Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.6.2008, 09:16   1

Shkrim i cituar Z1: Vatikani nuk e njeh Shqipėrinė Veriore


Vatikani nuk e ka njohur pavarėsinė e Shqipėrisė Veriore dhe nuk planifikon ta bėjė kėtė dhe pėr shumė kohė. Kėshtu ka deklaruar kryetari i Kėshillit Papnor pėr Pėrparimin e Unitetit tė Krishterė, kardinali Valter Kasper.

http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=22421
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.11.2008, 14:28   2

Shkrim i cituar Vatikani s'ka ndėrmend ta njohė Shqipėrinė e Veriut


Vatikani s'ka ndėrmend ta njohė Shqipėrinė e Veriut dhe as nuk dėshiron ta trajtojė kėtė ēėshtje, u pohua dje nga "Selia e Shenjtė". Vatikani vėren se numri i shteteve qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e shtetit tė ri si dhe i atyre qė janė kundėr shtetit tė ri, "nuk ėshtė i vogėl" dhe "kjo nuk duhet harruar".

Gjithashtu Kisha Katolike dėshiron tė ketė marrėdhėnie tė mira me Kishėn Serbe dhe tė vazhdojė dialogun i cili po pėrparon dita-ditės, ka pohuar Sekretariati i Vatikanit.

http://www.b92.net//eng/news/politic...5&nav_id=55013
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.11.2008, 14:43   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Jashtėqitja judeo-kristiane qė mbulon gadishullin. M.r.f. Vatikani nuk qe ai qė thoshte qė shqiptaret e pėrdhunuara nga serbėt e zotit, nuk duhet tė abortonin... se nuk i pėlqente Jahveut ky muhabet...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2010, 17:45   4
Citim:
Vatikani nuk e njeh Kosovėn pėr shkak tė Kishės serbe

Kardinali i Kishės Katolike Romake dhe anėtari i Kėshillit Papnor, Walter Kasper, ka thėnė se Vatikani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet pėr shkak tė respektit ndaj Kishės ortodokse serbe.

“Ne, kuptohet, e dimė se Kosova pėr KPS-nė ėshtė plagė e rėndė dhe dhimbje. Po ashtu e dimė se ajo ėshtė djep dhe qendėr e ortodoksizmit serb nė Kosovė. Ne e kuptojmė kėtė dhe duam tė kemi respekt ndaj kėsaj”, ka thėnė Kasper nė njė intervistė pėr agjencinė Kathpress.

Sipas Blic, kardinali gjerman ka thėnė se Vatikani angazhohet pėr mbrojtjen e pėrmendoreve ortodokse, manastireve dhe kishave nė Kosovė dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė “brutalitetit tė caktuar kulturor”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=8142
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2010, 23:09   5
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Si kultivus shumshekullor tė pedofilisė qė janė osht e kuptushme me pasė dhembshuni pėr sivėllezėnit n'pederasti gjegjsisht shkijet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2010, 08:53   6
Citim:
Haxhinasto viziton Vatikanin

Tiranė, 16 nėntor - Ministri i Punėve tė Jashtme i Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto, niset sot pėr njė vizitė zyrtare dy ditore nė Selinė e Shenjtė.

Sipas burimeve zyrtare nga Ministria e Jashtme, gjatė kėsaj vizite ministri Haxhinasto do tė pritet nė audiencė nga Shenjtėria e Tij, Papa Benedikti XVI, si dhe do tė zhvillojė njė takim me Sekretarin pėr Marrėdhėniet me Shtetet, Monsinjor Dominik Mamberti.

Kryediplomati shqiptar do tė diskutojė me autoritetet e larta tė Vatikanit mbi bashkėpunimin e ngushtė, njerėzor dhe institucional tė Shqipėrisė me Selinė e Shenjtė, si dhe forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve dypalėshe nė fusha me interes tė ndėrsjellė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,40556
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.2.2011, 10:35   7
Citim:
Vatikani ende s’e njeh Kosovėn

Vatikani mbetet i vendosur qė tė mos njoh shtetin e Kosovės. Tė paktėn zyrtarė tė saj vazhdojnė tė japin deklarata se nuk e kanė ndėrmend tė ndėrrojnė qėndrim sa i pėrket kėsaj ēėshtje....

Kėshtu ka bėrė tė ditur pėrfaqėsuesi i Vatikanit nė Serbi Orlando Antonini, i cili i ka bėrė kėto deklarata pėr gazetėn “Politika”, tė Serbisė.

Ai ka theksuar se Vatikani do tė ulet dhe tė bisedojė sėrish pėr Kosovėn, pasi tė kenė pėrfunduar bisedimet e paralajmėruara mes Kosovės dhe Serbisė.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=45785
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2011, 21:54   8
Citim:
Krasniqi kėrkon njohjen e Kosovės nga Vatikani

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi dhe delegacioni qė e shoqėron, nė kuadėr tė vizitės zyrtare nė Itali, ka vazhduar edhe tė mėrkurėn takimet me autoritete tė larta italiane. Gjatė njė takimi me kryetarin e Komisionit pėr Punė tė Jashtme i Italisė, Stefano Stefani, kryeparlamentari Jakup Krasniqi potencoi synimet e institucioneve tė Kosovės pėr pėrmbushjen sa mė tė shpejtė tė kritereve pėr liberalizimin e vizave, pėr integrimet euroatlantike dhe anėtarėsimin e Kosovės nė organizatat ndėrkombėtare.

(...)

Kryetari Krasniqi, zhvilloi njė takim tė veēantė nė Vatikan me Monsinjor Jagodzinskin, zyrtar i lartė i Vatikanit, tė cilin e njoftoi me tė gjitha tė arriturat nė Kosovė. Gjatė kėtij takimi, kėrkesė e veēantė e kryetarit Krasniqi ishte njohja e Republikės sė Kosovės nga ana e Vatikanit.

Jagodzinski, nga ana e tij, theksoi se ėshtė shtuar vėmendja pėr Kosovėn dhe se kjo dėshmohet edhe me emėrimin e delegatit apostolik pėr Kosovėn nga Selia e Shenjtė. Ai theksoi, gjithashtu, se Vatikani i pėrcjell me vėmendje zhvillimet nė Kosovė dhe shprehu kėnaqėsinė pėr arritjet e saj.

http://www.kosova-sot.info/politike/...s-nga-vatikani
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.9.2011, 16:46   9
Citim:
Janosz: Vatikani pritet ta njohė sė shpejti Kosovėn

VATIKAN- Vatikani pritet tė jetė shteti i ardhshėm qė do tė njohė Kosovėn, pasi Selia e Shenjtė pritet qė sė shpejti tė pranojė pavarėsinė e saj, ka thėnė Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatikanit pėr Kosovėn.

Pas meshės sė shenjtė tė mbajtur tė dielėn nė Prizren, Janosz ka thėnė pėr mediat se vetė prania e delegacionit tė Vatikanit nė Kosovė ėshtė dėshmi pėr kėtė.

“Fakti qė nuk jemi tė varur nga Nunci i Beogradit, apo prej Nuncit tė Shqipėrisė, por e kemi njė delegat apostolik e ka njė domethėnie qė duhet tė lexohet nė kėtė kuptim”,- ėshtė shprehur Janosz.

http://www.kosova-sot.info/politike/...hpejti-kosoven
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2011, 21:46   10
Citim:
Vatikani nuk do ta njohė Kosovėn

Vatikan – Shteti i Vatikanit, i njohur ndryshe si qendra e katolicizmit nė botė, nuk ka ndėrmend ta njohė pavarėsinė e Kosovės.

Drejtori i Qendrės pėr Informim tė Vatikanit, Ati Frederiko Lombardi, nė njė bisedė telefonike me agjencinė serbe tė lajmeve Tanjug, ka theksuar shprehimisht se Vatikani nuk ka ndryshuar qėndrim rreth pavarėsisė sė Kosovės.

“Nuk ka asnjė ndryshim nė qėndrimin e Selisė sė Shenjtė pėr Kosovėn”, ka deklaruar Lombardi, duke pėrgėnjeshtruar njė pjesė tė mediave kosovare qė transmetuan deklaratėn e apostullit pėr Kosovėn dhe Slloveninė nė Selinė e Shenjtė, Julius Janis.

Ky i fundit gjatė disa meshave nė Kosovė, paralajmėroi se Vatikani sė shpejti do ta njohė pavarėsinė e Kosovės dhe se lajmet e mira do tė vijnė nga Vatikani. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/41539/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.3.2013, 18:57   11
Citim:
Hokevar: Vatikani nuk do ta njoh Kosovėn?!

Kryepeshkopi i Beogradit, Stanislav Hokevar, ka thėnė se tash pėr tash nuk ka asnjė shenjė tė ndryshimit tė qėndrimit tė Selisė sė Shenjtė pėr ēėshtjen e njohjes sė Kosovės.

Me rastin e kėrkesės qė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi e ka bėrė gjatė inaugurimit tė Papės Franēesko, qė Vatikani ta njoh Kosovėn, Hokevar ka thėnė pėr ditoren Politika se “nuk e di nėse Thaēi e ka thėnė kėtė ose jo, por se Selia e Shenjtė nuk dhėnė sinjale se diēka do tė ndryshojė”. "Kjo ėshtė shumė e sigurt pėr dhe pėr ne shumė e rėndėsishme - pėr tėrė Kishėn Katolike”, tha Hokevar

http://www.kosova-sot.info/politike/...a-njoh-kosoven
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.