Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.6.2008, 17:22   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Klinikat private, zbulohen 500 aborte nė 6 muaj


Gjashtė muajt e parė tė vitit 2007 kanė shėnuar rritje nė numrit tė aborteve nė klinikat private. Kėshtu sipas tė dhėnave tė publikuar nga Instituti i Shėndetit Publik pas njė mbikėqyrjeje nė gjashtė muajt e parė tė vitit 2007, ka rezultuar se nė kėtė periudhė koho janė rregjistruar 500 aborte . Po sipas kėtij raporti, del se nga dita nė ditė rastet e aborteve po shtohen dhe ajo ēfarė ėshtė mė shqetėsuese, se vajzat dhe gratė tashmė zgjedhin tė kryejnė kėtė akt nė klinikat private si nė kryeqytet, ashtu edhe ato nė rrethe.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=7290
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:52.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.