Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.6.2008, 14:27   1

Shkrim i cituar Universiteti i Shkumbinit


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2008, 14:28   2

Shkrim i cituar Investim 1.5 mln € pėr ndėrtesėn e universitetit


Qeveria shqiptare do tė investojė 1.5 milion euro pėr ndėrtesėn e universitetit "Alekdandėr Xhuvani" tė qytetit tė Shkumbinit. Kryeministri ka inspektuar punimet pėr rikonstruksionin dhe ngritjen e ndėrtesės sė Rektoratit.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2010, 16:24   3
Citim:
Universiteti i Elbasanit, do tė ofrojė Diplomė tė Nivelit tė Dytė nė Gjuhėsi

Fakulteti i Shkencave Humane nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani”, Elbasan, do tė ofrojė programin e studimeve tė ciklit tė dytė, nė “Gjuhėsi”. Nė pėrfundim tė kėtij programi studimesh, do tė lėshohet “Diplomė e Nivelit tė Dytė, (DND), nė “Gjuhėsi”. Ky program studimi e fillon veprimtarinė mėsimore nė vitin akademik 2010–2011.

Programi i studimeve tė ciklit tė dytė, realizohet me 120 kredite dhe kohėzgjatja normale e tij ėshtė 2 vite akademike. Kuota e pranimit nė kėtė program studimi, pėr vitin akademik 2010-2011, ėshtė 20.

Nė kuotėn e mėsipėrme tė kėtij programi studimi, caktohet 10% pėr studentėt nga trojet shqiptare, jashtė kufijve tė Republikės sė Shqipėrisė dhe administrohen nga Ministria e Arsimit, sipas kėrkesave tė institucioneve zyrtare tė kėtyre trojeve.

Tarifa e shkollimit, pėr kėtė program studimi tė ciklit tė dytė, pėr vitin akademik 2010-2011, ėshtė 60 mijė lekė dhe studenti i nėnshtrohet vetėm njė tarife vjetore shkollimi.

Universiteti “Aleksandėr Xhuvani”, duhet tė pėrcaktojė kriteret e pranimit tė kandidatėve dhe t’i bėjė publike paraprakisht.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=26369
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.