Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.1.2011, 23:41   21
Citim:
U nis kontingjenti me 222 paqeruajtės shqiptarė pėr nė Afganistan

Kontingjenti i 8-tė i forcės tokėsore, i pėrbėrė nga 222 paqeruajtės, u nis sot me mision nė Herat (Afganistan) pėr tė zėvendėsuar trupat komando tė kontingjentit tė 3-tė shtesė dhe kontingjentit tė 7-tė tė kėmbėsorisė malore, tė cilėt mė 27 janar do tė kthehen nė atdhe.

Nė ceremoninė e pėrcjelljes sė tij, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė, gjen/major Maksim Malaj, tha se ajo qė e dallon kėtė mision nga tė mėparshmit ėshtė fakti se pėr herė tė parė ai do tė drejtohet nga njė strukturė e re, e cila do tė ketė njė komandė tė vetme.

"Synimi ynė ėshtė qė kjo strukturė t’i shėrbejė drejtimit, kontrollit dhe pėrdorimit mė me eficensė tė trupave tona nė mision", tha Malaj, duke shtuar se Afganistani ėshtė misioni mė i rėndėsishėm nė historinė mbi 60-vjeēare tė Aleancės dhe pėr kėtė arsye, pėrfundimi me sukses i tij pėrbėn njė detyrim tė madh pėr tė gjithė vendet anėtare tė saj.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=99059
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.1.2011, 12:58   22
Citim:
Shqipėria dėrgon edhe 45 trupa ushtarake me mision nė Kandahar

Ushtria shqiptare dėrgoi sot 45 paqeruajtės tė tjerė, nė Kandahar. Kontigjenti i ri prej 45 trupash, ushtarė profesionistė, nėnoficerė dhe oficerė tė repartit “Eagle 2”, ėshtė nisur sot nė misionin e tij jashtė vendit.

Ky ėshtė kontingjenti i dytė qė do tė zėvendėsojė kontingjentin e parė “Eagle 1”, i cili kryen misionin prej 6 muajsh nė Kandahar.

Aktualisht, Forcat e Armatosura shqiptare nėpėrmjet strukturave tė forcave tokėsore marrin pjesė me trupa nė operacionet e mbėshtetjes sė paqes “ISAF”, tė drejtuara nga NATO nė Afganistan me 2 kompani nė Herat dhe 1 togė nė Kabul.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=100492
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2011, 20:40   23
Citim:
U kthyen 222 paqeruajtės shqiptarė nga Afganistani

222 trupa paqeruajtės shqiptarė tė kontigjentit tė 3-tė shtesė Komando dhe kontigjentit tė 7-tė tė Batalionit Malor (Vau-Dejė), u kthyen nė atdhe pas pėrfundimit me sukses tė misionit 6-mujor nė Herat (Afganistan), nė njė nga operacionet mė tė rėndėsishme tė Forcave tė Armatosura.

Misioni paqeruajtės i trupave tė Forcave tė Armatosura Shqiptare nė Afganistan vazhdon me kontigjente tė tjera nė dobi tė paqes, stabilitetit dhe sigurisė globale.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=101107
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.2.2011, 13:56   24
Citim:
“Eagle 1”, kthehen paqeruajtėsit nga Afganistani

Forcat komando “Eagle 1” janė kthyer nga Kandahari i Afganistanit pasi kanė pėrfunduar pas gjashtė muajsh misionin paqeruajtės tė radhės. Ata janė pritur nė mjediset e kryeministrisė, nga kreu i ekzekutivit Sali Berisha dhe ministri i Mbrojtjes Arben Imami.

Kontigjenti paqeruajtės “Eagle 1” u nis pėr nė Kandahar nė muajin korrik tė vitit 2010. Ky kontigjent i pėrbėrė nga 44 oficerė, nėnoficerė dhe ushtarė profesionistė, efektivė tė Batalionit Special tė Forcave Tokėsore, kreu njė nga misionet mė tė vėshtira e mė tė rrezikshme nė 8 vitet e fundit qė kur Forcat tona tė Armatosura u bėnė pjesė e misioneve paqeruajtėse nė botė.

Ata kanė shėrbyer me sukses pėrkrah forcave speciale amerikane qė veprojnė nė Afganistan duke ushtruar veprimtarinė e tyre ushtarake nė kuadėr tė operacionit ISAF.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=15022
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2011, 00:49   25
kalimtar/e
 
Citim:
OMLT, u mbyll faza e parė e trajnimit

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	strvitjebfs.jpg
Shikimet:	289
Madhėsia:	76,8 KB
NNJ:	2927
Nga data 2 deri nė datėn 10 mars u zhvillua faza e fundit e stėrvitjes pėr pjesėmarrje nė misionin OMLT, nė Afganistan. Pjesa e fundit e kėsaj faze ishte stėrvitja familjarizuese mes trupave amerikane dhe shqiptare. Njė pjesė e zhvillimit tė kėsaj faze ėshtė kryer nė vendet pėrkatėse: njė pjesė nė SHBA, pėr Gardėn e Nju Xhersit dhe pėr palėn tonė, nė Shqipėri. Stėrvitja familjarizuese, nė ditėn e fundit u mbyll me zhvillimin e qitjeve me armėt e secilės palė, me qėllim familjarizimin me to.

“Pala shqiptare ėshtė njohur me teknikat dhe procedurat qė pėrdor pala amerikane dhe synimi nė vetvete i kėsaj stėrvitje ishte mė tepėr se ēdo gjė tjetėr, integrimi i personelit si njė grup i vetėm ose krijimi i kohezionit tė grupit. Pėr tė arritur kėtė gjė janė tė nevojshėm qė tė krijohen disa elementė: pėrkatėsia, krijimi i ndjenjės qė bėn pjesė nė njė grup, kalimi i kohės sė bashku, praktika e tė njėjtės gjuhė dhe krijimi i komunikimit. Nė fund, nėse komandanti jep sa mė pak udhėzime shikohet se ėshtė arritur kohezioni i grupit, i cili funksionon nė mėnyrė funksionale pa pasur domosdoshmėrinė e ndėrhyrjes sė herėpashershme tė komandantit.

Programi i stėrvitjes familjarizuese pėr trupat qė do tė marrin pjesė nė misionin OMLT nė Afganistan, ėshtė krijuar nga personeli shqiptar dhe punėn e ka drejtuar nėnkolonel Arjan Hilaj, i cili do tė jetė edhe komandanti i misionit nė Afganistan. Ambientet stėrvitore tė batalionit Komando u vunė tėrėsisht nė dispozicion tė kėsaj stėrvitje duke krijuar komoditetin e nevojshėm si me ambiente edhe me personel mbėshtetės, me qėllim qė ēdo gjė tė realizohej sipas parashikimeve.

Tashmė u mbyll faza e parė e kėsaj stėrvitje, personeli shqiptaro-amerikan qė ėshtė duke u trajnuar pėr misionin OMLT do tė niset pėr nė Gjermani ku do tė kryejė fazėn e dytė tė stėrvitjes. Kjo fazė pėrbėhet nė vetvete nga dy nėnfaza dhe koha e kryerjes sė tyre do tė jetė rreth njė muaj. Njėra prej nėnfazave ėshtė stėrvitja qė do tė realizohet prej Komandės sė trupave Amerikane nė Europė, kundėr objekteve shpėrthyese tė improvizuara (CIED) dhe pėr drejtimin e mjeteve.

Pjesa e dytė ėshtė certifikimi nga NATO dhe qė do tė zhvillohet pėr dy javė, deri nė datėn 7 qershor. Ndėrkohė ata do tė kryejnė edhe trajnimin pėr mjetet e blinduara. Nė momentin qė mbyllet edhe kjo fazė, efektivat quhen tė gatshme pėr tė marrė pjesė nė Afganistan.

Njė pjesė tjetėr e trajnimit, ose faza e tretė dhe e fundit, do tė kryhet e bazuar te specifikat e komandės dhe tė rajonit ku do tė zhvillohet misioni. Kjo fazė do tė zgjasė pesė ditė dhe nė kėtė mėnyrė, pas kryerjes sė kėtij testimi final nė terren, misioni do tė fillojė punėn.

USHTRIA Nr. 16 (8069) , 13 MAJ 2011
OMLT (Operational Mentoring Leason Team) janė njėsi tė cilat ndjekin dhe zhvillojnė stėrvitjen e Ushtrisė Afgane duke kryer aktivitete tė coach, teach dhe mentor si nė stėrvitjen e pėrditėshme dhe gjatė operacione.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2011, 13:09   26
Citim:
NATO konfirmon tėrheqjen e trupave nga Afganistani mė 2014

Bruksel, 10 qershor 2011 - NATO i pėrmbahet synimeve qė tė tėrheqė deri nė vitin 2014 tė gjitha trupat nga Afganistani.

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen, tha gjatė njė takimi tė ministrave tė Mbrojtjes nė Bruksel se dorėzimi i pėrgjegjėsisė forcave afgane tė sigurisė ėshtė duke u zhvilluar sipas planeve.

Megjithatė, mbyllja e misionit varet "nga kushtet dhe jo nga datat". Ditėn e dytė tė takimit nė kuartierin kryesor tė Natos, ministrat janė duke u kėshilluar me vendet partnere qė marrin pjesė nė misionin e Hindukushi.

http://www.kosova.com/artikulli/72480
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2011, 08:43   27
Citim:
Ushtria shqiptare do tė trajnojė ushtarė tė Afganistanit

Tiranė, 29 qershor 2011 NOA- Forcat e armatosura shqiptare do tė japin ndihmėn e tyre nė kualifikimin e ushtrisė sė Afganistanit. Kjo pėrgjegjėsi rritet pas pėrfundimit tė trajnimit tė FA shqiptare nga ekspertė amerikanė, ceremonia pėr tė cilėn u zhvillua sot nė Ministrinė e Mbrojtjes nė prani tė kryeministrit Berisha, ambasadorit amerikan Arvizu etj.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	stervitja-shqiptaro-amerika.jpg
Shikimet:	367
Madhėsia:	146,2 KB
NNJ:	3056

“Misioni juaj nė njė OMLT, ėshtė njė dimension i ri i pjesėmarrjes sė Shqipėrisė nė forcat e ISAF-it, ėshtė njė dėshmi tjetėr e Qeverisė Shqiptare pėr t’iu pėrgjigjur tė gjitha kėrkesave tė Aleancės sė Atlantikut Verior dhe pėr tė qėndruar nė ēdo rast, aty ku ushtria Amerikane dhe Aleanca do tė qėndroj pėr paqen dhe stabilitetin. Ky ėshtė njė rast pėr tė shprehur mirėnjohjen e thellė tė qeverisė Shqiptare ndaj qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pėr mbėshtetjen e tyre tė jashtėzakonshme qė i kanė dhėnė dhe i japin Shqipėrisė”, nėnvizoi kryeministri Berisha pėrpara kontingjentit ushtarak.

Nga ana e tij, ambasadori i SHBA-sė, z. Arvizu nė fjalėn e tij, vlerėsoi rolin dhe kontributin qė Shqipėria dhe Forcat e saj tė Armatosura, japin nė Afganistan.

“Ky ėshtė njė nga dy misionet 9 mujore tė ekipeve tė pėrbashkėta shqiptaro-amerikane OML, dhe kjo do tė jetė njė mundėsi mėsimnxėnie pėr forcat shqiptare dhe ato amerikane. Sėrish ne dėshirojmė tė falėnderojmė Shqipėrinė pėr mbėshtetjen e saj tė vazhdueshme, jo vetėm nė Afganistan, por nė tė gjitha projektet pėr mbrojtjen e paqes kudo nė botė”, u shpreh nė pėrfundim amabasadori amerikan Arvizu.

Kontigjenti, i cili do tė niset nė fillim tė muajit korrik drejt Afganistanit, mbėshtetet nė kuadėr tė kontributit qė vendi ynė jep pėr Forcėn Ndėrkombėtare tė Asistencės dhe Sigurisė.

http://www.noa.al/2011/06/ushtria-sh...-afganistanit/

Citim:
Arvizu: Shqipėria, kontribut madhėshtor nė misionin paqeruajtės nė Afganistan

Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu, vlerėsoi tė mėrkurėn Shqipėrinė pėr kontributin madhėshtor qė po jep me ushtarėt e saj nė misionin paqeruajtės nė Afganistan.

I pranishėm nė ceremoninė e pėrfundimit tė trajnimit tė pėrbashkėt shqiptaro-amerikan tė Grupit Operacional Patronazhi dhe Koordinimi (OMLT-A), qė do tė niset pėr nė Afganistan (nė fillim tė muajit korrik 2011), qė u zhvillua nė ambientet e Ministrisė sė Mbrojtjes, Ambasadori Arvizu tha se ndihej krenar dhe i nderuar teksa gjendej pėrpara dy flamujve tė dy kombeve, shqiptar dhe amerikan. "Janė vetėm 28 vende nga mbarė bota, anėtare tė NATO-s dhe Shqipėria ėshtė njė nga dy vendet mė tė rinj anėtare tė saj, qė iu bashkangjit aleancės me Kroacinė nė vitin 2009", tha Arvizu.

Megjithatė, theksoi ai, ky mision i pėrbashkėt shqiptaro-amerikan, shėnon njė arritje shumė tė madhe pėr Shqipėrinė, pasi merr rėndėsinė e njė trajnimi tė dyfishtė, po t'i referohemi misionit tė OMLT nė Afganistan .
"Sė bashku me SHBA-nė Shqipėria renditet e dyta ndėr gjithė partnerėt me kontributin e saj me ushtarė, ku ajo do tė ketė tė dislokuar nė Afganistan rreth 350 trupa", tha Arvizu, duke theksuar se ky ėshtė njė nga dy misionet qė ushtria shqiptare ka realizuar me ushtrinė amerikane dhe qė do jetė njė mundėsi mėsimdhėnie pėr forcat shqiptare, por dhe amerikane nė Afganistan.

Duke falenderuar Shqipėrinė pėr mbėshtetjen e saj jo vetėm nė Afganistan, por pėr tė gjitha projektet paqeruajtėse, ai i uroj misionit OMLT-ta suksese.

Nė ceremoninė e pėrfundimit tė trajnimit tė pėrbashkėt tė Grupit OMLT-A ishin tė pranishėm Kryeministri Sali Berisha, Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, drejtues tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=17117
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2011, 14:28   28
Citim:
Policia shqiptare me mision nė Afganistan

Shqipėria prej vitesh ėshtė e angazhuar me trupat e saj ushtarake nė misione paqeruajtėse. Ka nisur nė Bosnjė Hercegovinė dhe mė pas njėsi tė forcave tė saj elitė janė pėrfshirė nė kuadėr tė operacioneve tė paqes dhe sigurisė tė forcave tė NATO-s, nė Irak e Afaganistan. Por nė datėn 20 korrik Shqipėria pėr herė tė parė do ketė dhe njė njėsi tė ekspertėve policorė, qė do tė shėrbejnė nė Afganistan.

Ministri i Brendshėm Bujar Nishani, iu tha deputetėve nė senacėn e fundit tė parlamentit se kontributi policor i Shqipėrisė, si njė vend anėtar i NATO-s lidhet me detyrimet qė dalin nga vendimarrja e kuartierit qėndror tė Aleancės Veriatlantike nė Bruksel.

“Qė para dy viteve nė Samitin e vendeve anėtare ku morrėn pjesė kryetarėt e shteteve dhe tė qeverive u vendos pėr tė ngritur njė mision trajnues tė NATO-s nė Afganistan, pėr tė ofruar kualifikime tė standarteve tė larta pėr ushtrinė dhe policinė kombėtare afgane. Nė samite dhe takime tė tjera, qė janė zhvilluar mė pas ėshtė planizuar dhe precizuar kontributi konkret i ēdo vendi anėtar tė NATO-s. Shqipėria do tė ketė nė kėtė mision tė parė jashtė vendit nė fushėn policore njė njėsi me 5 ekspertė me objektiv pėrmirėsimin e profesionalizmin e trupave vendore, rritja e kapaciteteve pėr pėrballimin e operacioneve nė terren dhe pėr t'i bėrė tė afta qė gradualisht tė marrin vetė nė dorė situatėn e rendit e tė sigurisė nė tė gjithė territorin e Afganistanit”.

Pėr angazhimin e parė policor tė Shqipėrisė jashtė kufijve tė saj parlamenti nė Tiranė miratoi me prioritet njė ligj tė posacėm, qė parashikon tė gjitha aspektet e vendimarrjes, afateve, pėrzgjedhjes sė efektivave, trajtimin kur ata janė nė detyrė nė Afaganistan etj. Kryetari i komisionit parlamentar tė sigurisė kombėtare, Leonard Demi, thotė pėr DW, se misioni ka njė rėndėsi tė dyfishtė pėr policinė shqiptare.

“Rėndėsia e parė ėshtė se forcat tona policore janė rritur profesionalisht, qė do tė thotė se ata janė forcuar nė shėrbim tė ushtrimit tė profesionit dhe jo nė shėrbim tė politikės. Dhe e dyta, se tashmė ata janė nė gjendje qė tė trajnojnė dhe forca tė tjera policore nė sigurimin e rendit brenda vendit tė tyre”.

Njėsia e parė policore, qė do tė niset pėr nė Kabul ka patur njė faze intensive parakualifikimi nė Akademinė e Xhandarmėrisė nė Bordo (Francė). Pas datės 20 korrik ata do tė instalohen nė Komandėn Rajonale pranė Qendrės Kombėtare tė trajnimit policor qė ndodhet nė kryeqytetin afagan. Ministri i Brendshėm Bujar NishaniBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Ministri i Brendshėm Bujar Nishani

Leonard Demi, thotė se nga pala shqiptare ėshtė trajnuar njė numėr mė i madh oficerėsh dhe nėnoficerėsh tė policisė qė do tė jenė tė gatshėm pėr t'u bėrė pjesė e misionit trajnues nė Afganistan nė ēdo etapė kohore. Nė kėtė kontigjent ka dhe police femra, pasi dhe ato do tė angazhohen nė tė ardhmen pėr tė trajnuar koleget afgane qė janė pjestare tė forcave tė sigurisė, thotė Demi pėr DW.

“Afganistani ėshtė njė vend ku gjysmėn e popullsisė e pėrbėjnė femrat, mirėpo nė kushtet konkrete ato i stigmatizojnė kur angazhohen nė polici. Megjithatė sot rreth 1 mijė gra afgane janė police dhe qeveria atje ka marrė zotim qė ta rrisė numrin e tyre gradualisht. Pėr kėtė arsye ne kemi pėrgatitur dhe police qė tė kontrbuojnė nė kėtė drejtim. Aleanca ka qėnė shumė e suksesshme nė kėtė drejtim nė Afaganistan. Mjafton tė marrim njė shifėr: ku 7 milion tė rinj ndjekin shkollat nė kėtė vend dhe 40 pėrqind e tyre janė femra, gjė qė flet pėr njė ndryshim shumė tė madh nė koncepte nė shoqėrinė afgane”.

Sapo tė mbėrrijnė nė destiancion ekspertėt shqiptarė do tė bėjnė dhe njė stėrvitje familjarizuese disaditore me kushtet e terrenit konkret ku do tė operojnė deri nė fund tė vitit 2011. Sipas njė grafiku tė paracaktuar njėsia shqiptare policore do tė ndėrrohet ēdo 6 muaj, deri sa tė pėrfundojė misioni nė vitin 2014.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15213973,00.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2011, 20:10   29
Citim:
Shqipėria dėrgon 222 trupa ushtarake

Tiranė, 18 korrik 2011 NOA – U nis sot drejt Afganistanit kontigjenti i 3-tė i paqeruajtėsve, tė pėrbėrė nga “Herat 9” dhe “Eagle 3”, prej 222 trupa, efektivė kėto tė Forcės Tokėsore.

Ceremonia e pėrcjelljes sė tyre u zhvillua nė mjediset e Batalionit Komando nė Zall Herr, ku tė pranishėm, me kėtė rast, ishin Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura Gjeneral Major Maksim Malaj, Komandanti i Forcės Tokėsore Gjeneral Brigade Viktor Berda, zv/ministri i Mbrojtjes z. Ekrem Spahia, atashe ushtarakė Amerikanė dhe Italianė tė akredituar nė Tiranė.

Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm Gjeneral Major Maksim Malaj tha se Afganistani ėshtė misioni mė i rėndėsishėm nė historinė mbi 60-vjeccare tė Aleancės dhe pėr kėtė arsye, pėrfundimi me sukses i tij pėrbėn njė detyrim tė madh pėr tė gjithė ne.

Nė fund tė ceremonisė, duke ju uruar rrugė tė mbarė dhe suksese nė misionin e tyre fisnik, Gjeneral Major Maksim Malaj bėri dhe dorėzimin e Flamurit Kombėtar, komandantit tė kėtij misioni tė kontigjentit “Eagle 3”, nėkolonel Egland Dautaj.

http://www.noa.al/2011/07/paqja-ne-a...upa-ushtarake/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2011, 18:36   30
Citim:
Nga Afganistani "Eagle 2" kthehet nė Shqipėri

Tiranė, 10 gusht 2011 - 44 trupa speciale te ushtrise shqiptare kanė pėrfunduar me sukses misionin 'Eagle 2' (Shqiponja 2) nė Afganistan duke shėrbyer nėn komandėn amerikane.

Nė aeroportin e Rinasit u ėshtė rezervuar njė ceremoni mirseardhjeje. Tė gėzuar pasi kanė pėrmbushur mė dinjitet misionin e ngarkuar duke u rreshtuar si te barabarte me forcat e tjera te NATO s trupat speciale te ushtrise shqiptare, jane pritur nga te afermit.

Komandant Glen Braun (Brown), atashehu ushtarak amerikan nė Tiranė i pranishem ne ceremonine e mberritjes se 'Eagle 2' ka pergezuar angazhimin e Shqiperise me trupa ne Afganistan.

"Ata pėrfaqėsojnė angazhimin e Shqipėrisė, si njė vend anėtar i NATO s. Dua te pergezoj grupin e 'Eagle 2' me rastin e kthimit. Tani ata do tė pėrballen me tė tjera sfida akoma mė tė vėshtira pasi do tė duhet tė lėnė pas atė qė pėrjetuan atje dhe t'u tregojnė tė tjerėve rreth kėsaj eksperience", tha Braun.

http://www.kosova.com/artikulli/74205

Citim:
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.8.2011, 00:13   31
Citim:
“Eagle 4”, nis stėrvitjen misioni paqėruajtės

80 ushtarakė shqiptarė nisėn stėrvitjen nė kuadėr tė misionit paqeruajtės “Eagle 4”, nėn komandėn e ushtrisė amerikane. Paqeruajtėsit tanė pas njė stėrvitjeje 6-mujore nė bazėn e komandės sė trupave speciale nė Zall-Herr, do tė shėrbejnė nė brezin e parė tė luftės nė Kandahar tė Afganistanit.

“Porosia ime ėshtė tė zhvilloni njė stėrvitje model, me tė gjithė treguesit e nevojshėm, me disiplinė e profesionalizėm nė mėnyrė sa mė tė ngjashme me natyrėn e misionit tė terrenit dhe tė vėshtirėsive ku do tė zhvillohet ai. Pėr kėtė shfrytėzoni tė gjitha arritjet tuaja si dhe pėrvojėn e grumbulluar nga kolegėt e sapokthyer nga misioni”- tha shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, gjeneral brigade Xhemal Gjunkshki.

“Eagle 4” ėshtė misioni i katėrt paqeruajtės nė Kandahar tė Afganistanit, ku trupat shqiptare janė nė vijėn e parė tė frontit sė bashku me trupat e ushtrisė amerikane. Komandanti i Batalionit Special, nėnkolonel Dritan Demiraj qė stėrvit efektivėt, garanton pėr sukses tė misionit tė katėrt.

"Forcat speciale kanė pėrfaqėsuar denjėsisht jo vetėm batalionin special, po ushtrinė shqiptare dhe kombin shqiptar. Duke punuar me angazhim serioz, stėrvitje, disiplinė tė fortė pėr ta ēuar gjithmonė e mė lart emrin e kėsaj njėsie, tė ushtrisė e tė kombit shqiptar qė dhe misioni i katėrt do tė ketė suksesin e rradhės”- tha Demiraj.

Misioni “Eagle 4”, do tė ketė nė pėrbėrjen e tij 80 trupa speciale tė ushtrisė shqiptare. Ato do tė stėrviten pėr 6 muaj nėn drejtimin e ushtarakėve tė ushtrisė amerikane pėr t'u nisur nė terren nė janar 2012. Vendi ynė kontribuon me trupa ushtarake nė misionet e paqen nė bote qė prej vitit 1996.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...qeruajtes.html

Citim:
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.12.2011, 19:44   32
Citim:
Haxhinasto: Ne nė Afganistan, pėrtej vitit 2014

BON- Trupat shqiptare nė Afganistan do tė qėndrojnė edhe pas vitit 2014 dhe do tė jenė kontribut pėr paqen sė bashku me komunitetin ndėrkombėtar. Deklarata ėshtė bėrė nga ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto, njėherėsh numri dy i qeverisė, gjatė fjalės sė tij nė Konferencėn Ndėrkombėtare mbi Afganistanin, tė mbajtur sot nė Bon tė Gjermanisė.

Nė fjalėn e tij, ministri Haxhinasto theksoi se Shqipėria ėshtė njė pjesėtare aktive e pėrpjekjeve tė Komunitetit Ndėrkombėtar pėr tė garantuar njė Afganistan tė qėndrueshėm, nė paqe dhe zhvillim.

“Shqipėria mbėshtet pėrpjekjet e Afganistanit pėr tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė lidhur me sigurinė nė vend dhe mė tej pėrshėndet vendimin e marrė nga Presidenti Karzai pėr tė kaluar nė fazėn e dytė tė kėtij tranzicioni”- tha Haxhinasto.

Sipas tij, kontributi i vendit tonė ka ardhur gjithmonė nė rritje dhe ėshtė pėrqendruar nė fusha ku Afganistani ka nevojė.

Ai ka kujtuar se Shqipėria ka aktualisht nė Afganistan 333 ushtarakė dhe policė, tė cilėt janė vendosur nė disa zona sensitive. “Vendi ynė i kushton njė rėndėsi tė veēantė zhvillimit tė kapaciteteve afgane dhe zhvillimit shoqėror nė vend dhe pėr kėtė qėllim janė dėrguar nė Afganistan oficerė tė policisė shqiptare, tė cilėt janė angazhuar nė trajnimin e forcave afgane tė policisė. Duke vlerėsuar nevojat e domosdoshme nė Afganistan, vendi ynė po shqyrton mundėsinė qė tė rrisė kontributin e tij nė kėtė vend”- tha ai.

Forcimi i paqes dhe i sigurisė nė Afganistan, nėnvizoi Haxhinasto, nuk mund tė arrihet vetėm me mjete dhe rrugė ushtarake, por edhe duke forcuar dimensionin civil tė asistencės.

Nė kėtė konferencė, e cila zhvillohet 10 vjet pas konferencės sė parė tė Bonit, morėn pjesė mbi 100 delegacione nga vende tė ndryshme, si dhe pėrfaqėsues tė organizatave ndėrkombėtare. Nė konferencė ishin tė pranishėm Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė z. Ban Ki Moon; Sekretarja amerikane e shtetit znj. Klinton; Kancelarja gjermane znj. Merkel; Presidenti i Afganistanit, z. Karzai, etj.

http://www.panorama.com.al/lajmi-i-f...pertej-2014-s/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.1.2012, 16:15   33
Citim:
Niset drejt Afganistanit misioni i forcave paqeruajtėse “Eagle 4″

Sot ėshtė nisur drejt Afganistanit njė tjetėr mision i forcave paqeruajtėse “Eagle 4″. Nė ceremoninė e zhvilluar nė Aeroportin Kombėtar “Nėnė Tereza” pėr pėrcjelljen e kontingjentit paqeruajtės ishin tė pranishėm edhe ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė Hysni Burgaj dhe ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė Aleksandėr Arvizu, si dhe shumė personalitete tė tjera.

Nė fjalėn e tij tė mbajtur nė kėtė ceremoni, ministri Imami, duke vlerėsuar kontributin e Forcave tė Armatosura Shqiptare pėr ruajtjen e sigurisė dhe paqes nė rajon, e ka quajtur kėtė njė moment tė rėndėsishėm reflektimi dhe respekti pėr tė gjitha ato misione qė e kanė kryer kėtė detyrė mė herėt.

“Shqipėria ėshtė e vendosur pėr tė kontribuar pėr sigurinė dhe paqen nė botė dhe ne jemi te bindur se ju do tė pėrfaqėsoni me dinjitet flamurin tonė”, tha Imami. Ndėrkohė, nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė Burgaj ka falenderuar efektivėt dhe familjarėt qė i kanė mbėshtetur nė kėtė detyrė tė vėshtirė.

“Jemi tė bindur se ju do tė jepni ndihmė e mbėshtetje nė realizimin e pėrgjegjėsive, do tė transmetoni cilėsitė dhe vlerat mė tė mira tė policisė sonė dhe kombit shqiptar, Rrugė tė mbarė dhe suksese nė punėn tuaj tė rėndėsishme”, shtoi Burgaj.

http://sot.com.al/index.php?option=c...tet&Itemid=482

Citim:

Citim:
“Shqiponjat” fluturojnė drejt Afganistanit

Tiranė, 16 janar – Kontingjenti i radhės i Forcave tė Armatosura shqiptare u nis sot nė drejtim tė Afganistanit, njofton Starti.

Ceremonia e pėrcjelljes e 220 trupave u zhvillua sot nė Aeroportin ndėrkombėtar tė Rinasit, ku mori pjesė ministri i Mbrojtjes, Arben Imami si dhe ambasadori amerikan nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu. Misioni paqeruajtės “EAGLE 4”, vepron nė Afganistan nė kuadėr tė ISAF.

Detyrat kryesore janė: Patrullim pėr sigurimin e rendit; Ruajtja dhe shoqėrimi i personaliteteve; Sigurimi dhe ruajtja e konvojeve; Ruajtja e objekteve tė rėndėsisė sė veēantė; Organizimi i pikave te kontrollit si dhe kontroll banesash. Kontingjenti ynė ėshtė nė varėsi tė drejtpėrdrejtė tė kontingjentit turk i cili ėshtė pjese pėrbėrėse e brigadės multinacionale.

“Ne kemi sigurinė e plotė se ju do tė arrini ta kryeni me sukses tė plotė kėtė detyrė. Qoftė pėr shkak tė punės sė palodhur qė keni bėrė, qoftė pėr shkak tė atyre vlerave etike dhe patriotike qė ju mbartni. Qoftė pėr shkak se ju mbėshtet i gjithė vendi, ju mbėshtet qeveria ju mbėshtet Shtabi i Pėrgjithshėm, ju mbėshtet Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė, ju mbėshtesin familjarėt tuaj, nė kėtė detyrė tė rėndėsishme, tė vėshtirė por edhe fisnike”, u shpreh ministri Imami.

“Sot nisim njė grup tė madh ushtarėsh dhe punonjėsish tė policisė, nė Afganistan. Ėshtė njė grup i cili ėshtė kompleks nė misione, detyra dhe nė njėsi. Ėshtė njė nder dhe kėnaqėsi qė pėrcjellim kėtė mision, sepse nė fakt ju jeni krenaria jonė”, iu drejtua ministri Imami trupave tė kontingjentit paqeruajtės “Eagle 4”. Sipas ministrit tė Mbrojtjes, “kontingjenti i nisur drejt Afganistanit dhe personeli i pėrfshirė nė to ėshtė treguesi i dedikimit dhe pėrgjegjshmėrisė qė kemi ndaj Aleancės sė Atlantikut tė Veriut dhe nė veēanti pėr aleatin tonė tė madh, SHBA-nė”.

“Niveli i pėrfaqėsimit dhe kontributeve tona nė ISAF, falė punės dhe pėrkushtimit tuaj ėshtė rritur progresivisht nė kėto vite, si pėr nga prezenca nė numėr, por edhe pėr nga cilėsia e operacioneve qė ne tashmė po kryejmė”, tha Imami. “Angazhimi ynė nuk kufizohet mė nė detyrat e mbėshtetjes, por edhe nė detyra luftimi ashtu si edhe nė detyra trajnimi dhe monitorimi tė ushtrisė dhe policisė afgane”, nėnvizoi ai.

http://koha.net/?page=1,14,84199

Citim:
5 ekspertė tė policisė nisen drejt Afganistanit

Tiranė, 16 janar 2012, NOA- Pesė ekspertė tė Policisė sė Shtetit Shqiptar, tė cilėt janė pjesė e Kontingjentit Paqeruajtės “EAGLE 4”, u nisėn sot drejt misionit tė tyre nė Afganistan pėrmes njė ceremonie tė veēantė, nė aeroportin “Nėnė Tereza”.

Siē informon agjencia e lajmeve NOA.al, nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast ishin tė pranishėm Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Aleksandėr Arvizu, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Hysni Burgaj, etj.

Nė fjalėn e mbajtur me kėtė rast Burgaj, u uroi suksese nė misionin e tyre nė Afganistan Kontingjentit Paqeruajtės “EAGLE 4”.

“Kjo ėshtė hera e dytė qė punonjėsit e Policisė sė Shtetit marrin pjesė nė njė mision jashtė vendit. Dhe, ashtu si edhe herėn e parė, policia do tė tregojė se nuk ėshtė vetėm mbajtėse dhe zbatuese e standardeve mė tė mira bashkėkohore, por ėshtė njėherėsh edhe pėrēuese e mirė e kėtyre standardeve, praktikave tė mira nė organizatat policore dhe njėsitė speciale tė vendeve tė tjera”, theksoi Burgaj.

Ndėrsa Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, gjatė fjalės sė tij pėrshėndetėse nė kėtė ceremoni, u shpreh se ky ėshtė njė moment i veēantė, mjaft i rėndėsishėm reflektimi dhe respekti pėr gjithė ato misione qė kanė qenė dhe e kanė kryer me nder kėtė detyrė pėrpara.

Misioni dhe detyra e punonjėsve tė policisė nė Misionin Trajnues tė NATO-s nė Afganistan do tė jetė kėshillimi dhe trajnimi i punonjėsve tė policisė Afgane nė drejtim tė zhvillimit tė koncepteve tė drejtimit dhe menaxhimit tė personelit, si dhe tė komunikimit, nė mėnyrė qė tė zhvillohet njė forcė policore kombėtare sa mė profesionale.

http://www.noa.al/3/artikull.php?id=138194
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.2.2012, 18:59   34
Citim:
Shqipėria edhe pas 2014-s nė Afganistan

Emri:  STAROVA-MINISTERIALI-NATO1.jpg
Shikimet: 374
Madhėsia:  23,1 KBBruksel – Takimi i radhės i ministrave tė Mbrojtjes tė vendeve anėtare tė NATO-s, i cili prej dy ditėsh po mbahet nė selinė e NATO-s nė Bruksel, ėshtė pėrqendruar nė tre tema kryesore.

Operacioni nė Afganistan ka marrė vėmendjen kryesore tė diskutimeve tė ministrave tė Mbrojtjes tė vendeve tė NATO-s. Kryefjala e diskutimeve ka qenė nėse mund tė ketė tėrheqje mė tė shpejtė nga Afganistani se sa afati qė ka pėrcaktuar NATO, i cili ėshtė fundi i vitit 2014.

Nė pėrfundim NATO konfirmon se, periudha e tranzicionit tė pėrgjegjėsisė sė sigurisė nga forcat e NATO-s te forcat afgane do tė vazhdojė edhe pas vitit 2014, ku roli i NATO-s do tė pėrqendrohet nė trajnimin e forcave afgane, por pa pėrjashtuar krejtėsisht edhe operacionet e luftimit.

Zėvendėsministri i Mbrojtjes i Shqipėrisė, z. Arian Starova, i pranishėm nė kėtė ministerial tė NATO-s, ka theksuar se, Shqipėria do tė vazhdojė tė jetė pėrkrah aleatėve tė saj derisa tė jetė e nevojshme.

“Shqipėria ka deklaruar, jo sot, por dhe mė parė, se do tė qėndrojė nė Afganistan pėr sa kohė do tė jetė nevojė e misionit tė NATO-s. Kjo do tė thotė qė Shqipėria do tė qėndrojė jo vetėm deri nė 2014, por dhe pėrtej, nė formėn e duhur. Aktualisht, Shqipėria ka rreth 350 trupa, tė cilat janė tė pėrfshirė dhe nė luftime dhe nė detyra tė tjera ushtarake, por kanė filluar dhe nė misione trajnimi, apo stėrvitje tė trupave afgane”, ka theksuar Starova.

Sipas tij, do tė rritet pesha specifike e trajnimeve qė do tė bėjnė instruktorėt shqiptarė tė policisė dhe ushtrisė dhe do tė ulet mė pak pjesėmarrja me kontribute thjesht ushtarake. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Politike/48882/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.2.2012, 21:37   35
Citim:
“Shqiponjat” kthehen nga Afganistani

Tiranė – Kontingjenti “EAGLE 3” dhe Kontingjenti 9-tė Paqeruajtės pėrfunduan misionin ushtarak nė Kandahar dhe nė Herat tė Afganistanit.

Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, e vuri theksin nė rolin dhe rėndėsinė e kontributit tė jashtėzakonshėm qė Forcat e Armatosura Shqiptare japin nė misionet paqeruajtėse ndėrkombėtare, nė shėrbim tė paqes, lirisė dhe sigurisė nė botė.

“E kam konsideruar gjithmonė si detyrė, por edhe si privilegj tė jem i pranishėm nė ceremonitė e pėrcjelljes dhe tė kthimit tė ushtarakėve qė marrin pjesė nė operacionet e paqes”, iu drejtua gjeneralmajor Gjunkshi trupave paqeruajtėse dhe tė pranishmėve nė kėtė ceremoni. Trupat paqeruajtėse qė u kthyen nga misioni nė Afganistan u pėrshėndetėn edhe nga komandanti i Forcave Tokėsore, gjeneral brigade Viktor Bėrdaj, i cili bėri vlerėsimet maksimale pėr kryerjen me sukses tė misioneve ndėrkombėtare tė trupave tona paqeruajtėse.

Nė pėrfundim tė ceremonisė, me urdhėr tė Ministrit tė Mbrojtjes, Arben Imami, misionarėve tė paqes iu akordua medalja: “Pėr pjesėmarrjen nė shėrbime ndėrkombėtare”, me motivacionin: “Pėr korrektėsi tė lartė nė zbatimin e detyrave”. Kjo medalje iu akordua tė gjithė trupave pjesėmarrėse tė Kontigjentit “EAGLE 3”, si dhe disa ushtarakėve tė Kontingjentit tė 9-tė Paqeruajtės.

Kontigjeni “EAGLE 3”, i cili pėrbėhej nga 45 forca, efektivė tė Batalionit tė Forcave Speciale nė Zall-Herr u zėvendėsua para pak kohėsh nga Kontigjenti “EAGLE 4”, ndėrsa Kontingjenti i 9-tė, prej 222 forcash efektivė tė Batalionit tė Motorizuar dhe Batalionit tė Transportueshėm nga Ajri u zėvendėsua nga Kontigjenti i 10-tė Paqeruajtės.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/49391/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.2.2012, 21:36   36
Citim:
Ceremonia e pėrcjelljes sė grupit tė Forcave tė Armatosura nė Afganistan

U zhvillua sot ceremonia e pėrcjelljes sė grupit tė Forcave tė Armatosura nė Afganistan. Trupat ushtarakė nisen nė mision nė kuadėr tė bashkėpunimit me NATO. Nė kėtė ceremoni morėn pjesė, kryeministri, Sali Berisha, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, gjenerali, Xhemal Gjunkshi, ambasadori i SHBA-sė, Aleksandėr Arvizu.

Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse nė kėtė ceremoni, ambasadori Arvizu vlerėsoi kontributin e Shqipėrisė nė NATO. “Shqipėria renditet e dyta pėr kontributin e saj nė NATO. Ajo ka 327 trupa nė Afganistan”, vuri nė dukje Arvizu, gjatė fjalės sė tij.

Ndėrkohė qė, kryeministri, Sali Berisha vuri nė dukje faktin se Shqipėria pėrmbush detyrimet e saj nė NATO.

“Ky mision vjen pas disa muajsh trajnimesh nga ana e Forcave tė Armatosura. Ky ėshtė njė ndėr misionet pėr tė cilat ne do tė ndihemi krenarė. Trupat shqiptarė do t’u vijnė nė ndihmė trupave afganė. Ushtria e denjė pėr misionet e NATO-s. Falėnderoj ambasadorin Arvizu pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė Shqipėrisė”, u shpreh kryeministri Berisha.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=22281

Citim:
FA drejt Afganistanit, Berisha: Moment i rėndėsishėm pėr vendin

Tiranė, 16 shkurt 2012, NOA- Kryeministri Sali Berisha mori pjesė nė ceremoninė e pėrcjelljes sė kontigjentit OMLT 2, me mision drejt Afganistanit.

Nė fjalėn e mbajtur me kėtė rast Berisha shprehu mirėnjohje ndaj qeverisė sė SHBA-ve dhe ushtrisė amerikane pėr ndihmėn dhe mbėshtetjen e madhe qė i kanė dhėnė dhe i japin Shqipėrisė dhe ushtrisė shqiptare.

Duke ju uruar suksese ushtarakėve shqiptarė, qė do tė jenė pjesė e kėtij misioni, Kryeministri shprehu bindjen se do ata do tė pėrmbushin me dinjitet dhe pėrkushtim detyrėn e tyre fisnike.

Siē raporton NOA.al, nė kuadrin e kontributit tė vendit tonė, nė Forcat Ndėrkombėtare tė Asistencės sė Sigurisė, nė mars tė vitit 2012 do tė dėrgohet nė Afganistan, me njė mision 6 mujor, njė grup operacional patronazhi dhe koordinimi, i pėrbėrė nga 32 ushtarakė, prej tė cilėve 20 janė ushtarakė tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė dhe 12 janė ushtarakė tė Ushtrisė sė SHBA-ve.

http://www.noa.al/3/artikull.php?id=150861
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.2.2012, 20:19   37
Citim:
Afganistan, vdes njė komando shqiptar, tjetri nė koma

Dy komando shqiptarė janė sulmuar sot nė Afganistan. Ngjarja ėshtė regjistruar nė Kandahar, nė orėn 15:05, ku nė drejtim tė komandove tė Kontigjentit “Eagle-4”, ėshtė hapur zjarr prej efektivėve tė policisė afgane, sic njofton Ministria e Mbrojtjes.

Prej sulmit u raportua fillimisht se mbetėn tė vrarė dy komandot shqiptarė Kapiten Feti Vogli, 31 vjec nga fshati Shpat i komunės Baldushk nė Tiranė dhe specialisti i armatimit Aleksandėr Peci 23 vjec nga Lekbibaj i Tropojės, por pak orė mė vonė u deklarua se Peci ndodhej nė vdekje klinike, duke lėnė tė hapura shpresat se ai mund tė mbijetojė.

Ministria e Mbrojtjes sqaroi se ngjarja ka ndodhur nė fshatin Robat 2, nė Kandahar ku Grupi i 1-rė Special, i drejtuar nga Kapiten Feti Bedri Vogli, si dhe njė grup nga Bat.2-38 CAV, janė sulmuar teksa ishin nė mision patrullimi.

Ata kishin detyrė tė patrullonin dhe siguronin jetėn e “personelit tė shėrbimit tė inteligjencės dhe USAID-it”, tė cilėt po zhvillonin njė takim pėr tė bėrė tė mundur hapjen e dy shkollave dhe njė qendre shėndetėsore nė kėtė fshat. Por papritur, nė drejtim tė tyre ėshtė hapur zjarr nga efektiva tė policisė lokale.

Po sipas njoftimit tė ministrisė, gjatė shkėmbimit tė zjarrit janė plagosur 3 ushtarakė, njė ushtarak i njė vendi aleat dhe dy ushtarakė tė Kontingjentit “Eagle-4″, ndėrsa njėri prej tyre humbi jetėn nė spital. Ndėrkohė qė mėsohet se janė arrestuar 11 policėt afganė, qė hapėn zjarr nė drejtim tė efektivave tona.

Kjo ėshtė hera e parė qė njė komando shqiptar, pjesė e misionit paqeruajtės tė NATO-s humb jetėn nė Afganistan. Komadot ishin pjesė e misioni tė forcave paqeruajtese “Eagle 4″ i cili ėshtė nisur pėr nė Afganistan mė 16 janar 2012.

http://rtv21.tv/home/?p=60435
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.2.2012, 21:28   38
Citim:
Arrestohen sulmuesit e shqiptarėve nė Afganistan

Tiranė, 21 shkurt - Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė, kanė arritur ta zbardhin ngjarjen qė ka ndodhur ditė mė parė nė Afganistan, kur u sulmuan ushtarakėt shqiptarė.

Si rezultat i zjarrit tė befasishėm kanė mbetur tė plagosur tre ushtarakė, dy shqiptarė dhe njė amerikan. Grupi i ushtarakėve tė gjendur nė kėtė situatė tė rėndė, ka reaguar me vendosmėri dhe profesionalizėm tė lartė, duke bėrė tė mundur arrestimin e personelit tė Policisė afgane tė pėrfshirė nė ngjarje.

http://koha.net/?page=1,14,88825
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.2.2012, 21:13   39
Citim:
"Kemi ndėrhyrė dy herė nė shkollėn ku u vra Fetiu"

Nuk ishte hera e parė qė ushtria shqiptare ndėrhynte pėr tė hapur shkollėn nė atė zonė tė Kandaharit. Kėtė gjė e ka pohuar ditėn e djeshme Nėnkolonel Dritan Demiraj gjatė bisedės me Kryeministrin Berisha nė shtėpinė e Feti Voglit. "Dy herė e liruam atė shkollėn atje dhe dy herė e mbyllėn. Ėshtė shumė zonė problematike dhe shumė e vėshtirė", - i ka treguar Nėnkolonel Demiraj Kryeministrit Berisha.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/ar....php?id=111668
Citim:
“Vrasėsit u arrestuan nė 4 minuta”

Emri:  Komandanti-i-Regjimentit-Komando-Dritan-Demiraj1.jpg
Shikimet: 461
Madhėsia:  44,0 KB

Skuadra ushtarake ku bėnin pjesė Feti Vogli dhe Aleksandėr Peci ka qenė e pėrgatitur pėr luftime. Komandanti i Batalionit tė Forcave Speciale tė Ushtrisė shqiptare, Dritan Demiraj, deklaroi dje se Feti Vogli, i rėnė nė Afganistan, ishte njė nga efektivėt mė tė dalluar.

Zyrtari i lartė ushtarak ka thėnė se nė ngjarjen e ndodhur nė Kandahar tė Afganistanit ka pasur shkėmbim zjarri. Nga burime tė tjera tė Ushtrisė mėsohet se trupat shqiptare dhe amerikane janė qėlluar papritur nė befasi dhe mė pas ėshtė dashur tė kundėrpėrgjigjen.

Nga ana tjetėr, me gjithė ngjarjen e ndodhur, komandanti Demiraj ka thėnė dje se efektivat e forcės speciale shqiptare, por edhe amerikane, nuk e kanė dhėnė veten. “Ata, falė pėrgatitjes sė lartė, kanė arrestuar brenda katėr minutave personat qė qėlluan me armė”, tha dje nė TV Klan komandanti i Batalionit tė Forcave Speciale tė Ushtrisė shqiptare, Dritan Demiraj.

“Forcat speciale janė qėlluar pabesisht, ndėrsa ishin nė front lufte. Ka pasur viktima dhe nga ushtarėt amerikanė, dhe afganė”, tha dje Demiraj, i cili ndodhej nė banesėn e Feti Voglit pėr t’i shprehur ngushėllimet familjes sė ushtarakut tė rėnė nė krye tė detyrės.

Sipas komandantit tė Batalionit tė Forcave Speciale, incidente me forcat speciale shqiptare ka pasur edhe mė parė, por pasojat nuk kanė qenė kaq tė rėnda. Ngjarja e ndodhur tė hėnėn paradite me ushtarakėt shqiptarė, ku zyrtarisht konfirmohet se ka pasur edhe njė amerikan tė plagosur, ėshtė duke u hetuar.

Ndonėse fillimisht u tha se ishte qėlluar nga pesė persona, ditėn e djeshme njoftohej se ka pasur njė tė arrestuar, i cili ėshtė duke u marrė nė pyetje. Sipas burimeve ushtarake shqiptare, policia afgane paraqet problematikė tė madhe sa i pėrket sigurisė, pasi brenda saj ka grupime tė ndryshme sipas fiseve, tė cilat shpeshherė veprojnė nė mėnyrė tė pakontrolluar dhe tėpaparashikueshme.

Tė hėnėn, nė momentin kur ndodhi ngjarja, trupat speciale tė ushtrisė shqiptare kanė qenė sė bashku me ushtarakė amerikane duke shoqėruar personelin civil amerikan tė USAID-it pėr hapjen e disa shkollave nė fshatin Robat tė Kandaharit nė Afganistan. tr.so

http://www.panorama.com.al/argument/...-per-4-minuta/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2012, 21:24   40
Citim:
S'tėrhiqemi nga Afganistani

Tiranė, 27 Shkurt 2012 NOA – Qeveria shqiptare sqaroi sot se rėnia heroike e kapiten Voglit nuk e ka lėkundur aspak vendosmėrinė e vendit tonė dhe tė Forcave tė Armatosura Shqiptare nė pjesėmarrjen nė misionet paqeruajtėse pėr aq kohė sa edhe aleatėt amerikanė.

Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi zhvilloi sot njė bisedė telefonike me Kryetarin e Shefave tė Shtabeve tė SHBA, Gjeneral Martin Dempsey i cili shprehu ngushėllimet mė tė thella pėr humbjen e kapiten Feti Vogli, nė adresė tė familjes Vogli dhe tė FA Shqiptare.

“Ne jemi bashkė dhe ju do tė keni mbėshtetjen tonė tė plotė”,- ka theksuar Gjeneral Dempsey. Duke vlerėsuar veprėn e kapiten Feti Voglit, ai shprehu mbėshtetjen e fuqishme qė SHBA garantojnė pėr Shqipėrinė, si njė aleate e denjė dhe e sigurt nė misionet e NATO-s dhe nė luftėn kundėr terrorizmit.

http://www.noa.al/3/artikull.php?id=154887
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.