Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.6.2008, 08:01   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Gjendja politike (tė pėrēarė)


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2008, 08:03   2

Shkrim i cituar Luginė: Mblidhet kuvendi komunal pas zgjedhjeve tė 11 majit


Nė Preshevė sot ėshtė mbajtur mbledhja e parė konstituive e Kuvendit Komunal tė Preshevės, nga kėshilltarėt e rinj tė dalė nga zgjedhjet lokale tė 11 majit. Mbledhjen e sotme e udhėhoqi kėshilltari mė i vjetėr i asamblesė komunale, Shahin Asllani, me ē’rast paraqiti rendin e ditės nė lidhje me verifikimin e mandateve tė kėshilltarėve tė rinj.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=22591
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2009, 11:08   3

Shkrim i cituar Luginė: Shqiptarėt kthehen nė Trupin Bashkėrendues


Pėrfaqėsuesit politikė tė shqiptarėve nga Lugina e Preshevės do tė bėhen sot pjesė e Trupit Bashkėrendues pėr Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn, njofton sot shtypi i Beogradit. Nėnshkrimi i marrėveshjes do tė bėhet sot nė Beograd midis deputetit shqiptar, Riza Halimi, kryetar i Partisė pėr Veprim Demokratik dhe ministrit serb, Milan Markoviē, kryesues i trupit bashkėrendues, ndėrsa do tė jetė i pranishėm edhe pėrfaqėsuesi i OSBE-sė pėr Serbinė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=33892
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.4.2009, 14:00   4

Shkrim i cituar Luginė: Shpėrbėhet koalicioni shqiptar


Preshevė - Koalicioni midis dy partive tė mėdha nė Preshevė ėshtė shpėrbėrė. Partia Demokratike Shqiptare, kryesuar nga Ragmi Mustafa, dhe Partia pėr Veprim Demokratik, kryesuar nga Riza Halimi, qė drejtonin pushtetin lokal, i kanė dhėnė fund marrėveshjes midis tyre.

“Nuk ėshtė respektuar aspak koalicioni pėr ēėshtje tė rėndėsishme nė rajonin tonė dhe komunė. Motivi kryesor ka qenė pėrfshirja e Halimit nė Trupin koordinues serb pėr Luginėn pa konsultimin e partive tjera”, ka theksuar Ragmi Mustafa, kreu i PDSH-sė.

Mė shpėrbėrjen e kėtij koalicioni, kėto dy parti, PVD me 13 kėshilltarė dhe PDSH me 12 kėshilltarė, kanė nisur bisedimet me partitė mė tė vogla pėr formimin e shumicės. Nė kombinimet pėr pjesėmarrje nė pushtetin lokal janė partitė Bashkimi Demokratik i Luginės me pesė kėshilltarė, Grupimi Qytetar me katėr kėshilltarė, Lėvizja Kombėtare Shqiptare me dy kėshilltarė.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...8068&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.4.2009, 17:43   5

Shkrim i cituar Luginė: PDSH sqaron arsyet pas shpėrbėrjes sė koalicionit


Partia Demokratike Shqiptare nė Preshevė ka sqaruar arsyet e gjėra pėr shpėrbėrjen e koalicionit me Partinė pėr Veprim Demokratik tė Riza Halimit. Pėr PDSH veprimet e fundit tė qeverisė serbe pas nėnshkrimit tė dokumentit pėr "ringritjen e trupit bashkėrendues" janė tė papranueshme, si:

- vendimi pėr ndėrprerjen e transmetimit tė sinjalit tė "TV Preshevė"-s
- vendimi pėr pėrdorimin e alfabetit cirilik nė librat amė pėr shqiptarėt e Luginės
- vendimi pėr shkurtimin e vendeve tė punės nė administratė shtetėrore
- vendimi pėr uljen e rrogave edhe ashtu tė numrit shumė tė vogėl tė punėtorėve nė Luginė
- vendimi pėr uljen e fondeve pėr komunat e pazhvilluara tė Luginės

"Me kėto fakte ėshtė shumė lehtė tė kuptohet se hyrja nė trup koordinues ėshtė vetėm njė spektakėl i nevojshėm pėr qeverinė serbe e jo mundėsi pėr tė ndikuar nė ndėrprerjen e sjelljes sė vendimeve politike tė qeverisė serbe nė dėm tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės", thekson kjo parti.

http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=32139a49-e8c2-4c8c-b395-f5db...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.10.2009, 21:58   6

Shkrim i cituar Luginė: UDSH shkrin 3 parti shqiptare


Citim:
Tri parti politike shqiptare qė veprojnė nė Preshevė, Bujanoc dhe nė Medvegjė, janė bashkuar nė njė tė vetmin subject politik i cili tash e tutje politikėn e vetė do ta orijentojė nė mbrojtjen e interesave individuale dhe kolektive tė shqiptarėve nė tėrė Luginėn e Preshevės.

Unioni Demokratik Shqiptar, ėshtė bėrė subjekti i dytė shqiptar i cili vepron nė tė trija komunat e kėtij rajoni tė banuar me shumicė shqiptare.

Nėnshkrimi i Marėveshjes nga Rahmi Zylfiu-Kryetar i Grupimit Qytetarė “Rahmi Zylfiu” qė vepron nė Preshevė, Mejdi Zeqiri –Kryetarė i Degės sė UDSH-sė nė Bujanoc si dhe nga Rexhep Abazi –Kryetar i Degės sė Lėvizjes Demokratike pėr Integrim nė Medvegjė, ka konfirmuar edhe fillimin e epokės sė re tė politikė- bėrjes nė Luginėn e Preshevės.

“Unifikimi i tri partive politike erdhi nė kohėn mė tė nevojshme, pikėrishtė kur Lugina, cdo ditė e mė tepėr po shėnon zbrazje nga popullata autoktone shqiptare” –ka thėn Rahmi Zylfiu i sapo emėruar kryetar i UDSH-sė.

Bashkimi i tre subjekteve politike shėnon iniciativėn e parė serioze tė shqiptarėve pėr unifikim tė qėndrimeve politike, tė vėna nė mbrojtjen e interesave tė pėrgjithėshme tė shqiptarėve nė kėtė rajon.

Legjislacioni i ri serb mbi rilicensimin e subjekteve politike, proceset integruese dhe nevoja permanente pėr pjesmarrje nė kėto procese, janė disa nga arsyet qė kanė iniciaur bashkimin e kėtyre subjekteve nė njė Parti tė vetme shqiptare.

Unioni Demokratik Shqiptar, gjithsej ka dhjetė kėshilltarė komunal nė tė tri komunat e Luginės. Nė Preshevė ka katėr kėshilltarė komunal nė Asamble komunale, nė Bujanoc tre, sa edhe nė Medvegjė.

Nė tė tri komunat ky subjekt ėshtė pjesė e koalicioneve tė pushteteve lokale, ndėrkohė qė UDSH ėshtė edhe anėtare e Koalicionit tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės nė Zgjedhjet Parlamentare, koalicion i cili pėrfaqėsohet me njė deputet popullorė nė Parlamentin Republikan.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=32948
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2010, 19:53   7
Citim:
Nė Preshevė nga dita e sotme koalicion i ri udhėheqės

Partia Demokratike Shqiptare dhe Bashkimi Demokratik i Luginės kanė ndėrprerė bashkėqeverisjen me partnerin e tyre tė deritanishėm Unionin Demokratik Shqiptar.

PDSH dhe BDL kanė formuar shumicėn e re parlamentare me Lėvizjen Kombėtare Shqiptare Kjo ėshtė bėrė e mundur pasi qė njė kėshilltar i PVD-sė ka kaluar nė radhėt e PDSH-sė .

Nė seancėn e sotme tė KK-sė tė Preshevės koalicioni i ri arriti tė i siguroj votėt e mjaftueshme pėr ti shkarkuar kuadrot e UDSH-sė dhe pėr ti zėvendėsuar ata me kėshilltar tė LKSH-sė .Kėshtu pas votimit tė fshehtė me 20 vota pėr dhe 1 kundėr u shkarkua zėvendės kryetari komunė Rahmi Zulfiu si dhe dy anėtarėt e kėshillit komunal Naser Azri dhe Qenan Hetemi .

Nė seancėn e sotme tė kėshilltarėt pėr nėnkryetar tė KK-sė tė Preshevės kanė zgjedhur Orhan Rexhepin e LKSH-sė .

Qė nga maji i vitit tė kaluar qeverisjen lokale nė Preshevė e kanė udhėhequr partitė nė kėtė koalicion: Partia Demokratike Shqiptare, Bashkimi Demokratik i Luginės dhe Unionit Demokratik Shqiptar, me gjithsej 21 kėshilltarė komunalė.

http://www.ina-online.net/Default.as...2bece562f&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2010, 21:38   8
Citim:
Formimi i koalicionit tė ri nė Preshevė ngjall reagime nė Bujanoc

Bujanoc, 15 maj – Pas shpėrbėrjes sė koalicionit tė qeverisjes lokale nė Preshevė, formimi i koalicionit tė ri ka ngjallur tė shtunėn, reagime nė Bujanoc.
Prefekti i Bujanocit, Shaip Kamberi, njėherėsh dhe nėnkryetar i Partisė pėr Veprim Demokratik, duke e komentuar formimin e koalicionit tė ri nė Preshevė, kėto ndryshime ai, i ka quajtur si trafikim tė mandateve tė kėshilltarėve.

Sipas Kamberit, komuna e Preshevės me formimin e koalicionit tė ri ka dėshmuar edhe njė herė se ėshtė njė komunė destabilizuese e politikės nė Luginė tė Preshevės.

Kamberi, duke e komentuar kalimin e kėshilltarit tė PVD-sė, nė radhėt e PDSH-sė, votė e cila e ka bėrė tė mundur formimin e koalicionit tė ri tė qeverisjes lokale nė Preshevė, e ka cilėsuar si trafikim tė mandatit, ngase sipas tij, nuk ėshtė aspak njerėzore qė nė mesin e mandatit tė ndryshoj subjektin politik duke pasur parasysh se atė mandat e ka marrė nėn firmėn e atij subjekti politik qė e ka pėrfaqėsuar nė zgjedhjet lokale.

Siē, u shpreh Kamberi, komuna e Preshevės pėrsėri po dėshmon se ėshtė njė faktor i destabilizimit politik nė kėtė rajon.

Krizat tė cilat gjenerohen, sipas Kamberit, nga subjektet politike nė Preshevė, datojnė qė nga viti 2004, dhe radhazi qė nga atėbotė ende nuk krijohet njė stabilitet politik i dėshirueshėm nė Preshevė.

Mjerisht, vlerėson prefekti i Bujanocit, se ajo qė ka ndodhė ditė mė parė nė Preshevė ka tė bėjė drejtpėrdrejt me njė trafikim tė influencės, me njė trafikim tė mandateve nė mėnyrė tė pamoralshme tė kėshilltarit, qoftė i PVD-sė, apo i ndonjė subjekti tjetėr.

Nėse, sipas Kamberit, ndokush ka marrė mandat nėn firmėn e njė subjekti politik dhe ndėrkohė mandatin e vetė e trafikon, mandat tė cilin qytetarėt ia kanė dhėnė si pjesėtarė i listės sė njė subjekti politik, pėr njė benificion ēfarėdo qoftė ai, ėshtė njė amoralitet politik i skajshėm, ēka dėshmon dhe se, mbase Lugina e Preshevės, dhe faktori polik shqiptar, po rrėshqet nė njė krizė mjaft tė rėndė, e cila mund ta destabilizojė tėrėsisht atė.

Kalimi i kėshilltarit nga PVD nė PDSH ka ardhur menjėherė pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese tė Serbisė, se mandati duhet t’i takoj kėshilltarit, e jo partisė. Ndėrkaq, do theksuar se komuna e Preshevės, qė nga e enjtja, po qeveriset nga koalicioni PDSH, BDL dhe LKSH.

Po ashtu, do theksuar se nė zgjedhjet e fundit lokale qė janė mbajtur nė maj tė vitit 2008, Partia Demokratike Shqiptare, pati lidhur atėbotė koalicion qeverisės tė pushtetit lokal nė Preshevė me Partinė pėr Veprim Demokratik, ndėrkaq, njė vit mė vonė pas shpėrbėrjes sė koalicionit me kėtė subjekt politik PDSH-ja, e Ragmi Mustafės, lidhi koalicion me Bashkimin Demokratik tė Luginės dhe me Unionin Demokratik Shqiptar, ndėrsa tani pikėrisht pėrsėri pas njė viti, lėēiti nga koalicioni UDSH-nė dhe lidhi koalicion me Lėvizjen Kombėtare Shqiptare, tė Orhan Rexhepit, epror ushtarak i ish-UĒPMB-sė.

Pėr funksionimin normal tė qeverisjes lokale nė Preshevė, nga 38 kėshilltarė sa ka gjithsej kjo asamble komunale, duhet numri i sė paku njėzet kėshilltarėve komunalė, kurse PDSH (12) dhe BDL (5) sė bashku me LKSH-nė (2) dhe tani njė kėshilltarė i PVD-sė, kanė gjithsej 20 kėshilltarė.

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,17,21605
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2010, 22:23   9
Citim:
Preshevė, prishet koalicioni qeverisės i partive shqiptare

Preshevė – Koalicioni qeverisės mes partive shqiptare nė Komunėn e Preshevės i ka dhėnė fund ekzistencės sė tij, duke krijuar njė amulli tek popullsia shqiptare nė Serbi.

Partia Demokratike Shqiptare e drejtuar nga Ragmi Mustafa dhe Unioni Demokratik i Preshevės, i drejtuar nga Skėnder Destani, duke filluar nga dje nuk janė mė parti koalicioni nė Komunėn e Preshevės.

Lajmi ėshtė konfirmuar pėr agjencinė “Tanjug” edhe nga Skėnder Destani, i cili nuk ka dhėnė shpjegime se a ėshtė ndėrprerė funksionimi i pushtetit lokal nė Preshevė me shpėrbėrjen e kėtij koalicioni qeverisės.

Ndėrkaq, lideri i Partisė pėr Veprim Demokratik nė opozitė, Riza Halimi, ka pėrjashtuar ēfarėdolloj mundėsie qė partia e tij tė krijojė koalicion tė ri nė pushtet. Megjithėse parti nė opozitė, partia e drejtuar nga Riza Halimi fitoi mė shumė vota nė zgjedhjet e fundit parlamentare.

“Ne nė PVD nuk mendojmė pėr koalicion qeverisės. Rivalėt tanė politik nė Preshevė e dinė se ne jemi pėr zgjedhje tė reja lokale, tė cilat duhet tė tregojnė fuqinė e vėrtetė nė skenėn politike shqiptare”, deklaroi Halimi. /start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/28043/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.4.2011, 18:51   10
Citim:
Edhe njė parti e re nė Luginėn e Preshevės

Preshevė, 7 prill - Lugina e Preshevės nga sot ėshtė me njė pari tė re Rilindja Demokratike. Kryetar i kėsaj partie tė 7-tė me radhė nė Luginėn e Preshevės, ėshtė zgjedhur dr.Ramiz Latifi i cili nė konferencėn e parė tė shtypit mbajtur sot nė Preshevė ka premtuar pėr ndryshime nė favor tė perspektivės sė mirė pėr shqiptarėt etnikė e Kosovės Lindore, njofton Agjencia Informative Presheva Jonė

Ramiz Latifi theksoi se Luginės sė Preshevės i ėshtė nevojitur njė Rilindje Demokratike pasi, siē tha ai, nė Preshevė pas viteve 2000 e kėtej ėshtė zbehur nė masė tė madhe kuptimi i mirėfilltė i fjalės demokraci.

Rilindja Demokratike do tė veprojė nė tė gjitha sferat e dhe ambientet e jetės nė Luginėn e Preshevės, thanė me kėtė rast themelues tė kėsaj partie,

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,54813
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.7.2011, 22:59   11
Citim:
Formimi i partisė sė re nė Luginė thellon divergjencat

Bujanoc, 16 korrik - Formimi i partisė sė re, qė rezultoi pas mosmarrėveshjeve lidhur me emėrtimin e pėrfaqėsuesve tė krahėve tė tyre politikė nėpėr drejtori nė disa institucione dhe ndėrmarrje nė Komunėn e Bujanocit, ka thelluar divergjencat ndėrmjet Partisė pėr Veprim Demokratik dhe dy partive tjera shqiptare tė koalicionit (LPD dhe UDSH) nė Bujanoc.

Derisa, lideri i PVD-sė, Riza Halimi ka vlerėsuar se "formimi i njė numri tė madh tė partive, qė kanė dalė kryesisht nga ish-anėtarėt e PVD-sė, janė bėrė pikėrisht pėr shkak tė ambicieve tė tyre personale", lideri i Partisė Demokratike, Nagip Arifi, njė konstatim dhe vlerėsim tė tillė e ka quajtur "njė kamuflim i hipokrizisė dhe papėrgjegjėsisė politike tė liderėve tė PVD-sė, tė cilėt pėrpiqen qė mangėsitė e tyre menaxhuese t'i mbulojnė me akuza tė drejtuara nė adresė tė gabuar".

Po ashtu, Halimi, ka vlerėsuar se "formimi i partisė mė tė re nė Bujanoc nuk do tė rrezikojė shumicėn nė Kuvendin Komunal deri nė zgjedhjet e ardhshme lokale, kurse Arifi ka deklaruar se duke pasur pėr bazė pikėrisht specifikat e komunės sė Bujanocit, "ne jemi deklaruar se nuk do tė punojmė nė pėrmbysjen e qeverisė lokale, gjithnjė duke respektuar afatet dhe normat ligjore e demokratike, jemi tė hapur pėr bashkėpunim cilėsor dhe tė ndershėm, por pa e pėrbuzur dhe pėrulur dinjitetin dhe moralin e tjetrit".

Nga ana tjetėr, kryetari i asamblesė sė Bujanocit, Jonuz Musliu, njėherėsh dhe lider i LPD-sė, ka ftuar pėr tė martėn seancėn e radhės sė kėsaj asambleje, ku sipas burimeve tė Kohės Ditore, bėhet e ditur se kjo seancė pėr herė tė parė do tė ketė njė mision dhe qėllim shumė specifik ngase, sipas tyre, kėsaj here kėshilltarėt multi-etnikė do tė merren me shkarkime tė pėrfaqėsuesve tė partisė sė re nga postet qė i kanė mbajtur deri mė tani.

Sipas tė njėjtave burime, dhunshėm para kohe do tė shkarkohet zv/kryetari i Komunės, Nagip Arifi (tashmė lider i partisė sė re), sekretari i asamblesė komunale, Ismet Ahmeti,

anėtari i kėshillit komunal, Isak Rashiti, dhe katėr kėshilltarė komunalė shqiptarė.

Asambleja komunale e Bujanocit numėron gjithsej 41 kėshilltarė komunalė; kėshilltarė shqiptarė - 22 (PVD 13, LPD 6 dhe UDSH 3); kėshilltarė serbė 18, si dhe njė kėshilltar rom.

http://www.koha.net/?page=1,15,62779
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.10.2011, 22:27   12
Citim:
Topi: Jemi pėrkrah Luginės sė Preshevės

Presidenti i Republikės, Prof. Dr. Bamir Topi priti sot nė njė takim tė veēantė nė Zyrėn e tij, Kryetarin e Komunės sė Bujanovcit, Jonuz Musliu dhe Kryetarin e Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa.

Me kėtė rast, pasi u uroi mirėseardhjen, Presidenti i Republikės theksoi se po ndjek me vėmendje tė veēantė zhvillimet nė Luginėn e Preshevės, duke vėnė nė dukje rėndėsinė e trajtimit tė shqiptarėve sipas standardeve demokratike ndėrkombėtare, si dhe duke shprehur mbėshtetjen e palėkundur pėr tė drejtat themelore tė shqiptarėve nė atė rajon dhe pėrfshirjen e tyre si qytetarė tė barabartė nė jetėn politike, shoqėrore dhe institucionale tė shtetit tė Serbisė.

Nė kėtė kuadėr, Kreu i Shtetit vuri nė dukje se ėshtė nė interesin e tė gjithė qytetarėve tė Komunave tė Preshevės, Bujanovcit dhe Medvegjės qė tė mundėsohet njė ambient i shėndoshė sigurie, duke i bėrė thirrje, me kėtė rast, tė gjithė faktorit politik shqiptar atje, qė tė ruajė qetėsinė dhe unitetin, duke shmangur acarimet dhe pėrplasjet politike.

“Ėshtė shumė e rėndėsishme, qė pėr pėrmbushjen e kėrkesave tuaja tė drejta dhe legjitime ndaj shtetit serb, shqiptarėt shprehen mė njė zė dhe tė mbajnė njė qėndrim” – vuri nė pah Presidenti Topi, duke siguruar njėkohėsisht se: “Shqetėsimet e banorėve tė kėsaj Lugine do tė vazhdojė t’i bėjė pjesė tė agjendės dhe tė ēdo takimi qė do tė zhvilloj me partnerėt ndėrkombėtarė.”

Mė tej, Kryetari i Shtetit nėnvizoi se, nė kuadėr tė bashkėpunimit rajonal dhe politikės moderatore e konstruktive qė po ndjek nė rajon, shteti shqiptar po punon pėr tė zhvilluar dhe thelluar bashkėpunimin pėr ēėshtje me interes reciprok dypalėsh, pra, midis Shqipėrisė dhe Serbisė, si dhe tė pėrfshirjes e pjesėmarrjes aktive tė Kosovės nė tė gjitha veprimtaritė me karakter rajonal.

“Ėshtė e rėndėsishme tė punojmė sė bashku pėr t’i afruar qytetarėt e vendeve tona, pasi njohja ndėrmjet tyre, besoj se do tė ndikonte nė pėrballjen dhe, mė pas, nė kapėrcimin e mendėsisė sė vjetėr, tė mbushur me konflikte etnike e tashmė, tė vjetėruar, ballkanike. Ky hap ėshtė i nevojshėm pėr tė pėrparuar drejt sė ardhmes, pėr qytetarėt e vendeve tona. Ndaj besoj se zhvillimi i marrėdhėnieve pa paragjykime midis vendeve tė Ballkanit Perėndimor, pėrfshirė kėtu edhe Serbinė, do tė pėrbėnte njė kontribut pėr sigurinė dhe stabilitetin nė rajon”, - theksoi mė tej nė takim Kreu i Shtetit shqiptar.

Duke nėnvizuar rėndėsinė e madhe tė pėrmirėsimit edhe tė gjendjes ekonomike nё Luginёn e Preshevёs, plotėsimit tė kėrkesave pėr arsim, pėr libra shqip, punėsim, zhdukjen e varfėrisė dhe mbėshtetjes mė tė madhe financiare nga Beogradi, si prerogativa pėr njė zhvillim normal dhe ruajtjen e identitetit kombėtar, Presidenti Topi dhe dy Krerėt e Komunave vunė nė dukje rėndėsinė e veēantė qė kanė edhe projektet e aktivitetet pėr zhvillimin e kulturės dhe ruajtjen e vlerave dhe trashėgimisė kulturore tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės.

Kryetari i Komunės sė Bujanovcit, Jonuz Musliu dhe Kryetari i Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa, pasi falenderuan fillimisht pėr mikpritjen e ngrohtė e miqėsore, vlerėsuan rolin e Presidentit Topi dhe pėrpjekjet e vazhdueshme pėr rritjen e njohjeve ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės, shprehėn mirėnjohjen e thellė pėr kėtė takim tė rėndėsishėm, si dhe pėr kontributin e tij personal e institucional nė tė gjithė kėtė proces, duke e ftuar njėkohėsisht edhe pėr njė vizitė nė trojet e tyre, ftesė, e cila u pranua me kėnaqėsi nga Kreu i Shtetit shqiptar. (INA)

http://ina-online.net/shqiperia/10653.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2012, 19:18   13
Citim:
“Koalicioni i shqiptarėve tė Luginės” do tė garojė nė zgjedhjet parlamentare nė Serbi

Katėr parti politike tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės kanė nėnshkruar njė marrėveshje pėr njė listė tė pėrbashkėt pėr pjesėmarrje nė zgjedhjet parlamentare nė Serbi.

Koalicioni i pagėzuar “Koalicioni i Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės” pėrbėhet nga partitė: Partia pėr Veprim Demokratik, Lėvizja e Progresit Demokratik, Unioni Demokratik Shqiptar dhe Bashkimi Demokratik i Luginės.

Kryetari i PVD-sė dhe deputeti aktual Riza Halimi ka theksuar se akoma nuk ėshtė bėrė marrėveshja se cili nga liderėt e partive do tė udhėheq listėn pėr deputetė.

"Koalicioni i shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės" me marrėveshjen e arritur do tė rregullojė shtabin zgjedhor tė pėrbashkėt pėr zgjedhjet parlamentare, kriteriume pėr ndarje tė mandatit, ku presim qė tė fitojmė njė mandat si nė zgjedhjet e kaluara parlamentare si dhe financim i partive politike nga radhėt e partisė qė do tė zgjidhet deputeti", theksoi Halimi, duke shtuar se sot ka nisur aksioni pėr grumbullimin e 10 mijė nėnshkrimeve pėr pjesėmarrje nė zgjedhjet parlamentare.

Nga ana tjetėr, PDSH qė drejton edhe komunėn e Preshevės ka theksuar se do tė bojkotojė zgjedhjet parlamentare serbe.

http://ina-online.net/rajon/15360.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.5.2012, 21:56   14
Citim:
Shqiptarėt me 30 kėshilltarė nė Bujanoc

Subjektet politike shqiptare nė komunėn e Bujanocit kanė shėnuar njė fitore bindėse ndaj atyre serbe. Ato kanė fituar mbi 60 pėr qind tė ulėseve nė Kuvendin Komunal nė Bujanoc. Ndryshe nga mandati i kaluar ku shqiptarėt kishin 23 kėshilltar nė Kuvendin Komunal tė Bujanocit, nė pėrbėrjen e re shqiptarėt do tė kenė 30 ulėse

Komisioni Komunal Zgjedhor i Bujanocit tashmė ka pėrfunduar mbledhjen dhe bėhet e ditur se subjektet politike shqiptare nė mandatin a ardhshėm tė tė kuvendit tė komunės sė Bujanocit do tė kenė 30 mandate nga gjithsejtė 41 sa i ka Kuvendi Komunal i Bujanocit.

Nė mandatin 4 vjeēar nė Kuvendin Komunal, Partia Demokratike do tė kenė 12 ulėse nė kuvend, Partia pėr Veprim Demokratikė 9, Lėvizja e Progresit Demokratik 6, Grupi i qytetarėve “Dr. Stojanca Arsiq” 4, Koalicioni “Zgjedhja pėr Bujanocin mė tė mirė” 4 kėshilltarė, Unioni Demokratik Shqiptar 3 ulėse dhe “Tė aktivizojmė Bujanocin”-Tomisllav Nikolliq tre kėshilltarė.

http://ina-online.net/rajon/17091.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.5.2012, 21:11   15
Citim:
Shqiptarėt e Luginės me 1 deputet nė Kuvendin e Serbisė

Lista e Pakicės Koalicioni i Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės ka siguruar njė mandat deputeti nė pėrbėrjen e re tė Kuvendit tė Serbisė, ndėrkaq koalicioni “Kthesa“ nė vend tė 20 vendeve tė shpallura mė herėt ka marrė 19 sish“, ka njoftuar Komisioni Republikan i Zgjedhjeve nė Serbi.

Sipas agjencisė sė lajmeve Beta, komisioni ka thėnė se nė bazė tė rezultateve preliminare nuk priten ndryshime nė listat e tjera zgjedhore.

Ky organ sonte shpall rezultatet pėrfundimtare tė zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare tė mbajtura mė 6 maj nė Serbi.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=44240&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2012, 21:20   16
Citim:
Kuvendi komunal nė Preshevė mbetet pa pėrfaqėsues serb

Sipas tė dhėnave nga Komisioni zgjedhor nė Preshevė, PDSH nė zgjedhjet lokale ka arritur tė marrė 40.07% tė votave, ndėrsa PVD ka marrė 23.9% tė votuesve.

Pėrveē kėtyre dy partive, nė Kuvendin komunal tė Preshevės do tė participojnė edhe Unioni Demokratik i Shqiptarėve, Bashkimi Demokratik i Luginės dhe Rilindja Demokratike.

Asnjėra parti serbe nuk kaluar pragun e nevojshėm, kėshtu qė parlamenti komunal pėr herė tė parė qė nga viti 1990 tė sistemit shumė partiak do tė jetė pa pėrfaqėsues serb.

Liderėt serb nė Preshevė kėsaj here kishin ndarė votuesit e saj nė 2 kolona ku sė bashku me numrin e vogėl tė votuesve nuk ka arritur qė asnjėri tė kalojė nė kuvendin komunal.

http://www.presheva.com/lajme/13775-...sues-serb.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2012, 21:10   17
Citim:
Preshevė, partitė shqiptare arrijnė marrėveshje

Pas njė takimi tė delegacioneve tė caktuara nga Partia Demokratike Shqiptare dhe Rilindjes Demokratike nė Preshevė, tė mbajtur para pak ēastesh, merret vesh jo-zyrtarisht se ėshtė arritur marrėveshje pėr formimin e koalicionit qeverisės nė kuvendin e ardhshėm komunal tė Preshevės, bėjnė tė ditur burimet e agjencisė Presheva Jonė.

Sipas kėtyre burimeve, kėto dy parti politike janė pajtuar pėr ndarjen e posteve udhėheqėse tė pushtetit lokal nė Preshevė. Kėto dy parti kanė fituar numėr tė mjaftueshėm tė kėshilltarėve pėr ta formuar qeverinė e re lokale nė komunėn e Preshevės tė cilat sė bashku kanė arritur tė grumbullojnė 20 kėshilltarė komunal 17 PDSH dhe 3 RD. Tani pritet sė shpejti edhe konfirmimi i ndarjes sė posteve dhe thirrja e njė seance pėr konstituimin e organeve komunale nė Preshevė.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=45169&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.