Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.6.2015, 14:34   121
Citim:
Ngjarja nė Lazarat-Policia: Grupi i armatosur qėlloi me armė drejt furgonit tė policisė

Policia e Gjirokastrės ka zbardhur dinamikėn e ngjarjes sė rėndė tė ndodhur nė fshatin Lazarat nė mėngjesin e sotėm, ku mbeti i vrarė efektivi i Forcave RENEA Ibrahim Basha dhe u plagosėn dhe dy efektivė tė tjerė Jetmir Isaj dhe Perlat Hamitaj

Kėshtu sipas policisė, mė datė. 24.06.2015 ora 02:30 nė fshatin Lazarat forcat e FNSH tė cilat ishin tė planizuara me shėrbin nė vendin e quajtur “Kazinoja” mbi ish Pularinė tek kryqėzimi qė tė ēon nė lagjen Lenxatė, si dhe tė grupit qė ishte me shėrbim te kryqėzimi i pėrroit tė Kordhocės janė qėlluar me armė zjarri nga drejtimi i qėndrės sė fshatit Lazarat nga persona tė pa identifikuar.

Po kėshtu nė orėn 04:44 grupi tjetėr i FNSH qė ishte me shėrbim nė vendin e quajtur “Furra e bukės” Kordhocė njoftoi se nga qėndra e fshatit Lazarat ka tė shtėna me armė zjarri.

Nga Drejtoria e Policisė sė Qarkut Gjirokastėr u ngrit grupi i drejtimit dhe u morrėn masa pėr mbajtjen nė rrethim tė grupit tė armatosur. Nė bashkėpunim me forcat e ardhura nga Drejtoria e Pėrgjithshme u bė plani i operacionit pėr kapjen e persnave tė cilėt kanė qėlluar forcat e policisė.

Me ardhjen e forcave RENEA nė orėn 09:00 filloi operacioni pėr kapjen e grupit e personave te armatosur tė cilėt kanė qėlluar nė drejtim tė forcave tė policisė, i cili mbahej nė rrethim nga forcat e Drejtorisė Policisė Qarkut Gjirokastėr.

Gjatė operacioni pėr kapjen e kėtyre personave, 200 metra nga rruga qė tė ēon pėr nė qendėr tė komunės u kostatua njė automjet benz i bardhė pa targa, i cili mbahej nė vėzhgim nga shėrbimet e policisė.

U bė neutralizimi i drejtuesit tė mjetit i cili ėshtė shtetasi Xhulio Ilirjan Malo dhe u kėrkua ardhja e forcave tė tjera tė RENEA me mjetin tip Volcvagen me targa MB 060 AA, ku nė fėrsi tė vendit tė quajtur “Pularia” nė drejtim tė kėtij automjeti ėshtė qėlluar me breshėri armėsh, ku si pasojė kanė mbetur tė plagosur tre efektivė tė policisė tė repartit RENEA, ku punojėsi i policisė Ibrahim Basha si pasojė e plagėve tė marra gjatė rrugės nė drejtim tė Spitalit Rajonal Gjirokastėr ka gjetur vdekjen, ndėrsa punojėsit e policisė J. I. dhe P. H. janė ēuar nė Spitalit Rajonal Gjirokastėr dhe mė pas janė transportuar me helikopter nė Tiranė per njė trajtim mė tė specializuar dhe ndodhen jashtė rrezikut pėr jetėn .

Nga grupet e ndėrhyrjes ėshtė bėrė shoqėrimi i automjetit tip benc i bardhe sė bashku me drejtuesin e tij Xhuliano Malo. Gjatė kqyrjes sė automjetit nė ambjentet e Drejtorisė sė Policisė Gjirokastėr nė kėtė automjet janė gjetur, njė arsenal armėsh:

Njė automatik kallashnikov,njė pushkė model 63, njė pushkė model 56, tre gėzhoja tė qitura model 56, njė ndezės, njė granatė e armatosur, njė kėmbėz mitralozi, njė thes lini e mbushur me fishek tė kalibrave tė ndryshėm ndėr ta edhe fishekė mitrolozi , njė kasetė fishekėsh me disa krehėra, katėr kallėpe tritol, disa fishek 12.7 mm, dy radio komunikimi dhėnėse marrėse pėr distancė deri nė 5 km, tre aparate celulare si dhe tre qese farmaceutike tė dyshuara si KOKAIN.

Gjithashtu po gjatė kėsaj kohe ėshtė bėrė shoqėrimi edhe i 7 shtetasve tė tjerė nga fshati Lazarat pėr tė parė kanė lidhje me ngjarjen apo jo. Ndėrkohė forcat e policisė mbajnė nė vėzhgim grupin e armatosur qė ndodhet te ish Pul aria nė fshatin Lazarat.

Nė lidhje me ngjarjen e ndodhur ėshtė hartuar njė plan opereacional , pėr tė bėrė tė mundur kapjen e personave tė armatosur qė qėlluan punonjėsit e policisė. Nė ndihmė tė forcave tė policisė kanė mbritur grupe tė tjera tė fnsh dhe tė Reneas si dhe janė angazhuar dy helikopterė tė ushtrisė pėr tė transportuar forcat e policisė.

Nė drejtorinė e Policisė sė Qarkut Gjirokastėr ka mbritur Drejtori i Policisė sė Shtetit Haki Cako , Drejtori i Pėrgjithshėm pėr Sigurinė Altin Qato , Prokurori i Krimve tė Rėnda Andan Zholi, si dhe ekspertė tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Krimeve tė Rėnda. Po vijon operacioni pėr kapjen e personave tė armatosur.

Policia ėshtė e vendosur pėr tė zbatuar rrepėsisht ligjin pėr kapjen dhe ēuar para drejtėsisė tė gjithė ata persona qė goditėn punonjėsit e policisė dhe nuk do tė ketė kthim mbrapa apo tėrheqje tė Policisė. Materialet pėr kėtė ngjarje i kaluan Prokurorisė pranė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda Tiranė pėr vepren penale “Vrasja e punojesve te policise” ne bashkepunim prashikuar nga nenet 79/b, e 25 te K.Penal. /a.g/

http://www.ata.gov.al/policia-zbardh...ea-281517.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:48.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.