Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.3.2012, 18:50   41
Citim:
Merkel: Tėrheqja mė 2014, e pasigurt

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk ėshtė e qartė nėse Gjermania do tė tėrheqė trupat nga Afganistani nė vitin 2014, siē ėshtė planifikuar nga misioni i udhėhequr nga NATO-ja.

Duke folur gjatė njė vizite qė iu bėri trupave gjermane nė Mazar- Sharif tė Afganistanit, Merkel tha se ajo dhe tė tjerėt mbėshtesin tėrheqjen e planifikuar. Por, kjo tėrheqje sipas saj ende nuk ėshtė plotėsisht e sigurt.

Komentet e kancelares vijnė nė kohėn kur dhuna dhe paqendrueshmėria po vazhdojnė tė godasin pjesė tė ndryshme tė Afganistanit.

Talibanėt kanė kėrcėnuar se do tė hakmerren ndaj sulmit tė njė ushtari amerikan, i cili vrau 16 civilė nė provincėn e Kandaharit.

Merkel ėshtė shprehur e “shokuar” ndaj aktit, tė cilin e ka quajtur “tė tmerrshėm”.

Gjermania aktualisht i ka rreth 5 mijė trupa qė shėrbejnė nė Afganistan nė kuadėr tė misionit tė udhėhequr nga NATO, ISAF.

http://www.botasot.info/def.php?category=13&id=158452
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2012, 21:43   42
Citim:
Kthehet nė Atdhe kontigjenti OMLT “Striking Eagles 1”

TIRANE - U zhvillua nė Ministrinė e Mbrojtjes ceremonia e pritjes sė kontigjentit trajnues OMLT I, i cili pėrfundoi misionin e tij nė kuadrin e operacionit ISAF tė NATO-s nė Afganistan.

Gjatė kėsaj ceremonie ministri i Mbrojtjes Arben Imami dhe shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm Xhemal Gjunkshi e cilėsuan kėtė njė eveniment tė rėndėsishėm pėr ushtrinė shqiptare.

Ky ekip i kombinuar shqiptaro-amerikan, i dėrguar nė detyrė qė nė korrik 2011, i pėrbėrė nga 20 oficerė e nėnoficerė shqiptarė si dhe nga 12 oficerė dhe nėnoficerė amerikanė tė Gardės Kombėtare tė Neė Jersey, kreu misionin e trajnimit tė njė Batalion tė ushtrisė kombėtare afgane pėr njė periudhė 8-mujore.

Ky kontigjent u zėvendėsua nė fillim tė kėtij muaji nga njė tjetėr kontigjent prej 32 ushtarakėsh me tė njėjtin mision, atė trajnues.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.4.2012, 20:17   43
Citim:
Shqipėria me paqeruajtės tė ri nė Afganistan

Shqipėria do tė dėrgojė kontingjentin e 20-tė tė paqeruajtės nė Afganistan nė kuadėr tė misionit tė NATO-s. Ministri i Mbrojtjes Arben Imami nė fjalėn e mbajtur nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast nė Akademinė e Policisė Ushtarake u shpreh se “aftėsia pėr tė dėrguar kontingjente pėrkraha aleatėve tregon maturimin e ushtrisė”.

“Rezultat ėshtė edhe gati trefishimi i pjesėmarrjes sonė nė operacione tė kėsaj natyre. Sot jemi krenar pėr traditėn e krijuar dhe pėrvojėn e fituar”, u shpreh ministri.

http://ina-online.net/shqiperia/16065.html
Citim:
Kontingjenti i 20-tė Paqeruajtės shqiptar u nis sot nė drejtim tė Afganistanit

Nė ceremoninė e rastit ishte i pranishėm edhe ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, gjeneral major Xhemal Gjunkshi, zv/ambasadorja e republikės sė Turqisė nė Tiranė, znj. Asllė Umar, atasheu ushtarak turk kolonel Zafer Ugur, drejtorė dhe ushtarakė tė tjerė tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė, si dhe familjarė tė efektivit qė niset nė mision.

Nė fjalėn e vet, Imami e cilėsoi kėtė mision njė kontribut tjetėr qė FA japin pėr paqen dhe sigurinė. Ministri ka theksuar se ne jemi tė vendosur tė hyjmė nė rrugėn e pėrmirėsimit tė vazhdueshėm tė Forcave tė Armatosura nė tė gjitha drejtimet, duke pėrmendur kėtu rritjen e kapaciteteve njerėzore dhe teknike, modernizimin e pajisjeve dhe krijimin e kushteve mė tė mira infrastrukturore.

“Kjo ėshtė ajo qė kėrkon mjedisi i sotėm i sigurisė, kjo ėshtė ajo tė cilėn po bėjnė aleatėt tanė sot...Nuk ėshtė shumė e rėndėsishme se sa shpenzon pėr ushtrinė, por si i pėrdor ato resurse qė ke dhe ne po mundohemi ti pėrdorim nė mėnyrėn mė tė mirė dhe tė jemi sa mė tė pėrgjegjshėm pėrpara taksapaguesve tanė dhe pėrkundrejt partnerėve dhe aleatėve tė NATO-s”, ka nėnvizuar ai.

Sipas ministrit Imami, rezultat i kėtyre reformave dhe i kėsaj pėrkujdesjeje ėshtė pikėrisht aftėsia jonė pėr tė dėrguar pėrkrah aleatėve kontingjente tė kėsaj natyre, ku ndėrveprueshmėria ėshtė e nivelit mė tė lartė. Ky ėshtė koncepti i mbrojtjes inteligjente dhe FA Shqiptare janė tė vendosur tė ecin nė kėtė rrugė.

Nė pėrfundim tė ceremonisė ministri i Mbrojtjes i dorėzoi komandantit tė kontingjentit toger Evis Tollja, Flamurin Kombėtar duke i uruar trupave tė Kontingjentit 20-tė Paqeruajtės tė Policisė Ushtarake suksese nė kryerjen e kėtij misioni fisnik dhe kthim me nder nė atdhe. Kontingjenti i 20-tė Paqeruajtės i Policisė Ushtarake qė niset me mision nė Kabul tė Afganistanit ka nė pėrbėrje njė togė prej 22 ushtarakėsh, tė cilėt janė trajnuar dhe stėrvitur nė terrene tė vėshtira, si brenda ashtu edhe jashtė vendit. Ky kontingjent do tė veprojė nė pėrbėrje tė kontingjentit turk qė vepron nė Afganistan.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/51901/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.4.2012, 19:30   44
Citim:
Berisha nė Kandahar, vizita e parė tek ushtarėt shqiptarė

Kryeministri Sali Berisha tė shtunėn arriti nė Afganistan, nė vizitėn e parė qė shefi i Qeverisė u bėn trupave shqiptare tė vendosura atje prej disa vjetėsh, si pjesė e aleancės sė Atlantikut tė Veriut. Vizita blic e kryeministrit Berisha nė Kandahar, ku ndodhen trupat komando shqiptare me mision luftimi, ėshtė mbajtur sekret pėr arsye sigurie.

Pėrveē takimit me ushtarakėt shqiptarė, nė agjendėn e kryeministrit ishin shėnuar edhe takime me drejtues tė lartė tė komandės sė NATO-s nė Afganistan, por ende nuk bėhen tė njohura detaje tė agjendės, e cila mbetet e papublikuar, edhe kjo pėr arsye sigurie.

Trupat shqiptare me mision paqeruajtės, por veēanėrisht ata me mision luftimi kanė marrė vlerėsime tė jashtėzakonshme nga shtabi qendror i NATO-s nė Afganistan. Vizita e kryeministrit Berisha nė Afganistan vjen pak kohė pas humbjes sė kapiten Feti Voglit nė krye tė detyrės dhe plagosjes sė Aleksandėr Peēit gjatė njė operacioni paqeruajtės nė Kandahar.

http://www.kosova-sot.info/politike/...aret-shqiptare
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.4.2012, 21:48   45
Citim:
Bruksel, NATO: Diskutohet sot strategjia pėr tėrheqjen nga Afganistani

Ministrat e Jashtėm tė vendeve anėtare tė NATO-s, do tė nisin sot nė Bruksel takimin 2-ditor, ku do tė diskutohet pėr tėrheqjen ushtarake nga Afganistani.

Gjithashtu, ky takim shihet edhe si njė pėrgatitje pėr samitin e NATO-s nė Ēikago, muajin e ardhshėm. Ministrat do ta trajtojnė edhe ēėshtjen e financimit tė armatės dhe policisė afgane, pas tėrheqjes sė NATO-s, tė planifikuar pėr vitin 2014.

Nė ditėn e dytė tė takimit, pjesė e diskutimeve do tė jetė edhe sistemi i mbrojtjes raketore tė aleancės veri-atlantike nė Europė. Duke qenė se kjo ēėshtje kundėrshtohet haptazi nga Rusia, pjesė e kėtyre diskutimeve do tė jetė edhe ministri i Jashtėm rus Sergei Lavrov.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ota&Itemid=469
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.4.2012, 21:49   46
Citim:
Bruksel, Imami merr pjesė nė takimin e ministrave tė Mbrojtjes sė NATO

Ėshtė zhvilluar nė Bruksel takimi i ministrave tė Mbrojtjes sė vendeve anėtare tė Aleancės sė Atlantikut tė Veriut. Nė kėtė takim ishte i pranishėm edhe ministri i Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė, Arben Imami. Ky takim u zhvillua nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr Samitin e Ēikagos qė do tė zhvillohet mė 20-21 maj 2012, ku Shqipėria mbėshtet paketėn e planit tė mbrojtjes sė NATO-s deri nė vitin 2020, i njohur ndryshe me emėrtimin “Smart Defence” dhe programin e mbrojtjes anti-raketore.

Ministrat e Mbrojtjes sė NATO-s kanė konfirmuar edhe njė herė se tranzicioni i kompetencave tė sigurisė nga forcat e NATO-s tek autoritetet afgane do tė fillojė qė nė vitin 2013 dhe do tė pėrfundojė nė fund tė 2014-ės. Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, z. Anders Fogh Rasmussen u shpreh se: “NATO, nuk do t’a braktisė Afganistanin, pavarėsisht kostove financiare. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe NATO kanė nė plan tė tėrheqin trupat luftarake nga vendi deri nė vitin 2014. Nė mėnyrė qė ne t’i pėrgjigjemi afatit tonė, duke pėrfunduar tranzicionin nė fund tė 2014, duhet ta fillojmė kėtė proces qė nė 2013-ėn, ndoshta nga mesi i 2013-ės. Pra, nuk ka kontradikta duke pėrmendur mesin e 2013, si datė ku do tė fillojė tranzicioni dhe fundi i 2014 si datė ku ky tranzicion do tė pėrfundojė”.

Nė fjalėn e tij ministri i Mbrojtjes, Arben Imami tha se: “Aktualisht 50 % e popullėsisė afgane ėshtė nėn pėrgjegjėsinė e plotė tė qeverisjes sė sigurisė nga qeveria afgane. Do tė vazhdojmė nė fazėn e tretė qė shkon deri nė 75%, ndėrsa nė vitin 2014 flasim pėr tė shkuar deri nė 100%. Nuk ėshtė kuptimi qė do tė tėrhiqet dhe do tė lejojė qė tė vijojė qė Afganistani tė mbetet vend i njė parajse tė terrorizmit. Ne themi qė nė 2014 do tė kalojė pėrgjegjėsia pėr sigurinė tek autoritetet afgane, tė cilat do tė kenė mbėshtetjen e plotė financiare dhe mė tutje edhe prezencė me trupa”.

Sipas ministrit Imami, NATO nuk do tė lejojė qė Afganistani tė kthehet pas 2014 nė njė parajsė pėr terrorristėt, ndaj trajnimi i forcave afgane ėshtė i njė rėndėsie tė veēnatė dhe nė kėtė kuadėr edhe Shqipėria ka rolin e saj. “Do tė ketė njė financim tė rėndėsishėm. Republika e Shqipėrisė e ka marrė kėtė vendim dhe do tė ketė njė pjesė modeste, aq sa i takon pėr madhėsinė e buxhetit tė saj, por do ta japė atė kontribut pas vitit 2014”, - nėnvizoi ministri Imami.

Nė Samitin e Ēikagos do tė vendoset mbi angazhimin e ardhshėm tė NATO-s nė Afganistan, duke pėrfshirė dhe financimin e tij nė njė kohė tė mprehtė krize ekonomike dhe financiare. Ky financim pritet tė jetė prej 4 miliard dollarėsh ēdo vit qė prej 2015, ka theksuar mė tej kreu i Mbrojtjes Shqiptare. Njė temė tjetėr e rėndėsishme ėshtė edhe “Mbrojtja e zgjuar”, e nevojshme pėr NATO-n lidhur me reformimin e saj pėr sfidat e kėtij mijėvjeēari. Kjo pėrbėn edhe zemrėn e strategjisė sė NATO-s pėr vitin 2020.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ore&Itemid=482
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2012, 22:15   47
Citim:
Kuko: Shqipėria do tė vazhdojė tė qėndrojė nė Afganistan

Ēikago, 21 maj - Ambasadori i Shqipėrisė nė NATO, Artur Kuko, i cili ndodhet nė Ēikago, i tha Zėrit tė Amerikės se Shqipėria do tė jetė pjesė e paketės sė re qė po konfigurohet nga NATO-ja pėr Afganistanin.

Kryeministri Berisha, tha zoti Kuko, ka bėrė deklaratėn pėrkatėse nė sesionet e takimit tė Chicagos qė Shqipėria do tė vijojė tė qėndrojė nė Afganistan pėr aq kohė sa do tė qėndrojnė Shtetet e Bashkuara dhe Aleanca pėr tė dhėnė kontributin e saj, i cili nė shifra absolute ėshtė modest por i ndjeshėm po tė matet pėr frymė popullsie.

http://koha.net/?page=1,14,100343
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2012, 19:54   48
Citim:
Trupat nė Afganistan, niset kontigjenti i ri nė Kandahar e Herat

Shqipėria shton numrin e trupave paqeruajtėse nė Afganistan. Nė ceremoninė e percjelljes sė trupave tė organizuar nė garnizonin e Zall-Herrit merrnin pjesė ambasadorėt e SHBA-sė dhe Italisė,si dhe ministri i Mbrojtjes Arben Imami. Ambasadorėt Aleksandėr Arvizu dhe Masimo Gajani nė fjalėn e tyre vunė theksin tek roli i Shqipėrisė si faktor paqeje nė rajon, por edhe mė gjerė.

Ndėrsa Ministri Imami vuri theksin tek sfidat qė ka pasur ushtria shqiptare nė kėto vite dhe arritjet e saj, ku misione tė tilla tregojnė se sa kanė arritur forcat e mbrojtjes.

Gjithsej nė kėtė mision do tė nisen 168 efektiva, ku kontigjenti 11 do tė ketė 107 ushtarė, ndėrsa kontigjenti Eagle 5 do tė ketė 45 efektiva tė forcave speciale. Gjithashtu nė kėtė mision do jenė 12 persona tė ekipit mjekėsor si dhe 22 oficerė tė FARSH. Kėto misione do tė shėrbejnė nė pika tė nxehta si Herati dhe Kandahari.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=47693&nid=2
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.7.2012, 21:13   49
Citim:
Nesėr kthehet “Eagle 4”

Tiranė, 21 korrik 2012, NOA – Mesditėn e nesėrme do tė mbėrrijė nė atdhe kontingjenti ushtarak special “Eagle 4”, pas mbarimit tė misionit gjashtė mujor nė Afganistan. Ministria e Mbrojtjes bėn tė ditur se mbėrritja e trupave speciale ushtarake ėshtė nė orėn 13.00, nė Aeroportin e Rinasit. Nė pjesėn ushtarake tė kėtij aeroporti do tė organizohet ceremonia e pritjes sė Kontigjentit Paqeruajtės “Eagle 4”.

Pjesė e kėtij misioni ishte dhe Dėshmori i Atdheut, Kapitetin Feti Vogli, i cili humbi jetėn gjatė njė sulmi nė 20 shkurt.

Pėr pritjen e Kontingjentit Paqeruajtės do tė jenė tė pranishėm drejtuesit kryesor tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė, pėrfaqėsues nga Ambasada Amerikane nė Tiranė, gjeneralė dhe ushtarakė tė lartė tė FA, familjarė dhe tė afėrm tė paqeruajtėsve.

Kontingjenti shqiptar i pėrbėrė me trupa nga Batalioni i Operacioneve Speciale kreu misionin nė Kandahar tė Afganistanit, nė njė prej pikave mė tė nxehta tė konfliktit nė kėtė vend.

http://noa.al/news/artikull.php?id=210959
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.10.2012, 21:19   50
Citim:
Niset pėr nė Afganistan kontigjenti shqiptar OMLT 3

Nė kohėn kur Ministria e Mbrojtjes vijon tė jetė nė akuzat e vazhdueshme tė selisė rozė pėr trafikun e armėve, Ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu ka vlerėsuar rolin e Shqipėrisė nė misionet paqeruajtėse si vend i NATO-s. Duke folur nė ceremoninė e nisjes me mision nė Afganistan e kontigjentit "OMLT-3", ambasadori Arvizu ka vlerėsuar rolin qė po luan Shqipėria nė kėtė drejtim.

“Kontributi i Shqipėrisė dallohet dhe vlerėsohet nga NATO. Shqipėria renditet e dyta, ndėr tė gjithė partnerėt e NATO-s pėr nga kontributi me ushtarė, pėr Produkt tė Brendshėm Bruto. Gjithashtu kontributi i Shqipėrisė ēmohet shumė pėr shak se vendi juaj po e pėrmirėson kapacitetin e tij dhe aftėsinė pėr tė kryer misione mė tė vėshtira dhe mė tė rrezikshme nė mėnyrė tė vazhdueshme. Ne jemi krenar qė jemi partnere me njė aleatė kaq tė pėrkushtuar, nė mbėshtetje tė kėtij misioni tė rėndėsishėm”deklaroi Arvizu.

Gjatė kėsaj ceremenie Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, tha vendi ynė do tė vijojė tė kontribuojė seriozisht nė ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė pėrmes misioneve tė caktuara, si vend anėtar i NATO-s.

"Jemi krenarė tė dėrgojmė njė mision tė pėrbashkėt nė Afganistan. Ushtarėt tanė i kanė pėrmbushur me sukses misionet dhe jemi tė sigurtė edhe pėr suksesin e kėtij misioni pėr shkak tė pėrgatitjes sė madhe" tha Imami.

Me misisonin "OMLT-3" janė nisur 32 ushtarakė, prej tė cilėve 20 oficerė dhe nėnoficerė nga strukturat e Forcave tė Armatosura Shqiptare dhe 12 oficerė dhe nėnoficerė tė Gardės sė New Jersey, SHBA, tė cilėt do tė kryejnė misionin trajnues nė Kabul, nė kuadėr tė kontributit nė Forcėn Ndėrkombėtare tė Asistencės dhe Sigurisė (ISAF) tė NATO-s nė Afganistan.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=54186&nid=2
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.10.2012, 20:10   51
Citim:
Kontigjenti “OMLT-3” niset me mision nė Afganistan

Nė Ministrinė e Mbrojtjes u zhvillua paraditen e djeshme ceremonia e nisjes me mision nė Afganistan e Kontingjentit “OMLT-3”. Janė 32 ushtarakė, prej tė cilėve 20 oficerė dhe nėnoficerė nga strukturat e Forcave tė Armatosura Shqiptare dhe 12 oficerė dhe nėnoficerė tė Gardės sė Nju Xhersi, SHBA, tė cilėt do tė kryejnė misionin OMLT (trajnues) nė Kabul, nė kuadėr tė kontributit nė Forcėn Ndėrkombėtare tė Asistencės dhe Sigurisė (ISAF) tė NATO, nė Afganistan.

Gjatė procesit tė trajnimit dhe stėrvitjes sė pėrbashkėt paradislokimit, trupat shqiptare dhe amerikane, jo vetėm qė kanė realizuar objektivat stėrvitorė, por gjithashtu kanė krijuar njė lidhje mjaft tė ngushtė si element thelbėsor pėr tė vepruar nė ekip, e cila ėshtė jetike pėr misionin e tyre luftarak.

Nė ceremoninė e zhvilluar nė nder tė tyre morėn pjesė ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm i FA-sė, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, zv.ministrat e Mbrojtjes, Arian Starova dhe Zana Xhuka, gjeneralė, drejtorė dhe ushtarakė tė tjerė tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes, Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe Forcave tė Armatosura. I pranishėm nė ceremoni ishte edhe ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė, z. Aleksandėr Arvizu, atasheu ushtarak amerikan Kapiten i Rangut II Glen Broėn, pėrfaqėsues tė Zyrės sė ODC, tė SAIC-ut etj.

Ministri i Mbrojtjes Imami duke pėrshėndetur trupat e Kontigjentit OMLT-3 theksoi se “jemi krenar qė dėrgojmė njė mision tė pėrbashkėt, midis Forcave tona tė Armatosura dhe Gardės sė Nju Xhersi. Jemi krenar sepse ky ėshtė kontigjenti i tretė OMLT dhe dy kontgjentet qė kanė shkuar pėrpara e kanė kryer me sukses detyrėn e tyre. Kemi bėrė pėrzgjedhjen e duhur mbi bazėn e procedurave tė duhura, jemi krenar dhe tė sigurt pėr suksesin e kėtij misioni pėr shkak tė njė stėrvitjeje dhe njė pėrgatitje profesionale tė nivelit mė tė lartė qė ka ky mision”.

“Ushtarakėt tanė, tė SHBA-sė dhe Republikės sė Shqipėrisė duhet tė kuptojmė qė misioni ISAF nuk mbyllet. Angazhimi ynė, i qeverisė shqiptare, i Parlamentit Shqiptar, do tė vijojė edhe pas vitit 2014 nė mėnyrė qė sakrificat e popujve dhe ushtrive tona, gjaku i amerikanėve, i shqiptarėve, danezėve, holandezėve dhe i shumė popujve tė tjerė pėr lirinė dhe paqen nė Afganistan tė shpėrblehet nė njė Afganistan tė sigurt, stabėl dhe jo mė njė “save haven” (strehė e sigurt) pėr grupet terroriste, pėr Al-Kaedėn etj” pėrfundoi fjalėn e tij ministri Imami.

Nė fjalėn e tij, ambasadori Arvizu, ndėr tė tjera tha se “ky ėshtė ndėrrimi i tretė nė Afganistan i ekipit tė kombinuar tė shqiptarėve dhe Komandės sė Gardės Kombėtare tė Nju Xhersi dhe ėshtė njė vazhdim i kontributit tė jashtėzakonshėm tė Shqipėrisė pėr Forcėn Ndėrkombėtare pėr sigurinė nė Afganistan”.

Nė pėrfundim tė ceremonisė, ministri i Mbrojtjes Imami i dorėzoi Flamurin Kombėtar tė Shqipėrisė komandantit tė Kontingjentit OMLT 2, nėnkolonel Isuf Hamati, ndėrsa ambasadori Aleksandėr Arvizu i dorėzoi Flamurin Kombėtar tė SHBA-sė, kapiten Vincent Sirakuza, i cili do tė kryejė detyrėn e zėvendėskomandantit tė kėtij kontingjenti.

Kontingjenti “OMLT-3” do tė zėvendėsojė Kontingjentin “OMLT-2”, i cili vijon tė kryejė misionin e tij nė Afganistan pėrkrah ushtarakėve tė vendeve aleate.

http://www.standard.al/index.php/akt...-ne-afganistan
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2012, 19:13   52
Citim:
Rikthehet nė Shqipėri kontigjenti OMLT 2 "Striking Eagles”

TIRANĖ - Kontigjenti OMLT-2 "Striking Eagles", i cili pėrfundoi misionin e tij nė kuadrin e operacionit ISAF tė NATO-s nė Afganistan, u rikthye nė Shqipėri.

Gjatė njė ceremonie tė organizuar tė hėnėn nė Ministrinė e Mbrojtjes, ministri Arben Imami theksoi se "ju kryet njė mision aq fisnik nė Kabul, monitorimin dhe trajnimin e batalionit afgan nė Kabul, duke treguar ato cilėsi qė forcat tona tė armatosura po pėrpiqen, po arrijnė dhe realizojnė me sukses".

"Ju ishit ekipi i dytė i kėtij lloji, qė pėrfaqėsuat seriozisht FA nė misionin e vėshtirė, duke arritur objektivat dhe detyrat e shumta qė ishin pėrcaktuar, por edhe qė ju caktoheshin rast pas rasti nga komanda rajonale qendrore e operacionit ISAF, qė dhanė rezultate tė efektshme nė funksionimin e pėrditshėm nė marrėdhėniet me kolegėt, eprorėt dhe partnerėt e batalionit afgan nė kryerjen e detyrave luftarake", tha Imami.

Duke shprehur konsideratėn e veēantė pėr kryerjen e pėrfundimit me sukses tė misionit, ministri Imami falėnderoi Gardėn Kombėtare tė Nju Xhersit dhe zyrėn e bashkėpunimit ushtrarak me SHBA, nė Ministrinė e Mbrojtjes, pėr ndihmėn e tyre tė veēantė pėr pėrgatitjen e kėtij ekipi dhe kryerjen me sukses tė misionit.

"Ky mision ka shėrbyer si njė eksperiencė e mirė pėr vazhdimin e ekipit tė tretė qė ėshtė nisur. Pėrvojat e fituara dhe mėsimet e nxjerra nga ekipi juaj do tė shėrbejnė pėr pėrgatitjen e mėtejshme dhe konsolidimin e punės sė FA nė pėrgatitjen e kontigjenteve dhe ekipeve tė radhės", theksoi Imami.

Ministri Imami, duke u uruar suksese nė detyrat dhe karrierat e tyre, i garantoi ushtarakėt pėr mbėshtetjen e qeverisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.2.2013, 21:58   53
Citim:
Kthehet nė atdhe kontingjenti “EAGLE-5” me mision nė Kandahar, Afganistan

Emri:  4u08a6tt.jpg
Shikimet: 121
Madhėsia:  57,5 KBDje, u kthye nė atdhe kontingjenti “EAGLE-5”, i pėrbėrė nga 45 ushtarakė tė Batalionit tė Forcės Speciale. Trupat u pritėn nė Aeroportin e Rinasit nga shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, komandanti i Forcave Tokėsore, gjeneralmajor Zyber Dushku, ushtarakė, familjarė dhe tė afėrm tė paqeruajtėsve. Kontingjenti “Eagle-5” pėrfundoi me sukses misionin gjashtėmujor nė kuadėr tė angazhimit me Aleancėn e Atlantikut tė Veriut nė misionin ISAF, Afganistan.

Trupat e “Eagle-5” kanė realizuar operacione dhe detyra luftarake nė zonėn e pėrgjegjėsisė, sė bashku me trupat amerikane nė Kandahar, Afganistan. Nė fjalėn e tij, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm i FA-ve, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, i uroi mirėseardhjen kontingjentit “EAGLE-5”, nė emėr tė ministrit tė Mbrojtjes, z. Arben Imami, Forcave tė Armatosura, si dhe mbarė popullit shqiptar si dhe i pėrgėzoi ata pėr arritjet nė pėrmbushjen me sukses tė detyrės pėrkrah trupave tė Aleancės.

Mė tej, gjeneralmajor Gjunkshi ka nėnvizuar se: “Nė misionin luftarak “EAGLE-5”, ju treguat aftėsinė dhe profesionalizmin qė ka Batalioni i Forcės Speciale pėr tė vepruar si tė barabartė me partnerėt tanė nė zonėn e operacionit luftarak nė Kandahar, Afganistan, duke kryer me sukses detyra nga mė tė vėshtirat dhe tė njėjta me ato tė Forcave Speciale tė vendeve aleate. Ajo qė na bėn mė tė lumtur tė gjithė ne ėshtė fakti se ju ktheheni shėndosh e mirė pranė familjeve tuaja”. Nė vijim, gjeneralmajor Gjunkshi u ndal nė ceremoninė pėrkujtimore tė zhvilluar para dy ditėsh nė Batalionin e Forcave Speciale, nė nderim tė veprės sė “Dėshmorit tė Atdheut”, Kapiten Feti Vogli, i cili ra nė krye tė detyrės nė misionin COMBAT “EAGLE-4” nė Kandahar, Afganistan.

“Nė Batalionin Special, tė gjithė sė bashku ne ndamė kujtimin e hidhur tė rėnies nė detyrė tė “Dėshmorit tė Atdheut”, kapiten Feti Vogli. Nė shenjė respekti dhe nderimi pėr figurėn e tij, ne ngritėm dhe vendosėm bustin e tij”. Nė pėrfundim tė fjalės sė tij shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm gjeneralmajor Gjunkshi theksoi se: “Tė gjithė ne dhe mbarė populli shqiptar krenohemi me punėn, aftėsinė dhe profesionalizmin tuaj nė realizimin me sukses tė ēdo detyre tė ngarkuar dhe shprehim mirėnjohjen tonė. Ju siguroj se do tė jemi gjithmonė pranė jush dhe familjeve tuaja pėr t’u mbėshtetur nė ēdo hap tuajin”.

http://www.gazetarepublika.al/?p=44132
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:46.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.