Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.6.2008, 14:21   1

Shkrim i cituar Tokė: Nė 2012 priten 7 miliardė banorė


Sipas njė studimi tė bėrė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbi rritjen e popullsisė, nė vitin 2012 popullsia e botės pritet tė arrijė nė 7 miliardė. Zyra e Gjendjes Civile amerikane, nė njė raport tė publikuar, theksoi se popullsia aktuale e botės ėshtė rreth 6.7 miliardė, ndėrkohė qė nė vitin 1999 kjo ishte 6 miliardė. Sipas studimit, deri nė viitn 2012, rritja e popullsisė duket se do ta ēojė atė nė 7 miliardė.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...derkombetareID
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.12.2008, 10:43   2

Shkrim i cituar 2009: Popullsia e Tokės arrin nė 6.75 miliardė njerėz


Sipas vlerėsimeve tė Fondacionit gjerman pėr Popullatėn Botėrore, numri gjithsej i njerėzve nė Tokė do tė arrijė sivjet nė 6.75 miliardė. Fondacioni njoftoi se sivjet ky numėr ėshtė rritur me 82 milionė njerėz.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-bota/9147.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2009, 14:52   3
allianz
 
Citim:
Afrika ka arritur mbi 1 miliard banorė

Kombet e Bashkuara kanė bėrė tė ditur tė mėrkurėn se numri i banorėve tė Afrikės kėtė vit ka arritur mbi 1 miliard, ndėrsa deri nė vitin 2050 do tė dyfishohet ashtu qė siē vlerėsojnė analistėt, do tė rritet presioni ndaj qeverive tė atjeshme, tė cilėt tashmė nuk janė nė gjendje tė pėrmbushin tė gjitha nevojat e popullatės sė varfėr.

Drejtori i Departamentit tė Kombeve tė Bashkuara pėr vlerėsimin dhe prognozėn e demografisė, Gerhard Hajlig, ka thėnė se pavarėsisht faktit se Kina dhe India kanė popullsi tė madhe, rritja e numrit tė popullatės do tė jetė mė e madhe nė Afrikė se sa nė Azi.

http://alsat-m.tv/index.php/bota/19815.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2009, 11:31   4
kalimtar/e
 
Bėhuni gati pėr vėrshimin e gorillave!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2011, 22:42   5
Citim:
Toka sė shpejti do t’i ketė 7 miliardė banorė

Nju Jork, 4 maj 2011 - Mė 31 tetor, planeti i Tokės do t’i ketė zyrtarisht shtatė miliardė banorė, njoftuan Kombet e Bashkuara. Toka tash ka rreth 6.9 miliardė njerėz, deri nė vitin 2050 do tė ketė 9.3 miliardė ndėrsa deri nė vitin 2100 nė planetin tonė do tė jetojnė 10.1 miliardė njerėz.

Kombet e Bashkuara vlerėsojnė se mė 1 korrik 2011, planeti do tė ketė zyrtarisht 6.9 miliardė banorė, ndėrsa mė 31 tetor shtatė miliardė.

http://www.kosova.com/artikulli/71430
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.6.2013, 07:57   6
Citim:
Popullsia e botės do shkojė 8.1 mld nė 2025

Emri:  51bac987993f2.jpg
Shikimet: 55
Madhėsia:  14,6 KBPopullsia e botės do tė rritet me afro 1 miliard njerėz nė 2025. Ky ėshtė parashikimi i Kombeve tė Bashkuara nė raportin mė tė fundit.

Raporti "Perspektivat e popullsisė botėrore" parasheh qė nė vitin 2050, popullsia mund tė arrijė shifrėn 9.6 miliardė. Pjesa mė e madhe e rritjes sė popullsisė pritet tė ndodhė nė vendet nė zhvillim ? mė shumė se gjysma nė Afrikė.

Raporti thotė se popullsia e vendeve mė tė pasura tė botės pritet tė mbetet kryesisht e pandryshuar, nė saje tė imigrimit tė njerėzve nga vendet e varfra.

Raporti po ashtu vė nė pah se popullsia e Indisė do tė tejkalojė atė tė Kinės rreth vitit 2028, kur tė dyja vendet do tė kenė nga njė popullsi prej rreth 1.45 miliard banorėsh.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/64764/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.