Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.6.2008, 18:53   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Organizmi kombėtar sot
ZONA 1 - e lirė
Popullsia: 5,4 mln
Territori: 39 635 km²
Shqipėria Veriore
Krahina e Dardanisė
Gjendja: Parimisht e lirė. Qeverisja shqiptare nė Verior ėshtė nė konflikt tė pashpallur me eksperimentin e madh multietnik dhe praktikat e reja asimiluese tė OKB-sė dhe tė BE-sė qė po provohen mbi shqiptarėt.

Shqipėria Perėndimore
Krahina e Arbėrisė
Gjendja: Parimisht e lirė, por shteti i qeverisur me mungesė vullneti organik e ideologjik.

ZONA 2 - e pushtuar
Popullsia: 1,1 mln
Territori: 52 565 km²
Malėsia
Krahina e Malėsisė
Gjendja: Nėn pushtimin e IRJ tė Malit tė Zi (nė vetvete keqkuptim historik i emrit Malėsi) dhe IRJ tė Serbisė. Tkurrje e trojeve tė banuara nga shqiptarėt, asimilim i vazhdueshėm me praktika shtetėrore. Nė Treg tė Ri vepron sigurimi shtetėror serb dhe nuk lejohet kalimi i shqiptarėve nga trojet e tjera kombėtare.

Shqipėria Lindore
Krahinat e Dardanisė dhe Arbėrisė
Gjendja: Nėn pushtimin e IRJ tė Serbisė dhe IRJ tė Maqedonisė. Nė IRJS dhe IRJM konflikti i fundit i armatosur nė vt. 2001 nga njėsite tė UĒPMB-sė dhe UĒK-sė. Veēori fakti se shqiptarėt pėrbėjnė grupin mė tė madh kombėtar nė IRJM, por trajtohen si pakicė. Nė Luginė vepron sigurimi shtetėror serb dhe zonat kontrollohen nga ushtria, ndėrsa e njėjta gjendje ėshtė dhe nė trojet nėn IRJM. Asimilimi i shqiptarėve nė kėto zona mbėshtetet nė mėnyrė tė hapur nga BE-ja pėr arsye tė ndryshme.

Shqipėria Jugore
Krahina e Ēamėrisė
Gjendja: Nėn pushtimin e Greqisė. Njė pjesė e shqiptarėve tė Ēamėrisė u dėbuan nė masė nė fundin e L2B dhe pronat iu konfiskuan nga shteti grek, pjesa tjetėr bashkėpunoi me Greqinė ose iu nėnshtrua asimilimit shtetėror dhe sot figurojnė si grekė. Ligji i luftės mes Shqipėrisė e Greqisė ėshtė ende nė fuqi dhe pengon kthimin e pronave. Nė krahinė vepron sigurimi shtetėror grek i cili nuk lejon kthimin apo vendosjen e shqiptarėve.

ZONA 3 - koloni
Popullsia: 2,0 mln
Greqia
Gjendja: Rreth 700 000 shqiptarė ndodhen tė shpėrndarė aktualisht nė Greqi si pasojė e largimit tė viteve '90 e kėtej. Nuk ka strukturė, nuk ka pėrfaqėsues.

Italia
Gjendja: Rreth 500 000 shqiptarė ndodhen tė shpėrndarė aktualisht nė Itali si pasojė e largimit tė viteve '90 e kėtej. Nuk ka strukturė, nuk ka pėrfaqėsues.

Gjermania
Gjendja: Rreth 300 000 shqiptarė ndodhen tė shpėrndarė aktualisht nė Gjermani si pasojė e largimit tė viteve '60 e kėtej. Nuk ka strukturė, nuk ka pėrfaqėsues.

Zvicra
Gjendja: Rreth 200 000 shqiptarė ndodhen tė shpėrndarė aktualisht nė Zvicėr si pasojė e largimit tė viteve '60 e kėtej. Nuk ka strukturė, nuk ka pėrfaqėsues.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2010, 21:19   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
N.q.s. ka persona qė e kėrkojnė hartėn nė format pėr shtypje (nė ēfarėdo madhėsie dhe me mė tepėr elemente hartografike sipas nevojės) kontaktoni me MbV-nė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.1.2017, 23:34   3
tivari
anėtar/e
 
tivari
 
Anėtarėsuar: 1.2017
Vendndodhja: Tivar
Pėrshėndetje,
mendoj se do ishte mirė tė shtonim edhe disa shtete tjera nė zonėn 3 ose nėpėr kolonitė. Ndėr to vende mund tė ishin Shtetet e Bashkuara, Australia, Turqia, e ndonjė vend tjetėr qė ėshtė ende drejtim i tanishėm i mėrgimtarėve shqiptare.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:27.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.