet burg, pa tė drejta qytetare 3 vjet. I mbajta 5 vjet, thotė xha Lam Breznica, por mė shumė kam vuajtur nėn hetime se sa nė burg.

2. Saqip Ramė Zymberi i lindur mė 2 tetor 1950 u gjykua mė 8 dhjetor 1985 nė Vranjė dhe u dėnua 4 vjet burg, qė e vuajti nė Nish. U lirua mė 8 dhjetor 1989.

3. Imer Limani i lindur mė 18 shkurt 1965, u gjykua nė Vranjė dhe mė 27 nėntor 1990 u dėnua njė muaj burg.

4. Bajram Selmani, i lindur mė 26 maj 1989, u dėnua mė 8 gusht 1963 nė Vranjė me njė muaj burg.

5. Aqif Arifi i lindur mė 24 janar 1969 u gjykua nė Vranjė dhe u dėnua 3 muaj qė i vuajti gjithashtu nė Vranjė.

6. Ramiz Kadri Arifi, i lindur mė 9 shkurt 1955, u dėnua mė 27 maj 1969 me 5 muaj burg, qė i mbajti nė Vranjė, ku edhe u gjykua. Mė 25 mars 1983 Ramiz Arifi u dėnua pėr herė tė dytė me 7 vjet burg, qė e vuajti nė burgun e Nishit.

Breznica e poshtme

Tė burgosur

1. Sadik Avdil Sadiku prej vitit 1947 deri mė vitin 1950 ėshtė keqtrajtuar dhe burgosur disa herė nga tre-katėr muaj nga pushteti i atėhershėm sllavokomunist.

Pribovci

Tė likuiduar

1. Ali Nezir Sadiku nė moshėn 23 vjeē u likuidua mė 1914 nė Simitli tė Bullgarisė. Varri nuk i dihet.

2. Shefki Ali Sadiku u likuidua nė maj tė vitit 1945 nė Ferizaj. Mė vonė Shefkiut ia likuiduan edhe djalin nė moshėn 31 vjeē.

3. Hysen Fejzulla Sylaj nė moshėn 20 vjeē qe i likuiduar nė vitin 1946 nė ushtri. Varri nuk i dihet.

Tė vrarė

1. Shaip Tahir Murati u vra nė shtator tė vitit 1943 te Prroni i keq nė fshatin Qestelinė, nė moshėn 16 vjeē.

2. Hasan Ali Fetahu, i lindur mė 1918 u likuidua nė gusht tė vitit 1944 nė Novosellė, nė moshėn 26 vjeē.

3. Adem Ramiz Demiri i lindur mė 1922 u likuidua nė nėntor tė vitit 1944 nė fshatin Laēiē.

4. Hal Murat Tahiri, i lindur mė 1918 nė nėntor tė vitit 1944 u plagos rėndė nė Gjilan dhe rrugės pėr nė shtėpi vdiq.

5. Ramadan Mahmut Sherifi, i lindur mė 1917 nė nėntor tė vitit 1944 pasi u plagos , vdiq rrugės pėr nė shtėpi.

Tė plagosur

1. Hasan Nezir Sadiku i lindur mė 1902 u plagos nė korrik tė vitit 1944 afėr fshatit Sedllarė. Me moshė ishte 42 vjeē.

Tė burgosur

1. Shefki Habib Sulejmani i lindur mė 1957 u burgos mė 1981 dhe gjyqi ushtarak nė Lubjanė e dėnoi 5 vjet burg. Me moshė ishte 24 vjeē (Sipas kujtesės sė Ramadan Ismailit, i lindur mė 12 gusht 1928 nė fshatin Priboc, jeton nė Bujanoc qė nga viti 1963).

Dobrosina

Tė likuiduar

1. Liman Asan Emini u likuidua mė 1912 nė Selanik nė moshėn 22 vjeēare. Varri nuk i dihet.

2. Sulejman Saliu u likuidua mė 1912 nė Mishė, nė moshėn 23 vjeē. Varri nuk i dihet.

3. Latif Ademi u likuidua mė 1912 te Kodra e Ligit tė madh duke ikur pėr nė Shkup. Me moshė ishte 24 vjeē. Varri nuk i dihet.

4. Hamdi Sulejman Hajdari u likuidua nė nėntor tė vitit 1944 te Balli Tėrahan nė moshėn 28 vjeē.

5. Rexhep Sulejman Hajdari u likuidua nė nėntor tė vitit 1944 te Balli Tėrahan, nė moshėn 26 vjeē.
Kėta dy vėllezėr i vranė pjesėtarėt e brigadės XVI, komandant i sė cilės ishte Bllazha Jovanoviēi.

6. Nuhi Liman Shaqiri u likuidua nė tetor tė vitit 1944 te fshati Levesovė, nė moshėn 45 vjeē.

7. Muharrem Shaban Iseni, i lindur mė 1922, u likuidua nė tetor tė vitit 1944 nė tė hyrė nė Bujanoc, nė moshėn 22 vjeē.

8. Bajram Isuf Bajrami u likuidua nė tetor tė vitit 1944 nė tė hyrė nė Bujanoc, nė moshėn 45 vjeē.

9. Ismail Halil Rexhepi u likuidua nė tetor tė vitit 1944 nė fshatin Nasalcė nė moshėn 50 vjeē.

10. Dalip Lim Bajrami i lindur mė 1926 u likuidua nė janar tė vitit 1945 afėr Gllovcit nė Drenicė nė moshėn 19 vjeē.

11. Tahir Adem Aliu u likuidua nė prill tė vitit 1941 te Molla e Kuqe, nė moshėn 50 vjeē.

Tė plagosur

1. Sulejman Liman Shaqiri u plagos nė tetor tė vitit 1944 nė fshatin Osllarė, nė moshėn 48 vjeē. Lam Breznica

Tė burgosur

1. Ukshin Shaban Neziri nė janar tė vitit 1945 u dėnua nė Nish me 20 vjet burg. Vdiq prej torturave fizike nė burgun e Nishit, nė moshėn 49 vjeēare.

2. Fadil Mustafė Rexhepi u burgos mė 1987 dhe u dėnua 6 vjet burg nė gjyqin ushtarak te Beogradit. Njė vjet burg e vuajti nė Beograd kurse 4 vite nė Valevė (Sipas kujtesės sė Elmi Sylejmanit i lindur mė 2 gusht 1922 nė fshatin Dobrosinė, jeton nė Bujanoc qė nga viti 1970 dhe te Bajram Hasanit, i lindur mė 15 mars 1937 nė fshatin Dobrosinė, jeton nė Bujanoc qė nga viti 1965).

Tė plagosur nė frontin e Sremit

1. Evzi Ibrahim Bediu i lindur mė 1922, u plagos nė prill tė vitit 1945 nė Shid, fronti i Sremit, nė moshėn 23 vjeē.

Letovica

Tė likuiduar

1. Ferat Rrahim Rrustemi u likuidua mė 1916 nė Kėrēovė, nė moshėn 25 vjeē. Varri nuk i dihet.

2. Ahmet Latifi u likuidua mė 1916 nė Kėrēovė, nė moshėn 24 vjeē. Varri nuk i dihet.

3. Durak Halimi u likuidua mė 1916 nė Kėrēovė, nė moshėn 23 vje4. Varri nuk i dihet.

4. Ismail Veli Ismaili u likuidua nė janar tė vitit 1944 nė Konēul nė moshėn 25 vjeē.

5. Musa Ibrahim Sinani u likuidua nė janar tė vitit 1944 nė Miratoc nė moshėn 19 vjeē.

6. Ramadan Selman Zymberi u likuidua nė janar tė vitit 1944 nė Vranjė nė moshėn 50 vjeē.

7. Ramadan Idriz Idrizi u likuidua nė janar tė vitit 1944 nė Vranjė nė moshėn 51 vjeē.

8. Ilmi Jahi Fetahu u likuidua nė tetor tė vitit 1944 nė fshatin Raincė, nė moshėn 20 vjeē.

9. Beqir Sulejman Beqiri, u bra nga mina nė shtator tė vitit 1944 nė fshatin Lluēan, nė moshėn 17 vjeē.

Tė rėnė nė frontin e Sremit

1. Shefki Osman Latifi u likuidua nė prill tė vitit 1944 nė Shid, fronti i Sremit, nė moshėn 20 vjeē.

Tė burgosur

1. Bejtualla Mustafė Memeti nė maj tė vititi 1945 u dėnua nė Vranjė me 20 vjet burg. Burgun e mbajti nė Nish (12 vjet). Me moshė ishte 30 vjeē.
http://presheva.com/histori/masakratnebujanoc.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.