Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.6.2008, 17:22   2

Shkrim i cituar Verior: 22'000 maturantė pėr vitin 2008


Rreth 22 mijė nxėnės pėr herė tė parė do t'i nėnshtrohen nesėr provimit tė maturės nė 29 komuna tė Shipėrisė Veriore dhe nė rreth 85 qendra. Provimi i maturės organizohet pėr herė tė parė nga Komisioni Zgjedhor Shtetėror i Maturės dhe do tė merret parasysh nė regjistrimin nė universitet bėnė tė ditur zyrtarėt e MASHT-it.

http://www.kosova.com/artikulli/46905
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2010, 20:12   3
Citim:
Nė Kosovė sot po mbahet testi i maturės 2010

27 mijė e 424 nxėnės sot po i nėnshtrohen provimit tė maturės, i cili po mbahet nė 105 qendra testimi (1600 dhoma testimi), nė 29 komuna tė Kosovės.

Sipas zyrtarėve tė Komisionit Qendror Shtetėror tė Maturės, testimi ka filluar qė nga ora 10:00, derisa testi do tė zgjasė 180 minuta.

Sipas informatave nga tereni, deri nė kėto ēaste ēdo gjė po shkon sipas planifikimit. Rezultatet priten tė shpallen me 15 Qershor 2010.

Testit do t'i nėnshtrohen edhe nxėnėsit,tė cilėt nuk kanė arritur ta kalojnė nga viti paraprak apo edhe mė herėt. "Numri i nxėnėsve, tė cilėt e kanė paraqitur provimin e maturės po flas gjithmonė pėr nxėnėsit, tė cilėt janė pjesė e listave, tė cilat i kanė dėrguar nė Ministri drejtoritė komunale tė arsimit ėshtė 27 mijė e 424. Kėta janė maturantė tė rregullt tė kėtij viti, por janė edhe njė pjesė e maturantėve tė cilėt kanė dėshtuar gjatė maturės 2008, apo maturės 2009", ka thėnė Kryetari i KQSHM-sė, Nehat Mustafa.

Pėr mbarėvajtjen e kėtij testit tė maturės janė angazhuar rreth 3200 administrues dhe vėzhgues, por Mustafa bėri tė ditur se edhe njė numėr prej rreth 10 pėr qind janė lėnė si pjesė rezervė, nė mėnyrė qė nėse pėr ndonjė arsye mungon ndonjė administrues, tė jetė mundėsia e zėvendėsimit tė tij tė menjėhershėm.

Po, ashtu pėr mbarėvajtjen e testit do tė kujdesen edhe 354 komisionerė, 105 monitorues dhe 50 monitorues qendror (ministri dhe kabineti i tij, anėtarėt e KQSHM-sė, drejtorėt e departamenteve dhe deputetė tė Kuvendit tė Kosovės - Komisioni pėr arsim).

Kėtė vit janė pėrgatitur 8 lloj teste nė 3 gjuhė (shqipe, boshnjake dhe turke) si dhe 1 drejtim nė gjuhėn angleze (sipas kėrkesave).

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=64502
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.6.2011, 23:09   4
Citim:
30 mijė maturantė i nėnshtrohen testit

Rreth 30 mijė maturantė i janė nėnshtruar sot testit tė maturės shtetėrore, i cili ėshtė mbajtur nė 101 qendra nė nivel tė vendit. Maturantėt kanė pasur 180 minuta nė dispozicion pėr t’u pėrgjigjur nė 100 pyetje, ku pėr tė kaluar nevojitet qė gjysma prej tyre tė jenė tė sakta.

Me qėllim tė evitimit tė parregullsive nė objektet shkollore janė vendosur kamera, ndėrsa objektet shkollore ku ėshtė mbajtur testimi janė ruajtur nga policia.

Nė shkollėn e mesme teknike “28 Nėntori” testi i maturės ka filluar nė orėn dhjetė, ashtu siē ishte paraparė, ndėrsa pėrgatitjet kanė qenė tė nivelit tė duhur.

Drejtori i kėsaj shkolle, njėherėsh menaxher i kėsaj qendre tė testimit, Hajrush Vitia tha gjatė hyrjes sė nxėnėsve nėpėr qendra testimi gjithēka ka shkuar nė rregull.

Vendet ku nxėnėsit ishte e paraparė qė t’i nėnshtrohen testit ishin korridoret e shkollės dhe kjo sipas drejtorit ishte bėrė nė bazė tė njė vendimi tė MASHT-it qė testi i maturės tė mbahet nė ambiente tė hapur, nė mėnyrė qė tė evitohen parregullsitė.

“Ky ishte vendimi i qeverisė qė testi kėsaj here tė mbahet nė ambiente tė hapura. Pėr ndryshim ndoshta nga lokalet tjera, kjo shkollė siē po vėrehet ėshtė e monitoruar edhe nga kamerat qė nuk lė ndonjė ndryshim qė nxėnėsi mund ta keqpėrdorė afėrsinė apo ndonjė element tjetėr tė padėshirueshėm qė do tė ndikonte negativisht nė procesin e testit”, ka thėnė ai.

Pėr t’i vizituar maturantėt nė kėtė qendėr testimi ishte drejtori i Drejtorisė sė Arsimit nga komuna e Prishtinės, Remzi Salihu i cili tha se komuna e Prishtinės i ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr mbajtjen e kėtij testi qė pritet t’i nėnshtrohen 3836 maturantė prishtinas.

“Komuna e Prishtinės i ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr mbajtjen e testit tė maturės. Kemi pasur vėshtirėsi pasi kemi njė numėr mjaft tė madh tė maturantėve. Gjithsej, i kemi 3.836 maturantė dhe i kemi sistemuar nė nėntė qendra ku do tė mbahet testimi sot”, theksoi ai.

Ndėrsa vetė nxėnėsit tė cilėt bėheshin gati pėr fillimin e testit, megjithėse ndeheshin tė stresuar, ishin optimist do tė kalonin testin me sukses.

“Jam pėrgatitur dukshėm qė nga klasa e dhjetė si dhe mėsimet e kaluara. Pėrkundėr stresit, besoj se do ta kalojmė”, ka thėnė Teuta Emini.

Procesi i testimit u pėrcoll edhe nga Policia e Kosovės, nė mėnyrė qė tė mos ketė parregullsi.

Pyetėsori ėshtė hartuar nga Komisioni pėrkatės dhe pėrbėn 100 pyetje, ndėrsa kalueshmėria ėshtė 50 pėr qind pėrgjigje tė sakta.

Testi i maturės karakterizohet nga tri risi. Nė kėtė proces ėshtė kyēur edhe stafi akademik i Universitetit tė Prishtinės. Provimi mbahet kryesisht nė hapėsira tė mėdha pėrfshirė kėtu edhe ato tė UP-sė, dhe nxėnėsit qė kalojnė me sukses kėtė sprovė dije, nuk do tė kenė nevojė tė hyjnė nė provim pranues pėr regjistrim nė fakultetin e shkencave matematikore -natyrore, fakultetin e bujqėsisė dhe atė tė makinerisė.

Nxėnėsit qė nuk e kanė paraqitur provimin, nuk do tė kenė mundėsi tė kyēen nė kėtė proces, por ata do tė hyjnė nė test nė afatin e gushtit. Ndėrkaq nxėnėsit tė cilėt gjatė provimit do tė mbajnė celularė me vete, do tė pėrjashtohen nga provimi. (kp)

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,55126
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2011, 07:28   5
Citim:
Mbi gjysma e maturantėve ngelėn!

Maturėn shtetėrore 2011 sivjet nuk e kanė kaluar as gjysma e maturantėve, sa kanė hyrė nė provim. Nga 25 721 maturantė, sa kanė marrė pjesė nė provimin e Maturės, me sukses pozitiv e kanė kaluar 10 757, ose shprehur nė pėrqindje 41,96%.

Nė kėtė rezultat nuk janė pėrfshirė maturantėt e qendrės sė testimit “Vėllezėrit Frashėri” nė Deēan, ngase me vendim tė Komisionit Qendror Shtetėror tė Maturės, KQSHM, pėr shkak tė parregullsive qė janė gjetur ėshtė anuluar provimi.

Lidhur me rezultatet e provimit shtetėror tė Maturės, Nehat Mustafa, kryetar i KQSHM-sė, theksoi se rezultatet e Maturės 2011 janė mė objektive se nė vitet e kaluara.

“Nuk ėshtė ulje e cilėsisė nė arsim, por do tė thosha se e kemi njė formė tė re tė vlerėsimit dhe organizimit tė provimit dhe se pėrcaktimi ynė qė testin ta mbajmė nė hapėsira tė mėdha ishte me vend. Kjo pėr faktin se ėshtė minimizuar mundėsia e ndėrhyrjes nga jashtė, por e meta e kėtij provimi sivjet ka qenė numri i madh i nxėnėsve nė njė sallė, tė cilėn do ta pėrmirėsojmė vitin e ardhshėm”, ėshtė shprehur kryetari Mustafa.

http://www.kosova-sot.info/arsim/mbi...ranteve-ngelen
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.6.2012, 22:57   6
Citim:
Provimit iu shtruan 32 mijė maturantė

Prishtinė, 23 qershor - Pėr rreth 31 mijė maturantėt e Kosovės sot ėshtė organizuar dita e dytė e Provimit tė Maturės Shtetėrore 2012. Maturantėt patėn mundėsinė tė pėrgjigjeshin nė 80 pyetje, sa pėrmbante testi nga lėndėt e pėrafėrta me drejtimin, pasi qė nė ditėn e parė tė provimit, tė mbajtur mė 9 qershor, ata iu nėnshtruan testit me 120 pyetje nga lėndėt e pėrgjithshme. Nehat Mustafa, kryetar i Komisionit Qendror Shtetėror tė Maturės (KQShM), njėherit zėvendėsministėr i Arsimit, vizitoi maturantėt nė shkollėn fillore “Xhemajl Mustafa” nė Prishtinė, e mė pas edhe ata nė gjimnazin “Sami Frashėri”.

Me kėtė rast, ai tha se informatat nga terreni flasin se testi ka filluar pothuaj nė tė gjitha qendrat nė kohėn e duhur. Ai theksoi se afatin e kaluar kanė qenė rreth 32 mijė maturantė qė iu kanė nėnshtruar provimit tė maturės dhe besohet se edhe kėsaj radhe numri ėshtė i njėjtė.

Publikimi i rezultateve tė provimit do tė bėhet mė 30 qershor. Afati i ankesave tė nxėnėsve do tė jetė nga 2-4 korrik, ndėrkaq publikimi i rezultateve tė ankesave do tė bėhet mė 5 korrik, thuhet nė kumtesėn e Zyrės pėr komunikimin publik tė MASHT-it.

http://koha.net/?page=1,13,104500
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2013, 22:37   7
Citim:
Rreth 34 mijė maturantė iu nėnshtruan pjesės sė parė tė Provimit tė Maturės

Rreth 34 mijė maturantė sa ka kėtė vit Kosova, sot nė orėn 10:00, i janė nėnshtruar pjesės sė parė Provimit tė Maturės, nė 305 qendra tė testimit nė gjithė vendin. Me kėtė rast, ministri i Arsimit, Ramė Buja, i shoqėruar nga zėvendėsministri i Arsimit dhe kryetari i KQShM-sė, Nehat Mustafa, rektori i UP-sė, Ibrahim Gashi dhe drejtori i Drejtorisė Komunale tė Arsimit, Halim Halimi, kanė vizituar maturantėt qė i janė nėnshtruar provimit tė maturės nė qendrėn e testimit nė shkollėn “Xhemajl Mustafa” nė Prishtinė. Aty, ministri Buja ka parė nga afėr se si po shkon procesi i testimit dhe ka bashkėbiseduar shkurt me maturantėt rreth shqetėsimeve tė tyre nė lidhje me kėtė test.

Mė pas, nė njė prononcim pėr media, ministri Buja tha se sot kanė ankth jo vetėm kėta nxėnės qė janė nė testin e maturės, por edhe prindėrit. “Unė ju them se nuk duhet ta kenė kėtė ankth, sepse janė siguruar tė gjitha kushtet qė ėshtė dashur tė sigurohen, tė gjitha pėrgatitjet janė bėrė qė ky testim tė shkojė sa mė mirė, duke pėrfshirė kėtu edhe gjithė nivelin pedagogjik arsimor dhe teknik”. Ministri Buja theksoi se pėrvoja ka shėrbyer pėr mirė dhe sivjet jemi mė mirė edhe me ambientet, ndėrsa janė shtuar kapacitetet nė 305 qendra ku mbahet testi.

“Besoj se gjithēka do tė shkojė nė rregull, mė mirė se sa herave tė tjera, sepse jemi duke u pėrmirėsuar gjithmonė, siē ndodhė gjithmonė nė ēdo shoqėri, dhe gjithēka ėshtė sipas parashikimeve”, tha ministri Buja, i cili mė pas pėrmendi faktin se ka pasur njė pėrjashtim tė vogėl nė kėtė drejtim nė Skenderaj, por qė edhe kjo ėshtė tejkaluar. “Ka pasur pėrjashtime tė vogla si ai nė Skenderaj, qė ajo revoltė e tyre, ajo protestė e tyre ka arsyen e vet tė qėndrueshme, pse janė vonuar tė hyjnė nė test, ndėrsa nė Obliliq ka pasur njė vonesė tė vogėl, por asnjė telashe tjetėr nuk ka ndodhur deri mė tani dhe besoj do tė ndodhė krejt e mira e mundshme gjatė kėsaj dite”, tha ministri Buja. Ndėrsa, kryetari i KQShM-sė, Nehat Mustafa sqaroi se nė Skenderaj maturantėt janė bindur tė fillojnė testimin, pas njė aktiviteti tė mirė dhe tė suksesshėm tė Drejtorisė Komunale tė Arsimit. “Tani edhe atje ka filluar testi i maturės dhe pėr kėta maturantė do tė zgjatet afati i i testit pėr njė orė”. Njė gjysmė ore vonesė ka pasur edhe nė Obiliq, ku sipas z. Mustafa, ka pasur njė ngatėrresė tė listave nga DKA-ja atje, por KQShM ka vendosur qė pėr kėtė tė mos iu humbet e drejta e maturantėve pėr tė hyrė nė test. “Raportet tjera flasin se ēdokund tjetėr ka filluar me kohė provimi i maturės”, tha ai. Pėr mbarėvajtjen e procesit janė angazhuar mbi 2500 administrues dhe mbi 900 anėtarė tė komisioneve nė Qendrat e Testimit. Ndėrsa, tė gjitha Qendrat e Testimit kanė qenė tė mbuluara me sė paku 2 pėrfaqėsues nga tri universitetet publike tė Republikės sė Kosovės (mbi 600).

Policia e Kosovės edhe kėtė vit ka mbėshtetur organizimin e Testit tė Maturės duke siguruar transportin e testeve nga Ministria nė Qendrat e Testimit dhe anasjelltas, si dhe ka siguruar kėto qendra gjatė kohės sa ėshtė mbajtur testi. Pjesa e dytė e testit, ku do tė ketė pyetje nga lėndėt mė tė pėrafėrta me drejtimin, do tė mbahet mė 15 qershor. Rezultatet e provimit tė maturės do tė shpallen mė 24 qershor. Mė pas, maturantėt do tė kenė 3 ditė afat qė tė ankohen dhe mė 28 qershor do tė bėhet edhe publikimi i rezultateve tė ankesave.Ata qė nuk do tė mund tė arrijnė pragun e kalueshmėrisė prej 50 pėrqind kėsaj radhe, do ta kenė edhe njė mundėsi nė afatin e gushtit.

http://rtv21.tv/home/?p=105845&utm_s...mit-te-matures
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.