Kthehu   Kreu > Vargmal - Intl. edition
The question consists of the national territories of Albania split off by continuous W.European, Slavic and Turkish interventions since 1878 and the Conference of Ambassadors in 1913 to this very day. West Albania is the only part of the country enjoying self-government, while most is still under foreign rule and EU/UN sponsored assimilation. Partial independence was achieved in North Albania, in February 2008, and the question remains unsolved as the national struggle towards the reunification continues.

Highland (intl. Montenegro)
The Albanian Highland, awarded to Montenegro after joint W.European, Turkish, Russian and Montenegrin action against the national forces in 1878. The region reunited with W.Albania in 1943-44 and was occupied in 1945 by communist Yugoslavia, now under the occupation of Montenegro.

North Albania (intl. Kosovo)
The Albanian plateau of Dardany. The region was awarded to Serbia in 1913 by W.European, Russian and Turkish intervention. It reunited with W.Albania in 1943-44, and was occupied by communist Yugoslavia in 1945. North Albania would then serve as the motor to Yugoslavia's disintegration through the decades, starting with the demonstrations of 1968 and 1981 in Prishtinė and ending with N.Albania's independence as a new state on February 17th, 2008. Nearly a century after the intial CoA intervention the region is now resisting the EU/UN neocommunist multiethnic experiment.

East Albania (intl. FYROM; PMB, Serbia)
The Albanian regions of Sharr, Pollog and wider national area awarded by W.European and Turkish intervention to Serbia in 1913, now under its joint occupation with FYRO Macedonia. The region reunited with W.Albania in 1943-44 and was occupied by communist Yugoslavia in 1945. East Albania was scene of military uprising and armed conflict in 2000-2001, with Albanians bringing about the pseudostate's demise - that was once more to be withheld by international intervention. The region is now a war waiting to happen as both Albanians and Slavs have repeatedly failed the EU/UN multiethnic experiment.

West Albania (intl. Albania)
The consolidated Albanian state restored after sustained centennial uprisings and battles against the Turkish Empire on November 28th, 1912, warring against multiple states and international interests. Its borders were still not recognized, and new ones were arbitrarily set and imposed by W.European powers a year later in 1913, that saw the state covering about only 1/3 of the national territories and population.

South Albania (intl. Southern Epirus, Greece)
The Southern Albanian region was awarded in 1913 to the Greek state by W.European and Turkish intervention. After campaigns of mass killings, torture and eviction of Albanian native civilians in late 1940s the land is still subject to legal dispute between the current Albanian state and the Greek state as the latter has still to withdraw the WWII War Law 2636/1940 (4506/1966) with W.Albania and address the question.
Hap ēėshtje tė re
The Albanian Question » Ēėshtjet e ngritura Veēoritė e danės
  Ēėshtja / Hapėsi Shkrimi i fundit Anasill renditjen Pėrgjigje Shikime
Lėndė burimore
DBV
2.5.2010 10:33
nga DBV Shko tek shkrimi i fundit
31 6966
Shkrim i cituar
VNf
22.11.2009 01:13
nga reparti kimik Shko tek shkrimi i fundit
1 2157
Punim
DBV
24.3.2008 21:24
nga DBV Shko tek shkrimi i fundit
0 4466
 
Shkrim i cituar
allianz
30.12.2012 14:31
nga rrėqebull Shko tek shkrimi i fundit
2 4430
Shkrim i cituar
VNf
1.2.2011 20:16
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
1 3184
Shkrim i cituar
VNf
27.5.2010 20:02
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
1 2831
 
Sentoni
14.4.2010 20:45
nga Sentoni Shko tek shkrimi i fundit
0 3047
Shkrim i cituar
VNf
31.8.2009 18:52
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
13 5226
Shkrim i cituar
VNf
9.7.2009 22:14
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
29 9039
Shkrim i cituar
VNf
13.4.2009 00:03
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 2305
Shkrim i cituar
VNf
17.2.2009 11:21
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1694
Shkrim i cituar
VNf
5.2.2009 11:41
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 2528
Shkrim i cituar
VNf
1.9.2008 12:38
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1767
Shkrim i cituar
VNf
26.7.2008 10:00
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 3128
Shkrim i cituar
VNf
26.7.2008 07:20
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
1 1762
Shkrim i cituar
VNf
26.7.2008 07:06
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1821
Shkrim i cituar
mesdimr
26.7.2008 07:02
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 2289
Shkrim i cituar
VNf
26.7.2008 06:54
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
1 3027
Shkrim i cituar
VNf
26.7.2008 06:42
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 2382
Shkrim i cituar
mesdimr
26.7.2008 06:35
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1754
Shkrim i cituar
mesdimr
26.7.2008 06:17
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 2024
Shkrim i cituar
mesdimr
25.7.2008 14:17
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1966
Shkrim i cituar
mesdimr
25.7.2008 13:13
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1907
Shkrim i cituar
mesdimr
25.7.2008 09:40
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
1 1837
Punim
mesdimr
24.6.2008 14:18
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
3 3833
Shkrim i cituar
dhemetra
19.6.2008 14:30
nga dhemetra Shko tek shkrimi i fundit
0 2080
Punim
mesdimr
2.6.2008 19:24
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 4005
Punim
mesdimr
27.5.2008 20:42
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
7 5531
Shkrim i cituar
VNf
21.4.2008 18:25
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1693
Shkrim i cituar
mesdimr
18.4.2008 16:30
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
1 1517
Shkrim i cituar
VNf
18.4.2008 16:26
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1347
Shkrim i cituar
VNf
14.4.2008 09:50
nga allianz Shko tek shkrimi i fundit
1 1970
Punim
mesdimr
6.4.2008 12:33
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1879
Shkrim i cituar
VNf
29.3.2008 06:38
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 2117
Shkrim i cituar
VNf
29.3.2008 06:15
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 2339
 
Kandhaon
24.3.2008 16:55
nga Kandhaon Shko tek shkrimi i fundit
0 1681
Ese
darwin
4.3.2008 18:56
nga darwin Shko tek shkrimi i fundit
0 1550
Shkrim i cituar
mesdimr
4.3.2008 10:41
nga Kandhaon Shko tek shkrimi i fundit
3 1615
Shkrim i cituar
mesdimr
4.3.2008 07:41
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 2007
Shkrim i cituar
mesdimr
1.3.2008 11:17
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1716
Shkrim i cituar
6(sic)6
28.2.2008 23:04
nga 6(sic)6 Shko tek shkrimi i fundit
0 1313
Shkrim i cituar
mesdimr
23.2.2008 09:23
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
1 1645
Shkrim i cituar
mesdimr
8.7.2007 10:00
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1407
Shkrim i cituar
mesdimr
22.1.2007 23:17
nga mesdimr Shko tek shkrimi i fundit
0 1365
Shkrim i cituar
VNf
30.10.2006 20:31
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1316
Shkrim i cituar
VNf
30.10.2006 19:50
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1442
Shkrim i cituar
VNf
9.10.2006 21:02
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1368
Shkrim i cituar
VNf
9.10.2006 20:15
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1871
Shkrim i cituar
VNf
9.10.2006 19:55
nga VNf Shko tek shkrimi i fundit
0 1341
Hap ēėshtje tė re

Filtrimi Mbikėqyrės
Shfaqen ēėshtjet nga 1 nė 46 prej 46 tė tillave Mbikėqyrės : 1
Renditur sipas me rend
qė prej

Me shkrime tė reja Me shkrime tė reja Mbi 15 pėrgjigje dhe/ose 150 shikime Ēėshtje e rrahur ku ka shkrime tė reja
Pa shkrime tė reja Pa shkrime tė reja Mbi 15 pėrgjigje dhe/ose 150 shikime Ēėshtje e rrahur ku nuk ka shkrime tė reja
Ēėshtja u mbyll Ēėshtje e mbyllur  
 

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:10.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2017
Dijeni · Kontakt · Prektora · Pyetje · Kreu
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.