Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.2.2011, 14:16   61
Citim:
Bujanoc: Serbėt peticion kundėr shqiptarėve

Njė lėvizje serbe nė qytetin Bujanoc tė Luginės sė Preshevės i ka dorėzuar njė peticion Qeverisė serbe pėr rrezikun siē theksuan “kundėr shqiptarizimit tė kėtij qyteti”.

“Lėvizja pėr Bujanocin” e pėrbėrė nga ultranacionalistė serbė ka grumbulluar mbi 7 mijė nėnshkrime pėr t`ia dorėzuar Qeverisė nė Beograd, informon korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA.

“Shprehim shqetėsimin pėr tendencat e vazhdueshme tė shqiptarizimit tė kėtij qyteti si nė pushtetin lokal, gjithashtu edhe nė jetėn e pėrditshme. Apelojė qė Qeveria tė ndalojė kėtė trend”, thuhet nė reagimin e kėsja lėvizje.

Kjo lėvizje ka kėrkuar masa pėr tė shqyrtuar regjistrimin e popullsisė nė kėtė komunė dhe evitimin e shifrave falsifikuese qė janė shpalosur sipas saj edhe nė zgjedhjet e vazhdueshme. (Rijad Demiri/INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...b7a505563&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.2.2011, 22:58   62
Citim:
BE-ja e ka nė fokus Luginėn e Preshevės

Bujanoc, 11 shkurt - Njė delegacion i Luginės sė Preshevės, i kryesuar nga deputeti Riza Halimi, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin edhe Shaip Kamberi, prefekt, dhe Jonuz Musliu, kryetar i asamblesė komunale tė Bujanocit, janė takuar tė enjten nė Beograd me shefin e delegacionit tė Komisionit Evropian, ambasadorin Vincent Degert.

Sipas pėrfaqėsuesve shqiptarė, temė diskutimi nė takimin e djeshėm me shefin e KE-sė ishte situata politike nė rajon, funksionimi i Trupit Koordinues, si dhe integrimi i shqiptarėve nė institucionet shtetėrore.

Pėrfaqėsuesit institucionalė tė Luginės i kanė paraqitur ambasadorit Degert shqetėsimet e tyre lidhur me problemet ekzistuese me tė cilat ballafaqohet popullata e Luginės, si dhe mungesėn e vullnetit politik tė Beogradit zyrtar pėr t`i zgjidhur kėto probleme. Ata njėkohėsisht kanė kėrkuar edhe pėrkrahjen e delegacionit evropian pėr t`i tejkaluar kėto probleme.

Degert ėshtė zotuar se delegacioni i BE-sė e ka nė fokusim Luginėn e Preshevės, duke shprehur gatishmėri tė angazhimit tė mėtejmė, nė mėnyrė qė kėrkesat politike tė shqiptarėve tė realizohen nė njė proces tė dialogut tė sinqertė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,49381
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.2.2011, 09:01   63
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Rėndėsi ka qė ėshtė "zotuar se e ka nė fokusim" dhe qė ka shprehur gatishmėri pėr realizimin nė "proces dialogu", e jo dialog dosido, po "dialog tė sinqertė"... Pra shqiptarė qafirė mjaft i ratė nė qafė serbėve tė perėndisė se ju shikon Brukseli. Dhe mjaft gėnjyet, jini tė sinqertė. Pse i bezdisni serbėt?

Po kur nuk ka asnjė qėndrim nga Tirana, nuk ėshtė se i mbetet faj komunistėve tė BE-sė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2011, 19:30   64
Citim:
Nė Kosovėn Lindore ende nuk janė kthyer mbi 16 mijė shqiptare tė dėbuar

Janė mbushur rreth dhjetė vjet nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė, kupto edhe nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė dhe ende nuk janė kthyer nė shtčepitė e ytre mbi 16 mijė shqiptarė tė dėbuar gjatė kėsaj periudhe konfliktuoze.

Dikund lexuam se kjo shifėr ėshtė identike edhe pėr serbėt e Serbise“tė shpėrngulur nga ky vend, por keta tė fundit jo nga lufta e presioni, por nga kriza ekonomike apo pėr luks. Ky numėr ėshtė i madh tė shpėrngulurve sikur i shqiptarėve po ashtu edhe tė serbėve nuk ėshtė shenjė i mirė pėr vet perspektivėne Serbisė.

Mediat serbe shkruajnė sė fundi me satisfaksion se serbėt po kthehen qoftė nga vendet e BE-sė apo nga Kroacia apo Bonsja. Por shqiptarėt e Kosovės Lindore ende jo, shkaqet dihen.

Lideri i PVD-sė dhe deputeti ynė nė Beograd z.Riza Halimi sot i ka deklaruar AIK „Presheva Jonė“ se cėshtjen e riatdhesmit tė dėbuarve disa herė e ka shtruar nė paralamentin serbė, por deri tash asgjė s'ka konkrete.

„Beogradi me politikė ne vete duket se sėshtė i intersuar pėr ketė kategori njerėzish tė larguar kohė mė parė nga viset, amdje njuk eshtė i interesuar as tė ndėrrmer masa preventive bile kėta qė janė aktualisht kėtu nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė per t’mos u shpėrngulur. Mjafton tė pėrmednim situatėn nė Medvegjė, por edhe nė Bujanoc dhe Preshveė..“ thotė z.Halimi duke shtuar se sot Luginės sonė i Mungojnė mbi 16.000 shqiptarė.

„Karta demografike e popullsisė ėshtė tkurrur dukshėm kėto dhjetė vitet e fundit ku popullsia shqiptare ėshtė pėrgjysmuar nė komunat tona, si nė Medvegjė, po ashtu edhe nė Bujanoc e Preshevė. Para 7-8 vitesh nė Karadak kishte mbi 2000 shqiptarė, ndėrsa sot janė vetėm 920 sish?!.. Situata ėshtė e mjerueshme edhe nė Medevgjė, ku kėto vitet e fundit janė larguar mbi 4000 sish, ku atje kanė mbetur as 600 shqiptare..“ thotė deputeti Halimi.

Pėrderisa autoritet serbe krijojnė kushte, kupto shtėpi, vende pune apo strehimore pėr tė kthyerit serbė… pėr tė pakytherit shqiptarė tė Luginės deri tash ende nuk ėshtė ndėrmarur ndonjė iniciativė e tillė pėr tė inkurajuar riatdhesimine tyre.

Madje, numri 16 mijė shqiptarėve tė dėbuar ėshtė shumė i madh dhe nuk mund tė krahasohet me shifrėn e serbėve nė krahasim me numrin e popullsisė nė serbi (mbi 7 milion serbė) me 100 000 shqiptarė nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė. (edhe pse ky numėr diku ishte rreth 200 mijė)

Gati gjithė liderėt e Luginės sė Preshevės i kanė deklaruar sot Agjencisė Informative Kombėtare „Presheva Jonė“ se autoritet lokale nėse nuk kanė sukses tė bėjnė presion tek autoritet serbe, kjo duhet kėrkuar nga institucionet ndėrkombėtare pėr tė bėrė presion nė Beograd pėr gjetjen e mėnyrave, kupto ofrimin e kushteve pėr riatdhesimin e mijėra shqiptarėve tė Luginės nė vatrat e tyre shekullore, sepse OKB, PNUD e organizata tė tjera ndėrkombėtare pėr zhvillim dhe riatdhesim kanė derdhur milion euro nė fondet e Serbisė pėr kėtė qėllim.

Ngjashėm thonė pėr agjencinė tonė edhe kryetari i komunės sė Bujanocit z.Shaip Kamberi, Skender Destani nga BDL dhe Ilir Sadriu nga PDSH. Kryetari i komunės sė Bujanocit z.Kamberi ėshtė shprehur se vetėm nga Malėsia e Bujanocit i mungojnė 3100 shqiptarė, tė cilėt sot e kėsaj dite s'janė kthyer tė dėbuar gjatė kėsaj decenie tė fundit.

Ngjashėm ka pohuar edhe kryetari Kėshillit Nacional z.Galip Beqiri, sipas tė cilit organi tė cilin e drejton riatdhesimin e shqiptareve e ka prioritet nė program, ku priten ditė mė tė mira nė tė ardhmen.

Ndėrsa dr.Destani rreth tė dėbuarve shqiptarė thotė se „ Beogradi po se po, ka harrur shqiptarėt e larguar, kjo gjė ndoshta krejt e natyrshme pėr ta, por ėshtė pakuptueshme harresa, heshtja e liderėve tanė nė kėtė drejtim.“

Z.Skender Destani apelon tek faktori shqiptar dhe ai ndėrkombėtar „tė bėhet riatdhesimi i njerėzve tanė vendlindje, natyrisht duke ju krijuar atyre kushte, vende tė reja pune dhe perspektivė mė tė mirė, ndryshe edhe ne mund tė jemi nė njėfarė mėnyre pjesė e spastrimeve etnike..“

Ilir Sadriu i shqetėsuar pėr mosriatdhesimin e qytetarėve tanė nė Preshevė e gjetiu thotė se spektri politik shqiptar duhet tė mobilizohet nė kėtė drejtim dhe tė bėjė gjithēka pėr kthimin e kėtyre shqiptarėve nė trojet e tyre.

http://bujanoci.net/?p=10247
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2011, 19:02   65
Citim:
Fshati Nesalc i Bujanocit nėn bastisje dhe nėn rrethim nga forca tė shumta policore serbe

Fshatarėt dhe familjarėt e Nasalcės i kanė deklaruar agjencisė informative "Presheva Jonė" se "nė orėt e hershme tė mėngjesit fshati ishte i rrethuar nga forca tė shumta tė xhandarmėrisė serbe, tė cilėt janė futur nė shtėpi pa paralajmėruar fare, duke frikėsuar fėmijė dhe gra qė ishin akoma nė gjumė duke arrestuar edhe disa persona".

Sipas gruas sė tė arrestuarit tė Abedin Isenit, Mirsije Iseni, e cila nuk ishte nė shtėpi gjatė bastisjes sė forcave policore, ėshtė e tronditur dhe habitur dhe nuk e di se cila ėshtė arsyeja e arrestimit tė tė shoqit Abedinit dhe djalit tė saj, Ardinit.

“Unė kam qenė tek prindėrit e mi dhe nuk kam qenė nė dijeni tė kėsaj, dhe pastaj erdhi kunati dhe mė mori dhe kur erdha nė shtėpi s'kisha ca tė shihja, prej trishtimit deri e hyrjes ishte e thyer, kishin trishtuar fėmija e kunatit. Nuk e di ēka tė them, njerėz nuk ka vra i shoqi as djali, ka punuar pėr idaren e vet, krejt katuni u kon i rrethum pėr shkak tonin dhe nuk e di pse apo vetėm pse jemi shqiptar me bo kėto. Ma kanė marrė burrin, kurse djalin e madh s'e kanė lanė me dalė prej sobes hiē, djalin e vogėl e kanė marrė rrugės, u kon t'u punu me kamion”.

Kushtrim Iseni i cili ishte duke fjetur ai tha se “e kanė thyer derėn dhe janė futur nė dhomė rreth orės 6 tė mėngjesit, mė kanė shtri pėr tokė dhe na s'p'e dimė pėr ēka i kanė marrė, nė shtėpi kam qenė vetėm me babin, tė cilin e morėn dhe na thanė se po i dėrgojmė pėr Beograd, unė s'p'e di se pėr ēka ėshtė fjala”.

Ndėrkaq Suad Iseni i cili ishte i thirrur nga xhandarmėria si dėshmitar gjatė bastisjes, thotė se jemi tė revoltuar rreth kėsaj ngjarjeje.

“Kėto nuk janė raste tė rralla, por po ndodhin shpesh nėpėr familjet shqiptare, pa marrė parasysh raste qė nuk dihen se pėr ēka kanė hy, ēka kanė lip. Njerėzit punojnė me ato mundėsitė e veta pa punėsim, pa kurrgjo, kur e pyetėm se pėr ēka keni hy, na thanė qė shkaqet i merrni mė vonė. Ishim si dėshmitarė pa tė drejtė me fol asgjė, veē me qenė prezent gjatė kontrollimit”.

Ndėrsa nė sytė e dy fėmijėve tė Sait Isenit, ku tek shtėpia e tij kanė hyrė me forcė gabimisht, shihej njė lloj frige dhe paniku. Vajza e Saitit Blerina 12-vjeēare rrėfen pėr televizionet lokale se si janė futur nė shtėpi forcat serbe.

“Kemi qenė duke fjetur dhe kanė hyrė brenda, babin tim e kanė rrėzuar pėr toke dhe e kanė goditur nė kra, kurse tė tjerėt kanė shkuar tė axhi, unė jam shumė e frikėsuar kėtu”.

Sulejman Iseni anėtar i Kėshillit Komunal tė komunės sė Bujanocit pėr agjencinė informative "Presheva Jonė" ka pohuar se kjo ndėrhyrje ėshtė e pakuptimtė dhe nuk i ndihmon stabilitetit nė rajon. Sipas tij "arsyeja pėr kėtė bastisje dhe kėtė arrestim tė kushėrinjve tė mi ėshtė e pakjartė", ku sipas tij "nuk kanė lėnė qė tė afrohemi dhe tė shohim se ēka po ndodh, ku forca policore ishin tė pranishme shumė dhe i tėrė fshati ka qenė i rrethuar..."

http://www.preshevajone.com/web/inde...rticle&id=1044
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2011, 20:00   66
Citim:
Lugina e Preshevės kėrkon maternitetin nga Beogradi

Nė Luginėn e Preshevės me dekada tė tėra mungon materniteti pėr lindje dhe se gjithė pacientet shqiptare adresohen nė maternitetin e Vranjės.

Disa iniciativa pėr hapjen e maternitetit apo repartit tė gjinekologjisė nė Shtėpinė e Shėndetit tė Preshevės apo Bujanocit kanė dėshtuar dhe se Beogradi zyrtar ka zvarritur vazhdimisht kėtė kėrkesė.

Sė fundi njė nismė e ngritur ka shkaktuar qė Ministria e Shėndetėsisė e Serbisė tė hap prokurimin publik pėr pėrgaditjen e kushteve pėr maternitetin nė Preshevė.

Kryetari i Kėshillit Kombėtar Shqiptar, Galip Beqiri theksoi pėr INA se me njė letėr i ėshtė drejtuar ministrisė nė Beograd pėrmes sė cilės ėshtė shprehur indinjata pėr vendimin e saj rreth Shtėpisė sė Shėndetit nė Preshevė, pėrkatėsisht lidhur me hapjen e prokurimit publik pėr pėrgaditjen e kushteve pėr maternitet.

Ai ka kėrkuar zhbllokimin e procedurave tė prokurimit publik, pėr shkak se materniteti ėshtė mėse i nevojshėm pėr shqiptarėt e tre komunave tė Luginės sė Preshevės.

Ai ka theksuar hapja e maternitetit ėshtė ēėshtje e domosdoshme, pasi qė mbi 30 pėr qind e pacienteve nė Spitalin e Vranjės janė paciente shqiptare. Nga ana tjetėr, bėhet e ditur se asnjė mjekė nuk ėshtė i punėsuar nė Vranjė, ndėrsa tre komunat shqiptare kanė kuadrot e nevojshme pėr tė hapur maternitetin nė Preshevė.

Aktualisht vetėm nė komunėn e Preshevės janė specialist tė gjinekologjisė, por edhe staf mjekėsor pėr dispanzeret tjera spitalore. Para shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, banorėt shqiptarė tė Luginės sė Preshevės kanė shfrytėzuar spitalet e Gjilanit dhe Kumanovės. (Rijad Demiri/INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...1104c285d&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2011, 22:16   67
Citim:
Shtohen provokimet e xhandarmėrisė serbe nė Luginė

Preshevė, 25 maj – Lideri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, Orhan Rexhepi, idetė e rinovuara tė kėtyre ditėve pėr ndarjen e Kosovės, tė lansuara nga vetė krerėt shtetėrorė serbė Ivica Daēiq dhe Boris Tadiē, ka deklaruar tė mėrkurėn, se nuk janė tė rastit dhe tė thėna sa pėr sy e faqe, ata gjithmonė deklaratat e tyre i kanė mbėshtetur me veprime konkrete, qoftė edhe nga prapavija.

Dhe si pasojė, sipas Rexhepit, kėtyre ditėve ėshtė ngritur niveli i provokimeve nė Malėsinė e Preshevės, sigurisht nga ana e Xhandarmėrisė serbe.

“Qytetarėve tė fshatrave tė kėsaj Malėsie kanė filluar t`i drejtohen provokime shtesė, derisa edhe shqetėsuese”, ka deklaruar Rexhepi.

“Fshati Maxhere ėshtė mė i ekspozuari nė kėtė drejtim, mė 14 Maj 2011 disa banorė tė kėtij fshati duke zbritur nė Manifestimin e Dėshmorėve tė Kombit nė Rahovicė u provokuan rėndė nga pjesėtarėt e xhandarmėrisė Serbe, me disa picgauerė.

Mė 23 maj 2011, pėrsėri nė fshatin Maxhere, prapė me disa pizgauerė janė provokuar rėndė fshatarėt, deri edhe nė fyerje. Ata tashmė kanė filluar tė hyjnė edhe brenda nė fshat. Kur gjithė kėsaj i shtohet edhe numri bindshėm i rritur i pjesėtarėve tė kėsaj xhandarmėrie, si me makina lėvizėse dhe kamionė ushtarakė, pėrfundimi ėshtė se diēka ėshtė duke u pėrgatitur”, deklaron Rexhepi.

“Faktori politik shqiptar i Luginės sė Preshevės duhet tė jetė, ai i cili duhet tė reagojė menjėherė dhe nė mėnyrė adekuate”, theksoi Rexhepi, duke shtuar se “shqiptarėve nė kėtė pjesė tė trojeve tona nuk duhet t`i interesojė fare veriu i Kosovės, por vetėm Lugina e Preshevės”.

“Referendum i vitit 1992, Lufta e Armatosur e vitit 2000-2001, Karta e Kombeve tė Bashkuara nė tė drejtėn e popujve pėr vetėvendosje dhe Konferenca e Helsinkit e vitit 1975 nė lejimin e ndryshimit tė kufijve me mjete paqėsore na obligojnė tė marrim vendime tė forta dhe pakthyeshėm tė drejtohemi andej kah edhe e kemi rrugėn, pėr bashkim me Kosovėn, pėrkatėsisht me Shqipėrinė”, pėrfundoi deklaratėn e tij, Rexhepi.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,60189
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.6.2011, 20:44   68
Citim:
“Kėshill Nacional Serb” nė Bujanoc provokim

Bujanoc, 5 qershor 2011 Themelimi i “Kėshillit Nacional Serb” nė Bujanoc, nuk i kontribuon paqes dhe stabiliteti nė Luginė dhe si i tillė paraqet provokim serioz pėr destabilizim tė situatės nė Bujanoc nė veēanti dhe nė Luginė nė pėrgjithėsi, i ka thėnė Agjencisė sė Pavarur tė Lajmeve PreshevaNEWS, njeriu i parė i komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberi.

Emri:  shaip-kamberi.jpg
Shikimet: 244
Madhėsia:  19,3 KB

“Iniciativa e fundit e qarqeve tė caktuara tė serbėve lokal, nė mesin e tė cilėve ka politikan nga periudha komuniste, ish punėtorė tė sigurimit shtetėror serb, pėr themelimin e tė ashtuquajturit “Kėshill Nacional Serb” nė Bujanoc paraqet njė provokim serioz dhe tė rrezikshėm pėr paqen dhe stabilitetin nė kėtė komunė.

Si e tillė ajo nuk ėshtė njė iniciativė e re, nė dy vitet e fundit nė adresė tė ministrive dhe qeverisė serbe, juanė dėrguar njė varg letrash anonime, peticione dhe akte tė tjera tė cilat kanė shprehė “brengėn” e serbėve lokal pėr tė “shqiptarizim tė Bujanocit”, ndėrkohė, qė ditė mė parė njė bashkėsi lokale serbe ka bllokuar deponinė e qytetit, me pretekst se po dėmton mjedisin, ndėrkohė, qė prapaskena e gjithė kėtij marifetlluku ėshtė futja nė sistem tė grumbullimit tė mbeturinave tė fshatit Tėrnoc.

Me aktin e fundit, njė pjesė e serbėve lokal nė Bujanoc po ridėshmojnė se nuk janė pėr bashkėjetesė me fqinjėt e vet, se janė kundėr parimit tė integrimeve europiane dhe po e dėshmojnė logjikėn e vjetėr serbe pėr absolutizėm. Tė shpresojmė se nė kuadėr tė bashkėsisė serbė nė Buajnoc ka njerėz me arsye tė shėndoshė tė cilėt nuk do ta pėrkrahin kėtė provokim tė rrezikshėm, pėrndryshe, vendosja e vijave etnike nuk do tė mund tė bėhet sipas planeve serbe.

Sigurisht se kjo iniciative e tyre pėr krijimin e pushtetit paralel do tė hasė nė kundėrshtimin e vendosur tė autoriteteve lokale, por, do tė jetė interesant tė shohim reagimin e qeverisė serbe. Nuk ėshtė diēka e re se qeveritė serbe, me vite, nxisin dhe pėrkrahin sisteme paralele gjetiu, por, a do ta lejojė dhe tolerojė kėtė paralelizėm nė territorin e vet, ndaj njė pushteti tė dalė nga zgjedhjet e rregullta dhe legjitime tė organizuara sipas ligjeve tė vet Serbisė do tė jetė interesant tė shohim. Apo edhe kjo ėshtė nė kuadėr tė agjendės, tė cilėn nė kėto moment po e ndjek njė pjesė e qeverisė serbe, pėr ridefinimin e raporteve me shqiptarėt dhe Shqipėrinė? Sido qė tė jetė, faktori politik shqiptar nė Bujanoc, do tė reagojė nė mėnyrė tė vendosur dhe nė bazė tė dokumenteve politike tė cilat bashkėrisht i ka aprovuar”, ka deklaruar pėr PreshevaNEWS, kryetari i komunės nė Bujanoc, Shaip Kamberi.

http://bujanoci.net/?p=15987
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2011, 18:52   69
Citim:
Serbia po bėn pastrim etnik

Situata aktuale politike nė Luginė tė Preshevės ėshtė me shkallė tė lartė tė ndėrlikueshmėrisė, e pėrcjellė me gjendjen katastrofale ekonomike, me shkallėn rekorde tė papunėsisė, me thyerjet e rėnda tė tė drejtave tė njeriut, si dhe me mosmarrėveshje tė theksuara tė organeve shtetėrore, pėrkatėsisht tė Trupit Koordinues pėr Preshevė, Bujanoc e Medvegjė me pėrfaqėsuesit legjitim tė shqiptarėve tė kėtij rajoni, ka thėnė nė konfrencėn e sotme pėr shtyp kryetari i PVD-sė, Riza Halimi.

Halimi, i cili njėherėsh ėshtė edhe deputeti i vetėm shqiptar nė parlamentin e Serbisė tha se Trupit Koordinues duke i injoruar kuadrot e Luginės sė Preshevės, nuk e ftoi asnjėherė pėrbėrjen e zgjeruar tė kėsaj trupe dhe nuk e lejoi funksionimin e grupeve koordinuese, dhe nė kėtė mėnyrė imponoi formėn arbitrare tė punės pa plane finansiare, pa programe operative dhe pa program strategjik.

“Ėshtė kjo dėshmi e fortė se kryetari i Trupit Koordinues, Markovic, duke u bazuar nė praktikat burokratike tanimė krejtėsisht e ka zhvlerėsuar dhe anuluar Marrėveshjen pėr parimet e rekonstruimit tė Trupit Koordinues tė nėnshkruar mė 27 mars 2009 dhe tė vėrtetuar me vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Serbisė tė 09 prillit 2009”, ka nėnvizuar kryetari i PVD-sė, njofton agjencia informative Presheva Jonė.

“Nė kėtė situatė, kryesia e PVD- sė nė mbledhjen e saj tė fundit vlerėson se ka dėshtuar edhe kėsaj radhe, njėsoj si nė vitin 2005 iniciativa e pėrkrahur nga OSBE, qė pėrfaqėsuesit legjitim tė shqiptarėve tė jenė pjesėmarrės aktiv nė punėn e Trupit Koordinues, andaj ėshtė e domosdoshme qė tė shqyrtohet funksionimi madje edhe ekzistimi i mėtejmė i kėtij organi tė veēantė qeveritar pėr Luginė tė Preshevės, i cili po tė mbetet edhe mė tutje nė formėn ekzistuese burokratike rrezikon ngushtimin serioz tė kompetencave tė pushteteve lokale dhe tė Kėshillit Nacional”.

“Pikėrisht, pėr shkak tė dėshtimit tė Qeverisė serbe, qė me anė tė Trupit Koordinues t'a revitalizoj ekonomikisht kėtė rajon dhe t'i integroj shqiptarėt nė strukturat shtetėrore, aktualisht nė Luginė tė Preshevės kemi gjendje tė rėndė, nė mungesė totale tė perspektivave pėr jetė normale, qė i ka detyruar qindra shqiptarė tė kėrkojnė azil nė shtetet evropiane”, ka thėnė Halimi.

“Ėshtė domosdoshme qė Qeveria serbe dhe faktori ndėrkombėtarė tė ndėrgjegjėsohen pėr faktin e pamohueshėm se numri prej disa qindra shqiptarėve qė kėrkuan azil nė shtetet evropiane gjatė vitit tė kaluar ėshtė tejet simbolik nė krahasim me disa dhjetėra mijė shqiptarė qė u detyruan tė largohen nga vatrat e tyre shekullore brenda 12 viteve tė fundit dhe se vendbanime tė tėra nė Zonėn e Sigurisė Tokėsore janė para zbrazjes sė plotė, kurse komuna e Medvegjės, mjerisht ėshtė para pastrimit tė plotė etnik...”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=15131
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.6.2011, 11:34   70
Citim:
Shpėrngulja e shqiptarėve nga Medvegja, dita ditės ėshtė duke u rritur

Nė Komunėn e Medvegjės, nė bazė tė dhėnave tė vitit 1999, kanė jetuar afėr 4500 shqiptarė, kurse tash janė jo mė shumė se 600. TV Presheva, ka vizituar disa nga vendbanimet ku jetojnė shqiptarėt, kurse banorėt e paktė qė kanė mbetur, gjendjen e konsiderojnė mjaft tė vėshtirė.

Ismet Aliu, ėshtė njė ish i shpėrngulur, i cili nė vitin 2005, ėshtė kthyer ne vendlindjen e tij, por qė nga ajo kohė e deri mė tash, askush nuk e ka ndihmuar.

Banorėt e mbetur nė Medvegjė, kanė njė apel pėr vėllezėrit nga Presheva dhe Bujanoci. Porosia e tyre ėshtė mos na harroni sepse sado pak ata thonė se ju jeni shumicė. Ata ndjehen edhe tė indinjuar nga fjalėt qė dėgjojnė se Medvegja tashmė ėshtė harruar.

Ndėrsa sa i pėrket liderėve tė tyre politik nė Medvegjė, ata tashmė kanė humbur besimin tek ta, sepse asnjė e mir nuk i ka ardhur, sidomos nė pėrmisimin e jetės sė shqiptarėve.

Ata njė mundėsi e kanė, atė tė kushtėzimit tė kryetarit, sepse pikėrishtė kėshilltarėt shqiptarė, e mbajnė nė kėmbė koalicionin, pa votėn e tyre bie pushteti.

http://www.medvegja.net/web/shperngu...duke-u-rritur/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.8.2011, 09:20   71
Citim:
Shtohet prezenca policore nė Luginė tė Preshevės

Kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi, thekson se sundimi i rendit dhe ligjit nė Kosovė ėshtė parakusht i domosdoshėm pėr shmangien e zhvillimeve negative nė rajon.

“Zhvillimet e fundit nė Kosovė dhe themelimi i tė ashtuquajturit Kėshill Kombėtar Serb nė Bujanoc, prezenca e vazhdueshme e forcave speciale te policisė – xhandarmerisė serbe, duke krijuar imazhin e gjendjes sė pashpallur tė jashtėzakonshme nė Luginė tė Preshevės, janė nė shpėrputhje tė plotė me politikat stabilizuese tė dhjetėvjeēarit tė fundit nė rajon”, ka thėnė Kamberi, raporton “Presheva Jonė”.

Sipas tij, themelimi dhe inkurajimi i strukturave paralele jo vetėm qė nuk pėrkon me politikat integruese dhe stabilizuese, por pretendon t’i ushqej edhe mė shumė paralelizmat institucionale dhe etnizimet rajonale./Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=16193
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2011, 21:29   72
Citim:
Sigurimi serb nė biseda informative ish-pjestarėt e UĒPMB-sė

Shėrbimi sekret serb BIA ka marrė nė pyetje gjatė kėtij muaji disa ish-pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės Medvegjės dhe Bujanocit (UĒPMB) nga rajoni i Bujanocit.

Siē bėhet e ditur pėr agjencinė e lajmeve INA punonjėsit e sigurimit serb kanė marrė nė pyetje edhe veteranė tė Organizatės sė Veteranėve tė Luftės, tė cilėt janė pyetur nėpėr zyrat e policisė nė Bujanoc.

Nė biseda u morėn Nazim Ajdini, Kurtali Alishani, Raif Sopi, Avdil Shkodra dhe Qenan Beqiri, tė cilėt kryesisht u pyetėn pėr aktivitetet e fundit nė jetėn e pėrditshme, marrjen e ndihmave si veteranė tė UĒPMB-sė si dhe pėr veprimtarinė e shoqatės sė veteranėve tė luftės.

Lėvizja e Progresit Demokratik, si pjesė u qeverisjes lokale nė komunėn e Bujanocit ka reaguar lidhur me kėto biseda informative.

“Ka kaluar koha e regjimit tė Millosheviēit, kur aktivistėt qoftė partiakė apo joqeveritarė, merreshin nė tė tė ashtuquajturat biseda informative, kėrcėnoheshin dhe maltretoheshin psiqikisht dhe fizikisht pėr tė hequr dorė nga aktivitetet e ndryshme me interes qytetar e kombėtar”, theksohet nė reagimin e kėsaj partie, duke bėrė thirrje qė tė ndėrpriten praktikat e tilla. (R.Demiri/INA)

http://ina-online.net/rajon/8321.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.9.2011, 12:34   73
Citim:
Deklaratė pėr alarmimin e situatės nė Luginėn e Preshevės

Situata politike dhe sigurisė nė Luginėn e Preshevės do tė jetė njė nga temat kryesore tė takimit tė kėshilltarėve shqiptarė tė tre komunave Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė.

Siē mėson agjencia e lajmeve INA, kėshilltarėt shqiptarė pritet tė shprehin shqetėsimet e tyre lidhur me situatėn e “status quo” dhe izolimit tė vazhdueshėm tė kėtyre tre komunave. Njė kėshilltarė komunal nga Presheva i tha agjencisė INA se pritet edhe miratimi i njė Deklarate Politike drejtuar Bashkėsisė ndėrkombėtare pėr gjendjen dhe krizėn qė po mbretėron nė Luginėn e Preshevės.

Njė shqetėsim tjetėr qė do tė shpaloset ėshtė edhe procesi i regjistrimit dhe diskriminimi i pėrfaqėsimit tė shqiptarėve si regjistrues tė kėtij procesi. (R.Demiri/INA)

http://ina-online.net/rajon/8593.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.10.2011, 21:52   74
Citim:
Serbėt tmerrohen nga 'Coca-Cola' shqiptare

Serbėt nė Bujanoc janė tmerruar pasi nė kėtė komunė janė shitur pije me deklaracion nė gjuhėn shqipe.

“Nė stacionin e autobusėve nė Bujanoc, kam blerė njė shishe "Coca-Cola Zero" tė dy litrave dhe jam shokuar kur e pashė se ėshtė me deklaracion nė gjuhėn shqipe”, ka thėnė Zoran Stankoviē nga Bujanoci, njė nga disa qytetarėt e kėsaj komune nė jug tė Serbisė, tė cilėt kanė kontaktuar gazetėn “Kurir”, pėr t’u ankuar pėr tė njėjtin problem.

“Si ėshtė e mundur qė nė vendin tonė gjenden prodhime nė gjuhėn shqipe? Vetėm nėn deklaracionin nė gjuhėn shqipe ka diēka tė shkruar me shkronja tė vogla nė gjuhėn serbe. Me aq sa di unė, pėrfaqėsia e "Coca Cola" pėr vendin tonė ėshtė nė Zemun, jo nė Tiranė! E kam ruajtur etiketėn dhe e kam ndėrmend tė ankohem”, ka thėnė Zoran.

Pėrfaqėsuesit nga kompania "Coca-Cola Helenik", pretendojnė qė produktet e tyre janė me deklaracion nė gjuhėn serbe qė pėrmbajnė informacione siē kėrkon Republika e Serbisė.

“Nė disa deklaracione gjenden informacione qė mund tė jenė nė gjuhėt qė pėrdoren kryesisht nė treg ose nė njė pjesė tė tregut pėr tė cilin prodhohen dhe shpėrndahen, e cila ėshtė njė praktikė e zakonshme pėr shumicėn e prodhuesve. Ėshtė e mundur tė ketė informacione specifike nė gjuhėn shqipe, qė do tė thotė se janė tė dedikuara pėr shitje nė territorin e Kosovės”, tha njė zyrtar i "Coca-Cola”.


Ministria e Tregtisė: Gjoba deri nė njė milion dinarė

Drejtuesit e Ministrisė sė Bujqėsisė, Tregtisė dhe Pylltarisė nė Serbi nuk kanė dhėnė pėrgjigje specifike nėse "Coca-Cola" do tė paguajė gjobėn, por kanė shpjeguar se nė bazė tė ligjit pėr tregti, deklaracioni mund tė pėrmbajnė informata tė caktuara nė gjuhė tė huaja, por qė tė gjitha tė dhėnat duhet tė pėrkthehen nė mėnyrė tė qartė dhe tė lexueshme nė gjuhėn serbe.

“Gjobat pėr njė person juridik nėse shet mallra me deklaracion jo tė rregullt ose tė pahijshėm mund tė shkojnė nga 100.000 deri nė 1.000.000 dinarė”, tha njė zyrtar nga ministria pėrkatėse.

Ndėrsa, Vera Vido, kryetare e Shoqatės pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve tha se deklarata mund tė jetė nė gjuhėn shqipe, nėse mallrat kanė depėrtuar nėpėrmjet kanaleve tė tjera nė tregun e Serbisė.

“Nėse mallrat janė importuar, importuesi duhet tė vejė deklaracionin nė gjuhėn serbe. Nėse nuk ėshtė ashtu, atėherė mallrat mund tė jenė kontrabanduar nė Bujanoc”, tha Vido. /kurir/

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,65641
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2011, 09:19   75
Citim:
Policia serbe rreh familjen shqiptare nė Medvegjė

Dje pasdite nė fshatin Gėrbafc tė komunės sė Medvegjės ėshtė sulmuar brutalsiht nga policia serbe familja e Sokol Ismajlit, njofton agjencia e lajmeve INA.

Gjatė kėtij aksioni ėshtė rrahur brutalisht Sokoli, gjendja e tė cilit ėshtė nė rrezik, bashkėshortja e tij Rabisha , dhe fėmijėt e tij, ka bėrė tė ditur kryetari i Bashkėisė Lolake tė fshatit Topallė.Nė vendin e ngjarjes ka dalur nėnryetari i komunės sė Medvegjės Florim Sahiti.

Familjes Ismajli iu ėshtė dhėnė ndima mjekėsore, ndėrkaq Sokoli ėshtė dėrguar pėr nė spitalin e Lesovcit.

Shkaqet e rrahjes sė tėrė familjes Ismajli nga fshati Gėrbafc ende nuk dihen, ndėrkaq ky rast ka futur edhe mė shum panikė nė mesin e qyetarėve shqiptarė tė kėtij rajoni.

Kryetari i bashkėsisė lokale, Faik Hajdari informoi se dy policė kishin shkuar nė shtėpinė e Sokolit dhe kishin kėrkuar nga ai qė tė shkoj pėr tė fikur njė zjarr nė fshat. Sokoli kishte refuzuar duke thėnė se nuk mundet tė shkoj pasi qė ėshtė i sėmur, pas sė cilės, siē ėshtė thėnė, ėshtė goditur disa herė nga njė polic.

Ngjarjen e ka konfirmuar edhe kryetari i komunės, Sllobodan Drashkoviē, por ai nuk ka mundur tė flas pėr detajet. Drashkoviē ka vizituar familjen e Sokolit, ndėrsa ka thėnė se pret nga policia qė tė zbardhin rastin. Nga Drejtoria Policore e Leskocit ėshtė thėnė se nė Medvegjė ėshtė dėrguar njė ekip i cili duhet ta hetoj rastin. (INA)

http://ina-online.net/rajon/11509.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.11.2011, 23:38   76
Citim:
Partitė nė Kosovė e Shqipėri heshtin, reagojnė ato nė Serbi!

Pėrderisa shqiptarėt, qeveritė shqiptare, ajo e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė, partitė politike nga Kosova dhe Shqipėria, heshtin ndaj padrejtėsive dhe sulmeve qė Serbia ju bėnė banorėve shqiptarė nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, njė gjė tė tillė nuk e bėjnė edhe partitė serbe.

Rasti i fundit i ndodhur nė Komunėn e Medvegjės, ku polici serb sulmon familjen Ismajli nė shtėpinė e tyre, ka kaluar nė heshtje tė faktorit politik shqiptarė nė Kosovė dhe Shqipėri.

Tė njėjtėn gjė nuk e ka bėrė edhe partia serbe LDP, edhe pse ndoshta pėr poenėt e saj politik, e cila ka dėnuar rastin nė fjalė.

Nė reagimin e saj, LDP kėrkon nga Ministria e punėve tė brendshme tė Serbisė qė tė ndėrmerr masat adekuate ndaj pjesėtarit tė policisė i cili, tė shtunėn mė 19 nėntor, kishte torturuar Sokol Ismajlin dhe fėmijėt e tij tė mitur nga fshati Gėrbac i Medvegjės.


“Polici, pėr tė cilin banorėt e Medvegjės thonė se ka mbiemrin Cvetkoviē, me dorezėn e armės zyrtare, duke bėrtitur “Shqiptarėt ma kanė vrarė babanė”, ka shkaktuar plagė trupore Sokol Ismajlit dhe fėmijėve tė tij tė mitur.

Sulmi ka ndodhur nė oborrin e shtėpisė sė familjes Ismajli, dhe kishte ardhur pas refuzimit tė Sokolit pėr tė shkuar tė shuaj njė zjarr nė fshat, me arsyetimin se ėshtė i sėmur dhe nuk dėshiron tė dal nga shtėpia.

MUP-i dhe prokuroria duhet tė reagojnė nė mėnyrė adekuate duke hetuar rastin deri nė fund, policin pėrgjegjės ta sanksionoj, dhe kėshtu qytetarėve t’u dėrgohet mesazh i ēartė se institucionet shtetėrore punojnė pėr tė mirėn e tė gjithė qytetarėve. ”, thuhet nė reagimin e LDP

http://www.medvegja.net/web/partite-...-ato-ne-serbi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2011, 17:59   77
Citim:
Dacicit i pengon Thaēi dhe 28 Nėntori

Ministri i Brendshėm i Serbisė, Ivica Dacic, tha sot se me deklaratat pėr Kosovėn nuk ka nxitur luftė tė re. Ai madje ka ofruar postin e tij, “nėse me kėtė ka dėmtuar interesin kombėtar serb”.

"Ēka ėshtė dashur tė them? Faleminderit Thaēi, vriti tė gjithė serbėt nė veri tė Kosovės! Kjo ėshtė sikur dikush tė thotė: 'Fajtor janė ata qė e kanė mbrojtur postėn nga hajdutėt’", ka thėnė sot Dacic, transmeton Vesti.

"Nėse unė jam fajtor, do ta paraqesė dorėheqjen e tij. Unė kurrė nuk bėrė thirrje pėr luftė, por vetėm e kam ftuar Thaēin qė tė mos provokojė, gjė tė cilėn ėshtė dashur ta thotė bashkėsia ndėrkombėtare”.

Duke komentuar kritikat e nėnkryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Petar Miletic, Dacic ka pyetur se “ēfarė do tė bėnte ai nėse Thaēi e sulmon”.

"Apo ndoshta ai e mbėshtet politikėn e Thaēit. Nė vend qė tė mė kritikojė mua, le tė pėrcaktohet qartė", ka thėnė Daēiē, tė cilit madje i pengon, siē thotė ai, se si “nė jug tė Serbisė tolerohet flamuri shqiptarė”, me rastin e 28 Nėntorit.

“A janė shqiptarėt nė Serbi pakicė e Shqipėrisė apo e Kosovės”, ka thėnė ai. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=18648
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.11.2011, 19:43   78
allianz
 
Citim:
Thėnė nga vlug

Ej po kulmi ėshtė kur del ministri jonė i jashtėm dhe i prekur nga ngjarjet nė Gaza, fton palėt tė jenė tė pėrmbajtura.

Oooo e kuptoni ēa ndodh a jo! Ministri shqiptar fton (po ta keni ndjek, i dyti nė rradhė pas zėdhėnėsit tė OKB-sė) ēifutėt dhe palestinezėt tė ruajnė qetėsinė.

Kjo osht deklarata mo qesharake qė kom nigju tė dali prej nai zyrtari. Jo pėr pėrmbajtjen se sa pėr momentin kur dhe bėhet.

Nė Maqedoni po sakatohet 1/3 e kombit shqiptar. Nė Dardani shqiptarėt trajtohen si pakicė dhe Tirana nuk bo gjys llafi. Por kur vje puna pėr dy tre krimba palestinezė a ēifutė, ministri jonė fton palėt pėr qetėsi. E pamundur!

Citim:
MPJ: Tė ndalet dhuna nė Iran, tė respektohen detyrimet ndėrkombėtare

“Ministria e Punėve tė Jashtme ndjek me shqetėsim zhvillimet nė Teheran, ku turma njerėzish kanė pushtuar zyrat e ambasadės britanike dhe rezidencės sė Ambasadorit, nė shkelje flagrante tė ligjit dhe konventave ndėrkombėtare”.

Me njė frazė tė tillė nis reagimi i Ministrisė shqiptare tė Punėve tė Jashtme mbi zhvillimet e fundit nė Iran.

“Ministria e Punėve tė Jashtme dėnon me forcė kėtė akt tė papranueshėm, nė kundėrshtim me praktikat dhe ligjet ndėrkombėtare pėr rregullimin e marrėdhėnieve midis shteteve.

Ajo i bėn thirrje qeverisė sė Iranit pėr tė ndėrmarrė masa tė menjėhershme pėr tė respektuar detyrimet sipas legjislacionit ndėrkombėtar dhe pėr tė siguruar funksionimin normal tė pėrfaqėsisė diplomatike tė Mbretėrisė sė Bashkuar nė Teheran”, pėrfundon deklarata.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=21039

Mbase nuk i arrijnė lajmet nga territoret shqiptare... se rom hesapi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.12.2011, 19:28   79
Citim:
Arrestohet preshevari, shqeu flamurin

Fitim.Z, 18 vjeē, ėshtė arrestuar tė mėrkurėn nga policia serbe me dyshimin se mė 28 nėntor ka shqyer flamurin serb.

Ai akuzohet se veprėn e ka kryer nė Ditėn e shėnimit tė Festės sė Flamurit dhe protestės sė mbajtur para kėshillit komunal tė Preshevės. Fitim. Z. dyshohet se ai ėshtė njėri nga ata qė ka hequr flamurin nga ndėrtesa e komunės sė Preshevės me 28 nėntor.

Ndaj tij menjėherė ėshtė shqiptuar masė paraburgimi prej tetė ditėve. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=18728
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2011, 19:15   80
Citim:
Krimineli i luftės do tė udhėheq ushtrinė serbe

Emri:  Ljubisa-Dikovic.jpg
Shikimet: 170
Madhėsia:  11,5 KBPresidenti i Serbisė, Boris Tadiē, ka emruar shef tė ushtrisė sė Serbisė gjeneralin Lubisha Dikoviē, i cili ka udheq ushtrinė serbe gjatė kohės sė luftės nė Drenicė, nė tė cilin rajon ushtria dhe policia serbe kreu krimet mė tė tmerrshme nė Kosovė. Dikoviē ishte komandant i Brigadės 37 tė ushtrisė jugosllave, e cila vrepornte nė territorin e Drnicės dhe ėshtė pėrgjegjse pėr krimet e kryera nė kėtė rajon.

Pėr krimete kryera nė Kosovė, Dikoviē ishte dekoruar me medalje nga kryerkimineli i Serbisė, Sllobodan Millosheviē. Ndryshe, gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, vetėm nė rajonin e Drenicės janė vrarė dhe zhdukur mijėra shqiptarė, pėr tė cilat krime Dikoviē do duhej tė ishte duke vuajtur dėnimin nė Tribunalin e Hagės./Kosovapress/

http://rtv21.tv/home/?p=48361
Citim:
Krimineli i luftės do udhėheqė ushtrinė serbe

Lajmi i Fundit e Martė, Dhjetor 13th, 2011

Gjeneral nėnkoloneli Lubisha Dikoviē, ish-komandant i Brigadės 37 tė motorizuar tė Ushtrisė jugosllave, e cila gjatė vitit 1999 kishte vepruar nė Drenicė, ėshtė emėruar tė hėnėn shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė serbe. Agjencia e lajmeve FoNet bėn me dije se nė kėtė post Dikoviē ėshtė emėruar nga presidenti serb, Boris Tadic.

“Presidenti i Serbisė, Boris Tadic, e ka emėruar sot Lubisha Dikoviēin shef tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė”, shkruan kjo agjenci.

Dikoviē pėr luftėn e zhvilluar nė Kosovė, ku u vranė mbi 10 mijė shqiptarė dhe u zhdukėn shumė tė tjerė, ishte shpėrblyer edhe nga ish-presidenti Slobodan Miloshevic.

Ai sė bashku me katėr komandantė tė tjerė qė luftuan nė Kosovė ishin dekoruar me “Urdhrin e lirisė”, “Urdhrin e heroit kombėtar”, ‘Urdhrin e flamurit jugosllav” dhe “Urdhrin e flamurit tė luftės tė shkallės sė parė”.

http://www.panorama.com.al/lajmi-i-f...shtrine-serbe/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.