Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.6.2008, 06:26   1

Shkrim i cituar Z1: Misioni KFOR (NATO-OKB)


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2008, 06:28   2

Shkrim i cituar Shqipėria e Veriut nuk do tė ketė ushtri, thotė de Hoop Shefer


"KFOR ėshtė kėtu; ai ėshtė kėtu pėr tė qėndruar," tha shefi i NATO-s Jaap de Hoop Shefer gjatė njė vizite nė Prishtinė tė hėnėn.

"NATO do tė drejtojė transformimin e Trupave tė tanishme tė Mbrojtjes sė Kosovės dhe krijimin e Forcave tė Sigurisė sė Kosovės qė do tė ketė 2,500 anėtarė dhe rreth 800 anėtarė rezervė me detyra tė posaēme," tha de Hoop Shefer nė njė konferencė shtypi nė Prishtinė pas takimit me presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaēi dhe kryetarin e parlamentit Jakup Krasniqi.

De Hoop Shefer spjegoi se vendimi pėr personelin erdhi nga NATO. "Unė besoj se ne do tė kemi njė forcė shumėetnike nėn mandatin e KFOR," parashikoi ai.

Ai vuri nė dukje se nė qoftė se situata bėhet e brishtė, NATO do tė riforcojė misionin e vet nė Shqipėrinė e Veriut. Ai e pėrshkroi detyrėn e KFOR me 16,000 forca si garanci pėr paqen dhe sigurinė si pėr komunitetet e shumicės dhe tė pakicės.

http://www.setimes.com/cocoon/setime.../24/feature-01
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 19:33   3

Shkrim i cituar Austrian & German troops to be deployed in Mitrovicė


More than 600 KFOR soldiers of the Operational Reserve Force Battalion (ORF) from Germany and Austria were deployed in northern Kosovo on Sunday.

These troops are planed to stay in northern Kosovo until November 17 and they will be located in camps in the village of Novo Selo near Vu?itrn, in the village of Smrekovnica near Kosovska Mitrovica, while one part will be stationed in Devi?, the statement specified.

The German-Austrian battalion will conduct operations in the northern part of the province in the following weeks, as part of routine operation exercise, aimed at training the NATO troops and their familiarizing with the situation in Kosovo, Tanjug reported.

http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2008&mm=10&dd=26&n...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2008, 18:00   4

Shkrim i cituar Sekretet e NATO-s pėr Shqipėrinė e Veriut i shkonin Rusisė


Ėshtė arrestuar njė zyrtar i lartė i qeverisė estoneze, i cili me vite Rusisė i kishte dorėzuar sekretet mė tė mėdha tė NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Mendohet se shėrbimit sekret rus i janė pėrcjellė tė gjitha analizat e besueshme tė aleancės ushtarake perėndimore pėr krizėn nė Shqipėrinė e Veriut, luftėn nė Gjeorgji dhe programin mbrojtės raketor. Organet e sigurimit kanė frikė nga "dėmi historik" duke qenė se qė nga fundi i "luftės sė ftohtė", asnjė skandal spiunazhi nuk ka pasur pasoja kaq tė gjera.

http://www.kosova.com/artikulli/50194
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.11.2008, 20:31   5

Shkrim i cituar Ēeku alarmon rreth marrėveshjes sė Kumanovės


Ish-kryeministri Agim Ēeku, ka alarmuar rreth iniciativės serbe pėr ndryshimin e marrėveshjes teknike ushtarake tė Kumanovės. Ish-nėnshkruesi i kėsaj marrėveshje, Ēeku, ka deklaruar se Serbia po bėn pėrpjekje tė imponojė agjendėn e saj edhe nė NATO, pas ofensivės mbi BE-nė dhe OKB-nė.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2894
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.12.2008, 19:44   6

Shkrim i cituar NATO nuk ka ndryshuar qėndrimin rreth Marrėveshjes sė Kumanovės


Nė NATO nuk ka gatishmėri qė tė diskutohet pėr mundėsinė e ndryshimit tė Marrėveshjes sė Kumanovės, kanė konfirmuar zyrtarėt e aleancės.

Ata thonė se nga mediat janė njoftuar pėr nismat e zyrtarėve serb, pėrfshirė kėtu kryetarin e Serbisė Boris Tadiē dhe shefin e shtatmadhorisė Zdravko Ponosh tė cilėt kanė paralajmėruar diskutimet me aleancėn rreth ndryshimeve tė marrėveshjes me tė cilėn pėrfunduan bombardimet e vitit ‘99.

Sido qė tė jetė, zėdhėnėsi i Aleancės James Appathurai deklaroi tė hėnėn se nė Aleancė nuk zhvillohet kurrfarė diskutimi rreth kėsaj nisme e as qė ka ndonjė ndryshim nė qėndrimin e NATO-s pėr sa i pėrket Marrėveshjes sė Kumanovės.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2904
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2009, 18:12   7

Shkrim i cituar NATO, €13mln pėr heshtjen e 1'300 anėtarėve tė TMK-sė


NATO propozon njė projekt 13 mln eurosh pėr "riintegrimin nė shoqėri" tė anėtarėve tė TMK-sė qė nė mėnyrė harbute u pėrjashtuan nga rekrutimi nė FSK. Nė pėrpjekjen pėr tė shkėputur ēdo lidhje tė FSK-sė me UĒK-nė, lėvizja e fundit e ndėrkombėtarėve ėshtė tė blejnė nė para heshtjen dhe nderin e ushtarėve tė TMK-sė qė iu refuzua rekrutimi nė mėnyrė tė njėanshme.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=34021
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2009, 12:45   8

Shkrim i cituar NATO: Spanja e Greqia kundėr Shqipėrisė sė Veriut


Nė takimin e sotėm nė Strasburg, NATO do tė diskutojė edhe pėr ēėshtjen e uljes sė trupave tė KFOR-it nė shtetin shqiptar tė Veriut, gjegjėsisht afatin e tėrheqjes sė trupave. Gazeta gjermane "Frankfurter allgemajne cajtung" shkruan sot se rreth kėsaj ēėshtjeje kanė dalė mospajtime midis Spanjės e Greqisė nga njėra anė dhe vendeve tė tjera nga ana tjetėr.

Spanja dhe Greqia kanė kėrkuar qė nė deklaratėn pėrfundimtare, NATO tė mos pėrdorė shprehjen “Qeveria e Republikės sė Kosovės”.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=34193
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.4.2009, 18:56   9

Shkrim i cituar NATO: Ushtria shqiptare e gatshme pėr KFOR


Kryeministri shq/perėndimor, Sali Berisha, qė nė ditėn e parė tė anėtarėsimit tė vendit nė NATO ka shprehur gatishmėrinė qė Forcat e Armatosura Shqiptare tė kalojnė nė shtetin e Veriut nė kuadėr tė KFOR-it.

“Sa i pėrket pjesėmarrjes nė Kosovė, gatishmėria e Shqipėrisė [Perėndimore] ėshtė e plotė, por do tė jetė NATO qė do tė vendosė... Shqipėria [Perėndimore] do tė diskutojė me sekretarin e Pėrgjithshėm dhe do tė vendosim bashkėrisht”, tha Berisha, nė njė konferencė shtypi nė Strasburg.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/5550/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 22:01   10

Shkrim i cituar NATO: Parashikohet shkurtimi i trupave nė ShV


Bruksel - Gjatė periudhės sė verės, NATO parashikon tė shkurtim tė trupave nė shtetin shqiptar tė Veriut. Lajmi bėhet i ditur nga zyra pėr informim e aleancės. Deri mė tash kanė qenė disa vende qė kanė paralajmėruar shkurtim tė trupave, me Spanjėn qė ka vendosur tėrheqjen e plotė.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...8279&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2009, 15:22   11

Shkrim i cituar Prishtinė: KFOR-i do tė ulet nė 10 mijė trupa


Ministrat e Mbrojtjes tė NATO-s ranė dakord sot nė Bruksel qė tė pakėsojnė m 1/3 numrin e forcave paqeruajtėse nė shtetin shqiptar tė Veriut, duke thėnė se gjendja e sigurisė nė vend ėshtė pėrmirėsuar.

http://www.kosova.com/artikulli/54250
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.6.2009, 01:35   12
Citim:
NATO to reduce N.Albania contingent by 4,000 

Nato defence ministers have taken the first step towards a drastic reduction in the alliance’s troop deployment in Kosovo.

They agreed on Thursday to reduce the force in the newly independent state from 14,000 troops to 10,000, and there are expectations in Nato headquarters that numbers could be cut to 2,500 over the next two years, leaving little more than a deterrent force.

http://www.ft.com/cms/s/0/4f09434e-5...44feabdc0.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.11.2009, 16:21   13
Citim:
Ukraine cuts size of Kosovo force

KIEV -- Ukraine will cut a third of its contingent of soldiers in Kosovo, according to the country’s defense minister.

“This is in accordance with the general tendency of KFOR to reduce its number of soldiers stationed in Kosovo,” Defense Minister Valerii Ivashchenko said.

He added that the number of Ukrainian soldiers in Kosovo will be decreased from 184 to 125.

Ukraine is the only partner country that participated in every NATO mission in Kosovo.

NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen said that the alliance plans to decrease the number of troops in Kosovo from 15,000 to 10,000 next year.

NATO gave the green light in June for decreasing the size of its Kosovo presence, stating that the security situation in Kosovo "has improved".

http://www.b92.net/eng/news/politics...2&nav_id=62754
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2009, 09:39   14
Citim:
Radio KFOR-i mban zi pėr Pavlen

Lėvizja “Vetėvendosje” ka reaguar sot kundėr radios sė KFOR-it nė Kosovės, saktėsisht seksionit nė gjuhėn serbe tė saj.

Arsyeja pėr kėtė ėshtė se kjo radio edhe pse funksionin nė kuadėr tė trupave paqeruajtėse tė NATO-s nė Kosovė, ėshtė duke respektuar ditėt e zisė kombėtare qė ka shpallur Serbia me rastin e vdekjes sė Pavles, Patriarkut tė 44-tė tė Kishės Ortodokse Serbe.

Kjo lėvizje jep edhe detaje tė tjera se si ky patriark I ka bekuar edhe kriminelėt e luftės si Arkanin pėr tė kryer krime mbi popujt e ish-Jugosllavisė.

“Nėpėrmjet nderimit dhe pikėllimit pėr njė figurė tė tillė, KFOR-i po tregon fytyrėn e tij tė vėrtetė. Kjo do tė thotė qė KFOR-i e konsideron Kosovėn si pjesė tė Serbisė. Natyrisht qė KFOR-i jo vetėm qė nuk do tė mbante zi, ta zėmė, pėr Adem Jasharin, por ai madje edhe e pat bastisur kompleksin memorial tė Jasharajve. Nė anėn tjetėr mban ditė zie pėr njeriun qė qysh prej fillimit e pati vendin aty ku shkojnė tė gjithė pėrbindėshat e kėsaj bote: nė Ferr”, thuhet nė kėtė reagim tė Lėvizjes " Vetėvendosje".

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=37677
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2009, 11:42   15
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
KFOR-i parimisht s'e njeh shtetin shqiptar tė Veriut, vepron nė bazė tė rezolutės 1244 tė KS/OKB. Vjen pas marrėveshjes qė ka bėrė OKB me Beogradin, jo me Prishtinėn, ndėrsa NATO ėshtė vartėse aty. Pas shpalljes sė "pavarėsisė", prej vjet s'di tė ketė ndryshuar gjė statusi i tij ligjor nė lidhje me rz.1244, qė dmth. se nė kėtė ēast KFOR-i ėshtė i jashtėligjshėm nė ShV, ashtu si UNMIK-u, sepse nuk njohin shtetin dhe organizmat e tij.

Pas ēarmatosjes sė UĒK-sė, nė pretekstin mediatik tė mbrojtjes sė shqiptarėve, po qėndron nė ShV pėr tė mos lejuar krijimin dhe forcimin e ushtrisė shqiptare dhe shėrben si mburojė ushtarake e kolonėve serbė nė 1/3 e territorit (sidomos frankėt nė Mitrovicė).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2009, 16:32   16
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Puna ėshtė se si tė largohet KFOR pasiqė ne tė kemi krijuar njė ushtri tė fortė?

Se pėr ta largu i bėhet lehtė...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2009, 13:55   17
Citim:
Pėrfundon misioni i trupave rezervė nė Kosovė

Batalioni ORF pėrbėhet nga trupa nga Batalioni i Kėmbėsorisė 292 nė Gjermani, i mbėshtetur nga Batalioni i 13 tė i Mekanizuar i Kėmbėsorisė nė Austri. Nė pėrgjithėsi ka njė fuqi prej 600 ushtarėsh. Batalioni gjermano-austriak do tė largohet pasi qė ka kryer stėrvitjen operative rutinore nė tė gjitha zonat e Kosovės gjatė njė muaji.

Detyrat kryesore tė batalionit janė mbėshtetja e njėsive operative me patrollime, pika kontrolli, pika vėzhgimi dhe ushtrime tė kontrollit tė turmės, thuhet nė njė njoftim pėr media tė KF0R-it.

Kjo stėrvitje dėrgon mesazhin se NATO mbetet e pėrkushtuar pėr paqe dhe stabilitet nė rajonin e Ballkanit. Zbarkimi i pėrkohshėm i Trupave Operative Rezervė demonstron aftėsinė e NATO sė t'i pėrgjigjet nė mėnyrė tė shpejtė dhe fleksibile ēfarėdo situate nė zonėn momentale tė pėrgjegjėsisė tė KFOR it.

Duke u larguar nga zona e tyre e pėrgjegjėsisė, ushtarėt dhe udhėheqėsit e batalionit falenderojnė popullin e Kosovės pėr bashkpunimin e tyre.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=33826
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2009, 11:18   18
Citim:
Shtohet numri i policėve kufitarė

EULEX-i dhe Qeveria e Kosovės janė pajtuar qė tė rritet numri i policėve kufitarė nė tė gjithė kufijtė e Kosovės paralelisht me procesin e reduktimin e KFOR-it. Deri tani nuk kanė pėrcaktuar qartė numrin dhe kohėn e rritjes sė prezencės policore nė kufij ngase gjithēka ende varet nga dinamika e reduktimit tė trupave paqeruajtėse - KFOR.

Prezenca ushtarake nė kufijtė e Kosovės dalėngadalė do tė zėvendėsohet nga ajo policore e EULEX-it dhe policisė kosovare. Zyrtarė tė EULEX-it dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme flasin pėr njė plan akoma tė pa finalizuar. Sipas tij, qė nga fillimi i vitit 2010 edhe 200 policė do t’iu shtohen ekipeve patrulluese nė tė gjitha pjesėt kufitare tė Kosovės, ndėrsa trupat e NATO-sė gradualisht do tė reduktohen.

Ministri i Punėve tė Brendshme Zenun Pajaziti tha se bėhet fjalė pėr njė plan tė rritjes sė sigurisė nė kufij pėrmes zėvendėsimit tė forcave tė KFOR-it me pjesėtarė tė policisė, njofton Radio Televizioni i Kosovės. “Ėshtė njė plan gradual qė pritet tė fillojė nga viti 2010 dhe gjithēka varet nga dinamika e reduktimit tė trupave tė KFOR. Do tė jetė njė prezencė e shtuar policore, sipas nevojave, nė tė gjithė kufijtė jo vetėm nė veri”, ka sqaruar ministri Pajaziti.

Shumica do tė jenė pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės, por nė mesin e tyre do tė ketė edhe policė tė misionit tė Bashkimit Evropian. Zėdhėnėsi i EULEX –it Christophe Lamphalussy tha se ėshtė me rėndėsi qė pas reduktimi tė KFOR-it tė rritet prezenca policore.

“KFOR-i nuk do tė jetė mė nė numėr tė madh nė Kosovė dhe pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme tė rritet numri i policisė kufitare. Janė 250 policisė kufitarė dhe do tė jenė 200 tė tjerė nė patrulla mobile tė cilėt do tė pėrqendrohen nė shtim tė kontrollit kufitar”, tha Lamphalussy.

Por, ministri Pajaziti thotė se bėhet fjalė vetėm pėr rialokim. “Nuk ka rritje tė numrit tė policisė, por ėshtė njė rialokim brenda policisė dhe bėhet fjalė pėr 200 policisė”, tha Pajaziti.

Procesi do tė fillojė me sektorin e kufirit me Shqipėrinė, ndėrsa e fundit do tė jetė pjesa e kufirit me Serbinė. Aktualisht Policia kufitare e Kosovės numėron 1043 policė, qė sipas standardeve pėrllogaritet tė jetė numėr i vogėl pėr tė mbuluar vijėn kufitare tė Kosovės. /RTK/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6419
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2009, 22:43   19
puntori
anėtar/e
 
puntori
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Un s'kuptoj pse Republikės sė Shqipėris i ndalohet tė vendosi trupa nė Kosovė, ne po ēojmė me qindra trupa nė fund tė botės, tanimė jemi me drejta tė plota tė NATO-s....nė ēdo pikėpamje qė ti shohim ēeshtjet e Shqiptarėve nė Ballkan, zbatohen standarte tė dyfishta, pra ne si Anėtare e NATO-s dhe palė nė misionet paqeruajtėse, na sugjerohet tė marrim pjesė nė Bosnjė, Afganistan, etj...por na ndalohet tė ēojm trupa nė Kosovė, them se edhe njė forcė e vogėl simbolike prej 300 trupash do ishte e mjaftueshme. Madje nji mbulim mė i saktė i gjendjes atje do ishte i mundur, po tė bėhen raportet nga vetė USH.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 13:31   20
Citim:
NATO: Nė Kosovė do mbeten disa mijė trupa

Komandanti ushtarak i NATO-s, admirali James Stavridis tha se pret qė vitin e ardhshėm trupat e NATO-s nė Kosovė tė reduktohen nga 10 mijė nė vetėm “disa mijė”, transmeton AP.

“Sa i pėrket asaj nėse trupat do tė dėrgohen nė misione tjera tė NATO-s, kjo do tė varet nga ēdo mision veē e veē”, tha Stavridis.

Ai i bėri kėto komente nė takimin e zyrtarėve tė 28 vendeve anėtare tė aleancės nė selinė e NATO-s nė Bruksel. /REL/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6555
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:16.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.