Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.12.2011, 17:16   81
Citim:
Policia serbe biseda informative me ish-pjesėtarė tė UĒPMB-sė

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒPMB-sė shpreh brengosjen me rastin e zhvillimor tė bisedave informative me ish pjesėtarėt e UĒPMB-sė, nga ana e organeve tė policisė dhe prokuroria publike, duke e konsideruar kėtė akt si formė tė vazhdueshme tė presionit ndaj pjesėtarėve tė UĒPMB-sė dhe popullatės shqiptare nė pėrgjithėsi qė po zhvillojnė autoritetet serbe.

“Duke gjykuar sjelljen e kėtillė tė policisė serbe, OVL, kėrkon respektimin e plotė tė aktit tė Amnistisė qė ndaj kėtyre pjesėtarėve ėshtė dhėnė mė 2001.

OVL konsideron se metodat e kėtilla tė frikėsimit dhe represionit psikologjik qė po zhvillojnė nė mėnyrė permanente organet serbe, krahas prezencės sė vazhdueshme tė xhandarmerisė nė terren, cenojnė rėndė stabilitetin nė kėtė komunė dhe paraqesin shkaqet e drejtpėrdrejta tė largimit tė tė rinjve shqiptarė nga Bujanoci, akt qė po ndodh me vite”, thuhet nė njė kumtesė drejtuar INA-s.

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒPMB-sė kėrkon nga autoritetet policore tė ndėrprenė kėtė formė tė presionit dhe dhunės psikologjike ndaj tė rinjve shqiptarė duke e konsideruar atė si cenim i rėndė i tė drejtave tė individit dhe shkelje tė konventave ndėrkombėtare.

OVL, do tė njoftojė edhe autoritetet ndėrkombėtare pėr kėtė formė tė dhunės psikologjike qė policia serbe po e zhvillon ndaj tė rinjve shqiptarė, posaēėrisht, pėr faktin e hetimit tė periudhės e cila ėshtė pėrfshirė nė aktin e Amnistisė mė 2001.

http://ina-online.net/rajon/12341.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2011, 21:05   82
Citim:
Serbia kundėr demilitarizimit tė Luginės sė Preshevės

Luginė e Preshevės, 27 dhjetor - Kėrkesat pėr demilitarizim tė rajonit tė Luginės sė Preshevės mund tė jenė arsyet pėr aktivitete ekstremiste nė drejtim tė kėrcėnimit tė sigurisė tė pjesėtarėve dhe objekteve tė Ushtrisė Serbe nė kėto hapėsira dhe situatėn e sigurisė nė pėrgjithėsi, ka vlerėsuar Qeveria serbe.

Nė pėrgjigjen qė iu ėshtė dhėnė deputetit popullor dhe kryetarit tė PVD-sė Riza Halimi, qeveria ka deklaruar se kėrkesat pėr demilitarizim tė rajonit tė Luginės sė Preshevė, qė janė pjesė e kėrkesave publike tė liderėve shqiptarė nga Bujanoci dhe Presheva, tregojnė njė pėrpjekje tė institucioneve tė Serbisė qė janė pėrgjegjėse pėr sigurinė e qytetarėve nė zonėn administrative t`i pamundėsojnė prezencėn nė kėto hapėsira.

"Kėrkesat pėr demilitarizim tė rajonit tė Luginės, Agjencioni Ushtarak i Sigurimit serb e vlerėson nė aspektin profesional, si kėrcėnim potencial pėr sigurinė e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Ushtrisė sė Serbisė, si dhe tė Serbisė nė tėrėsi", thuhet nė pėrgjigjen tė cilėn e ka nėnshkruar ministri i Punėve tė Brendshme tė Serbisė, Ivica Daēiq.

“Mė 24 nėntor, i shtrova pyetje Qeverisė serbe se a konsideron qė kėrkesat pėr demilitarizim mund tė ndikojnė nė kompleksitetin e situatės sė sigurisė dhe pse nė kėto hapėsira nuk pėrdoret pėrvoja e kufirit "Serbi-Maqedoni", e cila qė nga viti 2005, zona e sigurisė nga 5 kilometra ėshtė zvogėluar nė 300 deri 500 metra”, theksoi Halimi, duke shtuar se "a nuk ėshtė normale qė kjo praktikė tė pėrdoret edhe drejt Kosovės, e jo tė bėhet militarizim enorm ēka ėshtė e dėmshme pėr tėrė regjionin".

Qeveria serbe i ėshtė pėrgjigjur: "Kufiri shtetėror me Maqedoninė ka status dhe trajtim tė ndryshėm dhe rrjedhimisht ajo zbatohet nė mėnyrė tjetėr.

Ndėrkaq, sipas Qeverisė serbe, kufiri qė ndan Serbinė qendrore dhe Kosovėn nuk ėshtė linjė kufitare dhe si e tillė, nė aspektin ushtarak, paraqet linjėn e cila ndan ushtrinė serbe dhe KFOR-in dhe zonėn e tyre tė pėrgjegjėsisė.

Gjithashtu, Qeveria serbe njofton deputetin popullor, Riza Halimin edhe se ushtria serbe me aktivitetet e saj nė zonėn e sigurisė tokėsore nė asnjė mėnyrė nuk rrezikon asnjė tė drejtė tė banorėve lokalė, po as kthimin e tyre nėpėr shtėpitė e tyre.

http://koha.net/?page=1,15,82114
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.3.2012, 21:13   83
Citim:
Lugina kėrkon bashkim me Kosovėn

Kėshilltarėt komunalė tė tri komunave shqiptare tė Luginės sė Preshevės, e kanė pėrkujtuar tė enjten referendumin pėr bashkim me Kosovėn, qė ishte organizuar pikėrisht para njėzet vjetėve. Derisa e kanė kujtuar 1 dhe 2 marsin e vitit 1992, deputetėt komunalė tė Preshevės, Medvegjes dhe Bujanocit, kanė nxjerrė njė deklaratė tė pėrbashkėt politike, me tė cilėn e kanė rikonfirmuar dėshirėn dhe vullnetin e shqiptarėve qė jetojnė nė jug tė Serbisė, qė t’i bashkohen Kosovės.

Pėrveē tjerash, nė kėtė deklaratė politike ėshtė thėnė se shqiptarėt e Luginės sė Preshevės shprehin qėndrimin se nė rast tė ndryshimit eventual tė kufijve tė Kosovės, ata do tė angazhohen qė tri komunat shqiptare t’i bashkohen Kosovės, nė tė kundėrtėn kėrkojnė qė ēėshtja e Luginės tė zgjidhet nė korrelacion me veriun e Kosovės.

“Tė brengosur pėr shkak tė eksodit tė ahqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, qė ėshtė pasojė e diskriminimit shtetėror dhe militarizimit enorm; ndjekjeve, arrestimeve dhe bastisjeve qė u bėhen ish-ushtarėve tė UĒPMB-sė; mosrespektimit tė Marrėveshjes sė Konēulit si dhe vazhdimit tė diskriminimit shtetėror, kėshilltarėt e tri komunave shqiptare, kėrkojnė nga autoritetet nė Beograd fillimin e dialogut tė mirėfilltė me pėrfaqėsuesit legjitimė tė shqiptarėve pėr eliminimin e tė gjitha shkaqeve dhe pasojave tė diskriminimit politik, ekonomik dhe social”, thuhet mes tjerash nė reagimin e kėshilltarėve shqiptarė.

Po ashtu ky kėshill fton institucionet e bashkėsisė ndėrkombėtare, posaēėrisht Bashkimin Evropian, nė pėrdorimin e gjithė mekanizmave ligjorė, politikė dhe diplomatikė tė ndikojnė ndaj autoriteteve nė Beograd, pėr braktisjen e metodave diskriminuese ndaj shqiptarėve.

“Prandaj, kėrkojmė nga institucionet e Shqipėrisė dhe tė Kosovės, angazhim maksimal politik e diplomatik pėr mbrojtjen e interesave tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, duke sforcuar angazhimin pėr respektimin e parimit tė reciprocitetit politik, ekonomik dhe tregtar me serbėt e veriut tė Kosovės”, parashtrohen kėrkesat tjera nė kėtė deklaratė.

Deputetėt komunalė, nėpėrmjet kėsaj deklarate, mė tutje kėrkojnė nga autoritetet kompetente nė Kosovė dhe Serbi, eliminimin e tė gjitha pengesave administrativo-financiare nė vendkalimet kufitare dhe krijimin e kushteve tė qarkullimit tė lirė tė qytetarėve dhe respektimin e kėrkesave dhe nevojave legjitime tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės nė procesin e bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit.

“Nė 20-vjetorin e mbajtjes sė Referendumit, Kuvendi shpreh vendosmėrinė pėr tė vazhduar angazhimin tonė, me gjitha mjetet e disponueshme politike, pėr tė zgjidhur statusin e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, konform vullnetit politik tė shprehur me Referendum”, thuhet nė deklaratė.

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/4...im-me-kosoven/

Citim:
Lugina voton Deklaratėn - pėr bashkim me Kosovėn

Kuvendarėt shqiptarė tė tria kuvendeve tė Luginės sė Preshevės, nė njėzet vjetorin e “Referendumit pėr Autonomi Territoriale Politike me tė Drejtė Bashkimi me Kosovėn”, kanė miratuar Deklaratėn Politike pėrmes sė cilės u rikonfirmua vullneti politik i shqiptarėve tė kėtushėm.

Tė zgjedhurit e shqiptarėve tė tria Kuvendeve tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, nė njėzet vjetorin e mbajtjes sė Referendumit tė 1 dhe 2 marsit tė vitit 1992, rikonfirmua vullneti politik i shqiptarėve tė kėtushėm, raporton PreshevaNews.

Tė motivuar nga situata e rėndė politike, ekonomike, sociale, kulturore dhe arsimore si dhe nga padrejtėsitė e diskriminimi shtetėror nė vazhdimėsi qė po i bėhen shqiptarėve nga qeveria serbe, tė zgjedhurit e shqiptarėve janė mbledhur sot nė njė seancė tė jashtėzakonshme, me ē’rast kanė miratuar njė Deklaratė Politike, pėrmes sė cilės kėrkohet vėmendje mė e madhe e faktorėve relevant shtetėrorė dhe ndėrkombėtarė si dhe ajo e faktorit kombėtar shqiptarė qoftė nė Kosovė e edhe nė Shqipėri, qė tė intervenohet nė pėrmirėsimin e kėsaj gjendje.

Pėrmes Deklaratės u kėrkuar nga autoritetet kompetente nė Kosovė dhe Serbi, eliminimi i tė gjitha pengesave administrativo-financiare nė vendkalimet kufitare dhe krijimin e kushteve tė qarkullimit tė lirė tė qytetarėve, si dhe qė kėrkesat dhe nevojat legjitime tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės tė respektohen nė bisedimet mes Prishtinė dhe Beograd.

Kuvendarėt shqiptarė tė tria Kuvendeve tė Luginės, nė 20 vjetorin e mbajtjes sė Referendumit, kanė shpreh vendosmėrinė pėr tė vazhduar angazhimin e tyre me gjitha mjetet e disponueshme politike, pėr tė zgjidhur statusin e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, konform me vullnetin politik tė shprehur me Referendumin e 1 dhe 2 marsit tė vitit 1992, me moton “Autonomi politike territoriale tė Shqiptarėve nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, me tė drejtė bashkimi me Kosovėn”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=20629
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.3.2012, 20:41   84
Citim:
Qeveria serbe anulon emrat shqip tė rrugėve nė Bujanoc

Ministri i Vetadministrimit Lokal dhe i Ēėshtjeve pėr Pakicat Milan Markoviē ka anuluar vendimin e Kuvendit Komunal(KK)tė Bujanocit pėr ndryshimin e emėrtimeve tė rrugėve dhe sheshit tė qytetit tė Bujanocit.

Gjatė qėndrimit tė tij dje nė Bujanoc, Markoviē ka deklaruar se vendimi i KK tė Bujanocit nuk e ka marrė pėlqimin tim pėr ndryshimin e emrave tė rrugėve.

Ministri Markoviē ka nėnshkruar anulimin e vendimit tė K.K tė Bujanocit qė kishte tė bėjė me iniciativėn e Partisė Demokratike pėr ndryshimin e emėrtimeve tė rrugėve dhe sheshit tė qytetit. Ky veprim i papritur i Ministrit Markoviē do tė shkaktojė njė indinjatė dhe revoltė tek popullata Shqiptare e komunės sė Bujanocit, sepse kjo iniciativ e Partisė Demokratike e cila ishte e pėrkrahur edhe nga subjektet tjera politike qė participojnė nė Kuvendin komunal tė Bujanocit, ishte pritur me njė entuziazėm pėr faktin se nė qytetin e Bujanocit nga 65 rrugė tė emėruara, 64 nga to mbajnė emrat qė identifikojnė vetėm serbėt, kurse vetėm njė nga ato mban emrin Ramiz Sadiku.

Po ashtu edhe vendimi pėr ndryshimin e emrit tė sheshit tė qytetit nga Karagjorgje Petroviē nė “Skenderbeu”, ėshtė hedhur poshtė nga ana e ministrit Markoviē.

Vlen tė theksohet se vendimi i provokativ i ministrit Markoviē, vetėm 24 orė pas vendimit tė kuvendit komunal tė Bujanocit, pothuajse ėshtė pėrkrahur nga deputeti Riza Halimi, i cili nė njė deklaratė dhėnė pėr televizionin serb me frekuenc nacionale B-92, kishte potencuar se, “vendim i kėshilltarėve Shqiptarė tė K.K tė Bujanocit ishte i ngutur dhe jo mirė i analizuar”.

Nė tė ardhmen mbetet tė shihet se ēfarė vendimi do tė marrė kryetari i KK tė Buajnocit dhe a do ta ketė ky Kuvend vullnetin tė debatojė para zgjedhjeve lokale pėr kėtė ēėshtje tė cilėn vet kėshilltarėt e votuan.

http://noa.al/ks/artikull.php?id=164912
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2012, 19:25   85
Citim:
Lugina i kundėrpėrgjigjet Daēiqit

Bujanoc. Zgjedhjet e sė dielės janė karakterizuar me numėr tė madh tė votuesve shqiptarė nė Luginė tė Preshevės. Nė Komunėn e Bujanocit, ku diferenca mes votuesve shqiptarė dhe atyre serbė nė vazhdimėsi ka qenė shumė e vogėl, pėrqindja e qytetarėve qė kanė dalė nė zgjedhjet e 6 majit ka arritur nė rreth 70 pėr qind, shifėr kjo mė e larta e regjistruar deri mė tani.

Ky numėr i madh i votuesve vlerėsohet tė jetė kundėrpėrgjigje ndaj arrestimeve tė fundit (tė 4 majit 2012) tė 8 qytetarėve tė Komunės sė Bujanocit nga xhandarmėria serbe, me ē’rast nė protestėn e organizuar njė ditė mė parė (tė shtunėn) pėr faqėsuesit politikė tė shqiptarėve tė Luginės apeluan pėr dalje masive nė zgjedhje, si kundėrpėrgjigje ndaj veprimeve tė fundit tė ministrit tė Brendshėm tė Serbisė, Ivica Daēiq, me arrestimin e shqiptarėve.

Ky veprim i autoriteteve serbe, sipas drejtuesve komunalė tė Bujanocit dhe Preshevės, kishte pėr qėllim frikėsimin e shqiptarėve qė tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe njėkohėsisht krijimin e njė situate artificiale nė Bujanoc, me marrjen e pushtetit lokal nga serbėt.Nė Luginėn e Preshevės pėr zgjedhjet lokale, parlamentare dhe presidenciale, sipas tė dhėnave zyrtare nga Komisioni Zgjedhor, tė drejtė vote kanė 83 mijė e 637 veta.

Nga kjo shifėr, nė Bujanoc janė 39 mijė e 22 votues dhe 34 mijė e 368 votues nė Preshevė.

Kutitė e votimeve nė kėto komuna janė hapur nė orėn 07:00 tė mėngjesit tė sė dielės dhe janė mbyllur nė orėn 20:00.

Vetėm pak orė pas hapjes sė kutive, kanė votuar pėrfaqėsuesit e partive politike shqiptare nė Bujanoc. Shaip Kamberi, kryetar i Partisė pėr Veprim Demokratik dega nė Bujanoc, me rastin e votimit nė fshatin Tėrnoc tė Madh, ka theksuar se kėto zgjedhje janė ndėr mė tė rėndėsishmet pėr qytetarėt e Komunės sė Bujanocit, prandaj, siē ka thėnė ai, ėshtė e domosdoshme pjesėmarrja masive e tė gjithė qytetarėve.

Kryetari i Partisė Demokratike nė Bujanoc, Nagip Arifi, ka theksuar ėshtė obligim qytetar qė tė votohet pėr zgjedhjet lokale. “Besoj se kėto zgjedhje qė po mbahen nė Luginė tė Preshevės paraqesin fat pėr shqiptarėt”, ka theksuar Arifi.

Kryetari i Lėvizjes sė Progresit Demokratik, Jonuz Mulsiu, pas votimit nė fshatin e tij tė lindjes nė Konqul ka thėnė: “Kjo ėshtė shprehje e procesit demokratik dhe sovran”.

Ndėrsa kryetari i Kėshillitt Kombėtar Shqiptar, Galip Beqiri, theksoi se me kėto zgjedhje do t’i tregojmė qeverisė sė Serbisė se qytetarėt shqiptarė kanė dalė masivisht nė zgjedhje.

Dalja e qytetarėve nė zgjedhje nė Bujanoc, sipas kryetarit tė Kėshillit Komunal Zgjedhor, Farush Islami, nė orėn 14:00 ka arritur nė 50 pėr qind tė numrit tė pėrgithshėm tė votuesve, ndėrsa nė orėn 18:00 dalja nė zgjedhje kishte arritur shifrėn prej 60 pėr qind.

Interesimi mė i madh i shqiptarėve tė Luginės ka qenė qė tė votohet pėr zgjedhjet komunale, ndėrsa mė pak pėr ato parlamentare dhe presidenciale.

Zgjedhjet e organizuara nė Luginė tė Preshevės janė karakterizuar me disa parregullsi. Shumė qytetarė janė ankuar se emrat e tyre nuk figurojnė nė listat e votuesve, prandaj nuk kanė mundur tė votojnė.

Pėr dallim nga Bujanoci, Presheva pėrsėri do tė udhėhiqet nga subjektet politike shqiptare, pasi qė rreth 90 pėr qind tė banorėve nė kėtė komunė janė shqiptarė.

Ndėrsa nė Komunėn e Mevegjės janė organizuar vetėm zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, e jo edhe ato lokale pėr shkak tė joefikasitetit tė anėtarėve tė Komisionit Komunal tė Zgjedhjeve.

Dalja nė zgjedhje nė kėtė Komunė deri nė orėn 18:00 ka qenė rreth 33 pėr qind.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...igjet-daciqit/

Citim:
Halimi evidenton shumė parregullsi votimesh nė Luginė

Preshevė, 7 maj 2012 Bartėsi i Listės sė Koalicionit tė Shqiptarėve tė Luginės dhe kryetari i Partisė pėr Veprim demokratik Riza Halimi ka deklaruar se ka pasur gabime nė procesin zgjedhor.

"Ka mjaft elemente rėnduese filluar nga gabimet shumė tė mėdha nė listat e zgjedhėsve deh certifikatat e regjistrit unik zgjedhor. Janė fshirė mjaft persona, nė lista nuk ekziston renditja alfabetike di dhe votimi ka zgjatur mė shumė", kas thėnė Halimi.

Ai ka shtuar se qytetarėt nė Preshevė kanė pritur "edhe nga gjysmė ore pėr t'u gjetur dhe pėr t'u evidentuar nė regjistrin zgjedhor".

"Ministria pėr administrim shtetėror nuk i ka pėrgatitur me kohė regjistrat zgjedhorė, nuk ėshtė respektuar Ligji pėr pėrdorimin zyrat tė gjuhėve. Ēdo gjė ka qenė cirilikė, nuk ka pasur alfabet shqip. Ka gabime nė emra pėr shkak tė shkrimit ndryshe, ka edhe gabime tė tjera, por mė tė rėndėsishmet janė ato tė renditje alfabetike pėr ē'arsye ka pasur pritje tė gjata qė tė gjenden votuesit", ka thėnė Halimi.

Ai pret qė shqiptarėt tė kenė tė patėn njė deputet

"Edhe nė dy mandatet paraprake kemi pasur nga njė pėrfaqėsues. Kemi forcė t'i kem dy, por pėr fat tė keq, pėr shkak tė interpretimeve tė gabueshme politike nuk ka ndodhur kėshtu", ka thėnė Halimi.

http://www.kosova.com/artikulli/82071

Citim:
Nė Luginė fitojnė partitė shqiptare

Rezultate paraprake tė zgjedhjeve nė Luginėn e Preshevės nė Serbi, nxjerrin fituese partitė shqiptare. Nė bazė tė tė dhėnave, partitė shqiptare kanė arritur tė dominojnė ndjeshėm ndaj subjekteve politike serbe.

Gjatė numėrimit tė rreth 30 pėr qind tė votave tė hedhura gjatė ditės sė djeshme, rezulton se nė Bujanoc Partia Demokratike (PD) ka marrė 4565 vota, Partia pėr Veprim Demokratik (PVD) 3492 vota, Lėvizja e Progresit Demokratik (LPD) 2340 vota dhe Unioni Demokratik Shqiptar (UDSH) 775, transmeton NOA. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22246
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.5.2012, 17:16   86
Citim:
Daēiq inskenon sulm mbi policinė serbe

Skenarėt e shtetit serb karshi synimeve pėr destabilizimin e Luginės sė Preshevės nuk kanė tė ndalur. Vetėm para pak ditėsh, kur Beogradi zyrtar arrestoi tetė shqiptarė nga Kosova Lindore, ndėrsa tė enjten ka inskenuar njė “sulm”nė fshatin etnikisht tė pastėr me shqiptarė Dobrosin tė Bujanocit, duke thėnė se ėshtė sulmuar punkti policor serb.

Mirėpo, klasa politike nė Luginė tė Preshevės, por edhe nė Prishtinė, e shohin kėtė si njė skenar tė pėrgatitur mirė nga ministri i Brendshėm serb, Ivica Daēiq, i cili synon destabilitetin e asaj pjese.

Nė Dobrosin tė Bujanocit, gjatė natės sė kaluar rreth orės 3 tė mėngjesit, persona tė panjohur kanė sulmuar me breshėri armėsh postbllokun e policisė, ku sipas zėdhėnėsit tė policisė nė Vranjė, Dragan Stamenkoviē, ėshtė dėmtuar objekti policor.

Ai nuk ka dhėnė hollėsi pėr kėtė sulm, ndonėse reagimi i ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, Ivica Daēiq ka qenė i menjėhershėm. Nė njė konferencė pėr gazetarėt ai ka thėnė se “nuk do t’i shikojmė tė qetė si i sulmon dikush policėt nė Serbi”.

Fshati Dobrosin i Bujanocit ku ėshtė vendosur postblloku kontrollues policor nė drejtim tė Kosovės, ndodhet 13 kilometra nė jugperėndim tė Bujanocit.

Gazeta ka mėsuar se forcat policore tė shtetit serb gjatė ditės sė enjte kanė bllokuar kufirin dhe hyrje-daljet pėr nė Dobrosin nga ana e Kosovės.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...olicine-serbe/

Citim:
Daēiq kėrkon reagim ndėrkombėtar pėr “sulmin nė Dobrosin”

Ministri i Brendshėm i Serbisė, Ivica Daēiq, ka kėrkuar reagimin e komunitetit ndėrkombėtar dhe tė forcave ndėrkombėtare nė Kosovė pėr sulmin nė stacionin e policisė nė Dobrosin.

Njė ditė mė parė, Daēiq ka thėnė se “grupe tė armatosura tė shqiptarėve” kanė sulmuar kėtė post-bllok tė policisė nė rrethinė tė Bujanocit, nga kufiri me Kosovėn.

Pas qėndrimit tė sotėm nė Dobrosin, Daēiq ka thėnė se qėllimi i sulmuesve ka qenė “likuidimi i policėve”.

“Ky ėshtė shembull i shkeljes drastike tė tė gjitha marrėveshjeve me komunitetin ndėrkombėtar. Pres qė forcat ndėrkombėtare nė Kosovė tė reagojnė dhe personalisht kam insistuar qė sė bashku te gjejmė gjurmėt qė do tė na ēonin te kryerėsit e veprės”, ka thėnė Daēiq.

Policia e Kosovės ka mohuar tė ketė pasur informacione pėr tė shtėna nė rajonin e Gjilanit, nga ku autoritetet serbe thonė se ka ndodhur sulmi.

http://rtv21.tv/home/?p=76372&utm_so...in-ne-dobrosin
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.5.2012, 14:44   87
Citim:
Xhandarmeria serbe pėrhap frikė nė Malėsinė e Bujanocit

Xhandarmeria serbe po vijon presionet nė vijėn kufitare midis Luginės sė Preshevės dhe Kosovės, pėr tė dėbuar familjet shqiptare nė fshatrat e kėsaj zone malore.

Shqetėsimi dhe reagimi ka vijuar nga Shoqata “Vatra” e cila ka bėrė tė ditur se ditėve tė fundit prania e shtuar e forcave serbe, gjegjėsisht njėsitit tė xhandarmerisė ka shtuar frikėn tek popullata e fshatrave malore.

Kėto ditė siē thuhet banorėt qė jetojnė nė fshatin Qarr, kanė shfaqur shqetėsimin e tyre pėr shtimin e forcave ushtarake dhe tė xhandarmėrisė Serbe. Ata kanė njoftuar se forca tė shumta po qėndrojnė afėr shtėpive ditėn dhe natėn, duke i legjitimuar banorėt dhe duke pėrhapur frikė dhe panik tek ata.

“Kėto lėvizje tė reja tė ushtrisė Serbe tė cilat futen nė lokalitete nė orėt e vona tė mbrėmjes dhe qėndrojnė afėr banoreve duke e vėzhguar ēdo lėvizje tė tyre, duke kontrolluar shtėpitė e banorėve, kanė bėrė qė i gjithė fshati tė largohet pėrkohėsisht pėr t’u kthyer mė vonė E gjithė kjo trysni, po bėhet me qėllimin e vetėm qė ti shpėrngulin edhe kėto pak familje tė cilat po mbajnė sado pak gjallėri nė Malėsinė e Bujanocit”, thekson “Vatra”.

Kjo shoqatė i ka bėrė thirrje faktorit politik dhe ushtarak ndėrkombėtar tė bėjė presion tė njėmendėt te Serbia, qė njė herė e pėrgjithmonė tė ndalė dhunėn, frikėsimin, panikun tek popullata, por edhe tė mos jetė afėr vendbanimeve, si dhe demilitarizimi i kėsaj zone.

Malėsia e Bujanocit ėshtė rajon i cili nė vitin 1999 ėshtė pėrballur me dhunė dhe dėbim masiv nga regjimi serb. Dhe nga shtatė fshatra tė banuara me mbi 3000 banorė, mbeti e tėra e zbrazėt dhe nėn mėshirėn e ushtrisė dhe policisė serbe.Pas njė kohe njė numėr i vogėl i banorėve janė kthyer nė shtėpitė e tyre, ndėrsa nė fshatin Qarr janė kthyer 12 shtėpi. Sado qė ky ėshtė numėr simbolik i tė kthyerve, edhe kėta pak banorė nuk i lėnė tė qetė nė shtėpitė dhe pronat e veta.

http://ina-online.net/rajon/17462.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2012, 21:17   88
Citim:
Beogradi akuza ndaj Xhezair Shaqirit

22 maj-“Nuk e dij se a qėndron pikėrisht ky grup nė sulmin nė Bujanoc, sepse udhėheqėsit e terroristėve nuk zbulojnė qėllimet e veta paraprakisht, por nuk pėrjashtohet se kėtė sulm e ka bėrė grupacioni i Shaqirit-ka thėnė Ivanoviēi dhe shton se ėshtė e domosdoshėm bashkėpunimi i policisė me KFOR-in dhe Euleksin.

Nė mediat e Beogradit, lidhur me sulmet e paradokohshme ndaj punktit policor nė Dobrosin, nė shkrimin me titull “Terroristėt e Hoxhės pėrsėri nė luftė!”, drejton akuza kundėr Xhezair Shaqirit-Komandant Hoxha, ish komandant i UĒK-sė, i cili sipas mediave beogradase e ka pėrmbushė kėrcėnimin e vet se do ta riaktivizojė formacionin e vet.

Gazeta serbe " Kurir" shkruan se: "Xhezair Shaqiri-Komandant Hoxha, ish komandant i UĒK-sė, e ka pėrmbushė kėrcėnimin e vet se formacioni i tij do tė riaktivizohet sepse siē thuhet, “vetėm pjestarėt e UĒK-sė me eksperiencė nga Kosova, Maqedonia dhe Lugina e Preshevės janė tė aftė qė ti kundėrvihen shėrbimeve secrete serbe”. Nė kėtė mėnyrė mbėshtetet dyshimi se pikėrisht". Siē thonė mediat serbe “terroristėt” e tij e kanė sulmuar punktin policor nė Dobrosin afėr Bujanovcit, natėn ndėrmjet tė mėrkures dhe tė enjtes.

Sekretari shtetėror nė Ministrinė e Serbisė pėr Kosovė, Oliver Ivanoviē ka deklaruar se struktura tė tilla terroriste duhet pėrcjellur nė mėnyrė mė intensive.

“Nuk e dij se a qėndron pikėrisht ky grup nė sulmin nė Bujanoc, sepse udhėheqėsit e terroristėve nuk zbulojnė qėllimet e veta paraprakisht, por nuk pėrjashtohet se kėtė sulm e ka bėrė grupacioni i Shaqirit-ka thėnė Ivanoviēi dhe shton se ėshtė e domosdoshėm bashkėpunimi i policisė me KFOR-in dhe Euleksin.

”Nė takim me ish Komandantėt e UĒK-sė kemi shqyrtuar mundėsinė e aktivizimit tė sėrishėm me qėllim qė tė aktivizojmė luftė guerile dhe tė mbrojmė ppullatėn nė Maqedoni, nė Luginėn e Preshevės dhe nė mjediset ku shqiptarėt janė tė rrezikuar dhe u kanoset spastrimi etnik”-ka deklaruar kohė mė parė Xhezair Shaqiri-Komandant Hoxha, thuhet nė artikullin qė e transmeton gazeta beogradase “Kurir”.

http://www.tvkoha.tv/9338/beogradi-a...-shaqirit.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2012, 21:52   89
Citim:
Homazhe nė Preshevė “Lugina me JU”

Dhjetėra tė rinj tė Luginės sė Preshevės kanė bėrė homazhe nė nderim tė studentėve shqiptarė tė Elbasanit qė humbėn jetėn nė tragjedinė e Himarės.

Tė rinjtė shqiptarė tė organizuar nga Kėshilli pėr tė Drejtat e Njeriut nė Preshevė ndezėn qirinj pranė komunės nė Preshevės dhe vendosėn trėndafila tė bardhė nė nderim tė studentėve qė humbėn jetėn dhe duke lutur shėrimin sa mė tė shpejt tė tė lėnduarve, qė po shėrohen nė spitalet shqiptare.

“Nė kėto momente mendja dhe zemrat tona janė tek familjet e viktimave, tė cilave iu shprehim ngushėllimet tona mė tė sinqerta, si dhe shėrim sa mė tė shpejtė tė plagosurve, tha pėr “Presheva”, Enkel Rexhepi aktivistė i KDNJ-sė nė Preshevė, duke theksuar se kėtij aktiviteti homazh tė tyre i janė bashkėngjitur dhe janė solidarizuar me dhembjen mijėra qytetarė tė Luginės.

http://ina-online.net/rajon/17584.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2012, 21:06   90
Citim:
Hoxhaj: Serbia synon shpėrnguljen e shqiptarėve nga Lugina e Preshevės

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj nė njė intervistė dhėnė revistės mujore “Shenja” ka thėnė se Qeveria e Kosovės ėshtė duke e vėzhguar dhe analizuar situatėn pas zgjedhjeve atje.

Duke komentuar zgjedhjen e Nikoliqit pėr president tė Serbisė, Hoxhaj ka theksuar se ai bartė edhe njė pėrgjegjėsi shumė tė madhe, qė do tė jetė pėrcaktues pėr rrugėn qė do tė ndjek Serbia nė tė ardhmen, se a do tė jetė kjo njė rrugė evropiane apo njė rrugė antievropiane.“Nikoliq bartė nė vete njė trashėgimi shumė tė rėndė tė mendimit dhe tė veprimit politik karshi Kosovės dhe rajonit. Askush mė mirė sesa qytetarėt e Kosovės, Bosnjės, Kroacisė dhe shteteve tjera nuk e dinė se ēfarė do tė thotė njė Serbi antivropiane”, ka shtuar ai.

Sipas Hoxhajt thelbi i konflikteve nė Ballkan ka qenė ideja serbe pėr tė qenė hegjemoniste ndaj rajonit, dhe regjimi i Millosheviēit ka qenė forma mė brutale e saj.

“Prandaj, sipas mendimit tim, ėshtė koha e fundit qė Serbia mos tė definojė interesin nacional tė saj ne kuptimin territorial, por ne kuptimin e integrimit politik evropian dhe zhvillimin ekonomik”, ka thėnė Hoxhaj.

Situata nė tri komunat e veriut tė Kosovės

Duke u komentuar zhvillimet e fundit nė tri komunat e veriut tė Kosovės, ministri Hoxhaj ka thėnė se rreziku i ndarjes sė Kosovės ka pėrfunduar me 25 korrik, me intervenimin e policisė sė Kosovės nė veri.

Ai ka shtuar se ēdo pėrpjeke pėr tė ndryshuar kufijtė, do tė vente nė pikėpyetje gjithė arkitekturėn e sigurisė nė rajon.

“Nuk ėshtė pavarėsia e Kosovės ajo qė krijon perceptime tė frikės nė mesin e shteteve tė botės, por ėshtė ndarja e hedhur si ide nga disa njerėz nė Beograd qė tmerron diplomacinė evropiane dhe mė gjerė. Rreziku pėr ndarjen e Kosovės, pėrfundimisht, nuk ėshtė opsion, dhe kjo gjė ėshtė eliminuar njėherė e pėrgjithmonė mė 25 korrik tė vitit tė kaluar, pas rivendosjes sė institucioneve tė Kosovės nė pikat kufitare me Serbinė dhe pas marrėveshjes sė arritur nė Bruksel ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė pėr menaxhimin e integruar e kufijve”, ka theksuar Hoxhaj.

Situata nė Luginėn e Preshevės

Ndėrkohė, ministri Hoxhaj ka komentuar edhe zhvillimet politike dhe situatėn e sigurisė nė rajon. Duke iu pėrgjigjur pyetjes sė gazetarit nėse situata nė veri tė Kosovės ndėrlidhet me atė nė Luginėn e Preshevės, ministri Hoxhaj ka theksuar se ka njė ndėrlidhje mes tyre nėse e kuptohet natyra e politikės sė Beogradit ndaj komunave nė Luginė tė Preshevės dhe komunave nė Veri tė Kosovės.

“Sė pari nė tri komunat e veriut tė Kosovės, strukturat ilegale, grupe kriminale, grupe paramilitare tė sigurisė serbe janė mbetja e fundit, trashėgimi e drejtpėrdrejt e regjimit tė Millosheviēit. Ju e dini qė struktura tė tilla ka pasur edhe gjatė viteve tė 90-ta nė Kroaci dhe nė Bosnjė. Nga ana tjetėr, nė Luginėn e Preshevės format e ndryshme tė diskriminimit politik, ekonomik, social dhe kulturor janė njė vazhdimėsi e politikės sė Millosheviēit ndaj shqiptarėve. Kjo politikė e krijimit tė frikės dhe tė pasigurisė ka pėr qėllim pėrfundimtar shpėrnguljen sistematike tė shqiptarėve nga ajo zonė historikisht shqiptare”, ka shtuar Hoxhaj.

Ai ka thekuar se stabilizimi apo destabilizimi i kėsaj pjese varet nga vet institucionet nė Beograd. Mirwpo, sipas tij nėse kemi parasysh situatėn shumė tė rėndė nė kėtė pjesė dhe qasjen shumė agresive tė bartėsve tė institucioneve nė Serbi, duke krijuar pėr popullatėn shqiptare atje perceptimin e “armikut” dhe jo tė qytetarit si dhe mungesėn e plotė tė vullnetit pėr integrim tė tyre, mendoj se ēdo kush qė merret me politikė nė Serbi, Kosovė dhe Bashkim Evropian dhe mė gjerė, duhet tė jetė shumė i shqetėsuar pėr atė se ēfarė po ndodh atje.

“Serbia si vend aspirant pėr anėtarėsim nė Bashkim Evropian bėn shkelje masive nė formėn mė antievropiane tė tė drejtave tė shqiptareve atje. Gjatė muajit mars kur Kėshilli Evropian nė Bruksel do tė duhej tė vendoste pėr dhėnien apo mosdhėnien e statusit tė kandidatit Serbisė, papritmas doli nė sipėrfaqe pozita diskriminues e komunitetit vlleh qė u ngrit nga Rumania. Po ashtu, trajtimi i Hungarezėve apo edhe i myslimanėve nė Sanxhak, qė janė komunitete tradicionale nė Serbi, ėshtė temė e diplomacisė evropiane. Prandaj, sikurse Serbia qė interesohet pėr pakicat serbe jashtė territorit tė shtetit serb, po ashtu ėshtė e obliguar tė respektojė tė drejtat e grupeve tė tjera etnike brenda saj”, ka paralajmėruar Hoxhaj.

http://rtv21.tv/home/?p=79404&utm_so...na-e-presheves
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2012, 21:24   91
Citim:
Presheva e Sanxhaku bashkojnė forcat

Zyrtarėt e Bashkėsisė Demokratike Boshnjake (BDZ) dhe ata tė Bashkimit Demokratik tė Shqiptarėve pėr Preshevė, Bujanoc e Medvegjė, janė takuar nė Novi Pazar me ē’rast kanė diskutuar pėr zgjidhjen e problemeve tė pakicave boshnjake dhe shqiptare nė Serbi.

Zėvendėskryetari i partisė boshnjake, Admir Muratovicē, e priti nė Novi Pazar delegacionin shqiptar tė kryesuar nga Rahmi Zylfiu.

"Ne kemi analizuar situatėn politike nė Sanxhak dhe nė Luginėn e Preshevės gjatė takimit me udhėheqėsit shqiptarė”, ka deklaruar Muratovic, transmeton Kosovapress. “Ne jemi pajtuar qė populli boshnjak dhe shqiptar tė bashkohen tė pėrballen me sfidat dhe problemet qė i kanė tė njėjta". /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22929
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.6.2012, 22:58   92
Citim:
Pse po e humbim Medvegjėn? - Mehmet Jashari

Emri:  medvegje_291381100.jpg
Shikimet: 141
Madhėsia:  21,9 KBTė dielėn, mė 24 qershor, nė Medvegjė mbahen zgjedhjet lokale pėr formimin e Asamblesė komunale, tė cilat askush nuk e di saktė pse u anuluan, pėr tė mos u mbajtur me ato tė rregulltat, mė 6 maj tė kėtij viti. Mbase ato u shtynė pėr shkak tė allishverisheve tė pushtetit aktual, i cili si duket rrezikohej pėr ta humbur atė, prandaj deshi tė marrė frymė, me qėllim “konsolidimin” dhe “organizimin” mė tė mirė pėr ta ruajtur dhe pėr ta siguruar sėrish pushtetin. Gjithēka do tė ishte e kuptueshme sikur kjo formė e konsolidimit dhe e organizimit tė mos shkonte nė dėm tė faktorit shqiptar dhe tė ēėshtjes shqiptare, nė pėrgjithėsi.

Ndodhi kėshtu sigurisht ngase pushteti aktual e pa rrezikun qė i kanosej nga faktori shqiptar, i cili po tė dinte ta shfrytėzonte momentin dhe situatėn, sigurisht se do ta rrezikonte nė mėnyrė serioze atė pushtet, apo thėnė mė qartė, do tė bėhej faktor determinues i rrjedhės sė jetės pluraliste nė Kuvendin Komunal tė Medvegjės. Por, pėr kėtė natyrisht se mungoi unifikimi i unitetit shqiptar.


Parregullsitė dhe shantazhet

Ky unifikim u reflektua nė mungesėn e bashkėpunimit tė domosdoshėm dhe pa kushte tė tė dy subjekteve politike qė veprojnė nė Medvegjė, respektivisht Partisė pėr Veprim Demokratik (PVD) dhe Unionit Demokratik Shqiptar (UDSH). Ē’ėshtė e vėrteta, Unioni Demokratik Shqiptar disa herė bėri pėrpjekje nė mėnyrė publike, zyrtare, por edhe private qė ta arrijė kėtė formė unifikimi dhe bashkėpunimi, gjė qė u injorua nga partia tjetėr, e cila as qė pranoi tė hyjė nė negociata, duke u ngutur se mos i bėhet vonė dhe u rendit nr. 1 nė listėn zgjedhore tė partive qė garojnė nė Medvegjė. Nė kėtė mėnyrė, sikur e mori e tėra mbi vete pėrgjegjėsinė dhe barrėn e suksesit apo tė mossuksesit eventual pas procesit zgjedhor. Kėshtu, duket sikur PVD-ja ėshtė e bindur se mund tė kujdeset e vetme pėr fatin dhe tė ardhmen e Medvegjės, pėr ē’gjė do tė bindet se ka bėrė gabim kardinal.

Edhe kjo do tė ishte nė rregull sikur tė mos pasonin edhe disa parregullsi, shantazhe dhe pengesa tė tjera, natyrisht nė dėm tė ēėshtjes shqiptare. Unioni Demokratik Shqiptar bėri pėrpjekje qė tė kontribuojė nė kėtė aktivitet, meqė nuk u pranua bashkėpunimi, atėherė si subjekt i pavarur. U bėnė pėrpjekje qė me disa njerėz tė gatshėm dhe entuziastė, me disa njerėz me shkollim superior, me disa njerėz qė e njohin mirė dikush historinė, dikush gjeografinė, dikush gjuhėn shqipe, tė kontribuojnė pėr vendlindjen dhe ta marrin pėrsipėr njė pjesė tė angazhimit dhe tė veprimit pėr fatin e trojeve shqiptare nė Medvegjė. Me kėtė, pa dyshim se partia tjetėr do ta kishte mė tė vogėl dhe mė lehtė barrėn e pėrgjegjėsisė. U formua lista zgjedhore, u pėrgatit programi dhe vizioni zgjedhor, u siguruan nėnshkrimet e rreth 250 mbėshtetėsve pėr certifikimin e listės zgjedhore, u definuan objektivat e angazhimit nė periudhėn paszgjedhore, me synim qė sė paku atėherė tė arrihet njė bashkėpunim me pėrfaqėsuesit e partisė tjetėr shqiptare.

Por, as kjo formė nuk ishte e pranueshme dhe e pėlqyeshme pėr pushtetin aktual. Sėrish u nuhat ndonjė mundėsi e rrezikut dhe filloi “konsolidimi” dhe “organizimi” i radhės. Sė pari, kompania “Selo-Tours”, e cila, edhe pse ishte arritur marrėveshja pėr transportimin e njerėzve pėr nėnshkrimet mbėshtetėse me autobusėt me ēmimin ēfarė vetė e kishte kėrkuar, nė momentin e fundit, nė mbrėmjen e vonshme, rreth orės 20:00, njofton se nuk ka gatishmėri pėr ta kryer atė punė. Pa dyshim se nė kėtė qėndrim dhe vendim kishte gisht pushteti aktual nė Medvegjė. Aq mė tepėr, kur pėrgjigjja nė arsyetimin e shkeljes sė marrėveshjes ishte: “Shkoni dhe kėrkoni autobusė nė Leskoc!”. Por, edhe kjo barrierė u tejkalua me sukses, edhe pse me shumė sfida. U gjet njė vėlla kosovar nga Mareci, qė nuk deshi as tė identifikohet me emėr dhe mbiemėr dhe i cili pėr dy ditė me radhė, pa kurrfarė kompensimi, i barti udhėtarėt deri nė kufirin e ndarjes sė trojeve shqiptare dhe puna u krye.


Formularėt nė cirilikė

Atėherė, duhej shpikur patjetėr pengesėn e radhės. Kėtė e imagjinoi Komisioni Komunal Qendror Zgjedhor. Mė saktėsisht, disa nga anėtarėt e kėtij komisioni. Edhe mė keq, anėtarėt shqiptarė tė kėtij komisioni nga partia simotėr shqiptare (PVD) e kontestuan tėrė listėn, tėrė aktivitetin, tėrė qėllimin e vėllezėrve tė tyre shqiptarė. Ata thanė: “Lista shqiptare e UDSH-sė nuk mund tė certifikohet! Arsyeja: Formularėt ėshtė dashur tė plotėsohen nė gjuhėn serbe dhe me alfabet cirilik!”. Dhe shih ironinė qė dhemb, kėtė kontestim e votuan vetėm disa nga anėtarėt serbė, por tė gjithė anėtarėt tjerė nga partia simotėr shqiptare (PVD).

Mė kot UDSH bėri pėrpjekje ligjore me ankesė nė Komisionin Komunal Qendror Zgjedhor. Pėrgjigjja ishte negative. UDSH bėri edhe dy pėrpjekje tjera ligjore me ankesė nė Gjykatėn Administrative nė Beograd. Pėrgjigjja pėrsėri ishte negative. Pa dyshim, pushteti aktual e ka ndikimin e vet edhe atje, edhe atje nė kreun e shtetit qė aspiron integrimin evropian me procese tė ndaluara zgjedhore, madje edhe nė njė komunė tė vogėl, ēfarė ėshtė Medvegja.

E, sa pėr sqarim: Partitė politike nė Preshevė dhe Bujanoc janė certifikuar me dokumentacion vetėm nė gjuhėn shqipe, sigurisht pasi atje s’ka pasur kush ta kontestojė kėtė proces.

Dhe, definitivisht: Pushteti aktual nė Medvegjė, nė tė cilin participonte dhe synon tė participojė edhe PVD, ia arriti qėllimit, e pamundėsoi pjesėmarrjen nė zgjedhje tė “lira dhe demokratike” tė subjektit politik me emrin Unioni Demokratik Shqiptar. S’ka dyshim se pėr kėtė ua kanė vrarė veshin dhe syrin disa elemente: Emri shumė domethėnės i partisė, lista e formuar nga njerėz tė arsimuar dhe tė dėshmuar nė aktivitete kombėtare jo vetėm nė Medvegjė, dokumentacioni i plotėsuar nė gjuhėn shqipe (edhe serbe, por me alfabet latin), droja se mos po krijohen kushte dhe motive pėr kthimin e shqiptarėve tė zhvendosur, frika se mos po humbin poste e detyra qė nuk ēojnė fare peshė etj., etj.

Nė lidhje me kėtė, kryetari i Degės sė Unionit Demokratik Shqiptar pėr Medvegjė, z. Rexhep Abazi, pėr agjencinė medvegja.net ditė mė parė deklaroi se po tentohet qė Unionit Demokratik Shqiptar (UDSH) pėr Medvegjė t’i mohohet e drejta pėr pjesėmarrje nė zgjedhjet e 24 qershorit 2012 nga qarqet shoviniste e hegjemoniste tė Serbisė, e pėr fat tė keq edhe me ndihmėn e disa shqipfolėsve, pėr “fajin” se nuk i ka plotėsuar formularėt me alfabetin cirilik, gjė tė cilėn e ka bėrė PVD-ja e Medvegjės dhe nuk ka telashe me pushtetin. Prandaj, thotė ai, “e lutim popullin shqiptar qė tė mos na dėnojė pėr njė (mos)veprim tė tillė. Ēėshtja ka arritur nė Gjykatėn Administrative nė Beograd. Besojmė nė njė vendim tė drejtė. Kėrkojmė ndjesė qė ne tentuam ta bėjmė njė kompromis pėr hir tė mbarėvajtjes sė procesit, dhe shkruam edhe nė gjuhėn serbe me alfabet latin, gjė qė hasi nė veshė tė shurdhėr dhe sy tė verbėr!”, thotė ndėr tė tjera Abazi.

Dhe pėr fund, meqė pėr dy mandate kam qenė kėshilltar komunal nė Asamblenė e Medvegjės, i zhgėnjyer thellė, i zgjedhur me votėn e shqiptarėve tė zhvendosur me dhunė nga trojet e veta, jam pėrpjekur me mish e shpirt tė kontribuoj qė ēėshtja shqiptare nė Medvegjė tė zgjidhet sa mė mirė dhe sa mė drejt. Medvegja nuk do tė duhej tė shndėrrohej nė njė Ēamėri tė dytė, por aty nuk respektohet as Kushtetuta e shtetit, as Statuti komunal, as marrėveshjet ndėrkombėtare qė kanė tė bėjnė me tė drejtat e pakicave, as barazia e gjuhėve, madje as tė drejtat mė elementare. Pėr kėtė, normalisht se njė pjesė tė fajit e ka edhe vetė faktori shqiptar. Prandaj, nė lidhje me kėtė situatė, me pėrgjegjėsi tė plotė jam nė gjendje tė argumentoj me fakte dhe me dėshmi, qoftė nėpėrmjet medieve tė shkruara apo elektronike, tė gjitha kėto nė favor tė informimit tė drejtė tė opinionit publik.

http://ina-online.net/opinione/18582.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2012, 23:37   93
Citim:
Medvegjė: Shqiptarėt fituan vetėm 16 pėr qind tė votave

Janė shpallur rezultatet preliminare tė zgjedhjeve tė djeshme lokale tė mbajtura nė Medvegjė. Sipas Komisionit Komunal Zgjedhor nė Medvegjė, Partia pėr Veprim Demokratik, bartės i listės i tė cilės ka qenė Florim Sahiti ka fituar 15.59 pėr qind tė votave nga numri i pėrgjithshėm 10.102 votuesve, njofton agjencia informative kombėtare “Presheva Jonė”.

Ndėrkaq sipas kėtij komisioni zgjedhjet e sivjetme lokale i ka fituar pėrsėri kryetari aktual Slobodan Drashkoviē me mbi 46 % tė votave, kurse vendet tjera i kanė fituar partitė e vogla serbe. Se sa kėshilltarė vėrtet janė zgjedhur nė mandatin e ardhshėm komunal nė Medvegjė, mbetet tė bėhet llogaria qė do tė thotė pėrpjesėtimi me numrin e pėrgjithshėm tė votuesve tė dalur. Rezultatet pėrfundimtare, pritet tė shpallen mė vonė.

Kuvendin e ardhshėm komunal tė Medvegjės do tė pėrbėjnė 35 kėshilltarėt e ri qė morėn besimin nė zgjedhjet e djeshme lokale tė parapara pėr 6 maj e qė nuk u mbajtėn pėr shkaqe teknike.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=43&id=174393
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.7.2012, 21:25   94
Citim:
Serbėt djegin njė zyrė nė Zarbicė tė Bujanocit

Emri:  duk0ijfy.jpg
Shikimet: 141
Madhėsia:  12,0 KBBujanoc, 30 korrik - Nė fshatrat e malėsisė sė Bujanocit, vandalėt serbė tani ndryshojnė formėn e shkatėrrimeve. Ky alarm ėshtė dhėnė nga shoqata “Vatra“, me seli nė Gjilan, e cila tubon banorėt e shpėrngulur tė kėsaj treve.

Rasti mė eklatant ndodhi pardje nė fshatin Zarbicė tė Malėsisė se Bujanocit, kur u djeg zyra e ofiqarisė, e cila mbante tė gjitha tė dhėnat personale tė banorėve tė disa fshatrave tė kėsaj ane.

“Kjo ngjarje e tmerrshme, qė dinė tė bėjnė vetėm koka tė krisura, e cila ndodhi dje, ėshtė njė vandalizėm i madh, por edhe njė dėshmi se aparati Serb me akterėt e tij djegin e ē`nuk djegin, shkatėrrojnė e mundohen tė humbin gjurmėt e popullit edhe duke djegur zyrat e Bashkėsisė Lokale. Ky veprim a nuk ėshtė tentim pėr zhdukjen e tė dhėnave tė qytetarėve tė kėsaj malėsie, pėr ta zvogėluar nė minimum numrin e popullsisė sė kėsaj malėsie, pėr tė krijuar njė klimė tė pa sigurisė dhe frikės tek qytetarėt, pėr ti bėrė presion tė largohen edhe ata pak banorė qė janė aty, por edhe ndalimin e atyre qė shkojnė pėr ēdo ditė tė marrin dokumentet personale nga qytete tė ndryshme?!“, reagon “Vatra“.

Para ca ditėsh po nė kėtė malėsi, njė grup huliganėsh serbė kanė thyer disa shtėpi nė fshatin Novosellė tė komunės sė Bujanocit. Ata demoluan shtėpinė e Mefail Ramadanit, Hevzi Ramadanit, Shaqir Ibrahimit dhe Lazim Ramadanit, me qėllim frikėsimin dhe shpėrnguljen e tyre nga kėto troje autoktone shqiptare. Kjo ngjarje vandale, ka ndodhur javėn e kaluar nė sytė e xhandarėve serbė, tė cilėt me numėr tė madh janė tė stacionuar nė kėtė zonė.

“Edhe njėherė, i lusim dhe i bėjmė thirrje faktorit ndėrkombėtar, pushtetarėve nė Beograd, Qeverisė sė Shqipėrisė dhe asaj tė Kosovės, por edhe politikbėrėsve nga Kosova Lindore, qė tė ndėrmarrin diēka pėr parandalimin e dhunės, djegjes, veprimeve antinjerėzore, anticivilizuese, antidemokratike, antihumane ndaj shqiptarėve, pronės sė tyre, kulturės, varrezave, trashėgimisė dhe ēdo gjėje qė na lidhė shpirtėrisht dhe emocionalisht me atė vend, qė kaq shumė e duam!“, apelon kjo organizatė, duke theksuar se reagimet e tyre kanė hasur nė veshė tė shurdhėr dhe nuk po gjejnė mbėshtetje.

http://koha.net/?page=1,15,109411
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.8.2012, 21:23   95
Citim:
Rritet radikalizmi serb nė Luginė

Bujanoc, 2 gusht - Kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi thotė se Serbinė e ka pėrfshirė njė valė e radikalizmit, pas ardhjes nė pushtet tė partive tė Tomislav Nikolicit dhe Ivica Dacicit.

Arifi pėr “Tribuna Shqiptare” ka theksuar se kanė kėrkuar sqarime nga organet e sigurimit pėr disa incidente, por ende nuk kanė marrė ndonjė pėrgjigje.

Ndėrkohė, kreu i Bujanocit thotė se shqiptarėt e Luginės sė Preshevės nuk do tė duhej tė bėheshin pengesė pėr Kosovėn, duke u pėrfshirė nė bisedimet qė po bėhen me Beogradin, edhe pse kėrkojnė qė tė drejtat e shqiptarėve tė kėsaj ane tė trajtohen drejt.

Por, thotė se nėse diskutohet ndarja e Kosovės, do tė aktivizohej referendumi i vitit 1992, sipas tė cilit kėrkohet bashkimi me Kosovėn.

http://koha.net/?page=1,15,109863
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2012, 22:50   96
Citim:
Bujanoci po “kolonizohet”

Nė komunėn e Bujanocit brenda njė kohe tė shkurtėr do tė nisė ndėrtimi i 20 banesave sociale, tė dedikuara kryesisht pėr serbėt e zhvendosur nga Kosova gjatė viteve 1999. Ky vendim, tė cilin para dy dite e ka marrė koalicioni aktual shqiptaro-serb nėn udhėheqjen e kryetarit shqiptar, Nagip Arifi, ka zgjuar reagimet e kėshilltarėve opozitarė shqiptarė.

Ish-kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi, gjatė njė bisede pėr “Zėrin” thotė se ky vendim pėr ndėrtimin e banesave sociale pėr serbėt e Kosovės sjell njė kolonizim, e madje ėshtė nė kundėrshtim me vetė Kushtetutėn e Serbisė.

Fillimisht, sipas tij, kjo komunė ėshtė njė vend i pazhvilluar ekonomikisht qė nuk ka aftėsi qė t’i kthejė as njerėzit e vet, shqiptarėt, qė dikur nga frika gjatė bombardimeve tė viteve 1999 janė larguar nga Bujanoci dhe sot janė tė shpėrndarė nėpėr Kosovė.

Kamberi thotė se bėhet fjalė pėr banorėt e malėsisė sė Bujanocit, tė cilėt pėrbėjnė rreth tremijė veta dhe pėr kėta tė mjerė qė 13 vjet nuk ka menduar askush, as Qeveria e Serbisė e as bashkėsia ndėrkombėtare.

“Ndėrkohė qė pėr serbėt e Kosovės, tė cilėt as qė janė nga Bujanoci, merret vendim pėr t’iu ndėrtuar shtėpi. Njė vendim i tillė, po ashtu nuk do tė duhej tė merrej edhe pa u konsultuar me Qeverinė e Kosovės, pėr t’i pyetur ata se mos kėta persona duhet tė kthehen nė Kosovė, apo mos kanė probleme me ligjin dhe nuk mund tė kthehen”, tha Kamberi.

Ndėrsa, analisti nga Lugina e Preshevės, Belgzim Kamberi, thotė se ky vendim ėshtė vetėm fillimi i prodhimeve negative qė do tė sjell koalicioni aktual i Bujanocit. Ai madje fajėson edhe partitė politike shqiptare, tė cilėt duke mos mundur qė tė merren vesh mes vete, kanė mundėsuar qė nė Bujanoc faktor vendimmarrės tė jenė pakicat serbe.

Ndryshe, i kontaktuar nga gazeta, kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi, jep tjetėr version pėr kėtė situatė. Ai thotė se ndėrtimi i kėtyre shtėpive ėshtė projekt i Bashkimit Evropian (BE) dhe nuk ka tė bėjė vetėm me serbėt, por nė pėrgjithėsi me rastet sociale nė Bujanoc, prej ngado qofshin ata.

Ndryshe, kryetari Arifi thotė se nė tė kaluarėn, ish-kryetari i Bujanocit, Kamberi, i cili sot po e kritikon projektin, ka qenė vetė iniciues, por pėr shkak tė zgjedhjeve lokale nuk ka arritur qė ta realizojė.

Pėrndryshe, opozita nė Bujanoc e pėrbėrė prej 18 kėshilltarėve nga Lėvizja e Progresit Demokratik, Partia pėr Veprim Demokratik dhe Unioni Demokratik Shqiptar kanė bojkotuar seancėn kur ėshtė marrė ky vendim. Ata kanė lėshuar njė kumtesė tė pėrbashkėt pėr media, ku thuhet se problemi i refugjatėve serbė tė ardhur nga Kosova dhe viset e tjera tė ish-RSFJ-sė po i shkakton telashe tė mėdha kėsaj komune.

Njėri prej kėtyre probleme ėshtė edhe borxhi i krijuar pėr harxhimet e rrymės elektrike nga kėto qendra kolektive, me ē’rast komuna e Bujanocit i ka borxh elektrodistribucionit tė Serbisė mbi 30 milionė dinarė. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=25998
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2012, 21:03   97
Citim:
Xhandarmeria shqetėson shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės

Preshevė, 9 nėntor - Kėshilli pėr tė Drejtat e Njeriut dėnon veprimet e fundit tė xhandarmerisė serbe nė dy vendbanimet shqiptare - Tėrnoc i Madh dhe Lluēan tė Bujanocit. Kontrollimi i automjeteve i para pak ditėve nga forcat e xhandarmerisė serbe nė hyrje tė fshtatit Tėrnoc dhe punimet e sotme nė afėrsi tė Lluēanit, punime kėto qė po vazhdojnė edhe gjatė orėve tė natės nga ana e tyre, kane krijuar pasiguri tek qytetarėt shqiptarė tė atyre trevave.

Veprimet e xhandarmėrisė cenojnė jo vetėm lirinė e qarkullimit, por edhe janė nė kundėrshtim me normat dhe rregulloret vendore pėr kontrollimin e trafikut, si dhe me angazhimet e autoriteteve shtetėrore, pėr garantimin e lirisė sė qarkullimit dhe kontrollimin e trafikut nga ana e policisė lokale dhe republikane.

Kėshilli pėr tė Drejtat e Njeriut konsideron se veprimet e xhandarmerisė serbe nuk janė nė funksion tė krijimit tė njė mjedisi tė qetė dhe tė sigurt nė komunat e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės; tė proklamuara si synim, nga ana e qeverisė republikane, thuhet nė komunikatėn e Kryetarit tė kėshillit pėr tė Drejtat e njeriut Belgzim Kamberi.

http://koha.net/?page=1,15,122513
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2013, 21:24   98
Citim:
Nė Lluēan tė Bujanocit ka njė pėrmendore qė fyen shqiptarėt

Nė fund tė vitit 2012 nė Lluēan, fshat i banuar me shqiptarė, pėrkatėsisht nė tokėn shqiptare, pushteti serb, nėn mbrojtjen e hekurt tė xhandarmerisė, ndėrtoi pėrmendoren e policėve serbė tė rėnė nė luftė, nė vitin 2000/2001.

Kėta policė kriminel serbė ishin vrarė nga Ushtria Ēlirimtare, ngase kishin ardhur tė bėjnė krime nė popullatėn e pafajshme shqiptare, kishin ardhur tė pushtojnė toka tė huaja, kishin ardhur tė grabisin vatrat e shqiptarėve, dhe ngritja e pėrmendores sė tillė nė tokat shqiptare ėshtė njė provokim i rėndė ndaj shqiptarėve, ėshtė njė fyerje e ndjenjave tė shqiptarėve, tė familjeve tė dėshmorėve, tė luftėtarėve tė lirisė tė cilėt luftuan e dhanė gjakun pėr lirinė e Preshevės, Medvegjės e Bujanocit, shkruan Presheva.com.

Ky lapidar, njėherėsh ėshtė edhe njė provokim i radhės pėr shqiptarėt qė janė duke jetuar atje, sepse me kėtė, ata dėshirojnė tė bėjnė presion e tė frikėsojnė popullin shqiptar qė tė shpėrngulet sa mė parė nga trojet e veta.

“’Vatra’ dhe i gjithė populli shqiptar i Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit kėrkojnė qė ky lapidar me kryqin ortodoks, me fotot e policėve vrasės e me hartėn e Serbisė sė Madhe tė vendoset diku nė Pashallakun e Beogradit, sepse kjo tokė, dhe gjaku i derdhur i bijve e bijave mė tė mira tė popullit shqiptar, gjaku i dėshmorėve e martirėve, (nėnave, burrave e fėmijėve tė pafajshėm tė vrarė nė shekuj nga pushtetet e ndryshme serbe) nuk do tė mund ta durojė gjatė”, thuhet mė tej. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=28615

Citim:
Nė Luginė tė Preshevės sėrish tensione

Pas paralajmėrimit nga pėrfaqėsuesit politik shqiptar tė Luginės sė Preshevės, se kanė vendosur qė tė mbajnė njė protestė gjithėpopullore nė Bujanoc me qėllim tė heqjes sė memorialit serb. Xhandarmėria serbe ka nis ngritjen e istikameve nė pronat e shqiptarėve nė fshatin Lluēan, nė zonėn ku tashmė ėshtė vendosur memoriali pėr pjesėtarėt e forcave serbe tė rėnė nė luftė me shqiptarėt.

http://lajmpress.com/lajme/bota_rajoni/17836.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2013, 20:09   99
Citim:
Halimi: Jemi mėsuar tė na quajnė ‘ekstremistė islamikė’

Preshevė, 31 janar - Deputeti i vetėm shqiptar nė Kuvendin e Serbisė, Riza Halimi nuk ka arritur tė enjten qė tė kėrkojė pėrgjegjėsi nga kryeministri Ivica Dacic pėr ēėshtjen e pėrmendores sė policėve tė vrarė serbė nė fshatin Luēan tė Bujanocit. Halimi kishte planifikuar tė shfrytėzonte njė paraqitje tė qeveritarėve serbė nė njė seancė tė Kuvendit, por kjo u shty pėr njė seancė tjetėr.Nė njė bisedė pėr Telegrafin, Halimi ka deklaruar se para dy muajsh kishte kėrkuar nga kreu i Ekzekutivit serb shpjegime pėr pėrmendoren nė Luēan, por Dacic nuk kishte kthyer pėrgjigje, edhe pse ligjėrisht ishte i obliguar qė tė pėrgjigjej brenda njė periudhe njėmujore.

“Unė jam deputet i pavarur, edhe kam tė drejtė qė vetėm njė herė nė muaj tė kėrkojė sqarime nga qeveritarėt, ndėrsa tash duket se do tė kalojė edhe njė muaj tjetėr. Ėshtė e qartė se nuk ka vullnet pėr kėtė ēėshtje”, ka thėnė Halimi.

Shqiptarėt kanė paralajmėruar nesėr njė protestė nė Bujanoc pėr kėtė ēėshtje.

Deputeti shqiptar ka deklaruar se janė ndier shumė keq kur Dacic kishte krahasuar ēėshtjen e lapidarit tė UĒPMB-sė me Al-Qaeden.

“Ky identifikimi i shqiptarėve me ‘ekstremizmin islamik’ ėshtė politikė e vjetėr serbe. Ata tash sigurisht e keqpėrdoren edhe njė performancė qė e patėm ne gjatė njė proteste, kur nė shenjė solidarizimi me dhjetė ish-luftėtarėt e UĒPMB-sė tė akuzuar pėr terrorizėm, patėm veshur fanella me mbishkrimin: Edhe ne jemi terroristė. Por, tash zyrtarėt serbė krejt shqiptarėt kanė nisur t’i identifikojnė me terrorizmin”, ka thėnė Halimi.

Krerėt politikė shqiptarė i kanė kėrkuar emisarit special tė OSBE-sė, Knut Vollebaek qė ēėshtja e pėrmendores nė Luēan dhe shqetėsimet e tjera t’i adresohen kreut shtetėror serb, ndėrsa kanė marrė premtimin nga zyrtari ndėrkombėtar se kjo do t’i bėhet e qartė zyrtarėve qeveritarė serbė.

Halimi deklaroi se ėshtė i zhgėnjyer nga presioni i pakėt ndėrkombėtar ndaj Serbisė, qė zė fill prej majit tė vitit 2001, kur NATO pati vendosur qė tė relaksojė zonėn prej 5 kilometrash midis kufirit tė Kosovės dhe Serbisė.

“Asokohe i pata shkruar ish-sekretarit Robertson, por pėrgjigja e tij ka qenė se qėllimi ishte qė autoritetet e sigurisė dhe ato ushtarake tė vendosnin raporte mirėbesimi me banorėt nė kėtė zonė. Por, asnjėherė kjo nuk u bė. Bile po ndodh e kundėrta, duke shtuar presionin ndaj shqiptarėve pėr braktisjen e trojeve”, ka thėnė Halimi.

http://www.koha.net/?page=1,15,133155
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.2.2013, 21:41   100
Citim:
Protesta nė Bujanoc: Tė largohet pėrmendorja e xhandarmerisė serbe

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	87stfhjejk.jpg
Shikimet:	509
Madhėsia:	107,2 KB
NNJ:	4145Nė Bujanoc sot u mbajt protesta e shqiptarėve kundėr vendosjes sė pėrmendores sė xhandarmerisė serbe nė fshatin Lluēan tė kėsaj komune.

Mijėra qytetarė kanė marrė pjesė nė kėtė protestė, duke ngritur zėrin e arsyes dhe kėrkesat pėr heqjen urgjente tė pėrmendores sė vendosur tė xhandarmerisė serbe nė fshatin Lluēan, qė pėrkujton viktimat e forcave serbe qė kanė rėnė gjatė luftės sė vitit 1999 nė Kosovė dhe luftės tė vitit 2000 nė kėtė rajon.

Nė kėtė protestė kanė marrė pjesė tė gjithė pėrfaqėsuesit politik tė rajonit tė Luginės sė Preshevės, ndėrsa mė pas ėshtė shpalosur edhe deklarata me kėrkesat qė i adresohen Beogradit zyrtar dhe bashkėsisė ndėrkombėtare.

“Kėrkojmė nga Serbia respektimin e Marrėveshjes sė Konēulit. Respektimin e konventave ndėrkombėtare. Kėrkojmė realizimin e Planit tė vitit 2001, integrimin nė jetėn publike dhe zhvillimin e premtuar ekonomik. Edhe njėherė kėrkojmė Heqjen e Memorialit tė Xhandarmėrisė serbe nė Lluēan”, theksohet nė kėrkesėn publike.

Sipas deklaratės, Kuvendi i Kėshilltarėve Shqiptar nė deklaratėn e 12 janarit tė kėtij viti ka rikonfirmua parimet e platformės tė vitit 2006 dhe ka konsideruar si provokim tė rėndė ngritjen e memorialit tė xhandarmėrisė serbe nė Lluēan pėr pjesėtarėt e dyshuar pėr krime lufte ndaj popullatės shqiptare dhe ka kėrkuar largimin e tij.

“Kuvendi i Kėshilltarėve Shqiptar ka ftuar qeverinė e Kosovės dhe tė Serbisė ta zgjidhin ēėshtjen e Luginės sė Preshevės sipas parimit tė reciprocitetit nė bisedimet qė po zhvillohen nė Bruksel. Kuvendi i Kėshilltarėve Shqiptar ka ftuar spektrin politik shqiptarė tė Luginės sė Preshevės qė konform situatės sė krijuar politike dhe tė sigurisė, qė tė marrin masa nė rishqyrtimin e bashkėpunimit me organet shtetėrore, sidomos nė ndėrmarrjen e masave pėr unifikimin e veprimeve politike, nė funksionimin e institucioneve nė tė gjitha nivelet”, thuhet nė deklaratėn e protestės. Protesta ka kaluar qetėsisht, ndėrsa nė qytet janė vėrejtur forca tė mėdha policore serbe. (R.Demiri/INA)

http://ina-online.net/rajon/26717.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.