Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.5.2008, 17:01   1

Shkrim i cituar Z1: Prodhimi dhe tregu bujqėsor (i parregulluar)


Mbulim i bujqėsisė, blegtorisė, pemėtarisė, bletarisė etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.5.2008, 17:03   2

Shkrim i cituar Tiranė: Prodhimi vendas ul ēmimet e ushqimeve


Prodhimet bujqesore kane pesuar ulje keto dy javet e fundit, si rezultat i futjes ne tregje te prodhimeve vendase. Sipas statistikave te Ministrise se Bujqesise, Ushqimit dhe Mbrojtjes se Konsumatorit (MBUMK), gjate kesaj jave ne krahasim me javen e kaluar, cmimet e rreth 50% te artikujve bujqesore kane shenuar ulje.

http://www.kohajone.com/html/artikull_25506.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.6.2008, 17:34   3

Shkrim i cituar Rrashbull: Fermerėt derdhin nė arkėn e komunės 10 milionė lekė


Komuna e Rrashbullit ėshtė ndėr tė paktat njėsi vendore qė ka mundur tė mbledhė deri mė njė taksėn pėr tokėn. Kėtė vit nė buxhetin e komunės ėshtė parashikuar qė kjo taksė tė shkojė nė 10 milionė lekė nė cilėsinė e tatimit mbi tokėn. Fermerėt e komunės nė mėnyrė tė pėrvitshme paguajnė detyrimin, ndėrsa nė shumė lagje e fshatra komuna ka realizuar investime duke synuar t’i shndėrrojė nė investime taksat e mbledhura.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=51945
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.6.2008, 19:44   4

Shkrim i cituar Prodhimi vendas: Duhen $150 mln pėr nxitjen e bujqėsisė


Ēmimet e produkteve bujqėsore nė vendin tonė janė totalisht tė pakontrollueshme dhe rėnia aktuale e ēmimeve ėshtė sezonale. Pėr tė nxjerrė vendin nga kjo amulli, Kėshilli i Agrobiznesit Shqiptar ka kėrkuar nga qeveria 150 milionė dollarė me qėllim nxitjen e prodhimit bujqėsor.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-06-06.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.6.2008, 07:21   5

Shkrim i cituar Vreshta, fermerėt dyfishojnė sipėrfaqet e mbjella


Dy vitet e fundit, njė ndėr sektorėt e bujqėsisė qė ka filluar tė ripėrtėrihet ėshtė vreshtaria, pėr tė cilėn qindra fermerė kanė filluar tė investojnė, duke ngritur parcela tė reja me hardhi tė varieteteve tė ndryshme. Sipas njė studimi tė Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit, rreth 53% e familjeve fermere janė tė angazhuara totalisht nė punėt e vreshtarisė.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=7356
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2008, 07:16   6

Shkrim i cituar Perėndimor: Agrobiznesi i paralizuar


Prodhimi kombėtar, ose mė saktė industria e agrobiznesit, ka ngecur nė stadin e njė paralize tė plotė. Nuk ka investime. Ministria e Bujqėsisė bėnė propagandė pėr prioritet dhe mbėshtetje, por nuk vepron konkretisht, as me investime direkt dhe as me kreditime ndaj fermerėve dhe grupeve tė fermerėve, ose prodhuesve tė produkteve agroushqimorė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.6.2008, 15:05   7

Shkrim i cituar Perėndimor: Investimet bujqėsore drejt pemėtarisė


Pogradec-Rrethi i Pogradecit kėtė vit i ėshtė kthyer punės si asnjė vit tjetėr. Deklarat vjen nga drejtori i bujqėsisė sė rrethit Vasfi Dulellari dhe kėtė fakt ai e ilustron me shifra konkrete .Rrethi i Pogradecit ka njė sipėrfaqe toke prej 17 mijė e 500 ha, nga e cila 8 600 ha tokė bujqėsore dhe4 600 ha janė pemė frutore dhe pjesa tjetėr vreshtari

http://www.shekulli.com.al/news/47/A...008-06-17.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2008, 15:51   8

Shkrim i cituar Fier: Subvencionohen 141 fermerė pėr pemėtari


Nė rrethin e Fierit ka nisur subvensionimi nė vlera monetare pėr fermerėt qė kanė aplikuar nė projektin pėr mbjellje nė pemėtari, vreshtari dhe ullishta. Pas pėrfundimit tė procesit tė aplikimeve, kanė mundur tė kualifikohen 141 fermerė tė qarkut Fier, ku gjysma prej tyre, janė shpėrblyer pėr sipėrfaqen e mbjellė nė kulturat e pemėtarisė, vreshtarisė dhe ullishteve. Njė gjė e tillė ėshtė bėrė nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara nga Ministria e Bujqėsisė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2008, 11:58   9

Shkrim i cituar Fier: Fermerėt i kanė kthyer sytė nga toka


Nga vizitat qė ka realizuar ministri Gjana, me ekipe tė gėrshetuara sipas problematikave, nė disa komuna e rrethe tė vendit, si nė Shkodėr, Malėsi e Madhe, Burrel, Vlorė, Sarandė e nė Fier, vėrejmė me kėnaqėsi se ėshtė rritur interesimi i pronarėve tė tokave pėr ta vėnė tokėn nėn kulturė, sipas interesave private qė kanė fermerėt. Duke eksploruar nė thellėsi zonat fushore, kodrinore dhe ato malore, rezulton se Qarku i Fierit ėshtė zona mė intensive e bujqėsisė sė vendit, me prodhimtarinė mė tė lartė nė fermat bujqėsore.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=52571
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2008, 19:16   10

Shkrim i cituar Shkumbin: Fara hibride e misrit e importuar nga Franca dėmton bujqit shqiptarė


Shkumbin: Fermerėt e komunės Pajovė tė Peqinit kanė protestuar dje pėr skarcitetin e prodhimit tė kulturės sė misrit nga fara jo cilėsore e blerė nė njėsitė e miratuara nga strukturat pėrkatėse shtetėrore. Janė me qindra hektarė tė mbjellė nė kėtė zonė, qė nuk kanė marrė asnjė kokėrr misėr nga prodhimi i sivjetshėm.

Si rrallė ndonjėherė kohėve tė fundit, skandali i mbjelljeve pa bereqet nė Peqin e zona tė tjera tė Elbasanit, ka alarmuar deputetė e drejtues institucionesh.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=42725
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.9.2008, 18:22   11

Shkrim i cituar Panariti: Farat e misrit janė OMGJ


Sekretar i LSI-se pėr Bujqėsinė dhe Mjedisin Edmond Panariti, deklaroi sot ka denoncuar atė qė po ndodh nė bujqėsi, me farėrat e importuara. Sipas Panaritit, fara e ardhur nė vend ėshtė e modifikuar gjenetikisht , duke shkelur ligjet nė fuqi.

“Kjo sepse pėr tė ruajtur eksluzivitetin e patentės sė tyre, firmat prodhuese i programojnė gjenetikisht kėto fara pėr tė prodhuar vetėm njė sezon, nė mėnyrė qė fermerėt tė mos mbledhin fare pėr sezonin e ardhshėm dhe njėkohėsisht tė pengohet transmetimi i tipareve tek bimėt e tjera tė vendit. Por pėrveē dėmit tė madh tė shkaktuar kėtė vit, futja e kėtyre farėrave OMGJ, nė radhė tė parė bie ndesh me ligjin e ushqimit dhe atė tė ruajtjes sė biodiversitetit”-theksoi Panariti pėr mediat.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqflash&LajmID=26727&flashkat=Aktual...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.9.2008, 11:46   12

Shkrim i cituar Korēė: Fara shterpė e patates, 100ha pa prodhim


Pas skandalit tė misrit pa kokrra, njė tjetėr skandal evidentohet nė juglindje tė vendit, kėtė radhė me pataten. Tė paktėn 100 hektarė tė mbjella mė kėtė kulturė nė komunat Vreshtas e Pirg tė Korēės nuk do tė marrin nga parcelat e tyre kėtė prodhim, qė ėshtė bazė e tė ardhura pėr mbijetesėn e familjeve. Tė alarmuar nga ky fakt, ata kanė trokitur nė dyert e pushtetit lokal, nė Drejtorinė Rajonale tė Bujqėsisė pėr zgjidhjen e problemit. Sipas fermerėve, ky fenomen, qė ndodh pėr herė tė parė nė kėto zona, mendohet tė ketė si shkak farėn e blerė, ndėrkohė qė i bėjnė apel qeverisė, veēanėrisht Ministrisė sė Bujqėsisė pėr ndihmė.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=43389
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2008, 19:31   13

Shkrim i cituar Prishtinė: "Investoni nė bujqėsi!"


Shqipėria e Veriut ėshtė njė vend me tokė pjellore dhe me kushte shumė tė pėrshtatshme pėr bujqėsi e agroindustri, ndėrkohė qė nė tregun e saj me 2 milionė konsumatorė prodhimi bujqėsor ende nuk e mbulon tėrėsisht konsumin nė mallrat mė tė rėndėsishme.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=706
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.11.2008, 16:07   14

Shkrim i cituar Fier: Bujqit anashkalojnė direktivat shtetėrore pėr grurin


Fermerėt, duke marrė parasysh rastin e misrit shterpė shprehen se farėrat e lėshuara nga shteti nuk janė tė besueshme. Nga ana tjetėr, Drejtoria e Bujqėsisė Fier deklaron se nuk ka dėmshpėrblim pėr ata fermerė qė anashkalojnė mendimin e specialistit, lidhur me farėrat.

Vetėm gjatė javės sė fundit tė tetorit dhe ditėve tė para tė muajit nėntor, sipėrfaqe tė tėra toke nė Qarkun e Fierit janė mbjellė me farė gruri tė pakontrolluar dhe certifikuar. Ky veprim i fermerėve cilėsohet nga specialistėt e bujqėsisė si njė proces qė do tė sjellė dėshtim tė prodhimit tė grurit pėr vitin e ardhshėm. Konfirmohet zyrtarisht se tonelata tė tėra grurė tė pėrfituar nga prodhimi i verės sė vitit 2008, po pastrohen nga fermerėt prej farėrave tė bimėve tė kėqija dhe pa asnjė kontroll tė specialistėve tė bujqėsisė po hidhen nė tokė nė cilėsinė e farėrave, nė kėtė sezon mbjelljesh.

Fermerėt shprehen se e gjithė kjo ndodh nga frika e cilėsisė sė farėrave qė qarkullojnė nė pikat e shpėrndarjes.

"Agronomi, qė ne pyesim, nuk e ka provuar mbjelljen e farės qė ne blejmė", tė thotė Asqeri Nuhu, njė fermer, por ne e provojmė nė tokėn tonė. Do tė thotė qė ne po luajmė si nė njė lojė fati. Ne nuk mund tė pėrballojmė dot qė tė blejmė farėra tė certifikuara, sepse jo vetėm garancia qė mungon nė to, por edhe ēmimi ėshtė i papėrballueshėm. Farėrat kushtojnė shtrenjtė, garanci asnjė nga pikat e shpėrndarjes sė tyre nuk jep".

Njė fermer tjetėr thotė se "punimi i tokės ka shkuar 25 mijė lekė dynymi, por duhen edhe procese tė tjera dhe 35 mijė lekė pėr dynym kushton vetėm mbjellja", sipas tij, blerja e farės do tė ishte njė shpenzim i tepėrt, sidomos nė kushtet kur kjo farė nuk ėshtė e garantuar, siē ndodhi me misrin sivjet.

Petraq Profka, fermer nga fshati Levan i Fierit, thotė se nuk ka frikė tė mbjellė farėn e grurit tė pa certifikuar, sepse e ka provuar edhe vitin e kaluar, kur plasi pėr herė tė parė skandali i cilėsisė sė farėrave qė shiteshin si tė certifikuara nga shteti.

Mbi 1000 hektarė tokė bujqėsore nė Rrethet Lushnjė e Fier janė mbjellė nė kėtė mėnyrė e konsiderohen si sipėrfaqe tė rrezikuara nga dėshtimi i prodhimit.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=52956
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2008, 22:58   15

Shkrim i cituar Fier: Pesticidet e skaduara, dėshton prodhimi i patates


Pesticidet e skaduara po dėshtojnė prodhimin e patates nė zonėn e Kafarajt nė komunėn Frakull. Fermerėt shprehen se pavarėsisht dezinfektimit tė kėsaj bime me pesticide pėr t’i mbrojtur nga sėmundja, rezultati ėshtė negativ. Dhjetėra hektarė tė mbjellė me patate janė prekur nga sėmundja dhe fermerėt ankohen pasi nuk kanė marrė thuajse fare prodhim.

Kreu i kėshillit tė komunės Frakull, Dashnor Troka thotė se nuk ėshtė hera e parėqė fermerėt e kėsaj zone dėmtohen nė prodhimet e tyre. Sipas tij shkak pėr kėtė janė pesticidet e skaduara.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-12-02.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.2.2009, 08:30   16

Shkrim i cituar Prishtinė: Industria ushqimore vendase tepėr cilėsore


Prodhimet vendore kanė cilėsi shumė tė mirė, por pėr t’ia ditur shijen ato "duhet tė pėrdoren", vlerėsojnė njerėz nga bota e biznesit. Pėr tė pasur mė shumė mundėsi tregtimi, organizatat ekonomike pėr dy javė do tė promovojnė bizneset vendore. Oda Ekonomike e Kosovės, tė shtunėn nė qendrėn tregtare ETC, nė zonėn industriale tė Prishtinės tė shtunėn organizoi “Javėn e prodhimeve vendore”.

“Ėshtė nė interes shumė tė madh, qė prodhimet vendore tė reklamohen dhe qė tė jenė tė njohura pėr konsumatorėt. Ne jemi nė njė fazė shumė tė rėndėsishme ku vetėdija duhet tė ngrihet nė atė drejtim qė ne tė mos ndahemi nga tregjet”, tha Drejtori i Odės Ekonomike, Besim Beqaj.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=6331
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.2.2009, 21:33   17

Shkrim i cituar Korēė: Importi i patates nga sllavėt falimenton bujkun shqiptar


Mbi 200 fermerė nė rrethin e Korēės kanė mbetur nė udhėkryq bashkė me tonelata patatesh tė bllokuara nė magazinat e tyre. Situata duket se ka nisur tė vėshtirėsohet, ndėrsa prodhimet bujqėsore janė duke u kalbur. Janė mė se 500 ton patate, tė cilat duhet tė ishin shitur prej disa muajsh, ndėrsa importi i tė njėjtit produkt nga Maqedonia duket se ka dėnuar rėndė kėta fermerė.

Fshati Zvirinė ndodhet rreth 25 kilometra larg qytetit tė Korēės. Banorėt e tij jetojnė kryesisht me kultivimin e patates, ndėrsa si kurrė mė parė i gjithė prodhimi ka mbetur stok, madje pjesa mė e madhe ėshtė kalbur. Fermerėt e Zvirinės kėrkojnė ndėrhyrjen e shtetit dhe nė mėnyrė tė veēantė tė Ministrisė sė Bujqėsisė pėr kėtė skandal siē e cilėsojnė ata, qė ka pėrfshirė ekonominė e tyre.

http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=5021:...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.3.2009, 13:00   18

Shkrim i cituar Tiranė-Shkup: Priten lehtėsime nė qarkullimet bujqėsore


Qeveritė e Shqipėrisė P. dhe IRJM-sė thanė sot se janė tė gatshme dhe do tė ndėrmarrin hapa ligjorė pėr tė hequr pengesat e tregtisė sė prodhimeve bujqėsore. Nė forumin e biznesit shqiptaro-irjmaqedon tė zhvilluar sot nė Tiranė, ministrat e Ekonomisė, Genc Ruli dhe Fatmir Besimi thanė se do tė lehtėsojnė tregtinė e prodhimeve bujqėsore brenda muajit maj.

Sipas ministrit tė Shqipėrisė, Genc Ruli, kėto hapa mbėshteten te Marrėveshja e Tregtisė sė Lirė mes vendeve tė rajonit, duke shtuar se lehtėsimi i tregtisė ėshtė me interes tė ndėrsjellė.

“Shqipėria dhe Maqedonia nė mbėshtetje tė nenit 40 tė marrėveshjes “CEFTA”, si dhe tė gjitha palėt e tjera tė pėrfshira nė kėtė marrėveshje, kanė detyrimin tė negociojnė pėr njė liberalizim tė produkteve bujqėsore brenda muajit maj. Kemi qenė gjithmonė tė bindur se kemi mundėsitė dhe vullnetin pėr tė avancuar nė drejtim tė liberalizimit tė mėtejshėm me interes reciprok", ka thėnė ministri Ruli.

Ndėrsa, ministri i qeverisė maqedonase Fatmir Besimi tha se bėhet fjalė pėr krijimin e njė tregu tė pėrbashkėt.

“Kemi pajtueshmėri pėr liberalizimin e plotė tė tregtisė ndėrmjet Maqedonisė dhe Shqipėrisė. Maqedonia dhe Shqipėria do tė kenė treg tė pėrbashkėt ekonomik pa dogana. Ne do tė liberalizojmė edhe pjesėn e mallrave bujqėsore dhe tė mallrave qė kanė qenė tė lidhur me kėto produkte, qė deri mė tani kanė qenė tė definuara me anė tė kuotave apo tė doganuara”, ka theksuar ministri Besimi.

Ministrat Genc Ruli dhe Fatmir Besimi shtuan se nismat duhet tė mbėshteten nga infrastruktura dhe nga Korridori Tetė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=32860
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.3.2009, 15:58   19

Shkrim i cituar Devoll: Prodhimet bujqėsore shqiptare hidhen nė lumė


Prodhimet bujqėsore nė rrethin e Devollit prej disa muajsh vazhdojnė tė ngelen stok me bujqit tė ankohen se nuk mund t'i shesin dot pėr shkak tė importit tė pafre, ndaj dhe detyrohen t'i hedhin nė rrugė e lumenj teksa kalben. Nė shumė prej familjeve fermere tė kėtij rrethi janė tretur rreth 150 kuintal prodhime bujqėsore, kryesisht qepė, pasi Devolli shquhet pėr kultivimin e saj, por dhe prodhime tė tjera si gruri, qė ka mbetur pa u shitur duke zėnė edhe mjediset e banimit.

Njė situatė e tillė ka bėrė qė tė shkojė dėm mundi i njė viti pėr pjesėn mė tė madhe tė rrethit. Sipas tyre, zgjidhje mbetet ndėrhyrja e shtetit duke vėnė kufizime doganore pėr mallrat e importit, pasi tregu i jashtėm vazhdon tė sfidojė prodhimin bujqėsor vendas dhe bujku shqiptar nuk ka asnjė zgjidhje tė mundshme pėr tė dalė nga gjendja. Si njė nga rrugėt e mundshme pas ndėrhyrjes sė shtetit shihet ngritja e shoqėrive tė pėrbashkėta bujqėsore shqiptare dhe lidhja e kontratave mes tregtarėve dhe prodhuesve, tė cilat do tė krijonin lehtėsira pėr tregtimin e prodhimeve vendase.

http://www.shekulli.com.al/2009/03/mungesa-e-tregut-fermeret-hedhin-ne-l...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2009, 18:35   20

Shkrim i cituar Ferizaj: Blegtorėt kėrkojnė mbėshtetje pėr qumėshtin


Dhjetėra blegtorė, prodhues tė qumėshtit nga treva tė ndryshme tė shtetit tė Veriut, protestuan tė hėnėn nė Ferizaj pėr mungesė tė subvencionimeve dhe ēmimit tė ulėt tė grumbullimit qė po zbatohet nga pėrpunuesit e qumėshtit. Ata kanė derdhur qumėshtin nė rrugė nė shenjė proteste, duke kėrkuar nga organet kompetente njė qasje ndryshe ndaj blegtorėve.

Rafiz Haliti, kryetar i Shoqatės sė Blegtorėve, tha se ata janė tė pakėnaqur me politikat e qeverisė ndaj kėtij sektori tė ekonomisė dhe ēmimin e ulėt tė grumbullimit tė qumėshtit, duke theksuar se ky ēmim tashmė ėshtė barazuar me ēmimin e ujit.

Shoqata e Blegtorėve me kėtė rast kėrkon nga shteti pėrkrahje materiale me qėllim tė ruajtjes sė prodhimit vendor.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=11305
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.