Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.6.2008, 13:50   1

Shkrim i cituar Z1: Ēminimi i territorit


Mbulim pėr pastrimin e zonave tė minuara.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2008, 15:33   2

Shkrim i cituar Deri nė 2010 kufiri RK-RSH do tė jetė i minuar


Kufiri RK-RSH do tė jetė i lirė nga minat vetėm nė vitin 2010. Ky ka qenė premtimi i zyrtarėve tė AMAE-sė (Aksionit tė Veprimit Ndaj Minave) nė Shqipėri nė njė mbledhje koordinuese qė kjo organizatė ka zhvilluar nė qytetin e Kukėsit. Por tė njėjtėt zyrtarė kanė dhėnė alarmin, pasi sipas tyre, nė fushat e pastruara nga minat, po hidhen mina tė paplasura nga persona tė papėrgjegjshėm.

http://www.shekulli.com.al/news/45/A...008-06-16.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.11.2008, 22:19   3

Shkrim i cituar Janė ēminuar deri mė tani 121 km nė vijėn mes dy shteteve shqiptare


Gjatė periudhės janar-tetor tė kėtij viti, nė zbatim tė projektit Antiminė, ėshtė pastruar nga minat njė sipėrfaqe prej 368.786 metėr katrorė midis dy shteteve shqiptare nė njė gjatėsi prej 121 km.

Por sipas drejtorit tė Qendrės Shqiptare tė Veprimit ndaj Minave, me gjithė punėn voluminoze dhe treguesit teknikė tė ēminimit, ende nė disa zona e fshatra ka probleme. Kėshtu, pėr shkak se nuk ka njė hartė minimi, ende nė 19 fshatra tė kėsaj zone ka sasi minash e municionesh tė paplasura qė paraqesin rrezik pėr banorėt.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=46733
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2009, 00:16   4
Citim:
ShP: U pastruan fushat e minuara nga Serbia dhe IRJM

Tiranė, 8 tetor - Shqipėria i ka pastruar tė gjitha fushat e minave dhe predhat e pashpėrthyera nė territorin e saj, tha zėvendės ministri i mbrojtjes, Petrit Karabina. Sipas tij, minat e fundit janė pastruar para njė jave nė pjesėn verilindore tė Shqipėrisė.

Karabina tha se shumica e pajisjeve eksploduese brenda Shqipėrisė, ishin vendosur nga Serbia, gjatė luftės nė Kosovė nė vitet 1998-1999 dhe nga Maqedonia nė vitin 2001, gjatė kryengritjes sė shqiptarėve nė kėtė vend, njofton AP nga Tirana.

Minat e tjera ishin vendosur nga kontrabandistėt e armėve. Gjatė dekadės sė kaluar nga minat dhe predhat e pashpėrthyera janė vrarė 34 shtetas tė Shqipėrisė, njė e treta prej tyre fėmijė. Njėherėsh janė plagosur 238 vetė.

Shqipėria ėshtė nėnshkruese e Konventės sė Otavės nga viti 1997, sipas sė cilės, qeveritė duhet t'i largojnė minat nga hapėsirat, qė janė nėn kontrollin e tyre.

http://www.kosova.com/artikulli/56639
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2011, 21:46   5
Citim:
FSK pėrfundon sezonėn e sivjetme tė deminimit

Kompania e Deminimit e Regjimentit tė Mbrojtjes Civile (RMC) e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), pėrfundoi nė fund tė nėntorit sezonin gjashtė mujor pėr pastrimin e fushave tė minuara.

Nė njė komunikatė tė lėshuar nga FSK, thuhet se nga prilli deri nė fund tė nėntorit, deminerėt e FSK-sė pastruan mbi 420 mijė metra katror siperfaqe tė minuara, nė rajonin e Prizrenit, Fushė Kosovės, Gjakovės, Ferizajt, Suharekės, Dragashit dhe Shtimes.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fsk-cminimi.jpg
Shikimet:	158
Madhėsia:	51,2 KB
NNJ:	3334

Deminerėt e FSK-sė, pėrgjat kėsaj periudhe sa kanė qenė tė ngarkuar me operacione nė fusha tė minuara, vepruan nė ekipe tė ndara nė pastrimin e fushave tė minura nė kėto lokacione si nė: Stajk, Koshare, Belincė, Shkozė dhe Milaj, nė tė cilat deminuan 26 mijė metra katror sipėrfaqe, dhe gjetėn 26 copė mina tė ndryshme.

Po ashtu, Ekipet e Deminimit tė FSK-sė punuan vazhdimisht nė terren edhe nė pastrimin e siperfaqeve tė papastruara nga bombat kasetore, ky operacion ėshtė zhvilluar nė Harilaq (Fushė Kosovė), Parku i Lirisė nė Ferizaj, Kėsterc komuna e Dragashit si edhe nė Vermicė tė Prizrenit. Gjatė operacioneve tė pastrimit Kompania e Deminimit ka larguar gjithsej 347 bomba kasetore.

Gjatė tėrė vitit Kompania e Deminimit e FSK-sė ka qenė e angazhuar sipas misionit edhe nė eliminimin e mjeteve eksplozive tė pashpėrthyera (EOD), ekipet e EOD-sė, janė nė detyre 24 orė nė ditė nė pėrgjigje tė thirrjeve tė institucioneve dhe individėve nė raste tė thirrjeve dhe lajmėrimit pėr gjetje tė mjeteve eksplozive tė pashpėrthyera, tė cilat mund tė hasen kudo nėpėr vendbanime dhe terrene tė ndryshme. Ekipet e EOD-sė, kanė shkatėrruar (eksploduar nė mėnyrė tė kontrolluar) 365 mjete eksplozive tė pashpėrthyera.

Kompania e Deminimit e FSK-sė, ėshtė njėsi profesionale dhe plotėsisht operacionale. Gjatė aktivitetit tė saj nė terren nuk ėshtė evidentuar asnjė incident me pasoja pėr pjesėtarėt e saj, dhe do tė vazhdojė punėn pėr pastrimin e fushave tė minuara tė mbetura si pasojė e luftės sė viteve 1998-99 nė Kosovė. Aktiviteti i deminimit humanitar i FSK-sė ėshtė mjaft i rėndėsishėm pėr krijimin e mundėsisė pėr lėvizjen e lirė, qasjen nė prona, si edhe nė pėrgjithėsi pėr zhvillimin e jetės normale nė ēdo cep tė territorit tė vendit tonė.

Aksioni i deminimit ka pėrfunduar pėr shkak tė fillimit tė sezonit dimėror, pėr tė vazhduar nė pranverė nė muajin prill tė vitit tė ardhshėm.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,68386
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.