Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.6.2008, 15:11   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Verior: Kundėrembargo Serbisė dhe Bosnjės


Nėn mbulesėn e pseudoteorive tė "tregut tė lirė" tė imponuara nga BE (CEFTA) mbi rajonin, shteti i Veriut veē mungesės sė ndihmės pėr prodhuesin vendas, po vuan dhe embargon sllave nga Serbia, Mali i Zi dhe Bosnja. Prodhimet shqiptare nuk shkojnė nė tregun sllav, ndėrsa prodhimet sllave mbysin tregun shqiptar me miratimin e politikanėve shqipfolės dhe tė BE-sė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2008, 15:12   2

Shkrim i cituar Mitrovicė: Parashikohet mbyllja e dy pikave doganore pėr mallrat


Qeveria shqiptaroveriore "shumė shpejt" do tė mund tė marrė njė vendim pėr mbylljen e dy pikave doganore nė veriun e Mitrovicės, shkruan nė numrin e sotėm gazeta Koha Ditore. Sipas kėtij vendimi, nė kėto dy pika qė lidhin Shqipėrinė Veriore me Serbinė, do tė lejohet vetėm qarkullimi i qytetarėve, por jo edhe i mallrave tregtare.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=1463
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2008, 18:58   3

Shkrim i cituar Serbia u bėn bojkot tė heshtur prodhimeve shqiptaroveriore


Serbia u bėn njė bojkot tė heshtur prodhimeve shqiptaroveriore, gjė qė duket nė treguesit mujorė tė tregut tė eksportit. Nė shtator tė kėtij viti Serbia ka marrė 4,8 pėr qind tė eksportit shqiptaroverior, ndėrsa njė vit mė herėt pėrqindja kapte shifrėn 14,5.

http://gazetaexpress.com/online/home...ory=52&id=1391
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2008, 16:33   4

Shkrim i cituar Prishtinė: Shteti kėrkon ndihmė nga privatėt nė bojkotimin e Serbisė


Qeveria shqiptaroveriore ka kėrkuar sot mbėshtetje nga biznesi privat pėr bllokimin e mallrave serbe. Ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, tha se kjo ėshtė njė masė e nevojshme, pėr sa kohė qė Serbia ka bllokuar eksportet e Shqipėrisė Veriore. Serbia eksporton nė Shqipėrinė Veriore mallra nė vlerė prej 300 milionė euro nė vit, ndėrsa eksportet e Shqipėrisė Veriore nuk pėrbėjnė as 10 pėrqind tė kėsaj shume.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=1772
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2008, 21:07   5
Citim:
OEK: Bllokim tė mallrave nga Serbia dhe Bosnja

Oda Ekonomike e Kosovės i ka paralajmėruar sot kompanitė kosovare qė tė pėrgatiten pėr ndalimin e importit tė mallrave nga Serbia dhe Bosnja.

OE tha se hapi ėshtė kundėrpėrgjigje pasi Serbia dhe Bosnja ndaluan importin dhe tranzitin e mallrave nga Kosova prej 3 dhjetorit, sepse nuk ishte lėshuar dokumentacioni pėrkatės nga UNMIK-u.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1362537.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.12.2008, 21:06   6
kalimtar/e
 
Bosnja?! Krimbat e Bosnjės?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2008, 18:18   7

Shkrim i cituar Shqipėria Veriore ndalon importin nga Serbia dhe Bosnja


Autoritetet shqiptaroveriore kanė marrė dhe zyrtarisht vendimin pėr ndalimin e importit tė mallrave nga Serbia dhe Bosnjė-Hercegovina duke filluar nga 1 janari i 2009-ės.

Kjo u bė e ditur tė premten nė Prishtinė, dhe vjen si pėrgjigje ndaj vendimit tė dy shteteve sllave pėr ndalimin e importit tė mallrave shqiptaroveriore qė mbajnė pullė tė doganave tė Shqipėrisė Veriore dhe jo tė UNMIK-ut.

http://www.b92.net//eng/news/business-article.php?yyyy=2008&mm=12&dd=27&...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.1.2009, 19:15   8
Citim:
Masa kundėr bllokadės

Ministri i Tregtisė dhe i Industrisė, Lutfi Zharku i ka dėrguar tė premten njė letėr kryesuesit tė CEFTA-sė, Branimir Gvozdenovic, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe ministėr i Ekonomisė dhe i Zhvillimit nė Mal tė Zi. Nė letėr ėshtė kėrkuar qė brenda 30 ditėsh tė mbahet njė mbledhje pėr tė diskutuar ēėshtjen e bllokadės sė qė ėshtė duke i bėrė Serbia dhe Bosnja prodhimeve tė Kosovės.

Dhe ky ėshtė vetėm hapi i parė. Nėse kjo ankesė nuk merret parasysh nga komiteti drejtues i CEFTA-sė, Zharku tha se do tė merren masa tė tjera.

Ai paralajmėron se nėse kjo bllokadė do tė vazhdojė, Kosova do t’u vėrė prodhimeve nga kėto dy shtete njė taksė doganore prej 10 pėr qind. “Tė gjitha institucionet pėrgjegjėse janė tė pėrgatitura pėr tė kaluar nė masėn tjetėr qė ėshtė ajo e vendosjes sė masės doganore prej 10% nė mallrat me origjinė nga kėto dy vende nėse komiteti i CEFTA-s nuk gjen ndonjė zgjidhje”.

Zharku shpjegon se edhe UNMIK-u dhe EULEX-i janė tė njoftuar me tė gjitha masat qė do tė marrė Kosova lidhur me kėtė ēėshtje. Pėr ministrin kosovar, kėto masa qė Kosova po detyrohet t’i marrė janė reciproke.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...exo/558/C4/C14
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2009, 13:52   9

Shkrim i cituar Tirana ndihmė Prishtinės nė rast embargoje nga sllavėt


Pėrfaqėsuesit e bizneseve tė dy shteteve shqiptare, kėrkuan nga kryetarėt e shteteve qė tė mendojnė mė seriozisht pėr tė gjetur rrugėdalje nga embargoja qė i ėshtė vėnė Veriorit nga shteti serb dhe boshnjak.

"Sjellja e Serbisė dhe Bosnjės e Hercegovinės, duke mos pranuar dokumentet zyrtare tė Republikės sė Kosovės, si duket do ta shtyjė biznesin e Kosovės, por edhe qeverinė qė tė mendoj pėr zbatimin e parimit tė reciprocitetit dhe nė kėtė mėnyrė tė kemi situata tė cilat nuk janė njė kontribut i drejtpėrdrejt pėr zhvillimin e rajonit", tha Besim Beqaj, kryetar i OEK-ut.

"Kompanitė shqiptare tė jenė tė gatshme qė nė rast tė ndonjė embargo tė mundshme nga ana e Serbisė dhe Bosnjės e Hercegovinės, qė po flitet, ne tė jemi nė gjendje qė tė pėrballojmė kėto situata qė tregu shqiptar t'i ofrojė tė gjitha mundėsitė qė tregu i Kosovės mos tė ndjejė efektet e kėsaj embargoje", u shpreh Gjokė Uldedaj, Kryetar i Dhomės sė Tregtisė sė Tiranės.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=2947
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2009, 15:13   10
Citim:
Thikė pas shpine, nga Mali i Zi

Ministri malazez Branimir Gvozdenoviē, nė cilėsinė e kryesuesit tė sekretarit tė CEFTA-s, i shkruan MTI-sė se Kosova nė kėtė asociacion nuk mund tė prezantohet pa UNMIK-un dhe nuk ka arsye qė tė debatohet pėr bllokadėn e mallrave kosovare nga Serbi e Bosnja. Qeveria e Kosovės ende nuk e ka gati pėrgjigjen.

Mali i Zi, pasi e pranoi Kosovėn si shtet tė pavarur, me veprimet e mėvonshme dėshmon sikur lėkundet drejt thellimit tė bashkėpunimit dhe tė ndihmės.

Kjo po vėrehet edhe pėrmes pengesave qė i bėn Kosovės nė asociacionet ekonomike rajonale e evropiane. Gazeta “Express” mėson se ministri i Ekonomisė sė Malit tė Zi, Branimir Gvozdenoviē, njėherėsh kryesues i sekretariatit tė CEFTA-s, tė hėnėn, i ka shkruar njė letėr ministrit tė Tregtisė dhe Industrisė sė Kosovės, Lutfi Zharkut, me tė cilėn thotė se Kosova nuk mund tė pėrfaqėsohet pa UNMIK-un nė takimin e sė martės tė sekretariatit tė kėtij asociacioni nė Bruksel.

Kėtė e ka konfirmuar edhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuqi, i cili nuk ka dashur tė komentojė pėr vendimet qė do tė merr Qeveria e Kosovės lidhur me kėtė rast. “Ne e kemi marrė kėtė letėr dhe do tė konsultohemi me institucionet vendore dhe ndėrkombėtare pėr tė dalė me njė qėndrim”, ka pohuar Kuqi.

Pėr institucionet e Kosovės, letra e ministrit Gvozdenoviē ėshtė shqetėsuese pėr faktin se Mali i Zi tashmė e ka njohur Kosovėn si shtet. Megjithatė, zyrtarė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės thonė se qėndrimi i tij ndaj pėrfaqėsimit tė Kosovės nė CEFTA nuk i rrezikon marrėdhėniet diplomatike qė kanė ndėrtuar kėto dy vende.
Nė bazė tė kėsaj letre, ēėshtja e Kosovės lidhur me bllokimin e importit tė produkteve kosovare nga Serbia dhe Bosnja nuk meriton tė trajtohet nė sekretariat, pasi qė marrėveshja e CEFTA-s nuk ėshtė nėnshkruar nga institucionet e Kosovės.

Burime tė gazetės “Express” bėjnė tė ditur se tė martėn dhe tė mėrkurėn njė delegacion i MTI-sė do tė qėndrojė nė Bruksel, por pa pėrfaqėsues tė UNMIK-ut.
“Tė premten pasdite UNMIK-u ka kėrkuar qė tė jetė pjesė e delegacionit tonė, mirėpo ne ia kemi kthyer pėrgjigjen se nuk kemi nevojė pėr ta”, ka thėnė birimi i gazetės.
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Aleksandėr Ivanko ka pranuar se kanė bėrė kėrkesė pėr tė marrė pjesė nė kėtė takim, mirėpo ajo ėshtė refuzuar nga institucionet e Kosovės.
“Ėshtė ēėshtje e tyre nėse duan qė ne t’i pėrfaqėsojmė apo jo”, ėshtė shprehur Ivanko.

Megjithatė, sipas tij, pėrfaqėsimi i Kosovės nė sekretariatin e CEFTA-s ėshtė precizuar atėherė kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja pėr anėtarėsim nė asociacionin rajonal pėr tregti tė lirė.

“Kosova nuk mund tė pėrfaqėsohet nė CEFTA pa UNMIK-un. Kėshtu precizohet nė marrėveshje. Ėshtė ēėshtje e Qeverisė sė Kosovės nėse na fton ne tė marrim pjesė”, ka pohuar Ivanko.

Drejtori i Institutit pėr Studime tė Avancuara, Shpend Ahmeti, thotė se mėnyra se si ka vepruar ministri i Malit tė Zi ka qenė e pritur, pasi qė institucionet e Kosovės me kohė nuk i kanė njoftuar vendet anėtare tė CEFTA-s pėr realitetin e ri, pas shpalljes sė pavarėsisė.

“Institucionet e Kosovės janė vonuar qė pas shpalljes sė pavarėsisė t’i njoftojnė vendet anėtare se UNMIK-u mė nuk e pėrfaqėson atė”, thekson Ahmeti.

Sipas tij, e vetmja zgjidhje adekuate qė mundė tė bėjė pala kosovare ėshtė bllokimi i importit tė mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. “S’ka zgjidhje tjetėr”, thotė Ahmeti, duke shtuar se me njė hap tė tillė do t’ua tėrhiqte vėmendjen vendeve tjera anėtare qė tė merren mė seriozisht me marrėveshjen pėr tregti tė lirė.

Letrėn e dėrguar nga Gvozdenoviē, koordinatori pėr bashkėpunim ndėrkombėtar nė Odėn Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu e sheh si solidarizim i Malit tė Zi me Serbinė dhe Bosnjėn, tė cilat muaj mė parė kanė bllokuar importin e mallrave nga Kosova.

“Ky reagim mė sė miri paraqet realitetin ballkanik nga aspekti politik dhe ekonomik”, thekson Gėrxhaliu. Edhe ai mendon se alternativa e vetme pėr tė dalė nga kjo situatė ėshtė embargoja ndaj produkteve tė kėtyre vendeve e mė pastaj tė fillojė rinegocimi i marrėveshjes sė CEFTA-s.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...xo/1674/C4/C14
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2009, 15:04   11
Citim:
CEFTA, zbuten boshnjakėt

Oda per Tregti te Jashtme e Bosnjės ka kerkuar nga Keshilli i Ministrave i ketij vendi qe te mos pengohet tregtia e jashtme me Kosoven. Oda Ekonomike e Kosoves kerkon masa reciproke dhe vendime politike, ndersa ajo e Serbise njeh vetem Rezoluten 1244

Biznesmenėt e Bosnjės e Hercegovinės e kanė tė qartė pėr humbjet qė po pėsojnė pėr shkak tė njė vendimi qė ka tė bėjė me marrėdhėniet ekonomike me Kosovėn. Oda pėr Tregti tė Jashtme ka kėrkuar tė martėn nga Kėshilli i Ministrave tė mos pengohet tregtia e jashtme ndėrmjet Bosnjės dhe Kosovės.

Mirėpo, Oda Ekonomike e Kosovės dhe ajo e Serbisė harrojnė interesat ekonomike dhe vėllimin e madh tė shkėmbimit tregtar pėr t’i mbrojtur qėndrimet politike tė vendeve pėrkatės.

Ndėrkaq, njė shkresė qė tė hėnėn erdhi nė Ministrinė e Tregtisė dhe tė Industrisė nga sekretariati i CEFTA-s ka sjellė nė dyshim tregtinė e lirė nė rajon. Sipas saj, Kosova nuk mund tė pėrfaqėsohet nė kėtė asociacion, ndėrsa as qė do tė debatohet pėr embargon qė Serbia dhe Bosnja e Hercegovina i bėjnė mallra nga Kosova.

Qeveria e Kosovės as tė martėn nuk ka dalė me qėndrim rreth kėtij problemi, ndėrkaq tre anėtarė tė saj kanė udhėtuar pėr Bruksel ku mbahet takimi i CEFTA-s.

Mirėpo, ka gjasa qė tė ndryshojė qėndrimi i Bosnjės. Kryetari i Odės pėr Tregti tė Jashtme, Milan Lovriē, i shkruan Kėshillit tė Ministrave se problemi tregtar me Kosovėn ka ardhur pėr shkak tė mospranimit tė vulave tė doganave tė Kosovės nė B e H. Pėr shkak tė kėsaj bllokade, nė rast tė aplikimin e masave reciproke nga pala kosovare, prodhuesit nga ky vend mund tė humbin tregun prej tė cilit marrin 30 milionė euro nė vit.

Pėr tejkalimin e kėtij problemi ai ka thėnė se duhet punuar nė kuadėr tė marrėveshjes sė CEFTA-s, ashtu qė biznesmenėt nga Bosnja edhe mė tutje tė plasojnė prodhimet e tyre nė Kosovė, por tė mos pengohet as importi nga ky vend.

Ndėrkaq, kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Besim Beqaj theksoi se dalja e Kosovės nga marrėveshja e CEFTA-s nuk ėshtė zgjidhje, ndėrsa bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė ndėrmerr masa ndaj atyre qė nuk e respektojnė kėtė marrėveshje.

Ai ka pėrsėritur qėndrimin e komunitetit tė biznesit se mosnjohjen e vulave tė Kosovės nga Bosnjė dhe Serbia meriton ndėrmarrjen e masave reciproke.

"Pėrfaqėsuesit e biznesit, por edhe qytetarėt tonė, duhet tė kuptojnė se rruga e Kosovės nė tregti nuk shkon vetėm pėrmes Serbisė", ka pohuar Beqaj.

Sipas tij, problemi i krijuar me vendet anėtare tė CEFTA-s, pas letrės sė fundit tė udhėheqėsit tė sekretariatit tė saj ministrit malazez Branimir Gvozdenoviē, kėrkon ndėrhyrje politike.

“Tani duhet vendim politik urgjent pėr ta ēuar problemin pėr diskutim nė Komisionin Evropian, pėr tė qartėsuar pozitėn e Kosovės nė mekanizmat ndėrkombėtarė”, ėshtė shprehur Beqaj.

Ndėrkaq, kryetari i Odės Ekonomike tė Serbisė, Milos Bugarin, nė njė letėr dėrguar kreut tė OEK-ut Besim Beqajt, fajėson institucionet e Kosovės pėr ndėrrimin e vulave tė doganės nga ato tė UNMIK-ut nė tė Kosovės.

“Vulat e reja paraqesin shkelje tė marrėveshjes sė CEFTA-s, e nėnshkruar nė emėr tė Kosovės, me tė cilėn hiqen tarifat tregtare tė motivuara politikisht”, thuhet nė letrėn e Bugarinit.

Ai nė kėtė letėr vazhdimisht thirret nė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit dhe thotė se ajo tregtinė me Serbinė e trajton si qarkullim tė brendshėm.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...xo/1753/C4/C14
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.2.2009, 16:52   12
Citim:
Javėn tjetėr, embargo mallrave serbe?

Komisioni parlamentar pėr ekonomi, tregti, industri, energjetikė, transport dhe telekomunikacion i ka rekomanduar Qeverisė sė Kosovės qė tė vendosė masa tė reciprocitetit ndaj Serbisė, e cila ka ndaluar nė tregun e saj shitjen e mallrave “Made in Kosova” me vulė tė Republikės.

Gjatė njė takimi tė kėtij komisioni, ku mori pjesė edhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, ėshtė diskutuar lidhur me zbatimin e marrėveshjes sė CEFTA-s dhe respektimin e standardeve gjatė zbatimit tė akteve pėr tregti me naftė dhe derivate tė naftės.

Zharku ka thėnė se nuk janė ngutur me vendime, sepse ėshtė dashur edhe njė konsultė me zyrtarėt ndėrkombėtarė, kur dihet se nėnshkruese e shumė marrėveshjeve nė emėr tė Kosovės ėshtė UNMIK-u.

Por ai i ka siguruar anėtarėt e Komisionit se deri nė fund tė kėsaj jave do tė vendoset lidhur me masat. “Pėr produktet e Bosnjės do tė jetė masa prej 10 pėr qind (doganė), ndėrkaq me Serbinė ekziston mundėsia e masave tė njėjta, siē ka bėrė ajo me mallrat e Kosovės”, tha ai, transmeton KosovaLive.

Anėtari i kėtij komisioni, Fatmir Rexhepi (LDK), kėrkoi nga ministri Zharku tė dijė pėr strategjinė e pėrgatitur nga ekzekutivi i vendit lidhur me kėtė problematikė, kur dihet se Serbia po fiton me miliona euro me mallrat qė po i servon nė Kosovė, ndėrkaq Kosova po humb jashtėzakonisht shumė. “Nėse deri tash marrja e hapave konkret bėhej nga UNMIK-u, tash nuk ka arsyetim pėr kėtė sepse kėta hapa mund t’i marrin institucionet e vendit kur dihet se kemi shtetin dhe Kushtetutėn tonė”.

Ndėrsa Safete Hadėrxhonaj e PDK-sė kėrkoi nga ministri tė japė shpjegime se kur marrėveshjet e nėnshkruara nga UNMIK-u do tė kalojnė nė kompetencė tė institucioneve tė vendit.

Kaqusha Jashari e PSD-sė tha se Prishtina duhet t’i pėrgjigjet Serbisė me tė njėjtat masa tė bllokimit tė mallrave apo edhe me ndonjė tjetėr zgjidhje tė pėrkohshme. Edhe Ethem Ēeku i AAK-sė insistoi qė Qeveria tė vendosė masat e reciprocitetit pėr mallrat nga Serbia. “Kur Serbia ka vendosė embargo pėr produktet tona atėherė edhe ne ėshtė dashur ta bėjmė njė gjė tė tillė”, ka thėnė Ēeku, bėn tė ditur KosovaLive.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...xo/2095/C4/C14
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.2.2009, 14:58   13
Citim:
Tregti konfuze

Gjatė dhjetorit tė vjetėm, 11 kompani kosovare figurojnė si eksportuese nė regjistrin e pikės kufitare me Serbinė nė Merdare, edhe pse gjatė kėtij muaji Serbia dhe Bosnja nuk kanė pranuar mallrat nga Kosova

Bizneset nuk pranojnė se kanė bėrė eksport tė mallrave nė Serbi e Bosnjė e Hercegovinė gjatė dhjetorit 2008, sa do qė tė dhėnat nga dogana e Kosovės dhe Enti i Statistikės sė Kosovės dėshmojnė tė kundėrtėn.

Emrat e 11 kompanive kosovare figurojnė si eksportuese nė regjistrin e pikės kufitare me Serbinė nė Merdare, sado qė gjatė kėsaj periudhe ka ekzistuar embargoja e Serbisė dhe Bosnjės pėr produktet me vulė tė Republikės sė Kosovės.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesit e komunitetit tė biznesit, ata tė Aleancės Kosovare tė Biznesit dhe Odės Ekonomike tė Kosovės kanė qėndrime tė ndryshme pėr eksportuesit “ilegalė”.

Pronari i kompanisė pėr prodhimin e lėngjeve “Laberion” nga Podujeva, Bashkim Osmani, emri i sė cilės kompani figuron si eksportuese mė 30 dhjetor pėrmes Merdares, nuk pranon se mallrat e tij tė destinuara pėr Bosnjė kanė kaluar pėrmes kėsaj pike kufitare. Megjithatė, ai pranon se nė kėtė datė ka regjistruar pėr eksport mallin nė vlerė prej 7,213 euro nė terminalin doganor nė Podujevė, tė cilin pastaj pėrmes Malit tė Zi e ka dėrguar nė Bosnjė.

“Pėrmes Malit tė Zi kam arritur ta dėrgoj mallin pasi qė kam pasur garancion bankar nga blerėsi. Ngarkesat doganore pėr atė mall mė ėshtė dashur t’i paguaj mė 8 janar”, thekson Osmani.

Nė terminalin e Podujevės ai thotė se e pėrgatit mallin qė e eksporton nė Zvicėr, Suedi dhe nė vendet e tjera, e jo vetėm pėr nė Serbi. Por, pa marrė parasysh se nga shkon ,ai mbetet i regjistruar nė Merdare.

Kėtė fakt e konfirmon edhe zėdhėnėsi i doganave tė Kosovės, Adriatik Stavileci, duke shpjeguar se kompanitė eksportuese mund ta kompletojnė dokumentacionin pėr eksport nė cilėndo pikė doganore dhe mė pastaj tė dalin pėrmes pikave tjera.

Nė mesin e kompanive eksportuese nė kėtė periudhė ėshtė edhe “Meridian Corporation”, pėrfaqėsuesit e sė cilės thonė se kanė pasur eksport tė pėrkohshėm, i cili nuk ėshtė i ndaluar.

“Kanė qenė njė ambalazh tė cilin ėshtė dashur ta kthejmė, pasi qė kemi importuar disa materiale nga njė kompani nė Serbi”, thekson Hyzri Sheqiri nga kjo kompani.

Ndėrkaq, kreu i AKB-sė, Agim Shahini, thotė se bizneset kanė gjetur alternativa tjera, qoftė edhe duke korruptuar doganierėt e kėtyre vendeve, ashtu qė ta ruajnė tregun.

“Me gjithė vėshtirėsitė qė muajve tė fundit Serbia po i bėn eksportit kosovar, disa kompani kanė gjetur mundėsi dhe alternative tjera pėr tė depėrtuar nė treg edhe pėrmes kėtyre vendeve. Kėto janė mundėsi shumė tė kufizuara dhe tė kushtueshme, por qė nuk shihen nė dokumentacion”, thotė Shahini.

Ai qėndron prapa kėrkesės pėr masat e reciprocitetit, por sipas tij, Qeveria e Kosovės nuk ėshtė e gatshme pėr njė hap tė tillė.

Nė anėn tjetėr, sekretari i OEK-ut, Berat Rukiqi, thotė se janė kundėr veprimeve joformale tė bizneseve dhe kėrkon nga qė eksporti tė orientohet kah vendet tjera.

“E kuptojmė interesin e biznesit, por ne nuk e pėrkrahim asnjė veprim joformal tė tyre. Tė gjitha bizneset duhet tė gjejnė rrugė tė reja dhe mos ta konsiderojnė vetėm Serbinė dhe Bosnjėn si vend ku mund tė shesin prodhimet e tyre”, ėshtė shprehur Rukiqi.

Sipas tij, nuk ka ndonjė vendim qė e ndalon eksportin nė vendet qė nuk i njohin vulat e Kosovės, por mėnyra se si depėrtojnė atje produktet kosovare ėshtė e paqartė.

Kompanitė qė figurojnė si eksportuese tė produkteve pėr Serbi dhe Bosnjė gjatė muajit dhjetor: N.T.P “Laberion”, “Haxhijaha”, “Evropaleta”, “Mark Lasser”, “R.M Koēak”, “Hungarian Defence Forces”, “Aurora”, “Jugoterm”, “Autorgeni-Ada-Gas Company”, “Meridian Corporation” dhe “DTS-Kondi”.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...xo/2405/C4/C14
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2009, 12:43   14

Shkrim i cituar Prishtina nuk po i bojkoton mallrat serbo-boshnjake


Qeveria shqiptaroveriore me sa duket nuk e ka ndėrmend tė marrė masat e pėrfolura tė reciprocitetit ndaj bllokimit tė mallrave shqiptare nga Serbia e Bosnja, qė po ndodh tash tre muaj.

Zyrtarė tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave bėnė tė ditur zyrtarisht tė enjten se nuk do tė ndėrmarrin masa reciprociteti ndaj Serbisė dhe Bosnjės, duke braktisur kėshtu qėndrimin kritik dhe tė ekspertėve pėr t’i dhėnė frymė sovranitetit dhe mundėsi zhvillimi prodhimtarisė vendore, qė edhe ashtu gjendet nė pozita diskrimnuese me vendet anėtare tė CEFTA-s, pėr shkak tė shkallės shumė tė lartė tė importit.

Mallrat shqiptaroveriore qė eksportohen jashtė vendit qė nga 3 dhjetori po bllokohen tė shiten brenda Serbisė dhe Bosnjės dhe po ashtu nuk po u lejohet as kalimi andej.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=6238
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.2.2009, 16:56   15
Citim:
Zharku optimist pėr bllokadėn

Konsultimet e autoriteteve nga Prishtina me ato tė Komisionit Evropian ka gjasė qė javėn e ardhshme tė rezultojnė me heqjen e embargos qė Serbia dhe Bosnja e Hercegovina i kanė vėnė produkteve tė Kosovės.

Ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, ka bėrė tė ditur se ka premtime qė kjo ēėshtje tė zgjidhet shumė shpejt nga Brukseli.

“Konsultime zyrtare po vazhdojnė me Brukselin dhe ka indikacione qė tė hiqet bllokada e Serbisė”, ka thėnė Zharku.

Ai ka mohuar se po zhvillohen diskutime pėr pėrfaqėsim tė Kosovės nė organizatat regjionale pa logo tė UNMIK-ut, por, sipas tij, janė duke u bėrė konsultime vetėm pėr heqjen e bllokadės.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...xo/3044/C4/C14
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.3.2009, 12:45   16

Shkrim i cituar Serbia e Bosnja vazhdojnė bojkotin e prodhimeve shq/veriore


Citim:
Serbia e ka me gjithė mend
Ymer Bajra


Tani u futėm nė muajin e katėrt prejse fqinji ynė verior nuk lejon qarkullimin e mallrave tona nė territorin e vet qė kanė vulėn e Doganave tė Kosovės. Qeveria jonė, kėtė gjest joparimor tė Serbisė, sikur nuk e mori seriozisht!

Prej 3 dhjetorit tė vitit tė kaluar, Serbia nuk ka lejuar qarkullimin e mallrave e prodhuesve tanė, nė ‘letrat’ e tė cilėve figuronte vula e Doganave tė Kosovės. Vendimin e kėtillė e mban nė fuqi fqinji ynė verior edhe sot e kėsaj dite, meqė nuk e konsideron e pranon Kosovėn si shtet tė pavarur e sovran. Pėr Serbinė, siē dihet, Kosova vazhdon tė jetė territor i saj (sic!). Ajo me kokėfortėsi vazhdon tė mos e pranojė realitetin e ri, atė qė kėtu, nė Kosovė, ėshtė dashtė tė ndodhė shumė mė herėt.

Kjo e papritur, ishte njė “dush i ftohtė” pėr bizneset tona, veēmas pėr ato qė prodhojnė pėr tregjet e jashtme. Si ata, (biznesmenėt), ashtu edhe organet tona mė tė larta, nė njėfarė mėnyre me arsye, kėtė gjest joparimor tė Serbisė, sikur nuk e morėn sa duhet seriozisht.

Ky nuk ishte “lluft-ballon”

Fillimisht qe menduar se njė veprim i kėtillė, (mendohet nė ndalimin e qarkullimit tė mallrave tona nėpėr kėtė vend, por edhe nė tregun e saj), ėshtė farė lloji i “lluft-ballonit”, qė ta “preki” pulsin autoriteteve tė fqinjit tė saj jugor – Kosovės, e cila, atėbotė, me tė madhe pėrgatitej pėr aktin mė madhor nė historinė e vet, shpalljen e Pavarėsisė.

Me kalimin e kohės, u pa se kjo nuk ishte vetėm ajo qė thamė mė lartė, d.m.th. bllokada e produkteve tona nė kufi ‘fliste’ se Serbia e kishte me gjithė mend. Koha qė pasoi, e vėrtetoi kėtė.

Njė ndodhje kėsodore, nė kushte normale, nuk ishte dashtė tė pasonte nė asnjė mėnyrė. Sepse, fqinji ynė verior, edhe nėse abstrahojmė statusin e Kosovės, ka lėverdh tė zhvillojė kėmbim mallrash me vendin tonė. Nė anėn tjetėr, tė dy vendet janė nėnshkruese tė Marrėveshjes pėr Tregti tė Lirė CEFTA, akt kėtė qė e kryen vjet nė Bukuresht tė Rumanisė.

Mandej, njė veprim i kėtillė domosdoshmėrisht i shti nė funksion parimet e reciprocitetit. Po tė ndodhė kjo, (e qė normalisht duhet tė ndodhė), humbėse do tė jetė Serbia, kur dihet se si vėllimin i mallrave, ashtu edhe vlera e tyre qė Kosova i plason nė tregun serb, ėshtė shumė herė mė e vogėl se produktet e Serbisė qė mė tė madhe e mė shumė se tė tjerėt, i kanė mbushur raftet e shitoreve tona. Pėr kėtė flet edhe pėrqindja e lartė e pjesėmarrjes sė Serbisė nė importin e gjithmbarshėm tė Kosovės. Statistikat tona tregojnė se Serbia merrte pjesė me 12 pėr qind nė totalin e importit gjatė vitit qė lamė pas. Kur tė kihen patrasysh vendet e rajonit, fqinji ynė verior mban vendin e dytė tė plasmanit tė produkteve tė saj nė Kosovė. Mė shumė se Serbia, (18 pėr qind tė produkteve tė importuara nė Kosovė), nė vendin tonė eksporton fqinji ynė jugor - Maqedonia.

Reciprociteti – s’ka alternativė

Bllokada e produkteve nė etiketat e tė cilave ėshtė e shėnuar “Made in Kosova” nga ana e autoriteteve zyrtare serbe, me tė drejtė brengosi tej mase komunitetin tonė tė biznesit, i cili njė pjesė tė mirė tė inputeve tė produkteve tė destinuara pėr tregjet jashtė Kosovės, i ka marrė (dhe i merr) nga Sėrbia, sikundėr qė, po ashtu, njė pjesė tė prodhimeve finale, i ka plasuar nė tregun e fqinjit verior.

Ndalimi i qarkullimit dhe plasmanit tė prodhimeve tė Kosovės nė Sėrbi dhe Bosnjė, (kėtė tė fundit vetėm do pėrmendur, sepse me tė Kosova zhvillon kėmbim minor), prodhuesve tanė u shkakton dėme tė shumėfishta. Atyre jo vetėm qė u vėshtirėsohet realizimi i prodhimeve tė destinuara pėr eksport, por nga kjo bllokadė, ata nuk janė nė gjendje t’i pėrmbushin obligimet e kontraktuara me partnerė tė caktuar afaristė, pėr ē’shkak i humbin ata. Partnerėt afaristė shumė vėshtirė sigurohen, ndėrsa humben lehtė. Raportet nė mes tyre, i pėrcakton ligji i tregut, i cili s’di pėr pardon.

Edhe pėrkundėr situatės sė krijuar nga kjo bllokadė, institucionet tona mė tė larta ekzekutive, (lexo: Qeveria jonė), nė mėnyrė disi tė ngathtė dhe me komplekse(!), nisi tė merret me kėtė ēėshtje. Nė mes tjerash, edhe pėr kėtė arsye, rezultatet pėrfundimtare, sė pakut deri mė tash, janė baras me zero.

Sipas bindės sė biznesmenėve tė Kosovės, reciprociteti, qė do tė thotė bllokada nė tė njėjtėn mėnyrė e qarkullimit dhe plasmanit tė prodhimeve serbe te ne, ėshtė e vetmja alternative.

Logjika e interesit

Pėr kėtė solucion u pėrcaktua edhe njė pjesė e pėrfaqėsuesve tė Qeverisė, por jo e tėra! Nė fund sikur rezultoi se organi ynė mė i lartė ekzekutiv, problemin mendon ta zgjidhi me masa politike e marrėveshje dhe jo me masa tė njėjta. “Qeveria jonė ėshtė e mendimit qė tė zgjidhė ēėshtjet, e jo tė krijojė probleme tė reja”, deklaroi para gazetarėve zv/kryeministri, Hajredin Kuēi.

Njė njohės shumė i mirė i rrethanave tona ekonomike (e politike), nė kushte anonimiteti tha se masa e reciprocitetit ndaj Serbisė, vėshtirė mund tė aplikohet, ose kurrė nuk do tė ndodhė. Sepse, nė kėtė mėnyrė do tė cenoheshin interesat parciale e njerėzve tė caktuar, qė janė tė padukshme, por me ndikim tė madh. Ata shumė vėshtirė do tė pranojnė qė t’u nxirret “torta” nga goja.

Pėrkundėr kėsaj, duhet tė pritet edhe ca kohė. Pėrfaqėsuesit e Qeverisė, megjithatė, kanė premtuar se problemi i bllokadės sė mallrave tė Kosovės nga Sėrbia, do tė zgjidhet pa vonuar shumė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=8289
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.3.2009, 17:23   17
Citim:
Kosova po humb miliona euro nga embargoja e Serbisė
Ismail Shabani

Kanė kaluar tre muaj qė prodhuesit vendor janė pėrballur me njė problem shumė tė madh, atė tė bllokimit tė prodhimeve pėr nė Bosnjė dhe vendet tjera dhe kalimit nėpėr Serbi. Kjo bllokadė po e dėmton me miliona euro prodhuesit vendor dhe mund tė zvogėloj numrin e punėtorėve. Sipas Myzejene Selmanit, kryetare e Komisionit pėr Ekonomi dhe Tregti nė Kuvend tė Kosovės, thotė se nė Qeverinė e Kosovės janė disa mosmarrėveshje pėr mos marrjen e ndonjė vendimi lidhur me mos zbatimin e nėnshkrimit tė marrėveshjes sė CEFTA-s.


Do tė vendosin me kohė!

Memli Krasniqi, zėdhėnės i Qeverisė sė Kosovės, thotė se Ministria e Tregtisė dhe Industrisė dhe Komisioni Evropianė ėshtė duke u marr nė mėnyrė adekuate pėr t’iu pėrgjigjur bllokimit tė mallrave nga ana e Serbisė. “Kjo ėshtė njė ēėshtje politike, por Kosova e ka njė qasje integruese tė hapjes e jo njė qasje tė bllokimit. Ne nė kohėn e duhur do tė kemi njė pėrgjigje adekuate, e cila do jetė e konsultuar dhe e koordinuar me partnerėt ndėrkombėtar aq mė parė me Komisionin Evropian”,-thotė zėdhėnėsi Krasniqi. Sipas tij, Qeveria e Kosovės nuk ėshtė duke e heshtur problemin e mos zbatimit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes se CEFTA-s. Sipas tij, nuk qėndron se Qeveria e Kosovės, ėshtė duke heshtur kėtė problem.

Ndėrsa, Myzejene Selmani, kryetare e Komisioni pėr Tregti e Industri nė Kuvendin e Kosovės, thotė se ata si komision kanė marrė vendim qė tė rekomandoj ministrinė e Tregtisė e Industrisė pėrkatėsisht qeverinė e Kosovės tė ndėrmarrin urgjentisht veprime reciprociteti ndaj vendeve qė nuk e respektojnė Marrėveshjen e CEFTA-s. Ajo thotė se marrėveshja e CEFTA-s ėshtė njė marrėveshje e nėnshkruar nė tė cilėn mund tė ndėrhyhet mė kėrkesėn e ndonjė anėtari.

“Rekomandimi pėr veprime reciprociteti ėshtė marrė nga fakti se marrėveshja e CEFTA-sė nuk po respektohet nga disa anėtarė e posaēėrisht nga Serbia dhe Bosnjė e Hercegovina”,-tha kryetarja e komisionit, Myzejne Selmani. Sipas saj, kjo ėshtė njė marrėveshje e gjallė dhe ajo duhet kėtė marrėveshje ta konfigurojė nė ēėshtjen e Republikės sė Kosovės, pra duhet tė zyrtarizohet se Kosova ka qenė njė shtet i pavarur, atėherė ka qenė nė administrimin e UNMIK-ut, UNMIK-u ka dhėnė kompetencat dhe Qeveria e Kosovės duhet tė ndėrmerr hapa.

“Qeveria e Kosovės ėshtė duke e heshtur kėtė problem dhe nuk ėshtė duke ndėrmarrė masa tė reciprocitetit. Sipas burimeve tona, faktori ndėrkombėtar nuk dėshiron tė ngutet me masat e reciprocitetit, por sugjeron zgjidhje diplomatike. Por, Selmani nuk pajtohet me kėtė. “Nuk kisha me thėnė faktori ndėrkombėtar. Sepse pas 17 shkurtit kompetencat janė nė duart e qeverisė. Pas 17 shkurtit nuk njihet mė UNMIK-u, por Qeveria e Kosovės”, thotė Selmani.


Nė Qeveri mosmarrėveshje

Selmani, pohon pėr gazetėn “Bota Sot” se nė Qeveri janė disa mosmarrėveshje pėr mos marrjen e ndonjė vendimi lidhur me bllokimin e mallrave tė Kosovės nga ana e Serbisė. Sipas saj, CEFTA nuk ėshtė vetėm problem i Qeverisė sė Kosovės, por ėshtė i gjithė partive politike. “Ne kemi kėrkuar nga MTI-ja qė tė sjellin raportin nė komisionin pėr Ekonomi lidhur me humbjet e shkaktuara nga mos zbatimi marrėveshjes sė lirė dhe ky komision tė jap vizėn pėr diskutim nė Kuvendin e Kosovės”, thotė Selmani, duke shtuar se ka premtim nga Ministri i MTI-sė se do tė sjellė raportin nė Komision.

“Pėr neve si nėnshkrues tė marrėveshjes nuk ėshtė duke u zbatuar marrėveshja e CEFTA-s, ndėrsa me kompanitė serbe lidhen kontrata pėr punėn nė Korporatėn e Energjetike tė Kosovės. Pėr mos funksionimin e marrėveshjes sė CEFTA-s ne po i shpėrblejmė kompanitė serbe”,-thotė Selmani. As anėtari i Komisionit nga radhėt e LDD-sė, Berim Ramosaj, nuk beson se faktori ndėrkombėtar bėn presion mbi Ministrinė e Tregtisė e Industrisė qė tė mos ndėrmerren masat e reciprocitetit.

“S’na kanė thanė, ende nuk dua me paragjykuar, faktori ndėrkombėtar nuk ka ndėrhyrė ende nė kėtė proces... nėse i ka thėnė ministrit faktori ndėrkombėtar ai duhet tė del para qytetarėve tė Kosovės tė thotė kjo ēėshtje ėshtė e UNMIK-ut apo e EULEX-it dhe nuk ėshtė ēėshtje e imja dhe ne e arsyetojmė, ne nė fakt jemi ka e fuqizojmė Qeverinė e Kosovės”,-thotė Ramosaj.

Kryetari i Institutit GAP, Shpend Ahmeti, thotė se kanė kaluar tre muaj dhe mund tė themi se Qeveria e Kosovės nuk ka bėrė asgjė nė kėtė drejtim. “Koordinimi me Brukselin kuptohet behėt me bashkėsinė ndėrkombėtare. Mirėpo Institucionet e Kosovės duhet t’i mbrojnė interesat e qytetarėve tė Kosovės. Nė atė moment qė ka bllokim tė mallrave duhet tė merren masa e reciprocitetit dhe kjo ėshtė e vetmja qė kemi kėrkuar”, thotė Ahmeti, duke shtuar se produkte tona tash e tre muaj nuk kanė qasje nė tregjet e Bosnjės dhe tė Serbisė, ndėrsa produktet e tyre kanė qasje dhe nė tė njėjtėn kohė as qė po mundemi tė takohemi nė CEFTA, tha ai. Sipas tij, Brukseli duhet tė bėjė presion ndaj Bosnjės dhe Serbisė ose Qeveria e Kosovės duhet tė merr masa reciprociteti.

Po tė merreshin masat e reciprocitetit nė atė kohė Serbia menjėherė do tė kishte ftuar takimin e CEFTA-s. Nga 3 dhjetori i vitit tė kaluar prodhuesit vendor janė ballafaquar me problemin e parė nė tregun e Bosnjės, me mos njohjen e vulės sė Doganave tė Kosovės dhe ėshtė kėrkuar vulė e UNMIK-ut. Ndėrsa, prof. Dr. Safet Merovci, thotė se nuk duhet tė merren masa tė reciprocitetit, pėr arsye se Kosova ėshtė vend i vogėl. Bashkim Osmani, nga fabrika “Laberion”, thotė se ka disa muaj qė kjo fabrikė ėshtė pėrballur me njė problem shumė tė madh, atė tė bllokimit tė prodhimeve pėr nė Bosnjė dhe vendet tjera dhe kalimit nėpėr Serbi.

Kjo bllokadė po e dėmton me miliona euro kėtė fabrikė dhe mund tė zvogėloj numrin e punėtorėve. Drejtori, Osmani, tha se pėr nė tregun e Bosnjė Hercegovinės ishin interesuar shumė herėt dhe deri tash prodhimet e “Laberionit” janė konsumuar me tė madhe atje. “Tash pas bllokadės nga Serbia dhe Bosnja apo mosnjohja e vulave tė Kosovės ne e kemi humbur njė kontratė shumė serioze nė vlerė mbi 1 milionė euro, tė cilėn nuk kemi mundur me realizuar pėr shkak tė barrierave tarifore”,-thotė drejtori i fabrikės.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=8748
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.4.2009, 14:43   18

Shkrim i cituar Mal i Zi: Ndalohen mallrat e shtetit tė Veriut


Mali i Zi ka ndaluar hyrjen e eksporteve shq/veriore me arsyetimin se nuk njeh mallra me vulėn "Republika e Kosovės", duke ndjekur kėshtu hapat e Serbisė dhe Bosnjės.

Mali i Zi e ka njohur pavarėsinė e shtetit tė Veriut, por doganat gjithsesi nuk lejojnė hyrjen e prodhimeve shq/veriore nė vend.

Kreu i Odės Ekonomike, Besim Beqaj, ka pohuar pėr "Kohėn ditore" se autoritetet e Veriorit kanė raportuar kėto masa arbitrare nė Podgoricė, por ende nuk kanė marrė pėrgjigje nga pala sllavomalazeze.

http://balkaninsight.com/en/main/news/18418/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.8.2009, 15:19   19
Citim:
Zharku: Bosnja tė heqė bllokadėn pėr mallrat kosovare

Ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, ka kėrkuar nga kryetari i Odės Ekonomike tė Bosnjės dhe Hercegovinės, Avdo Rapa, qė autoritetet boshnjake tė heqin pengesat ndaj hyrjes sė mallrave tė Kosovės nė kėtė shtet, pasi qė bashkėpunimi ekonomik ėshtė nė interes tė tė dyja vendeve.

Nė kėtė takim u bisedua pėr ndėrtimin e marrėdhėnieve ekonomike-tregtare nė mes afarizmit kosovar dhe boshnjak, si dhe pėr shfaqjen e pengesave tė qarkullimit tė lirė tė mallrave kosovare nė Federatėn e Bosnjės e Hercegovinės.

Kreu i MTI-sė ka folur pėr zhvillimet aktuale ekonomike nė Kosovė, dhe mė pas u ndal te problemi i qarkullimit tė mallrave nė kuadėr tė CEFTA-s, tė cilėn marrėveshje institucionet e Bosnjės po e pengojnė, duke penguar hyrjen e mallrave kosovare nė Bosnjė, pėr shkak tė mosnjohjes sė vulave doganore tė Kosovės nga ana e doganave tė BeH-sė.

Nė kuadėr tė kėsaj pike, ministri Zharku shfaqi shpresėn pėr zgjidhjen sa mė shpejt tė kėtij problemi pėrmes formave tė mirėkuptimit dhe tė kontaktimit me institucionet e Federatės sė Bosnjė e Hercegovinės.

Bashkėpunimi institucional dhe ekonomik ėshtė interes i pėrbashkėt pėr zhvillimin ekonomik tė tė dyja vendeve, ishte fokusim i bisedės sė tė dyja palėve.

http://rtv21online.com/home/index.ph...ws&cmd=details
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.12.2009, 22:50   20
Citim:
Qeveria premton rikthimin e doganave nė veri tė Kosovės

Qeveria e Kosovės ėshtė e vendosur qė pėrmes ‘politikės sė urtė’ nė rivendosjen e doganave nė pjesėn veriore tė Kosovės.

Buxheti i Kosovės vazhdon pėr mė shumė se 20 muaj tė jetė i privuar nga tė hyrat prej tatimeve tė mallrave qė hyjnė nga Serbia nė Kosovė.

Ministri i Ekonomisė dhe Financave i Kosovės, Ahmet Shala u shpreh tė mėrkurėn se aktualisht doganat me Serbinė mbesin vetėm nė nivel monitorimi nga EULEX dhe Policia e Kosovės.


“Nė bashkėpunim me Policinė e Kosovės, ēdo hyrje zyrtare nė tė gjitha anėt e Kosovės monitorohet dhe inēizohet pandėrprerė. Tash e disa muaj, edhe dy pikat kanė akces tė plotė pėrmes kamerave dhe informacioneve qė vijnė nga EULEX-i”, tha Ahmet Shala, ministėr i Ekonomisė dhe Financave.

Por pėr ndėrtimin e objekteve tė doganės nė veri, tė cilat janė shkatėrruar nga protestuesit serbė dy ditė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, ministri Shala u shpreh se duhet pritur njė moment mė i pėrshtatshėm, me gjasė deri nė vetėdijėsimin e Beogradit pėr bashkėpunim me institucionet e Kosovės.

“Besoj qė edhe serbėt e veriut dhe qarqe tė caktuara nė Serbi e kanė kuptuar se janė duke pėsuar humbje financiare por edhe humbin nga imazhi i mosbashkėpunimit pėr tė ndihmuar njė shtet tė ri siē ėshtė Kosova pa marrė parasysh pozicionin e tyre politik tė momentit nė Serbi”, tha Ahmet Shala, Ministėr i Ekonomisė dhe Financave.

Sipas vlerėsimeve, buxheti i Kosovės humb rreth 25 milionė euro nė vit nga mosfunksionalizimi i doganave nė pikat kufitare nė veri tė vendit.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/rajoni/21404.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.