Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.12.2007, 07:47   1

Shkrim i cituar Z2: Lugina e Preshevės nėn pushtimin sllav, Tirana hesht


Mbulim i gjendjes.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2007, 07:48   2
Citim:
Presheva kėrkon largimin e forcave speciale serbe
16/12/2007 - 12:21

Kryetari i komunės sė Bujanocit Nagip Arifi dhe kryetari i Kuvendit Komunal Adnan Salihu, kanė kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Serbisė largimin e forcave speciale dhe tė xhandarmerisė nga bazat ushtarake nė rajonin e Luginės sė Preshevės.

Ata kanė deklaruar se nė vend tė ndėrtimit tė bazave ushtarake do tė ishte mė mirė tė ndėrtohen fabrika pėr punėsimin e tė rinjve nga ky rajon. Prefekti Arifi ka ripėrsėritur kėrkesėn pėr tėrheqjen e kėtyre forcave dhe kujdesin pėr sigurinė nė kėtė rajon ta merr policia lokale qė ėshtė nė pėrbėrje multietnike.

Nga ana tjetėr edhe kryetari i Preshevės Ragmi Mustafa nė intervistėn pėr agjencinė e lajmeve INA tha se skenarėt e mundshme qė mund tė provokohen nė Luginėn e Preshevės nga qeveria e Serbisė mund te sjellin destabilizimin e kėtyre komunave

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=13192
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2008, 05:40   3

Shkrim i cituar Luginė: Xhandarėt serbė bastisin zyrat e OVL tė UĒPMB-sė


Pjesėtarė tė xhendarmėrisė serbe kanė ndėrhyrė nė selinė e Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒPMB-sė nė Preshevė duke bastisur dhe konfiskuar materiale tė kėsaj shoqate, informon agjencia e lajmeve INA.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=848
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2008, 20:53   4

Shkrim i cituar Luginė: Serbėt bastisin shtėpitė e shqiptarėve


N.Hajredini (58) dhe A.Hajredini (24), banorė tė Preshevės, u arrestuan dje nga policia serbe gjatė bastisjeve nė krahinė. Sipas njoftimeve tė agjencisė Beta tė lajmeve, nė materialet e konfiskuara pėrfshihej dhe armatim i rėndė.

http://www.b92.net/eng/news/crimes-a...4&nav_id=50500
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2008, 12:50   5

Shkrim i cituar Bujanoc: Shpėrthim para rajonit tė policisė


Njė shpėrthim i fuqishėm ka ndodhur mbrėmė pas mesnate pranė rajonit policor nė Bujanoc tė Luginės sė Preshevės, njofton agjencia e lajmeve INA.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=924
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2008, 07:16   6

Shkrim i cituar Halimi: Serbia po diskriminon shqiptarėt e Luginės


Deputeti shqiptar nė Parlamentin e Serbisė, Riza Halimi ka deklaruar se Serbia po diskriminon shqiptarėt e Luginės sė Preshevės. Ai ka kėrkuar qė shqiptarėt nė kėtė komunė tė paktėn tė kenė tė drejta tė barabarta me pakicėn serbe e cila jeton nė shtetin e Kosovės.

“Tė drejtat tė cilat me Dokumentin e Ahtisaarit u sigurohen pakicave, nė radhė tė parė serbėve nė Kosovė, pretendojmė tė njėjtat t’i realizojmė edhe ne kėtu nė Luginė tė Preshevės, nė kuadėr tė strukturave shtetėrore tė Serbisė dhe kjo ėshtė njė kėrkesė dhe njė angazhim mjaft real, them legjitim”, deklaroi Halimi pėr agjencinė e lajmeve INA

Ai ka deklaruar se vendimet e fundit tė qeverisė serbe pėr mospranimin e diplomave tė UP-sė dhe mbylljen e televizionit tė Preshevės janė tė planifikuara mė herėt dhe synojnė tė rrisin temperaturėn politike nė Preshevė.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqflash&LajmID=26304&flashkat=BotaSh...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2008, 01:51   7

Shkrim i cituar Luginė: Shqiptarėt ngrihen pėr tė drejtat e tyre


Tė paktėn 6 mijė vetė janė tubuar tė premten nė Luginėn e Preshevės, duke kėrkuar mė shumė tė drejta pėr shqiptarėt nė kėtė rajon qė kufizohet me Shqipėrinė e Veriut.

Protestuesit marshuan pėrgjatė rrugėve tė Preshevės, duke valėvitur flamuj shqiptarė dhe amerikanė, dhe duke mbajtur parulla me mbishkrimet: "Simbolet, Universiteti, Ēmilitarizimi".

"Shqiptarėt nė Serbi ndjehen tė diskriminuar pėr shkak se flamurin kombėtar mund ta valėvitin gjithandej nė rajon, por jo edhe nė Serbi", tha Belgzim Kamberi, kreu e komitetit rajonal pėr tė drejtat e njeriut.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1354291.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2008, 17:34   8

Shkrim i cituar Luginė: Serbėt ndalojnė festat shqiptare nė Medvegjė


Autoritetet policore serbe ndaluan dhe morėn nė bisedė informative pėr katėr orė, sekretarin e shoqatės humanitare “Medvegja”, Fadil Selmani, i cili mė pas u deportua nė Kosovė.

Shoqata humanitare “Medvegja” ishte bashkėorganizatore e festave kombėtare, sidomos organizimit tė 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit, njė manifestim qė ishte paraparė tė mbahet nė Pallatin e Kulturės nė Medvegjė, por qė u ndalua nga kryetari i kėsaj komune Sllobodan Drashkoviē.

Me iniciativė tė partisė Lėvizjen Demokratike pėr Integrim, aktiviteti me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit ėshtė mbajtur nė korridorin e Pallatit tė Kulturės, pa leje tė organeve kompetente serbe.

“Kjo situatė rikujton masat e dhunshme serbe qė mė parė aplikoheshin nė Kosovė gjatė regjimit tė Millosheviēit. Tani i njėjti realitet po ndodh nė Medvegjė qė nga ajo periudhė, ku ushtrohet dhunė dhe presion pėr tė braktisur kėto treva shqiptarėt autokton”, thuhet nė reagimin e shoqatės “Medvegja”, e cila pret qė lidhur me kėtė rast tė reagojnė autoritetet lokale nė rajonin e Luginės sė Preshevės dhe deputeti i zonės, Riza Halimi.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=1988
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 14:56   9

Shkrim i cituar Beogradi vazhdon lojėn e paraqet kėrkesė pėr hetime kundėr 17 shqiptarėve


Nė pėrpjekje pėr tė legjitimuar veprimet e veta tė jashtėligjshme regjimi terrorist serb ka pranuar sot kėrkesėn pėr hetime kundėr 17 shqiptarėve tė cilėt i janė shitur opinionit ndėrkombėtar si "ish-luftėtarė tė UĒK-sė", 10 tė "arrestuar" dhe 7 "tė lirė". Ndėrkohė, nė jug tė pseudoshtetit, nė Luginė, shqiptarėt do tė zhvillojnė nė orėt e pasdites protesta pėr lirimin e tė arrestuarve.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1364393.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.2.2009, 20:11   10

Shkrim i cituar Luginė: Militarizimi i rajonit, mjet pėr dėbimin e shqiptarėve


Kėshilli pėr tė Drejtat e Njeriut nė Luginė tė Preshevės, pėrmes njė raporti, ka paraqitur sėrish shqetėsimet lidhur me mosrespektimin e tė drejtave kombėtare tė shqiptarėve nė kėtė rajon. Ai thotė, se militarizimi i tepėrt i kėtij rajoni me ushtri dhe njėsi speciale ushtarako-policore, tė cilėt provokojnė herė pas herė shqiptarėt pėrmes veprimeve tė ndryshme, shkakton revoltė dhe frikė sistematike, gjė qė si rezultat ka shpėrnguljen e tė rinjve nga Lugina.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=31845
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.2.2009, 11:29   11

Shkrim i cituar Luginė: Shpėrthime gjatė orėve tė para tė mėngjesit


Rreth orės 2:00 nė qendėr tė Preshevės janė dėgjuar dy shpėrthime, tė cilat kanė ndodhur nė zonėn afėr ndėrtesės sė kuvendit komunal dhe tregut tė gjelbėr. Sipas njoftimeve tė policisė serbe, nė dy shpėrthimet e ndara nuk ka pasur tė lėnduar, pėrveē dėmeve materiale, pėrfshirė kėtu edhe njė veturė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=32201
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2009, 18:50   12

Shkrim i cituar Luginė: Serbia po bėn dėbon shqiptarėt pa zhurmė


Shėrli Dioguardi, Kėshilltare pėr Ēėshtjet e Ballkanit nė Lidhjen Qytetare Shqiptaro-Amerikane, thotė se Beogradi nuk mund tė mbajė qėndrim tė dyfishtė, duke kėrkuar tė drejta pėr serbėt nė Kosovė dhe t'ua mohojė tė drejtat shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės. Pjesė e problemit pėr situatėn e krijuar, nė Luginėn e Preshevės, thotė ajo, ėshtė moszbatimi i Marrėveshjes sė Konēulit tė vitit 2001.

Gjatė njė interviste me “Zėrin e Amerikės”, zonja DioGuardi tha se nuk do tė ketė zgjidhje tė konfliktit nė Ballkan nėse nuk do tė ketė respektim tė barabartė tė tė drejtave tė njeriut dhe atyre civile.

“Mendoj se shembulli mė i njohur ėshtė ai qė ndodhi mė 26 dhjetor kur 10 persona u arrestuan nė orėt e para tė mėngjesit dhe u torturuan. Njė prej tyre u rrah keq dhe u lirua, ndėrsa 9 tė tjerėt u dėrguan nė Beograd, ku thuhet se do tė dalin nė gjyq. Tė gjithė kėta persona u akuzuan dhe mund tė themi, u dėnuan nga shtypi i Beogradit si kriminelė lufte. E gjithė kjo duket si ēėshtje me motive politike dhe ne duhet tė shtrojmė pyetjen pse po ndodh kjo tani. Ka zėra qė, ndonėse jo zyrtarisht, thonė se raste tė tilla janė simbolikė e spastrimit tė heshtur etnik qė po ndodh nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanovc.

Gjysma e shqiptarėve janė larguar dhe kushtet janė tė tmerrshme. Punėsimi ėshtė thuajse zero dhe nuk ka mundėsi arsimimi. Dhe e dyta ėshtė qė serbėt po pėrpiqen t’u tėrheqin vėmendjen ndėrkombėtarėve nga ajo qė po pėrpiqen tė bėjnė nė Kosovė, qė ėshtė copėtimi i saj”, - shprehet Dioguardi.

Ndėrsa pėr sa i pėrket mundėsisė sė njė konflikti, ajo mendon se “Beogradi po e pėrdor kėtė ēėshtje me shpresėn se do tė ketė njė pėrgjigje tė dhunshme nga shqiptarėt, nė mėnyrė qė t’i portretizojė ata si klasė apo grup kriminal”.

“Por nuk janė shqiptarėt qė po veprojnė, ėshtė Serbia ajo qė po pėrpiqet ta destabilizojė rajonin dhe komuniteti ndėrkombėtar duhet ta kuptojė kėtė”, - kėmbėngul Dioguardi.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=16554
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2009, 20:34   13

Shkrim i cituar Bujanoc: Bastisen sėrish shtėpitė shqiptare


Me pretekst "kėrkimin pėr armė" policia serbe ka bastisur dje shtėpitė e shqiptarėve nė Bujanoc, pranė kufirit shqiptaro-shqiptar. Kryetari i komunės sė Dobrosinit, pohoi se me kėto bastisje po pėrpiqen tė zbrazin Luginėn e Preshevės nga shqiptarėt, megjithėse deri mė tash shqiptarėt nuk kanė ndėrmend tė lėvizin nga shtėtpitė e tyre.

Banorėt e Dobrosinit pohojnė se ky fshat ka pėrvoja shumė tė kėqia nga policia terroriste serbe, tė cilat pėr fat tė keq po vazhdojnė edhe nė ditėt e sotme.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=34523
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.4.2009, 19:01   14

Shkrim i cituar Luginė: PDSH kėrkon demilitarizim tė krahinave


PDSH nė Preshevė ka kėrkuar nga shteti serb pėrmirėsimin e pozitės sė shqiptarėve nė rajon dhe demilitarizimin e rajonit.

"Qeveria pikė sė pari tė pranojė simbolet tona kombėtare dhe i gjithė rajoni tė demilitarizohet, pėrgjatė kufirit me Maqedoninė dhe Kosovėn. Nuk ka nevojė pėr njė prezencė kaq tė madhe tė xhandarmėrisė dhe ushtrisė. Dėshirojmė qė kufiri me Kosovėn dhe Maqedoninė tė hapet plotėsisht pėr mallra dhe njerėz, dhe qė tė krijohen vendkalime tė reja kufitare. Gjithashtu, kėrkojmė tė pranohen diplomat e shqiptarėve tė fituara nė Prishtinė, Tiranė dhe Shkup. Nėse duhet, tė themelohet edhe universiteti nė Preshevė, qė tė mund tė shkollohemi nė gjuhėn amtare, qė ėshtė e drejt e garantuar me Kushtetutė", theksoi kreu i PDSH-sė, Ragmi Mustafa.

Sipas Mustafės, nga autoritetet e Beogradit do tė kėrkohet edhe rritja e investimeve nė Luginėn e Preshevės, e cila ėshtė shumė mė e varfėr krahasuar me komunat tjera nė Serbi. Ai ka theksuar se shqiptarėt nė Serbi nuk gėzojnė as tė drejtat e tyre themelore.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/6473/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.5.2009, 23:43   15

Shkrim i cituar Luginė: Vritet nė atentat deputeti Isuf Azizi


Nė njė atentat pas shpine u vra drejtori i shoqėrisė “VALONI PETROL” nė Prishtinė dhe Preshevė, Isuf Azizi, baba i 5 fėmijėve, biznesmen i njohur dhe deputet i PVD-sė nė Kuvendin Komunal tė Preshevės.

Isuf Azizi pėrveē ndihmės pėr tė varfrit kishte kontribuar edhe nė ēlirimin e Dardanisė nga pushtimi jugosllav. Vrasja e tij ka shqetėsuar biznesmenėt dhe popullatėn shqiptare nė krejt Preshevėn, ndėrsa jozyrtarisht mėsohet se i ndjeri ėshtė viktimė e radhės e dorės kriminale serbe.

Pėr shkak tė veprimtarisė sė tij Isuf Azizi ishte vazhdimisht nė shėnjestėr tė policisė serbe dhe tė bashkėpunėtorėve tė saj. Ai disa herė ishte arrestuar dhe mbajtur nė burg me pretekste tė ndryshme, ndėrsa herėn e fundit ėshtė nxjerrė nga burgu falė ndėrhyrjes sė faktorit tė gjerė shqiptar dhe atij ndėrkombėtar.

Azizi ishte gjithashtu ndėr tė parėt prej personaliteve tė kėsaj treve qė ngriti zėrin kundėr ngritjes sė njė kompleksi tregtar tė shoqėrisė “Interspeed”, njė firmė me tė kaluar mjaft tė dyshimtė me lidhje me familjen e Millosheviēit, e cila kishte filluar punimet nė korrikun e vitit 2007 nė Koridorin 10 nė kufirin Preshevė-IRJM. Azizi duke kėrkuar me ngulm ndėrprerjen e punimeve dhe praninė e inspektorėve shqiptarė dhe ndėrkombėtarė pėr vlerėsimin e situatės, ishte ballafaquar i vetėm me xhandarmėrinė serbe.

Ndėrkaq, as pėr biznesmenin tjetėr shqiptar nga Presheva, Nebi Nezėn, i cili u mor peng nga terroristėt serbė rreth dhjetė vite mė parė, nuk ka dalė asnjė informacion nė dritė gjatė gjithė kėsaj periudhe.

http://www.botasot.info/home.php?gju...ry=58&id=17277
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2009, 00:11   16
allianz
 
Asnjė reagim nga Tirana apo Prishtina.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 23:59   17

Shkrim i cituar Luginė: PVD ngre zėrin pėr tė drejtat e shqiptarėve


Partia pėr Veprim Demokratik (PVD) ritheksoi sot kėrkesėn pėr respektimin e tė drejtave tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės nė bazė tė konventave ndėrkombėtare, duke tėrhequr vėmendjen pėr gjendjen e rėndė nė kėtė rajon tė banuar nga afro 100 mijė shqiptarė.

"Aktualisht ky rajon ėshtė lėnė nė varfėri tė skajshme me nivel tė lartė tė papunėsisė, qė tek popullata shqiptare ėshtė mė e lartė se 70%", tha sot nė njė konferencė shtypi nė Preshevė kryetari i PVD-sė, Riza Halimi, njėkohėsisht deputeti i vetėm shqiptar nė parlamentin e Serbisė.

"Gjendja jashtėzakonisht e vėshtirė ekonomike po vėshtirėsohet edhe pėr shkak tė politikės diskriminuese ndaj biznesmenėve shqiptarė nė procesin manipulues dhe plaēkitės tė privatizimit, moslejimit tė tyre qė tė shfrytėzojnė kapacitetet e Korridorit 10 si dhe pamundėsisė sė punėsimit tė shqiptarėve nė organet dhe institucionet shtetėrore", shtoi ai.

Halimi u pėrqendrua gjithashtu nė problemet e rėnda nė fushėn e arsimit, shėndetėsisė, pėrdorimin e gjuhės dhe simboleve kombėtare.

"Dramatike ėshtė veēanėrisht mbyllja e perspektivave pėr tė rinjtė shqiptarė pėr shkak tė mosnjohjes sė diplomave tė Universiteteve tė Tiranės e Tetovės, e posaēėrisht tė Universitetit tė Prishtinės dhe institucioneve tjera shkollore tė Kosovės", theksoi Halimi.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...1477&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.7.2009, 19:21   18

Shkrim i cituar Luginė: Policia serbe rinis pėrndjekjen e shqiptarėve


Pak pas mesnatės sė mbrėmshme nė hyrje tė fshatit Lluqan nė perėndim tė Bujanocit, rreth 12 km afėr kufirit shtetin e Veriut, janė plagosur dy pjesėtarė tė xhandarmėrisė serbe, nga persona deri tash tė panjohur.

Sipas burimeve tė MPB-sė sė Serbisė, ngjarja ka ndodhur gjatė patrullimit nė rrugėn Bujanoc-Gjilan, kur dhe janė sulmuar nga njė predhė mortaje. Xhandarėt janė plagosur, por sipas mediave serbe, nuk janė nė rrezik tė jetės.

Pėr Belgėzim Kamberin, kryetar i Kėshillit pėr tė Drejtat e Njeriut nė Luginė, incidente tė tilla janė pėrjetuar dhe mė parė, sidomos nė periudhė vere kur shtohet qarkullimi i shqiptarėve qė kalojnė kufirin me shtetin shqiptar tė Veriut. Sipas Kamberit domethėnės ėshtė fakti se incidenti edhe njė herė krijon imazhin e njė "rajoni tė paqėndrueshėm", gjė qė prek drejtpėrdrejt lirinė e qarkullimit tė shqiptarėve, gjė qė gjithsesi cenohet nga prania e tejet e madhe e forcave ushtarake serbe.

Incidenti i mbrėmshėm ka ndodhur njė ditė pas pėrurimit tė autorrugės E75 (Korridori 10) nga Bujanoci deri nė pikėn kufitare me IRJM-nė, ku mori pjesė dhe kryeministri serb, Mirko Cvetkoviē, bashkė me ministra tė tjerė tė kabinetit qeveritar.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=37768
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2009, 19:01   19
Citim:
Pas plagosjes sė xhandarėve, gjendja e sigurisė nė Luginė vlerėsohet tejet e rėndė

Lėvizja Kombėtare Shqiptare nė Luginė tė Preshevės,pas plagosjes sė parmbrėmshme tė dy xhandarėve serbė nė Lluēan tė Bujanocit, gjendjen e sigurisė nė kėtė rajon e vlerėson tejet tė rėndė, me tendencė tė pėrkeqėsimit tė mėtutjeshėm.

Lidhur me kėtė rast, lideri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare Orhan Rexheoi, deklaroi pėr RTK-nė se ėshtė ky njė skenar i zakonshėm serb. Ndėrkaq, lidhur me vizitėn e sotme tė presidentit tė Serbisė Boris Tadiē, Rexhepi thotė se po pėrgatiten skenarė tė arsyetimit pėr vazhdimin e prezencės sė forcave serbe nė zonėn tokėsore tė sigurisė prej pesė kilometrash, nga kufiri me Kosovėn dhe Luginėn e Preshevės.

Pėrkitazi me kėtė Rexhepi thotė se tani “shigjeta gjuan nė dy drejtime, njėri nė pesė-kilometėrsh, kurse tjetri nė drejtim tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės”.

Sot zonėn tokėsore tė sigurisė nė Luginė tė Preshevės e ka vizituar kreu mė i lartė shtetėror serb, Boris Tadiē dhe ministri i Mbrojtjes Dragan Shutanovac, i cili rastin e plagosjes sė dy xhandarėve e ka cilėsuar sulm terrorist. Tadiē ka deklaruar se njė pjesė tė pėrgjegjėsisė pėr kėtė gjendje e mbajnė kryetarėt e komunave tė Preshevės, Bujanocit dhe Medgjegjės.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=37834
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2009, 10:05   20

Shkrim i cituar Luginė: Dy tė plagosur nga shpėrthim nė ndėrtesat e policisė


Nga njė shpėrthim qė ndodhi mbrėmė nė afėrsi tė stacionit hekurudhor tė Preshevės, sipas mediave serbe, janė plagosur dy persona janė plagosur, njė grua dhe njė fėmijė. Po sipas mediave serbe, shpėrthimi ka ndodhur nė njė ndėrtesė ku banojnė familjet e pjesėtarėve tė policisė dhe xhandarmėrisė serbe.

http://www.kosova.com/artikulli/54924
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:52.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.