Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.6.2008, 15:21   1

FASH: Misioni paqeruajtės nė Afganistan


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2008, 11:15   2

Shkrim i cituar Taliban 2: Dyfishohen trupat nė Afganistan


Shefi i Shtabit tė Bashkuar tė SHBA-sė, admirali Majkėll Mullen, u tha sot gazetarėve nė Kabul se 30 mijė trupa shtesė mund tė shkojnė nė Afganistan nga mesi i vitit 2009. Deri tani Shtetet e Bashkuara kanė 31-mijė trupa qė po shėrbejnė nė Afganistan, ku disa prej tyre operojnė nė kuadrin e forcės pėr sigurinė tė NATO-s.

Zyrtarė ushtarakė amerikan thonė se Uashingtoni tashmė ka autorizuar edhe njė njėsi luftarake shtesė tė aviacionit prej rreth 3 mijė trupash, tė cilat priten tė dėrgohen nė Afganistan nė fillim tė vitit tjetėr.

http://www.voanews.com/albanian/2008...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2008, 20:34   3
allianz
 
Propozim pėr Prishtinėn dhe Tiranėn: Tė krijojnė nja 4-6 batalione vullnetare e t'i ēojnė nėn urdhrat dhe rrogėn e Amerikės nė Afganistan. Ka plot qė do shkonin kundrejt pagesės sė arsyeshme, dhe ne na intereson kualifikimi ushtarak i njė numri tė tillė ushtarakėsh. Afganistani pėr stėrvitje mbahet ashtu.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2009, 12:44   4

Shkrim i cituar Tiranė: Gati trupat shtesė pėr nė Afganistan


Kryeministri i shtetit perėndimor theksoi dje nė njė konferencė pėr shtyp se Tirana zyrtare do tė ēojė njė numėr shtesė ushtarėsh nė kėtė rajon, nė pėrputhje me politikėn e SHBA-sė.

“Ne do tė diskutojmė me NATO-n dhe jemi tė gatshėm tė dėrgojmė njė kompani shtesė. Siē premtova sekretares sė Shtetit Klinton nė takimin me tė, ne jemi tė gatshėm ta pėrmbushim zotimin tonė.”, u shpreh Berisha.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=24888
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.4.2009, 20:24   5

Shkrim i cituar Shqipėria P. do tė japė fonde pėr rindėrtimin e Afganistanit


Kryeministri shq/perėndimor Sali Berisha nė njė intervistė pėr "Dojēevelen" deklaroi se kontributi i Shqipėrisė P. nė Afganistan do tė jetė nė fushėn ushtarake, por do tė shqyrtohet dhe mundėsia e ndihmave civile.

“Shqipėria do tė dyfishojė numrin e trupave, qė do tė dėrgojė nė Afganistan, do tė shtojė ekipin e saj tė mjekėve dhe infermierėve edhe me 20 tė tjerė, do tė kontribuojė nė fondin civil me ndėrtimin e dy shkollave tė mesme dhe 6 shkollave elementare”- tha Berisha.

I pyetur mė konkretisht pėr shifrat, kryeministri tha se “proporcionalisht me mundėsitė e saj, Shqipėria [Perėndimore] nuk do tė mungojė tė japė ēdo kontribut nė rindėrtimin e kėtij vendi”.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=36117
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2009, 14:58   6

Shkrim i cituar MMSH: Vazhdon ēmontimi i armatimeve, trupa shtesė nė Afganistan


Gjatė vizitės sė tij nė Uashington, ministri i Mbrojtjes i shtetit Perėndimor, Gazmend Oketa, ka pohuar se ėshtė folur me projekte konkrete pėr vazhdimin e ēmontimit tė municioneve nė ShP si dhe shtimin e njė kompanie tjetėr shqiptare nė Afganistan nė kuadėr tė trupave ndėrkombėtare.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=64257
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.7.2009, 11:13   7

Shkrim i cituar Tiranė: Dėrgohen dhe 120 trupa tė tjera nė Afganistan


Shteti Perėndimor vendosi sot tė shtojė nė forcat aleate qė operojnė nė Afganistan edhe 120 ushtarakė tė tjerė. Trupat shqiptare shtesė pritet tė dislokohen nė Herat, pranė Komandės Rajonale.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.8.2009, 16:08   8
Citim:
Niset Kontigjenti i Parė Shtesė i Paqeruajtėsve, nė Afganistan

11 gusht 2009. Nė Regjimentin Komando, nė Zall-Herr, u zhvillua ceremonia e nisjes sė Kontigjentit tė Parė Shtesė, nė Herat tė Afganistanit.

Kjo shtesė trupash, vjen menjėherė pas vendimit tė Qeverisė, pėr tė mbėshtetur trupat paqeruajtėse tė Aleancės, nė prag tė zgjedhjve tė 20 gushtit, nė Afganistan.

Ceremonia e sotme, u zhvillua nėn prezencėn e Ministrit tė Mbrojtjes z.Gazmend Oketa, tė personaliteteve tė tjera tė larta tė Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe Ministrisė sė Mbrojtjes

http://www.mod.gov.al/index.php?opti...mid=52&lang=sq
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2009, 21:35   9
Citim:
Shqipėri: Trupa shtesė nė Afganistan

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, tha se e pėrshėndet vendimin e presidentit Obama, pėr dėrgimin e mė tepėr trupave nė Afganistan.

Zoti Berisha tha se edhe Shqipėria do tė dėrgoj trupa tė reja nė kėtė vend.

“Qeveria shqiptare si vend anėtar i NATO-s, mik dhe aleat i SHBA, por dhe mik i kombit afgan, vendosi t’i pėrgjigjet kėsaj nisme tė presidentit Obama me njė shtim tė ri tė forcave tona nė Afganistan duke i dėrguar pėrveē dy kompanive qė veprojnė, edhe 85 trupa shtesė”, tha sot nė Tiranė, Sali Berisha.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=39119
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 12:29   10
Citim:
Meta: Do tė japim 100 bursa pėr studentėt afganė

Shqipėria do tė ofrojė vitin e ardhshėm 100 bursa studimi pėr studentė afganė, qė do tė duan tė mbarojnė studimet nė universitetet shqiptare. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme Ilir Meta gjatė njė daljeje tė tij para medieve.

Kėtė premtim Meta e ka bėrė gjatė mbledhjes sė ministrave tė Punėve tė Jashtme tė NATO-s, tė mbledhur nė datat 3 dhe 4 dhjetor nė Bruksel. Sipas tij, ky ėshtė njė tjetėr kontribut qė Shqipėria jep nė stabilizimin e paqes dhe tė sigurisė nė kėtė vend.

“Nė kėtė kuadėr, deklarova se qeveria shqiptare do tė financojė vitin e ardhshėm edhe pėr ndėrtimin e disa shkollave dhe do tė ofrojė bursa studimi pėr 100 studentė afganė pėr tė studiuar nė universitetet shqiptare. Shpreha edhe njė herė gatishmėrinė e Shqipėrisė pėr tė kontribuar nė Afganistan pėrkrah Shteteve tė Bashkuara dhe gjithė vendeve tė tjera anėtare tė Aleancės nė suksesin e kėtij misioni, qė ėshtė kyē pėr kredibilitetin e kėsaj aleance pėr sigurinė e vendeve tona, por dhe pėr sigurinė globale dhe tė paqes nė botė”, - tha Meta.

Sipas tij, ministrat e Jashtėm tė organizatės sė Atlantikut tė Veriut u shprehėn se e mirėpresin deklaratėn e Presidentit Obama dhe tė Shteteve tė Bashkuara pėr shtimin e trupave nė Afganistan si dhe u mirėprit kontributi i Shqipėrisė me 85 trupa ushtarake shtesė pėr kėtė qėllim.

“Ministrat e Punėve tė Jashtme u shprehen se mirėpresin deklarimin e Presidentit Obama se Shtetet e Bashkuara do tė rritin nė mėnyrė substanciale kontributin me forca ushtarake nė Afganistan. Ata mirėpritėn edhe kontributet shtesė tė deklaruara nga vendet e tjera e nė kėtė kontekst vlerėsuan edhe vendimin e qeverisė shqiptare pėr dėrgimin vitin e ardhshėm nė Afganistan tė njė njėsie shtesė prej 85 trupash”, - tha Meta.

Njė vend tė veēantė nė fjalėn e Metės zuri dhe takimi qė ky i fundit zhvilloi nė datat 1 dhe 2 dhjetor nė vendin fqinj, Greqi, nė punimet e ministerialit tė 17-tė tė OSBE-sė.

Njė takim me rėndėsi tė veēantė, sipas Metės, ishte dhe ai me kryeministrin e Greqisė Jorgo Papandreu, gjatė tė cilit ky i fundit ėshtė angazhuar pėr pėrshpejtimin e hapave pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE brenda vitit 2014.

“Gjatė takimit me zotin Papandreu ky i fundit mė konfirmoi vullnetin e qeverisė sė tij pėr pėrfshirjen e Ballkanit Perėndimor nė BE nė vitin 2014. Gjithashtu ai shprehu gjithė mbėshtetjen e qeverisė sė tij pėr procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė dhe procesin e liberalizimit tė vizave. Me kryeministrin Papandreu diskutuam pėr tė pėrmirėsuar mė tej tė drejtat e emigrantėve tanė nė Greqi”, - tha Meta gjatė fjalės sė tij pėrpara gazetarėve.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=63223
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 12:56   11
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Meta: Do tė japim 100 bursa pėr studentėt afganė
A janė normalė kėta?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2009, 11:14   12
Citim:
Uashingtoni fillon dėrgimin e trupave shtesė nė Afganistan

Uashington, 17 dhjetor Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka bėrė tė ditur se ushtarėt nga kontingjenti prej 30 mijė trupave shtesė tė urdhėruar nga presidenti Barak Obama kanė filluar tė arrijnė nė Afganistan.

Zėdhėnėsi i Pentagonit Xhef Morrell u ka thėnė gazetarėve se anėtarėt e batalionit tė marincave tashmė kanė arritur nė Afganistan.

Nė pėrpjekjet pėr tė stabilizuar Afganistanin, Barak Obama mė 1 dhjetor bėri tė ditur se ka urdhėruar 30 mijė trupa shtesė, qė numrin e ushtarėve amerikanė nė Afganistan e ēon nė gati 100 mijė.

http://www.kosova.com/artikulli/58342
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2010, 18:12   13
Citim:
Liderėt talibanė takohen fshehurazi me pėrfaqėsuesin e OKB

Liderėt e Talebanit janė takuar fshehurazi me pėrfaqėsuesin e Kombeve tė Bashkuara nė Afganistan pėr tė biseduar ēėshtjen e lėnies sė armėve.

Lajmi bėhet i ditur nga njė autoritet i Kombeve tė Bashkuara. Ai tha se takimi ėshtė bėrė nė 8 janar nė Dubai.

Mėsohet se liderėt e Talebanit kanė kėrkuar tė mbrohen dhe tė jenė tė lirė tė dalin nė popull.

Ndėrkohė sekretarja amerikane e shtetit Hilari Klinton ka thėnė se pėr arritjen e paqes nė Afganistan duhet tė krijohen marrėdhėnie me armiqtė.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=45494
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2010, 07:31   14
Citim:
Gjermania rrit kontingjentin e ushtarėve nė Afganistan

Berlin, 26 shkurt - Parlamenti gjerman ka aprovuar me shumicė ,siē pritej, mandatin e ri tė ushtrisė gjermane nė Afganistan. Me po votuan 429 deputetė me jo 111. 46 deputetė abstenuan.

Krahas deputetėve tė fraksioneve tė koalicionit CDU/CSU dhe liberalėve edhe shumė deputetė socialdemokratė ishin deklaruar se do tė votonin pro mandatit. Ai parashikon para sė gjithash shtimin e kontingjentit gjerman nė Afganistan, tė propozuar nga qeveria.

Me 850 ushtarė shtesė kontingjenti do tė arrijė nė 5.350 ushtarė. 350 prej tyre janė parashikuar si rezervė. Nga viti 2011 trupat gjermane nė Hindukush do tė reduktohen.

Shtimi i numrit tė ushtarėve ėshtė njė pjesė e kontributit gjerman pėr strategjinė e re nė Afganistan, e cila ėshtė vendosur nė njė konferencė nė Londėr tė fund tė janarit. Ajo duhet t' i mundėsojė qeverisė afgane, qė tė marrė pėrgjegjėsinė pėr sigurinė nė vend.

Skandal u shkaktua, kur deputetė tė fraksionit tė majtė demonstruan me pankarta proteste kundėr angazhimit nė Afganistan. Ata u pėrjashtuan nga seanca nga kryetari i parlamentit Norbert Lammert.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,6,13014
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2010, 18:10   15
Citim:
Rebelimi i komandove, shkarkohen 29 oficerė

29 nėnoficerė tė regjimentit komando, qė kanė shėrbyer me mision paqeruajtės nė Afganistan, janė liruar nga Ushtria e Shqipėrisė me motivacionin ulje tė dinjitetit ushtarak nė misione jashtė atdheut dhe rebelim kundėr institucionit.

Lajmi konfirmohet nga burime tė besueshme tė Ministrisė se Mbrojtjes dhe njė pjese tė ish-ushtareve pjesėmarrės nė misionin e fundit nė Afganistan.

Me tė njėjtin motivacion, shtatė oficerė komandues tė kėtij misioni sapo janė kthyer nė Shqipėri, janė ulur nė grada dhe transferuar nė reparte tė tjera dytėsore pjesa mė e madhe e tyre jashtė Tiranės.

Madje kėsaj kompanie nuk i ėshtė ofruar as edhe pritje zyrtare me rastin e mbėrritjes nė atdhe.

Burime pranė Ministrisė se Mbrojtjes thanė se ndėshkimi i tyre, ka ardhur pasi ushtarakėve u ndalohet rebelimi nė grup, sikurse kėta kanė vepruar gjatė kohės qė ndodheshin me mision paqeruajtės.

Nė realitet nuk bėhet fjalė pėr ndonjė rebelim tė armatosur brenda strukturave tė ushtrisė, por pėr kundėrshtime tė pagės qė u ėshtė dhėnė e qe sipas ushtarakėve nuk ishte e barabartė me atė qe u ishte premtuar kur ishin nisur nga Shqipėria.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=5892
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2010, 14:09   16
Citim:
Shqipėri:Rriten pagat e komandove jashtė vendit

Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė ka vendosur qė pagesat ditore pėr ushtarėt me misione paqeruajtėse tė jetė 85 dollarė, nga 60 dollarė qė ishte gjerė mė tani,njofton Start.Duket se ankesat e komandove nė Afganistan,kanė gjetur zgjidhje,jo pėr ta por pėr kolegėt e tyre.

Vendimi ka ardhur pas ankesės me shkrim tė 80 komandove nė Herat dhe Shina tė Afganistanit,drejtuar Ministrisė sė Mbrojtjes.Ata shprehnin kundėrshtimin e tyre, pasi pėrveē pagės 60 dollarė, iu mbaheshin edhe 6 dollarė tė tjerė nga tatimi mbi pagėn.Kjo shkaktoi edhe largimin nga puna tė 28 nėnoficerėve si dhe uljen nė gradė tė disa gjeneralėve.Dikasteri i mbrojtjes e motivoi vendimin pėr thyerje tė dinjitetit tė ushtarakut.

Megjithatė, misionet tjera tė vendit tonė, si nė Ēad, Irak, Afganistan, Bosnjė Hercegovina si dhe nė Oseti tė Gjeorgjisė do tė pėrfitojnė nga vendimi i marrė sė fundi.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=53191
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 20:01   17
Citim:
Komandot tona nė Afganistan do pėrfshihen nė luftime

Tiranė – Komandot shqiptare me mision nė Afganistan do tė pėrfshihen drejpėrdrejt nė luftime kundėr forcave kryenigrtėsė nė kėtė vend.

Deri mė tani, trupat tona me misione paqeruajtėse, kanė shėrbyer pėr tė ruajtur objektet ushtarake nė Afganistan, por duke filluar nga muaji Korrik, misioni i tyre do tė ndryshojė.

Duke qenė se Shqipėria tashmė ėshtė anėtare e NATO-s, edhe forcat tona tė armatosura do tė pėrfshihen nė operacione direkte ushtarake. Projektligji pėr qėllim ėshtė hartuar nga Ministria e Mbrojtjes dhe pritet tė dėrgohet nė Kuvend, pėr tu miratuar.

Nė rrethanat qė gjenden trupat tona, sipas rastit, mund tė lindė nevoja e pėrdorimit tė forcės ndaj subjekteve tė ndryshme... Aktualisht, Ministria e Mbrojtjes po pėrgatit misione tė tjera pėr nė Afganistan, nė tė cilat trupat tona do tė jenė tė pėrfshira nė luftė, sipas direktivės sė qeverisė pėr shtimin e trupave luftuese. Ky projektligj duhet miratuar me urgjencė duke qenė se kėto trupa janė planifikuar tė dėrgohen me mision brenda muajit korrik 2010”, shkruhet nė draftin e propozuar.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/16981/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2010, 21:22   18
Citim:
"Shqiponjat" nisen nė vijėn e frontit tė luftės nė Afganistan

Tiranė, 29 korrik 2010 - Shqipėria nisi dje skuadrėn e parė tė komandove, e cila do tė veprojė nė vijėn e frontit tė luftės nė Afganistan, pėrkrah ushtarėve amerikanė e britanikė nė Kandahar.

Nė fjalėn pėrshėndetėse Kryeministri Berisha shprehu bindjen se ky kontingjent, i cili ėshtė dhe njėsia e parė qė niset me mision luftarak, do tė pėrmbushė me sukses tė plotė misionin qė nis dhe me dinjitet do tė mbajė lart flamurin e kombit shqiptar.

http://www.kosova.com/artikulli/63983
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2010, 22:27   19
Citim:
Shqipėria dėrgon trupa shtesė nė Afganistan

Pak ditė pas nisjes se kontingjentit tė parė ushtarak shqiptar qė do tė marrin pjesė nė luftime nė Afganistan, janė nisur edhe 110 trupa tė tjera tė cilat i pėrkasin rolit paqeruajtės nė zonėn e Heratit.

Edhe pse me njė mision mė pak luftarak se ai i trupave qė do tė veprojnė nė Kandahar, ky mision mbart me vete vėshtirėsitė e veta. Kundėradmirali shqiptar Kristaq Gervenji deklaroi se Shqipėria duhet tė jetė njė vend i denjė pėr NATO-n, jo thjesht njė vend plus.

“Ne tani jemi tė vendosur, jemi vend i NATO-s dhe nuk duam tė jemi thjesht njė vend plus nė NATO. Ne jemi njė vend aktiv. Tregoni vlerat tuaja dhe kryeni me sukses misionin e ngarkuar”, ėshtė shprehur Gervenji, zėvendėsshefi i Shtabit tė Forcave tė Armatosura. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=7388
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.8.2010, 22:10   20
Citim:
Danimarka refuzon kėrkesen e NATO-s

Kopenhagen, 26 gusht - Danimarka sot ka refuzuar njė kėrkesė tė bėrė nga NATO qė tė dėrgojė aeroplanė luftarak, F16, nė Afganistan. Ministrja e Jashtme, Lene Espersen, konfirmoi lajmin pas njė takimi tė komitetit parlamentar suedez pėr politikė tė jashtme, ka raportuar REL.

Espersen tha pėrderisa Danimarka kontribon mė sė shumti nė Afganistan, ju takon shteteve tė tjera qė tė luajn rolin e tyre dhe tė pėrmbushin kėrkesat e NATO-s.

Danimarka ka 750 ushtarė qė shėrbejnė nė misionin e NATO-s, pikėrisht nė forcėn e quajtur ISAF, kryesisht nė rajonin ku zakonisht ka shumė dhunė, Helmand.

Danimarka, me 34 raste tė vrasjes sė ushtarėve tė saj, ka pasur humbjet mė tė mėdha nga tė gjitha shtetet qė pėrbėjnė kėtė forcė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,6,32361
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.