Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.6.2008, 07:11   1

Shkrim i cituar BE-ja drejt centralizimit ekonomik-politik-ushtarak


Citim:
Kriza mė e fundit e BE-sė bėn tė qartė se megjithė gjestet kėrcėnuese dhe ankimet pėr deficite nė komunikim Bashkimi Evropian ka arritur nė njė pikė kritike, prej ku konflikti themelor i tij nuk mund tė menjanohet mė. Fjala ėshtė pėr konfliktin mes atyre qė janė tė interesuar vetėm pėr njė union ekonomik dhe atyre qė duan njė bashkim politik, konflikt i cili nuk mund tė mbahet mė i heshtur pėrmes formulave tė kompromisave.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3414030,00.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.6.2008, 13:45   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
I keni lexuar ndonjėherė broshurat e BE-sė? Pa i hyrė shkresave. Thjesht mungon nė kėto ēaste udhėheqėsi karizmatik qė tė centralizojė pushtetin dhe tė krijojė mė nė fund Otomanistanin i ri ose Bashkimin e ri Sovjetik aq tė shumėpritur nga neokomunistėt e BE-sė. Regjim qė do i bėjė dhe njė herė lesh e li kombet e vendet me anė tė ideologjive politike dhe ekonomike tė perandorisė sė leshit dhe lisė sė radhės, ku njerėzia e bashkuar, solidarizuar e vėllazėruar do jetojnė tė lumtur... nė supermarkete.

Nė lidhje me temėn, duke qenė se BE-ja ėshtė "institucion demokratik qė respekton tė drejtėn e votės sė anėtarėve", do t'i lihet pak kohė qeverisė sė Irlandės qė "ta ndreqė" atė punėn e "Jo"-sė sė referendumit dhe tė bėjė autokritikė para kolektivit:

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.2.2009, 22:26   3
Citim:
Blueprint for EU army to be agreed

The plan, which has influential support in Germany and France, proposes to set up a "Synchronised Armed Forces Europe", or Safe, as a first step towards a true European military force.

The move comes as France, a supporter of an EU army, prepares to rejoin Nato and to take over one of the Alliance's top military posts. General Charles de Gaulle withdrew French forces in 1966.

Geoffrey Van Orden MEP, the Conservative European defence spokesman, warned that British ministers are "in denial".

He said: "They are sleepwalking towards a European army and seem to have little awareness of what is going on."

The EU proposals, drafted by Karl von Wogau, a German MEP, envisage a "dynamic to further development of co-operation between national armed forces so that they become increasingly synchronised - this process [should] be given the name Safe".
Related Links

There are also plans to create an EU "Council of Defence Ministers" and "a European statute for soldiers within the framework of Safe governing training standards, operational doctrine and freedom of operational action".

Hans-Gert Poettering, the European Parliament's President and close ally of German Chancellor Angela Merkel, has supported Safe as a "link" to the "objective of a European army".

"Safe can broaden the debate on the right steps towards closer synchronisation, bringing in those people who cannot yet conceive of a European army," he said in a recent speech.

President Nicolas Sarkozy's will use a summit marking Nato's 60th birthday celebrations in April to pledge France to the Nato's military command structure.

Mr Van Orden, a former Brigadier-General who served at Nato HQ in the 1990s, is concerned that in the process the Alliance "is going to be skewed to suit the EU".

"A key element of a likely deal is to give France something Britain has never had - one of the top two military posts in Nato," he said.

France is expected to play a key part in shaping Nato's future role by taking the job of Supreme Allied Commander Transformation, or Sact, a post traditionally held by a United States Flag or General officer.

"We are giving a nation, which for nearly 50 years has been committed to marginalising Nato and building European structures to exclude the Americans, the job of re-jigging the transatlantic Alliance," said Mr Van Orden.

On Tuesday, Caroline Flint, Britain's Europe Minister, insisted: "Let me be clear - there are no plans for a European army."

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...be-agreed.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.10.2009, 21:43   4
Citim:
Irlanda sėrish nė votime pėr Traktatin e Lisbonės

Dablin, 2 tetor Zgjedhėsit irlandezė votojnė pėr tė dytėn herė brenda 18 muajsh, nė referendumin pėr Traktatin e Lisbonės. Vitin e kaluar, votuesit votuan nė shumicė kundėr traktatit, qė ka si qėllim tė rrisė rolin ndėrkombėtar tė organizatės dhe tė thjeshtėzojė marrjen e vendimeve.

Tė gjitha vendet duhet ta ratifikojė traktatin qė ai tė hyjė nė fuqi. Kryeministri i Irlandės thotė se nuk ka plan B nėse traktati nuk kalon. Natyrisht qė ai e tha kėtė edhe herėn e kaluar, por tani si nė Dablin ashtu si edhe nė Bruksel ka konsensus se Traktati ėshtė i vdekur nėse irlandezėt thonė pėrsėri jo.

Dhe gjasat janė shumė tė vogla. Gjendja ekonomike nė Irlandė ėshtė aq e zymtė, sa shumė nga votuesit nuk duan tė rrezikojnė njė tjetėr krizė me njė votė kundėr. Partitė e opozitės nuk kanė pranuar ta kthejnė kėtė votim nė njė referendum pėr pėrformacėn e qeverisė. Votat e referendumit do tė numėrohen ditėn e shtunė.

http://www.kosova.com/artikulli/56501
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.10.2009, 21:45   5
Citim:
“Korrigjohet” Irlanda, nė Bruksel gėzojnė

Pas numėrimit tė votave nė 43 qarqe zgjedhore, u bė e qartė se irlandezėt i thanė Po marrėveshjes sė Lisbonės, pothuajse nė tė gjitha zonat elektorale tė Irlandės. Nga tre milionė qytetarėt me tė drejtė vote, morėn pjesė nė referendum 58%. Prej tyre 67,1% votuan pro marrėveshjes sė reformave nė BE. Kryeministri irlandez Brian Cowen, foli pėr "njė ditė tė madhe pėr Irlandėn dhe Evropėn".

Kryeministri, fati politik i tė cilit lidhej ngushtė me rezultatin e referendumit, angazhohet pėr solidaritet evropian nė kohėn e krizės ekonomike. "Rezultati i zgjedhjeve tė sotme, ėshtė njė shprehje e qartė e vullnetit tė popullit irlandez, qė Irlanda tė mbetet nė zemėr tė Evropės. I falėnderoj tė gjithė qė jemi sė bashku pėr Evropėn. Sė bashku jemi mė tė mirė dhe mė tė fortė", tha Kryeministri irlandez.

Guy Verhofstadt, kryetari i liberalėve nė Parlamentin Evropian, kishte ftuar gazetarėt nė njė irish pub, njė klub irlandez nė lagjen “Evropa”, qė duke trokitur gotat me birrė, tu shprehte gėzimin e tij, lidhur me rezultatin e votimit nė Irlandė.

Nė tė njėjtėn kohė, pėrballė kėtij lokali, nė kuartierin qendror tė Komisionit Evropian, zėvendėskryetarja Margot Wallström rekomandoi ngritjen e gotave pėr Po-nė irlandeze edhe pse ajo vetė nuk ėshtė konsumuese e birrės: "Mendoj se sonte ia vlen tė pish njė apo dy Guiness (birrė irlandeze), pasi besoj se ky ėshtė rezultati i drejtė pėr Irlandėn dhe pėr Evropėn".

Ndėrkaq shefi i saj, Jose Manuel Barroso, duke falėnderuar irlandezėt u shpreh se "kjo ėshtė njė ditė e mrekullueshme pėr Irlandėn, njė ditė e mrekullueshme pėr Evropėn". Euforisė sė Barrosos i ėshtė bashkangjitur edhe presidenti i Parlamentit Evropian, Jerzey Buzek: "Irlandezėt treguan pasion tė vėrtetė pėr projektin evropian, ata duan tė jenė nė zemėr tė Evropės".

Marrėveshja pėr reforma e Lisbonės duhet tė bėjė Bashkimin Evropian mė demokratik dhe ajo do tė forcojė parlamentet kombėtare dhe Parlamentin Evropian. Po ashtu kjo marrėveshje do ta bėjė mė tė lehtė qeverisjen. Ajo synon tė pėrshpejtojė proceset vendimmarrėse nė institucionet e BE-sė dhe ti japė mė shumė peshė BE-sė nė arenėn ndėrkombėtare.

Por qė tė hyjė nė fuqi, marrėveshja duhet tė ratifikohet nga tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Evropian. Prandaj tani sytė janė kthyer nga Polonia dhe Ēekia, dy vendet e vetme qė deri tani nuk e kanė ratifikuar ende atė.

Presidenti ēek Vaclav Klaus bėri tė ditur, se edhe pas referendumit tė suksesshėm nė Irlandė pro marrėveshjes pėr reformimin e BE-sė, nuk do ta firmosė sė shpejti traktatin e Lisbonės. Klaus, njė kritik i vendosur i marrėveshjes, tha se, do tė presė fillimisht vendimin e Gjykatės Kushtetuese. Senati ēek ka thirrur instancėn mė tė lartė gjyqėsore tė vendit. Ndėrkaq Presidenti polak, Lech Kazhynski, ka njoftuar, se pas pranimit tė irlandezėve do ta nėnshkruajė shumė shpejt kėtė marrėveshje.

Jose Manuel Barroso beson, qė pasi marrėveshja tė jetė nėnshkruar nga Presidenti polak, ajo nuk do tė mbahet e bllokuar as nga presidenti ēek. "Vaclav Klaus nuk e ka legjitimitetin qė tė bllokojė vullnetin politik tė 26 vendeve anėtare", mendon deputetja socialdemokrate nė Parlamentin Evropian, Jo Leinen.

Kolegu i saj liberal, Alexander Lambsdorf, shton: "Besoj se zoti Klaus nė Pragė duhet tė mendohet mirė, nėse dėshiron tė mbetet i fundit qė nuk pranon tė nėnshkruajė marrėveshjen. Unė nuk besoj se ai do tė vazhdojė tė luajė kėtė lojė tė papėrgjegjshme, por shpresoj qė tė verė firmėn e tij nė dokumentin e marrėveshjes".

Kryeministri i Irlandės, Brian Cowen, tha se irlandezėt e kanė miratuar Traktatin e Lisbonės me njė rezultat bindės. Ai tha se populli irlandez kishte folur me zė tė qartė e tė fuqishėm pro Traktatit. Mė herėt ministri i Jashtėm irlandez, Michael Martin, foli pėr njė fitore bindėsi tė kampit pro-traktatit.

Traktati i Lisbonės synon ta bėjė me efikas procesin e vendimmarrjes sė BE-sė dhe shihet si dokument me rėndėsi kyēe pėr zhvillimet nė tė ardhmen e bllokut. Dy nga grupet qė bėnė fushatė pėr tė votuar kundėr po ashtu thanė se traktati ėshtė miratuar.

Ka ndodhur njė ndryshim masiv nga votimi kundėr tek ai pro. Udhėheqės tė disa grupeve qė kanė bėrė fushatė pėr tė votuar kundėr e kanė pranuar humbjen. Ministra tė kabinetit qeveritar dhe udhėheqės tė opozitės qė bėnė fushatė sė bashku pėr tė votuar pro, janė dukshėm tė kėnaqur. Micheal Martin, ministri i Jashtėm tha se vota pro "ėshtė nė tė mirė tė Irlandės".

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=62195

Citim:
Evropa nė festė, sytė nga ... Ēekia

Reagimet e para nga Brukseli pėr “Po”-nė irlandeze kanė qenė euforike. Njėzėri kėrkohet tani nga Presidenti ēek, Vaclav Klaus, qė tė nėnshkruajė mė nė fund edhe ai Marrėveshjen e Lisbonės

http://standard-al.com/tekst.php?idt=22281
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2009, 21:51   6
Citim:
BE-Ēeki, takim pėr Traktatin

Zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Evropian po takohen me kryeministrin ēek Jan Fisher. Nė qendėr tė takimit ėshtė miratimi i Traktatit tė Lisbonės nga Ēekia. Pas miratimit nga Irlanda, traktati duhet tė marrė dhe po-nė ēeke.

Presidenti ēek, Vasllav Klaus, kundėrshtar i zėshėm i traktatit ende nuk e ka nėnshkruar dokumentin.

Hyrja nė fuqi e traktatit kėrkon miratimin e tė 27 vendeve anėtare. Traktati i hap rrugėn reformave tė thella institucionale nė BE, pėrfshi dhe mundėsinė e zgjerimit.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=13&id=33789
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 19:53   7
Citim:
Barroso shton trysninė ndaj Ēekisė

Presidenti i Komisionit tė Europės, Jose Manuel Barroso, ka kėrkuar nga Ēekia qė tė ratifikojė Traktatin e Lisbonės, pa vendosur me kėtė rast pengesa artificiale.

Barroso ka zhvilluar njė bisedė me kryeministrin e Ēekisė, Jan Fischer, pėr kompletimin e procesit tė ratifikimit tė kėtij dokumenti nė Ēeki, proces ky i cili ėshtė bllokuar nga presidenti i Ēekisė, Vaclav Klaus, i cili nėnshkrimin e kėtij dokumenti nga ana e tij e ka kushtėzuar me kėrkesa tė reja.

Qė tė dy dhomat e parlamentit tė Ēekisė e kanė ratifikuar Traktatin dhe tani dokumenti pret nėnshkrimin e presidentit euroskeptik, Klaus, i cili kundėrshton haptazi kėtė dokument.

Klaus tani ka kėrkuar qė pėr Ēekinė tė mos vlejė karta pėr tė drejta thelbėsore, e cila ėshtė pjesė pėrbėrėse e Traktatit.

Barroso theksoi se pikėrisht Klaus, gjatė kohės sa ka qenė kryeministėr, ka dorėzuar kėrkesėn pėr anėtarėsimin e Ēekisė nė BE dhe se ai e ka nėnshkruar marrėveshjen pėr anėtarėsimin e vendit tė tij nė union.

Ai gjithashtu theksoi se njė njeri, i cili nė funksion ėshtė zgjedhur nga ana e parlamentit, duhet t’i respektojė vendimet e kėtij organi.

Njė grup prej 17 senatorėve euroskeptik ēekė ka kėrkuar nga Gjykata Kushtetuese e Ēekisė qė tė vlerėsojė se a ėshtė Traktati i Lisbonės nė pėrputhje me kushtetutėn e Ēekisė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../16982/C5/C17/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.10.2009, 19:48   8
Citim:
Irlanda e ratifikoi Traktatin e Lisbonės

Dablin, 16 tetor Presidentja e Irlandės, Meri Mekalesi, e ka nėnshkruar Traktatin e Lisbonės, duke e kompletuar procesin e ratifikimit, pasi votuesit mė herėt e miratuan nė referendum.

Tash Republika e Ēekisė mbetet vendi i vetėm nga 27 anėtarėt e BE sė, qė duhet ta ratifikojė traktatin.

Dokumenti, qė synon tė lehtėsojė vendimmarrjen nė BE, ėshtė ratifikuar nga parlamenti ēek, por presidenti euroskeptik, Vaclav Klaus, ende refuzon ta nėnshkruajė atė.

http://www.kosova.com/artikulli/56831
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.10.2009, 14:22   9
Citim:
Presidenti Klaus: Traktati i Lisbonės ka ecur pėrpara, nuk mund tė bllokohet

Presidenti ēek Vaclav Klaus pranoi se traktati pėr reformimin e Bashkimit Evropian ka ecur kaq shumė pėrpara saqė ai nuk mund ta bllokojė.

Zoti Klaus i bėri komentet sot pėr gazetėn Lidone Novini. Qeveria ēeke dhe parlamenti duhet tė miratojnė tė ashtuquajturin traktatin e Lisbonės.

Por presidenti ēek ka refuzuar ta nėnshkruaj atė, duke thėnė se nuk ėshtė mirė as pėr Evropėn e as pėr vendin e tij. Ai kundėrshton njė nen qė do tė mundėsonte anashkalimin e gjykatės ēeke dhe do tė plotėsonte pretendimet e gjermanėve etnik qė u pėrzunė pas Luftės sė Dytė Botėrore.

Tė gjitha vendet e BE-sė duhet ta miratojnė traktatin e Lisbonės nė mėnyrė qė ai tė hyjė nė fuqi.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.10.2009, 15:04   10
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Rroftė Komiteti Qendror

Emri:  barroso.jpg
Shikimet: 332
Madhėsia:  25,5 KB

me shokun Barroso nė krye!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.10.2009, 15:53   11
Citim:
Rehn: Referendumi do tė hapte Kutinė e Pandorės

Komisioneri Evropian pėr zgjerimin i kėshilloi liderėt e Maqedonisė por edhe ata tė Greqisė qė tė mendohen dy herė para se tė vendosin pėr ndonjė referendum tė mundshėm pėr ēėshtjen e emrit. I ftuar nė njė seminar tė Qendrės sė Politikave Evropiane (EPC) nė Bruksel, Olli Rehn u pyet nga Alsat-M se ēfarė mendon pėr idenė qė qarkullon nė Maqedoni pėr referendum mbi emrin.

«Pėr referendumin, pėrgjigja jonė zyrtare ėshtė dhe duhet tė jetė se i takon ēdo shteti anėtar apo vendi kandidat qė tė vendosė nė bazė tė kuadrit tė vet kushtetues pėr ēėshtje me rėndėsi pėr integrimin evropian. Por gjithsesi, nė politikėn reale unė shpresoj se tė gjithė liderėt nė rajon, veēanėrisht ata nė vendet kandidate, por edhe nė vendet anėtare, do tė mendoheshin dy herė para se tė mbanin referendume mbi ēėshtje qė lidhen me zgjerimin evropian. Kjo pėrbėn njė Kuti Pandore potenciale dhe unė do tė dėshiroja tė shmangnim pėrballjen me situata ku do tė rritej kėrkesa pėr referendum, gjė qė do ta komplikonte edhe mė shumė ēėshtjen tashmė tė komplikuar tė procesit tė anėtarėsimit», deklaroi Olli Rehn, Komisioneri Evropian pėr zgjerimin e BE-sė.

(...)

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/19814.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2009, 22:01   12
Citim:
Traktati i Lisbonės para sfidės ēeke

Gjykata Kushtetuese e Republikės Ēeke konsideron tė martėn nė Bėrno sfidėn e fundit ligjore ndaj Traktatit tė Lisbonės, i cili synon qartėsimin e mėnyrės se si drejtohet Bashkimi Europian.

Traktati duhet ratifikuar 27 vendet anėtare para se tė marrė fuqi ligjore dhe Republika Ēeke ėshtė vendi i vetėm qė nuk e ka nėnshkruar atė akoma.

Gjykata Kushtetuese e vendit do tė dėgjojė argumentat e njė grupi senatorėsh qė thonė se Traktati i Lisbonės do tė krijojė njė super-shtet, duke cėnuar kėshtu sovranitetin ēek.

Senatorėt gėzojnė pėrkrahjen e presidentit tė vendit, Vaclav Klaus, i cili ėshtė kundėrshtar i hapur i traktatit.

Njė korrespondent i BBC-sė nė Bėrno thotė se gjykata ēeke ka marrė disa peticione gjatė ditėve tė fundit dhe disa vėzhgues besojnė se, pėr tė marrė vendim, gjyqtarėt do tė kenė nevojė pėr mė shumė se njė ditė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=13&id=35740

Citim:
Ēekia shtyn takimin pėr traktatin e Lisbonės

Gjykata kushtetuese nė Republikėn Ēeke e ka shtyrė deri javėn tjetėr seancėn qė Traktati i Lisbonės mbi reformėn evropiane tė hyjė nė fuqi.

Republika Ēeke ėshtė vendi i vetėm nga 27 vendet anėtare tė BE-sė qė nuk e ka nėnshkruar ende traktatin qė ka si qėllim tė pėrcaktojė mėnyrėn se si do tė drejtohet organizata dhe shihet nga shumė si themelor pėr zhvillimet e ardhshme.

Gjykata do tė vendosė nėse traktati prek sovranitetin ēek.

Gjykata Kushtetuese e vendit pritet tė dėgjojė argumentat e njė grupi senatorėsh qė thonė se Traktati i Lisbonės do tė krijojė njė super-shtet, duke cėnuar kėshtu sovranitetin ēek.

Senatorėt gėzojnė pėrkrahjen e presidentit tė vendit, Vaclav Klaus, i cili ėshtė kundėrshtar i hapur i traktatit.

Nėse gjykata vendos nė favor tė traktatit, presidenti ēek, Vaclav Klaus, duhet tė vendosė nėse ta nėnshkruajė atė apo jo, por ai pėr momentin ka vendosur kushte.

Njė korrespondent i BBC-sė nė Bėrno thotė se gjykata ēeke ka marrė disa peticione gjatė ditėve tė fundit.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../17899/C5/C17/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2009, 08:42   13
Citim:
Samiti i BE-sė nė Bruksel pėrballė ēėshtjeve tė vėshtira

Udhėheqėsit e Bashkimit Evropian janė mbledhur nė Bruksel pėr tė diskutuar mbi disa ēėshtje tė vėshtira, ku pėrfshihen njė marrėveshje mbi ndryshimet e klimės dhe pėrpjekjet pėr tė kapėrcyer kundėrshtimet e Ēekisė ndaj njė traktati pėr reformimin e Bashkimit Evropian.

Republika Ēeke ėshtė i vetmi vend qė nuk e ka nėnshkruar traktatin e Lisbonės, i cili thjeshton operacionet e Bashkimit dhe krijon njė post tė ri tė presidentit tė BE-sė.

Europa ėshtė gati pėr tė kaluar nėpėr ndryshime strukturore dramatike pas vite diskutimesh dhe pengesash.


Pengesa e fundit pėr marrėveshjen mbi reformėn, e njohur si Traktati i Libonės, do tė eliminohet kur republika Ēeke tė ratifikojė dokumentin, i cili sipas vėzhguesve pritet tė ndodhė brenda pak javėsh.

Mes reformave tė tjera, traktati parashikon njė post tė ri tė fuqishėm tė presidentit tė BE-sė dhe kjo do tė jetė njėra prej temave tė samitit nė Bruksel.

Dy nga konkurrentėt mė tė mundshėm pėr presidencėn e BE-sė janė ish kryeministri britanik Toni Bler dhe kryeministri i Luksemburgut, Zhan Klod Zhynker. Njė mundėsi tjetėr ėshtė ish presidentja e Irlandės, Meri Robinson.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2009, 15:37   14
Citim:
Liderėt e BE-sė, 'shpėtojnė' Traktatin e Lisbonės

Udhėheqėsit e Bashkimit Evropian gjatė njė takimi nė Bruksel kanė rėnė dakord pėr formulimin e njė marrėveshje, e cila do tė hiqte pengesėn e fundit pėr hyrjen nė fuqi tė Traktatit tė Lisbonės.

Traktati synon ta bėjė me funksional procesin e vendimmarrjes sė bllokut 27 anėtarėsh. Hyrja nė fuqi e tij ėshtė shtyrė pėr shkak tė refuzimit qė i ka bėrė nėnshkrimit tė dokumentit presidentit ēek, Vaclav Klaus.

Z. Klaus ka argumentuar se Karta e tė Drejtave Themelore tė BE-sė, i mundėson gjermanėve etnikė tė dėbuar nga Ēekosllovakia pas Luftės sė dytė Botėrore, qė tė kėrkojnė pronat e tyre atje.

Udhėheqėsit e Be-sė ranė dakord qė ta lejonin Republikėn Ēeke qė tė mos e nėnshkruante Kartėn.

Njė zėdhėnės pėr presidentin Klaus tha se ai nuk do tė ngrinte shqetėsime tė tjera.

Marrėveshja e arritur nė Bruksel tani duhet tė hapė rrugėn qė z. Klaus, njė euroskeptik i zjarrtė, tė pėrfundojė procesin e ratifikimit tė Traktatit.
Korrespondentja e BBC-sė nė Bruksel thotė se ajo pėrbėn njė sukses qė udhėheqėsve tė BE-sė iu desh nė kėtė samit.

Ata nuk arritėn tė tejkalonin mosmarrėveshjet nė njė ēėshtje tjetėr tė rėndėsishme: atė tė fondeve qė duhet tu japin vendeve nė zhvillim pėr tė luftuar ndryshimet klimatike.

Udhėheqėsit e Be-sė e nisėn procesin e Traktatit tė Lisbonės para tetė vjetėve.

Traktati, thanė atėherė ata, synonte qė ta bėnte BE-nė njė institucion mė demokratik, mė transparent dhe mė efikas dhe qė t'i mundėsonte funksionim mė tė mirė gjatė procesit tė zgjerimit.

Me traktatin krijohen dy poste: ai i presidentit evropian dhe i Ministrit tė Jashtėm tė BE-sė.

Komisioni, Parlamenti Evropian dhe Gjykata Evropiane e Drejtėsisė do tė marrin kompetenca tė reja, ndėrkohė qė vendet anėtare do tė humbasin tė drejtėn e vetos nė disa fusha.


http://alsat-m.tv/index.php/bota/20013.html

Citim:
BE pranoi kushtet e Ēekisė

Presidenti i Komisionit tė Europės, Jose Manuel Barroso, theksoi se tetė vjet tė hartimit dhe negociatave pėr Traktatin, ja “kujtojnė atij maratonėn, por njė maratonė me pengesa”. “Sot ne eliminuam pengėsen e fundit politike”, tha Barroso.

Kryeministri i Suedisė, Fredrik Reinfeldt, i cili kryesoi samitin e udhėheqėsve tė BE-sė nė Bruksel, theksoi se udhėheqėsit e unionit janė pajtuar me kėrkesėn e Ēekisė, qė presidenti i kėtij vendi, Vaclav Klaus, tė nėnshkruajė Traktatin, nėse Gjykata kushtetuese e Ēekisė konstaton se Traktati nuk bie ndesh me ligjet kombėtare tė Ēekisė. Pritet qė Gjykata kushtetuese e Ēekisė do ta shpallė vendimin javėn e ardhshme.

Kryeministri i Ēekisė, Jan Fischer, theksoi se marrėveshja ėshtė njė hap pėrpara dhe siguroi homologėt e tij se nėse gjykata mbėshtetė Traktatin, atėherė asgjė nuk mund tė pengojė mė ratifikimin e Traktatit nė Ēeki, para pėrfundimit tė kėtij viti.

Jiri Weigl, kryesues i zyrės sė Klausit, theksoi se presidenti i Ēekisė e konsideron rezultatin si mjaft pozitiv, duke shtuar se Klaus nuk do tė vendos mė pengesa tjera nė procesin e ratifikimit tė Traktatit.

Klaus ka refuzuar tė nėnshkruaj Traktatin, pėrderisa vendit tė tij tė mos i ofrohen koncesione nė kuadėr tė Kartės pėr tė drejta thelbėsore. Presidenti i Ēekisė e ka kėrkuar kėtė opsion, pėr shkak tė brengave se gjermanėt e dėbuar nga Ēekosllovakia gjatė Luftės sė Dytė Botėrore mund tė ngritin padi pėr dėmshpėrblim kundėr shtetit ēek.

Reinfeldt theksoi se shtetet fqinje, si Hungaria dhe Sllovakia, tė cilat janė frikėsuar nga pasojat e mundshme, nėse unioni pranon kėrkesėn e Klausit, janė pajtuar me tekstin e kompromisit, i cili mundėson pėrmbushjen e kushteve tė Ēekisė.

Klaus kėrkesėn pėr mospėrfshirjen e Ēekisė nė Kartėn pėr tė drejta thelbėsore e ka shfrytėzuar pėr tė zvarritur procesin e ratifikimit tė Traktatit, tė cilin ai e kundėrshton. Ai frikėsohet se Traktati do t’i bartė sė tepėrmi kompetenca kombėtare institucioneve tė BE-sė nė Bruksel.

Sidoqoftė, trysnia ndaj tij pėr ratifikimin e Traktatit u shtua, pasi qė irlandezėt nė fillim tė kėtij muaji votuan nė favor tė Traktatit, nė referendumin e dytė qė u organizua nė Irlandė pėr kėtė dokument.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../18067/C5/C17/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.11.2009, 23:05   15
Citim:
Traktati ėshtė 'kushtetues'

Gjykata kushtetuese e Republikės Ēeke ka vendosur se Traktati i Lisbonės i Bashkimit Evropian pėrputhet me kushtetutėn e kėtij vendi.

Kjo gjykatė kishte marrė njė ankesė nga njė grup senatorėsh ēekė.

Republika Ēeke ėshtė vendi i vetėm nga 27 anėtarėt e Bashkimit Evropian qė nuk e ka ratifikuar Traktatin e Lisbonės.

Tashmė Bashkimi Evropian ėshtė fare afėr ratifikimit tė kėtij traktati.

Ai tashmė duhet tė nėnshkruhet nga presidenti ēek, Vaclav Klaus, pėrpara se tė hyjė nė fuqi.

Presidenti Klaus ka thėnė se nuk do tė ketė pengesa tė tjera pėr ratifikimin e traktatit tė Lisbonės.

Ky traktat konsiderohet si shumė i rėndėsishėm pėr funksionimin nė mėnyrė tė efektshme tė kėsaj organizate me 27 anėtarė.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2...3_lisbon.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.11.2009, 11:21   16
Citim:
Ēekia nėnshkruan traktatin e Lisbonės

Presidenti ēek Vaclav Klaus nėnshkroi traktatin pėr reforminin e Bashkimit Evropian, duke u bėrė udhėheqėsi i fundit evropian qė mbėshtet dokumentin historik.

Firma e zotit Klaus, qė njoftoi pėr nėnshkrimin sot, ėshtė hapi i fundit nė ratifikimin e traktatit.

Gjykata Kushtetuese e Republikės ēeke kishte deklaruar disa orė mė parė se traktati ishte nė pėrputhje me kushtetutėn e vendit, duke eliminuar kėshtu pengesėn e fundit pėr ratifikimin e dokumentit.

Udhėheqėsit e Bashkimit Evropian qė u takuan javėn e kaluar nė Bruksel ranė dakord tė pranojnė kushtet ēeke pėr nėnshkrimin e traktatit tė reformave.

Presidenti Ēek kishte kėrkuar njė pėrjashtim nga karta e tė drejtave e traktatit pėr tė mbrojtur Republikėn Ēeke nga pretendimet pėr pronat tė gjermanėve entikė tė pėrzėnė nga Ēekosllovakia pas Luftės sė Dytė Botėrore.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories

Citim:
BE mirėpret vendimin e Ēekisė pėr miratimin e Traktatit

Bruksel, 3 nėntor Udhėheqėsit e Bashkimit Evropian kanė mirėpritur vendimin e drejtėsisė ēeke, qė i hapi rrugėn miratimit tė Traktatit tė Lisbonės.

Kreu i Komisionit Evropian, Zhose Manuel Barroso, tha se "nuk do tė duhet tė ketė pengesa tė tjera tė panevojshme, qė do tė parandalojnė hyrjen nė fuqi tė traktatit".

Gjykata Kushtetuese e Ēekisė ka vendosur se Traktati i Lisbonės i Bashkimit Evropian ėshtė nė linjė me kushtetutėn e vendit. Republika e Ēekisė ėshtė i vetmi vend i BE sė qė ende nuk e ka ratifikuar traktatin, i cili duhet tė miratohet nga tė gjitha vendet anėtare qė tė hyjė nė fuqi.

Parlamenti i Ēekisė e ka mbėshtetur marrėveshjen, por presidenti Vaclav Klaus e priste vendimin e gjykatės para se ta nėnshkruajė.

http://www.kosova.com/artikulli/57214
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.11.2009, 19:12   17
Citim:
Mė 1 dhjetor hyn nė fuqi Traktati i Lisbonės

Traktati i Lisbonės do tė hyjė nė fuqi mė 1 dhjetor, ka njoftuar kryeministri suedez, vendi i tė cilit ka kryesimin e radhės sė BE-sė.

Fredrik Reinfeld tha se pas miratimit nga Ēekia, do tė fillojė kėshillimet pėr presidentin e ardhshėm dhe shefin e politikės sė jashtme evropiane, siē i parasheh Traktati.

Ēekia ėshtė shteti i fundit qė ka ratifikuar traktin shumė tė diskutueshme pėr reformat nė Evropė.

http://www.kohavision.net/index.php?...ac=0&Itemid=68

Citim:
Tirana zyrtare pėrshėndet ratifikimin e Traktatit tė Lisbonės

Tiranė, 4 nėntor - Tirana zyrtare pėrshėndet pėrfundimin e procedurave tė ratifikimit tė Traktatit tė Lisbonės pas nėnshkrimit tė tij nga ana e Presidentit ēek, Vaclav Klaus.

Kryeministri Sali Berisha pėrfundimin e procesit tė ratifikimit tė Traktatit tė Lisbonės, e vlerėson si njė ngjarje historike pėr mbarė Europėn dhe si njė pėrgjigje pėrfundimtare ndaj euroskepticizmit. - Pėr tė gjitha kombet qė aspirojnė tė anėtarėsohen nė BE dhe janė nė marrėdhėnie kontraktuale me BE nė, ndėr ta kombi shqiptar, ka thėnė Berisha.

Edhe Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėrshėndet pėrfundimin e ratifikimit tė Traktatit tė Lisbonės.

"Hyrja nė fuqi e Traktatit tė Lisbonės, shėnon fillimin e njė epoke tė re dinamike pėr tė ardhmen e Bashkimit Evropian, duke rritur njėkohėsisht efikasitetin e Unionit dhe peshėn e tij nė arenėn ndėrkombėtare", thuhet nė deklaratėn e MPJSH.

http://www.kosova.com/artikulli/57255

Citim:
Sllovenia e Kroacia arrijnė marrėveshje pėr kufirin

Nėnshkrimi i kėtij dokumenti ishte kusht qė Sllovenia t'i zhbllokojė negociatat e Kroacisė me Bashkimin Evropian.

Kryeministri slloven Borut Pahor dhe homologia e tij kroate, Jadranka Kosor kanė nėnshkruar tė mėrkurėn nė Stokholm marrėveshjen pėr kufijtė, duke i hapur kėshtu rrugėn Zagrebit pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

Nėnshkrimi i marrėveshjes u bė nė Stokholm, pasi Suedia ka kryesinė e radhės sė Bashkimit Evropian.

Marrėveshja nė fjalė ėshtė arritur pasi ka fituar dritėn jeshile nga deputetėt nė Kuvendin e Kroacisė dhe pajtueshmėri tė anėtarėve tė Komitetit tė Sllovenisė pėr politikė tė jashtme.

Kroacia e Sllovenia kanė pasur mosmarrėveshje lidhur me vijėn kufitare detare.
Nėnshkrimi i kėtij dokumenti ishte kusht qė Sllovenia t'i zhbllokojė negociatat e Kroacisė me Bashkimin Evropian.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=5388
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2009, 08:57   18
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nevojitet propagandim kundėr integrimit dhe nė momente kyēe nevojiten kundėrshtime tė hapura me protesta. Le tė shkruhet nė kronikat e kohės, se tė paktėn dikush e kundėrshtoi kėtė proces.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2009, 14:04   19
Citim:
Deficiti i demokracisė nė Europė

Super-shteti i Europės ėshtė njė fakt. Nuk ka mė arsye qė euroskeptikėt tė ankohen. Europa e re ėshtė njė realitet dhe ne duhet ta bėjmė mė tė mirėn e mundshme nga ajo. Por, para se tė bėjmė pėrpjekje qė tė jemi pozitiv, duhet tė bėjmė njė ankesė pėrfundimtare. Nė kėtė moment mjaft delikat mundemi edhe pa triumfalizėm.

Presidenti aktual i Europės, kryeministri i Suedisė, Fred Reinfeldt, deklaroi se tani do tė kemi njė Europė e cila “do tė funksionojė mė mirė, do tė jetė mė efektive dhe mė demokratike”. Mė tė vėrtetė? Mė demokratike?

Pa zgjedhje demokratike, 27 shtetet anėtare tė BE-sė sė shpejti do tė zgjedhin presidentin e pėrhershėm tė Unionit. Presidenti do tė “dalė nė sipėrfaqe” pas diskutimeve joformale. Kaq sa i pėrket demokracisė.

Sė shpejti, super-shteti i Europės do tė ketė mbi 100 ambasada nė gjithė botėn. Nė kėto ambasada do tė punojnė diplomatė me paga tė larta, tė cilėt nuk do t’u japin llogari qytetarėve. Traktati i Lisbonės koncentron mė shumė kompetenca nė Bruksel dhe u ofron mė pak mundėsi shteteve individuale qė tė bllokojnė me veto ligjet evropiane. Pushteti po koncentrohet, nuk po shpėrndahet.

Miliona qytetarėve evropiane kjo nuk u ka pėlqyer aspak, por ata kanė qenė tė detyruar ta pranojnė kėtė. Kėto ndryshime tė mėdha nėnkuptojnė se Europa duhet tė fillojė tė veprojė me pėrgjegjėsi dhe me njė vizion mė tė madh, si nė fushėn e brendshme ashtu edhe nė arenėn ndėrkombėtare.

Sipas mendimit tė ekspertėve, tri ēėshtje duhet tė adresohen menjėherė. Ēėshtja e parė ėshtė rrėmuja qė po vazhdon nė Ballkan. Si mund tė operojė super-shteti i Europės me njė vrimė nė zemėr tė vet? Maqedonia ka tashmė katėr vjet qė po tenton tė anėtarėsohet nė BE, por negociatat serioze ende nuk kanė filluar. Kroacia pėr njė periudhė edhe mė tė gjatė kohore ėshtė kandidat zyrtar pėr anėtarėsim. Anėtarėsimin e dėshirojnė edhe Serbia, Mali i Zi dhe Shqipėria, por negociatat serioze nuk kanė filluar as me kėto shtete. Janė kėto shtete potencialisht tė rrezikshme. Na nevojitet aksion i shpejtė, ngase nė tė kundėrtėn Ballkani mund tė shpėrthejė sėrish.

Nė anėn tjetėr, dy shtete tė prosperuara dhe tė civilizuara, Norvegjia dhe Zvicra, tė lumtura qėndrojnė jashtė Unionit.

Ēėshtja e dytė ėshtė anėtarėsimi i propozuar i Turqisė. Ėshtė ky njė vend me njė popullatė tė re dhe gjithnjė e mė tė edukuar, njė shtet me potencial tė madh. Europa nuk duhet tė frikėsohet nga shtetet, tė cilat janė sinonim pėr ardhmėrinė. Pse dikush si kancelaria Angela Merkel, vendi i sė cilės ka pėrfituar nga kontributi i gastarbajterėve turq, ka njė qėndrim aq armiqėsor ndaj anėtarėsimit tė mundshėm tė Turqisė nė Union?

Sė treti, kemi ēėshtjen e qėndrimit tė Europės nė samitin botėror pėr klimė, i cili muajin e ardhshėm zhvillohet nė Kopenhagė. Si do tė kėrkojė Europa, e cila pėr njė kohė tė gjatė ka ndotur ambientin, nga fuqitė qė po dalin nė sipėrfaqe tė bėjnė sakrifica nė kėtė fushė, duke rrezikuar kėshtu shtimin dhe suksesin e kėtyre shteteve?

132 shtetet nė zhvillim sė bashku janė shumė mė tė rėndėsishme sesa super-shteti i Europės. A e kuptojnė negociatorėt europianė rėndėsinė e kėsaj? A janė tė gatshėm ata tė bėjnė koncesione nė emrin tonė? Nėse bėjnė, nė bazė tė cilit autoritet demokratik do tė veprojnė?

Ja pra ku kthehemi sėrish te deficiti i demokracisė. Ky deficit nuk do tė zhduket. (The Herald)

http://www.gazetaexpress.com/index.p...ujt/lexo/18617
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.11.2009, 12:39   20
Citim:
BE, takim urgjent pėr presidentin

Presidenca suedeze e Bashkimit Evropian (BE) thirri samit tė jashtėzakonshėm pėr 19 nėntor nė Bruksel, me qėllim qė tė bisedohet pėr vendosjen e posteve tė reja nė Bashkimin. Marrėveshja e Lisbonės pėr reforma tė institucioneve evropiane parashikon vendosjen e posteve: president i BE-sė, ministėr i Punėve tė Jashtme tė Bashkimit dhe sekretar i pėrgjithshėm.

Kryeministri suedez Fredrik Rejnfeld pėr kėtė qėllim e filloi rrethin e ri tė konsultimeve me shefat e shteteve dhe qeverive tė BE-sė, pas ēka tė enjten e ardhshme do t`i prezantojė kandidatėt pėr postet e reja.

Si favorit kryesor pėr president tė Kėshillit tė Evropės pėrmendet kryeministri belg Herman van Rompuj, ndėrsa pėr ministėr tė Punėve tė Jashtme ish-kryeministri italian Masimo D`Alema.

http://alsat-m.tv/index.php/bota/20344.html

Citim:
Miliband refuzon postin e kryediplomatit tė BE

Ministri i Jashtėm britanik, Dejvid Miliband ka refuzuar postin e shefit tė diplomacisė sė Bashkimit Evropian, njoftoi sot kreu i eurodeputetėve socialistė, Martin Shulc.

Ai tha se e mbėshtet emėrimin e ish kryeministrit italian Masimo D'Alema nė postin e Pėrfaqėsuesit tė Lartė tė BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, funksion i cili ėshtė i paraqitur nė Traktatin e Lisbonės.

Miliband ka refuzuar tė largohet nga skena politike britanike para zgjedhjeve parlamentare nė pranverė 2010, tė cilat shihen si tė vėshtira pėr Laburistėt.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=37631
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.