Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.6.2008, 11:32   1

Shkrim i cituar MHK: Koleksionistėt nxjerrin objekte tė rralla


Citim:
14/06/2008 - 12:20

Foto, dorėshkrime, libra tė vjetėr, armė dhe flamuj janė ekspozuar nė sallėn e Muzeut Historik Kombėtar. Koleksionistėt dhe bukinistėt shqiptarė janė mbledhur sė bashku me rastin e muajve tė kulturės Shqipėri-Kosovė si dhe tė 130- vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Qendra Mbarėkombėtare e Koleksionistėve Shqiptarė kanė sjellė eksponate dhe objekte tė rralla fotografike, bukinistike, dorėshkrimore tė periudhės 1878 - 1912.

Synimi i kėsaj ekspozite ėshtė qė tė na transmetojnė njė panoramė tė ngjarjeve dhe zhvillimeve pas LSHP, tė cilat ēuan nė ndėrgjegjsimin e kombit shqiptar, drejt luftės dhe pėrpjekjeve fillimisht pėr autonomi dhe nė vitet 1910-1912 nė luftė pėr liri e pavarėsi.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=38385
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:16.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.