Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.6.2008, 13:05   1

Shkrim i cituar Ndėrlidhja 400kV Tiranė-Podgoricė (KfW)


Ndėrtimi i linjės sė interkonjeksionit Tiranė-Podgoricė ka hyrė nė fazėn e parė tė punimeve. Kjo linjė prej 400 kV shtrihet nga Tirana e pėrfundon nė Podgoricė. Linja e re do tė ketė njė gjatėsi prej 55.6 kilometra, nė trasenė e tė cilės, do tė vendosen 120 shtylla tė tensionit tė lartė. Projekti i sapunisur ka vlerėn e 42 milion eurove dhe financohet nė formė kredia nga qeveria gjermane.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.1.2009, 20:22   2

Shkrim i cituar 400kV Shkumbin-Podgoricė nė fund tė 2009-ės


Drejtori i Operatorit shqiptaroperėndimor tė Sistemit tė Transmetimit, (OST), Ymer Balla deklaroi sot se linja e interkonjeksionit 400 kV Shkumbin-Podgoricė do tė pėrfundojė nė fund tė vitit 2009. "Deri tani nė linjėn Tiranė-Podgoricė janė vendosur 190 bazamente shtyllash, nga rreth 320 gjithsej, ndėrsa janė ngritur mbi 60 shtylla dhe nė proces janė 30 tė tjera", theksoi Balla.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=4609
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.8.2009, 23:23   3

Shkrim i cituar ShP: Nisin punimet nė segmentin Shkumbin-Tiranė pėr interkonjeksionin


Janė tashmė nė ecuri e sipėr punimet nė segmentin Shkumbin-Tiranė pėr interkonjeksionin me Malin e Zi.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.8.2009, 15:11   4
Lirohet tokat nė qarqet Shkodėr e Lezhė pėr shfrytėzim nga OST pėr Interkonjeksionin.

Citim:
V E N D I M PĖR HEQJEN NGA FONDI PYJOR DHE KULLOSOR TĖ DISA SIPĖRFAQEVE, PĖRKATĖSISHT, NĖ NGASTRAT E EKONOMIVE PYJORE TĖ QARKUT SHKODĖR E LEZHĖ, QĖ DO TĖ PĖRDOREN NGA OST, SHA-JA, PĖR NDĖRTIMIN E LINJĖS 400 KV PODGORICĖ-TIRANĖ


Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės dhe tė shkronjės “b”, tė pikės 1, tė nenit 17, tė ligjit nr.9385, datė 4.5.2005, “Pėr pyjet dhe shėrbimin pyjor”, tė ndryshuar, me propozimin e ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės dhe tė ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, Kėshilli i Ministrave

V E N D O S I:

1. Sipėrfaqet, nė ngastrat e ekonomisė pyjore, nė zonat kadastrale nr.2624, nr.3148, nr.2363 e nr. 2707, nė qarkun e Shkodrės, gjithsej, 1496 (njė mijė e katėrqind e nėntėdhjetė e gjashtė) m2 , sipėrfaqet nė ngastrat e ekonomisė pyjore, nė pasuritė me numra kadastralė K-34-76-(232-C), K-34-76-(248-A), K-34-76-(248-C), K-34-88-(8-A), K-34-88-(8-C), nr.1458, K-34-88-(24-A), K-34-88-(24-C), K-34-88-(40-A), K-34-88-(40-C), K-34-88-(56-A), K-34-88-(56-C), K-34-88-(72-A), K-34-88-(72-D), K-34-88-(88-B), nr.1624, K-34-76-(118-D), K-34-76-(134-A), nr.2660, K-34-76-(150-C), nr.2886, nr.2203, nr.1875, K-34-76-(166-D), K-34-76-(182-B), K-34-76-(183-A), K-34-76-(183-C), K-34-76-(199-A), K-34-76-(199-D), K-34-76-(215-B), K-34-76-(215-D), K-34-76-(231-B), K-34-76-(232-A), nė qarkun e Lezhės, gjithsej 8212.7 (tetė mijė e dyqind e dymbėdhjetė, presje shtatė) m2, tė cilat do tė pėrdoren nga OST, sha-ja, pėr ndėrtimin e linjės 400 KV Podgoricė-Tiranė, tė hiqen nga fondi pyjor dhe kullosor dhe Kadastra Kombėtare e Pyjeve dhe Kullotave, sipas tabelave 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 e 15 dhe hartave pėrkatėse, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

2. Zyrat e regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme, pas pėrcaktimit nė terren dhe nė hartė tė kufijve tė rinj tė fondit pyjor dhe kullosor kombėtar, qė rezultojnė nga heqja e sipėrfaqeve tė kėtyre ngastrave, tė pėrcaktuara nė pikėn 1, tė kėtij vendimi, tė bėjė ēregjistrimin e tyre nga kategoria “toka tė zėna, kullotė” dhe “toka tė zėna, pyll” dhe t’i regjistrojnė nė sipėrfaqe joproduktive, pėr vendosjen e shtyllave, pjesė tė linjės sė interkonjeksionit 400KV Pogdoricė-Tiranė, nė pėrputhje me vendimin nr.1353, datė 10.10.2008, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr rregullat pėr paraqitjen e kėrkesės, mbajtjen dhe plotėsimin e dokumentacionit teknik, kriteret dhe procedurat e zvogėlimit tė sipėrfaqes dhe tė vėllimit tė fondit pyjor”.

3. Vlera e kėtyre sipėrfaqeve pyjore dhe kullosore tė paguhet nga OST, sha-ja, sipas lidhjes 4, qė i bashkėlidhet vendimit nr.391, datė 21.6.2006, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr pėrcaktimin e tarifave nė sektorin e pyjeve dhe kullotave”.

4. Ngarkohen Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe kryeregjistruesi i Pasurive tė Paluajtshme tė Republikės sė Shqipėrisė pėr zbatimin e kėtij vendimi.

Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė “Fletoren zyrtare”.

http://km.gov.al/?fq=brenda&m=news&lid=11679
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.2.2010, 06:49   5
Citim:
Linja e transmetimit Shqipėri – Mali i Zi pėrfundon kėtė vit

Pėrfundon kėtė vit linja energjetike me Podgoricėn, Linja e interkonjeksionit 400 kilovolt Tiranė-Podgoricė do tė pėrfundojė, brenda kėtij viti. Garancinė e kanė dhėnė Dritan Prifti, ministri i ekonomisė dhe homologu i tij malazez Branko Vojovic, gjatė njė takimi tė zhvilluar nė Tiranė.

E nisur nė fund tė 2007, linja e transmetimit 400 kilovolt mes dy kryeqyteteve me njė gjatėsi 155 kilometra, do tė mundėsojė shkėmbimet e energjisė me kosto mė tė lirė.

Gjatė takimit, ministrat dikutuan edhe ēėshtje qė lidhen me bashkėpunimin ekonomik. Ministri malazez tha se infrastruktura rrugore ėshtė njė nga elementet kryesorė nė kėtė drejtim.

Branko Vojovic "Duhet tė punojmė nė tė dy anėt e kufirit pėr njė infrastrukturė rrugore qė do tė ndihmojė nė rritjen e shkėmbimeve tregtare dhe turizmit.

I pyetur mbi ndėrprerjet e energjisė elektrike tė ditėve tė fundit Ministri Prifti u pėrgjigj se ato kanė qenė defekte spontane. Prifti ka pėrgėnjeshtruar ekzistencėn e ndonjė plani konkret pėr ngritjen e njė centrali bėrthamor nė Shqipėri, teksa theksoi se aktualisht po punohet me kuadrin ligjor.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=9395
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 19:53   6
Citim:
Punimet, kufizime tė energjisė gjatė qershorit

Qytetarėt e Shqipėrisė sė Mesme dhe nė zonėn e Jugut do tė pėrballen gjatė muajit qershor me ndėrprje tė energjisė elektrike. Shkak pėr kėtė do tė bėhen punimet e planifikuara nė nėnstacionin e ri 400Kv/220/110 Tirana 2, si dhe 400 kv Elbasan-Tiranė-Podgoricė.

Drejtori i Pėrgjithshėm i OST-sė, Ymer Balla deklaroi se kėto punime do tė ēojnė nė ndėrprjen deri nė 20 pėr qind tė konsumit, pasi parashikohen tė bėhen stakime tė linjave.

Zoti Balla deklaroi se kryerja e kėtyre punimeve do tė pėrmirėsojė maksimalisht sistemin e transmetimit duke ndikuar direkt nė liberalizmin e tregut tė energjisė nė tė gjithė Ballkanin. Vlera totale e kėtyre punimeve parashikohet tė jetė rreth 110 milionė euro dhe financohet kryesisht nga banka gjermane KFW.

http://scan-tv.com/welcome/lajmet/ve...qershorit.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.11.2010, 13:36   7
Citim:
4 nėntor, Shqipėria mes dy linjave ndėrkombėtare tė tensionit tė lartė

Brenda pak ditėsh pritet tė zgjidhjet problemi i furnizimit me energji elektrike. Nga katin nėntori Shqipėria do tė hyjė zyrtarisht mes dy linjave ndėrkombėtare tė tensionit tė lartė, 400 kilovolt, Tiranė-Mali i Zi dhe Shqipėri-Greqi, qė do tė thotė se shqiptarėt nuk do tė vuajnė mė furnizimin me energji pėrgjatė gjithė kohės. Tashmė po kryehen punimet e fundit nė Elbasan pėr lidhjen e linjės sė interkonjeksionit Elbasan-Tiranė-Podgoricė.

Burime nga institucioni vendor i KESH-it nė Elbasan bėjnė tė ditur punimet pėrmbyllėse pėr kėtė linjė do tė sjellin ndėrprerjen kohė pas kohe tė energjisė nė kėtė qytet, nga ora 07 i mėngjesit deri nė orėn 17.00 tė pasdites, ndėrprerje qė u njoftua nga CEZ sė do tė ndodhte nė tė gjithė vendin deri nė datėn 4 nėntor, pra ditėn e enjte, tė javės nė vijim. Burime nga KESH thonė se kufizimet e energjisė do t’i ndijenė si konsumatorėt familjarė, po edhe disa prodhues nė vend, si fabrika e ēimentos ECF, Uzina e Mjekėsit, por jo institucionet vendore tė rėndėsisė sė veēantė. Burime nga ky institucion sqarojnė se pas pėrfundimit tė linjės ndėrkombėtare tė interkonjeksionit Tiranė-Podgoricė, do tė nisin remontet edhe nė nėnstacionin 400 kilovolt tė Elbasanit, i cili do tė lidhė linjėn e tensionit tė lartė mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Fakti pėr krijimin e linjės sė interkonjeksionit 400 kilovolt Tiranė-Podgoricė u bė public nga ish ministri i Energjitikės, Dritan Prifti nė muajin shkurt tė kėtij viti, gjatė takimit me homologun e tij malazez. Linja e interkonjeksionit me Malin e Zi pritet tė ulė kostot e shkėmbimeve tė energjisė elektrike mes dy vendeve. Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes tė dy vendet, Shqipėria dhe Mali i Zi siguruan se linja Tiranė-Podgoricė do tė pėrfundojė brenda kėtij viti, pėr tė mundėsuar transmetimin mė tė lirė tė energjisė mes dy vendeve dhe njė rrugė pėr tė shtuar shkėmbimet e import-eksportit.

http://www.standard.al/index.php/ekonomi/13541.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2011, 20:55   8
Citim:
Tiranė-Podgoricė, pėrurohet linja e interkonjeksionit

Vihet nė punė linja e interkonjeksionit 400 kilovolt Tiranė-Podgoricė-Elbasan, njė projekt me vlerė 43 milion euro, financim i bankės gjermane KFV.

Kryeministri Sali Berisha, i pranishėm nė pėrurimin e veprės sė bashku me zėvėndės kryeministrin e Malit tė Zi Vuica Llazoviē dhe ministrin gjerman tė bashkėpunimit ekonomik Dirk Lieben, e vlerėsoi kėtė projekt si mė tė rėndėsishmin nė sektorin energjetik dhe ekonomik tė vendit.

“Sot, ne inaugurojmė kėtu finalizimin e projektit tė parė madhor rajonal, nė fushėn mė sensitive, mė tė rėndėsishme pėr zhvillimin nė tėrėsi tė vendit, por edhe tė rajonit, siē ėshtė fusha e energjisė. Ky vend, mė madhori nė Europė, ėshtė i bekuar, sepse ėshtė njė nga vendet mė tė pasura me ujera nė rajon, ėshtė njė Norvegji e vogėl nė Ballkan dhe me kėto financime, ne po ndėrtojmė njė rrjet nė mbarė vendin, po krijojmė lidhjet e reja tė fuqishme rajonale”-tha Berisha.

Pėr rėndėsinė e projektit si pėr Shqipėrinė ashtu dhe pėr Malin e Zi folėn dhe zėvendės kryeministri malazez Llazoviē dhe ministri gjerman i ekonomise Dirk Lieben.

Linja e interkonjeksionit ėshtė e gjatė 155 km nga te cilat 125 kilometra shtrihen brenda territorit shqiptar. Pjesa e linjės nga Tirana deri nė Vaun e Dejės ėshtė ndėrtuar me shtylla dyshe pėr tė qenė e gatshme pėr linjen 400 kilovolt Tiranė–Kosovė qė ėshtė nė ndėrtim e sipėr.

Kjo linjė krijon mundėsinė e importit tė energjisė nė ēdo kohė dhe pėr ēdo sasi qė kėrkon tregu, duke zgjidhur pėrfundimisht problemin e kapaciteteve importuese.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...jeksionit.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2011, 17:04   9
Citim:
Bypass-et e rrugės sė Fierit dhe Vlorės, qeveria miraton huanė 53 milionė tė BERZH-it

(...)

Po sot, Kėshilli i Ministrave miratoi dhe shpronėsimin pėr interes publik tė pronarėve tė pasurive tė paluajtėshme, qė preken nga ndėrtimi i linjes 400 kv Tiranė-Podgoricė tė qarkut tė Tiranės, si bashkia Kamzė dhe komuna Bėrxull, nė favor tė kompanisė publike "OST".

Pronarėt e pasurive tė paluajtėshme qė shpronėsohen do tė kompensohen nė lekė nė vlerė tė plotė pėr sipėrfaqen e pėrgjithshme tė shpronėsimit 373.65 m2, vlerėsuar nė shumėn 4.327.073 lekė, qė do tė pėrballohet nga fondet e OST-sė.

Shpronėsimi do tė fillojė brenda muajit dhjetor dhe duhet tė pėrfundojė brenda muajit mars 2012.

Ky vendim mbėshtetet nė nenin 100 tė Kushtetutės, neneve 5, pika 1, 20 e 21 tė ligjit nr.8561, datė 22.12.1999, "Pėr shpronėsimet dhe marrjen nė pėrdorim tė pėrkohshėm tė pasurisė, pronė private pėr interes publik".

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=20641
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2011, 17:25   10
Citim:
Inagurohet nėnstacioni i Kasharit

Kryeministri Berisha inaguroi sot nėnstacionin energjetik “Tirana 2” nė Kashar. Ky nėnstacion, mė i madhi nė vend, lidh tre linja 400 kv me Podgoricėn nė Malin e Zi, Elbasanin dhe Kosovėn, kjo e fundit ende e pa pėrfunduar. Gjithashtu, i gjithė fluksi energjetik i HEC-eve nė kaskadat e Drinit do tė lidhet me kėtė nėnstacion, duke transformuar energjinė elektrike nga 400 nė 220 kv pėr pėrdorim tė gjerė nga konsumatorėt.

Berisha tha se, do tė vazhdojnė investimet nė sektorin energjetik pėr ta kthyer vendin nė njė aktor tė rėndėsishėm tė prodhimit dhe eksportit tė energjisė. Ambasadori italian nė Tiranė, Saba D’Elia, u shpreh se, Qeveria e tij do tė mbėshtesė Shqipėrinė edhe nė projekte tė tjera energjetike. “Qeveria italiane ka investuar 90 milionė euro pėr forcimin e sistemit energjetik nė Shqipėri.

Ndėrtimi i kėtij nėnstacioni ėshtė njė nga tre projektet e qė ne kemi financuar, ndėrtimin e nėnstacionit tė Elbasanit dhe atė tė zhvillimit tė rrjetit. Ne duam qė Shqipėria tė bėhet njė superfuqi energjetike nė rajon, pasi zhvillimi energjetik do tė ndikojė nė rritjen ekonomike dhe nė tėrheqjen e mė shumė investimeve tė huaja”, u shpreh D’Elia. Nėnstacioni i Kasharit u ndėrtua nga “Ansaldo TD”, pjesė e kompanisė “Toshiba”. Vlera e ndėrtimit ėshtė 25.6 milionė euro.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...-kasharit.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.