Kthehu   Kreu > Vargmal - Intl. edition > The Albanian Question
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.4.2008, 16:19   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar 2008: Serb terrorists charged over Mitrovica arson attack


Citim:
Serbs charged with terrorism for Kosovo violence: police
4/17/2008

PRISTINA - Kosovo police said Wednesday they had laid terrorism charges against 21 Serbs accused of torching two border posts in protest at Kosovo's declaration of independence from Belgrade.

"Criminal charges against the suspects were brought to the prosecutor because there is a reliable suspicion that the suspects have committed the criminal act of terrorism," the police said in the statement.

The suspects, whose identity was not revealed, were charged in connection with arson attacks on two posts on the Kosovo-Serbia boundary.

Ethnic Albanian-majority Kosovo proclaimed independence from Serbia on February 17 and has since been recognised by nearly 40 countries, including the United States, Britain, France, Italy and Germany.

Backed by its traditional ally Russia, Serbia has rejected the move as illegal.

Kosovo has been under UN administration since the end of 1998-1999 conflict between Serbian armed forces and ethnic Albanian separatists.

ih/ks/gh / 04/16/2008 14:47 GMT

http://www.turkishpress.com/news.asp?id=226421
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.4.2008, 16:30   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	79835056.jpg
Shikimet:	126
Madhėsia:	39,3 KB
NNJ:	1358

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	79835072.jpg
Shikimet:	140
Madhėsia:	51,4 KB
NNJ:	1359

Pictures show the burning border station Brnjak, connecting Serbia with the ethnically divided town of Mitrovica on February 19, 2008. Angry Serbs destroyed two checkpoints on the Kosovo-Serbia border in arson attacks on Tuesday, prompting NATO forces to intervene for the first time since Kosovo declared independence. © AFP / Dimitar Dilkoff
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:09.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.