Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.5.2008, 09:43   1

Shkrim i cituar Vijnė Jorgot pėr gjueti, hapet sezoni i aksidenteve


Kthimi vjetor i kolonėve pėr pushimet e verės po shoqėrohet dhe me kthimin e Jorgove nga Greqia, Italia, Gjermania, Franca, SHBA e gjetkė. Kėshilloni fėmijėt dhe tė afėrmit t'i qėndrojnė larg kontakteve me Jorgot si dhe tė bėjnė tepėr kujdes nėse iu duhet tė dalin rrugėve ku qarkullojnė automjete me targa joshqiptare.

Ndryshe nga kolonėt shqiptarė, Jorgot dallohen nga emetimi i sasive tė mėdha tė pordhės, nga pėrdorimi masiv i albanishtes (shqipe bastarde qė flitet me zė kumbues dhe tė lehura), nga niveli i lartė i snobizmit tipik tė njerėzve me ndjenja tė theksuara inferioriteti dhe nga tė tjera cilėsi karakteristike pėr emigrantėt e tė gjitha vendeve.

Ministria e Shėndetit Kombėtar rikujton shqiptarėt se Jorgot e kanė humbur ēdo tė drejtė tė japin mendime e vendime mbi vendin tė cilin e braktisėn me vetėdije, ndaj dhe udhėzon dhe sivjet denigrimin dhe pėrbuzjen e tyre me tė parė, duke mos ua kursyer dhe trajtimin e duhur fizik sipas rastit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.5.2008, 09:59   2
allianz
 
Mirė se tė vijnė. Sivjet Qendra pėr Shėrbimin e Jorgove ruan mjaft surpriza pėr ta.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.5.2008, 16:48   3
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
aka shaci (~schatz, schatzie) (=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.6.2008, 07:30   4

Shkrim i cituar Vijnė Jorgot nga Italia, policia forcon kontrollin


VLORĖ - Fluks makinash nga Italia ndėrsa dhe shtimi i numrit tė Jorgove qė vijnė pėr gjueti nė Shqipėri, ka bėrė qė policia e Vlorės tė shtojė forcat e kontrollet qė nė momentin e zbarkimit tė tė ardhurve nė port.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=37853
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2008, 09:34   5

Shkrim i cituar Tiranė: Jorgot fillojnė terrorizimin e popullatės


Kthimi i kolonėve nė vend me rastin e festave tė mesdimrit ka shėnuar dhe sivjet praninė famėkeqe tė Jorgove mes tyre qė kanė rritur ngarkesėn nė trafikun rrugor si dhe aksidentetet automobilistike. Vetėm tė shtunėn, policia e kryeqytetit ka regjistruar 29 raste karambolesh nga automjetet e Jorgove nė akset e ndryshme rrugore.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=22847
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.12.2008, 16:12   6

Shkrim i cituar Jorgot shkaktojnė dhe viktimat e para


Dy tė vdekur dhe tre tė plagosur ėshtė bilanci e deritanishėm nga dyndja e Jorgove nė trojet shqiptare. Kėshillohen banorėt tė bėjnė kujdes dhe tė jenė vazhdimisht agresivė kundrejt Jorgove duke bashkėpunuar pėr ēdo gjė me organet e rendit.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=55888
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 12:25   7

Shkrim i cituar ShP: Jorgot vazhdojnė masakrėn rrugėve


Shkak i aksidenteve, sipas ekspertėve, automjetet me targa tė huaja, shpejtėsia tej normave tė lejuara dhe pėrplasja me automjet tjetėr.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=14234
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2008, 15:24   8

Shkrim i cituar Durrės: Policia kundėr Jorgove


Jorgot e ardhur nga Greqia janė mė problematikė se ata tė Italisė pėr sa i pėrket zbatimit tė rregullave tė qarkullimit rrugor, duke qenė protagonistėt kryesorė nė aksidentet e ndodhura nė kėtė fundviti. Ata drejtojnė automjetet pasi kanė konsumuar pije alkoolike, parakalojnė nė vende tė ndaluara, parkojnė vend e pavend dhe nuk vendosin rripat e sigurimit.

Policia e qarkullimit rrugor e Durrėsit ėshtė ndeshur me njė fluks tė madh makinash, pasi pjesa mė e madhe e automjeteve qė vijnė nga jugu me destinacion Tiranėn si dhe qytetet e veriut, preferojnė ta shmangin Krrabėn pėr shkak tė akullit dhe lėvizin nė akset e Durrėsit. Nė kėto kushte, policia e qarkullimit rrugor ka kaluar nė regjim tė pėrforcuar pune dhe ka vendosur njė numėr tė madh gjobash tė cilat llogariten nė 200 tė tilla pėr ēdo ditė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=24&id=2545
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.7.2010, 06:45   9
Citim:
“Tė jashtmit”, fajtorė tė aksidenteve

Gjatė ditėve tė fundit, po vėrehet njė ngritje tė numrit tė aksidenteve nė trafik, por tė cilat fatmirėsisht janė vetėm aksidente me dėme materiale.

Policia thotė se nė shumicėn e rasteve janė tė pėrfshirė veturat me tabela tė huaja, andaj apelon te bashkatdhetarėt, tė kenė kujdes dhe t’u pėrmbahen rregullave tė komunikacionit.

Kapiteni Maliq Hajdini, komandant i Njėsitit tė Trafikut Rajonal nė Gjilan, ka dalė tė hėnėn nėpėr rrugėt e Gjilanit, nė pikat ku ishin patrullat policore, pėr ta parė gjendjen nga afėr.

Sipas tij, nė kėtė periudhė kohore nė vendlindje kanė ardhur bashkatdhetarėt, ka bėrė qė tė ketė mė tepėr tollovi dhe tė ketė shtim edhe tė aksidente dhe kundėrvajtjeve tė ndryshme nė trafik.

Por, ai tha se policia ka ndėrmarrė masat pėr t’i parandaluar kėto dhe se rezultatet e planeve operative tė policisė nė kėtė drejtim po japin rezultate.

Hajdini bėri tė ditur se nė tri ditėt e fundit, ka pas 22 aksidente trafiku me dėme materiale dhe gjatė hetimeve tė bėra, nė 18 prej tyre janė pėrfshirė automjetet me tabela tė huaja, andaj policia i ka ftuar vozitėsit e mėrgatės qė tė jenė tė kujdesshėm veēanėrisht gjatė lėvizjeve nė kolona.

Ai bėri tė ditur po ashtu se vetėm gjatė vikendit policia i ka shqiptuar rreth 270 tiketa gjobitėse, kryesisht pėr tejkalim shpejtėsie dhe kundėrvajtje tjera tė ndryshme.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../35333/C4/C16/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2011, 17:06   10
Citim:
Aksidentet e shumta rrugore, tronditin e Shqipėrinė

Aksidentet rrugore vazhdojnė tė tronditin Shqipėrinė gjatė muajve tė verės, me humbje tė mėdha jetėsh njerėzore. Sipas tė dhėnave ende tė pjesshme tė policisė, nga qershori deri nė 20 gusht kanė ndodhur 497 aksidente rrugore, ku kanė humbur jetėn 73 qytetarė dhe janė plagosur disa qindra tė tjerė.

Ekspertėt vlerėsojnė se shkaqet kryesore tė kėtyre aksidenteve janė euforia e shoferėve nga emigracioni, shpejtėsia e madhe, alkooli, numri i madh i automjeteve, mungesa e tabelave dhe mos-pėrqendrimi nė trafikun e dendur.

Statistikat kufitare tregojnė se gjatė korrikut hynė nė Shqipėri nga emigracioni 60 mijė automjete mė shumė dhe 100 mijė persona mė shumė se njė vit mė parė.

Ky numėr i madh automjetesh u shtohet befas trafikut tė rėnduar vendas dhe rrugėve tė Shqipėrisė, njė pjesė nė ndėrtim e sipėr dhe pjesa tjetėr tė reja e tė gjera, qė nxitin shoferėt e rinj pėr tė ecur me shpejtėsi. Infrastruktura rrugore po pėrmirėsohet me kalimin e viteve, por shoferėt dhe kėmbėsorėt vazhdojnė tė abuzojnė me kushtet e reja.

Drejtuesit e policisė pohojnė megjithatė se sivjet ka njė ulje tė ndjeshme tė viktimave nė aksidente rrugore. Nėse sivjet kanė vdekur 73 qytetarė, verėn e kaluar humbėn jetėn 120 persona.

Vetėm gjatė kėtij korriku kishte 25 tė vrarė mė pak se korriku i kaluar, po ashtu me ulje tė ndjeshme vdekjesh ėshtė edhe gushti qė nuk ėshtė mbyllur ende. Drejtuesit e policisė ia dedikojnė kėto shifra tė pėrmirėsuara punės sė madhe qė po bėjnė patrullat e policisė rrugore.

Policia po drejton trafikun e rėnduar me sakrifica nė zonat bregdetare dhe nė zonat me rrugė tė dėmtuara. Policėt po punojnė kėtė vit me tė njėjtat automjete, radarė dhe ndėrlidhje, por kanė patur njė organizim mė tė mirė.

Policia rrugore ka vendosur disa mijėra gjoba pėr tejkalim shpejtėsie, pėrdorim alkooli dhe shkelje tabelash, por nga ana tjetėr kanė drejtuar 24 orė pa ndėrprerje fluksin e madh tė automjeteve nė akset kombėtare dhe nė kryqėzimet mė tė rėndėsishme. '

Ky vit shėnon ulje tė shifrave, ndėrsa viti 2010 mbetet viti me numrin mė tė madh tė aksidenteve dhe personave tė dėmtuar. Sipas statistikave policore, nė periudhėn qershor - gusht 2010 kanė ndodhur 456 aksidente rrugore, ku kanė humbur jetėn 120 persona.

Por INSTAT thotė se gjatė gjithė vitit 2010 kanė ndodhur 1 mijė e 564 aksidente rrugore me 353 tė vdekur dhe 1 mijė e 700 tė plagosur. Mesatarisht kanė qenė 39 aksidente pėr ēdo 10 mijė automjete. Historikisht, viti me shifrat mė tė ulėta ėshtė viti 2002, ku ka pasur 328 aksidente rrugore.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=133259
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.