Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.9.2013, 21:04   101
Citim:
Qeveria e Kosovės bllokon mallrat maqedonase

Ftohen marrėdhėniet mes Kosovės dhe Maqedonisė. Shteti i Kosovės ka bllokuar hyrjen e te gjithė mallrave nga Maqedonia. Vendimi, i cili ka hyre ne fuqi ne mesnate, ėshtė marre nga ministrja e Tregtisė Mimoza Kusari Lila si njė pėrgjigje e Prishtinės zyrtare ndaj vendosjes se disa taksave shtese nga pala maqedonase per te gjithė shtetasit shqiptare te Kosovės dhe produktet qe vijnė prej andej. Ky vendim i Shkupit bie ne kundėrshtim me marrėveshjen tregtare, te nėnshkruar ne tetor, qe parashikon heqjen e te gjitha taksave doganore. Ministrja Kusari Lila theksoi se kjo ėshtė njė mase reciprociteti dhe ne ditėt ne vijim pritet qe produkteve maqedonase t’u vendosen taksa shtese. Me herėt, Shkupi zyrtar ka taksuar me 2 euro ēdo shqiptar te Kosovės qe hyn ne Maqedoni. Pėr makinat kjo takse ėshtė pese euro, ndėrsa pėr kamionėt ėshtė 20 euro. Eksportet maqedonase ne Kosovė kapi vlerėn vjetore e 300 milionė eurove.

http://vizionplus.al/qeveria-e-kosov...at-maqedonase/

Citim:
Qeveria e Maqedonisė takim urgjent pėr bllokadėn me Kosovėn

Qeveria e Maqedonisė ka nisur njė mbledhje urgjente pėr tė shqyrtuar situatėn e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftėn’ tregtare me Kosovėn.

Nga Qeveria informuan se mbledhja e zhvilluar rreth orės 11:00 ėshtė thirrur nga kryeministri Nikolla Gruevski, i cili siē mėsohet ka disa opsione pėr tė vendosur lidhur me situatėn e krijuar me vendin fqinj, pas vendosjes sė embargos sė plotė nga pala e Kosovės pėr prodhimet e Maqedonisė si dhe nga ana tjetėr, vendosjen e taksės kufitare pėr shtetasit e Kosovės nga ana e autoriteteve tė Shkupit.

Zėdhėnėsi i Qeverisė, Muhamed Hoxha theksoi se nė kėtė mbledhje do tė shqyrtohet edhe informata e ministrit tė Ekonomisė, Valon Saraqini, pas takimit tė djeshėm nė Prishtinė me ministrat homolog tė Kosovės.

http://www.sot.com.al/rajoni/qeveria...e-kosov%C3%ABn

Citim:
Qeveria-qytetarėve: Shmangni kufirin me Maqedoninė

TIRANĖ- Ministria e Tregtisė dhe Industrisė njofton qytetarėt e Kosovės se masat e ndėrmarra pėr bllokimin e importit tė produkteve me origjinė nga Maqedonia, mbesin nė fuqi deri nė vendimin e palės maqedonase pėr heqjen e tė gjitha barrierave tregtare dhe tė lėvizjes sė lirė tė njerėzve ndaj Republikės sė Kosovės.

Qeveria e Kosovės i bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės, qė pėrveē nė raste urgjente, pėr shkak tė situatės sė papėrshtatshme, t’i shmangen shkuarjes nė Maqedoni. “Pėr shkak tė bllokimit tė kufirit qė ėshtė bėrė me automjete transportuese dhe autobusė nė territorin e Maqedonisė, para pikėkalimeve kufitare nė Bllacė dhe Jazhincė tė Maqedonisė, qytetarėt e Kosovės momentalisht lejohen tė kalojnė kufirin vetėm nė kėmbė".

Aktualisht kufiri ėshtė i mbyllur pėr tė gjitha automjetet, ndėrsa kalimi i kėmbėsorėve bėhet pa pengesa nga tė dyja anėt e kufirit. Situata ėshtė e qetė dhe stabile”, thuhet nė komunikatėn e MTI.

Qeveria e Kosovės mbetet e pėrkushtuar pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė dhe nė rrugė institucionale tė problemeve tregtare dhe tė lėvizjes sė lirė tė qytetarėve me Republikėn e Maqedonisė, thuhet nė komunikatėn e sotme pėr shtyp.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...ne-147973.html

Citim:
S'ka marrėveshje me Maqedoninė, vazhdon bllokada

Pa arritjen e ndonjė marrėveshje ka pėrfunduar takimi nė mes ministres se Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, ministrit tė Financave Besim Beqah dhe ministrit tė Ekonomisė sė Maqedonisė, Valon Saraqini, pėr zhbllokimin e mallrave nė mes tė kėtyre dy shteteve. Megjithatė, ministrat kanė rėnė dakord qė t’i vazhdojnė takimet gjatė ditėve nė vijim pėr tė gjetur njė zgjidhje tė situatės.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, ka thėnė se Kosova nuk do tė heq masėn ndaj Maqedonisė pa i shfuqizuar Qeveria e Maqedonisė tė dyja vendimet, atė pėr masėn kufizuese tė importit me miell dhe grurė dhe atė pėr vėnien e takės pėr qytetarėt e Kosovės qė dėshirojnė tė shkojnė nė Maqedoni. Kurse, ministri nga Maqedonia, Valon Saraqini, ka thėnė se vėnia e masės kufizuese pėr importin e miellit dhe grurit nuk ka qenė vetėm ndaj Kosovės dhe kjo nuk ėshtė nė kundėrshtim me marrėveshjen e CEFTA-s. Saraqini ka thėnė se vendimi i tyre ėshtė bėrė pėr t’i mbrojtur prodhimet vendore.

Dorėzohet Maqedonia, kėrkon zgjidhje

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka njoftuar se sot, nė orėn 15:00 nė Prishtinė pritet tė zhvillohet njė takim midis ministrave homologė tė Kosovės e Maqedonisė, me qėllim tė gjetjes sė njė zgjidhjeje pėr situatėn e krijuar nė tregtinė dhe lėvizjen e lirė tė qytetarėve e mallrave midis dy vendeve. Sipas njoftimit pritet tė takohen ministrja Mimoza Kusari – Lila, dhe Valon Saraēini i Maqedonisė.

MTI: Problemet tregtare po dėmtojnė qytetarėt

Pas vendimit tė Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė pėr vėnien e masave penguese pėr hyrje tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovė, Qeveria e Kosovės, shpreh shqetėsimin e thellė se problemet tregtare tė inicuara nga vetė Republika e Maqedonisė, po prekin drejtpėrdrejtė qytetarėt e Republikės sė Kosovės. Nė kėtė situatė tė krijuar, Qeveria e Kosovės, insiston qė raportet tė zgjidhen vetėm nė rrugė institucionale dhe nė raportet tregtare. "Nė asnjė situatė, nuk dėshirojmė tė pengojmė lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės apo tė Maqedonisė. Megjithatė, nė situatėn e krijuar, Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, ishin tė shtyrė tė marrin vendim pėr tė ndaluar tė gjitha mallrat e prodhuara nė Maqedoni, deri nė njė zgjidhje mė tė qėndrueshme pėr tė gjitha palėt e involvuara", thuhet nė komunikatėn e MTI-sė. Vendimi i ditės sė djeshme ishte vendim i marrė pa dėshirėn e palės kosovare por i domosdoshėm, pas situatės sė krijuar nė kufijtė e tė dy vendeve. Qeveria kėrkon mirėkuptim nga bizneset kosovare pėr problemet e shkaktuara momentale nė kufi. "Nė ndėrkohė do tė synojmė tė gjejmė zgjidhje afatgjatė dhe tė qėndrueshme me Qeverinė Maqedonase por ju njoftojmė se pėr momentin nuk kemi asnjė takim tė paralajmėruar me palėn maqedonase. Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrcaktuar tė vazhdojė raportet e mira fqinjėsore dhe marrėdhėniet e mira tregtare tė bazuara nė normat ndėrkombėtare dhe ato tė fqinjėsisė sė mirė", thuhet nė komunikatė./kosovasot/

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/s...zhdon-bllokada
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.9.2013, 21:46   102
Citim:
Bllokohet plotėsisht kufiri Kosovė-Maqedoni

Nė pikėn kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė, Bllacė, nė terminalin maqedonas ėshtė bllokuar kufiri nga kamionė dhe autobuzė duke penguar kėshtu kalimin e makinave dhe mallrave.

Kamionė dhe katėr autobusė janė vendosur nė rrugėn e makinave, duke bllokuar lėvizjen e tyre nė kufi nga tė dyja anėt, pra nga Maqedonia dhe nga Kosova.

Agjencia e lajmeve “INA” raporton se kufiri ėshtė bllokuar nga transportuesit maqedonas.

“Makinat nuk mund tė kalojnė, se vazhdojnė tė jenė nė bllokadat. kjo pikė kufitare mund tė kalohet vetėm nė kėmbė", deklaroi zyrtari i policisė pėr INA.

Ai apeloi qė qytetarėt tė njihen me kėtė situatė tė krijuar dhe tė mos mundohen tė udhėtojnė drejt Kosovės apo anasjelltas pėr shkak tė bllokimit tė pikės kufitare.

Dhjetėra makina ishin bllokuar mbrėmė nė Bllacė duke kėrkuar qė tė hapej rruga pėr tė kaluar kufirin. Forca tė mėdha policie mbėrritėn nė afėrsi tė pikės kufitare dhe pranė bllokadės sė vendosur nga disa kamionė dhe autobus, ku nuk lejohej kalimi i tyre.

Kėtė bllokim e ka roganizuar Shoqata maqedonase e Transportuesve “MAKAMTRANS” nė shenjė proteste ndaj luftės tregtare Kosovė-Maqedoni. Ata kanė kėrcėnuar me masa mė tė ashpra nėse nuk zgjidhet problemi.

Ndėrkohė, siē mėson INA edhe sot priten takime tė nivelit tė lartė qeveritar midis Shkupit dhe Prishtinės pėr tė tejkaluar situatėn dhe gjetjen e njė zgjidhje.

Nė takimet e djeshme midis ministrave Mimoza Kusari - Lila nga pala kosovare dhe Valon Saraqini nga pala e Shkupit, janė nėnvizuar tė gjitha ēėshtjet rreth kėtij problemi, duke propozuar edhe zgjidhje emergjente, por secila palė me kėrkesat e tyre.

Sot priten zhvillime tė reja dhe njė ndėrhyrje mė e shtuar e Brukselit zyrtar pėr tė evituar ashpėrsimin e situatės midis dy vendeve

Njė pjesė e mediave proqeveritare kanė drejtuar akuza tė ndryshme lidhur me vendosjen e embargos nga ana e Prishtinės zyrtare. Sipas tyre, kjo situatė u krijua si pjesė e shfrytėzimit tė poenėve politik pėr fushatėn zgjedhore lokale nė Kosovė dhe akuzat se pas kėtyre vendimeve nė prapavijė qėndrojnė struktura kriminale kontrabanduese tė Kosovės.

Kjo ėshtė mėnyra qė ka zgjedhur Shkupi pėr t’i ushtruar presion Qeverisė sė Prishtinės, pėr tėrheqjen e vendimit pėr bllokimin e tė gjitha mallrave “Made in Macedonia”.

Pėrfaqėsues tė shoqatės kanė deklaruar pėr mediat pranė VMRO-DPMNE-sė, se masa qė ka vėnė nė zbatim Prishtina, janė tė papranueshme.

Shkupi ėshtė i gatshėm, me sa thuhet nga medie qeveritare, tė vėrė nė zbatim edhe regjimin e vizave pėr shtetasit e Kosovės, me tė vetmin qėllim pezullimin e embargos.

Bllokimi i mallrave, sipas njė pėrllogaritjeje tė thjeshtė, i shkakton ekonomisė sė Maqedonisė dėm prej 900 mijė dollarėsh nė ditė.

http://www.gazetastart.com/index.php...d=14739&cat=10
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.9.2013, 21:59   103
Citim:
‘Pėrplasja’ Kosovė-Maqedoni, Kuci viziton sot Shkupin

SHKUP- Nė Shkup pritet sot tė mbahet njė takim i nivelit tė lartė midis Qeverisė sė Maqedonisė dhe asaj tė Kosovės pėr tejkalimin e krizės Kosovė-Maqedoni. Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi do tė mbėrrijė sot nė Shkup, nė pėrpjekje pėr tė tejkaluar krizėn tregtare dhe tė lėvizjes sė lirė midis dy vendeve.

Sipas disa burimeve jozyrtare ėshtė bėrė e ditur se Kuēi do tė takohet me zėvendėskryeministrin pėr ēėshtje ekonomike, Vladimir Peshevski dhe ministrin e Ekonomisė, Valon Saraēini.

Kuēi do tė paraqesė propozime konkrete tė miratuara edhe nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, pėr heqjen e embargos nga tė dyja anėt si dhe heqjen e taksės pėr lėvizjen e lirė tė kosovarėve, tė aplikuar nga pala maqedonase. Takimi i sotėm pritet t`i jap fund edhe bllokadės sė vendosur nga transportuesit maqedonas nė pikat kufitare Bllacė dhe Jazhincė.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...in-148353.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.9.2013, 21:49   104
Citim:
Mblidhet qeveria Gruevski, tema bllokada me Kosovėn

Qeveria e Maqedonisė ka caktuar pėr nė orėn 17h njė mbledhje tė kabinetit, nė tė cilėn do tė shqyrtohet vendimi pėr ndalimin e kushtėzuar tė importit tė miellit nga Kosova.

Njė zyrtar i lartė i qeverisė nė Shkup tha sot pasdite se nėse arrihet pėlqimi nė kėtė mbledhje, atėherė zgjidhja e ngėrcit politik mes dy Maqedonisė dhe Kosovės nuk ėshtė larg. “Nėse nė kėtė seancė konstatohet se ėshtė arritur qėllimi pėr stabilizimin e tregut nė masė tė mjaftueshme, atėherė Qeveria do ta pezullojė kėtė vendim. Nėse vlerėsojmė se stabilizimi nuk ėshtė arritur, masa do tė vazhdojė deri nė momentin kur tė vlerėsojmė se duhet tė pezullohet”, ka deklaruar zėvendėskryeministri pėr ēėshtje ekonomike, Vladimir Peshevski.

Nga qeveria e Maqedonisė thonė se nėse hiqet vendimi atėherė kjo do tė duhej tė normalizonte raportet me Kosovėn meqė pas kėtij vendimi, qeveria e Kosovės do tė duhej tė hiqte embargon ndaj prodhimeve maqedonase ndėrsa qeveria e Maqedonisė, taksat rrugore pėr shtetasit e Kosovės.

http://www.lajmpress.com/lajme/maqedoni/24345.html

Citim:
Ivanov: Kosova tė respektojė marrėveshjen e CEFTA-s

Shkup, 13 shtator 2013 - Presidenti Goirge Ivanov pas embargos nga Kosova pėr import tė produkteve tė Maqedonisė kėrkon respektim tė marrėveshjes CEFTA dhe shpreson se shteti kosovar do tė gjejė zgjidhje institucionale pėr problemin.

“Personalisht sot jam befasuar nga ajo qė e ndėrmerr pala kosovare, pėr shkak se ekziston marrėveshje pėr CEFTA-n dhe kėtė marrėveshje duhet edhe Kosova ta respektojė. Megjithatė shpresoj se institucionet nė Kosovė do tė gjejnė zgjidhje institucionale pėr kėtė ēėshtje. Nuk ngjan qė kjo tė ndodhė kur kemi nė rritje shumė gjendje mes dy vendeve tona dhe kur presim pėrmirėsim tė shumė punėve”, ka deklaruar dje Ivanov, duke u pėrgjigjur nė pyetjen e gazetarėve.

Sipas Ivanovit, kėshilltarėt e tij janė nė kontakt me kabinetin e Presidentes sė Kosovės dhe insistohet qė tė gjendet zgjidhje.

-“hpresoj se pas afatit tė vendosur prej nesh, pas pėrfundimit tė masės sė ndėrmarrė nga Qeveria do tė ketė normalizim”, tha Ivanov.

Ai paralajmėroi se nėse deri tė hėnėn nuk gjendet zgjidhje, pėr atė do tė bisedojė nė takimin qė duhet ta ketė tė hėnėn nė Durrės me presidentėt e Shqipėrisė, tė Malit tė Zi dhe tė Kosovės. Megjithatė, deri atėherė ai shpreson se do tė gjendet zgjidhje.

http://www.kosova.com/artikulli/97739

Citim:
Kuēi: Arrihet marrėveshje me Maqedoninė, gjendja kthehet si mė parė

Zėvendėskryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi bėri tė ditur pėr RTK-nė se ėshtė arritur marrėveshja me Maqedoninė dhe se gjendja do tė rikthehet nė pikėn zero.

Qeveria e Republikės sė Maqedonisė nė mbledhjen e sotme ka hequr masėn pėr importin e kushtėzuar tė miellit. Vendimi pritet tė hyjė nė fuqi nesėr nė mesnatė.


Vazhdon bllokada nė kufirin me Maqedoninė

Qeveria e Republikės sė Kosovės njofton tė gjithė qytetarėt se situata e krijuar me rastin e vendosjes sė taksės pėr qytetarėt e Republikės sė Kosovės nga autoritetet e Republikės sė Maqedonisė ende mbetet e pandryshuar.

”Pala maqedonase ende nuk e ka hequr taksėn pėr qytetarėt e Republikės sė Kosovės qė duan tė shkojnė nė Maqedoni. Taksa mbetet e njėjtė edhe pėr automjete transportuese dhe autobusė.

Qytetarėt e Republikės sė Kosovės mund ta kalojnė kufirin vetėm nė kėmbė pėrderisa rruga e bllokuar nė anėn maqedonase nga disa mjete transportuese ende nuk ėshtė zhbllokuar nga autoritetet e Qeverisė sė Maqedonisė.

Qeveria e Kosovės dhe Ministria e Tregtisė dhe Industrisė mbetet e pėrkushtuar dhe shpreh vullnetin e mirė pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė situatės sė krijuar andaj dhe ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me autoritetet maqedonase. Megjithatė, deri mė tani pėrkundrejt angazhimit maksimal, ende nuk ka zgjidhje tė situatės.

E ritheksojmė faktin se heqja e menjėhershme e tė gjitha pengesave tė lėvizjes sė lirė tė njerėzve dhe barrierave tregtare nga Qeveria e Maqedonisė do tė rezultojė me heqjen e menjėhershme tė bllokadės sė importit pėr produktet maqedonase nga Qeveria e Kosovės”, thuhet nė njoftim.

Maqedonia sonte vendos pėr bllokadėn

Ndėrsa, Maqedonia vendos sonte pėr zhbllokimin ose jo tė dy vendkalimet kufitare qė lidhin kėtė vend me Republikėn e Kosovės. Pas orės 17:00 pritet qė tė mblidhet Qeveria maqedonase nė Shkup, pėr tė shqyrtuar mundėsinė e heqjes sė masave pėr importin e miellit tė kushtėzuar.

Nėse merret vendimi, pritet qė pozitivisht tė pėrgjigjet edhe Prishtina zyrtare me njė vendim pėr heqjen e ndalesės pėr mallrat e Maqedonisė. Me kėtė, kufiri ndėrshtetėror do t’i kthehej normalitetit. “Sot ėshtė caktuar seancė e Qeverisė nė tė cilėn do tė shqyrtohet gjendja me miellin dhe tregun e grurit nė Republikėn e Maqedonisė. Nėse gjatė diskutimit tė ministrave konstatohet se ėshtė arritur stabilizim i tregut nė masė tė mjaftueshme, atėherė Qeveria do ta pezullojė atė masė. Nėse vlerėsojmė se stabilizimi nuk ėshtė arritur, masa do tė vazhdojė deri nė atė moment kur tė vlerėsojmė se duhet tė pezullohet”, tha Vlladimir Peshevski,zėvendėskryeministėr pėr ēėshtje ekonomike I Maqedonisė.

Edhe Kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti shfaqi shpresėn se shpejt do tė zgjidhet ngėrēi tregtar mes Shkupit dhe Prishtinės.

Kurse kreu i Partisė Demokratike shqiptare , Menduh Thaēi , tha se kur ka qenė ne pushtet partia e tij, kufiri me Kosovėn nuk eshte bllokuar as nė kohė tė luftės.

Prej ditės kur Maqedonia vendosi taksat kufitare, pėrmes dy venkalimeve kufitare kanė hyrė 5000 shtetas kosovarė. Ata kanė paguar taksė rreth 15 mijė euro, kurse Maqedonia nga ndalesė e eksportit pėr nė Kosovė, sipas ekspertėve ka humbur 1 milion euro nė ditė.

http://www.lajmpress.com/lajme/maqedoni/24355.html

Citim:
Kuēi: Vendimi ynė pas Maqedonisė

Emri:  5233443f9c583.jpg
Shikimet: 100
Madhėsia:  12,8 KBKosovė - Zv/kryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi ka thėnė se Kosova po pret qė Shkupi tė heqė masat e saj, pėr tė vepruar nė tė njejtėn mėnyrė.

Vendimi i Shkupit do tė shoqėrohet me njė vendim tė Qeverisė sė Kosovės, i cili do tė shfuqizoj embargon pėr produktet "Made in Macedoni".

''Ne jemi tė gatshėm menjėherė ose prapa tyre, por jo tė bėjmė veprim paraprakisht. Jo mendoj se ėshtė respekt i ndėrsjellėt dhe ne mendojmė se asnjėra palė nuk duhet tė bėjė veprimin me hamendje'', ka thėnė Kuēi, tė premten.

''Ne jemi tė kthehet gjendja nė pikėn zero dhe tė merret vendimi i pėrnjėhershėm'', ka shtuar ai.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/68045/ALB

Citim:
Maqedonia heq ndalesėn pėr miellin, pritet veprimi i Kosovės

Prej nesėr nė mesnatė hyn nė fuqi vendimi i posamiratuar i Qeverisė sė Maqedonisė pėr heqjen e ndalesės pėr import tė miellit nga vendet fqinje, pėrfshirė edhe atė nga Kosova qė pritet ti jep fund krizės tregėtare mes Shkupit dhe Prishtinės. Lajmin e ka konfirmuar pėr gazetėn “Koha” vetė zėdhėnėsi i Qeverisė, Muhamet Hoxha, vetėm disa minuta pas miratimit tė vendimit. “Qeveria e RM shfuqizoi masėn pėr import te kushtezuar te miellit. Masa hyn nė fuqi nesėr pas mesnate”, tha Hoxha. Pas hyrjes nė fuqi tė kėtij vendimi, gjatė pritet qė Qeveria e Kosovės tė shfuqizojė edhe vendimin e tyre pėr ndalesėn e maunave me produkte nga Maqedonia qė erdhi si kundėrpėrgjigje e vendimit tė Shkupit. Pasi tė hapet rruga pėr produktet e Maqedonisė drejt Kosovės, me automatizėm do tė shfuqizohet edhe vendimi i Qeverisė sė Maqedonisė pėr taksėn rrugore qė kėto ditė e kanė paguar qytetarėt e Kosovės nė kalimet kufitare, qė kapte vlerėn prej 2 euro pėr person, 5 euro pėr vetura, 10 pėr autobusė dhe 20 euro pėr maunet. Nuk dihet nėse kamionxhinjtė tė cilėt disa ditė radhazi mbajnė tė bllokuar dy kalimet kufitare me Kosovėn do ti largojnė kamionėt qė nesėr ose gjatė ditėve nė vazhdim.

http://www.koha.mk/aktuale/23304.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.9.2013, 22:12   105
Citim:
Pėrfundoi bllokada tregtare Maqedoni-Kosovė

Prishtinė, 16 shtator 2013 - “Lufta tregtare” ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė, mori fund gjatė natės mes tė shntunės dhe tė dielės . Kėshtu Maqedonia i dha fund ndalimit tė importeve tė grurit dhe tė miellit nga Kosova, qė ishte nė zanafillėn e njė bllokade ndėrmjet dy vendeve qė nga e shtuna e kaluar.

Ndalimi i importeve tė grurit dhe miellit, bėri qė autoritetet nė Prishtinė tė ndalojnė importet nga Maqedonia tė disa propdukteve ushqimore.

Pas kėsaj Shkupi zyrtar tė shtunėn e kaluar, njė taksė pėr qytetarėt e Kosovės duke kushtėzuar qė secili shtetas i saj qė hynte nė Maqedoni tė paguajė nga 2 euro, makinat pesė euro dhe automjetet e rėnda transportuese nga 20 euro. Nė mesnatėn ndėrmjet tė dielės dhe tė hėnės sė kaluar, Kosova bllokoi tė gjitha prodhimet maqedonase.

Sot nė mesnatė tė dyja vendet hoqėn tė gjitha bllokadat e vendosura, njė vendim qė pasoi njė javė bisedimesh.

Zėvendėskryeministri i Maqedonisė Vladimir Peshevski dhe ministri i ekonomisė sė Maqedonisė Valon Saraqini, qėndruan nė vendkalimin kufitar me Kosovėn nė Bllace pėr t’u siguruar pėr zbatimin e vendimit.

Po ashtu, zėvendėskryeministrja e Kosovės, Mimoza Kusari – Lila, qė ėshtė edhe ministre e tregtisė dhe industrisė, qėndroi nė Han tė Elezit pėr tė parė nga afėr heqjen e bllokadės.

Maqedonia eksporton rreth 400 milionė dollarė nė vit prodhime nė Kosovė dhe importon dhjetė herė mė pak.

http://www.kosova.com/artikulli/97798
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:49.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.