Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.10.2013, 21:32   181
Citim:
Cameron: Britania po e fiton betejėn pėr marrjen e kompetencave nga Brukseli

Angli - Britania ka fituar aleatė nė betejėn e saj pėr te rimarrė disa kompetenca nga Brukseli, falė qėndrimit tė palėkundshėm nė lidhje me kėtė ēėshtje, ka thėnė sot kryeministri britanez David Cameron, raporton AFP.

Nė njė fjalim para deputetėve tė partisė sė tij, ai ka hedhur poshtė kritikat se e ka izoluar Britaninė nga partnerėt tjerė tė Bashkimit Evropian.

Cameron ka premtuar se do tė rinegociojė raportin e Britanisė me BE-nė 28 anėtarėshe, dhe se do t'i vendosė kushtet e reja tė antarėsisė britaneze nė referendum mė 2017, nėse e fiton edhe njė mandat nė zgjedhjet e vitit 2015.

Cameron kishte zemėruar liderėt evropianė kur kishte kundėrshtuar njė pakt fiskal me qėllim tė tejkalimit tė krizės nė zonėn e euros nė vitin 2011, por kishte fituar pėrkrahje nė pėrpjekjet e tij pėr tė shkurtuar buxhetin e BE-sė vitin e kaluar.

Ai ka mbajtur takime me liderė tė ndryshėm evropianė pėr tė biseduar rreth planit tė tij pėr reformimin e BE-sė, tė cilin nuk e ka detajuar ende.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/69121/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:16.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.