Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.5.2008, 23:30   1

Shkrim i cituar Lidhjet ekonomike-teknologjike me Gjermaninė


Mbi shkėmbimet ekonomike-teknologjike nė infrastrukturė me Gjermaninė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2008, 23:31   2

Shkrim i cituar Shqipėria e Veriut promovon investimet nė energji dhe miniera


Sot nė Vjenė ėshtė mbajtur njė konferencė pėr promovimin e investimeve nė sektorin e energjisė dhe minierave nė Dardani, ku kanė marrė pjesė mbi 70 investitorė potencial, organizata e gazetarė nga Austria, Gjermania e Zvicra.

http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=21418
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2008, 15:33   3

Shkrim i cituar Rritet import-eksporti me Gjermaninė


Viti 2008 ka rritur importet dhe eksportet e vendit tonė me Gjermanin. Sipas tė dhėnave tė Institutit tė Statistikave (INSTAT), importet e mallrave me Gjermaninė gjatė katėrmujorit tė parė tė kėtij viti kapin vlerėn e 7 miliard e 460 milionė lekėve. Ndėrkohė nė tė njėjtėn periudhė pėr vitin 2007 importet arritėn nė vlerėn 6 miliard e 366 milionė lekė, duke shėnuar pėr kėtė vit rritje. Rritje janė shėnuar dhe nė fushėn e eksporteve me Repubikėn Gjermane. Gjatė periudhės tė parė tė kėtij viti dhe pikėrisht gjatė muajve janar-prill eksportet arritėn nė 907 milionė lekė.Kjo shifėr ėshtė rritur me 165 milionė lekė mė shumė se nė periudhėn janar-prill tė vitit 2007.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2008, 09:38   4

Shkrim i cituar Prishtinė: Gjermania 8 mln euro pėr ujėsjellėsin


Njė lajm i tillė u bė i ditur pas takimit qė kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, pati me Marc Engehhardtin, drejtorin e departamentit tė ujėrave dhe kanalizimeve tė Bankės Gjermane pėr Zhvillim KHW.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=78
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2008, 15:51   5

Shkrim i cituar Prishtinė: "Dräxlmaier" teston Shqipėrinė e Veriut


Prishtinė, 2 korrik - Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ėshtė takuar sot me pėrfaqėsuesit e kompanisė sė njohur gjermane "Dräxlmaier", kryesuar nga menaxheri Scheidhammer Georg, tė cilėt ishin tė shoqėruar nga ambasadori gjerman nė Kosovė Hans Dieter Steinbach. Nė gusht tė vitit 2008 "Dräxlmaier" do ta fillojė njė prodhim pilot nė Prishtinė, qė ka tė bėjė me prodhimin e sistemeve elektrike mė moderne pėr industrinė e automobilave. Ky projekt do tė testohet me ndihmėn e njė ekipi pilot prej 100 punėtoreve, nismė kjo qė pritet tė krijojė 500 vende te reja pune deri ne fund te vitit 2009.

http://www.kosova.com/artikulli/47534
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2008, 09:05   6

Shkrim i cituar Gjilan: Qeveria gjermane vazhdon me investimet nė infrastrukturė


Qeveria e Republikės Federale tė Gjermanisė, nė kuadėr tė projektit “ Modernizimi i Shėrbimeve Publike”, pėrmes Zyrės Koordinuese “GTZ”, po vazhdon investimet nė komunėn e Gjilanit, konkretisht nė rinovimin e ndėrtesave shkollore.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=23607
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2008, 12:36   7

Shkrim i cituar Gjermania shpreh pėrkushtimin pėr tė ndihmuar Shqipėrinė e Veriut


"Ne si qeveri gjermane ndėr tė tjera kemi lobuar edhe pėr pavarėsinė e Kosovės dhe pėr tė gjitha proceset pozitive, tė cilat janė zhvilluar kohėve tė fundit nė Kosovė. Mirėpo, e dimė qė Kosova ka edhe shumė sfida qė duhet t'i tejkalojė posaēėrisht nė aspektin ekonomik. Dhe kjo do tė jetė synimi ynė qė do ta pėrmbushim nė bashkėpunim me BE nė dhe Qeverinė gjermane", tha ministri Glozer, duke shtuar se pėr kėtė arsye Gjermania do tė angazhohet nė kuadėr tė konferencės sė donatorėve, e cila do tė mbahet nė Bruksel nė fund tė javės.

http://www.kosova.com/artikulli/47630
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.9.2008, 09:50   8

Shkrim i cituar Gjermania do tė ndihmojė Shqipėrinė e Veriut edhe gjatė 2009


Berlin, 18 shtator - Gjatė kėshillimeve pėr buxhetin shtetėror 2009 parlamenti gjerman debatoi pėr buxhtetet e Ministrisė sė Jashtme, tė Mbrojtjes dhe tė bashkėpunimit ekonomik. Megjithėse projektbuxhetet nuk janė tė specifikuara sipas rajoneve, nuk pritet qė pėr vitin 2009 tė ketė ndryshime sa i pėrket Ballkanit Perėndimor.

Ministria pėr Bashkėpunim dhe Zhvillim Ekonomik fillon tė enjten dhe tė premten konsultime dyditore me Prishtinėn pėr tė sqaruar si do tė ndahet pjesa e paracaktuar pėr Kosovėn. Por pjesa dėrrmuese e shpenzimeve tė tatimpaguesve gjermanė drejt Kosovės kalojnė pėrmes organizatave tė ndryshme ndėrkombėtare kryesisht pėrmes Bashkimit Evropian.

http://www.kosova.com/artikulli/48859
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.9.2008, 12:07   9

Shkrim i cituar Gjermania €40 mln pėr Shqipėrinė e Veriut pėr 2008


Qeveria e Shqipėrisė sė Veriut dhe qeveria e Gjermanisė kanė nėnshkruar njė marrėveshje pėr bashkėpunim dhe zhvillim me tė cilėn qeveria gjermane ka vendosur qė tė hedhė 40 milion euro pėr dy projekte tė ndara. Kjo shumė pėrbėn dhe pjesėn e parė pėr vitin 2008 prej 100 milion eurosh tė parashikuara.

Fondet do tė pėrdoren pėr ndėrtimin e 7 qendrave rajonale pėr edukim nė vende tė ndryshme tė Kosovės. Ndėrkaq projekti mė i rėndėsishėm ėshtė ndėrtimi i linjės sė pėrcjelljes sė energjisė elektrike, me njė kapacitet prej 400 kilovat orė energji elektrike mes dy shteteve shqiptare.

Po sot, Banka Gjermane pėr Zhvillim KFW, ka nėnshkruar njė marrėveshje me Pro Credit Bank, pėr dhėnien e njė kredie nė vlerė prej dhjetė milion euro. Kėto mjete do tė orientohen nė kredi pėr izolim termik nė ndėrtimin e shtėpive tė cilat do tė zvogėlonin shpenzimin e energjisė elektrike.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=26393
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2008, 17:35   10

Shkrim i cituar Gjermania, €700 mln / 20 vjet Shqipėrisė Perėndimore


Pas vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike nė vitin 1987, nė vitin 1988 u hodhėn themelet e bashkėpunimit ekonomik e politik ndėrmjet Gjermanisė dhe Shqipėrisė Perėndimore. Nė kėto 20 vjet, Republika Federale e Gjermanisė e ka mbėshtetur Shqipėrinė Perėndimore me mė shumė se 700 milionė euro nė formė ndihme, dy dhe shumėpalėshe.

Nė kuadėr tė kėtij bashkėpunimi, Ambasada Gjermane nė Tiranė ka publikuar botimin e dytė “Tetori gjerman”. Ky muaj do tė jetė i gjithė i mbushur me aktivitete kulturore-ekonomike, si dhe do tė bėhen publike projekte tė reja qė do tė realizohen nė Shqipėrinė Perėndimore me financime gjermane.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=11136
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2008, 17:35   11

Shkrim i cituar Gjermani-Shqipėri: Bashkėpunim nė fushėn e tregtisė


Unioni i Dhomave tė Tregtisė dhe Industrisė sė Shqipėrisė, nė bashkėpunim me Dhomėn Kombėtare tė Tregtisė dhe Industrisė tė Gjermanisė, organizuan dje nė Tiranė njė seminar pėr kontratat tregtare ndėrkombėtare. Qėllimi i kėtij seminari ishte njohja e pėrfaqėsuesve tė biznesit me pėrgatitjen e kontratave me partner biznesi, si dhe ligjin uniform tė zbatuar nė shitjet ndėrkombėtare.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=11078
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2008, 12:03   12

Shkrim i cituar Gjermania €120 mln pėr Shqipėrinė Perėndimore


Gjatė vizitės zyrtare tė Kryeministrit Berisha nė Gjermani, u nėnshkruan dy marrėveshjet e bashkėpunimit ekonomik midis Shqipėrisė e Gjermanisė dhe midis Shqipėrisė dhe bankės shtetėrore gjermane pėr rindėrtim, KfV. Kjo shumė do tė pėrdoret nė projekte tė zhvillimit tė vendit, si nė rrjetin e kanalizimeve tė zonės Korēė–Pogradec dhe tė Qarkut tė Shkodrės, nė projekte pėr rrjetin jugor energjetik, nė infrastrukturėn energjetike, si projekti i interkonjeksionit energjetik me Kosovėn, si dhe nė projekte tė tjera.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=20005
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.10.2008, 13:13   13

Shkrim i cituar Sipėrmarrėsit gjermanė synojnė ekonominė shqiptare


Vlera e investimeve gjermane nė Shqipėri pritet tė rrisė gamėn nė fusha tė ndryshme tė ekonomisė vendase. Investitorėt gjermanė kanė shprehur interes pėr tė investuar nė fusha tė reja, siē ėshtė ajo nė fushėn e prodhimit termik dhe hidrik tė energjisė, nė porte, nė pėrpunimin e mbetjeve urbane. Kjo ėshtė bėrė e ditur dje nė takimin qė kryeministri i vendit, S.Berisha, zhvilloi me sekretarin parlamentar gjerman tė shtetit nė Ministrinė Federale tė Ekonomisė dhe Teknologjisė, H. Shojerte.

Delegacioni prej 80 sipėrmarrėsish gjermanė ka ardhur nė Shqipėri nė kuadėr tė konferencės ekonomike mes dy vendeve, pėr tė parė nga afėr mundėsitė qė ofron Shqipėria.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=11974
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.10.2008, 21:07   14

Shkrim i cituar Tirana mban konferencėn ekonomike shqiptaro-gjermane


Mė 21 tetor 2008 mbushen plot 20 vjet kur Shqipėria dhe Republika Federale e Gjermisė kanė nėnshkruar marrėveshjen e parė kuadėr mes tyre pėr bashkėpunim teknik. Me ndryshimet demokratike qė nisėn nė Shqipėri nė fillim tė viteve 90, bashkėpunimi pėr zhvillim mes dy vendeve ka ardhur duke u intesifikuar, ku pala gjermane ka ndėrhyrė me mbėshtetjen e saj nė ato qė janė konsideruar si priorite tė vendit: nė fushėn energjitike, nė pėrmirėsimin e infrastrukturės pėr kanalizimet e sigurimin e ujit tė pijshėm, nė sektorin e bujqėsisė, turizmit, nė pėrgatitjen e institucioneve pėr rrjedhat integruese etj.

Pikėrisht nė ditėn e 20 vjetorit tė bashkėpunimit dy palėsh nė Tiranė u mbajt konferenca ekonomike gjermano-shqiptare me titull mjaft domethėnės “Perspektivat e tregut nė Shqipėri: Energjetika - Mjedisi - Ndėrtimi”. Bilanci mjaft pozitiv nė marrėdhöniet mes dy shteteve ishte njė sfond nxitės pėr auditorin e interesuar tė konferencės.

Nė kuadėr tė marrėdhėnieve dy a shumėpalėshe Gjermania ka kontribuar pėr Shqipėrinė gjatė 20 viteve tė bashkėpunimit mes tyre rreth 700 milion euro, shumė e cila pėr frymė tė popullatės ėshtė mė e madhja, qė ajo i ka dhėnė njė vendi tjetėr nė botė.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3729466,00.html?maca=alb-standard_f...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.10.2008, 21:15   15
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Me sa u kuptua nė konferencė gjermanėt ishin mbushur me kritika dhe ankesa pėr mangėsi nė ligj, ekzekutiv e gjėra tė tjera si skualifikim i firmave gjermane nėpėr tendera, ndėrkohė qė kėto kanė qenė "gjermane" dhe pėr nga paraqitja, teknologjia dhe ofertat.

Kėto dmth pa thėnė atė qė dimė tė gjithė, nė lidhje me favorizimin ekonomik tė fqinjėve tė dashur matrapazė grekė, italianė, sllavė e turq, qė na duan tė mirėn.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2008, 19:23   16

Shkrim i cituar Prishtinė: Gjermanėt 23 mln € nė energjetikė


Zėvendėspresidenti i Bankės gjermane KFW, Rolland Siller, tha se ndėrtimi i nėnstacionit Peja 3 qė ėshtė investimi i parė i Gjermanisė nė sistemin e transmisionit nė Kosovė, do tė pasojė me njė investim tjetėr tė madh nė ndėrtimin e linjės interkonektive 400 KV tė transmisionit nė mes tė Kosovės dhe Shqipėrisė, qė tani ėshtė nė pėrgatitje e sipėr.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=1219
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2008, 13:11   17

Shkrim i cituar Prishtinė: Biznesi gjerman heton ShV me synime investimi


Njė delegacion i afaristėve nga Gjermania po qėndron nė Prishtinė, me qėllim tė njohjes me kushtet dhe mjedisin e krijuar pėr investime. Gjatė kėsaj vizite, tė organizuar Ambasada Gjermane nė Prishtinė dhe Oda Ekonomike e Kosovės, afaristėt gjermanė do tė zhvillojnė takime tė drejtpėrdrejta me afaristė kosovarė, e po ashtu parashihet tė bėhen edhe vizita nė ndėrmarrje tė ndryshme.

Ndryshe, investitorė potencialė nga rajoni kohėt e fundit kanė ardhur nė vendin tonė, kurse tani ėshtė nė duart e kosovarėve qė t’i bindin ata pėr tė investuar kapitalin e tyre nė Kosovė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=28482
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2008, 23:11   18

Shkrim i cituar Mynih: Ministri Zharku takon investitorėt nga Bavaria


Ministri i Tregtisė dhe Industrisė i Shqipėrisė sė Veriut, Lutfi Zharku, i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt, po merr pjesė nė Forumin Lindor tė Mynihut, qė kėtė vit trajton zhvillimet aktuale politike e ekonomike, me theks tė veēantė nė Ballkanin Perėndimor.

Ministri Zharku dhe udhėheqėsi i zyrės sė APIK-ut nė Vjenė, Kujtim Dobruna, nė takime tė veēanta me investitorėt potencial nga regjioni i Bavarisė, shpalosėn kushtet dhe mundėsitė e investimeve nė shtetin shqiptar tė Veriut, duke i ftuar investitorėt gjermanė qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė vizitojnė vendin pėr tė parė nga afėr mundėsitė.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=1392
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2009, 09:26   19

Shkrim i cituar Viti: Kompani gjermane interesohen pėr bujqėsinė dhe energjinė


Kompani tė ndryshme tė shtetit gjerman, kanė shprehur interesim pėr investime nė fushėn e agrikulturės dhe energjisė nė komunėn e Vitisė, nė shtetin e Veriut. Drejtuesit e kompanive “Agrar-con” dhe “Clivent” nga Gjermania, gjatė vizitės nė terren shprehėn interesim pėr investime nė ngritjen e kooperativave bujqėsore si dhe nė ndėrtimin e njė pende qė do tė shėrbente pėr prodhim energjie elektrike dhe ujitjen e mbi 5 mijė hektarė toke bujqėsore.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=8073
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 22:01   20

Shkrim i cituar Tiranė: 39 ndėrmarrje gjermane nė panairin e tyre


Ėshtė hapur nė tiranė Panairi i parė i Biznesit Gjerman nė shtetin Perėndimor. Ai do tė zgjasė tri ditė, pėrfshin 39 ndėrmarrje dhe synon bashkėpunimin me biznesin shqiptar.

Pjesėmarrėsit janė tė fushave tė ndryshme si: industria e makinave, ndėrtimit, mjekėsisė, farmaceutikės, ushqimeve, kėpucėve etj. Organizimi kryhet me mbėshtetjen dhe tė Ambasadės Gjermane nė Tiranė, Dhomės Gjermane tė Tregtisė (DIHA) dhe Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės.

Firmat pjesėmarrėse janė jo vetėm ato qė ushtrojnė aktivitetin nė shtetin Perėndimor, por dhe shumė tė tjera qė kėrkojnė tė hyjnė pėr herė tė parė nė tregun shqiptar, nė fushėn e veshjeve, pijeve, farmaceutikės dhe ndėrtimit.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=15829
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.