Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.11.2011, 21:56   81
Citim:
Vetėvendosja: Ja lista e importuesve tė mallrave serbe

Prishtinė, 7 nėntor 2011 – Lėvizja Vetėvendosje pritet tė thėrrasė nė njė interpelancė ministren e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila, pėr t’i kėrkuar rikthimin e masave tė reciprocitetit me Serbinė.

Pėrfaqėsues tė Vetėvendosjes nė njė konferencė pėr shtyp, kėrkuan sot qė tė votohet njė mocion pėr rikthimin e masave tė reciprocitetit nė tregtinė me Serbinė, duke publikuar edhe listėn e 25 kompanive nga Kosova, tė cilat importojnė mallra nga Serbia, qė prej 16 shtatorit, kur u hoqėn masat e reciprocitetit me shtetin fqinj me Kosovėn.

Sipas nėnkryetarit tė Vetėvendosjes, Shpend Ahmeti, lista e importuesve kryesohet nga kompania Elkos, qė ka pėr pronar deputetin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramiz Kelmendi, citon agjencia e lajmeve NOA.al.

Sipas Vetėvendosjes kjo kompani, qė prej heqjes sė masave tė reciprocitetit me Serbinė nė 16 shtator e deri nė fund tė tetorit ka importuar nga Serbia njė sasi malli me vlerė deri nė 4 milion e 350 mijė euro.

Lista me emrat e kompanive pėrbėhet nga: Elkos, Potera – BB, Progresi, Malėsia commerce, Coca-Cola, M&Sillosi, Bast-Trade, Migros Commerce, Buēaj, Aroma, Euro Coop, Agrounion, Termo X, Eng Office, Niti-Tiki Company, Llap-com, As Company, Exlusiv, Elita, Bleta, Dula, Vetoni, Meridian Corporation, Pagarusha dhe Gėzimi”, bėnė me dije pėrfaqėsues tė Vetėvendosjes.

Vetėvendosja bėn me dije se shuma e pėrgjithshme e mallrave tė importuara nga Serbia nga tė gjitha kompanitė e lartpėrmendura arrin nė afro 20 milionė euro.

Ndėrsa deputeti i Lėvizjes Vetėvendosja akuzoi qeverinė se pėr kėtė import tė mallrave serbe, pa lėnė mėnjanė edhe pronarėt e bizneseve kosovare.

Sipas Ymerit, biznismenėt mė tė fuqishėm nė Kosovė pėrmes depove tė tyre kanė monopolizuar tregun me shumicė e pakicė nė vend, dhe janė pikėrisht kėta edhe importuesit mė tė mėdhenj nga Serbia, qė mallrat serbe i shpėrndajnė nė shitoret e tjera me pakicė.

http://www.noa.al/2011/11/vetevendos...allrave-serbe/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.11.2011, 17:09   82
Citim:
Kosova “kėrcėnon” me reciprocitet Maqedoninė

“Nė rast se Qeveria e Maqedonisė nuk merr masa tė shpejta nė zhbllokimin e importit tė miellit, ne duhet tė marrim masa pėr mbrojtjen e ndonjė prodhimi nė tė cilin kemi pėrparėsi, pėrkatėsisht bllokimin e importit tė ndonjė prodhimi maqedonas”, ka thėnė Kusari-Lila.

Prishtinė, 10 nėntor - Nė tregun e Kosovės shumė shpejt mund tė mos ketė perime apo djathė me origjinė nga Maqedonia. Bllokimi i importit tė kėtyre prodhimeve mund tė vijė si kundėrpėrgjigje e Qeverisė sė Kosovės ndaj vendimit tė Qeverisė sė Maqedonisė pėr bllokimin e importit tė miellit nga tė gjitha shtetet, duke pėrfshirė edhe Kosovėn.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), Mimoza Kusari-Lila, tha tė mėrkurėn se i ėshtė drejtuar me njė letėr Qeverisė sė Maqedonisė pėrmes Ambasadės qė ka ky shtet nė Kosovė. E njėjta letėr do tė dėrgohet edhe nė CEFTA.

Nė letėr, ajo ka shpjeguar se ėshtė sqaruar i gjithė rasti dhe kėrkohet njė zgjidhje e shpejt nga Qeveria e Maqedonisė, pėrkatėsisht hapja e kufirit pėr eksportin e miellit “Made in Kosova”, nė kėtė shtet, raportojnė mediat kosovare duke iu referuar Kohės Ditore.

“Nė rast se Qeveria e Maqedonisė nuk merr masa tė shpejta nė zhbllokimin e importit tė miellit, ne duhet tė marrim masa pėr mbrojtjen e ndonjė prodhimi nė tė cilin kemi pėrparėsi, pėrkatėsisht bllokimin e importit tė ndonjė prodhimi maqedonas”, ka thėnė Kusari-Lila.

Ajo theksoi se pėr pengimin e eksportit tė miellit nė Maqedoni kanė qenė tė informuar mė parė, mirėpo konfirmimin zyrtar nga kompania “M&Sillos” e kanė marrė sė fundi. Ndalimi i importit tė miellit ėshtė bėrė me vendim tė Qeverisė sė Maqedonisė, pėrkatėsisht kryeministrit Nikolla Gruevski. Disa maune me miell tė fabrikės sė miellit “M&Sillos” janė kthyer mbrapsht nė katėr muajt e fundit. Drejtori i kėsaj kompanie, Sead Shehu, nė letrėn dėrguar MTI-sė ka thėnė se “M&Sillos” si pasojė e ndalimit tė importit tė miellit deri mė tani ka humbur rreth 700.000 euro, shkruan Koha Ditore.

Importi mė i madh i Kosovės ėshtė nga Maqedonia. Vetėm nė muajin shtator vlera e mallrave tė importuara nga Maqedonia ishte 37 milionė e 744 mijė euro. Ndėrsa vlera e mallrave tė Kosovės qė janė eksportuar nė Maqedoni ka qenė 2 milionė e 311 mijė euro.

http://www.koha.mk/aktuale/8907.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2011, 10:22   83
Citim:
Qeveria e Maqedonisė pritet tė tėrheqė vendimin pėr ndalimin e importit tė disa mallrave nga Kosova

Maqedonia filloi tė refuzojė importin e miellit nga Kosova nė muajin gusht, me qėllim tė mbrojtjes sė prodhimit vendas.

Ndėrkohė, autoritetet e Kosovės kanė paralajmėruar se do tė pėrgjigjen me masa tė njėjta. Autoritetet dhe bizneset kosovare e kanė kritikuar vendimin e Shkupit si tė padrejt dhe nė kundėrshtim me marrėveshjen nė mes tė dy vendeve pėr tregti tė lirė.

Ministri i Ekonomisė nė Qeverinė e Maqedonisė, Valon Saraēini, tha se nė njė mbledhje tė shpejtė tė qeverisė do tė ndėrpritet kjo masė me qėllim tė ruajtjes sė marrėdhėnieve tė mira ekonomike me Kosovėn.

Mendohet se nga vendosja e kėsaj mase, kompanitė kosovare tė kenė pėsuar njė humbje prej rreth njė milionė Eurosh. Kosova ėshtė pėr Maqedoninė njė treg kryesor, ku transporton mallra me vlerė prej rreth 400 milion Eurosh brenda vitit.

http://www.voanews.com/albanian/news...134174723.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2011, 21:56   84
Citim:
Maqedonia lejon importin e miellit nga Kosova

Nėpėrmjet njė komunikate pėr media, Ministria kosovare e Tregtisė dhe Industrisė, ka konfirmuar tė hėnėn se Qeveria e Maqedonisė tė dielėn ka marrė vendim pėr zhbllokimin e importit tė miellit nga Kosova.

Nė komunikatė thuhet se vendimi i Qeverisė sė Maqedonisė vjen si pasojė e presionit tė institucioneve kosovare ndaj ndalesės sė importeve tė miellit, raporton Kosovapress.

Bizneset kosovare kishin raportuar mbi humbjet, tė cilat u janė shkaktuar nga pamundėsia e plasimit tė miellit nė tregun e Maqedonisė.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila kishte paralajmėruar ministrin e Ekonomisė sė Maqedonisė, Valon Saraēini, mbi pasojat e vazhdimit tė kėsaj ndalese dhe kishte bėrė thirrje pėr respektimin e marrėveshjes pėr tregtinė e lirė tė CEFTA-s.

Bllokimi i eksportimit tė miellit nė Maqedoni ėshtė nė kundėrshtim me marrėveshjen e CEFTA-s dhe pėr kėtė arsye Ministria e Tregtisė dhe Industrisė e ka ngritur kėtė ēėshtje edhe nė CEFTA. Bllokimi i importit tė miellit nė Maqedoni u aplikua nga gushti i kėtij viti pėr tė gjitha shtetet pa dallim, me qėllim tė mbrojtjes sė produkteve tė tyre vendore.

http://www.koha.mk/aktuale/9195.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.11.2011, 19:56   85
Citim:
Mashtrimi maqedonas, mielli kosovar bllokohet nė kufi

Maqedonia vazhdon tė mos e lejojė eksportin e miellit tė prodhuar nė Kosovė. Pavarėsisht vendimit qė kishte marrė Qeveria e Maqedonisė, nė njė mbledhje tė mbajtur tė dielėn, ai nuk po zbatohet nė praktikė. Kjo bllokadė u ka shkaktuar dėme tė mėdha financiare kompanive qė merren me bluarjen miellit dhe eksport.

Gjatė ditės sė mėrkurė, kamionėt e fabrikės sė miellit “M & Sillos” nuk janė lejuar ta eksportojnė miellin nė shtetin e Maqedonisė. Drejtori i fabrikės sė miellit “M & Sillos”, Sead Shehu, tregon se si gjatė ditės sė mėrkurė ka tentuar t’i dėrgojnė kamionėt e ngarkuar me miell, por nuk kanė mundur tė eksportojnė.

“Ata nė heshtje janė duke e bėrė kėtė, po ashtu nė faqen zyrtare tė Qeverisė maqedonase nuk ka dalė vendimi i Qeverisė pėr lejim tė importit tė miellit kosovar nė Maqedoni, do tė thotė ata po e shtyjnė me qėllim kėtė nė mėnyrė qė ne ta humbim tregun atje”, ėshtė shprehur Shehu. Ai shton se dėmi nga bllokada e eksportit nuk po i kompensohet prej askujt.

“Ajo ēka ėshtė mė e keqja ėshtė se tė dielėn doli lajmi nė medie nga MTI-ja qė ėshtė hapur kufiri, e qė ne mund tė ekspertojmė, por ne sot e kėsaj dite nuk po mund tė dėrgojmė kamionė atje, nuk po na lejojnė”, thotė Shehu. Sipas tij, vlera financiare qė ka humbur fabrika qė ai e drejton gjatė kėtyre muajve, prej vendimit pėr bllokadėn, ėshtė mbi 800 mijė euro.

“Kompania jonė nga kjo bllokadė ka humbur mbi 800 mijė euro minimum, por ajo ē’ėshtė mė e keqja nuk po mė brengos humbja, sa po mė brengos fakti se do tė jetė shumė problem pėr ta futur miellin prapė atje, e kemi humbur tregun”, shprehet i shqetėsuar Shehu. Ai mendon se e gjithė kjo bllokadė po bėhet me qėllim qė eksportuesit kosovarė ta humbin tregun atje, nė mėnyrė qė t’i forcojnė mullinjtė dhe fabrikat e tyre vendore.

Arta Istrefi, zyrtare pėr medie nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), tha se nėse Maqedonia nuk do ta zhbllokojė eksportin e miellit, atėherė MTI-ja do tė vendosė masėn e reciprocitetit.

“Nga gushti i kėtij viti, Qeveria e Maqedonisė e ka ndaluar vetėm importin e miellit dhe tė ēdo produkti tjetėr nga tė gjitha shtetet, pėrfshirė edhe Kosovėn. Pasi kjo ndalesė ėshtė nė kundėrshtim me marrėveshjen tregtare CEFTA dhe i dėmtoi eksportuesit kosovarė tė miellit, Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, e ka njoftuar zyrtarisht Ministrinė e Ekonomisė Maqedonisė, duke kėrkuar qė tė zhbllokohet importi i miellit nga Kosova. Nė tė kundėrtėn, ministrja Kusari-Lila ka paralajmėruar marrjen e masave adekuate pėr adresimin e kėsaj ēėshtjeje, qė nėnkupton bllokimin e produkteve, tė cilat Maqedonia i eksporton nė Kosovė”, ka thėnė Istrefi.

Sipas saj, pas kėtij reagimi, Qeveria e Maqedonisė, nė mbledhjen e sė dielės (datė 20 nėntor), mori vendim pėr lejimin e importit tė miellit nga Kosova. “Ministria e Tregtisė dhe Industrisė (MTI) ėshtė duke e pėrcjellė nga afėr implementimin e kėtij vendimi dhe do tė reagojė konform situatės”, tha Istrefi. Ajo ka thėnė se pėr kėtė rast, MTI-ja ėshtė e hapur dhe e gatshme tė bashkėpunojė me bizneset kosovare nė ēdo moment. /Kosova Sot/

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/-...okohet-ne-kufi
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.12.2011, 18:17   86
Citim:
MPB demanton, s’ka status tė veēantė pėr pikat 1 dhe 31

Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB) ka demantuar shkrimet e disa medieve vendore sipas tė cilave me marrėveshjen pėr menaxhimin e integruar tė kufijve tė arritur nė dialogun teknik midis Kosovės dhe Serbisė, pikėkalimet kufitare 1 dhe 31 do tė kenė status tė veēantė.

“Dėshirojmė tė informojmė opinionin publik se njė konstatim i tillė ėshtė njė e pavėrtetė faktike, kur kemi parasysh faktin se Plani Operativ i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, i cili ka hyrė nė fuqi me datė 16 shtator 2011, parasheh rifillim tė operacioneve policore dhe tė doganave nė pikat kufitare nė Jarinjė dhe Bėrnjak, nėn udhėheqjen e Policisė sė Kosovės dhe Doganave tė Kosovės”.

Sipas kėtij Plani Operativ, Institucionet e Republikės sė Kosovės kanė mandat ekzekutiv nė tė dy pikat e kalimit kufitar, ndėrsa EULEX-i ka rol mbėshtetės nė kryerjen e detyrave operative, gjithnjė nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet e Republikės sė Kosovės”.

Marrėveshja pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufirit mes Republikės sė Kosovės dhe Serbisė me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian, ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe Ligjin pėr Menaxhimin dhe Kontrollin e Kufirit Shtetėror.

“Zbatimi i kėsaj Marrėveshje nėnkupton prezencėn e Institucioneve tė Republikės sė Kosovės nė tė gjitha pikat kufitare me Serbinė, me mandat ekzekutiv dhe prezencė tė mjaftueshme tė zyrtarėve policor dhe doganor pėr kryerjen e tė gjitha detyrave operative”, thuhet ndėr tė tjera nė njė komunikatė pėr media tė MPB-sė. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=18842


Citim:
Kėrkohet kthimi i reciprocitetit ndaj Serbisė

Mocioni i Lėvizjes Vetėvendosje pas njė riformulimi nė pajtim me shefat e grupeve parlamentare tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), ka kaluar me 42 vota pėr, 33 kundėr dhe 2 abstenime.

Ata kanė nxjerrė tri rekomandime pėr Qeverinė e Kosovės tė cilat janė qė Qeveria t’i marrė masat e reciprocitetit tė plotė politik, ekonomik e tregtar ndaj Serbisė, Ministria e Tregtisė dhe Industrisė (MTI) ta nxisė dhe udhėheqė bashkėpunimin me prodhuesit vendor dhe Qeveria t’i forcojė tė gjithė mekanizmat shtetėrorė pėr zbatimin e masave tė reciprocitetit.

Debati nė kėtė interpelancė nuk ka kaluar edhe pa akuza dhe fjalė fyese ndėrmjet deputetėve Bekim Haxhiu nga radhėt e PDK-sė dhe Florin Krasniqi nga Lėvizja Vetėvendosje.

Mocionin e Vetėvendosjes e prezantoi shef i Grupit Parlamentar, Visar Ymeri duke thėnė se prej 1999 deri sot Kosova ia ka dėrguar Serbisė 2 miliardė e 116 milionė euro.

Ai ka theksuar se kėto shifra janė shumė mė tė mėdha, sepse sipas tij, njė pjesė e konsiderueshme e mallrave nuk regjistrohen dhe importi real nga Serbia ėshtė 4 miliardė euro.

Pėr mė tepėr, Ymeri ka thėnė se gjatė tė njėjtės periudhė Kosova ka eksportuar jo mė shumė se 92 milionė euro nė shtetin serb, ndėrsa ky shtet ka vrarė 14 mijė njerėz gjatė luftės nė Kosovė, ka djegur shtėpi dhe ka shkatėrruar ekonominė e vendit tonė.

Pas fjalės sė deputetit Ymeri, ka ardhur reagimi i ministres sė Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila e cila ka thėnė se vendimi pėr reciprocitetin ėshtė njė nga vendimet mė tė rėndėsishme tė marra qė nga shpallja e pavarėsisė.

Ajo ka theksuar se pas heqjes sė masave tė reciprocitetit Serbia sot pranon vulat e Kosovės dhe dokumentacionin kosovar.

“Me njohjen reciproke tė vulave doganore Qeveria e Kosovės respektoi njė marrėveshje tė miratuar. Serbia sot pranon vulat e Kosovės, dokumentacionin kosovar, importin e mallit dhe transitin e mallit kosovar. Qėllimi ėshtė arritur 100 pėr qind, ėshtė ndalur kontrabanda nė veri.
Ka zėra tė ndryshėm flitet pėr pozicion jo tė favorshėm nė raport me Serbinė, izolimi ēon nė varfėri tė mėtutjeshme”, ka thėnė Kusari-Lila./Kosovapress/

http://rtv21.tv/home/?p=47551
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.1.2012, 20:04   87
Citim:
KFOR-i nuk lejon futjen e kamionėve mbi 3.5 tonė

Mitrovicė, 5 janar – I ashtuquajturi kryetar i Zubin-Potokut dhe komandanti i njėsisė sė KFOR-i nė Zubin Potok nuk kanė mundur tė merren vesh sonte pėr heqjen e ndalesės sė hyrjes nė Kosovė tė kamionėve m,e peshė mbi 3.5 tonė, pėr ēka insistojnė strukturat paralele dhe kriminale nė veri tė Kosovės.

Sipas burimeve serbe, KFOR-i ka bllokuar hyrjen e kamionėve nėpėrmjet rrugės alternative te pikėkalimi nė Bėrnjak, kurse serbėt pohojnė se kjo e kėrcėnon seriozisht furnizimin me artikuj mė elementarė! Sipas pėrfaqėsuesve jo legjitimė serbė, oficeri gjerman iu ka thėnė atyre se pėr kėtė mbyllje tė rrugėve alternative kanė urdhėr nga komanda e tyre dhe se ai nuk ka autorizime pėr tė pezulluar bllokadėn.

“Ia kam pėrsėritur KFOR-it se ai duhet t’i pėrmbahet mandatit dhe se nuk ėshtė mirė qė KFOR-i tė marrė rolin e doganierėve kosovarė”, tha njėri nga pėrfaqėsuesit jo legjitimė serb, duke shtuar se kjo bllokadė e rrugėve alternative pėr kamionė me peshė mbi 3.5 tonė ka bėrė qė tashmė tė ndjehet mungesa e artikujve tė konsumit tė gjerė nė veri tė Kosovės.

http://koha.net/?page=1,13,82961
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.1.2012, 17:28   88
Citim:
Krasniqi: Vetėvendosja nuk ėshtė e ngarkuar pėr tė zbatuar vendimin pėr reciprocitet

Me rastin e paralajmėrimit tė protestės sė organizuar nga Vetėvendosja, nė vendkalimet kufitare me Serbinė, mė 14 janar 2012, kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, jep kėtė deklaratė:

"Nė mbėshtetje tė sė drejtės pėr protesta tė qytetarėve dhe organizimeve tė tyre, u bėj thirrje drejtuesve tė Vetėvendosjes qė mos t’ i kalojnė tė drejtat kushtetuese e ligjore qė janė tė sanksionuara nė Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.

Partitė, si subjekte nė institucionin mė tė lartė pėrfaqėsues, ligjvėnės dhe mbikėqyrės tė jetės publike, shoqėrore e institucionale , janė tė obliguara tė kontribuojnė dhe ndihmojnė nė sundimin e rendit e tė ligjit, nė sigurinė dhe stabilitetin politik tė shtetit tonė tė ri.

Vendimi i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės lidhur me reciprocitetin kėrkohet tė zbatohet nga Qeveria e Kosovės dhe jo nga ndonjė subjekt partiak.

Kuvendi nuk e ka ngarkuar Vetėvendosjen dhe as ndonjė subjekt tjetėr partiak pėr tė zbatuar vendimin pėr reciprocitet.

Ju bėj thirrje qytetarėve tė Republikės sė Kosovės qė tė shfrytėzojnė tė drejtėn qytetare pėr tė protestuar dinjitetshėm, pėr tė ndihmuar nė funksionimin e jetės institucionale, pėr ruajtjen e sigurisė e stabilitetit tė shtetit tonė tė ri.

Shpreh besimin dhe bindjen time se, si organizatorėt e Protestės, po ashtu edhe Qeveria dhe organet e rendit, do tė kontribuojnė qė Protesta e paraparė, tė zhvillohet nė mėnyrė paqėsore."

http://rtv21.tv/home/?p=53084

Citim:
Ministria e Bujqėsisė i pėrgjigjet Vetėvendosjes pėr reciprocitetin

Deklaratave tė nėnkryetarit tė Lėvizjes Vetėvendosje, Shpend Ahmeti dhėnė Kosovapress-it lidhur me periudhėn e suksesshme tė reciprocitetit me Serbinė gjatė verės sė vitit tė kaluar, i ėshtė kundėrpėrgjigjur tė premten Ministria e Bujqėsisė, duke thėnė se koha kur ėshtė marrė vendimi nga Qeveria pėr masat e reciprocitetit ka qenė kohė kur vendi ynė ka pasur “hiperprodhimtari” dhe kur kėrkesa pėr produkte bujqėsore ka qenė shumė e lartė.

Ky reagim vjen pas polemikave qė ka pasur nėnkryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Shpend Ahmeti me kryetarin e Aleancės Kosovare tė Bizneseve (AKB), Agim Shahini, lidhur me dėmin qė ėshtė duke u shkaktuar prodhuesve tė Kosovės futja e produkteve serbe nė territorin e Kosovės.

“Koha kur ėshtė marrė vendimi nga Qeveria pėr masat e reciprocitetit ka qenė kohė kur vendi ynė ka pas hipėrprodhimtari dhe kur kėrkesa pėr produkte bujqėsore ka qenė shumė e lartė, prandaj edhe kjo ka rezultuar me maksimalizim tė profitit tek fermerėt dhe agrobizneset, sepse prodhuesve u ėshtė krijuar hapėsirė nė treg nė kohėn kur ata arrijnė kulminacionin e prodhimtarisė”, ka thėnė kėshilltari i ministrit tė Bujqėsisė, Adil Behramaj.

Ndėrsa, sipas tij, nė kėtė kohė vetėm ka filluar tė paraqitet dukuria e rrallėsisė sė produkteve bujqėsore nė treg, ngase fermerėt nuk kanė mė shumė se ēfarė tė shesin./Kosovapress/

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,3,141306

Citim:
Riza Halimi kundėr bllokimit tė pikave kufitare

Kryetari i Partisė pėr Veprim Demokratik, Riza Halimi, i cili ėshtė deputeti i vetėm shqiptar nė parlamentin e Serbisė, ka thėnė tė premten se nuk pret qė pėrfaqėsuesit e Lėvizjes Vetėvendosje tė bllokojnė nesėr pikėn kufitare Dheu i Bardhė dhe tė pamundėsojnė kalimin e kamionėve qė transportojnė mallra nga Serbia.

Pėrfaqėsuesi politik i Luginės sė Preshevės u ka thėnė mediave serbe se marrėveshja Prishtinė-Beograd pėr lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe mallrave, duhet tė zbatohet deri nė fund pa u krijuar pengesa tė reja nga asnjėra palė.

“Ēdo bllokadė qė pamundėson qarkullimin e mallrave dhe tė njerėzve ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės, na largon nga zbatimi i marrėveshjes pėr lėvizjen e lirė, qė ėshtė arritur nė Bruksel”, ka thėnė Halimi.

Ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme tė shqiptarėve nga Presheva dhe Bujanoci, produktet e tyre nė tregun e Kosovės i plasojnė pėrmes Dheut tė Bardhė.Vetėvendosje ka paralajmėruar se tė shtunėn do tė bllokojė hyrjen e mallrave nga Serbia nė pikat kufitare Merdarė dhe Dheu i Bardhė.

http://rtv21.tv/home/?p=53106
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.1.2012, 19:58   89
Citim:
Kosovė, parlamenti miraton mocionin e Partisė Demokratike

Prishtinė - Kuvendi i Kosovės me 59 vota pro, 41 kundėr dhe njė abstenim miratoi mocionin e propozuar nga Partia Demokratike e Kosovės me tė cilin obligohet qeveria qė ēdo tre muaj tė raportojė para deputetėve pėr dialogun dhe reciprocitetin me Serbinė.

Me kėtė mocion tė miratuar vetėm me vota e koalicionit qeveritar rrėzohet mocioni i Lėvizjes Vetėvendosje i datės 7 dhjetor pėr reciprocitet tė plotė politik, ekonomik dhe tregtar me Serbinė. Kryetari i Grupit Parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri tha para votimit se LDK ka votuar njė mocion dhe nuk ka asnjė arsye pėr kėtė mocion tė ri tė PDK-sė.

Ai tha se LDK do tė votojė kundėr kėtij mocioni siē edhe vepruan deputetėt e kėsaj partie. Lėvizja Vetėvendosje e quajti tė papranueshėm dhe precedent tė rrezikshėm miratimin e kėtij mocioni qė sipas saj qėllim kryesor, ka shfuqizimin e mocionit tė mėhershėm tė Vetėvendosjes. Kryetari i Grupit Parlamentar tė Vetėvendosjes Visar Ymeri tha se ky mocion ėshtė i papranueshėm edhe si tekst edhe si tendencė. Kundėr votuan edhe deputetėt e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Para votimit kryeministri Hashim Thaēi dhe drejtuesit e Lėvizjes Vetėvendosje kanė shkėmbyer akuza tė rėnda mes vete. Kryeministri Thaēi kritikuesve tė tij u tha se nuk janė pronarė tė patriotizmit. "Ka kaluar koha e Stalinit, e Leninit dhe besa edhe e Musolinit",-u shpreh kryeministri, ndėrsa iu bėri thirrje sėrish deputetėve tė Vetėvendosjen qė debati tė mos bartet nė rrugė, por tė zhvillohet nė Kuvend.

Mocioni i PDK-sė parasheh atė qė Kuvendi mirėpret marrėveshjet e arritura ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe asaj tė Serbisė nga dialogu. Qeveria obligohet qė nė bazė tė ligjeve dhe Kushtetutės tė zbatojė masat e reciprocitetit. Ky vendim hyn nė fuqi nė ditėn e miratimit dhe shfuqizon tė gjitha vendimet tjera lidhur me kėtė ēėshtje.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/28469
Citim:
Partia demokratike e Kosovės, ka sfiduar lėvizjen ‘Vetėvendosje’ duke shfuqizuar rezolutėn e saj pėr reciprocitet me Serbinė dhe duke miratuar njė rezolute tjetėr te propozuar nga deputetet e PDK-se. pas njė seance me debate, kuvendi ka miratuar me 53 vota pro, 24 kundėr dhe 10 abstenime, draftin me pretendimin pėr te ulur tensionet ne vend dhe pėr te krijuar njė imazh me te mire te Kosovės. Dokumenti i miratuar, i cili hyn ne fuqi ditėn e nėnshkrimit, dhe ndryshe nga propozimi i ‘Vetėvendosjes’ i zgjeron ekzekutimit kompetencat.

1. Qeveria ka kompetenca tė plota nė zbatimin e masave tė reciprocitetit me Serbinė.
2. Qeveria duhet t’i raportojė Kuvendit ēdo tre muaj pėr reciprocitet.
3. Shfuqizohen tė gjitha vendimet e mėhershme pėr reciprocitet me Serbinė.

Lėvizja ‘Vetėvendosja’, organizoi dite me pare protesta ne Dheun e Bardhe dhe Merdare, pikėrisht pėr shkak se qeveria nuk zbatoi dokumentin e miratuar ne kuvend. Votimi i rezolutės se sotme u parapri nga njė séance diskutimesh mes qeverise dhe opozitės. Ne diskutimet e pasdites, kryeministri Thaēi i beri edhe njė here thirrje ‘Vetėvendosjes’ qe te dialogoje brenda institucioneve dhe jo ne rruge. Ndėrkohe mediat shkruajnė se presidentja e Kosovės Ahtifete Jahjaga po punon qe te shtunėn ne mbrėmje te ule ne tryeze, kryeministrin Thaēi dhe liderin e ‘Vetėvendosjes’ Kurti. Takimi pritet te organizohet, pak para mbajtjes se protestės se ‘Vetėvendosjes’ ne kufi.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ova&Itemid=286
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2012, 21:39   90
Citim:
Importi me "Kosovo/UNMIK", provokim i radhės i Serbisė

Prishtinė, 30 mars 2012 - Se provokimet e natyrave tė ndryshme nga ana e Serbisė ndaj Republikes sė Kosovės nuk kanė tė ndalur dėshmohet nga dita nė ditė me shumė. Kėto provokime nuk janė tė kufizuara vetėm nė ato politike por tentojnė me ēdo kusht tė prekin edhe sferėn ekonomike, dhe pėrmes eksporteve serbe nė Kosovė, thuhet nė reagimin e Odės Ekonomike tė Kosovės.

Kohėt e fundit, Doganat e Kosovės dhe institucionet e tjera tė Republikės sė Kosovės janė duke raportuar importin e njė lloji tė caktuar tė produkteve nga Serbia, nė ambalazhin e tė cilave shėnimi pėr vendin e destinacionit dhe pėrfaqesimit shėnohet me "Kosovo/UNMIK". Importi i produkteve tė cilat pėrmbajnė kėtė mbishkrim ėshtė i papranueshėm dhe nė kundėrshtim me ligjet nė fuqi tė Republikės sė Kosovės.

"Prandaj apelojmė te tė gjithė pėrfaqėsuesit kosovarė tė kompanive serbe qė importojnė nga Serbia tė mos pranojnė veprime tė tilla tė kundėrligjshme nė rastet e importit tė produkteve me ambalazhin "Kosovo /UNMIK". Praktika tė tilla janė kundėr interesave tė bizneseve dhe zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe kunder promovimit tė vlerave tė shtetėsis kosovare nė kėto momente mjaftė sfiduese me tė cilat po ballafaqohet vendi ynė", thuhet nė reagimin e OEK.

Sipas Odės Ekonomike, nga MTI premtojnė tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet e nevojshme pėr tė parandaluar kėto praktika tė importit. Brenda muajit prill 2012, MTI do tė fillojė me inspektimin e kėtyre produkteve tė importuara. Nėse veprimet e kėtyre importuesve mbesin tė njejta, MTI do tė ndėrmarrė masa pėr konfiskimin e tė gjitha produkteve me ambalazhim "Kosovo/UNMIK" sipas procedurave tė parapara ligjore.

http://www.kosova.com/artikulli/81030

Citim:
Konfiskim pėr produktet me mbishkrimin Kosovo/UNMIK

Emri:  49kamion-pula.jpg
Shikimet: 98
Madhėsia:  73,1 KBNga 15 prilli do konfiskohen tė gjitha produktet qė importohen nga Serbia e qė kanė mbishkrimin Kosovo/UNMIK. Ky ėshtė vendimi qė ka marrė ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari –Lila ngase sipas saj, edhe kur nuk u ka ndodhur nė dokumentacion po ndodh nė produkte brenda. Ata qė importojnė nga Serbia kėtė njoftim do e marrin nga asociacionet nė tė cilin janė anėtarė, ndėrsa inspektorėt e tregut nė javėn e dytė tė prillit, nėse gjejnė produkte me mbishkrime tė tilla, do t’i konfiskojnė, qofshin ato me shumicė apo pakicė, transmeton Kosovapress. Kusari- Lila ka bėrė tė ditur se tė gjithė ata qė importojnė prej Serbisė duhet tė sigurohen qė jo vetėm nė paketa dhe nė dokumentacion tė jetė mbishkrimi i Kosovės, pra tė hiqet Kosovo/UNMIK, por edhe brenda nė secilin produkt.

“Ne u kemi dhėnė afat qė deri nė muajin prill tė ndryshohet ky mbishkrim, dhe gjatė muajit, nė javėn e dytė, inspektorati i tregut nėse gjen produkte me mbishkrime tė tilla, Kosovo/UNMIK, me shumicė apo me pakicė do tė konfiskohen. Pėr arsye se mbishkrimi i tillė ėshtė nė kundėrshti me udhėzimin dhe me ligjin pėr paketim dhe etiketim, por gjithashtu edhe nė kuadėr tė aspektit tė subjektivitetit kjo ėshtė njė ēėshtje e cila po ngrit njė provokim qė nuk ėshtė i nevojshėm”, ka thėnė ajo. Sipas Kusari –Lila, nė momentin kur po pėrkthehet pėrmbajtja e produktit pėr destinacionin ose vendin, po gjenden produkte me Kosovo/UNMIK.

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/k...in-kosovounmik
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.4.2012, 21:04   91
Citim:
Pritet ndalimi i importeve me mbishkrimin UNMIK/Kosovo

Prishtinė, 20 prill -Oda Ekonomike e Kosovės, nė bashkėpunim me pėrfaqėsuesit e Departamentit tė Tregtisė dhe Inspektoratit tė Tregtisė pranė MTI-sė si dhe doganave tė Kosovės , organizoj njė takim informues me ndėrmarrjet nga komuniteti i biznesit, nė lidhje me problematikėn e mbishkrimeve me emėrtimin UNMIK/Kosovo , praktikė kjo e cila akoma po aplikohet me rastin e importimit tė produkteve nga shtetet fqinje, e nė veēanti tė produkteve nga Kosova.

Kryeinspektori i Tregut Ruzhdi Shehu, potencoj se Inspektorati i Tregut shumė shpejt do filloj ndalimin e importimit tė produkteve tė cilat nė tiketat mbi deklarimin e mallit qė bartin mbishkrimin UNMIK/Kosovo.

http://koha.net/?page=1,3,96423
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2012, 18:45   92
Citim:
Nga 1 maji, s’ka mė produkte UNMIK-Kosovo

Komuniteti i biznesit pajtohet me Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė pėr ndalimin e importeve UNMIK/Kosova, por kėrkon prolongim pėr stoqet e brendshme.

Emėrtimi UNMIK/Kosova akoma po aplikohet me rastin e importimit tė produkteve nga shtetet fqinje, e nė veēanti tė produkteve nga Serbia.

Kryeinspektori i Tregut, Ruzhdi Shehu, i ka informuar bizneset se MTI qė nga data 1 Maj, 2012 do tė filloj ndalimin e importimit tė produkteve tė cilat nė tiketat mbi deklaracionin e mallit bartin nė vete mbishkrimin UNMIK/Kosova, dhe se nė kėto deklaracione duhet tė vendoset emėrtimi zyrtar i shtetit-Kosova, konform dispozitave ligjore tė parapara me ligjet nė fuqi, Ligjit mbi Tregtinė e Brendshme dhe Ligjit mbi Konsumatorin.

Gjithashtu, etiketat e deklaratės sė prodhimeve duhet tė jenė tė shkruara nė gjuhėn zyrtare dhe nė to duhet tė figuroj dhe emri i importuesit apo distributorit pėr Kosovė.

Nėn organizimin e Odės Ekonomike, nė takim prezantuan pėrfaqėsues tė bizneseve si: Buēaj, Kosmonte Foods, Delfini, Migros, Passable, etj. Bizneset e kanė pėrshėndetur njė hap tė tillė, mirėpo kanė kėrkuar mirėkuptim nga ana e MTI-sė sa i pėrket produkteve tė cilat gjenden nė stoqe dhe tregun e brendshėm.

Ata kanė kėrkuar qė pėr kėto produkte tė jepet njė afat shtesė tre muaj, nė mėnyrė qė tė sigurohet vendosja e tiketave me pėrmirėsimet plotėsuese tek tė gjitha produktet qė gjenden nė qarkullimin e brendshėm.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,14,79876

Citim:
Mbi 400 milionė euro humbje nga kontrabanda nė veri

Prishtinė, 26 prill 2012 – Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, konstatohet se si pasojė e kontrabandes buxheti i Kosovės ėshtė dėmtuar 30 deri nė 35 milionė euro. Pėr dhjetė vjet tė kėsaj veprimtarie, Kosova ka humbur mbi 400 milionė euro. Autoritetet kanė ditur pėr kėtė veprimtari. Dogana e Kosovės ka informacione se vlera e mallrave kontrabandė nga firmat e kontrolluara nga Zvonko Veselinoviē ėshtė 22.330.510,01 euro, derisa evazioni fiskal ėshtė 14,881,367.87 euro.

Paratė me prejardhje kriminale tė disa bosėve tė naftės nė veri tė Kosovės kanė qarkulluar nėpėr bankat e Kosovės pa asnjė problem. Tė paktėn dy llogari, njė nė Raiffeisen Bank dhe njė nė NLB Prishtina kanė dalė tė jenė nė emėr Jordan Raskoviēit, i njohur si marionetė e Zvonko Veselinoviēit. Nė to janė kryer transaksione gati njė milion euro. Prejardhja e tyre dyshohet tė jetė kontrabanda e naftės nga Serbia nė Kosovė.

Gazeta “Koha ditore” edhe sot sjell detaje tė fitimeve tė mėdha nga futja e naftės nė tregun e Kosovės nga njė grup serbėsh tė pjesės veriore.

Sipas dokumenteve zyrtare, pėrveēse nafta ka hyrė kontrabandė, duke iu shmangur detyrimeve doganore e taksore, kontrabandistėt serbė e shqiptarė kanė dėrguar derivatet nė disa pika grumbulluese pėr t’i pėrzier me ujė e vajra para shpėrndarjes nėpėr pompat e Kosovės.

Nė njė urdhėr tė lėshuar nga prokurori Jonatan Ratel nė nėntor tė vitit 2010 pėr pėrgjimin e njė numri tė telefonit qė pėrdoret nga Mentor Beqiri, njė biznesmen nafte nga Mitrovica, nė komunikim me Zvonko Veselinoviēin, vėllanė e tij Zarko Veselinoviē, tė atin Jovan Veselinoviē dhe Jordan Raskoviē, i njohur si “Mico” nėn dyshimin pėr kontrabandė tė mallrave, shmangie nga tatimi dhe krim tė organizuar janė zbuluar detaje tė biznesit tė tyre me anė tė tė cilave brenda njė kohe tė shkurtėr kanė fituar mbi dy milionė euro.

Jordan Raskoviē ėshtė pėrcjellė nga tė paktėn katėr hetues tė EULEX-it muaj tė tėrė. E pėrshkruajnė si njė njeri qė bėn jetė modeste, ndonėse nė bankė ka rreth njė milion euro. Dy llogari bankare nė Kosovė nė emrin “PP Raskos” i menaxhon ai. Nė NLB Prishtina, llogaria me numėr 1714200014009458 e hapur mė 7 qershor 2005, nė vitin 2010 kishte 942.733,40 euro. Nė llogarinė tjetėr me numėr 1503031000969747 e hapur mė 6 shtator 2006 po kaq para. Hetuesit kanė zbuluar se Jordan Raskoviē ka njė llogari tjetėr nė emėr tė “Starkos doo”, nė Komercjalna Banka, me numėr 205-0000000110953-36 e hapur mė 2 tetor 2006 me valute RSD. Nga llogaria e fundit janė bėrė transfere tė shumta tė dyshimta ndėrkombėtare .

http://www.kosova.com/artikulli/81822
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.5.2012, 21:43   93
Citim:
Ndalohet importi nga Serbia me UNMIK/KOSOVO

Ka hyrė nė fuqi vendimi i Inspektoratit pėr Tregti i Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė (MTI) pėr ndalimin e mallrave serbe me mbishkrime UNMIK/Kosovo. Sipas kėtij vendimi, subjektet tė cilat kanė akoma nė stoqet e tyre produkte me kėtė mbishkrim u mundėsohet tė bėjnė shitjen e tyre deri mė 1 qershor 2012. Ndėrsa, subjektet qė tregtojnė produkte me kėtė mbishkrim, pas datės 1 qershor 2012, do tė pėrballen me masa konform ligjeve nė fuqi. Gjobat pėr kėto veprime janė prej dymijė e deri nė dhjetėmijė euro.

Sipas vendimit tė MTI-sė, tani e tutje, nė produkte, emri i shtetit importues duhet tė jetė KOSOVĖ apo KOSOVO.

“MTI, respektivisht Inspektorati i Tregut, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr mbikėqyrjen e zbatimit tė ligjeve dhe akteve nėnligjore nė fushėn e tregtisė dhe mbrojtjes sė konsumatorit, konsiderohen se veprimet e tilla janė nė kundėrshtim me ligjin pėr mbrojtjen e konsumatorit dhe udhėzimin administrativ pėr etiketėn dhe deklarimin e mallit, nė tė cilat dispozita ėshtė pėrcaktuar qė etiketa dhe deklarimi i mallit duhet tė pėrmbajė emrin e plotė dhe tė saktė tė importuesit apo/ose distributorit, si dhe emrin e vendit tė tyre”, thuhet nė vendim.

“Duke marrė parasysh atė qė u cek mė lart, vijmė nė konkluzion se tė dhėnat e vendosura nė produkte me mbishkrimin e Misionit tė Administratės sė Pėrkohshme tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė (UNMIK) janė nė kundėrshtim sė pari me aktin mė tė lartė juridik tė vendit, duke vazhduar me shkeljen e dispozitave tė ligjeve dhe akteve nėnligjore nė fuqi”, thuhet nė vendimin e Inspektoratit tė Tregtisė.

Adriatik Stavileci, zėdhėnės i Doganės, ka thėnė se gjatė ditės sė mėrkurė nuk kanė hasur nė ndonjė mall tė tillė. Ai ka theksuar se prej hyrjes nė fuqi tė vendimit tė Inspektoratit tė Tregtisė janė shtuar masat e kontrollit pėr mallrat serbe.

Kryetari i Odės Ekonomike Amerikane, Arian Zeka, tha se anėtarėsia e Odės Ekonomike Amerikane nė Kosovė e respekton secilin vendim tė institucioneve tė vendit, i cili ka pėr synim respektimin e kushtetutshmėrisė sė vendit, pėrfshirė edhe respektimin e emėrtimit zyrtar tė Kosovės.

Zeka tha se tashmė ėshtė vėrtetuar, pas marrjes sė vendimit pėr reciprocitet, se zėvendėsimi i produkteve tė Serbisė nuk ndikon nė rritjen e ēmimeve tė produkteve zėvendėsuese. Nė anėn tjetėr, importuesit thonė se ende nuk kanė arritur ndonjė marrėveshje pėrfundimtare me prodhuesit serbė lidhur me mbishkrimin.

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/n...me-unmikkosovo
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.5.2012, 21:42   94
Citim:
CEFTA, Serbia braktis tryezėn

Ndoc Fasllia, zv/ministėr i bujqėsisėGjatė takimit tė pėrbashkėt tė vendeve pjesėmarrėse tė marrėveshjes tregtare CEFTA, Serbia braktisi tryezėn me argumentin se nuk mund tė ulet nė tė njėjtėn tavolinė ku Kosova ėshtė e pėrfaqėsuar si shtet. Gjithsesi takimi pati njė produkt tjetėr i cili pavarėsisht mos marrveshjeve politike, u pranua nga tė tete vendet anėtare.

Zv.ministri i bujqėsisė sqaroi se ato rane dakort tė importojnė dhe eksportojnė produktet bujqėsore pa paguar asnjė tarifė doganore shtesė. “Me kėnaqėsi konstatojmė se pas shumė bisedimesh dhe procedurash tė gjata, tani ka hyrė nė fuqi protokolli shtesė pėr tė gjitha vendet qė kanė nėnshkruar CEFTA-n. Nuk do tė ketė mė tarifa doganore pėr produktet bujqėsore. Nga ana tjetėr kjo marrėveshje ka rritur ndjeshėm edhe shkėmbimet tregtare mes vendeve anėtare, sidomos me Kosovėn, ku eksportet bujqėsore nga vendi ynė gjatė vitit 2011 zunė 7.4% tė totalit” ėshtė shprehur Ndoc Fasllia, zv/ministėr i bujqėsisė. Deri tani nėpėr doganat e vendeve anėtare tė marrėveshjes CEFTA paguheshin tarifa tė ndryshme tė cilat kanė patur si qėllim mbrojtjen e produkteve vendase.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...omi&Itemid=210
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.6.2012, 21:20   95
Citim:
Ballkani pa doganė. Pėr tre vjet shkėmbim i lirė tregtar

Tiranė - Brenda tre vitesh tė gjithė mallrat brenda vendeve tė rajonit tė Ballkanit do tė shkėmben pa paguar doganė. Liberalizimi i tregtisė mes kėtyre vendeve synon njė rajon "pa kufij" pėr importin e mallrave dhe produkteve mes vendeve anėtare tė CEFTA-s.

Drejtuesit e Ministrisė sė Ekonomisė bėjnė tė ditur se thjeshtimi i procedurave doganore nė shkėmbimet tregtare mes vendeve te rajonit do tė realizohet deri nė vitin 2015. Kryesisht kėto procedura do tė pėrfshijnė liberalizimin e mėtejshėm tė tregtisė pėr produktet bujqėsore me Kosovėn, Maqedoninė, Malin e Zi, Sėrbinė, Bosnjėn, Kroacinė dhe Moldavinė.

Njė program i ri i CEFTA-s pėr vitet 2012-2015 synon rritjen e investimeve tė ndėrsjella, thellimin e liberalizimit tė tregtisė sė lirė si dhe heqjen e mėtejshme tė barrierave dhe deri nė politika tė pėrbashketa per integrimin e vendeve nė Bashkimin Evropian. Kėshtu, rajoni ka mundėsitė qė tė rrisė shkėmbimet tregtare dhe investimet nė sektorė tė ndryshėm tė prodhimit.

Vlerėsimi i impaktit tė liberalizimit tė tregtisė pėr produktet bujqėsore ka nisur nga muaji janar 2012 nė tė gjithe vendet e CEFTA-s dhe do tė matet nga Shqipėria, qė kėtė vit ka kryesinė e radhės.

Shqipėria ka pėrfitimet e veta nga CEFTA, pasi shkėmbimet tregtare janė tė disafishuara. Sipas shifrave zyrtare, produktet shqiptare qė eksportohen pa tarifa doganore drejt vendeve tė CEFTA-s zėnė 10% tė shkėmbimeve totale tregtare nga 2.4% qė zinin deri nė vitin 2007, duke pasqyruar potencialet reale qė ka ekonomia dhe prodhuesit vendas pėr tė konkurruar me produktet nė vendet e rajonit.

Marrėveshja CEFTA po ndikon pozitivisht nė sektorin agroushqimor, ku 90% e prodhimeve bujqėsore janė pa taksa doganore. CEFTA, qė ka nisur nė vitin 2007, me arritjet nė krijimin e njė zone tė lirė tė tregtisė nė rajon, eliminimin e barrierave jotarifore, forcimin e bashkepunimit doganor etj, ka dhėnė ndikim pozitiv.

Vendet anėtare tė marrėveshjes rajonale tė tregtisė sė lirė janė Shqipėria, Maqedonia, Moldavia, Mali i Zi, Kosova, Kroacia, Serbia dhe Bosnjė-Hercegovina.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/40908
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2012, 20:59   96
Citim:
CEFTA s’i solli gjė tė mirė ekonomisė sė Kosovės

Prishtinė, 15 tetor - Kosova mbetet i vetmi vend anėtar i CEFTA-s, nga e cila nuk ka pėrfituar asgjė ē’prej se ėshtė anėtarėsuar, mė 2007, vlerėsojnė njohėsit e ēėshtjeve ekonomike dhe prodhuesit vendės. Madje, vendi nuk ka pėrfituar as vjet kur e kishte kryesuar kėtė mekanizėm. Dėmin mė tė madh nga mėnyra se si Kosova ėshtė futur nė CEFTA e kanė pėsuar prodhuesit e vendit, raporton KTV-ja. E gjithė kjo, shkaku i mosfutjes tė asnjė klauzole me tė cilėn do tė mund tė mbroheshin prodhimet e vendit dhe krahasimit tė ekonomisė sė dobėt tė vendit me atė tė disa shteteve tė rajonit, qė e kishin shumė mė tė pėrparuar.

Ish-ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli, i cili bashkė me zyrtarė tė UNMIK-ut e kishte nėnshkruar marrėveshjen nuk ka pranuar tė fliste pėr dėmet qė ekonomia kosovare ka pėsuar nga ky anėtarėsim. Ndėrkaq, ministrja e aktuale, Mimoza Kusari-Lila, shpreson qė sivjet brenda kėtij organizmi tė ketė ndryshime, qė do tė jenė nė tė mirė tė ekonomisė kosovare. Njė zgjidhje pėr mbrojtjen e prodhimit vendės, sipas saj, ėshtė gjetur edhe nė marrėveshjet ndėrshtetėrore, qė Kosova po i realizon me shtete tė ndryshme. Njė nga sektorėt qė po pėson mė sė shumti dėme nga CEFTA, ėshtė bujqėsia. Njė fakt tė tillė e pranon edhe vetė ministri i kėtij resori, i cili pret pėrmirėsime pas pėrfundimit tė regjistrimit tė bujqėsisė.

http://koha.net/?page=1,3,119081
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2012, 22:16   97
Citim:
CEFTA nuk po respektohet nga tė gjitha vendet anėtare

Tiranė, 9 nėntor 2012 - Nė takimin e Komitetit tė Pėrbashkėt tėCEFTAs nė Tiranė, qė kryesohet nga Shqipėria, u diskutua pėr mbarėvajtjen e implementimit tėCEFTAs dhe u miratuan vendimet pėr themelimin e Grupit Punues pėr Menaxhim tė Riskut, dhe pėr njohjen e ndėrsjellė tė trupave pėr vlerėsim tėkonformitetit..

Zėvendėskryeministrja Kusari Lila nė fjalimin e saj bėri thirrje qė vendet anėtare tė CEFTA-s tė jenė mė serioze nė implementimin e plotė tė marrėveshjeve. “Zbatimi i Marrėveshjes sė CEFTA-s deri mė tash ka dhėnė rezultate tė pėrziera. Tė gjithė ne e dimė qė CEFTA nuk po zbatohet plotėsisht nga vendet anėtare. Edhe sot, kur ne po diskutojmė pėr rritjen e bashkėpunimit nė mes nesh, ne po pėrballemi me barriera tė reja teknike nga vendet e CEFTAs tė cilat nuk i shėrbejnė pėrmirėsimit dhe ngritjes sė marrėdhėnieve tregtare nė mes vendeve tona”, tha Kusari-Lila.

Ministrat u dakorduan qė vendet anėtare tėCEFTA-s duhet tė bėjnė mė shumė pėr tė zbatuar marrėveshjen.

Me kėtė rast, Ministrja Kusari Lila tha qė shpreson qė CEFTA tė shėrbejė si organizatė qė mbėshtet liberalizimin e tregut dhe ekonominė e lirė duke u respektuar nga tė gjitha vendet anėtare.

Takimet e Ministrave tė Komitetit tė Pėrbashkėt tėCEFTAs janė takime vjetore tė cilat mbahen nė fund tė vitit me qėllim tė diskutimit dhe marrjes sė vendimeve strategjike pėr vitin nė vijim.

http://www.kosova.com/artikulli/87779
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2013, 19:03   98
Citim:
Pengohet Kosova nė takimin e CEFTA-s nė Sarajevė

Ėshtė mbajtur takimi i zėvendėsministrave tė vendeve anėtare tė CEFTA-s nė Sarajevė, ku u shqyrtuan ēėshtjet lidhur me fillimin e negociatave pėr shėrbimet, kryesimi i nėn –komiteteve pėr dogana dhe pėr barrierave jo-tarifore dhe teknike pėr tregtim.

Zėvendėsministri i Tregtisė dhe Industrisė, Cuneyd Ustaibo, ngriti si shqetėsim faktin qė me rastin e hyrjes sė delegacionit Kosovar nė Bosnjė dhe Hercegovinė, nga autoritetet kufitare ėshtė bėrė pėrpjekje pėr ndalimin dhe kthimin e delegacionit kosovarė.

“E gjitha kjo ndodhi pėr faktin se nuk lejohej hyrja nė kėtė territor me tabela Kosovare. Por me rastin e deklarimit tė delegacionit se me kėtė veprim delegacioni kosovar do tė privohej nga pjesėmarrja nė kėtė takim, qėndrimet e autoriteteve kufitare ndryshuan. Me kėtė rast zv. Ministri kishte kėrkuar nga Qeveria e Bosnjės dhe Hercegovinės tė shqyrtoj kėtė lloj tė problemit nė mėnyrė qė tė mos pėrsėritet mė Kosovarėt”, thuhet nė njė njoftim pėr media tė MTI-sė.

Ndėrkaq, nė takimin e pestė tė CEFTA-s pėr kėtė vit u treguan qėndrimet e Kosovės dhe Shqipėrisė lidhur me nėnshkrimin (mos-nėnshkrimin) e Protokollit pėr Largimin e Kroacisė nga CEFTA, pėr shkak tė deklarimit tė palėve qė nėnshkrimi i kėtij Protokolli tė bėhet nėn shenjėn UNMIK 1244. Pala kosovare dhe shqiptare nė kėtė takim e kanė potencuar se mėnyra e vetme e nėnshkrimit tė kėtij Protokolli do tė ishte si “Kosovo *”.

Ėshtė potencuar se marrėveshja vė nė pah nevojėn pėr funksionimin e lėvizjen e lirė tė mallrave, ndėrsa deri mė sot CEFTA ende nuk ka arritur qė tė siguroj lirinė e lėvizjes sė njerėzve.

Nėn-komitetet janė paraparė qė tė organizohen nė Moldavie respektivisht nė Malin e Zi. Lidhur me kėto barrierave jo-tarifore dhe teknike pėr tregtim, nga ana e Maqedonia ėshtė prezantuar programi pėr vitin e ardhshėm.

http://www.zeri.info/artikulli/8140/...-s-ne-sarajeve
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.9.2013, 20:49   99
Citim:
Kusari: Kosova bllokon tė gjitha mallrat e Maqedonisė

Zėvendėskryeministrja dhe ministrja e Tregtisė, Mimoza Kusari, ka deklaruar se sikundėr pėrgjigjeje ndaj Maqedonisė, Qeveria e Kosovės ka marrė vendim qė tė bllokojė tė gjitha mallrat e Maqedonisė. Vendimi sipas sajė do tė hyjė nė fuqi nga mesnata e sotme.

Ajo ka thėnė se nuk do tė ketė masa reciproke me shtetin maqedonas sa i pėrket lėvizjes sė lirė tė qytetarėve. “Masat tona reciproke janė vendosur pėr mallra tregtare dhe pėr kompani. Ne nuk mund tė biem nė atė nivel, por ne do t'i tregojmė shtetit fqinjė se ata nėse vazhdojnė t'i trajtojnė nė kėtė mėnyrė qytetarėt e Kosovės, atėherė humbjet do t'i ndjejnė drejtpėrdrejt nė ekonominė dhe buxhetin e tyre. Ndėrsa masa reciprociteti pėr lėvizjen e lirė tė njerėzve nuk do tė ketė, pėr shkak se kjo do t’i godiste shqiptarėt e Maqedonisė dhe tė tjerėt qė vijnė nė Kosovė”, ka thėnė Kusari pėr KTV-nė.

Qeveria e Maqedonisė ka miratuar aplikimin e masave, nga e cila qytetarėt e Kosovės do tė paguajnė taksa shtesė kur vendosin tė shkojnė nė Maqedoni. Sipas masės sė vendosur, taksė prej 2 euro do tė paguajė ēdo shtetas i Kosovės qė hyn nė Maqedoni, 5 euro ēdo makinė dhe 20 euro kamionėt dhe autobusėt me targa tė Kosovės. Zyrtarė tė qeverisė kanė thėnė se masat do tė vlejnė derisa Kosova tė heqė embargon pėr Maqedoninė.

http://www.lajmpress.com/lajme/maqedoni/24168.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.9.2013, 21:47   100
Citim:
Maqedonia "ndėshkon" kosovarėt, nga mesnata filloi pagesa e taksės

Mbrėmė nga mesnata ka hyrė nė fuqi pagesa e taksės pėr qytetarėt e Kosovės qė hyjnė nė Maqedonisė. Shtetasit kosovarė po paguajnė nga 2 euro, ndėrsa pėr makinat paguhet nga 5 euro. Askush nga autoritetet kufitare nuk ėshtė i gatshėm tė komantojė ose japė pėrgjigjė lidhur me kėtė masė tė aplikuar nga autoritetet kufitare maqedonase.

Maqedonia "sanksionon" shtetasit e Kosovės, tw cilwt duhet tė paguajnė pėr kalim kufiri.

Kosova para disa ditėsh vendosi, "masėn ndalesė importi pėr prodhimet e Maqedonisė", ku bėnjnė pjesė: ushqimi, duhani, alkooli, me arsye se kjo ėshtė pėr shkak tė importit tė kushtėzuar tė miellit nga ana e Maqedonisė. Por, s'ka vonuar edhe kundėrpėrgjigja e Qeverisė sė Maqedonisė ndaj kėtij vendimi tė autoriteteve kosovare.

Prej sonte nėpėr vendkalimet kufitare Kosovė-Maqedoni, shtetasit e Kosovės do tė jenė tė detyruar tė paguajnė pėr ēdo kalim tė kufirit me veturė nga ana e shtetit tė Maqedonisė nga 5 euro, plus edhe nga 2 euro pėr secilin person qė gjendet brenda veturės.

Po ashtu kjo masė tejet e ashpėr do tė zbatohet edhe ndaj furgonave dhe autobusėve qė do duhen tė paguajnė nga 10 euro pėr mjetet e tyre, plus nga 2 euro pėr ēdo udhėtarė nė ato mjete.

Poashtu bėhet e ditur se prej sonte Qeveria e Maqedonisė ka mundėsi tė sjell vendim pėr mbylljen e tėrėsishme tė vendkalimeve kufitare nė mes Kosovės dhe Maqedonisė, deri nė gjetjen e njė zgjidhjeje nė mes kėtyre dy shteteve.

Sipas njohėsve tė ēėshtjeve ekonomike, vendimi i qeverisė sė Kosovės do tė reflektohen negativisht nė ekonominė e Maqedonisė, pėr shkak tė kėmbimit tregtar qė ėshtė nė favor tė ekonomisė maqedonase.

Gjatė kėtij viti nė Kosovė janė eksportuar mallra nė vlerė prej 160 milionė dollarė ndėrsa nga Kosova nė Maqedoni janė importuar 17 milionė dollarė apo 0.5 pėr qind nga importi i pėrgjithshėm.

http://www.lajmpress.com/lajme/maqedoni/24149.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.