Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.5.2008, 17:03   1

Shkrim i cituar Prishtinė: 28 Nėntori jashtė festave zyrtare?


"Ėshtė tėrėsisht fyerje e identitetit kombėtar dhe bie nė kundėrshtim me vullnetin e popullit tė Kosovės." Kėshtu e ka komentuar vendimin e qeverisė sė Kosovės, pėr mospėrfshirjen e 28 Nėntorit nė projektligjin pėr festat zyrtare tė republikės kreu i lėvizjes “Vetėvendosja”, Albin Kurti. Nė njė intervistė ekskluzive pėr “Korrierin”, ai shprehet se vendimi i djeshėm i qeverisė “Thaēi” ėshtė antikombėtar dhe nuk respekton historinė e popullit shqiptar.

http://www.korrieri.com/index.php?news=282
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.5.2008, 17:40   2
allianz
 
Mė bėn pėrshtypje qė festa arabe e Kurban Bajramit dhe ajo ēifute e Jezuslindjeve quhen "festa kombėtare", kurse festa kombėtare e 28 Nėntorit s'qenka kombėtare!

Mbase kam harruar shqipen...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2008, 06:33   3

Shkrim i cituar Prishtinė: Kuvendi kėrkon qė 28 Nėntori tė jetė festė shtetėrore


Asnjė grup parlamentar s'e ka pėrkrahur propozimin e qeverisė, qė nė kuadėr tė festave zyrtare tė Dardanisė tė mos pėrfshihet 28 Nėntori, Dita e Ēlirimit tė Dardanisė dhe Dita e Dėshmorėve.

http://www.shekulli.com.al/news/248/...008-05-20.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2008, 16:59   4

Shkrim i cituar Prishtinė: Qeveria akuzohet pėr shkombėtarizim tė shqiptarėve


Veteranėt e UĒK-sė dhe “Vetėvendosja” reagojnė nė Projektligjin pėr festat zyrtare tė Kosovės. “Ky projektligj (pėr festa zyrtare) nuk shpreh nevojat reale tė qytetarėve tė saj, por u ngjason periudhave tė kohės sė Jugosllavisė qė nėpėrmjet ligjeve mohonte tė drejtat e popujve. Nė atė kohė populli nuk priste nga qeveritė titiste, por i kujtoi dhe i ruajti me fanatizėm ditėt e veēanta tė tij”, thuhet nė reagimin e OVL tė UĒK-sė.

Koha ditore
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2008, 17:17   5
Vistar
 
Mė duket se qeveritarėt e nderuar te Kosovės kane harruar se ne radhė tė parė ata pėrfaqėsojnė shqiptarėt. Festat janė njė pėr kėtė popull, nė tė dy krahėt e kufirit. Mendoj se akuzat pėr shkombėtarizim nė kėtė rast janė gjėja mė e vogėl. Problemi qėndron se kėto festa duhen bėrė faktike ashtu siē janė nė realitet edhe nė sytė e atyre qė nuk e duan njė tė tillė. Pėrsa i pėrket faktit qė ato janė ruajtur dhe do tė ruhen mendoj se nuk ka komente.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2008, 20:14   6

Shkrim i cituar Prishtinė: Kuvendi shtyn vendimin pėr festat zyrtare


Kuvendi dardan ka shtyrė vendimin pėr projektligjin pėr festat zyrtare tė Dardanisė. Nė seancėn e sotme ėshtė pėrcaktuar qė votimi tė bėhet ditėn e premte, mė datė 23 maj. Ky projektligj dje i ėshtė rikthyer pėr plotėsim Komisionit Ad-Hoc, duke qenė se deputetėt nuk u pajtuan qė nė kuadėr tė 11 festave tė pėrcaktuara tė mos jenė edhe Dita e Ēlirimit tė Dardanisė, Dita e Dėshmorėve dhe 28 Nėntori si Dita e Flamurit Kombėtar Shqiptar.

http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=21077
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2008, 08:48   7

Shkrim i cituar Prishtinė: 28 Nėntori, Thaēi mbron vendimin pėr festat


Kryeministri i Dardanisė, Hashim Thaēi ka mbrojtur vendimin e qeverisė sė tij pėr tė hequr nga kalendari zyrtar i shtetit tė ri ditėn e festės zyrtare tė flamurit. Nė njė intervistė pėr tv shqiptar, kreu i qeverisė nė Prishtinė lė tė kuptohet se vendimi ėshtė mė tepėr imponim i zbatimit tė planit "Ahtisaari".

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=1389
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2008, 16:18   8
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Po s'e uli kokėn Thaēi dhe tė heqė brekėt pėr trajtim nga evropedet dmth. ēfarė do i ndodhi? Se unė njė gjė s'po marr vesh, ku ndryshoka ky plani Ahtisaari nga pushtimi serb?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2008, 18:56   9
Nivi
 
Kėeto gabime tragjike nuk lehtėsojėn pėrmirėsimin e jetės ne Dardani.
Humbja e identitetit nuk ndihmon nė asgjė.Shqiptarėt e Dardanisė luftuan pėr tė drejten e tyre tė jenė shqiptarė.Kėto veprime tė zotit Thaci tregojėn njė ulje tė kombit shqiptarė .
Shqiptarė lufuan pėr tė mbrojtur identitetin e tyre dhe tani po rrezikojln ta humbasin atė vetė!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2008, 22:58   10
Dardan
 
Thaēi ėshtė njė njeri qė ėshtė betuar dhe ai betim , betimi i uēk-s thotė :

Citim:
“Unė, ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre. Do tė jem pėrherė ushtar besnik, luftėtar i denjė i lirisė, vigjilent, guximtar dhe i diciplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė pa kursyer as jetėn time tė luftoj pėr t`i mbrojtur interesat e shenjta tė atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhėtoj, qoftė i humbur gjaku im . Betohem, betohem, betohem.”
Unė personalisht nuk e kam prit njė gjė tė tillė nga Hashim Thaēi , kam mendu qė ky ėshtė ndryshe nga rugovistėt po edhe ky na dul i njejtė besa edhe me i keq dhe mė anti-shqiptar se sa ēdo anti shqiptar tjetėr nė trojet shqiptare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2008, 05:40   11

Shkrim i cituar Prishtinė: Kuvendi vendos 28 Nėntorin si ditė feste


Kuvendi dardan me anė tė njė komisioni tė posaēėm ka pėrfshirė Ditėn e 28 Nėntorit si festė shtetėrore, titulluar si “Dita e Shqiptarėve” dhe jo "Festa e Flamurit dhe pavarėsisė sė shtetit shqiptar".

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=1405
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2008, 13:45   12

Shkrim i cituar Prishtinė: LB kėrkon rishqyrtimin e festave zyrtare tė Veriut


Lėvizja pėr Bashkim, nė njė konferencė pėr media ua ka uruar gjithė popullit shqiptar 28 Nėntorin, Ditėn e Flamurit. Kryetari i kėsaj Lėvizjeje, Avni Klinaku, me kėtė rast ka kėrkuar nga qeveria e shtetit tė Veriut ta rishqyrtojė Ligjin pėrkatės duke kėrkuar qė 28 Nėntori tė hyjė nė festat zyrtare tė Shqipėrisė sė Veriut.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=29124
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:18.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.