Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.4.2008, 11:53   1
kalimtar/e
 

Pėrfundoi restaurimi i Mauzoleut tė mbretit Gent


Citim:
Gubbio (Itali), 11 prill - Pas katėr viteve punė tė ekspertėve nė rehabilitimin e objekteve antike me qėllim shpėtimin nga shkatėrrimi, degradimi dhe braktisja tė njė ndėr veprave mė tė rėndėsishme tė historisė dhe kulturės antike shqiptare, pėrfundon restaurimi i Mauzoleut qė ruan eshtrat e mbretit Gent tė Ilirisė. “Pėr tė vėrtetuar shkencėrisht se pėr nder tė cilės figurė historike ishte ngritur nė tė vėrtetė objekti, pasi pozicionet e historianėve ishin kontradiktore, me kėrkesė tė Lidhjes Nacionale Shqiptaro-Arbėreshe (LNSHA), u ngrit njė komision vlerėsimi me ekspertė tė historisė dhe arkeologjisė nė Itali nė pėrbėrje tė tė cilit ishte dhe Presidenti i Lidhjes, shkrimtari Alban Kraja”, sqarojnė nga zyra e shtypit dhe informacionit tė LNSHA-sė.

Kraja pėrmes fakteve historike tė pakontestueshme, arriti tė binde autoritetet lokale tė qytetit Gubbio dhe ata tė Ministrisė sė Kulturės italiane qė ta njihnin kėtė repert tė rėndėsishėm arkeologjik, unik tė llojit tė tij nė mbarė Italinė, si trashėgimi jo vetėm tė kulturės romake por edhe asaj iliro - shqiptare. Njė meritė tė veēantė nė sensibilizimin e opinionit publik dhe nė nisjen e projektit qė konkludoi me restaurimin e objektit nė fjalė, luajti dhe LNSHA-ja, e cila prej vitesh zhvillon nė sheshin pėrballė Mauzoleut, manifestimin me temė “Jam ilir, jam shqiptar”. Tani, tek targeti mbi historinė e objektit, pėr herė tė parė pranohet qė ky Mauzole romak ėshtė i mbretit Gent tė Ilirisė.
http://www.lajmpress.com/?faqe=shfaqlajm&id=1185
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.4.2008, 11:56   2
allianz
 
Unė e di nėpėr tym qė Genti vdiq nė luftė e sipėr... Ē'do nė Itali ai?

Kėto dokumentet e tanėve qė kanė paraqit nė bashkinė dhe ministrinė nė fjalė janė publiku nė ndonjė vend apo prapė do humbasin si gjithmonė nė ndonjė dollap qė do e zėrė flaka?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:38.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.