Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.6.2008, 14:49   1

Shkrim i cituar "Albanica" promovon dy vepra nė 130-vjetorin e Lidhjes sė Prizrenit


Sot, nė orėn 18:00 tek Pallati i Rinisė, nė Prishtinė, me rastin e 130-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, promovohen dy vepra tė rėndėsishme tė historiografisė dhe kulturės sonė kombėtare, tė botuara nga “Albanica”, nė bashkėpunim me dy institucione tė shkencės sonė, Institutin e Historisė nė Tiranė dhe Muzeun Historik Kombėtar, Tiranė. Vepra e parė, Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumentet austro-hungareze, 1878 Vėllimi I, qė botohet nė bashkėpunim me ekspertė tė Institutit tė Historisė tė Tiranės, Beqir Meta, Ferit Duka, etj., paraqet dokumente tė rėndėsishme austro-hungareze lidhur me ngjarjet qė i paraprijnė themelimit tė Lidhjes, konsolidimit dhe veprimeve politike dhe ushtarake tė saj pėr mbrojtjen e tėrėsisė tokėsore tė atdheut tonė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=5&newsId=22483
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.